Israëlisch product weinig origineel haarkm amsterdam debuut Pasolini filmhuizen Spontaniteit en originele aanpak bij jeugdig talent I Sociale kritiek in ff nieuwe Voortijdig overlijden uitkomst voor Accatone 71 Een schokkende fotoreportage over de massa-zelfmoord in Guyana. N,,, ai 19 Fll M 19 7 8 DECEMBER VRIJDAG I 18 Charles Boost .5 t jn s :ie - Ondanks afkickpogingen. Maar hoe staat ’t met u? In Nieuwe Revu een test in hoeverre u zichzelf met het slokje in de hand heeft. Exclusieve foto’s van de religieuze massa-zelfmoord in het oerwoud van Guyana. Mensen die geloofden in het beleid van een zieke sekteleider; Jim Jones. w en jeibak „Toen ik op een gegeven moment m'n lichaam niet meer in bedwang kon houden, besefte ik dat ik verslaafd was. M’n voeten en kuiten gingen tintelen, m'n handen trilden. Als je dat merkt d word je een beetje bang”. In Nieuwe Revu het verhaal van een alcoholist. Een leven lang in de slag met de fles. Tegen de potjes bier en glaasjes gedistilleerd bleken twee huwelijken en een vijftal banen niet bestand. V nodigde buren en vrienden te overdonde- ren. De overvloedige drank doet de rest. Als extra complicatie dient de onverklaar bare afwezigheid van de zoon om wie het feest begonnen is. Als hij op het eind van de avond eindelijk komt opdagen blijkt hij in alle stilte getrouwd te zijn en natuurlijk niet met het meisje dat zijn ouders voor hem hadden uitverkoren. Na in augustus van dit jaar de proef' genomen te hebben een normaal bioscoopprogramma samen te stellen uit bekroonde reclamefilmpjes en televisiespots, komt City, Amsterdam, binnenkort met een niet minder originele poging de traditie van de gangbare filmvoorstelling te doorbreken. Ditmaal heeft het theater een avondvullend programma samengesteld uit een selectie van eindexamenwerk van de Nederland- I se Filmacademie. Bestaan en activiteiten van een Filmacademie in ons land zijn de doorsnee-bioscoopganger nauwelijks bekend, laat staan dat hij op de hoogte is van de prille resultaten die dit instituut jaarlijks aan vrienden en bekenden laat zien ter gelegenheid van de afsluiting van een studiejaar en het uitreiken van diploma’s aan de geslaagde vierdejaars-studenten ULiuEJUuijrjDLiDDDUurHH icii jLiiJLicJuuoLiiJüDUDüauautJUGüaDaDauDDDaaDunünnnGDDaDannannnnonnnnnnnanar II I i Ja >- f tKt I - JUCjULJU tlLIDU □(JOL Op de sei bij ..Adelbert", eindexamenwerkstiik Nederlandse Filmacademie van Dick Maas. •h Jengd op onderzoek in Lemon Popsicle (Roxy, Haarlem) UUt (ADVERTENTIE) Ik ben alcoholist. En u? I Gevarieerd examenwerk academie in bioscoop I 10 10 10 Dit alles geeft The rubber Gun deattrac- tie van het onverwachte en de illusie aan wezig te zijn in een omgeving waarvan men het bestaan kent maar waarin men moeilijk binnendringt, moeilijker in ieder geval dan Allan Maysles, die al eerder (in Montreal Main) met deze groep mensen samenwerkte. Accatone is de bijnaam vooi' een weinig sympathiek overkomende Romeinse zwer ver, een nietsnut-die nooit heeft leren wer ken, van vrouwen profiteert en op caféter rasjes de held uithangt in een kring van vrienden die evenals hij de dagen in ledig heid doorbrengen. Pasolini toont zich al dadelijk in zijn beschrijving van de erbar melijke sociale toestanden in zijn land een veel radicalere figuur dan bijvoorbeeld Vittorio de Sica. Hij geeft de harde feiten, toont weinig of geen hoop op uitkomst of verbetering. Hij verklaart Accatone als prödukt van zijn tijd en van de omstandig heden, als een jongen die de aansluiting op het leven gemist heeft en voor wie een vroegtijdige dood door een onnozel ver keersongeval de enige oplossing van zijn moeilijkheden en dus een uitkomst bete kent. Al dadelijk in dit eerste werk toont Pasolini zich een fascinerend filmer die scherp weet te observeren en mensen en toestanden in een droge, bijna documen taire stijl in beeld brengt. moet men behalve op Go West in Studio vooral ook letten op het aanbod van Roxy die Hitchcocks bekende en zelfs al enige malen voor de televisie vertoonde thriller Dial M for Murder vertoont, misschien niet de beste film van Hitch (hij maakte in datzelfde jaar 1954 het zoveel betere Rear Window) maar altijd goed voor een ander half uur spanning of het Ray Milland zal Dit weekeinde vertoont Filmhuis Haarlem nog Hitchcocks pas in roulatie gebrachte jeugdwerk Young and Innocent in Het Melkwoud, Zijlstraat 63 om volgende week over te schakelen op de Italiaanse film Accatone, het debuut van Pier Paolo Pasolini uit 1963. Een opvallend debuut dat al alle aanwijzingen inhield over wat van deze filmende schrijver te verwachten viel. Vanavond om 21.00 uur kan men nog in Filmhuis Heemskerk. Handelstraat 93, de Japanse film over opstandige jeugd zien onder de intrigerende titel Weg met de Boeken, de Straat op. Een week later, vrijdag 8 december, kan men er op dezelf de tijd Villa Zone zien van de Bulgaarse filmer Eduard Zachariev, een van de suc cessen van Film International 1978. Cen traal in de handeling staat een openlucht feest van eten en drinken aan lange tafels dat aanleiding wordt persoonlijke proble men, kleine ambities, onderlinge twisten en bedekte kritiek op maatschappelijke onvolkomenheden te lozen. Aanleiding tot het feest is het in dienst gaan van een der zonen van de gastheer en gastvrouw, die de gelegenheid aangrijpen door royaal uit de bus te komen de uitge- Woensdag in het DAC, Ripperdastraat 13a (20 uur), donderdag in ’t Plein, tegen over de Spaarnehal in Schalkwijk (21 uur) en vrijdag, zaterdag en zondag in Het Melkwoud (21 uur). in Drie door vriendschap en naijver aan elkaar geklonken pubers, Benji, Hughie en Bobbie zijn de hoofdpersonen in deze ko medie van ontwakende liefde, jaloezie en onvermoede problemen. De omgeving waarin zich dit alles afspeelt is bekend uit films als The last Picture Show en Sum mer of '42 of American Grafiti, een dorpse samenleving waarin iedereen elkaar kent en waar de mogelijkheden van afspraak jes en vrijerijen beperkt zijn. Het scenario van Eli Tabor en regisseur Globus ontleent nogal royaal aan genoemde voorbeelden en probeert niet het eigene aan het Israëli sche dorpsleven te benadrukken, zodat een internationaal bnuikbare, bovendien in het Engels nagesynchroniseerde film is ontstaan die niet overloopt van originali teit. Terwijl Grease met onverminderde aan trekkingskracht zijn achtste week in Pa lace is begonnen, start Roxy met een be scheidener „disco-film”, de Golan-Globus próduktie uit Tel-Aviv „Lemon Popsicle", geregisseerd door Boaz Davidson. Gezien de geringe filmervaring van een klein land als Israel, valt Lemon Popsicle op door flair en tempo en het vlotte spel van de voornamelijk jeugdige acteurs, zodat een amusent en muzikaal aantrekkelijk geheel is ontstaan dat handig inhaakt op de modieuze nostalgie naar de jaren vijf tig lukken via een genuurue moordenaar zijn rijke vrouw Grace Kelly te vermoorden. teringen bedoeld zijn om hun werk en leven, de visserij, in stand te houden. An dere ironische visies op de dreiging van een betonnen wereld die om ons heen verrijst, geven Martin Franssen in Jantje maakt Amok en Mathijs van Duurling in „Als ik groot ben is de Wereld van mij waarin de nadruk gelegd wordt op mensen die zonder hoop leven als werklozen in een afbraakbuurt en in hun uitzichtsloze situa tie n^ar druggebruik worden gedreven. Variatie genoeg dus in een programma waarin de onervarenheid van de jeugdige filmers omgezet wordt in de deugden van spontaniteit en originele aanpak. Een ander programma dat breekt met de sleur van het gemiddelde bioscoopaanbod vindt men in Cinetol I waar de Canadese film The Rubber Gun draait, vorig jaar gelanceerd op de Filmweek Arnhem. The rubber Gun werd gemaakt door een werk groep van drie, bestaande uit regisseur Allan Moyle, cameraman Frank Vitale en scenarioschrijver Steve Lack, die het mi lieu van druggebruikers en dealers in Montreal als plaats van handeling koos. Zij deden daar door hun aanwezigheid als het ware de film „ontstaan”. Daarbij speel de Allan Moyle een student in de sociologie die een proefschrift wil schrijven over het drugmilieu. Hij wordt door een vriend geïntroduceerd in de bijna ontoegankelij ke samenleving van verslaafden, hande laars en twijfelende softdrugs-verbruikers en maakt door zijn aanwezigheid onrust en achterdocht los. Hij wordt uiteindelijk zelfs als verrader beschouwd als het „nar- cotica-squad" van de politie krachtdadig gaat ingrijpen. Zodat Moyle door zijn vriend verzocht wordt weg te gaan omdat hij het „milieu" in opspraak heeft ge bracht. Het is uiteraard niet uit te maken waar de authentieke werkelijkheid van de film begint of eindigt om plaats te maken vooi fictie. Wel mag men aannemen dat de Lemon Popsicle: amusant beeld van jaren vijftig Op de jeugdmatinees van Palace prijkt De'Gelaarsde Kat als Krachtpatser en op die van Studio wordt de Nederlandse film uit de studio van Henk van der Linden in Schinnen, „De vrolijke Piraten van Schat- teneiland” weer in roulatie gebracht. mensen die meespelen hun rollen uit eigen ervaring opbouwen en daardoor een na gespeelde werkelijkheid introduceren die de bestaande realiteit dicht benadert. Dat er bij deze vorm van filmen veel aan het toeval moest worden overgelaten, spreekt vanzelf, ook al omdat er geen sprake was van professionele acteurs onder contract, waardoor het voortdurend mogelijk bleef dat bij onderlinge ruzies een of meer spe lers weigerden verder mee te doen. RCIfU I ook verantwoordelijk voor Adelbert waar- I in Cees Linnebank, een mislukte artiest, I een reeks ingenieuze zelfmoordpogingen onderneemt maar die zijn leven pas se- rieus bedreigd voelt als het niet meer zo I nodig hoeft van hem. Van Jelle van Doornik is een tendentieu- I ze documentaire over Scheveningen waar- I in hij de dynamische badplaats van de I projectontwikkelaars plaatst tegenover het wanhopige geloof van de vissersbevol king die nog altijd hoopt dat de geldinves- Benji is de schuchtere minnaar die tot het einde overtroefd wordt door de brutale en meer ervaren Bobbie, Hughie is de komische dikke jongen die met sterke ver halen zijn figuur moet redden. Het drietal gaat naar de hoeren, doet ervaringen op bij eert hysterische vrouwelijke sex-mani- ak. een van de vriendinnetje^ wordt zwna- ger, er is sprake van een abortus, enfin de ingrediënten van een dergelijk, niet al te dramatisch uitgewerkt „Frühlingserwa- chen" zijn bekend. Dat regisseur Boaz D;)vidson er niettemin een genietbaar ge- heel^van heeft weten te maken, bewijst dat hij het vak wel in zijn vingers heeft en in staat is straks met een film van grotere originaliteit en meer allure voor de dag te komen. Studio handhaaft zijn programma met Julia in de avondvoorstellingen en voor maandagavond en in de nachtvoorstellin- gen Go West met de Marx Brothers, in Lido blijft Yeti de verschrikkelijke Sneeuwman en in Luxor Moord op de Nijl. Bij het kiezen van een nachtvoorstelling Villa Zone doet denken aan de vroegere Tsjechische komedies waarin ook naast waf maatschappij-kritische opmerkingen vooral de kleinzieligheid en harteloosheid van kleine ambitieuze burgers gehekeld werden. Deze dubbel-kritiek is vólop aan wezig in de film van Zachariev, die daar naast opmerkelijk is als internationaal ac ceptabel product van een onbekende film industrie. Villa Zone draait ook 5 en 6 december in Filmhuis Velsen, Kanaalstraat 257, IJmui- den om 20.30 uur. Donderdag kan men in Ontmoetingscen trum Alpha, C. H. Moensstraat 5, Bever wijk (20.15 uur) voor het eerst of opnieuw kennis nemen van de uitzonderlijk mooie Italiaanse film Una Giornata Particolare van Ettore Scola. Tegen de achtergrond van Hitlers bezoek aan Rome (8 mei 1938) heeft een geëmotioneerde ontmoeting plaats in een lege flat (iedereen is naar het feest) tussen Sophia Loren als een afge sloofde moeder van een groot gezin en een, omdat hij homofiel is, ontslagen radiore porter, gespeeld door Marcello Mastroian- ni. Een uiterst subtiele film met als geluids decor de muziek, de brallende toespraken en uitzinnig gejuich, die de hele dag uit de verplicht aanstaande radio klinken. Een film die niemand zich mag laten ontgaan. rto te tin lenen ,tronae rf- Scène uit Villa Zone van de Bulgaarse filmer Eduard Zdhariev. (Filmhuis Velsen en filmhuis Heemskerk) M Dat onder die resultaten zelfs een vol- 9 waardig product kan voorkomen is een Oj enkele keer al bewezen door vertoningen s2jt van een eindexamenfilm op televisie, zoals onlangs nog Het Eiland van Robinson over Kj de ervaringen van een patiënt die opgeno- men is op „intensive care”, een film van IE Michael Richartz van de eindexamenklas- tHse 1978. Deze vertoonbaarheid van eind- l'K examenwerk ook buiten de kring van inti p mi moet de leiding van City op het idee gebracht hebben de proef te wagen een L programma uit dat werk samen te stellen K en daarmee een publiek te confronteren dat dan een indruk kan opdoen van toe- E komstig filmtalent in eigen land. E Het resultaat van die overwegingen is n een programma van vijf films, onderling E geheel verschillend van lengte, inhoud en E technische afwerking en daardoor vol ver- H rassingen. Men kan er onder meer Cor van e Rijn en Henny Alma zien als een echtpaar E op „dood spoor” voor wie een picknick, E waarnaar de film is genoemd, bijna fataal E wordt. Dick Maas regisseerde het echt- Ka paar. Deze veelbelovende beginneling is »X X« ■o 311

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19