Ondanks protest groot deel vakbeweging vrouwen etmaal lang op Waal Politie controleerde achtergrond Geen AAW met terugwerkende kracht voor De Top 3 thrillers van de maand tussen de bedrijven dooi; Vrachtauto aan ketting na overtreding rijdtijdenbesluit’ Veel ondeugdelijke papieren 99 ONROEREND-GOEDBELASTING IN HAARLEM „MAAR” MET 5 PERCENT OMHOOG <4 4 Verloren Hercules Spion van nobel bloed Zwart Gambiet gespecialiseerd in spanning en avontuur. Onzorgvuldig Poker Heilige nullijn Klare wijn 30 NOVEMBER ECONOMIE DONDERDAG 19 7 8 Dankert, lid van het Europees parlement. Frans minimumloon Denis Pitts Adembenemend verslag van een geheim wapentransport boven Afrika. Paperback: 14,50 John le Carré Het cynische spel van geheime diensten. John le Carré op z’n best. Paperback; 29,50 Eric Clark Russisch dissident pion op het sinistere schaakbord van CIA en KGB. Paperback: 14,50 f Firestone Nader overleg NIJMEGEN (ANP). Ruim de helft van de vrachtschepen op de Waal vervoert gevaarlijke stoffen, vaak met ondeugdelijke papieren. Dat bleek de Rijkspolitie-te-Water gistermiddag na een 24-uurscontrole op het zeventien kilometer lange riviervak Tiel-Ewijk. Katoenboeren Auto-verkoop Horizon off Verkrijgbaar bij iedere boekhandel. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Albeda van Sociale Zaken heeft gisteren bij de Tweede Kamer het wetsontwerp ingediend, dat gericht is tegen doorwerking van enkele in de cao voor de bouwsector verwerkte toeslagen. De regering wil met het wetsontwerp voorkomen dat deze toeslagen doorwerken in het loonindexcijfer, waardoor de salarissen van alle cao-werknemers, de minimumlonen, de sociale uitkeringen en de ambtenarensalarissen automatisch zouden gaan stijgen. gggÉj ff BRUSSEL (ANP). De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft de kosten van de uitbreiding van de Europese Gemeenschap met Griekenland, Portugal en Spanje, schromelijk onderschat. Dat is de mening van de Nederlandse socialist Piet Wetsontwerp ingediend tegen doorwerken van bouw-cao (ADVERTENTIE) 1 iot. fonds» it 10,90 t.b.v. Nat. Puzzelaktie „Het Gehandicapte Kind" (ADVERTENTIE) De loonstrijd en Konsumenten Kontakt denoted 423.00 4 4,70 ?x-claim i-laten. Drie schepen van de Rijkspolitie te Wa ter controleerde een etmaal lang in totaal 113 willekeurig gekozen schepen. Daarvan vervoerden 64 vaartuigen gevaarlijke stof fen. Het totale aantal geconstateerde over tredingen was 69, waarvan 36 betrekking hadden op het vervoer van gevaarlijke stoffen, aldus een communiqué van de Rijkspolitie-te-Water. Het was de eerste keer, dat op een dergelijke schaal op de Waal gecontroleerd werd. De meeste overtredingen bij vervoer van gevaarlijke stoffen betroffen behalve ad ministratieve overtredingen (vervoersdo cumenten) het varen met onvolledige be manning. In veel gevallen ontbrak een scheepsjongen. Geen enkel Waalschip is tijdens de con trole een vaarverbod opgelegd. De contro leurs concluderen verder, dat de techni- geen rekening werd gehouden met de ver werking van de toeslagen uit de bouw-cao. Voor de ambtenarensalarissen zou de doorwerking in 1979 bij het onverkort toe passen van het trendstelsel een verhoging van het peil met 1,6 procent betekenen en het recht op een nacalculatie-uitkering over de tweede helft van 0,4 procent. Met het oog op de beperkte tijd, die ter beschikking is voor behandeling van het wetsontwerp in het parlement, heeft het kabinet ervan afgezien het voorstel om advies aan de SER voor te leggen. De Centrale van hogere functionarissen bij overheid en onderwijs (CHA) staat er op, dat de toeslag in de bouw-cao onver kort verwerkt wordt in de trend van de overheidssalarissen Volgens de CHA moeten de trendafspra ken nagekomen worden, los van de vraag of voor de toekomst een wijziging van die afspraken moet plaatsvinden. De CHA vreest dat de gedachte om de toeslag niet in de trend te verwerken indi rect er oorzaak van zal zijn dat het overleg over de matiging van de ambtenarensala rissen op de tocht komt te staan. Ingewijden in het rollenspel, dat sinds de mislukking van de besprekingen rond het centrale akkoord wordt opgevoerd, schrikken niet meer van zo'n oorlogsver klaring die niet van demagogie is ge speend. Dat hoort bij het spelletje poker dat altijd rond de vaststelling van het arbeidsvoorwaardenbeleid door de par tijen wordt gespeeld. Geen schrikreactie dus - wél grote ver bazing. Waarom? Omdat de bewering van de rekenmeesters van Konsumenten Kontakt, zoals die is verspreid in een persuittreksel, als zou Haarlem het OGB- tarief met nog een handvol andere ge meenten met meer dan 10 percent heb ben verhoogd in 1979 feitelijk onjuist is. Navraag bij de financiële top van Haar lem, de wethouder van Financiën drs. W, Mensink en het hoofd van de afdeling Financiën, de heer J Merks, leert dat de verhoging van het OGB-tarief in 1979 beperkt blijft tot 5 percent. Dat is geheel Dat zal, als die tariefsverhogingen reali teit worden, overigens wél gebeuren om dat deze prijsverhogingen voor collectie ve goederen buiten de gebruikelijke prij scompensatie vallen. drie toetreders verstrekt wordt en dat kan de stabilisatie van de democratie in Grie kenland, Portugal en Spanje in de weg staan, aldus Dankert, gisteren in Brussel op een persconferentie. van onroerend goed zelfs meer dan 10 percent op tafel leggen”. BOXTEL (ANP). Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft een wetswij ziging in voorbereiding waardoor het mo gelijk wordt vrachtauto’s ter plaatse „aan de ketting” te leggen, wanneer een over treding van het rijtijdenbesluit wordt vastgesteld. Het Franse ministerie van Arbeid heeft bekendgemaakt dat met ingang van 1 de cember het minimumloon met 2,2 procent wordt verhoogd tot 11,31 frank per uur. Op basis van 173,33 uur per maand komt het wettelijk verplichte minimumloon dan uit op 1960,40 frank (ongeveer 930 gulden) per maand. De verhoging is ongeveer even groot als de toeneming van het indexcijfer voor de detailhandelsprijzen. van 1979 nader gezamenlijk overleg te houden met de sociale partners over deze zaak. Dit zou dan moeten gebeuren mede in het licht van de dan heersende algemene sociaal-economische en financiële situatie. Het kabinet zal zelf het initiatief tot dat overleg nemen. tussen de regels valt te lezen, wekt de schijn van demagogie. Die indruk werd gisteravond dan nog versterkt toen de eerder genoemde Her man Bode in het NOS-journaal kwam opdraven om zijn verontwaardiging te spuien. Hij deelde in forse taal mee dat ,,het er dik in zit” dat de vakbeweging deze koopkrachtdaling met een looneis zal trachten te neutraliseren. Jan Mo daal, die fictieve door het Centraal Plan bureau (CPB) uitgevonden gemiddelde Nederlandse werknemer, mag van de FNV niet onder de heilige nullijn duiken. Het is natuurlijk erg verleidelijk om te veronderstellen dat de relatie die er tus sen de FNV en Konsumenten Kontakt bestaat tót dit subtiele voorzetje in de loonstrijd heeft geleid. Het is evenwel realistischer om aan te nemen dat de verschijningsdatum van de publicatie van „Koopkracht” op louter toeval berust. Feit blijft dat het een idea le voorzet is en dat FNV-voorzitter Kok maar hoeft te knikken om te scoren. Een vakbeweging mobiliseert haar troepen nu eenmaal gemakkelijker als het om materiële zaken gaat. Het parool voor de komende weken: de nullijn is in gevaar FRANS NYPELS chnische fouten koersen, voor dit men euij uus aan 54,00 56,00 30,00e De Amerikaanse concerns Borg Warner en de Firestone Tire and Rubber Compa ny overwegen een fusie en willen een houdstermaatschappij oprichten. De twee ondernemingen zullen afzonderlijk blijven werken. De omzet van de bedrijven is 6,4 miljard dollar. Vanuit de Kamer was hierop door alle fracties aangedrongen bij de behandeling van een tijdelijke AAW-regeling voor ge huwde werkende vrouwen De staatssecre taris wees er gisteren echter op dat een dergelijk besluit een gat van 90 miljoen zou slaan in de begroting voor volgend jaar Het kabinet vindt het van belang zo mogelijk in de loop van het eerste halfjaar 112. M 4(1.90 138.80 1.1! 143,08 41,it 6.31 82.31 29.90 51.31 108.09 34.61 53.5i 47.00 64.50 27.30 52.80 122.1» 1O2,7( 85.51 31.71 99,51 63.71 119.01 51.« 35.51 31,71 61.01 74.51 40,0 30.01 575.01 46.1» 57.il 45.ii 40.1i 42,0 122.0 35.81 39.0 120.0 54.5 33.1 5.6 55.0 144.0 61.0 90.0 175.5 51.5 48,1 118.0 43.5 27.1 66.5 55,1 845 48.1 JIJ 1121 791 501 481 187; 31,1 7« 1081 47J 501 en al in overeenstemming met de af spraak die tijdens de begrotingsbehan deling vorige maand in de Haarlemse gemeenteraad met betrekking tot de ver hoging van het OGB-tarief voor 1979 is gemaakt Voor de zakelijk gerechtigden, eigenaren dus, stijgt het tarief per ƒ3000 waarde van 10,13 (1978) tot 11,25 (1979). een percentage van 11,06, „Koopkracht" heeft dus voor een deel gelijk Dat dacht u maar. De tariefsverhoging voor Haar lemse eigenaren van onroerend goed kon opklimmen boven het door de Haarlemse raad goedgekeurde percentage doordat in de onroerend-goedbelasting voor eige naren sinds 1 januari 1979 ook het rioo- lafvoerrecht is verstopt. Tot die genoem de datum kwam er elk jaar een aparte aanslag voor het zogenoemde precario- en rioolafvoerrecht Per 1 januari 1979 is die aanslag als het ware gezuiverd, het 1,20 I 415,00 42 In de toelichting legt het kabinet er de nadruk op dat dit wetsvoorstel voor de uitkeringsgerechtigden samen met de voorgestelde beperkingen van de stijging der sociale uitkeringen met 0,5 procent (waartoe ook een wetsontwerp is inge diend) niet zal leiden tot aantasting van de koopkracht tot het modale inkomen. Minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) zal in het georganiseerd overleg voor ambte narenzaken een overeenkomstig voorstel aan de orde stellen. Dat zei staatssecretaris Smit-Kroes in Boxtel, waar ze in een vrachtrijderscafé ruim een uur discussieerde met chauf feurs. Een en ander werd georganiseerd door de Vervoersfederatie NW/NKV. Er zijn ook plannen in voorbereiding om een paar hele zware controles uit te voe ren. „Als de regels die er zijn niet worden nageleefd, gaat de hele bedrijfstak naar de knoppen. Die harde acties moeten dan maar een leerschool zijn voor die onderne mers die met vuur spelen”, aldus mevrouw Smit-Kroes. Desondanks is het streven er niet op gericht, zo betoogde zij, om achter elke vrachtwagenchauffeur een politieman te zetten. „Het belangrijkste wat ons te doen staat, is proberen een mentaliteitsverande ring teweeg te brengen. De maatschappe lijke waardering voor het wegvervoer is erg laag. Dat betekent dat de samenleving niet bereid is ervoor te betalen en dat leidt er weer toe dat werkgevers vreemde capri olen uithalen en dat verladers proberen een zo laag mogelijk prijsje te bedingen. Ondertussen kunnen we echter niet tolere ren dat er regels worden overtreden, aldus de staatssecretaris. De katoenboeren in de Sovjet-Unie heb ben dit jaar gezorgd voor een katoenpro- duktie van 8,3 miljoen ton, 460.000 ton minder dan de recordopbrengst van verle- v den jaar. Aan het begin van het seizoen moesten veel Russische boeren opnieuw katoen planten toen het droge en later natte weer de eerste aanplant had ver nield. De autoverkoop in West-Duitsland blijft toenemen. In oktober zijn er 230.355 auto’s verkocht, 15,6 procent meer dan in oktober vorig jaar. De meeste nieuwe kentekens werden afgegeven voor Japanse auto’s; de verkoop hiervan was in oktober dit jaar bijna tweemaal zo groot als in oktober verleden jaar. Van het totaal aantal ver kochte wagens was 23,6 procent van niet- Duitse makelij. In de eerste tien maanden van dit jaar zijn er 2,31 miljoen nieuwe kentekens afgegeven. Dit duidt erop dat er dit jaar een recordhoeveelheid auto’s ver kocht zal worden. In de eerste tien maan den van 1977 werden 2,19 miljoen nieuwe kentekens afgegeven. Het Finse bedrijf Oy Saab-Valmet AB gaat met ingang van volgend jaar maart de modellen Horizon, 1307 en 1308 van Sim- ca-Chrysler assembleren. Saab-Valmet gaat verder andere typen van dit merk die in Europa worden gemaakt importeren in Finland. Dit zou, zo kondigde de regering al op Prinsjesdag aan, een extra beslag leggen op de rijksbegroting van ongeveer één miljard gulden. Er zouden dan ofwel forse aanvullende ombuigingen nodig zijn, of wel het financieringstekort op de begro ting zou moeten worden verhoogd en daar voelt de regering niet voor. Een groot deel van de vakbeweging heeft tijdens het (mislukte) overleg over een centraal akkoord gezegd, er niet voor te voelen af te zien van de doorwerking van de toeslagen van de bouw-cao’s. Met het wetsontwerp wil de regering tijdelijk afwijken van het loonindexcijfer, op grond waarvan het minimumloon en de sociale uitkeringen per 1 januari 1979 moe ten worden aangepast. Voorgesteld wordt het indexcijfer te be palen op 180 in plaats van het feitelijke cijfer, dat 181 zou moeten luiden. Onver korte toepassing van de indexering zou voor het minimumloon en de sociale uitke ringen leiden tot aanpassingen per 1 janu ari en per 1 juli 1979 die ongeveer een half ®l procent hoger uitkomen dan wanneer 32<I geen rekening werd gehouden met de ver zijn mening staat in een rapport dat bedoeld is voor de politieke commissie van het Europees parlement. Dankert gelooft dat de uitbreiding van de gemeenschap, door de Europese Commissie geraamd op ongeveer een miljard rekeneenheden (ruim 3,5 miljard gulden) „zeker twee keer, maar waarschijnlijk drie keer zo duur zal uitvallen”. In het te laag schatten van de kosten van toetreding ziet Dankert een politiek ge vaar. Er dreigt nu duidelijk te weinig druk uit de EG-lidstaten te gaan ontstaan om de EG-begroting voldoende aan te passen. Dat kan tot gevolg hebben dat er onvol doende financiële tegemoetkoming aan de 2 :,oo 1,00 x 1,00 ,12 >,00 5,00 >,80 >,00 1,80 ),50 1,70 1,90 1,30 7,00 9,00 B,30 4,10 5,00 4,50 5,80 2,80 0,60 4,90 1.70 1,00 5,60 2,10 2,00 6,00 I, 40 10,50 5,00 7,00e .8,50 16,50 II, 80 12,50 14,20 17,00 19,20 11,00 >5,50 13,80 5,50 >6,00 16,00 >1,50 12,90 78,00 >2,20 19,00f 19,00 16,50 >8,00 >9,00 >5,00 36,00 19,00 31,50 15,00 *0,00 >2,50 >0,50 39,50 33,50 76,Ê0 )8,10 >0,00 >1,00 17,00b 39,00 30,00 De wijziging verordening onroerend- goedbelasting (gemeentelijk stuk nr. 336/1978) schenkt klare wijn Het OGB- tarief per 3000 waarde voor gebruikers wordt 'verhoogd van ƒ7,59 (1978) tot 7,95 (1979), in percenten omgerekend een verhoging van exact 4,74 percent rioolafvoerrecht zit daar niet meer in. Volgens de berekeningen van de Haar lemse deskundigen, die een paar maan den terug in de raadscommissie finan ciën uitvoerig zijn toegelicht, moet het element rioolafvoerrecht in het OGB- pakk-et op rond 6 percent worden ge waardeerd. Conclusie: „Koopkracht" slaat, wat althans Haarlem betreft, de plank mis. Bellen maar weer met de deskundige van Konsumenten Kontakt. Had men daar bij het analyseren van de ontwerp begroting van Haarlem niet opgemerkt dat het rioolafvoerrecht in de OGB was gestopt? Dat was bekend. Waarom had Konsumenten Kontakt Haarlem dan in het rijtje gemeentelijke uitbuiters ge plaatst? „Meneer toch, die OGB, dat is zo’n moeilijke materie. De ene gemeente stopt er dit in, de andere dat. Daar heb ben we geen rekening mee gehouden. We hebben het tarief van 1978 tegen het beoogde tarief van 1979 afgezet en daar kwam dat percentage uitrollen van meer dan 10”, deelde de woordvoerder van KK mee. Zo simpel ligt dat dus. Lang tegen sputteren leverde ook nog deze uitspraak op: „Je kunt al die nuances wel aanbren gen, maar dat maakt de uitkomst voor de mensen met anders. Ze moeten meer betalen, in Haarlem moeten de eigenaren sche staat van de tankschepen en hun uitrusting over het algemeen in orde was. De provincies Gelderland en Overijssel stellen voor de lokale brandweerkorpsen in te schakelen bij de rampenbestrijding op de grote rivieren. Op een aantal plaat sen langs met name de Waal en Bovenrijn zullen daartoe speciale rampenbestrij- dingsvaartuigen gestationeerd moeten worden, aldus een rapport, dat beide pro vincies hebben gemaakt op verzoek van het ministerie van Binnenlandse Zaken. In het rapport worden alvast drie plaat sen genoemd: Lobith (grensdrukte), Weurt bij Nijmegen (de scherpe Waalbocht al daar) en Tiel (kruising Amsterdam-Rijn- kanaal). Het Gelders-Overijsselse rapport stelt verder, dat verkeersgeleidende maat regelen op de grote rivieren genomen moe ten worden. Volgens Dankert is er nog een tweede mogelijkheid: de drie toetreders krijgen wel voldoende financiële middelen maar dan buiten de Europese begroting om via bilaterale overeenkomsten (bijvoorbeeld West-Duitsland geeft geld aan Portugal). Dat zou een ernstige situatie opleveren, omdat zulke overdrachten zich dan aan de controle van de Europese ministerraad en het Europees parlement onttrekken. In de publicatie van KK, die voor wat betreft Haarlem van onzorgvuldigheid getuigt, wordt voorts de suggestie gewekt dat de gemeenten maar wat aanromme len met tariefsverhogingen binnen hun eigen belastinggebied. Ook die suggestie is bezijden de waarheid Er is een door het parlement aangenomen wet op de onroerend-goedbelasting waarin nauw keurig staat omschreven wat gemeenten wél en niet mogen doen. De heffings grondslag, gebaseerd op de economische waarde van het onroerend goed, is door het democratisch gekozen parlement vastgelegd. Voorwaarde is bijvoorbeeld dat gemeenten binnen vijf jaar de waar de van onroerend goed aan de economi sche realiteit moeten aanpassen. In Haarlem leidde die door de wet gedic teerde aanpassing tot een prijsexplosie van het OGB-tarief in 1978. Om de bitte re pil voor de burgerij wat te vergulden iscollege van B en W in deze kwestie letterlijk en figuurlijk met de rug tegen de muur stond. Uitbuiting suggereren, zoals in de publicatie in „Koopkracht" Het maandblad „Koopkracht", een uit gave van het met de Federatie Neder landse Vakbeweging gelieerde Konsu menten Kontakt, heeft na onderzoek van ontwerp-begrotingen van 44 Nederland se gemeenten vastgesteld dat in de mees te gemeenten de onroerend-goedbelas ting (OGB), de riool-en reinigingsrechten en de hondenbelasting fors zijn ver hoogd De tarieven die de gemeente Haarlem voor 1979 heeft vastgesteld zijn daarbij ook op de snijtafel van de deskundigen van Konsumenten Kontakt terechtgeko men. Het nieuwe OGB-tarief van Haar lem wordt als een „uitschieter” gekwali-> ficeerd omdat een prijsverhoging ten op zichte van 1978 is geconstateerd van meer dan 10 percent. Rotterdam spant de kroon, want daar moeten huurders, vol gens „Koopkracht” tenminste, in 1979 een tariefsverhoging slikken van maar liefst 25 percent. De publicatie heeft haar uitwerking niet gemist. Herman Bode, loondeskun- dige van de FNV, greep de resultaten van het onderzoek aan om in het NOS-jour- naal te dreigen met een looneis om de koopkrachtontwikkeling van de zoge noemde modale werknemer (inkomen 30 mille in 1979) niet onder het beoogde doel - dat is de nullijn - te laten zakken Uitbreiding EG kost veel meer (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) voelt er niets voor vrouwen, die voor 1 januari 1978 arbeids ongeschikt zijn verklaard, alsnog recht te geven op een uitkering volgens de Alge mene Arbeidsongeschiktheids Wet (AAW). dan geraamd”

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19