Falstaff, slemper en fantast Toyota komt met Starlet Snelle versie van Renault 14 Lichaam reageert vaak bij rit door lange tunnel Wijnwijzer als spiekboekje ROOD, WIT, ROSÉ Toon Hermans rijmt en overpeinst. weq en wiel En zeker nü met de nieuwe mengfondsen erbij. “tL Honda motorfiets terug voor defect geldstalungs- te Nieuws in ’t kort GOUD- EN ZfLVER- REKENING Gekruide roman over een legendarische dikbuik OBUGA TIEFONDSEN L REKENING MENGFONDSEN AMRO OBLIGATIE KOMBINATIE AMROAMDEIEN KOMBINATIE •4MR0 001 WiATlE FONDS 'RORENTO ^AMRO-PIERSON FUND 'ROBECO 'ROLlNCO Ol 25 24 VARIA 19 7 8 DECEMBER VRIJDAG I r i Tot nu toe beleggen in Nederland alle bestaande beleggingsfondsen vrijwel uitsluitend óf in aandelen óf in obligaties. De Amro Bank heeft nu Mengfondsen ontwikkeld die bestaan uit zowel aandelen als obligaties. Bij die Mengfondsen heeft de be legger de keuze uit twee varianten: de Amro Aandelen Kombinatie, met accent op aandelen, en de Amro Obligatie Kombinatie die de nadruk op obligaties legt. Binnen dit gegeven bepalen de Amro-deskundigen voort durend - op grond van beurs-, valuta- en renteverwachtingen - voor beide 19058). varianten de meest gewenste verhou ding tussen aandelen en obligaties. Deze Mengfondsen maken deel uit van de vele Amro beleggingsmogelijk- heden, die naast de bekende aandelen en obligatiebeleggingsfondsen ook nog een goud- en zilver- en een geldstallings- rekening omvatten. Deze laatste reke ning biedt een aantrekkelijke rente voor tijdelijk niet in effecten belegd geld. Als u hier méér over wilt weten kom dan eens praten. U kunt in elk n Amrokantoor terecht. De bro- chure”Fundamenteel Beleggen” Kf} I ligt er alvast voor u klaar. r s? bibliotheek k K. v. L. KO VAN LEEUWEN. (ADVERTENTIE) w V*’* Een deel van het materiaal dat in dit kleurrijk uitgevoerde boek voorkomt, werd al eerder gebruikt in Wina’s Volkomen Wijnboek, dat inmiddels ook weer op de markt terug is. Rood, wit en rosé is min der uitgebreid maar verschaft de volkomen leek toch een heel aardi ge beginkennis. En dat voor de heel betaalbare prijs van f 9,95, bij Albert Heijn. Namen, feiten, jaargangen, beschrij vingen. kwaliteitsoordelen van wijnen zijn bijeengebracht door Hugh Johnson in een boekje op handformaat dat Wijn wijzer heet. Een spiekboekje dat u vol gens de auteur best in uw binnenzak kunt meenemen om vooraf aan uw eten tje in een restaurant de wijnkaart te controleren aan de hand van uw Wijn wijzer. K. v. L. Toon Hermans: Liggen in 't gras. Uit geverij Elsevier. Prijs 14,90. Met trots verhaalt Sir John vaak hoe men hem wel vergeefs tracht te beledi gen. Zoals eenmaal de Prins van Wales in Falstaffs eigen herberg Het Zwijns hoofd: Falstaff, een niet altijd en overal graag geziene gast maar vanzelfsprekend een sublieme theaterfiguur voor Shakespea re. In Nye’s roman komt tegen het slot ook de stiefzoon van de „onconventione le” edelman aan het woord. En stiefzoon toont weinig adoratie als hij neerschrijft: „Dit is een monster. Een zelfverzonnen monster. En dat monster gebruikt woor den die ik nog geen lievende ziel heb horen zeggen. Hij is een en al leugen. Een leugen die liegt en liegt en liegt". Falstaff. Roman van Robert Nye. Uit geverij Bruma. Prijs 39,90. Over zijn buik wil Sir John trouwens ook zelf wel het een en ander kwijt: „Ik heb een beste buik. Hij geeft dan een weergaloze verhandeling over zijn grote trots en het, gebruik ervan. Toyota is met de „Starlet” op de markt gekomen: een kleine wagen met derde deur achterin. Het wagentje, dat zo’n zevenhonderd kg weegt, kost al naar gelang de uitvoering tussen de elf en de dertien mille. Koetswerk en onderstel van de Starlet zijn nieuw, wat bleef was de vertrouwde één liter motor. Naar opgave van de fabriek is het gemiddeld verbruik ft 15. De compleet ingerichte Starlet - het instrumentenpaneel is mooi gevuld - bezit een verbeterd veercomfort en beschikt bovendien over vrij veel hoofdruimte voorin. Op de foto de nieuwe Starlet van Toyota. Zo’n 85 automobilisten werkten op die manier mee aan het onderzoek: veertig percent van hen vertoonde in de tunnel een verandering in polsslag en ademhaling. Opmerkelijk was, dat deze wijzigingen zich het sterkst voordeden aan het begin van de tunnel. Een op de drie ondervraagde automobilisten gaf toe ook psychisch te reageren op de tunnelrit. Men voelde zich ingesloten en sommigen kregen een beklemd gevoel in de borst. De conclusie ligt voor de hand, dat objectief gezien het rijden door tunnels niet overwegend gevaarlijker is dan een rit over andere wegen. Subjectief echter, ondergaan vele mensen een tun nelrit als iets, dat hen zodanig bezig houdt, dat daardoor ook lichamelijke reacties kunnen ontstaan. Aan de Honda CX 500 motoren, die dit jaar zijn afgeleverd, zal een techni sche verandering moeten worden aan gebracht. Het betreft hier de vervan ging van de nokkenaskettinggeleider. )0p- bel Tefa al X Falstaff wii zijn leven te boek stellen om zijn glorieuze heldendaden op het slag veld voor het nageslacht vast te leggen. Hij komt er maar niet toe, want het plezier dat de bejaarde hertog beleeft aan zijn amoureuze herinneringen en zijn onbeschrijfelijke prestaties onder de wollen dekens van zijn talloze liefdes- spondes, nemen hem geheel in beslag. De uitkomsten bleken geruststellend; de veiligheid komt bij lange ritten door een tunnel niet in het gedrang en in het algemeen ondergaan de automobilisten niet méér belasting, dan bij ritten over wegen aan de oppervlakte. Niettemin is gebleken, dat bijvoorbeeld bij mensen met hartaandoeningen of te hoge bloeddruk een rit door een tunnel vaak lichamelijke reacties oproept. Het onderzoek werd gehouden in de bijna zeven kilometer lange San Ber- nardinotunnel in Zwitserland. Automo bilisten die op het punt stonden de tunnel door te rijden, werden aange houden en om medewerking gevraagd. Gingen zij daarop in, dan kregen ze een elektronisch apparaatje aan het li chaam bevestigd, dat de polsslag mat. Ook werd in de auto een apparaat geïnstalleerd, dat de ademhaling regi streerde. Na de tunnel werd de appara tuur weer ingenomen en ondervroeg men de autorijders over hun ervarin gen. De CX 500 is een 500 cc, watergekoelde motorfiets die eind 1977 in ons land werd geïntroduceerd. Van de motoren met motornummer 2000001 t/m 2034366 zal het onderdeel moeten worden vernieuwd. Van dit type zijn in ons land ruim duizend stuks verkocht. De repa ratie wordt uigevoerd door de dealers van Honda en is uiteraard gratis. Datsun heeft de prijzen van de Violet en van de Laurel zes cilinder met circa vier percent verlaagd. De Violet komt nu op 14.990,- en de Laurel op j 19.900,-. De Laurel automaat is uiter aard duurder. De Amro Bank is er voor iedere belegger. Bidden: Bidden gaat met woorden maar ik doe het liever zonder en ben opeens een beetje bevangen door het wonder. Het profiel van Hermans' boek, dat De roman Falstaff verscheen in 1976 bij Hamish Hamilton in Londen. Het boek, geschreven door Robert Nye, is nu in ons land uitgekomen bij Bruna. Piet Verhagen en Ronald Beek zorgden voor een treffende vertaling en gelukkig heb ben zij alle calvinistische kuisheid daarin vermeden. De rondborstige slempende Falstaff en zijn leven vo! copulatie, diep gaande leugen en fantastisch bedrog krijgt alle kans in de gekruide taal „van de edelman zelve”. Sir John Falstaff is vooral bekend ge worden door de toneelschrijver Shakes peare. In zijn twee stukken over Hendrik IV en in De vrolijke vrouwtjes van Wind sor speelt hij zijn braspartij, zich storend aan duivel noch god. Sir John Falstaff, naar een schilderij in het bezit van The Royal Shakespeare Company Het rijden door lange tunnels blijken veel mensen onplezierig te vinden. En de vraag lag daarom voor de hand, of tunnelritten extra spanningen oproepen, of de automobilisten op een of andere manier psychisch belast. Om onder meer op deze vragen een antwoord te vinden, heeft een Zwitsers instituut verleden jaar een onderzoek ingesteld naar tunnelangst. De Volvo 242 GT modellen van 1979 zullen worden uitgerust met een nieu we 2,3 liter motor die een vermogen afgeeft van 103 kW (140 din-pk). De nieuwe krachtbron heeft een getransis- toriseerde ontsteking, inspuitsysteem en aluminium cilinderkop. Wie de avonturen van Falstaff leest, waant zich bij een verteller met een bo demloze fantasie. Falstaffs wapenspreuk luidt zonder twijfel: Een mooi verhaal hoeft niet waar te zijn. En met die waar heid duikt hij in de wijnkan, zuipt, vreet en barst los in wilde fantasieën. Maar wat bij velen banaal zou worden, krijgt hij Falstaff (Nye) iets feestelijks. In zijn verhalen over koningen en prinsen die hij beurtelings heeft gediend en bedro gen. liegt hij zijn leven bijeen. Een dran- kwagen van de eerste orde, die van onder uit zijn dikke pens zijn kroegverhalen en heerlijk verdraaide waarheden opboert. „Het is een nieuwsgierig schepsel, mijn buik, en vraatzuchtig. Hij voedt zich met bierbrouwsels en brandemoris, met champagne en puddingen. Engelse puddingen, wel te verstaan, met af en toe een weinig griesmeelpap. Geen eieren. Geen eieren in griesmeelpap pf sek. Geen kippesperma in mijn brouw sels. Maar raakt u niet in paniek, als een bepaalde wijnsoort er eens niet in voor komt. Ik had een heel mooie fles cadeau gekregen van een goede kennis die kwam eten. Achteraf toch even gecontroleerd, edoch, het chateau kwam in het boekje niet voor, maar de wijn was „in vorm geenszins wankel; wel diepgekleurd en krachtvol”. Niemand is onfeilbaar, ook dit boekje niet, dat overigens in beknopt bestek wijnkelders vol zinnige informa tie bevat. Wina Born werkte mee aan redactie ervan. Het kost 15,- en is voor een wijnliefhebber een erg leuk cadeau tje. Uitgegeven bij Het Spectrum, Utrecht. Liggen in 't gras heet, stemt overeen mei dat van zijn theatershows. Een beetje weemoed, wat oppervlakkige betrokken heid, liefde voor de natuur en voor de rest ellende-vervangende romantiek Vooral bij de versjes toont Toon zijn korte gevatte humor. De beschouwingen en overpeinzingen zijn betweterig en dweperig. Geschreven op de aanspreke- lijke Toon-toon komen deze camouflage- filosofietjes op mij wat schamel over. Liefhebbers van het Toon Hermans-gen- re zullen het boek wel kopen en niet teleurgesteld zijn. „Wolbaal, noemde hij me. En Rondbuikige hoeredop, noemde hij me. En Dik als een berg, noemde hij me. Een Schelm, noemde hij me. En Een onthersende rolpens; Een knoestkoppige dwaas; Een gatvink; Een glibberig talkvat; Een volbloe dige lafaard; Een bedplatdrukker; Een paarderugbreker; Een verbijste rende vleesberg". Toon Hermans heeft weer eens een boek geschreven. Niet zomaar een lees boek, maar een bundel waarin gedichten en beschouwingen staan. Want Hermans is niet alleen de cabaretier van de struis- vogelblijheid, hij is ook een gelovig mens en neemt het leven ernstig. Voor hem zijn de wonderen de Wereld niet uit, getuige zijn versje ,vie zijn dierbaren eens een echt fijn dik leesboek, geen „peperbek", maar een eerlijk gebonden boek, wil schenken, moet de zojuist verschenen roman Fal staff kopen. Sir John Falstaff of Faustoff of Fastolfe, „er zijn net zoveel manieren om mijn naam te spellen als om een dame te plezieren”was ooit een Engelse ridder. Hij zou geleefd heb ben eind veertiende eeuw tot ver in de vijftiende eeuw. In 1459 dicteert de toen tachtigjarige Falstaff zijn „memoires". Hij begint dan op nieuwjaarsdag en wil er honderd dagen over doen om zijn „autobiografie" te voltooien. In de Renault 14-serie is nu ook een derde uitvoering gekomen: de R 14 TS. Deze snelle versie van de R 14 goed genoeg voor 170 km/uur op de teller is echter niet goedkoop. De prijs be draagt bijna 17 mille. Daarvoor koopt men dan een R 14 waarvan de 1218 cc motor door enkele technische ingrepen (onder meer een dubbele carburateur en gewijzigde nokkenas) een groter ver mogen heeft meegekregen. De TS-uit- voering is onder meei- voorzien van een nieuw soort kleinere bougies, die door hun vorm een betere overdracht van temperatuur mogelijk maken. Naast de Renault 14 TS, zijn in de 14- serie ook verkrijgbaar het standaardty pe en de R 14 GTL. De foto toont de TS- uitvoering van de R 14. Nederland is voor Frankrijk nog steeds een der belangrijkste uitvoerlanden voor wijn. Dat heeft ook tot gevolg dat er een steeds uitgebreider wijnlectuur ontstaat. Steeds meer 'mensen ra ken werkelijk geïnteresseerd in de soort wijn die zij drinken. Wina Born, die op dat gebied baanbre kend werk heeft verricht, heeft voor de Librah Boekenservice (Al bert Heijn) een licht verteerbaar, uitermate populair geschreven boek over wijn samengesteld. De titel is Rood, wit en rosé. -.- ^9|

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25