Bijeenkomst NAVO-parlement in Lissabon Pauselijke-greep 3 f Nieuwe minister op BZ in Frankrijk VN veroordeelt navo-leden Brandweer wil zekerheid over brandmelding Electronisch vertaalapparaat Politieke moorden Palestijnen-dag gevierd in VN Charta ’77: doden door kerncentrale Spaanse vissers doodgeschoten kefelle ork heef n Amen ue winkt rden ver zijn privé Ceausescu krijgt steun van partij ‘f- Frangois-Poncet volgt De Guiringaud op Ook in België lek gevonden oproep Will TT 2 3 NOVEMBER 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 30 J J I door Nico Scheepmaker I I 'vertast kleding gaat een /oor win- elo werd oest. Een iogal ver- ide. Veel open nu LISSABON (ANP). De secre taris-generaal van de NAVO, oud- minister Luns, heeft gisteren in het NAVO-parlement in Lissabon een „ingrijpende herziening” van het ontwikkelingsbeleid der NA- VO-landen bepleit, ten gunste Van de armere lidstaten. i Claus akking stelling ierlandse imandan- anuari-in i de inter- ling W gen uit 16 vat zij te brandbe- andweer- irandmel- kleding. innen- en estrijding Veiligheidsrapport akking wisting i fauna trijfël Luns vraagt meer geld voor arme lid-staten LOUIS DE GUIRINGAUD Tot nu toe heeft nog geen enkele organi- Times: laatste keer? ran solidariteit met het Palestijnse volk”. 500 mensen slachtoffer gemaakt. de secretaris-generaal „Als men zich bewust is dat de hulp aan „Gelukkig, al geven wij ons te dien aan zien niet over aan een naïef idealisme. Ook de mate waarin de D. ons dit geschenk zullen laten bezuren door inhouding van normale rantsoenen spijsolie e.d. laten wij verder buiten beschouwing (in Amster dam kon men al wekenlang zijn normale broodrantsoen niet krijgen): dit was extra en als zoodanig een buitenkansje en een weldaad, die we nooit moeten vergeten, zooals zeker ander land dat zou doen. Voor critiek op de houding van Zweden in ver band met haar ertsleveringen en haar neu traliteitspositie in het algemeen is hier geen plaats, noch is er reden om minder dankbaar te zijn, zooals sommigen vinden, gelegen in het betreurenswaardige feit, dat ons land van melk en boter in zulk een deplorabele en uitgemergelde toestand is gekomen, dat het van een ander land een bete broods toegeworpen moet krijgen. De schande oorzaak van zulk een situatie te zijn geweest, komt over een ander volk, dat er de bittere vruchten reeds van plukt. Wij echter dienen Zweden dankbaar te zijn en wie ons gretig heeft zien smullen van de milde gaven weet, dat die dank baarheid ongeveinsd is”. Venetië, aan sinds istenwind regen en ;r voor de rOeVCI jnen. Volgens het document is de centrale i De Bi ie, onda »rd. Ron proevi m 6. V( Institj cernpro itigstet van circa een golf- itwikkeld. belastw skihellin- bergland- lire. tijdelijk buiten bedrijf gesteld nadat in januari 1976 en februari vorig jaar ernsti ge ongelukken waren gebeurd. i Bij de twee ongelukken is de omgeving. loopt en dat landen als Portugal, Turkije én in mindere mate Griekenland, veel ge- De economische toestand van Turkije wekt nog grotere zorg dan die van Portu gal. Voor deze landen, „onze vrienden en bondgenoten”, zouden dezelfde criteria moeten worden aangelegd als die welke Volgens de bewindsman is niet te achter halen wie het rapport is kwijtgeraakt. De veiligheidsrapporten zijn onder meer in het bezit van ondernemingen die aan het project deelnemen, zoals Neratoom in Den Haag. Belgonucleaire in Brussel en Intera- tom in het Westduitse Bensberg De houding van de president heeft, naar het zich laat aanzien, geleid tot' een ver slechtering in de betrekkingen Roemenië en de andere Oostbloklanden Dit leek overduidelijk toen dinsdag in onbevestigde berichten uit de Joegoslavi sche hoofdstad Belgrado werd gemeld dat de zes andere leden van het Warschau pact besloten hadden hun ambassadeurs uit Boekarest terug te roepen. Later op de dag bleken deze berichten echter onjuist te zijn. Het feit dat de Oostbloklanden de ge ruchten pas laat ontkenden, wijst echter op een verkoeling in de betrekking met Roemenië. (Van onze redactie buitenland) NEW-YORK. De Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties heeft giste ren met 92 stemmen voor, 19 tegen en 28 onthoudingen, enkele niet nader genoem- laten draaien zolang niet alle bonden heb ben ingestemd met maatregelen die een ononderbroken produktie garanderen De overbezetting in het personeelsbe stand moet volgens de directie worden verkleind. Bovendien moet de deur wor den geopend naar nieuwe druktechnieken. Bewust op onbewust plaatste hij - bij voorkeur in Afrika - opmerkingen die eer der van zijn privé-mening over de proble men getuigden dan van de officiële Franse politieke lijn. Zijn houterige verschijning en de woorden, die langzaam één voor één uit zijn samengeperste lippen kwamen, gaven zijn optreden iets dors en tegelijker tijd iets komisch. De laatste „misstap” die hij beging, bestond er in dat hij kort gele den, na een van de bombardementen op de christelijke wijk van Beiroet, zei dat het aantal slachtoffers onder de christenen sterk was overdreven. (Van onze redacteur in Frankrijk Rudolph Bakker) PARIJS. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Louis de Guirin gaud die afgelopen maandag tijdens een bezoek aan Bonn meedeelde te zullen af treden, is gisteren opgevolgd door de 49- jarige Jean Francois-Poncet. De Guiringaud is 67 jaar en werd in augustus 1976 minister van Buitenlandse Zaken Een minister met een dergelijke porte feuille heeft in Frankrijk niet dezelfde functie als zijn Nederlandse collega. Hij is een instrument in handen van de presi dent, die zelf de bepaler is van de buiten landse politiek. Het was juist het soms eigenzinnige optreden van minister De Guiringaud dat hem in de herinnering zal doen voortleven. De aanmoediging bestaat, volgens de resolutie, uit de economische, strategische, culturele en sportbetrekkingen met blanke minderheidsregeringen. Australië, Canada, Israel, de vijf Noorse landen, de negen EEG-landen, Nieuw-Zee- land en de Verenigde Staten, stemden te gen. Deze technieken worden door de directie van vitaal belang geacht voor de verzeke ring van de toekomst van de twee bladen. De wilde stakingen bij de Times hebben dit jaar al een verlies opgeleverd van bijna vier miljoen pond Sterling, ongeveer twin tig miljoen gulden Na de presidentsverkiezing van Giscard d’Estaing in 1973 keerde Jean Francois- Poncet in de politiek en in de diplomatie terug. Hij werd secretaris-generaal op het ,Elysée, vond een groot deel van zijn taak in de buitenlandse dienst en reisde met Gis card mee op diens staatsbezoeken. In mei 1978 werd Francois-Poncet met steun van de radicalen gekozen tot president van de departementale raad van Lot et Garonne, welke functie hij - binnen de mogelijkhe den van het Franse staatsbestel - niet hoeft op te geven. was, eindige abrupt nadat hij zich in de parlementsverkiezingen aan de zijde van de „radicalen” Faure en Lecanuet had geschaard. Hij verloor de verkiezingen, zijn laatste sympathie bij de gaullisten en verspeelde daarmee zijn kans op een poli tieke toekomst. Zoals het een gezagsgetrouwe voormali ge ENA-pupil betaamt, heeft Francois- Poncet nu al laten weten dat hij zijn benoe ming „niet politiek wil en mag zien, omdat het buitenlands beleid door de president wordt bepaald”. Wel wil de nieuwe minis ter schoon schip maken op administratief- technisch gebied, waarbij hij moeilijkhe den zal kunnen ondervinden van resten van gaullistische fortificaties op hoog ni veau. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. In de Verenigde Staten is een vertaalapparaat op de markt ge bracht met een geheugen voor zes talen. (Van onze redactie buitenland) URFA. Politieke onrust in Urfa, zuid- oost-Turkije, heeft gisteren weer vier men senlevens gekost. Kort nadat twee leden van een extreem rechtse groepering waren doodgeschoten, werden twee als links be kend staande jongeren omgebracht. Het „EEN VRIÉNDELIJKE DAAD. Dat in het Westelijk deel des lands, met name in de groote steden, in den waren zin des woords hongersnood heerscht, js een niet te weerspreken feit. Met een rantsoen van één kilogram aardappelen en 1000 één maal zelfs 500 gram brood per persoon en per week, zijn de meeste menschen niet in staat hun honger volledig te stillen. In dezen toestand is de schenking Van brood, margarine en grutterswaren door Het Zweedsche Roode Kruis aan de bevolking van Noord- en Zuid-Holland een zóó vrien delijke daad, dat wij ons genoopt voelen hiervoor openlijk onzen dank uit te spre ken. Adhaesiebetuigingen worden gaarne zoo spoedig mogelijk ingewacht aan ons adres: Frans van Mierisstraat 97 huis, Am sterdam. Ondergeteekende draagt dan zorg voor de verzending naar Zweden. Dr. Van der Myle”. i de Rijks- >or prins icommanJ plechtig- et om de id zo opti- 1 Scher- in noord dgaswh- centinw- >ft de mi- Kan Aar- aagd, w>f udemver- LONDEN (Reuter, AP).- Vanmorgen vroeg zijn de voorlopig laatste edities van de Londense Times van de persen gerold. Het gezaghebbende dagblad zal waar schijnlijk voor lange tijd niet meer ver schijnen. BOEKAREST (Reuter). President Ceausescu heeft krachtige steun gekregen van de Roemeense communistische partij voor zijn houding tijdens een onlangs ge houden bijeenkomst van landen van het Warschau-pact Hij verzette zich in Mos kou tegen plannen om de militaire uitga ven te verhogen en het streven om het bondgenootschap onder een stringentere leiding van de Sovjet-Unie te plaatsen. Het Roemeense persbureau Agerpress deelde gisteren mee dat het 360 leden tel lende centrale comité van de partij een resolutie heeft goedgekeurd waarin de standpunten van Ceausescu werden on derschreven. (door Nico Scheepmaker) dagboek Van verschillende lezers kreeg ik dag boekfragmenten uit de oorlog toeges tuurd, waarin zij over het Zweedse witte brood schreven. Ik citeer het volgende uit de dagboekbladen die mr. G. J. Borsten uit Groningen op 8 maart 1945 in Bloemen- daal schreef: In zijn begeleidende brief schrijft mr. Borsten nog: „Het was een mooi cadeau, als je op je verjaardag een P.T.T.-taart kreeg. De hoofdletters stonden daarin voor Pulp, Tulpenbollen en Tarwe”, en hij sluit ook de fotokopie in van een bedank briefje dat hij op 9 maart 1945 aan het Swedish Red Cross schreef. Men kon die dankbaarheid blijkbaar ook openlijk to nen, zoals blijkt uit het volgende schrijven in het Algemeen Handelsblad van 28 fa- bruari 1945: i (Van onze redactie buitenland) WENEN/BRUSSEL/DÜSSELDORF. De dissidentenbeweging Charta ’77 heeft Het toestel ziet eruit als een zakrekenma- chine, werkt met electronische geheugens die elk 1500 woorden en uitdrukkingen van een bepaalde taal bevatten. Slaat men een bepaald woord aan, dan verschijnen direct op een klein scherm vertalingen in Engels, Frans, Duits, Italiaans, Spaans en Portugees. Moe van de voortdurende werkonder brekingen door verschillende drukkers hebben de uitgevers publikatie van de Times en de Sunday Times opgeschort, totdat overeenstemming is bereikt met de vakbonden. Het parlement zou vandaag in een spoeddebat een poging doen de op schorting ongedaan te maken. De president van de Times-bladen Lord Thomson of Fleet, probeerde gisteravond de vrees van de Britten weg te nemen dat de Times voorgoed zou verdwijnen. „Er is absoluut geen voornemen tot permanente sluiting of verkoop”, aldus Lord Thomson. In een voorpaginabericht van de Times van vandaag wordt gemeld dat in directie- kringen wordt aangnoemen dat de bladen twee of drie maanden niet zullen verschij nen De zevenhonderd leden van de invloed rijke Nationale Vereniging van Grafici vrezen voor verlies van arbeidsplaatsen als drukmethoden met behulp van de com puter worden ingevoerd. De bond weigert zelfs met de directie te praten zolang de opschorting niet is opgeheven. De Times- leiding daarentegen wil de persen niet In het Westduitse Essen hebben twee scholieren onlangs op straat een rapport gevonden over de veiligheid van de snelle kweekreactor in Kalkar. Het rapport, dat in een oplage van vijfhonderd genummer de exemplaren is verspreid, lag op een schakelkast voor telefoonverbindingen. Minister Buckhard Hirsch van de deel staat Noordrijn-Westfalen toonde zich gis teren tijdens een debat jn (iet parlement van de deelstaat zeer verontwaardigd over het voorval. „Zó gaan de reactorbedrijven vandaag de dag met de veilighAd om”, aldus Hirsch „Velen droomden tevoren al van het Zweedsche brood en het lag nagenoeg een ieder reeds dagenlang in de mond bestor ven. Het heeft volkomen aan de verwach tingen beantwoord en het is een weldaad voor de duizenden ondervoede en uitge hongerde menschen en kinderen in onze drie meest noodlijdende provinciën. Het mooiste ervan is wel, dat een ieder het deelachtig is geworden, niet slechts zij die over relaties beschikten of over een zekere positie op kantoor of bedrijf, of over een zeker inkomen, nee, een ieder kreeg de gave zonder onderscheid van leeftijd, godsdienst, of wat dan ook, en dan nog geheel gratis, terwijl wij ook nog niet ver namen van geknoei en verkoop in de sluik handel”. Dat dit alles ondanks alle groote moeilijkheden in verband met aanvoer, razzia’s en dus uitvallen van veel mannen, administratieve veelomvattendheid e.d. zoo keurig is geregeld, getuigt van een bewonderenswaardige organisatie. Men behoefde zelfs niet te wachten, laat staan in een rij. Heden waren wij aan de beurt en wij genoten deze geschenken als delicates sen, die de dag voor ons tot een feestdag maakten. Schier wit brood, ons smakend als cake, met voortreffelijke /gevitamini- seerde margarine, die wij dik op de sneden broods konden smeren dan wel waarin wij het broed konden bakken of het geroos terd konden drenken, geheel naar eigen lust en goeddunken. Wij gebruikten geen middagmaal, doch savoureerden de ge- heele dag het brood, waarvan wij heer en meester waren, op uur en tijd naar het ons lustte, dik besmeerd. Een kluitje margari ne slechts spaarden wij voor de pap van morgenochtend. Ieder deed zich te goed naar eigen trant, vrij te smeren in alle dikten die hem goeddunkte, zonder ie mand te kort te doen Innig welgedaan, doorvoed, rijk en dankbaar gevoelden wij ons, Zweden erkentelijk voor het nobele gebaar, dat naar verluidt nog tweemaal herhaald zal worden in de eerstvolgende maanden”. De militaire commissie van het NAVO- parlement heeft Ploeg benoemd tot rap porteur over de situatie in de zuidflank van het bondgenootschap en uit dien hoofde zal hij de komende tijd, in nauw overleg met de regeringen van Portugal, Griekenland en Turkije, proberen voor stellen te formuleren die op zo breed mo gelijke steun kunnen rekenen. Jean Francois-Poncet is een van de zoons van André Francois-Poncet, de Franse gezant bij Hitler en Mussolini en later ambassadeur in de Bondsrepubliek van Konrad Adenauer. Zoon Jean slaagde met lof voor de Franse eliteschool ENA en werd in zijn diplomatieke aspiraties aan vankelijk gehinderd door zijn geringe en thousiasme voor het gaullisme. Zijn car rière als diplomaat, die in 1955 begonnen de NAVO-leden veroordeeld wegens aan moediging van blanke minderheidsregi- mes in Zuidelijk Afrika. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De brandweer van New York wil, voordat zij uitrukt, van elke brandmelding een betrouwbare bevesti ging Dit heeft de burgemeester van de stad besloten in verband met het enorme aantal valse meldingen. Ruim 260.000 keer ging de New Yorkse brandweer vorig jaar voor niets met groot materieel op pad. Met de nieuwe werkwij ze, die maandag ingaat, moet dit voorko men worden lof aan en pakking omhoog verklaard dat bij de enige bedrijfsklare Thechoslowaakse kernenergiecentrale, in e verpak Presburg, zich de laatste jaren ongevallen hebben voorgedaan waarbij een aantal t. De vb werknemers door radio-actieve stoffen zijn besmet en twee mannen door verstikking iri te vb irijzen. zoals een rivier, volgens Charta '77 veront reinigd. De bedrijfsbelangen hebben vol gens de beweging voorrang gekregen op de veiligheid. „De Tsjechoslowaakse voor schriften zijn de strengste in de wereld maar zij worden het minst gerespecteerd”, aldus het document dat zou zijn samenge steld met behulp van atoomgeleerden. Voorzitter Coppieters van de Cultuur- raad in Vlaanderen heeft gisteren gezegd dat in de Belgische kerncentrale bij Ant werpen een lek is geconstateerd in de stoomgenerator van de centrale. Volgens Coppieters is hierdoor een vrouwelijke werknemer van de centrale aan een dosis radio-actieve straling blootgesteld die de wettelijk toegestane hoeveelheid over schrijdt. Volgens Coppieters is het ongeval op 8 november gebeurd bij het verplaat sen van gebruikte brandstofelementen. De directie van de kerncentrale heeft het voorval ontkend. politieke geweld heeft dit jaar in Turkije v De overgrote meerderheid van het NAVO-parlement steunde een beroep op de regeringen van de Europese leden van het bondgenootschap de mogelijkheden van het verstrekken van militaire hulp aan Griekenland, Portugal en Turkije diep gaand te onderzoeken en dergelijke hulp onverwijld te verlenen. Mr. Lpns deelde gisteren mee dat Portu gal binnenkort 50 F5-e straalgevechts- vliegtuigen van de Verenigde Staten gele verd zal krijgen. De NAVO is van plan de defensie van Portugal met een zesde Her cules C-130 troepentransportvliegtuig, fre gatten, nieuwe pantserwagens en ander materieel te steunen. De bijeenkomst van het NAVO-parlement is vandaag afgeslo ten zullen brengen in de NAVO-ministerraad, die volgende week in Brussel bijeenkomt. Het is bekend, zo werd in kringen van het NAVO-parlement opgemerkt, dat mr. Luns altijd weinig begrip heeft getoond voor ontwikkelingshulp aan derde-wereld- landen, die dankzij deze hulp wapens kun nen kopen welke mogelijk tegen het wes ten zullen worden gebruikt. Het NAVO-parlement heeft de regerin gen der vijftien NAVO-landen inmiddels gevraagd de economische positie van de minder gefortuneerde bondgenoten door „financiële en andere” hulp te verbeteren. Over deze „andere hulp” zal het Tweede- Kamerlid Ad Ploeg (VVD) zowel in het kader van het NAVO-parlement, als bin nenkort in de Tweede Kaïfaer, concrete voorstellen doen. Dit feit is gisteren in het VN-gebouw te New York gevierd met toespraken en ex posities. De veiligheidsdienst heeft het ge bouw voor publiek gesloten na een reeks .agzaaw- anonieme dreigementen. Amerika, zijn westelijke bondgenoten Israel negeerden dé viering Veel am bassadeurs van de Derde Wereld en het communistisch blok kwamen wel. Nog dezer dagen zal de bestuursover- dracht op de „Quay d’Orsai” plaatsvinden, nadat gisteren de ministerraad de benoe ming bekend heeft gemaakt. Er is haast bij, omdat maandag in Brussel de EG- ministerraadsconferentie begint, die Frankrijk het komende half jaar zal voor zitten. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De Verenigde Naties hebben woensdag 29 november uitgeroe- bortUS 116,1 de jaarlijkse’ „Internationale dag Cln SOlirlïl r'itoïi P a lot-fi in,-,. s meent tering ge e abortus elijk hiel i „elkaS Ise stand- tes in het van hel itie”. om het leven kwamen. In een document verwijt Charta ’77 de regering in Praag de strenge veiligheids voorschriften die voor kernenergie op pa pier zijn vastgelegd niet te zijn nageko- ng die d( Proxmire satie de verantwoordelijkheid voor de ac- hij noemt he opgeëist. De door Algerije gesteunde meest iro- Polisar io-be weging heefteerder dergelijke sverkwis- 1 aan het (Van onze redactie buitenland) LAS P ALMAS/MADRID. Een Spaanse vissersboot is gisteren voor de kust van de Westelijke Sahara overvallen. Acht van de elf opvarenden werden door de ongeveer twintig overvallers neerge schoten. Volgens de drie overlevenden spraken de overvallers Spaans en zagen zij er niet uit als Marokkanen of bewoners van de Sahara. Hoofdredacteur William Rees-Mogg van de Times enkele de van uit uren voordat laatste editie zijn dagblad kwam. Ongeveer 250 Times-jouma- listen hebben nood gedwongen het werk moeten neer leggen. Meet" dan zijn voorgangers kwijt paus Johannes Paulus II zich van zijn taak als pastoraal herder. Tijdens een rondgang in Vaticaanstad tilt hij vaderlijk een kindje hoog boven zijn schouders. De echte vader strekt zijn handen uit om zijn kroost terug te nemen. hamster gelden voor de ontwikkelingslanden, aldus en grote 6e secretaris-generaal. inzing en LA, )ok ruim je derde wereld jaarlijks in de miljarden soorten in sntvaiide m 18 pro- ringer bedragen kunnen ontvangen omdat 1 worden jegens hen veel scherpere criteria worden ister Gar- gehanteerd, moet men zich afvragen of wij le Kamer njet het gevaar lopen onze belangen op te offeren aan onze idealen", zo lichtte hij toe. Mr. Luns zei deze kwestie ter sprake te acties uitgevoerd. De organisatie strijdt voor een onafhankelijke Westelijke Saha- litenlucbt. ra. Twee jaar geleden werd dit gebied door Spanje overgedragen aan Marokko en Mauretanië. - 11 PRESIDENT CEASESCU

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3