1 en dan dit nog Baby overleden na aanvaring op de Waal Lubbers maakt zakelijke belangen openbaar CENTRALES EN OPENBAAR VERVOER MOGELIJK WOENSDAG PLAT Volgens enquête Lagendijk: Iedereen die naar drank ruikt, moet voortaan blazen Kamervraag PPR over pijnstiller VAN DER KLAAUW: „DRUKMIDDELEN ZIJN NODIG” 1 I 1 DECEMBER 2 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG I V (Van onze redactie binnenland) „Demagogie" Latijns-Amerika ï- Heroïne Conferentie via t.v. Medezeggenschap Paneuropese Unie Tijgers I de Ke de ra; ge va pa Jonge dieven Overvaller gegrepen Anti-Analfabetisme Postzegeloorlog DEN HAAG. Misschien volgende week- maandag en dinsdag, maar zeker woensdag tijdens het kamerdebat over het mislukte loongesprek zullen door de bij de Algemene Centrale van Overheids Personeel aangeslo ten bonden al harde acties gaan voeren. AB VA-voorzitter Jan Dutman denkt daarbij aan het stilleggen van elektriciteitscentrales en het - aldus Wieringa. „Na het kamerbesluit is voor ons°de kous openbaar vervoer. Met deze acties wil hij het kabinet dwingen om de ambtenaren en andere zgn. trendvolgers per 1 januari de doorwer king van de bouw-cao te laten uitbetalen. Aantal Kamerleden r ABVA zet acties door af". Nederland steunt olie embargo tegen Z-Afrika i (Van onze redactie binnenland) MINISTER VAN DER KLAAUW het \x/eer] grote winnaars (Van onze redactie binnenland) i 7 1 -1 Vergeleken met de provinciale staten verkiezingen stijgt de PvdA van 33,9 pro cent tot 37,5 procent. Het CDA daalt van 35,1 tot 29,3 procent. De VVD verliest ook; van 17,0 procent bij de statenverkiezingen tot 14,9 procent in november. De andere oppositiepartij, D’66, geeft evenals de PvdA een duidelijke stijging te zien: van 5,2 procent tot 9,9 procent. De overige partijen scoren cijfers die te laag zijn om ze apart te noemen. Hooguit kan worden gezegd dat de PPR en de PSP de trend van de langzame groei voortzetten. In de steekproef van augustus dit jaar had het kabinet nog bij 32 procent van de ondervraagden veel vertrouwen. Dit aan tal is in november gedaald tot 24,5 procent. Ook het aantal mensen dat „eniger mate vertrouwen heeft in het kabinet” daalde van 45 procent in augustus tot 43 procent. Vanzelfsprekend groeide daarmee het per centage ondervraagden dat geen vertrou wen in het kabinet heeft: van 22 procent in augustus tot 31,5 procent in november. Wiegel zei, dat het onredelijk van hem zou zijn geweest als de ambtenaren wel de doorwerking van de bouw-cao Toen minister Wiegel van Binnenlandse Zaken gister middag. tijdens het overleg met de vijf ambtenarencentra les. liet weten niet in staat te zijn de ambtenaren per 1 januari een voorschot te geven, schortten de centrales het overleg met de minister op. „Wiegel heeft ons belazerd. Hij heeft een open en eerlijk overleg beloofd, maar hij zegt alleen maar mooie woorden", zei Dutman „Ik heb wel open overleg willen voeren. Het ingediende noodwetje is er alleen maar voor om alle partijen de eerstkomende maanden tijd voor dat overleg te geven", zei Wiegel. Wiegel zei te hopen, dat de door Dutman aangekondigde acties niet zullen doorgaan. „Heel veel mensen die niets met het overleg tussen ambtenaren en de minister te maken hebben, zullen hiervan de dupe wor den”, aldus Wiegel. De minister kondigde aan, dat hij over het voor hem teleurstellende verloop van het overleg vandaag verslag zou uitbrengen in het kabinet. Eventuele besluiten van het kabinet zal hij volgende week woensdag, in het kamerdebat over het mislukken van het centraal overleg, aan het parlement meedelen. Van de zijde van de Afrikaanse landen zal binnenkort zo’n verzoek tot een olie- embargo bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties worden ingediend. De minister zei overigens wel dat dit het enige van de nu voorliggende resoluties is die Nederland zal steunen. Voorstellen die vragen om algemene boycots tegen Zuid- no nw no ono 27 14 16 5 0 (1 Afrika zullen die steun niet krijgen. Neder land zal zich wel uitspreken voor een nieu we algemene boycot tegen Rhodesië. De Nederlandse delegatie heeft zich on langs van stemmen onthouden over een voorstel voor een olieboycot tegen Zuid- Afrika, waarin bovendien scherpe kritiek werd uitgeoefend op Groot-Brittannië, dat in het loonzakje zouden krijgen en de minimumloners en de trekkers van sociale uitkeringen niet „Gezamenlijk zullen de vijf centrales proberen volgen de week het parlement nog onder druk te zetten", zei Wabe Wieringa, de voorzitter van de Christelijke Centrale van Overheidspersoneel Hij zei dat de kaarten in het parlement al wel zo lagen, dat de plannen van het kabinet zullen worden gehonoreerd. „Dan leggen we ons bij dat kamerbesluit neer. Wij zijn niet van plan om door acties daarna onze parlementaire democratie te ondergraven", Dutman herinnerde aan de uitspraak in het rapport van de werkgroep over het trëndbeleid. „In dat rapport wordt unaniem uitgesproken, dat de doorwerking van de bouw- cao tot het trendbeleid behoort". Die doorwerking komt neer op 0,4 procent over 1978 en 1,6 procent over 1979. Wiegel was hangende de procedure rond de noodwet nietrbereid om nu al toe te zeggen of per 1 januari die 0,4 Dutman beschuldigde Wiegel van demagogie. „Hij heeft steeds open en eerlijk overleg beloofd, maar vorige week kondigde hij het noodwetje al aan. Als die plannen doorgaan, zal de nullijn voor de ambtenaren niet geld'en. Dan komen ze op de minlijn". Wiegel daarentegen zei, dat er nog helemaal niets was beslist. Het kabinet beoogt met het noodwetje alleen maar tijd te winnen om een redelijk overleg te kunnen voeren. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De waarnemend fractie voorzitter van het CDA in de Tweede Kamer, oud-minister Lubbers, heeft giste ren zijn zakelijke belangen in bedrijven en onroerend goed openbaar gemaakt. De vrijwillige opgave wordt opgenomen in het register van nevenwerkzaamheden van Kamerleden. De belangen van Lubbers betreffen: 34 procent van de aandelen Hollandia-Kloos NV in Krimpen aan de IJssel en de daarbij behorende dochterbedrijven; 50 procent van de aandelen van B V. Fabriek van Klinknagels en Schroefbouten (voorheen Joh. Smit) in Slikkerveer, alsmede het kantoor- en fabriekspand daar; 5 procent van de aandelen van Riviervaartmaat- schappij Richard III B.V.; 50 procent in een olieboycot zou hebben ontdoken. Zon der die kritiek zou Nederland echter voor dat voorstel gestemd hebben, zo zei Van der Klaauw. Het CDA-kamerlid Scholten vond dat de regering optimale politieke druk moet uit oefenen en zich daarom niet van stemming bij dit voorstel had moeten onthouden. Door middel van een stemverklaring had Nederland alsnog duidelijk kunnen ma ken het niet eens te zijn met de kritiek op Engeland, maar wel met de gevraagde sancties. Een nu ook in de Verenigde Naties voor- liggend voorstel voor een algemene boycot tegen Zuid-Afrika vindt de regering niet juist, omdat daarin uitgegaan wordt van het verbreken van alle banden met dat land. Van der Klaauw noemde dat niet de beste manier om veranderingen in het beleid van Zuid-Afrika af te dwingen. De minister sprak zich nogmaals uit tegen het nemen van nationale maatrege len, waarom onder meer door de Afri kaanse landen is gevraagd. De regering staat op het standpunt dat maatregelen in samenspraak met andere landen bij voorbeeld binnen de EG moeten wor den getroffen. Van der Klaauw bevestigde overigens dat de Nederlandse stem voor een olie-embargo niet op algemene steun binnen de EG kan rekenen. Maar Neder land staat in elk geval niet alleen. procent wel in de ambtenarensalarissen zou doorwerken. „Daarover zullen we eerst overleg moeten voeren", zei hij. Wiegel benadrukte, dat de doorwerking van de bouw-cao in de ambtenarensalarissen de schatkist een miljard extra kost. „Dat is in de Miljoenennota niet voorzien. Het zal niet eenvoudig zij'n om het komende voorjaar voor deze zaak nog met een aanvullende begrpting te komen". een kantoorgebouw in Krimpen aan de IJssel en 35 procent in een aantal panden in Den Haag en Bleiswijk. Deze belangen zijn, aldus Lubbers in zijn opgave, rechtstreeks eigendom of in direct door middel van aandelen in een B.V., een commanditaire vennootschap of De aanvaring gebeurde bij zeer druk scheepvaartverkeer. De bij deze botsing betrokken schepen konden na enige tijd zelfstandig hun vaarweg vervolgen. De rijkspolitie te water van Nijmegen had gistermorgen al te maken gehad met een brand in de machinekamer van het passa giersschip „Lorelei-Expres". De boot lag zonder passagiers afgemeérd in dé Waal kade in Nijmegen en liep forse brandscha de op. Gisteravond vond op de Waal- opnieuw een aanvaring plaats bij slecht zicht tussen twee vrachtschepen. Een van de schepen, de „Egon” zonk midden in de rivier. Een vrouwelijke opvarende van dit schip is met een shock van boord gehaald. Er de den zich verder geen persoonlijke onge lukken voor. (Van onze redactie binnenland) NIJMEGEN. Gisteren heeft zich op de Waal een aantal aanvaringen voorge daan. Bij een overigens lichte botsing ’s middags tussen vier schepen kwam een baby van enkele maanden om het leven. Het kind kreeg door de schok een zwaar voorwerp op het hoofdje en overleed later op de dag in het ziekenhuis in Utrecht. door middel van certificaten van aande len. Lubbers zegt, dat hij begin dit jaar een gesprek heeft gehad met de belastingin spectie over de commanditaire vennoot schap, die genoemde panden in Den Haag en Bleiswijk in eigendom heeft. Indertijd is kritiek geleverd op Lubbers omdat hij, toen hij minister van Economi sche Zaken was, oneigenlijk gebruik zou hebben gemaakt van een investeringsrege ling en door een transactie een belasting voordeel van ongeveer 300.000 gulden zou hebben gekregen. Nadat dit bekend ge worden was, zegde Lubbers toe dit bedrag te zullen terugstorten. Volgens Lubbers zijn de indertijd toegepaste opwaarderin gen „voor de afgelopen jaren wel aan vaardbaar gevonden” door de belasting inspectie. Minister Wiegel (links) schudt bij aanvang van het overleg met de amb tenaren bonden de hand van de voor zitter van de Algemene Centrale Overhbids Personeel. Dutman. In een woning \an twee Chinezen in Den Haag heeft de politie 85 gram heroïne, 28.000 gulden, twee gestolen rijbewijzen, een gestolen filmprojector en onderdelen van vuurwapens in beslag genomen. De bewoners van het pand zijn aangehouden: Regeringsinstanties in Bonn en Peking hebben kort geleden per TV besprekingen gehouden. Het signaal werd geleid door een Westduits-Franse communicatiesatel liet boven de Indische oceaan. De Vereniging voor Openbaar Onder wijs (VOO) vindt dat er een wettelijke regeling moet komen voor medezeggen schap van ouders en personeel in het ba sis- en voortgezet onderwijs. Om rechtson gelijkheid te voorkomen dient die regeling op openbare en bijzondere scholen gelijk te zijn. Het liefst ziet VOO op iedere school een schoolraad, waarin de drie geledingen ouders, leerlingen en personeel even sterk zijn vertegenwoordigd. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken wil niet terugkomen op de toestemming die eerdei’ werd gegeven aan de Paneuropese Unie om vandaag een herdenkingsbijeenkomst te houden in de Ridderzaal aan het Haagse Binnenhof. Het Tweede-Kamerlid Patijn (PvdA) had de minister gevraagd alsnog deze toezegging in te trekken, omdat de Paneuropese Unie niet als een democratische instelling kan worden aangemerkt. Met name de leider van die Unie houdt er volgens Patijn rechts-autoritaire ideeën op na. mist geh bew. mist geh bew. mist mist mist sneeuw zw. bew. geh bew geh bew on bew on beu motregen I. bew geh. bew zw. bew geh bew geh bew I. bew on bew geh. bew mist geh bew. geh bew geh bew onbew. h. bew. h. bew. geh bew. zw bew sneeuw zw bew geh. bew. onbew sneeuw zw. bew. geh bew zw. bew. zw. bew onbew h. bew zw bew h. bew verand verand o verand no 3 4 5 3 -3 Het Wereld Natuur Fonds zegt in Jakar ta te hebben vernomen' dat de Indonesi sche regering joverweegt de bevolking van een 50.000 hectare groot gebied op Oost- Java te verplaatsen. Dit ter bescherming van vijf unieke Javaanse tijgers. Het ge. bied ié in 1972 al tot reservaat verklaard. Als alle bewoners weg zijn, zal de status van het reservaat worden verhoogd tot Nationaal Park. Ni va tir N< pa ko nu nnw n o verand nno -nw ono zo wnw nno windst ozo o no windst. nu windst zw nnw n nno windst nnw n nw no zo nw windst n zzo zzw 5 -2 9 19 12 1 13 -5 -0 12 12 -2 3 -1 19 13 22 Amsterdam De Bilt Deeien Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Z -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis c 0.1 0 0 0.4 0.2 0 0.1 0 0.3 7 b o 2 0 0.5 0 0 0.2 0 0 0.4 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 0.2 0 0 0 2 0.1 0 0 3 4 2 -2 4 0 0 1 2 4 13 12 3 5 -1 2 0 -6 1 0 1 9 5 -5 5 -8 4 0 -4 I 10 6 13 -4 -1 1 -3 1 12 0 3 -6 '3 -0 1 -6 -7 14 0 8 -3 Vijf Rotterdamse jongens, in de leeftijd van 14 tot 19 jaar, zijn gisteren aangehou den. Zij worden verdacht van inbraken in scholen, buurthuizen en clublokalen waar zij ter waarde van circa 20.000 gulden aan apparatuur en geld wegnamen. De houder van een giro-agentschap aan de Amsterdamse Haarlemmerdijk heeft gisterochtend, met hulp van omstanders, de man overmeesterd die hem kort tevo ren een geldcassette uit zijn handen had gegrepen. De overvaller was gewapend met een grote schaar, bleek later. I NZ ges val te ka lar te „h kl; Na afloop van het overleg ontstond grote hilariteit, toen Dutman werd geconfronteerd met een in september geda ne uitspraak. Hij zei toen, dat hij het overleg met deze minister wel zag zitten. Nu zei hij: „Met deze minister is in het geheel geen overleg te voeren". Als antwoord op zijn eerdei gedane uitspraak zei Dutman, dat hij de minister slechts om tactische redenen had geprezen. Analfabeten in Irak zijn zeer verheugd dat zij, volgens een pas aangenomen wet, verplicht zijn scholing te nemen. Hiervoor zijn meer dan 10.000 centra ingericht en 76.000 leerkrachten aangenomen. Het drie jarenprogramma treedt vandaag in wer king en kost Irak 220 miljoen dollar. Minister Van der Klaauw heeft zich gis termorgen in de Tweede Kamer voorts bereid getoond meer politieke vluchtelin gen uit Latijns-Amerika in Nederland toe te laten dan het vastgestelde quotum van 750 per jaar. In noodgevallen wordt van die vaste aantallen altijd afgeweken, zei de bewindsman tegen de PvdA-Tweede-Ka- merleden Van den Bergh en Terbeek. Zij wilden weten waarom de minister, na zijn toezeggingen op 23 februari, niets meer heeft laten horen over de resultaten van Nederlandse pogingen om Argentijnse po litieke gevangenen vrij te krijgen. Van d.er Klaauw bestreed dat hij toezeg gingen had gedaan. Hij meende dat het om een delicate kwestie gaat. „De Nederland se ambassade in Buenos Aires doet zijn uiterste best. Maar ik voel niets voor publi citeit. Bescheidenheid past ons, want ach ter elk geval waarvoor een oplossing komt, gaan duizend andere schuil" (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Beckers-De Bruin (PPR) heeft minister Ginjaar van Volksgezondheid gisteren ge vraagd, maatregelen te nemen ten aan zien van het pijnstillend middel Chefari- ne-4, als inderdaad gebleken is dat een hoofdbestanddeel hiervan als kankerver wekkende stof is aangemerkt. Mevrouw Beckers baseert haar vraag op een artikel in „De Groene Amsterdam mer”, waarin staat, dat fenacetine, een van de hoofdbestanddelen van de pijnstiller, dóór de internationale organisatie voor i kankeronderzoek IRAC als kankerver wekkende stof is aangemerkt. uur Maan op 10.10 uur onder 19.10 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 00.27 uur en 12.48 uur Hoogwater 04.41 uur en 16.57 uur HILVERSUM. Als er nu verkiezin gen zouden plaatsvinden dan zullen de PvdA en D’66 de grote winnaars zijn en zullen zowel het CDA als de VVD de grote verliezers zijn. Dit blijkt uit een enquête onder 1750 Nederlanders die het bureau Lagendijk uit Apeldoorn in opdracht van de AVRO-radio in de maand november heeft gehouden. Het schijnt dat het Vaticaan en San Marino in een postzegeloorlog zijn verwik keld. (Beide staatjes halen een groot deel, van hun inkomsten uit de zegelverkoop). Het Vaticaan verbiedt San Marino een postzegelserie van de beeldengroep De Opstandelingen uit te geven. Deze beelden staan in het Vaticaan, waardoor het Vati caan alle rechten daarop heeft, aldus Vati caanstad. Het Italiaanse persbureau Ansa weet te melden dat de besprekingen tussen een regerinsfunctionaris van San Marino en het Vaticaan hierover waarschijnlijk zijn vastgelopen. Uit het onderzoek dat tijdens en pal na de zogenaamde Aantjes-affaire werd ge houden, blijkt voorts dat het vertrouwen in het kabinet-Van Agt-Wiegel aanzienlijk is gedaald. Deze daling, zo blijkt uit de cijfers van begin november, kon men reeds voor de persconferentie van de heer De Jong waarnemen. De politieke opwin ding heeft dus nauwelijks een rol gespeeld waaruit men kan concluderen dat de slechte resultaten van CDA en VVD en het gedaalde vertrouwen in het kabinet, elders gezocht moeten worden. Weer in binnen- en buitenland DEN HAAG. Nederland is in principe bereid om zich in de Verenigde Naties opnieuw uit te spreken voor een olie-embargo tegen Zuid-Afrika. Gezien de uitermate negatieve houding van Zuid-Afrika, onder meer ten opzichte van Namibië, zijn drukmiddelen nodig. Dat zei minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken gisterochtend in de Tweede Kamer. ZATERDAG 2 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.27 uur onder 16.33 (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Iedereen die bij een poli tiecontrole naar alcohol blijkt te ruiken, zal voortaan in de blaaspijp moeten bla zen. Tot nu toe was dit alleen gebruikelijk voor wie de indruk wekte te veel op te hebben. Dit is een nieuwe regel voor de alcohol controle door de politie. Wat verder veran dert, is het systeem: om de „pakkans” te verhogen, zullen gemeente- en rijkkspoli- tie geen massale controles meer houden. De controles zullen per gemeente in datum en tijdstip verschillen. Bovendien is de kans op uitlekken van de controledatum geringer, omdat slechts en kele politiemensen van de regionale Cen trale Politie Verkeerscommissie (CPVC) pas op het laatste moment op de hoogte zullen worden gebracht. De politie hoopt met deze nieuwe metho de het aantal aanhoudingen van onder invloed rijdende mensen te verdubbelen en de kans om gepakt te worden met een derde te verhogen. Experimenten in Noord-Holland door de Rijksvoorlich- tingsdienst in samenwerking met een we tenschappelijk onderzoekbureau met deze nieuwe methodiek, waren aanleiding voor de landelijke CPVC deze alcoholcontroles „nieuwe opzet” voor alle politiekorpsen aan te bevelen. Bij de komende Grondwetsherziening moet beslist worden over de vraag hoeveel leden de Tweede Kamer moet tellen, aldus de PvdA-fractie, die hieraan toevoegt, dat er hoegenaamd geen reden is om de Eerste Kamer te handhaven. Overigens vindt de socialistische Tweede-Kamerfractie het merkwaardig dat de regering het aantal leden van de Tweede Kamer wil handha ven op 150, terwijl in het program van eisen voor het nieuwe Kamergebouw wordt uitgegaan van een uitbreiding tot 225 leden. Vooruitzichten voor het weekeinde, opgesteld door het KNMI: Van het zuidwesten uit invallende dooi. Op veel plaatsen sneeuw of ijzel gevolgd door re gen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon 1 tot 5. Minimumtemperatuur omstreeks 2 graden. Maximumtemperatuur om streeks 7 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent Kans op een geheel droog etmaal 40 procent. WEERRAPPORTEN „PvdA en D’66 Eo Et; EE ÜS Ei ï3’ d. -?■ Ei

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2