Basko zoekt een echte baas! MEKOG bestaat volgende maand vijftig jaar jilkwispd- F door GS overwegen aankoop van fort Velsen burgerlijke stand haven- berichten J veilingen beverwijk PLOTSELINGE OMMEZWAAI CDA VERRAST GEWEST kort ijmondnieuws TE WEINIG DOORDRONGEN VAN BELANGEN KENNEMER WONINGZOEKENDEN BEVERWIJK s VIER GEWONDEN BIJ BOTSING OP AMSTERDAMSEWEG Nieuwe voorzitter PvdA Heemskerk Sinterklaasfeest voor kinderen uit tehuis Muziekcentrum vergadert Clubtentoonstelling kleindierensport DONDERDAG 19 7 8 3 0 NOVEMBER IJMOND D 6 VELSEN J o (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het gewest Ken- nemerland is ontstemd over de houding van de gemeente Haar lemmermeer ten opzichte van de nieuwbouw in de polder. Te wei nig wordt rekening gehouden met de centrumfunctie van Haarlem in de streek, zei dagelijks bestuur der A. G. van Schooten gister avond in de Kennemerraad. De Haarlemmermeerse voorkeur voor uitbouw van Hoofddorp, bo ven een nieuwbouwconcentratie tegen 'Schalkwijk aan, betekent voor de Kennemer woningzoeken de bovendien een forse psycholo gische barrière, zo waarschuwde Van Schooten. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Kennemer raad heeft minister Wiegels pro vinciale herindelingsplannen gis teravond naar de prullenbak ver wezen. In plaats van een willekeu rige tweedeling van Noord-Hol land, bepleit het gewest een zelf standige provincie Kennemer land-IJmond. Alleen het CDA liet het onverwacht afweten als pleit bezorger van het traditionele Ken nemer standpunt. .1 XWi - Gewest ontstemd over nukkigheid Haarlemmermeer Bestuurder Van Schooten Kennemerraad verwerpt Wiegels provincieplan Aa betrokken standpunt te verlaten. In dat jaar sprak het gewest zich uit voor de vorming van een mini-provincie samen met de IJmond-gemeenten en Hillegom. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Bij de PvdA geldt de regel dat raadsleden niet in het bestuur van de afdeling gaan zitten, althans niet in het dagelijks bestuur. Dat heeft woens dagavond geleid tot een aanzienlijke be stuurswijziging. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. Folkers en tot secretaris de heer H. Pel grim. Ina Meeter wordt penningmeestere- se. J. Kalverda gaat de politieke zaken coördineren en Bram Hi jmans belast zich per 1 januari aanstaande met de afde- lingszaken. De christen-democraat S. Baar baarde opzien door een tegenvoorstel in te dienen Daarin stapte hij af van het idee van een zelfstandige Kennemer provincie en pleit te hij voor handhaving van het huidige Noord-Holland, zo mogelijk met toevoe ging van Hillegom. Blijven pleiten voor kleinere eenheden is, zo betoogde Baar, niet alleen ongewenst maar ook irreëel. Volgens de christen-democraten is het dui delijk dat in het parlement geen meerder heid te vinden is voor de vorming van kleine provinciale eenheden De overigen Kennemerraadsleden zagen echter geen aanleiding om het in 1975 gesteld, na enige discussie over de positie van Jan Wentink. Hij heeft inmiddels be dankt voor de PPR en treedt toe als lid van de Partij van de Arbeid. Er werd nog geen kandidaat gesteld voor de positie van lan delijk voorzitter. Wegens het late uur werd de discussie daarover uitgesteld. VELSEN-NOORD. Vrijdagavond 1 december wordt in het cultureel centrum De Schouw in Velsen-Noord voor de ze vende keer het Sint Nicolaasfeest gehou den, waarbij ongeveer veertig kinderen uit het tehuis „Casa Carmeli” uit Vogelenzang door de goedheiligman persoonlijk toege sproken worden en een cadeautje krijgen. Dat gebeurde niet zo maar, maar op grond van de sociale, economische en bestuurlij ke banden die er tussen de betrokken gemeenten bestaan Vorming van een pro vincie Kennemerland-IJmond zou een goe de vorm van bestuurlijke herindeling zijn, waarbij in voldoende mate taken zouden kunnen worden overgedragen dopr zowel het rijk als de gemeenten gewest tot op heden om invloed heeft ge vraagd in de Meerse plannenmakerij Ook B. Evers (PSP/PPR) vond het tijd voor een duidelijker opstelling tegenover Haarlem mermeer. Het sleutelwoord „annexatie" (inlijving van een stukje Haarlemmeiwneerse bouw grond bij Haarlem) viel gisteravond niet in de Kennemerraad. Toch beschouwt Ken- nemerland die mogelijkheid als een soort stok-achter-de-deur om Haarlemmermeer alsnog tot een meer Kennemer-gezinde op stelling te bewegen. Dagelijks bestuurder Van Schooten: „We horen de laatste tijd (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Commissieleden en staf van het Muziekcentrum Heemskerk vergaderen op woensdagavond 6 decem ber in het centrum aan de D. v.d. beek straat 2. J. Mudde, 73 jaar; M. W. H. Albers, w.v. Butter, 82 jaar; P. Focke, 84 jaar; A. J. M. Beermann, e.v. Van Roermund, 52 jaar. Overigens was het Haarlemmermeerse lonken naar woningzoekenden uit noord oostelijke richting gisteravond niet de eni ge donkere wolk aan de gewestelijke he- Geboren: J. Blinkhof-van Wijk, d„ IJ- muiden; W. Menzel-van der Plas, d„ IJmui- den; J. C. Bos-Zwanenburg, z„ IJmuiden. Overleden: A. Broek, 37 jr„ echtgenote van W. Menger, IJmuiden; A. Krab, 86 jr., weduwnaar van M. Rademakers, IJmui den; P. A. C. Stoele, 88 jr., weduwnaar van A. Hauwert, IJmuiden; P. Bruijns, 82 jr., weduwnaar van E. M. Huisdier, Sant poort; E. M. Nassette, 78 jr., weduwe van H. A. Aufdemkampe, Santpoort; J. A. V. Binnerts, 75 jr., weduwe van A. J. van Leusen, Velsen (Zuid); J. C. Oldenburg, 70 jr., echtgenoot van K. Bouma, IJmuiden. VELSEN. Donderdag 14 december wordt officieel het vijftigjarig jubileum gevierd van de kunstmestfabriek MEKOG in een speciale feesttent achter het hoofd kantoor van het bedrijf. Dan is het een halve eeuw geleden dat de MEKOG in IJmuiden werd opgericht als dochter van de Bataafse Petroleummaatschappij. De maatschappij, die begon als een proeffa- Dat er tot op heden nog maar weinig van terecht is gekomen, komt eerder door de praktische problemen die met een en an der gepaard gaan. B Evers noemde de nu lopende enquête naar de bereidheid van de gemeenten om taken over te dragen, een goede toetssteen voor hun politieke wil het gewest meer inhoud te geven. politieke wil wel aanwezig is om taken en bevoegdheden aan het gewest over te dra gen. „Laten ze dat dan maar eens hardop zeggen”, daagde hij uit. Volgens gewest- voorzitter J. Reehorst is de politieke wil tot taakoverdracht wel degelijk aanwezig. Maar de ene hond is de andere niet. En per definitie vraagt de Duitse herder aandacht. Niet omdat het dier zich an ders niet zou vermaken maar gewoon vanwege de omstandigheid dat deze vier voeter zodanig is geprogrammeerd dat er met zijn uitzonderlijke bekwaamheden iets moet gebeuren. Er gebruik van moet worden gemaakt. Met een herder kun je niet volstaan met een dagelijkse wande ling of een blokje om. Wel Basko is uitgegroeid tot een volwassen hond die vergeefs heeft gewacht op de instructies van zijn baas. Hij voldoet nog wel aan het verzoek van KWISPELdoor om even te gaan zitten maar daar is het dan ook wel mee bekeken. Daarom gebruikt Basko tijdens de wandeling in het park zijn energie om de vers gevallen sneeuw te lijf te gaan. Het is nog maar een dun laagje dat het gazon bedekt maar voor Basko voldoende om er in te happen en zelfs een paar keer in te rollebollen. Niets ontgaan de waakzame ogen van Basko. Hij observeert een paar mannen van de plantsoenendienst die wat huive rig dode bladeren bijeen staan te harken. Werpt een sceptische blik op de fotograaf maar is trots genoeg om even in „de houding” te gaan staan voor een prent. Hollen wordt natuurlijk een grote dwaas heid. KWISPELdoor gaat in de derde versnelling als Basko zonder enige moei te zijn wandelpassen slechts iets versnelt. Het lijkt niet verantwoord Basko „los” te laten. Over zijn werkelijke drafkwalitei- ten zal zijn toekomstige eigenaar na een paar weekjes van gewenning dus alles aan de weet kunnen komen. Er is nauwe lijks twijfel over mogelijk dat Basko in dat opzicht iets te kort zou komen. Loeki, de bastaard-herder van verleden week vond een tehuis bij de familie Molijn in IJmuiden. KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heeren- duinweg 8 op een nieuwe eigenaar zit ten te wachten. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. ’s Zaterdags van 9 tot 1 uur. Zo: blu Vo Du O de agenda staan onder meer de vaca ture van directeur, het voorstel tot vast stelling van de rechtspositie-regeling van het personeel en de prioriteitennota. Het afscheid van directeur A. Hijmans is ver schoven naar woensdag 20 december. NAAM: Basko LEEFTIJD: 1 jaar RAS: Duitse herder SOORT: Man PRIJS: 60,- INLICHTINGEN: 02550-15744 GEBOREN Linda Louise, d.v. B. B. Aponno en J. A. M. Conijn; Rico, z.v. C. P. M. van Duiven voorde en M. Mudde; Brenda, d.v. M. Kie kens en A. Wijtsema; Paul, z.v. J. E. Gël- dermans en W. Buijs; Petronella c. m., d.v. F. H. O. Buijs en C. M. Groot; Ineke, d.v. R. P. Schram en T. T. Postma. GEHUWD: H. Gerrits en S. A. M. Oud; T. H. Moole- vliet en P. J. Muijs; W. Pool en G. B. Pikker; J. W. Hendrikse en C. Don; D. van Veen en J. A. van Zwieten; F. H. Kamps en A. H. de Ruijter. OVERLEDEN: P. Phaff, 93 jaar; M. Teunissen, 77 jaar; BEVERWIJK. De noteringen op de veilingen waren woensdag als volgt. Groenten: andijvie 68-118, boerenkool 50-67, seldery 34-66, breekpeen 14-22, knol- seldery 38-67, kroten 13-30, peterselie 21- 44, prei 95-141, radijs 41-44, rode kool 10-22, schorseneren 40-96, sla 40, spruiten 80-86, tomaten 740-1040, uiten 13-42, waspeen 44- 45. I vrij Om Kei var een wa; in 1 Sin Vel bez I An de: (tro Wil Ma: van Fra Chi is v Jaz I Do He het vri vai ma (ex Gij Tj< (za Wi eei vai wc VOl 20 vai I ma; aan Tor vrij Slo de t (glii pla; On; har dat Bal aan nac opv voo clul elk; Dul hoe doe tro< hur me] voo vincie niet tot de mogelijkheden behoort, handhaving van Noord-Holland de voor keur verdient. Een willekeurige tweede ling van de huidige provincie, zoals de minister^ van binnenlandse zaken bepleit, wordt van de hand gewezen bripk, groeide in de loop der jaren uit tot een van de grotere kunstmestfabrieken en is nu een werkmaatschappij van de Unie van Kunstmest Fabrieken (UKF). Jaar lijks worden uit aardgas 350 duizend ton ammoniak, 750 duizend ton salpeterzuur en 700 duizend ton kunstmestkorrels ge produceerd. Tijdens de jubileumbijeenkomst, die be gint met koffie en gebak bij ontvangst van de genodigden, komen er toespraken van onder meer directeur G. W. de Vries van MEKOG en van burgemeester P. J. Molen dijk, de bijeenkomst wordt besloten met een promenadeconcert. Voor het perso neel van de MEKOG worden feestavonden georganiseerd in De Nieuwe Slof in Bever wijk op respectievelijk 4, 7,11 en 14 decem ber. BEVERWIJK. De kleindierensport vereniging IJmond en omstreken houdt op 16 en 17 december een clubtentoonstel ling in de gemeentelijke expositieruimte aan de Constantijn Huijgensstraat in Heemskerk. Voor deze expositie zijn ingeschreven 15 cavia’s, 175 konijnen, 75 hoenders en dwerghoenders en 25 sierduiven. De schooljeugd krijgt gratis toegang tot de tentoonstelling. De vereniging heeft weer zes nieuwe leden ingeschreven. De heer J. H. Kruize, Gladiolenlaan 64, tel. 39526 ver mei Van der Ham signaleerde nog een paar onzekerheden voor de intergemeen telijke samenwerking: Bestek '81, Wiegels plannen voor provinciale herindeling, het verloop van de Kennemër bevolking, de aarzelende houding van de IJmond-ge- meenten tegenover toetreding tot het ge west Kennemerland en het gebrek aan inzet van de zes deelnemende gemeenten Wat dat laatste betreft zei D'66-woord- voerder T. M. van Erp te betwijfelen of in alle zes gemeenten (Haarlem, Heemstede, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Bloe- mendaal, Bennebroek en Zandvoort) de Tot de laatste conclusie wilde het CDA meteen al komen, daarbij het pleidooi voor een zelfstandig Kennemerland overboord zettend als „irreëel”. Nog meer dan de inhoud van het christen-democratische amendement, wekte de plotselinge en mid dernachtelijke presentatie ervan echter wrevel bij de overige fracties en het dage lijks bestuur. Nooit eerder had het CDA te kennen gegeven van het Kennemer plei- door uit 1975 af te willen stappen. De onverhoedsheid van het plan was voor de CDA-leden van het dagelijks bestuur re den om tegen het voorstel van hun eigen fractie te stemmen A. H M. van Ameron- gen (Progressief Heemstede en Bloemen- daal) was het wel met het CDA-standpunt eens, maar stemde toch tegen het voorstel van Baar. Door de ongelukkige presenta tie had het te veel het karakter van een „overval", vond Van Amerongen. Baars voorstel werd tenslotte met 22 tegen 8 stemmen verworpen. ONDERTROUWD: C. L. Balke en D. Dronrijp; J. M. van Egmond en J. P. van de Poel; C. J. de Heer en G. M. C. Berkhout; R. C. J. Groenland en S. G. van der Wal; H. M. Wessel en J. van Hoolwerff; A. J. G. van Breemen en C. M van Duivenvoorde. Evenals voorgaande jaren is deze avond mogelijk gemaakt door een commissie, die in het kader van de jaarlijkse VARA- speelgoedactie een aantal activiteiten heeft ontplooid om geld voor dit doel in te zamelen. Zo zijn in de afgelopen maanden onder meer een aantal goedbezochte kie- navonden gehouden, waarvan de op brengst werd besteed aan het bekostigen van deze avond. De kinderen en een aantal begeleiders zullen evenals voorgaande ja ren bij het tehuis worden afgehaald door een aantal particuliere autobezitters en vervolgens naar het cultureel centrum ge bracht worden. Het feest in De Schouw begint om half acht. Overigens schrijft Kennemerland wél in de reactie op de nieuwe herindelingsplan- nen dat, in dat geval een zelfstandige pro- erg gevaarlijke geluiden in de Haarlem mermeer, die pleiten tegen de opvang van woningzoekenden uit Kennemerland. Als dat het standpunt van de Haarlemmer meerse raad zou worden, kon ze de hogere overheden wel eens tot onsympathieke maatregelen dwingen. Laten er voorals nog maai- op vertrouwen dat de Meerse raad zo iets niet over zichzelf afroept". Verder is de taakverdeling binnen het algemeen bestuur als volgt: N. Bolte, ge meentepolitiek; Greet Hamburger, gewes telijke zaken, Jan Wentink, landelijke en internationale zaken, Dirk Hornbus, scho ling en vorming, Willem Welker, contactor gaan Rood Heemskerk; Henny Holle- brand, Rooie Vrouwen, Herman Pelgrim,' propaganda (ad interim). De bedoeling is, dat zij werkgroepjes om zich heen verza melen. Tijdens de ledenvergadering werden ve te huishoudelijke zaken afgewikkeld en afgevaardigden aangewezen naar de ge westelijke vergadering en het congres. Voor het Europees parlement werden j Jan Wentink en A. Vondeling kandidaat j, Het prototype van de Duitse Herder. Dat is Basko. Een jongen die zonder meer uit de kluiten gewassen is maar KWISPELdoor tegemoet treedt met een eerlijke onbevangenheid. Geen overdre ven indrukwekkende tonelen die bedoeld zijn te imponeren. Dat is ook geenszins noodzakelijk want Basko imponeert op alle manieren waarop hij zich presen teert. Een hond die pasklaar zit te wach ten op een baas die genegen is hem als opmerkzame, trouwe, standvastige en onomkoopbare bewaker af te richten. Fier staan de attente oren op de markan te kop waarin een paar bruine kijkers verwachtingsvol de pers aankijken. Vier staanders die de omvang benaderen van een paar leeuwenpoten. Een schitterende vacht. Kortom een hond om van te hou den. Dat laatste zal zeker wel het geval zijn geweest bij zijn vorige eigenaar maar daar heeft die aanhankelijkheid toch niet diep genoeg gezeten. Iedere herdershond loopt het gevaar dat hij in huis wordt gehaald als een statussym bool. Stappen met een herder en genieten van de bewonderende blikken van Jan Publiek. U kent dat wel. IJMUIDEN. Woensdag aangekomen: Empire, Odense; Trans Germania, Hawi- na; Orla, Poole, IJmuiden; Christisa, Bos ton, IJmuiden; Avance, Milos; Pauline Brinkman, Londen, IJmuiden; Kenrix, Ro chester, IJmuiden; Stella Antares, New castle, Zaandam; Smitlloyd 3, Cont. Plat, IJmuiden; Nassauborg, R’dam; Smit Lloyd 15, Cont. Plat, IJmuiden; Titan Ser vice, Cont. Plat IJmuiden. Woensdag vertrokken: Arklow Day, Rotterdam; Nova Shore, Velsen, Cont. Plat; Smitlloyd 13, IJmuiden, Cont. Plat; Capacity, Newhaven; Tor Scandinavia, Gotenburg; Smitlloyd 1, Velsen, Cont. Plat; Maasborg, Delfzijl; Susanne Skou, Bremen; Mirak, Delfzijl; Hungaria, Tung- kingbay; Rijnborg, Zaandam, Delfzijl; Mi na del Frio, Stettin; Zabat Dos, IJmuiden, Sagunto; Akron, IJmuiden, Tubarno; Ma rine Christine, Rotterdam; Vaermland, Gotenburg; Yak, Den Helder; Pax, Tieze; Pia Frem, Vijle; Eco Luise, Candia, Bever wijk; Natalie Bolten, Emden; Trans Ger mania, Antwerpen; Iggesund, Iggesund, Zaandam; Smit Lloyd 3, Cont. Plat, IJmui den; Orla, Kolobreg, IJmuiden. Donderdag aangekomen: Mercurius, Antwerpen; Smit Lloyd 1, Cont. Plat, Vel sen; Pacific Shore, Cont. Plat, Velsen; Boe kanier, Gr. Yarmouth, Bennhor, Bremer haven. Donderdag vertrokken: Hornwind, Le Havre; Linda, Duinkerken; Smit Lloyd 15, Cont. Plat, IJmuiden; Tamara Guilden, Norfolk; Stella Antaris, New Castle; Lu- moso, Antwerpen; Kenrix, Jingslynn, IJ muiden. VELSEN. Een 69-jarige inwoner van Harlingen en zijn echtgenote zijn woens dagochtend evenals een 55-jarige IJmui- denaar en diens zuster met onbekend let sel opgenomen in het Zeeweg Ziekenhuis na een aanrijding op de kruising van de Amsterdamseweg met de Rijksweg Vet- sen-Santpoort. De man uit Harlingen kwam met zijn personenauto van de Rijksweg. Toen hij linksaf de Amsterdamse weg richting IJ muiden wilde inslaan merkte hij de IJmui- denaar, die uit oostelijke richting op de Amsterdamseweg naderde, niet op. Bij de botsing werden beide personenauto’s zwaar beschadigd. St. Nicolaasfeest. De recreatiecommis- sie van de voetbalvereniging VSV te Drie huis kondigt voor komende zaterdag een St. Nicolaasfeest aan voor de meisjes en junioren D, E en F. Aanvang half vier ’s middags in de verenigingskantine. Bezoek St. Nicolaas. Een kort bezoek van Sinterklaas zelf vormt een van de attracties van het Sinterklaasfeest voor de Stormvogels mini-pupillen en E-junioren ,dat zaterdagavond om zeven uur in de clubkantine te IJmuiden begint. Ook de leidsters van de mini-pupillen worden ver wacht. Afpersing. In de nacht van woensdag op donderdag rond twaalf uur heeft de Heemskerkse politie een 23-jarige Heems kerker aangehouden, verdacht van afper sing en mishandeling van een Heemskerk se caféhouder. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/VELSEN. Gedeputeerde Staten zijn geen voorstander van het ver kopen van het fort Velsen te Beverwijk aan de meest biedende, zonder dat reke ning wordt gehouden met het landschap pelijk, recreatief of ander belang dat der gelijke forten voor de gemeenschap zou den kunnen hebben. Het college kan zich ook niet voorstellen dat het Rijk, de eige naar van het fort, een dergelijke gedrags lijn zou volgen. Dit antwoorden GS op vragen van het PSP-Statenlid PZwart. PvdA-woordvoerder P. J. van der Ham signaleerde een toenemende, belangente genstelling tussen Kennemerland en Haar lemmermeer. Het Meerse gemeentebe stuur, zo leidde hij uit recente uitspraken af, houdt \onvoldoende rekening met de gewestelijke verlangens. Vooral de functie van Haarlem als centrumgemeente niet een hoog voorzieningenpeil zou daardoor op de tocht komen te staan Van der Ham vroeg zich af of het geen tijd wordt dat de Kennemer gemeenten aan Haarlemmermeer een wat grimmiger gezicht laten zien. „De tijd van vriendelijk heid is misschien voorbij”, zei hij, wijzend op de zeer voorzichtige manier waarop het Er zijn besprekingen gaande tussen Rijk en Provincie over de aankoop van het fort door de Provincie. Het is echter nog niet precies duidelijk wat men met dat fort zal kunnen doen. GS kennen echter aan het fort Velsen een zodanig algemeen (land schappelijk en recreatief) belang toe, dat het in eigendom behouden daarvan door de rijksoverheid ofwel het verwerven daarvan door de gemeentelijke of provin ciale overheid op zijn plaats wordt geacht. Dat meenden de gewestgemeenten in 1975, dat menen ze nu nog Wiegels gewij zigde herindelingsplannen hebben, zo ver woordde PvdA-woordvoerder P. J. van der Ham het, geen argumenten aangedra gen om daarvan af te stappen. „Het lijkt er op, dat Wiegel de nieuwe plannen (17 in plaats van 24 nieuwe provincies) alleen heeft gemaakt om iets anders te kunnen presenteren dan zijn ambtsvoorganger heeft gedaanzei Van der Ham niging. g. -Mas?»

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6