'arfaBfefe jyrto Pim Dikkers Borstbeeld van Pakkende visie Kremer Vioolconcert Sibelius Subsidie kunstenaarsfederatie door FNV ter discussie gesteld woensdag overleden Bezuinigingen roepen actie op Rijbewijs, viskaarten rekenmasjien. (de Sint wil ’t wel es in marsepein zien.) 1 Tante Truus” Felle reactie van aangevallen vakbondskoepel op brief Wim Kok d, uis. E VROLIJKE KEUKEN t ik Orkestpartijen bij Kondrasjin volmaakt aangepast F s >el scheepjes Vgrwwmdend gffect bij Marinus Puit en Jan Verburg teruggedragen Ook in een SCHRIKKEL JAAR 11 KUNST DONDERDAG 30 NOVEMBER 19 7 8 ‘iitie is. Natuurlijk Scheepjes du rant maakt zeifdoen gemakkelijker. Zoek rtiet, koop Scheepjes. Immers, Scheepjes is de mode altijd een stapje voor. Met unieke garens, stramienen en hand- werkpakketten. Bij Scheepjes maken ze het Verrassend veelzijdig. ij HAARLEM. Nadat Galerie- T naar Amsterdam verdween, heeft Haarlem verscheidene jaren zonder een commerciële en pro fessioneel geleide galerie gezeten. Hoe onontbeerlijk zo iets is voor het kunstklimaat in een stad die toch waarlijk niet krap in zijn artistieke talenten zit, werd keer op keer bewezen door niet-com- merciëel gerichte instellingen die vaak onder moeilijke omstandig heden naar expositiemogelijkhe den zochten. Van hen moeten vooral Galerie Van en de helaas al weer verdwenen Galerie Lóa wor den genoemd, die het ook zichzelf nog eens extra moeilijk maakten door kunst te brengen die door een vooralsnog zeer gering pu bliek wordt gewaardeerd. ■HMMK 1 L heeft Scheepjes l elke dag een ander 1 f handwerkpakket f voor u. I In de katalogi bij uw winkelier staan f er 366 afgebeeld. I Van bijzonder I eenvoudig tot ware 1 l kunstwerken. I Maar in ieder geval I van Scheepjes. „J r- (ADVERTENTIE) Galerie Klein aanwinst van allure CEES STRAUS (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ür WIM KOK JOHAN VAN KEMPEN A UTRECHT (ANP). Directies, docen ten en studenten van conservatoria heb ben woensdag in Utrecht acties voorbe reid tegen de plannen van minister Pais voor bezuinigingen in het muziekvakon derwijs. De bijeenkomst was belegd door de vereniging landelijk overleg muziek vakonderwijs. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. De acteur Pim Dikkers is woensdag in Capelle aan de IJssel, zijn woonplaats, overleden Dikkers is zestig jaar geworden. Als acteur en regiseur was hij de laatste tijd verbonden aan de Haag se Comedie, maar reeds geruime tijd speelde hij niet meer vanwege een slechte gezondheid. Pim Dikkers was getrouwd met de actrice Lies Franken. In 1946 begon Dikkers zijn evenwichti ge toneelloopbaan bij het toenmalige Re- sidentietoneel. Vanaf 1947 was hij met tussenpozen verbonden aan De Haagse Comedie, aan het Rotterdams Toneel, het Nieuw Rotterdams Toneel en het Zuide lijk Toneel Globe. Pais wil onder meer de „leraarlessen- sleutel” terugbrengen van 3,5 naar 3,2 per (Student voor de vakopleiding en van 1,5 maar 1,2 voor de vooropleiding. De sectie [kunstonderwijs van de HBO (hoger be- lroepsonderwijs)-raad heeft berekend, dat dit neerkomt op een financiële korting van 11,5 pet. Het terugbrengen van de lessen- releutel zou een verlies opleveren van onge veer 70 full time formatieplaatsen. Natuurlijk wordt daarin ook bijgedra gen door de drie exposanten, de Friese keramist Kees van Renssen, de schilder Marinus Fuit en de schilder en tekenaar Jan Verburg, waarmee galerie-eigenares- se Christhilde Klein uit chauvinistische overwegingen in ieder geval een lans wilde breken voor de Haarlemse kunst. Een lans die met recht mag worden gebroken, want zowel Marinus Fuit als Jan Verburg kan je rekenen tot de voor aanstaande kunstenaars in Haarlem en beider werk is, naar is gebleken, ook daar buiten aangeslagen. Dat heeft er mede toe geleid dat Fuit en Verburg zelfs bij het geringe aantal mogelijkheden om in Haar- AMSTERDAM Zowel van vorm als sfeer doet het Vioolconcert van Sibelius aan als een enigszins „moerassig” stuk. Niet zo’n vreemde associatie wanneer je bedenkt dat het geschreven werd tussen de drassige wouden van Finland. Om het door een veelheid van kreekjes verbrok kelde muzikale landschep in een kernach tige karaktertekening weer te geven, moet je artistiek gesproken van zeer goeden huize komen. En dat bleek ook wel overduidelijk het geval te zijn met de uitvoerenden van dit vroege opus van Sibelius, zoals dat woens dagavond in het Amsterdams Concertge bouw te beluisteren was. Evenals het, als splinternieuw zo fris voorzetten van Rims- ki’s Shéhérazade, afgelopen week, zorgde Kirill Kondrasjin nu voor een dergelijke verrassing in de orkestpartij van dit in 1903 geschreven vioolconcert. Gidon Kre mer moet als zelfbewuste solist, een flink brok inspiratie hebben aangedragen voor Kondrasjin en de leden van het Concertge bouworkest. Want fijnzinniger, romanti scher en vooral geconcentreerder zul je dit vioolconcert niet vaak kunnen horen. Gidon Kremer, winnaar van diverse con coursen en in een vorig seizoen al succes vol in de Amsterdamse Kleine Zaal opge- lem te exposeren niet zijn vergeten. Zo had Fuit enige jaren geleden in de Vleeshal een uitgebreide solo-expositie, op dezelfde plaats waar Verburg dit jaar aan een ten toonstelling met De Groep meedeed, een gebeurtenis die onder meer werd vooraf gegaan door een expositie bij de SBK in Haarlem. Zo kan je bij beiden spreken van een zekere continuïteit in de presentatie van hun werk. Voor de tentoonstelling bij Ga lerie Klein heeft dat tot gevolg dat het publiek op de hoogte kan blijven van bei der ontwikkelingen. Met betrekking tot het werk van Fuit is dat minstens even interes sant als voor dat van Verburg; beiden zitten volop in een ontwikkeling die steeds weer tot verrassingen leidt. Hoewel de uitkomst geheel verschillend is, vind je in aanvang bij Fuit en Verburg veel overeenkomsten. Ze zijn beiden erg betrokken bij het thema van de vervreem ding, opgeroepen door de leegheid van het bestaan dat zich kennelijk zonder enige reden aandient. In beider werk komt de mens niet of nauwelijks voor, al zijn zijn culturele sporen onmiskenbaar aanwezig. Er is qua vervreemding altijd wel een verschil in gradatie geweest waarbij Ver burg subtieler te werk ging en Fuit zich explicieter opstelde. Verburg zowel als Fuit zijn sterk betrok ken bij het technische uitbeeldingsproces, maar waar Verburg de verf erg „schilder- treden, bleek een pakkende visie op het concert te kunnen etaleren. Met elektrise rend vioolspel werd zo pok de minst in Sibelius geïnteresseerde toehoorder in de ban gehouden Jan Verburg is al enige tijd bezig om zijn ervaringen met het gegeven licht in beeld te brengen. In vroegere werken was vaak een elektrische lichtbron aanwezig die via een klein element een streepje licht op het doek liet zien. Bovendien werd er in de tekeningen vaak een ingreep gesuggereerd die steeds van buiten kwam, een ver vreemdend element dat de status quo wil de verstoren. Die beide elementen zijn nu bijna gehpel verdwenen. Verburg onder zoekt een aantal „schilderkunstige” waar den waarbij het licht nog wel als een artistiek gehanteerd onderwerp wordt ge bruikt (namelijk steeds in de vorm van een weergave van de projectie, de lichtbron zelf is afwezig), maar op een veel meer beheerste toon dan ooit het geval is ge weest. Er is steeds sprake van een gedemp te tonaliteit, een sfeer waarbinnen meer ruimte wordt vrijgelaten voor een techni sche interpretatie. Dat geldt in even sterke mate voor de schilderijen als voor de olie verven. kunstig” behandelt, brengt Fuit zijn goua- che-verf met een praktisch onzichtbare toets op Zijn oppervlakten zijn even glad, geschilderd als de scheepshuiden, de mu ren en de constructies die hij tot onder werp heeft gekozen. Nog maar een enkele keer geeft Jan Verburg in zijn werk een uitzicht wat er buiten gebeurt. In de meeste gevallen laat hij afgesloten kamers zien en vaak nog Dit is het oordeel van FNV-voorzitter Wim Kok in een brief aan de Tweede Kamer, die zich volgende week buigt over de begroting van CRM. Kok wijst erop dat de laatste jaren enkele verenigingen van werknemers, die samen het grootste deel van de georganiseerde kunstenaars verte genwoordigen, zich uit de federatie heb ben teruggetrokken. Daaronder valt ook de Kunstenaarsorganisatie-NVV. De FNV wil over deze uittreding geen oordeel vel len, maar constateert wel dat door deze ontwikkeling de federatie niet meer repre sentatief is voor „de” wereld van de kun sten. Deze vermindering van representati viteit verkleint de mogelijkheden van de federatie om als overleg van de betrokke nen bij de kunsten, de aard en inhoud van het overheidsbeleid ten aanzien van kun sten te beoordelen. Kok meent dat de federatie zich, naast de oordeelsvorming over het kunstbeleid, steeds meer begeeft op het terrein van de behartiging van de belangen van de werk nemers in de kunsten. Steeds duidelijker presenteert de federatie zich als zodanig naar buiten toe en zij neemt steeds minder afstand van de belangenbehartiging van kunstenaars, die haar categorale vakorga nisaties uitvoeren. niet meer dan een of twee muren daarvan. Het licht projecteert een of meer banen waarbinnen zich het eigenlijke onderwerp afspeelt. Vaak is dat onderwerp zo sober gehouden, zo ingehouden van toon dat er sprake is van een verstilling, een interieur- stilleven waarin alleen een simpele stoel, een tafel of een schildersezel figureert. Misschien zal deze accentverschuiving in het werk van Verburg ietwat droog of neutraal overkomen op wie naar zijn ver vreemdende effecten gaat zoeken. In schil derkundig opzicht heeft Jan Verburg ech ter een grotere zeggingskracht gekregen. Ook bij Marinus Fuit merk je een zekere distantie ten aanzien van het verleden. In de hier getoonde werken komt het thema van de eenzaamheid in de van Fuit zo bekende concrete wijze niet meer voor. Je vindt er af en toe nog wel de sporen van: een trammetje dat hoog boven een muur rijdt (de horizon zit bij Fuit steeds bijzon der hoog), een muur die een dode hoek maakt. Fuit is ziel) daarentegen meer gaan concentreren op de materiële eigenschap pen van zijn onderwerpen: hij tast met een bijna fotografisch werkend oog de mate- rie-structuren af, zonder daarbij echter in afleidende details te vervallen. Hoe groter de menselijke leegte in zijn werk wordt, hoe sterker de nadruk valt op wat de mens aan sporen heeft nagelaten. Fuit zoekt daarvan de essentie op en tast haar bijna aan. Het is opvallend dat Fuit de tot voor kort anekdotische inslag in zijn werk zo duide lijk heeft laten vallen. Zijn nieuwe beelden zijn vaak bijna neutraal van aard, maar anders dan bij Verburg hoef je van Fuit geen schilderkunstige oplossing van zijn nieuw gestelde problemen te verwachten. Al zou dat tot een lichte verrassing kunnen leiden. Voor meer informatie; Decorette Antwoordnummer 6 Sassenheim l i i_ omdat deze FNV-vakbond meer te zeggen wilde hebben binnen de federatie (terwijl de federatie zelf de federatieve principes wenste te handhaven) en in latere instantie omdat volgens de KO-NVV een met CRM-subsidie gesteunde organisatie als de Federatie van Kunstenaarsverenigin gen nooit werkelijk kan opkomen voor de belangen van kunstenaars. AMSTERDAM (ANPI. Op het Bachplein in Amsterdam-Noord wordt volgende maand een borstbeeld geplaatst van het oud-raadslid me vrouw G. Wijsmuller, alias „Tante Truus”, die op 29 augustus op 82-jarige leeftijd overleed. „Tante Truus” verwierf bekendheid door haar sociale werk en haar verzetsactiviteiten in de oorlog. Ze was officier in de orde van Oranje Nassau Het borstbeeld wordt gemaakt door de beeld houwer Herman Janzen. B. en W. van de hoofd stad hebben het Bachplein gekozen, omdat me vrouw Wijsmuller daar in de oorlog afspraken maakte met joodse burgers die haar hulp of advies nodig hadden. Wethouder L. Kuijpers van sociale zaken zal het beeld 11 december onthul len. Akkermans acht het voorts onbegrijpe lijk dat de federatie concrete vakbondsac tiviteiten in de schoenen krijgt geschoven. „Of het zou zo moeten zijn dat de FNV vindt dat een informatiedag over muziek- schoolonderwijs, waarbij de positie van de docenten aan de orde is, of een stellingna- me ten opzichte van de Beeldende Kunste naars Regeling BKR, materiële belangen behartiging is”, aldus Akkermans. Hij noemt de federatie een platform voor de discussie over kunstbeleid op lan ge termijn, waarbij dan ook wel eens mate riële belangen als onlosmakelijk daarmee ter sprake komen. Maar aangezien het overgrote deel van de federatie-,.aanhang” bestaat uit scheppende en zelfstandige kunstenaars, bemoeit de federatie, aldus Akkermans, zich in ieder geval nimmer met het concrete arbeidsvoorwaarden of loonoverleg. „Bij de KO-NVV ligt dat heel anders, omdat de meeste leden uitvoeren de kunstenaars (orkestmusici, toneelspe lers, die te maken hebben met een CAO) zijn”, zo zegt de coördinator van het bu reau van de federatie. Overigens betreurt Akkermans het in hoge mate dat door een brief als deze de toch al nauwelijks ho/nogene kunstenaars wereld nog verder uit elkaar gedreven wordt. „Het conflict waar hetfhier om gaat is in feite heel onduidelijk. Daarom vinden we het een blamage dat de FNV zo’n brief geschreven heeft. Het is een verregaand gebrek aan solidariteit het probleem van de belangenbehartiging van kunstenaars te bevechten ten koste van een ander, i.c. onze federatie, want zij stelt onze subsidie ring toch maar ter discussie. Dat noemen wij op de slechte manier „vakbondje spe len”. Maar het zal wel te maken hebben met hun illusie dat er nog altijd een een- heidsbond voor kunstenaars valt te schep pen" Per 1 januari van dit jaar is de Kunste naarsorganisatie-NVV. kortweg KO-NVV. uit de federatie gestapt, in eerste instantie Pim Dikkers speelde zeer uiteenlopende rollen. Het best voelde hij zich thuis in rollen van psychologisch-realistisch ka rakter. Dikkers was geen opvallende ster acteur, maar een toneelspeler met een warme theaterpersoonlijkheid. Dat maak te hem bijzonder welkom bij het publiek. Dikkers heeft gens gezegd dat een toneel speler „zich allereerst ten doel moet stellen „van de vent uit” te spelen, en pas op de tweede plaats vanuit de tekst”. Een visie die bijvoorbeeld ook Eduard Verkade had. In zijn laatste toneelperiode, bij De Haagse Comedie, speelde Dikkers in De Zee van Edward Bond en in De Arrestatie van Anouilh. Dikkers regisseerde ook veel. Het blijspel Huwelijkslessen van Leslie Steven werd onder zijn regie een succes. De produktie, waarin hijzelf optrad, haal de bijna 140 voorstellingen. In verband met het overlijden van Pim Dikkers is de première van Jules Feiffers’ toneelstuk „Hou me vast” door De Haagse Comedie uitgesteld. In dit stuk, dat aan staande vrijdag officieel in première zou gaan, speelt Lies Franken een belangrijke rol. De nieuwe speeldatum is 10 december. De federatie, aldus Kok. mag dat wel doen, maar niet met subsidie van de over heid. De bemoeienis van de overheid met de belangenbehartiging van kunstenaars die daardoor ontstaat, kan alleen worden aanvaard als de subsidie over alle belangenorganisaties naar evenredigheid wordt verdeeld en als deze subsidie be stemd is voor uitdrukkelijk omschreven vakbondsactiviteiten Dat is nu niet het geval. De komst van Galerie Klein in de Krocht 6 in het bijkans op sterven liggen de expositiewereldje heeft hopelijk het effect van een tonnetje rum op een lawi neslachtoffer. Als de eerste tentoonstel ling, die morgenavond wordt geopend re presentatief is voor wat er nog allemaal gaat komen, dan belooft dat veel goeds. Presentatie, aankleding en de professio neel aandoende ambiance zijn van een karakter zoals dat alleen bekend is in de hoofdstedelijke kunsthandels. Haarlem bezit daarmee in een klap weereen galerie van allure. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Omdat de door het mi nisterie van CRM gesubsidieerde Federa tie van Kunstenaarsverenigingen zich steeds nadrukkelijker als belangengroe pering van werknemers in de kunsten manifesteert, zullen voortaan ook de spe cifieke vakorganisaties, die zich met lou ter vakbondsactiviteiten bezighouden, evenredig door de overheid gefinancierd moeten worden. Kremer heeft zo’n superbe techniek, dat een plotseling heel onzuiver geïntoneerde passage in de finale des te meer verwonde ring wekt. Dat kleine smetje in de uitvoe ring had je eenvoudig al niet eens meer voor mogelijk gehouden; zó safe, zo raak wordt alles gerealiseerd. En wat een ver rukkelijke, krachtige toon, die van pianis simo tot fortissimo steeds expressief wordt genuanceerd, hoort onder meer tot de kostbare bagage van deze jonge Russi sche violist. De bij Kremers pittig tempe rament en liefdevolle instelling ten opzich te van Sibelius’ Vioolconcert volmaakt aangepaste orkestpartijen, zorgden voor een fijnzinniger en romantischer uitvoe ring dan ooit. Kondrasjin had Beethovens Coriolan- ouverture als zeer traditionele opmaat tot dit concert gekozen, maar trof ook hier met een niet-stereotiepe aanpak waarbij géén overspannen toestanden in het spel optraden, terwijl de dialoog van de twee contrasterende thema’s tóch een dwingen de kracht hield. De Achtste Symfonie, uit 1943, van Sjos- takovitsj nam de resterende vijftig minu ten van het programma van dit abonne mentsconcert in de B-serie in beslag. Als er geen wérkelijke dramatiek in een sym fonie zit, kun je die daar ook niet inleggen. Ook al suggereert de programmatische achtergrond dit met klem, zoals hier. Alle serieuze bedoelingen ten spijt, wordt de door Sjostakovitsj muzikaal verzinnebeel de strijd van Rusland tegen Hitler-Duits- land, tot een volkomen ongeloofwaardige, kitscherige en in sommige fragmenten zelfs ridicule aangelegenheid. Sjostakovitsj zoekt het namelijk in een volumineuze deining van heb ik jou daar, afgewisseld door „beschaafde” sfeerma- kerij. Zowel het één als het ander doet allemaal even clichématig aan, terwijl de bombarie en de gevoelig bedoelde cantile nes het tegendeel van indrukwekkend zijn. Zoals altijd bij Sjostakovitsj moet je on derweg nogal eens je hoed afnemen voor andere componisten die er dan in zijn muziek voorbij komen. Ditmaal was het ook wel weer eens leuk om Katsjatoerian te mogen begroeten tijdens de sabeldans. Gelukkig zit zo’n partituur van een wel iswaar zonder veel smaak, maar toch ge raffineerd schrijvend vakman als Sjosta kovitsj vol instrumentale geintjes, die dan de aandacht vasthouden. Het is in de eer ste plaats het spektakel van de uiterst uitgebreide en extravagante orkestratie, en niet de immers inferieure— inhoude lijke kwaliteit, wat boeit. Die orkestratie is ook het geheim waarom eersteklas maar altijd reactionair getinte dirigen ten in Sjostakovitsj kunnen blijven gelo ven. Alle uitdrukkelijke en meesterlijke po gingen van Kirill Kondrasjin en het Con certgebouworkest om deze symfonie allu re te geven, konden niet verhullen dat het hier gaat om een „draak in schijnheilige vermomming”. In een eerste commentaar noemt de Fe deratie van Kunstenaarsverenigingen bij monde van bureaucoordinator Erik Ak kermans de brief van de FNV „een slag in het gezicht van de 5000 kunstenaars die wij vertegenwoordigen”. De federatie bundelt 13 kunstenaarsverenigingen, waaronder de Vereniging van Letterkundigen, BBK’69 en de Bond van Improviserende Musici. Kees,van Renssen maakt fors opgezette keramische objecten, die meer om de teke- ning dan om de vorm de aandacht vragen. Op een vaas-achtig uiterlijk tekent hij por tretten die door een interieur bijeen wor den gehouden. Door de veelzijdigheid van de objecten ontstaat een soort driedimen sionaal karakter die de portretten een vo lumineuze inhoud meegeven. (De expositie loopt tot 3 januari en is op dinsdag tot en met zaterdag van 12-17.30 uur geopend. De opening wordt vrijdagavond om 20.30 uur door drs. D. Couvée verricht). ..Na het bad", een olieverfschilderij van Jan Verburg dat geëxposeerd wordt bij Galerie Klein in Haarlem. leuke dingen voor uw keuken gezellig Decorette behang 1 bijpassende stof aan de rol I schorten, tafellakens en servetten i honderden Flexa kleuren

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11