Breed verzet in Amsterdam tegen plannen van regering Verzet Wel huizen Geen kantoor ,Een goed voorbereide actie, waarover de raadsleden niet waren geïnformeerd Tot de stadsrand Zigeuners Horizontale splitsing is een pest 99 CPN-raadslid Walraven over gewelddadige ontruiming in Kinkerbuurt: 99 AMSTERDAM r onder redactie van Theo van der Kaaij AMSTERDAM.„Voor sloop bestemde panden metro. Toen gebruikte de politie tanks, traangas, honden, water kunnen voortaan door de gemeente als tijdelijke woonruimte worden verhuurd”. De Eerste Kamer ging, vorige maand akkoord met een wetsontwerp van deze strekking met de bedoeling iets bij te dragen als oplossing van de schrijnende woning nood. De bewoners van de Amsterdamse Kinker buurt vragen zich sinds een week verbijsterd af wat zij met dit bericht aan moeten. Ir Vooraanstaande zigeuners uit alle windstreken van Europa kwamen afgelopen zaterdag naar Amsterdam om de onthulling o Burg» met ut Wnhoudtfi r»n Amstt'dtm April 1974 ties in de Nieuwmarktbuurt waar in het voorjaar van 1975 Duif aan de Prinsengracht, werd duide lijk, dat het bewonersverzet groeiende is, terwijl de ruggesteun van solidaire instan ties alsmaar groter wordt. Het college van B. en W. was een van de eersten om de regering te verklaren dat de hoofdstad piet gediend is met de plannen tot afbraak van Staatssecretaris Brockx van Volkshuis vesting zal het op zijn brood krijgen wan neer hij aanstaande donderdag naar Am sterdam komt voor overleg met het ge meentebestuur. Hij heeft de bevolking trouwens zelf uitgenodigd om te reageren op het wetsontwerp. Het comité heeft voor het begin van het volgend jaar alvast „pittige acties” aangekondigd. Het is niet onwaarschijnlijk dat alle 270.000 huur ders die de hoofdstad telt dan volledig op de hoogte zijn van wat ze boven het hoofd hangt. In de nacht van 31 juli op 1 augustus 1944 werden 5000 Zigeuners (mannen, vrouwen en kinderen) 'van het Zigeuner- lager in Auschwitz-Birkenau allen tege lijk vergast. Totaal zijn er in de Tweede Wereldoorlog misschien wel een miljoen Zigeuners door de Nazi’s uitgemoord. In Amsterdam zal deze donkere nacht voor de Zigeuners voortaan jaarlijks herdacht worden bij een monument, dat sinds za terdag een plaats heeft gevonden op het Museumplein tegenover het Cohcertge- bouw. Het monument is een verbeelding van de hel van vuur die het Zigeunervolk tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft moeten trotseren. Het verbeeldt ook de bevrijding, die voor de Zigeuhers nooit een echte bevrijding is geweest gezien de eeuwenlange discriminatie, vervolging en uitroeiing die tot in deze tijd voort duurt. Paul van Eeuwijk van de Stichting ROM, vorig jaar opgericht voor de belan gen van de Zigeuners: „Het lijden was ook na de oorlog niet afgelopen voor de Zigeuners. Zij zijn nog steeds slachtoffer van overheidsbeleid, ze worden in onleef bare kampen ondergebracht, honderd duizenden statenlozen worden als paria’s opgejaagd door de landen van de Raad van Europa. Zowel in Oost- en West- Europa worden bovendien pogingen on dernomen tot assimilatie met het doel de Zigeuners te beroven van het enige wat zij bezitten: hun cultuur. Deze cultuur is gebaseerd op vrijheid, die reikt over alle landsgrenzen heen”. binnenstad. Woordvoerder P. Roemer van de WD-fractie: „Aannemen van dit verkeersplan is voor ons een diepte punt”. Stadt en de bewonersraad van de Nieuw marktbuurt toonden zij aan dat de voor malige Jodenbuurt bepaald niet gediend was met een nieuw kantoor. Een kantoor dat bovendien gebouwd zou worden voor de leegstand, want er staat op dit ogen blik zo’n slordige 200.000 vierkante meter kantooroppervlak in de hoofdstad leeg. van Lidwien Marcus en Bob de Graaff, studenten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, houden zich bezig met een onderzoek naar „Vrouwen ih het Neder landse Verzet in de jaren 1940-’45”. Een van hun motieven voor deze doctoraal studie geschiedenis is, dat er te weinig aandacht is voor vrouwen in de geschie denis, zeker wat betreft de rol van vrou wen in het verzet. Die rol hebben vrou wen wel degelijk gespeeld, want vooroor delen en onschuldig uiterlijk gaven extra mogelijkheden tot bepaalde verzetsacti viteiten. De studenten zijn erin geïnteresseerd welke vrouwen in het verzet terechtkwa men. Zij gaan onderzoeken uit welke sociale milieus de vrouwen afkomstig waren. Wie hieraan mee wil werken krijgt een enquêteformulier toegezon den. De volledige anonimiteit wordt ge garandeerd. Voor zover er in de scriptie namen genöemd zullen worden, betreft het vrouwen die daartoe hun toestem ming hebben verleend. Reacties schrifte lijk: VU-hoofdgebouw, Kamer 8A-34, De Boelelaan 1105, Amsterdam. Telefo nisch: 020-833057. r kanonnen en niet te vergeten de wapenstok om bewoners uit de huizen te krijgen. Woedende Kinkerbuurters besloten op een buurtvergadering na afloop verklaringen te eisen van burgemeester Polak als hoofd van de politie en wethouder Schaefer als verantwoordelij ke man in zijn functie als hoofd van de dienst Bouw- en Woningtoezicht. CPN-fractievoorzitter Walraven heeft de burge meester om een spoedbijeenkomst gevraagd van de raadscom missie voor openbare orde. Volgens Walraven was er sprake van „een goed voorbereide actie, waarover de raadsleden niet waren geïnformeerd”. Die commissie heeft inmiddels maandagavond vergaderd, alleen gebeurde dat besloten. Ook Walraven was daar aanwezig, maar heeft nauwelijks over het besprokene uit de school kunnen klappen. Wethouder Schaefer heeft na de ontrui ming laten weten dat de huizen te bouwvallig waren om nog in stand te houden. De bewoners hebben hem erop gewezen dat er nog nooit een rapport is verschenen over acute bouwvalligheid. De bewoners van de Nieuwmarktbuurt kunnen nu met de gemeente in de slag over het soort huizen dat gebouwd gaat worden in de Jodenbreestraat. Woning wetwoningen zijn uitgesloten, heeft we thouder Schaefer al gezegd. Hij denkt in de richting van premiekoopwoningen met daaronder winkels. De bewoners- groep die was betrokken bij het verzet tegen de kantoor plannen van Grand Vis ta, heeft laten weten blij te zijn met de beslissing van het gemeentebestuur de grond aan te kopen, maar gelijk werd de eis op tafel gelegd voor de bouw van betaalbare woningen. Er zullen in de Jodenbreestraat en om geving zo snel mogelijk zevenhonderd woningen moeten worden gebouwd, zo willen de bewoners. Tweehonderd daar van kunnen volgens een vorig jaar gepu bliceerd plan van architect Dik Tuijn- man gerealiseerd worden op de Joden breestraat zelf. De bedoeling is tweele dig: het „inpakken” en aan het gezicht onttrekken van het grootschalige textiel centrum, bijgenaamd Maupoleum, bo vendien het versmallen van de jaren ge leden tot brede verkeersader herschapen Jodenbreestraat. Architect Tuijnman over zijn huizen met winkels: „Het straalt de Nieuwe Gezelligheid uit tegenover de Nieuwe Zakelijkheid.” de huurbescherming. Burgemeester en Wethouders: „De positie van de huurders wordt verslechterd”; „In een stad als Am sterdam met zijn nog grote woningnood, achten wij een betere bescherming van de huurder noodzakelijk”. Al spoedig volg den de afdelingen van de politieke partij en: PvdA, CDA, CPN, D’66, PSP en PPR. De WD zegt de eisen van het comité te onderschrijven, op een na. Vordering van een huis door de eigenaar op grond van dringend eigen gebruik moet volgens de WD mogelijk blijven. Solidair verklaarden zich verder het CNV, het FNV, de federatie van woningbouwvereni gingen in de hoofdstad, diverse huurders- organisaties, drie instanties op het gebied van rechtshulp en vrijwel alle Amsterdam se wijkcentra en buurtorganisaties. Ook het Overleg Stuurgroepen Amsterdam en Overleg Bundeling Aktiegroepen Stads vernieuwing Amsterdam zijn in het comité vertegenwoordigd. Leo Ploegmakers over het verloop van de aktie: „Een van de opmerkelijkste din gen die we zien gebeuren is dat overal in Amsterdam afdelingen van partijen, buurtgroepen en allerlei organisaties die vroeger naast elkaar werkten, nu samen werken. Verschillen van mening zijn opzij gezet in het belang van de handhaving van de huurbescherming. In alle buurten staan op drukke punten stands met pamfletten, kranten en affiches. Zaterdag stonden de mensen vier rijen dik om hun handteke ning te zetten op de markt in de Kinker buurt”. L André Thomson van het Landelijk Om- budsteam Stadsvernieuwing zette de Am sterdamse actie in een breed kader: „Er zijn 850.000 particuliere huurwoningen in Nederland. Een kwart daarvan heeft ach terstallig onderhoud. Er wordt met die woningen gespeculeerd, omdat de verkoop meer opbrengt dan de huur. Kennelijk zijn er krachten in ons land die belang hebben bij het ontkrachten van de huurbescher ming. Er valt dan ook tién miljard gulden te verdienen met de verkoop van huurwo ningen. Met vijf andere landelijke organi saties die ageren tegen de woningnood zeg ik, dat als de plannen van de regering doorgaan straks huurders met voorbe dachte rade uit hun woningen worden gezet". Het streven van de regering is erop gericht in het gehele land een uniforme regeling voor de huur en verhuur van woonruimte in te voeren. De gebieden van Nederland met de grootste woning nood zijn op dit ogenblik „niet geliberali seerd”, wat een bescherming voor de huurder inhoudt. Voor de uniformiteit moet heel Nederland „geliberaliseerd" worden, wat in de praktijk voor de huur der betekent dat hij gemakkelijker door de verhuurder van zijn woning afgezet kan worden. Wil de verhuurder de huurder nu uit zijn woning hebben, dan moet hij bij de rechter ontruiming vragen. Deze zal dat in de praktijk niet zo gauw doen. Bovendien heeft de huurder het recht nog drie jaar te blijven wonen eer de rechter de zaak in behandeling neemt. De regering wil dat de termijn van drie jaar vervalt en dat de verhuurder meer argumenten mag aan voeren om zijn huis leeg opgeleverd te krijgen. Afgelopen zomer heeft de Tweede Kamer de Huur prijzen wet en de Wet op de Huurcommissies aangenomen. Op dat mo ment was nog niet bekend hoe het derde en afsluitende wetsontwerp er precies uit zou komen te zien. Duidelijk was wel dat daar in de bescherming van de huurders zou worden geregeld via wijzigingen in het Burgerlijk Wetboek. Jaap Smit van het Comité Huurbescher ming Amsterdam: „Er zijn wijzigingen door staatssecretaris Brockx aangebracht op het wetsontwerp. Vergeleken met het oorspronkelijke voorstel zijn dat verbete ringen, maar de regering stelt het zo voor, als zouden de rechten van de huurders nu versterkt zijn, als zou er niets meer te wensen over zijn. Niets is echter minder waar. Nog steeds is het uiteindelijke resul taat van het wetsontwerp, dat de huurbe scherming zonder meer wordt afge- I schaft". Op een stedelijke manifestatie, afgelo pen maandagavond in kerkgebouw De talrijke huizen tegen de vlakte moesten voor de aanleg van de was geschied. Op de WD-fractie na heeft de Amster damse gemeenteraad ingestemd met het veel geroemde en verguisde verkeerscir culatieplan (VCP). Voorrang voor het openbaar vervoer, extra voorzieningen voor fietser en voetganger, geen parkeer garages binnen de grachtengordel, wel parkeerterreinen aan de rand van de stad, zo ziet het plan er in grote trekken uit en is vrijwel in de oorspronkelijke versie door de raad aangenomen. Het VCP is een raamplan, waarbinnen voor elke buurt apart kleinere verkeersplan nen gerealiseerd kunnen worden. De gemeenteraad heeft met het aanne men van het VCP bewust de keuze ge maakt van het weren van autoverkeer uit de binnenstad. Voor doorgaand verkeer zullen er nauwelijks wegen geschikt ge maakt worden en het vinden van een parkeerplaats voor langere tijd zal vrij wel onmogelijk zijn. Er zullen wel voor zieningen komen om kort te parkeren. Het is de bedoeling dat autoverkeer met een langdurige bestemming binnenstad aan de rand van Amsterdam gaat parke ren en dat bestuurders met eventuele pas-, sagiers via tram en bus de stad in komen. Een parkeerkaartje, want geld kost het altijd, zal misschien nog eens dienen als tram- of buskaartje. Wie denkt gewoon door te kunnen gaan met parkeren op stoepen en andere plaatsen waar het niet mag, zal in de nabije toekomst van een koude kermis thuiskomen. Er zal strenger worden op getreden tegen foutparkeerders, de poli tie krijgt grote bevoegdheden om auto’s resoluut met kraanwagens weg te slepen en bovendien zullen alle parkeermeters voortaan kraakvrij, shockproof en staal- sterk worden uitgevoerd. Ook gaat Am sterdam het systeem invoeren waarbij in bepaalde buurten alleen door beWoners en belanghebbenden geparkeerd mag worden. Alle raadsfracties zijn blij met het VCP zoals het nu is aangenomen, alleen de VVD wilde een minder knellen de band voor het autoverkeer plus de bouw van parkeergarages in de oude misbruik van de wet tot split sing van appartementen krachtig moeten tegengaan. Op dit moment zijn 7000 Am sterdamse huurwoningen ge splitst verkocht en daarmee voorgoed onttrokken aan het verdelingsapparaat. Er is be rekend dat 90.000 huurwo ningen zich lenen voor hori zontale verkóop. Wolffens- perger zei deze week in een interview, dat er vanaf 1 ja nuari tot 1 oktober van dit jaar bij de gemeente 418 aanvragen zijn binnengeko men om panden te splitsen. Dat getal staat voor 1700 wo ningen die daarmee aan de distributie worden onttrok ken, wanneer de eigenaar de vergunning krijgt. Verwacht mag worden dat het college Het gemeentebestuur heeft vorige week laten merken dat zijn uitspraak „de binnenstad een woonbestemming” geen holle frase is. Alle onbebouwde grond aan de Jodenbreestraat die eigendom was van Grand Vista heeft de gemeente voor de prijs van een miljoen gulden gekocht. De kantoorbestemming van het gebied zal worden gewijzigd met de be doeling daar huizen te kunnen bouwen. De gemeente heeft vier weken met Grand Vista onderhandeld. Wethouder Schaefer wilde nog wel kwijt dat hij tijdens de onderhandelingen veel last ge had heeft van de informatie die de bewo- nersgroep van de Jodenbreestraat in openbaarheid gebracht heeft. Beweerd werd dat de gemeente in het verleden voor kantoorgrond prijzen betaald heeft tot tweeduizend gulden de vierkante me ter. Dit om aan te tonen dat de gemeente aankoop om financiële redenen niet hoeft te laten. Nu blijkt Grand Vista van die mededeling bij de onderhandelingen dankbaar gebruik te hebben gemaakt. Uiteindelijk heeft de gemeente Amster dam zevenhonderd gulden per vierkante meter betaald. De gemeenteraad moet de aankoop nog wel goedkeuren. Ook kwam de gemeente overeen het bestaan- de kantoorpand „Saskiahuis”, naast het Rembrandthuis, van Grand Vista te hu ren. AMSTERDAM. Enkele duizenden Amsterdammers hebben in de loop van de laatste jaren een brandbrief van hun huiseigenaar be zorgd gekregen, waarin deze aankondigt zijn bezit te ver kopen. Meestal gaat het om een reeks van etagewonin- gen waarvoor de eigenaar van de gemeente vergunning heeft gekregen deze gesplitst te verkopen. De huurder mag kopen, maar het bedrag waarmee hij over de brug moet komen staat in geen enkele verhouding tot de meestal slecht onderhouden woning waarvan hij zich dan eigenaar mag noemen. De praktijk is dat de huurder enkele -tientallen kubieke meters lucht koopt, zich van B. en W. in januari met tegenmaatregelen komt. In een brief aan de regering waarin wordt aangedrongen op handhaving van de be staande huurbescherming zeggen B. en W. van Amster dam: „Vooral de druk van de horizontale verkoop door de gehele stad doet bij huurders grote ongerustheid ontstaan. Vooral de oudere huurders, die vaak 30 of 40 jaar in een buurt wonen, kunnen de ge dachte. dat hun huurhuis wordt gesplitst en horizon taal verkocht, bijzonder moeilijk verdragen. Dat is ons het afgelopen jaar op al lerlei buurtvergaderingen in dé wijken herhaalde malen gebleken.” „Geldbeheer aast op Ontbrekend stuk grond”, zo luidde een maand geleden de kop van een verhaal op deze pagina. De Britse projectontwikkelaar Grand Vista moest nog twee terreintjes van de ge meente Amsterdam zien te kopen aan de Jodenbreestraat naast het Rembrandt huis om een kantoorgebouw uit de grond te kunnen stampen. De bewoners van de twee huizen die hiervoor gesloopt zouden moeten worden hebben zich fel verzet tegen de plannen van de Brit. Gesteund door wijkcentrum d’Oude Twee tot de tanden gewapende pelotons van de mobiele eenheid bestormden in de namiddag van 23 november twee voor de sloop bestemde gemeentewoningen op de hoek van de Nico- laas Beetsstraat en de Jacob van Lennepstraat, waarvan de huurders geweigerd hadden het pand te verlaten. Zelfs met behulp van een waterkanon duurde het bijna drie uur voordat de politie de gebarricadeerde woningen kon binnendringen. Er werden arrestaties verricht, er vielen gewonden en de buurt werd tot diep in de nacht bewaakt tot de panden met de grond Het monument voor de Zigeuners in Amsterdam is het eerste in de wereld. Nergens hebben Zigeuners tot nu toe iets tastbaars gehad, iets van henzelf. Het is de prijs die zij moeten betalen voor een zwervend bestaan. Op het monument, belangeloos gemaakt door de Amster damse beeldhouwster Heleen Levano, is de volgende tekst aangebracht: „Ik stel hun weg in het nieuwe leven voor hen open en verlos hen van de banden van ^iet verdriet”. Dm» woniaja rij» VtlT Tl 10® i» word»» «1 b»wM»4 Koop van deze woningen is riskant achterstallig onderhoud •gebreken bestem mingsplan rechtsbescherming van de hu id.ge bewoners ‘U betaalt voor 1 etage wat varxMaurlk deed voori pand DUS GROFFE SPEKULATIE Dl UWOBnMBOV igw Burgemeester Polak zal donderdag in het openbaar een gelijk waren gemaakt verklaring afleggen over de gang van zaken rond de ontrui ming. Saillant detail is nog, dat op het moment van de geweld- „Het was een complete oorlog,” zeggen bewoners van de dadige ontruiming in de Kinkerbuurt de raadscommissie voor Kinkerbuurt, die met honderden de straat op waren gekomen. Ze algemene zaken in vergadering bijeen was met de burgemeester werden op hardhandige wijze herinnerd aan de ontruimingsac- en de hoofdcommissaris van politie. De raadsleden hoorden pas 'i na afloop van de vergadering wat er die middag voor onheil het monument mee te maken. Volgens koning Kpka Petalo hebben velen van hen de hoofdstad nooit bereikt, omdat zij van de douane de grens niet over mochten. WAARSCHUWING TEGEN HORIZONTALE VERKOOP Steeds vaker bieden huiseigenaren woningen o< etages van woningen te koop aan in de vooroorlogse wijken van Amsterdam Voor u mgaat op dergebjke aanbiedingen moet u het volgende weten - Negentiende-eeuwse wijken njn wijken van stadsvernieuwing Voor o er woongelegenheid koopt doet u er goed aan te informeren of die woongelegenheid bij dat pioces betrokken ral worden Dat kan sloop betekenen en de koopsom die de Gemeente kan betalen ol de vergoeding bij onteigening ral meestal lager rijn den de hoge ko<,;.»om die nu wordt ge vraagd - Voor alle wijken geldt dat Bouw en Woningtoezicht scherp let op de staat van onderhoud Oei is nodig om het woning- bent van de stad in stand te houden Is een hms slecht onderhouden, dan krijgt de eigenaar op dracht reparaties en herstellingen te laten uivoeren Als u een huis hebt gekocht dan rijn die kosten voor u Zowel bij koop als bij huur hebt u een J»oonv«tgunnmg nodig om een woning - ook uw eigen woning - in Amsterdam te betrekken In sen dad met een grote woningnood is zon vergunning nodig, omdat ander; de distributieregeimg met goed rou kunnen werken Wie ronde’ vergunning woont die woont illegaal en loopt kans het huis te moeten ontruimen op grond van de Woon ruimtewet Vandaar het dringende advies Voor u ingaat op walk aanbod den ook. informeer eer at btj de Oemeente Voor alle inlichtingen over de staat en de toekomst van de woning Gemeentelijk Bouw- en Woningtoericht Wibautstraat 3 telefoon 596 2409 Voor alle inlichtingen ovei woonvergunningen Gemeentelijke Drenst Herhuisvesting. Van Rorgersbergansiraat 2 telefoon 80 68 06 toestel 137 of 177 Huurders pikken getorn aan rechtspositie niet AMSTERDAM. Dertigdui zend Amsterdammers hebben de afgelopen weken met een handte kening laten weten het niet te pik ken dat de regering tornt aan de rechtspositie van de huurder van een huis. Terwijl andere steden gelaten afwachten hoe de beslis sing van de Tweede Kamer in januari zal uitvallen, is er in Am sterdam een brede beweging op gang gekomen om de bestaande huurbescherming te handhaven. Ook in Rotterdam, Leiden, Gro ningen, Den Haag, Dordrecht en Nijmegen zijn bewoners van huurhuizen opgestaan om duide lijk te maken dat de regering ver keerde dingen van plan is. daarvoor diep in de schulden moet steken en bovendien nog ruzie krijgt met zijn naaste buren over wie het lekke dak moet laten repare ren. Intussen heeft de voor malige huiseigenaar een vet te buit binnengehaald en lacht in zijn vuistje. De vrees m Amsterdam is groot, dat met de dreigende afbraak van de huurbescher ming door de regering deze horizontale verkoop van huurwoningen een grote vlucht zal nemen. De nieuwe wethouder woonruimtever deling Gerrit Jan Wolffens- perger: „Horizontale split sing is een pest voor de wo ningdistributie.” Hij zegt dat B. en W. op korte termijn komen met voorstellen die

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13