F5 Publiek kwaliteitsbewust prijs- en Kamer akkoord met komst Werkloosheid bleef Monetair Stelsel Stijging sinds 1975 met 55% in november stabiel Verbijstering Macintosh Shell helpt,deel 10 I i 1 Prijs oud papier gaat omhoog bij PvdA over Overleg over j grondstoffen- 118.00 1| fonds volgend jjaar verder 3 --- I I sA 1 ir Wel meer vrouwen zonder werk SheftW1 Amsterdam krijgt extra geld voor woningwetwoningen BW I AM- t IHfe g MM ■Ml ■1® 26 19 7 8 DECEMBER VRIJDAG DEN HAAG (ANP). De sin- C") I .Zo 'n batterij mistlampen voorop staat teel aardig maar het voordeel ervan is minimaal. Nog geen boekje ontvangen? I raag er even naar op een Shell verkoop punt. U zult het misschien niet willen geloven, maar van mistlampen zult u over het algemeen weinig plezier hebben.Dit komt niet alleen omdat de kombinatie mistlampen/groot- of dimlicht verboden is, maar ook om dat in ons land de mist meestal laag bij de grond hangt. Welk licht u nu het beste kunt voeren bij mist en wat u nog meer moet doen om veilig thuis te komen, wanneer het weer te wensen over laat, leest u in „Shell helpt” deel 10. terklaasdrukte is dit jaar later op gang gekomen dan in het verleden het geval was. Maar het nog altijd j kooplustige publiek is nu toch j massaal begonnen voor het „heer- J lijke avondje” in de beurs te tas- ten. De warenhuizen en winkelbe- j drijven in Nederland hebben de indruk, dat het publiek daarbij 12J00 12 erg prijs- en kwaliteitsbewust te j 12 5 3 i ft l .ft» Een delegatie van het bewonerscomité van de Amsterdamse wijken Kattenbrug, Roomtuintjes, Wagenaarstraat en de Kinkerstraat overhandigen staatssecretaris Brokx een protestbrief. In deze brief eisen zij van de bewindsman een huurbevriezing vanaf 1977. Zij zullen doorgaan met hun huurweigeringsactie tot hun doel is bereikt. (Van onze redactie binnenland) ;not. fom 10,73 4,25 (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie economie) ten 9 8 i Onder academici 4500 werklozen AMSTERDAM. Het rijk zal zes mil joen gulden extra beschikbaar stellen voor de bouw van 1200 woningwetwonin gen in de 19e-eeuwse wijken van Amster dam, waarmee in 1979 kan worden begon nen. Dit is een van de belangrijkste toe zeggingen die de staatssecretaris voor volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning, mr. G. Brokx, donderdag heeft ge daan aan wethouder Jan Schaefer. Vol gens Amsterdam zullen de bouwkosten van deze woningen 112.000 gulden bedra gen en dat is per woning 5000 gulden meer dan door de staatssecretaris was voor zien. Voor het Amsterdamse stadhuis werd de staatssecretaris opgewacht door een grote Amsterdam is de laatste stad die staats secretaris Brokx dit najaar tijdens een rondreis langs zestig gemeenten heeft be zocht. echnische i fouten skoersen. voor dit omen euve cuus aan. ex-claim, n-Iaten. 8 5 5 houden zullen echter in februari volgend jaar worden voortgezet. DEN HAAG. In november is de werkloosheid, althans cijfermatig, ongeveer stabiel gebleven. Het voor seizoensinvloeden gecorrigeerde cijfer daalde met 100 tot 209.200, het aantal feitelijk geregistreerde werkzoekenden liep met 500 op tot 208.700. De daling van 1000 in de gecorrigeerde werkloosheidstotalen is het verschil tussen de daling met 2500 mannen en een stijging met 1500 vrouwen. Bij de feitelijke werklo zen was de ontwikkeling juist andersom: een stijging met 2400 mannen en een da ling met 1900 vrouwen. De geregistreerde openstaande vraag naar personeel steeg, voor seizoensinvloe- den gecorrigeerd, met 5200 tot 67.800. Niet voor seizoen gecorrigeerd daalde de vraag met 2600. De werkloosheid onder 16- en 17-jarige schoolverlaters is zeker drie keer zo hoog als onder de totale beroepsbevolking: vijf tien procent tegenover vijf. Meer dan de helft van de werkloze jongeren heeft al langer dan zes maanden geen baan, een kwart staat zelfs niet ingeschreven bij het arbeidsbureau. De schatting die het minis terie van Sociale Zaken maakte van de omvang en de duur van de werkloosheid onder jonge schoolverlaters, blijkt dan ook veel te optimistisch”, aldus het Nij meegse Instituut voor Toegepaste Sociolo gie. „Nu het in de bedoeling ligt dat de staat, via de Nationale Investeringsbank, voor 10 miljoen gulden deelneemt in het aandeleiT- kapitaal van Macintosh, acht de PvdA- fractie het ondenkbaar dat minister Van Aardenne van Economische Zaken zijn goedkeuring zou hechten aan het thans, voorgestelde reorganisatieplan", aldus de verklaring van de PvdA-fractie. Daarin staat ook dat de fractie meent dat de reorganisatie van Macintosh moet passen in de herstructurering van de Ne derlandse confectieindustrie. „In een der gelijke herstructurering kan niet passen dat een bedrijf met 179 mensen in een z<j zwakke regio in feite wordt gesloten." I DEN HAAG (ANP). De Tweede Ka mer stemt in grote lijn in met de plannen tot invoeging van een Europees Monetair Stelsel, een systeem waarmee wordt be oogd een zone van monetaire stabiliteit in Europa tot stand te brengen. DEN HAAG (ANP). De Tweede-Ka- merfractie van de PvdA heeft met ver bijstering kennis genomen van de voorne mens van de directie van Macintosh het confectieatelier te Emmen af te stoten. Vrijwel zeker gaat daardoor de werkgele genheid voor de 179 personeelsleden ver loren, aldus een verklaring, welke de PvdA-fractie gistermiddag heeft uitgege ven. tblad, en L» Minister Andriessen (Financiën) noem de het stelsel „een belangrijke stap op weg naar een Europese Monetaire Unie". Of er sprake zal kunnen zijn van een „sprong" op die weg zal, zo zei hij, moeten blijken. Bij het Kamerdebat werd teleurstelling uitgesproken over de afwijzende houding van Engeland ten aanzien van dit stelsel. Van de zijde van de fracties van CDA- VVD en D'66 in de Tweede Kamer werd een motie-Notenboom ingediend om te be werkstelligen dat in de meer definitieve fase van het stelsel een werkelijk Europese munteenheid wordt tot stand gebracht. In deze motie, die op een later tijdstip in stemming komt, wordt gewezen op de noodzaak om de economische impasse in Europa en in de wereld te doorbreken teneinde de „onaanvaardbare” werkloos heid de kop in te drukken. Ook wordt daarin aandacht gevraagd voor de noodzaak van een verdergaande coördinatie van de economische politiek in de lidstaten. rechtvaardig mogelijke verdeling van de arbeid, waardoor niet een deel van de beroepsbevolking tot tweederangs bur gers wordt verklaard. De gewestelijke ar beidsbureaus moeten volgens Albeda spe ciaal voor werkzoekende academici meer gaan doen. De minister kondigde ook aan, dat het Bureau Arbeidsvoorziening Aca demici (BAA) van het ministerie zal wor den gereorganiseerd. groep demonstranten, die protesteerden tegen het voornemen van de regering de huurbescherming af te schaffen. Het Co mité Huurbescherming Amsterdam meent dat dit in een stad waar het officieel gere gistreerde aantal woningzoekenden is ge stegen tot 40.000 zal leiden tot speculaties en huurprijsopdrijving. Volgens de heer Brokx is deze kwestie echter een zaak van de minister van justitie. Dit is in kringen van de conferentie, die op 14 november van start ging, vernomen. Het zogenoemde „geïntegreerde grond stoffenprogramma” van de UNCTAD be oogt onder meer de vorming van een fonds van miljarden dollars voor de aan- en verkoop van grondstoffen om prijsschom- melingen daarvan op de wereldmarkt te gen, te gaan. Vooral van de zijde van de ontwikke lingslanden, verenigd in de „Groep van 77". bestaat echter ook belangstelling voor een tweede fonds voor de financiering van maatregelen die niet direct verband hou den met het beheer van aan te leggen Onder psychologen, afgestudeerden in de exacte wetenschappen en de letteren verdubbelde het aantal werkzoekenden, onder landbouwkundigen en technici (met uitzondering van scheikundigen) steeg het met 38 procent. Bij juristen en economen is sprake van een daling van 10 procent. Volgens minister Albeda is het aantal werkzoekenden met een hogere beroeps opleiding nu vier maal zo groot als dat bij de academici. In 1975 was die verhouding nog drie op één. De jonge academici vormen de grootste groep op de arbeidsmarkt, maar zij zijn over het algemeen minder lang werkloos dan de ouderen. Volgens Albeda moet wat de toekomst betreft rekening worden ge houden met aanzienlijke overschotten in vrijwel alle studierichtingen en bij alle onderwijsniveaus. „Er is te weinig werk, van onvoldoende of niet de juiste kwali teit”, aldus Albeda. De minister vroeg zich af, of, een apart op de academici afgestemd arbeidsmarkt beleid wel gewenst is. „U zult in mij geen voorstander vinden van een onderwijsbe stel dat zich geheel richt naar de arbeids markt”, aldus Albeda. Wel wil hij een zo Bezetting Tropwind geoorloofd sport* -welden bever* E Blö? I genote* 420,00 42 buffervoorraden. Dit „Tweede Raam” zou onder meer de bevordering van de plaatse lijke verwerking van grondstoffen in ont wikkelingslanden mogelijk maken, en ook zaken als research en verkoopstimulering moeten financieren. Het „Eerste Raam" dient louter voor de financiering van de buffervoorraden 3,00a i 1,20 405.00 4» 47,50 50.20 35,50 38,00 280,00 2» 5»: 166,00 17. 136,00 IJ 320,00e 321 (ADVERTENTIE) Mistlampen 35,80 39,00 120*00 54,50 33,10 5,60 55,00 144,00 U 61,00 I 90,00 I 175,50 1| 51,50 48,10 112,00 1 40,50 138,80 1 1,12 143,00 1 41,70 6,80 82,80 20,90 51,00a V 108,00 11 34,60 53,50 47,Ó0 64,70 27,30 52,80 122,10 102,70 85,00 31,70 99,50 63,70 119,00 51,00 35,50 31.70 61,00 75,00 40,00 30,00 572,50 51 46,20 57,70 45,70 40,10 42,00 mskerk •"l I De middenstand wijt de late drukte voor het traditionele „geeffeest" aan het zachte weer in november. „Pas deze week is het publiek door het koudere weer in de sin terklaasstemming gekomen", aldus een der grote warenhuizen in de hoofdstad. Toch geloven insiders, dat velen de nodige spaarcentjes opzij hebben gelegd voor een wintersportvakantie eind december, om dat het opnemen van drie vrije dagen een tiendaagse vakantie betékent. Dat de win tersport „in" is. blijkt ook uit de omzetten in de sportzaken en skishops van de wa renhuizen. De verschillende ski-attributen worden grif verkocht en in sommige gevallen was men al na enkele dagen uitverkocht. Vol gens schattingen zullen in deze dagen zo'n kleine 50.000 paar skies Worden verkocht. Vorig jaar lag dat aantal nog rond de 35.000. Uiteraard is het nu de tijd voor de speel goedbranche, want sinterklaas betekent nog altijd ongeveer 60 percent van de jaaromzet. De indruk is, dat er echter zowel qua prijs als wat de kwaliteit aan gaat kritisch wordt gekocht. Dat wil echter niet zeggen dat het dure speelgoed blijft liggen. Het dure maar vrijwel onverwoest bare „fisher price” speelgoed wordt tegen woordig vlot verkocht evenals het dit vooi - jaar geïntroduceerde en per computer te besturen zogenoemde „zeeslagspel" dat toch over de honderd gulden kost. De laatste jaren heeft met name het technische- of constructiespeelgoed (bouwdozen van bijvoorbeeld lego) een grote vlucht genomen. In het speelgoedbebeuren heeft ook de elektronica haar intrede gedaan. De re kenmachientjes staan tegenwoordig hoog genoteerd op de verlanglijstjes van jong en oud en specialisten in deze branche menen dat in deze sektor nog heel wat nieuws te verwachten is. Van oudsher doen de elek trische treinen tegenwoordig al in vijf verschillende afmetingen het weer goed, evenals de poppen, de pluche knuffeldie ren, het science fiction speelgoed (robots, vliegende schotels) en de familiespelen. AMSTERDAM (ANP). De stakende bemanning van de bulkcarrier Tropwind, die sedert 7 november in de Amsterdamse haven bezet wordt gehouden, hoeft niet met de sterke arm te worden verwijderd. „De spellen zijn ook dit jaar weer hard gegaan", aldus een woordvoerder van de speelgoedfirma van Nuenen Boes in'Til burg. In de warenhuizen heerst over het alge meen tevredenheid over de kooplust bij het publiek. Veel gekochte artikelen bij Vroom en Dreesmann zijn doe-het-zelfarti- kelen, goedkope camera’s, meeneemmeu- belen (stoeltjes, tafeltjes, krukjes), gram mofoonplaten en nuttige huishoudelijke gebruiksartikelen, truien en vesten er uit. Het traditionele geschenk, het boek, wordt ook nog altijd veel gekocht. Een sterke stijging in de verköop vertoont het kwarts- horloge, maar in deze branche ligt ook het goedkope modegevoelige horloge (in talrij ke kleuren) goed in de markt. Een woordvoerder van de Bijenkorf is het opgevallen, dat het publiek tegenwoor dig ook let op de degelijkheid en veiligheid van het speelgoed. Vaak wordt geïnfor meerd of het bewuste speelgoed een Ke- makeur heeft Er fs ook veel vraag naai’ functionele cadeaus voor in de huiskamer, zoals vazen. Op speelgoedgebied worden veel tv-spellen verkocht en merkwaardig genoeg heeft dit warenhuis nu al een grote verkoop van kaarsen. „Kennelijk heeft inen er behoefte aan om voor de kerst al vroeg in te kopen”, zo meent de woord voerder. Ook in de speciaalzaken van Albert Heyn is de vraag naar gouden sieraden en kwartshorloges erg groot en voorts is er een toenemende belangstelling voor het elektronisch- en radiografisch bestuurde speelgoed (modelbouwdozen voor raceau to's, vliegtuigen en speedboten). Bij C en A (specialiseerd in confectie) is een verhoogde interesse te bespeuren voor klassieke cadeaus (dassen, zwarte japon nen en chique blouses). De vraag naar vrijetijdskleding voor mannen is opval lend groot; vooral trainingspakken is een gewild artikel. De dames kopen tegen woordig veel nachtkleding en in de foxy fashionzaken van C en A is er volgens een woordvoerder op het ogenblik een rage naar „alles wat glittert”, zoals riempjes, tasjes, sokken, vlinderdasjes, sjaals, etc. Nu het kouder is geworden is ook de sektor van de bontjassen en mutsen meer in de belangstelling gekomen. In de sektor van het snoepgoed heeft men op het ogenblik nog geen volledig beeld, omdat chocoladeletters, strooigoed, boterletters en marsepein pas op het laat ste moment worden ingekocht. In de 300 zaken van Albert Heyn en de tien mirowa- renhuizen wordt morgen en maandag de grote drukte verwacht. AMSTERDAM. De prijs van oud pa pier zal weer gaan stijgen. Volgens de Vereniging van Nederlandse Papier- en Kartonfabrieken (VNP) wordt dat ver oorzaakt door de krappe voorraden in het buitenland. Met name in West-Duitsland en Frank rijk willen op de Nederlandse markt oud papier kopen. Daarnaast zal in de komen de jaren het verbruik van oud papier in eigen land nog verder toenemen, voorna melijk voor de betere soorten papier. Volgens de voorzitter van de VNP, mr. P. G. Meijer Viol, is de Nederlandse papier en kartonindustrie nu al voor een groot gedeelte aangewezen op oud papier als grondstof. Gelukkig daarbij is dat het her- gebruikpercentage in Nederland het hoog ste ter wereld is. In 1973 werd voor het nieuw in Neder land geproduceerde karton en papier 41 procent oud papier als grondstof gebruikt. In 1977 was dat gestegen tot 53 procent. Dit heeft de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. J. Èorgerhoff Mul der gisteren beslist naar aanleiding van het kort geding dat de eigenares van het schip, de Amerikaans-Zwitserse rederij Navicom/Tropwood tegen de bemanning heeft aangespannen. In het vonnis wordt overwogen dat de staking geoorloofd is aangezien het doel (hogere gages en betere accommodatie) niet onredelijk kan worden genoemd. In haar verklaring herinnerde de fractie er aan, dat Van Aardenne als kamerlid destijds voor een PvdA-motie stemde, waarin stond dat in het gebied van Zuid- oost-Drenthe geen arbeidsplaatsen verlo ren mogen gaan, indien geen vervangende werkgelegenheid voorhanden is. DELFT.Het aantal geregistreerde werkzoekende academici is sinds 1975 gestegen met bijna 55 procent en bedraagt nu ongeveer 4500. Maar het werkloosheidspercentage voor deze groep is met 3,5 nog altijd lager dan dat van de totale beroepsbevolking. Deze cijfers deelde minister Albeda van Sociale Zaken gisteren mee in Delft op een symposium van de Technische Hogeschool met als thema „Werk voor ingenieurs, ingenieurs voor werk”. Sinterklaasverkoop kwam laat op gang werk gaat. Er is ook een duidelij ke tendens naar nuttige geschen ken voor huishoudelijk gebruik Ondanks de minder gunstige eco nomische situatie bestaat de in druk, dat er niet minder zal wor den verkocht dan vorig jaar. hebben geen enkel nut GENÈVE (ANP). Gisteren is in Gene- ve de tweede onderhandelingsronde over een te vormen fonds voor de stabilisering van de grondstoffenprijzen zonder defini tieve overeenkomst beëindigd. De onder- handelingen, die onder auspiciën van de Wereldhandelsconferentie van de j 43,50 27,00 66,50 55,00 84,50 48,00 31,80 112,00 Jl' 79,00 50,50 48,00 167,50f 17 31,60 3 76,20 7 106,80 10 a 5 Verenigde Naties (UNCTAD) werden ge- 3 ------ 4 g.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27