T(r)ips >5 Stadswandeling 6 15 [zeepost J prijswinnaars knelpunten WEEKAANBIEDING 199,50 27,10 10,95 >5 puzzel van de week schrijvende lezers Cadeau Suggesties bij fender Pander Spelonken ^Vuurtorens op wegen >5 >5 w*- Persoonsverwisseling >5 Molenwijkbajes BLACK DECKER CIRKELZAAGMACHINE STALEN SCHAAF Archiefwet >5 OLYMPIA” ÉÉNGATS MENGKRAAN BONNETERIE Aantjes 8 Ozonlaag even tussen; 15 DECEMBER 19 7 8 VARIA VRIJDAG 14 t I Markant (Georgian) hoek kastje van mahonie. De afsluitbare deur is uitge voerd in bloemmahonie. Het glas van de bovendeur op de traditionele manier met sponninkjes ingezet. Ideaal voor verzamelaars van snuisterijen f695,-. Mahonie commode in satijn- glans finish. Met vier ruime bergladen. Fronten en bovenblad in bloemmaho nie. Goed idee voor in de hall (er zijn overigens ook mooie spiegels). De commode kost f595,-. Rokin 142 KOUDENHORN 54 t/m 60 TEL 321212-322368 o o i ide ons klassieke tafellampen. ^Amerikaans “noten, antiek bewerkt pine of bronskleurig messing in antique finish. Strakke kap pen van écruzijde op vinyl. Compleet met kap slechts 1149,-. 16 20 23 wmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiim a (ADVERTENTIE) 1, DOX ria etti) KEUR BOUWMARKT (A12—Rw. 65Bxl84Hx40D van 37,90 voor van 14,65 voor DE Openingstijden: di. t/m vr. 1 kl m Prachtige BERGEN OP ZOOM. Op de binnen plaats van .,Het Zwijnshoofd" is zaterdag 2 en zondag 3 december tussen 11 en 20 uur een markt met demonstraties van oude ambachten. 45 B x 45 D x 74 H 1 msterdarn: kaherstraat 185 De ANWB heeft het komende weekeinde van 2-3 december voor de zesde achtereen volgende stadswandeling AMERSFOORT gekozen, zetel van de oude cultuur. De uitgezette route van 6 km leidt langs de St. Joriskerk, die speciaal voor de deelnemers op bepaalde tijden geopend zal zijn. Ook is het museum Flehite tegen een gereduceer de prijs te bezoeken. Verder bestaat er de mogelijkheid om een in de Plompetoren ,,ER even tussen UIT” is een rubriek met t(r)ips voor onze lezers, die er eens een paar uur of wat langer uit willen In het Algemeen Dagblad van 20 juni jl. las ik dat de gevangenen van de Bijlmer bajes klaagden over benauwdheid, misse lijkheid, hoofdpijn, droge kelen en ver stopte neuzen. Te veel beton en te weinig ventilatieroosters waren de oorzaak. In uw blad van 24 oktober stond in het midden van de pagina „Van Huis Uit”: Misselijk, benauwd, irritatie, hoofdpijh en diarree. Oorzaak het prikkelende spaanplaatgas. Weg ermee. Zijn we dan zeker dat wij het 8.00-12.30 uur 13.30-18.00 uur 8.30-16.00 uur PLZZEL NlM.uLR 48 Horizontaal: 1. beleefdheidsbetuiging; 6. geur; 11. tentoonstellingsgebouw in Am sterdam; 12. zwarte substantie; 14. vogel; 16. werkschema; 18. slordig; 20. plaats in Gelderland; 21. nauw; 22. lidwoord; 23. benard; 28. strafwerktuig; 29. onzes in ziens (afk.); 30. regeringsreglement (afk.); 31. kledingstuk; 32. watering; 34. putem mer; 36. geografische aanduiding (afk.); 37. iemand van adel; 38. maanstand (afk.); 39. bediende in een restaurant; 41. grote bijl; 42. kledingstuk; 45. in persoon (afk.); Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Cap San Antonio”, 5 december; Australië, ms „Nedlloyd Tas man", 4 december; Brazilië, ms „Cap San Antonio”, 5 december; Canada: ms „C. P. Trader", 4 december; Indonesië: ms „Bo russia", 1 december; Israel: ms „Neerlan- dia”, 1 december; Japan: ms „Kowloon Bay", 1 december; Kenya, Oeganda, Tan zania: ms „Nedlloyd Eems”, 6 december; Ver. Staten van Amerika: ms „Atl. Con veyor”, 5 december; ms. „Am. Leader”, 5 december; Zuid-Afrika (Rep): ms „Con dor”, 1 december. OPLOSSING PUZZEL NUMMER 47 Horizontaal: 1. kreupel - bataljon; 2. roe- nimmerzat - ala; 3. os - nies - p.d. - a.m. - nor - ma; 4. nader - plek - An - n.g. - dr.; 5. km - akela - vurig - óud; 6. eboniet - alm - menie; 7. Lukas - e.e.a. - s.e.r. - l.o. - z.n.; 8. pleister - troffel; 9. e.a. - ne. - iel - tender - n.o.; 10. l.n. - ifte - eg - ruïne - dg; 11. Icarus - tast - rotje; 12. keker - cm - na - Bali - em; 13. aard - kaag - la - negge; 14. a.t. - hopla - einde - tin; 15. normaal - regiment. LO 00 UJ O, at Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS B.V.", POSTBUS 18, 1970 AA IJMUI- DEN. i (archeologie), het karteren (cartografie) en diverse levensvormen i.n grotten (biologie). Zo krijgt men een indruk van het dierenle- een aantal diersoorten zich lichamelijke heeft aangepast aan het leven in de duisternis: grotvissen bijvoorbeeld verloren het - overbodig geworden gezichtsvermogen, vleermuizen verscherpten hun „radar"-ta- lenten. Bij deze tentoonstelling wordt bo vendien aandacht besteed aan onderwer pen als toerisme, historie, milieu en be scherming van de grotten. „Wereld in Duisternis" is van 1 decem ber 1978 t.m. 28 januarie 1979 te bezoe ken in het Museum voor het Onderwijs, Hemsterhuisstraat 2E en 154, Den Haag. Tel. 070-469344. niet benauwd krijgen van iets anders? Van een vreselijk grote denkfout? (Herplaatsing) C. HOGENDOORN,‘ Haarlem Het lijkt mij weinig waarschijnlijk dat de minister van Justitie zijn weigering om het rapport over de Velseraffaire te publi ceren, kan baseren op een artikel van de Archiefwet. Juist om te verhinderen dat overheidsorganen hun bescheiden te lang onder zich houden bepaalt de Archiefwet dat deze na het verstrijken van een periode van 50 jaar naar een archiefbewaarplaats moeten worden overgebracht. Door deze handeling worden zij openbaar. Dat is heel iets anders dan te stellen, dat overheidsbe- scheiden gedurende 50 jaar niet openbaar mogen worden gemaakt. Het Archiefbe- sluit bepaalt zelfs heel nadrukkelijk, dat archiefbescheiden, welke jonger zijn dan 50 jaar, naar een archiefbewaarplaats mo gen worden overgebracht, indien naar het oordeel van de beheerder daarvoor aanlei ding bestaat. Ik kan mij levendig indenken dat de minister het rapport over de Velser affaire niet openbaar wil maken. Die be voegdheid heeft hij, maar de Archiefwet schrijft het hem niet voor. DRS. J. J. TEMMINCK. Gemeentearchivaris Haarlam. RIJSWIJK. In het museum in het Tollenshuis wordt zaterdagmiddag 2 de cember om 3 uur de tentoonstelling „Boek en Keuken" geopend. Tot en met 28 jan uari kan men er kennis nemen van een unieke collectie oude kookboeken, aange vuld met werk van hedendaagse culinaire schrijvers, keukengereedschap, showta- fels en een verzameling spijskaarten. Ope ningsuren: dinsdags tot en met zondags van 14 tot 17 uur en zaterdags van 11'tot 17 uur. Vertikaal: 1. kronkel - pelikaan; 2. ros - ambulance - a.t.o.; 3. eend - a.o. - Kenia - kr. - hr.; 4. uniek - naief - re - dom; 5. pier - eis - si - turk - pa; 6. Ems - pleet - Ee - scala; 7. lm - plateel - etmaal; 8. bedevaartganger; 9. arak - ulster - salie; 10. t.z. - marmer - nut - bang; 11. aan - nimrod - Iran - d.i.; 12. It - ongel - fenol - Eem; 13. jargon - of - retig - te; 14. olm - duizendje - gin; 15. Naarden - logement. PUZZEL NUMMER 47 25-: N. ten Wolde-Schuuring, Rijks- straatweg 321, Haarlem; M. Stam-van Houten, Willem Barendszstraat 18, IJmui- den. 15.-: A. M. Hoogland-Siemer, Kruis weg 913, Hoofddorp; J. Put-Drenth, Wüste- laan 18, Santpoort, 10,-: C. R. van Andel, Snelliusstraat 42, Haarlem; E. Kras, Steen- bokstraat 5, IJmuiden. HD1000 van 269,- voor Den Haag - Unsterdain Rotterdam Eindhoven Leiden - Groningen - Enschede speleologie genaamd, bestaat in feite uit een combinatie van wetenschap en sport, in Nederland gebundeld in de Nederland se Vereniging voor Grot- en Karstonder- zoek: Speleo Nederland. Deze vereniging heeft in het Museum voor het Onderwijs in DEN HAAG een tentoonstelling over spe leologie ingericht onder de titel „Wereld in Duisternis”. De expositie belicht velerlei wetenschap pelijk facetten van grotten: druipsteenvor ming (geologie), het leven in de prehistorie zaterdags van s maandags gesloten donderdag 's avonds geopend tot 21.00 uur Na al de diverse discussies, die aan het oorlogsverleden van verschillende mensen aan ons voorbij zijn gegaan, is volgens mij weinig of vrijwel niets gezegd over de vermoedelijke oorzaken, die mogelijk heb ben bijgedragen, dat veel mensen in de periode 1940-1945 fouten hebben gemaakt, terwijl deze door het Instituut voor Oor logsdocumentatie toch wel even aangetipt hadden mogen worden. Persoonlijk heb ik altijd het gevoel gehad, dat de bevolking door het toen aan het bewind zijnde kabi net De Geer, bijzonder slecht was voorbe reid hoe hun opstelling zou moeten zijn bij een eventuele inval. Er werd een politiek van strikte neutraliteit gevoerd in de hoop te overleven. De partij die nu verboden is, kon voor de oorlog ongehinderd propa ganda voeren, terwijl de Kristallnacht in 1938 toch duidelijk had aangegeven wat de bevolking bij een onverhoedse aanval te wachten stond. De mensen waren toen tertijd werkelijk verbijsterd en wisten ab soluut niet wat ze moesten doen. Het per soneel in overheidsdienst zat hopeloos in de knoei. Zij moesten de oproepen verstu ren voor arbeidsinzet en arbeidsdienst. De mensen die deze oproepen ontvingen wis ten zich meestal geen raad. Niemand durf de naar onderduikadressen te vragen, ge zien het grote verraad dat leek te bestaan. Er was voor velen geen enkele strohalm te vinden om vast te grijpen, wel 500.000 werkelozen. Vandaar eigenlijk mijn wens: zet er maar een streep onder. A. DE NIET, IJmuiden. gevestigde edelsmid aan het werk te zien, terwijl de toren zelf te beklimmen valt. Het vertrekpunt is gevestigd in het VVV- kantoor, tegenover het station. Tussen 09.00 en 14.30 uur kan men daar de route beschrijving kopen. Parkeren: op zaterdag is de binnenstad van Amersfoort voor het verkeer gesloten. Bij het station is het parkeren zowel op zaterdag als op de zondag slechts voor een bepaalde tijd toegestaan. De ANWB raadt daarom aan om van de parkeerruimte op het Blekerseiland gebruik te maken. Dit is een grasveld waar ruimte voldoende is. Als directeur en mede-aandeelhouder van een Belgische luchtvrachtmaatschap- pij, voel ik mij ernstig in mijn zakelijke aangelegenheden benadeeld, ten gevolge van een bericht dat maandag j.l. 27-11-78 in dit blad is verschenen. Daarin werd de arrestatie van 2 personen gemeld wegens waarschijnlijk gepleegde malversaties voor een bedrag van ettelijke miljoenen guldens. Omdat het bewuste bericht niet de initialen vermeldt die de Rijkspolitie uw verslaggevei’ heeft opgege ven en omdat ik eveneens als een van de 2 arrestanten in Lisse geboren ben en onge veer van de zelfde leeftijd ben en boven dien werkzaam ben als directeur van Be nelux Intercontinental Aircargo, dus in dezelfde sector als waarin de 2 arrestanten beweerden te opereren, meenden velen van mijn relaties en kennissen, dat ik die arrestant was. Het behoeft geen verder betoog, dat ik daardooi' in mijn belangen word geschaad. Dit is dan ook de reden dat ik publicatie van deze brief in uw blad vraag, hetgeen mij alleszins redelijk voor komt. Ik neem aan dat u mijn verzoek inwilligt. J. KRANENBURG, Amsterdam In uw krant van dinsdag 21 november stond het bericht, dat de ozonlaag was verminderd en dat dit mogelijk een ver groting van het aantal gevallen van huid kanker kon betekenen. Nu zijn er twee versies: 1) De ozon beschermt tegen ultra violette straling, dus tegen het ontstaan van huidkanker; 2)De ozon ontstaat wan neer zuurstof getroffen wordt door ultra violette straling. De zuurstof maakt dus de straling onschadelijk, terwijl de ozon slechts de verklikker is. Nu is de straling niet constant, maar periodiek veranderlijk (11-jarige zonnevlekkencyclus). De afna me van het ozongehalte is het grootst in het jaar met de minste zonnevlekken. Als je deze afname met 20 vermenigvuldigt (wat bij een periode van 11 jaar eigenaardig is) krijg je een getal dat tenminste duizend maal zo groot is als de huidige vernietiging door freon. Een pracht van een bangma ker, waar de politici in de VS al ingevlogen zijn. Al duizenden jaren hebben handige jongens een dikke boterham verdiend aan overhaaste reacties van hun goedgelovige medemensen. In elk geval kunt u over dertig jaar niet zeggen dat ondergetekende het wist, maar ^ijn mond heeft gehouden. IR. P. J. GOMBAULT, Bloemendaal. slechts één rijstrook beschikbaar. Deze -werkzaamheden duren tot 22 december 1978. WieringerwerfDen Oever (A7/N7—Rw. 7—E10) Tussen Wieringerwerf en Den Oever worden drie viaducten gebouwd. In ver band daarmee moet het verkeer in beide richtingen rekening houden met rijbaan- versmallingen en -verleggingen. Hierbij geldt een inhaalverbod en een maximum snelheid tot 70 km/uur. Den HaagUtrecht 12—E8—E36) Op deze autosnelweg moet het verkeer van 4 t.m. 15 december rekening houden met werkzaamheden ter hoogte van Reeu- wijk. Daarbij is tussen 10.00 en 15.00 uur in beide richtingen maar één rijstrook be schikbaar. Bovendien wordt de toerit Bo degraven voor het verkeer naar Utrecht en de afrit Reeuwijk voor het verkeer uit de richting Utrecht van 4 t.m. 15 december afgesloten. Omleidingen zijn met borden aangegeven. RotterdamBreda (A16Rw. 16E10) Tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug moet het verkeer op de rijbaan in de richting Breda rekening houden met werk zaamheden en rijbaanversmallingen. Er geldt een snelheidsbeperking en een in haalverbod. De werkzaamheden zullen tot augustus 1979 duren. UtrechtArnhemZevenaar (A12—Rw. 12—E36) Op deze autosnelweg moet het verkeer rekening houden met werkzaamheden tus sen de IJsselbrug bij Zevenaar en Arn hem. Hierbij kan in één of beide richtingen één rijstrook afgesloten zijn. Deze werk zaamheden duren tot eind 1979 Grotten en spelonken hebben altijd iets geheimzinnigs, iets avontuurlijks: een on bekende duisternis, die geheimen prijs geeft die er soms eeuwenlang bewaard zijn geweest. Over mensen die er in de oertij den geleefd hebben, over dieren die er nu Lnog leven... Het grotonderzoek, ook wel speleologie genaamd, bestaat in feite uit 1 Het ligt de bedoeling de tentoonstelling over te brengen naar het Helders Marine museum en in het Technisch Tentoonstel- lingscentrum te Delft. MARUM. Zaterdag 2 december kan men van 10 tot 17 uur in „De Kruisweg" in Marum (N.O. van Drachten) een algemene ruilbeurs bezoeken salpeterzuur; 54. voormalig eiland in Ne derland; 56. enzovoorts (afk.); 57. deel van een boom; 58. werktuig; 61. glasgordijn; 64. opstootje; 65. groente; 67. meisjesnaam; 68. woonplaats; 69. groet. Vertikaal: 2. voedsel; 3. lokspijs; 4. tochtje; 5. lidwoörd; 7. vogel; 8. bid (Latijn); 9. stof; 10. hand vat; 12. trots; 13. jongen; 15. soort landbe- werking; 17. lyrisch gedicht; 19. dochter van Cadmus; 23. aantekenen; 24. vogelpro- dukt; 25. vervoermiddel; 26. titel (afk.); 27. projektiel; 31. ongedierte; 32. bijbelse napm; 33. plaats in Duitsland; 35. herkau wer; 40. roofvogel; 43. onbeleefd; 44. vorm van trekken; 46. onmeetbaar getal; 47. vlaktemaat; 48. bouwland; 50. organisatie der Verenigde Naties (afk.); 52. deegach tig; 53. Spaans landvoogd; 55. fijn weefsel; 59. afgelegen; 60. Spaanse uitroep; 62. baan voor balspel; 63. rug tussen twee voren; 66. de lezer heil (Lat.afk.). Tot en met 22 februari 1979 wordt in de afdeling Nederlandse Geschiedenis van het Rijksmuseum te AMSTERDAM een tentoonstelling gehouden over vuurtorens in Nederland en het voormalig Neder lands-Indië uit de periode van de 17e tot aan de 20e eeuw. De kustverlichting in Nederland was tot in de vroege 17e eeuw een particuliere aangelegenheid en eerst in 1615 werd dooi de Staten van Holland en Westfriesland het College van Commissarissen van Pilo- tagie opgericht en belast met het toezicht op het onderhoud en functioneren van de vuurbakens. De verlichtingsbronnen veranderen van open kolenvuren in de oudste vuurbakens via olielampen naar de huidige electrici- teit. Op de tentoonstelling zijn van de ver schillende verlichtingsbronnen en -syste men exemplaren aanwezig uit het bezit van de Technische dienst van de Kustver- k i lichting te Scheveningen. Van de vuurto- S I rens zijn modellen uit het bezit van het* ven in de grotten en de wijze waarop R I Rijksmuseum opgesteld en hun werking I prenten en kaarten verklaard. Overzicht van de werkzaamheden op de Nederlandse autosnelwegen en autowegen van 2 december tot en met 8 december, samengesteld door de Verkeersdienst Rijkspolitie te Driebergen en de ANWB verkeersinformatiedienst te Den Haag. Amsterdam—Amersfoort (Al—Rw 1— E35) Ter hoogte van Muiden worden op de rijbaan richting Amersfoort werkzaamhe den uitgevoerd. In verband daarmee moet het verkeer rekening houden met een rij- baanversmalling. Er geldt een maximum snelheid tot 70 km/uur en een inhaalver bod voor vrachtauto’s. Tijdens de spits uren zijn twee rijstroken voor het verkeer beschikbaar. De werkzaamheden duren vermoedelijk tot medio december 1978. ’s HertogenboschUtrecht (A2Rw. 2— E9) Tot 1979 moet het verkeer ter hoogte van Hagestein op de rijbaan richting Utrecht rekening houden met werkzaamheden. Deze werkzaamheden worden uitgevoerd op de vluchtstrook In verband waarmee deze voor het verkeer afgesloten is. WieringerwerfHoorn (A7/N7Rw. 7—E10) In de gemeente Middenmeer wordt een thans bestaande kruising tussen de N7 en de provinciale weg SU verlegd. In ver band daarmee is voor het verkeer op de N7 Bijdragen voor onze rubriek „Schrijvende lezers” dienen aan de volgende voorwaar den te voldoen: maximale lengte van 250 woorden. Inci denteel kan de redactie overschrijding/ van deze limiet toestaan, namelijk wan neer zij meent dat het onderwerp van een bepaald ingezonden stuk dit recht vaardigt. ondertekening met naam en woonplaats. Daarnaast moet aan de redactie het vol ledige adres bekend worden gemaakt anonieme brieven worden niet geplaatst. geen persoonlijke aanvallen. De inhoud van brieven mag niet kwetsend, grievend of beledigend^zijn. Lezers doen er goed aan hun telefoonnum mer aan de redactie op te geven, zodat deze snel contact kan opnemen, bijvoorbeeld over bekorting van de brief. Lezers zonder telefoon kunnen de redactie meedelen te gen bekorting geen bezwaar te hebben. Indien zij dat niet doen, wordt, in het alge meen gesproken, een te lange brief gere tourneerd. VENLO. In het gemeenschapshuis kan men zaterdagmiddag 2 december te recht op een postzegelmarkt. GOIRLE. Zondag 3 december vinden in sporthal „De Haspel” in Goirle (Z. van Tilburg) bondskampioenschappen voor drumbands plaat\. LEIDSCHENDAM. De vereniging van vogelvrienden „V.Z.N." houdt zondag 3 december een vogeltentoonstelling in ge bouw „De Witte Kakatoe". HIHHIIHHHIIIIIHHIHHHHHIHHHIIIHIHIHHIIIHIHIHHIHIHHIHIIHHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIiniHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIII 47 uitroep; 49. verenwisseling; 51. zout van 3 5 2 12 10 Lil 15 18 19 21 22 25 26 27 28 29 31 34 35 36 |37 39 42 48 49 50 55 53 51 52 57 56 59 60 |62 63 58 61 67 [68 6 9 R 65 166 (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15