Doodsoorzaak Bouwbond CNV Zuidmolukker Rolplankers” onder dak In W.-Duitsland Blanken zeker in nieuw kabinet van Rhodesië Harde acties Na beschuldigingen over diefstal pandbrieven IJmuider Courant Acht doden bij aardschok Mexico vraagt volledige prijscompensatie Nixon bekogeld met eieren Onafhankelijke deskundigen op komst bij Verdugt Tiel Damiate Pers opnieuw 28.000 man uitgesloten 8 natuurlijk” 4 Fractievoorzitterschap weer in discussie CDA-eis Inflatie-correctie I? I Alle grote partijen vragen om uitstel Neptune -beslissing V DECEMBER VRIJDAG I 19 7 8 - V.” BINNEN- EN BUITENLAND 4 9 J f 5 va: de av de zie lijl Ha va ha rij is no wc IJi te de bo we vo ne fei Ha DEN HAAG - Het kabinet be schikt volgens minister Andries sen van Financiën niet over de mogelijkheden ongewenste stij gingen van de gemeentelijke on- roerend-goedbelasting (OGB) te gen te gaan. Andriessen zei dit gisteravond in de Tweede Kamer bij de behandeling van de belas tingmaatregelen van het kabinet voor volgend jaar. fff Kabinet kan stijging Deel CDA zou toch belasting onroerend HANS DE BOER man een natuurlijke dood is gestorven. Tijdens de behandeling van het dekkings- (Van onze redactie buitenland) I Belg in Nederlandse cel wegens belastingschuld bestaat uit 3 man 0,70 145,- (Van onze redactie buitenland) Aantjes-commissie Smith zei verder dat na de algemene verkiezingen van 20 april volgend jaar, een regering van nationale eenheid gevormd zal worden „om de politieke stabiliteit te verzekeren”. Elke politieke partij die bij de verkiezin gen vijf of meer zetels in het parlement behaalt, krijgt het recht op een vertegen woordiger in het kabinet. In totaal zal het nieuwe parlement 100 zetels gaan tellen. Daarvan zijn er bij voorbaat 28 voor blanken rereserveerd. Het land za] worden verdeeld in acht kiesdistricten en het aantal inwoners van zo’n district bepaalt het aantal afgevaar digden naar het parlement SALISBURY (Reuter, UPI, AP). Pre mier Smith van Rhodesië heeft de blanke minderheid in zijn land (260.000 blanken tegen ongeveer zeven miljoen zwarten) gisteren verzekerd, dat zij vertegenwoor digd zuilen zijn in het kabinet van de zwarte meerderheidsregering dat in april de macht zal overnemen. Enkelen raakten slaags met de veilig heidsagenten. De politie verrichtte acht arrestaties. Nixon sprak, op uitnodiging van Oxfqrd-studenten, over buitenlandse betrekkingen. Veel van zijn toespraak werd overstemd door spreekkoren van de demonstranten voor het ge bouw. Het kabinet heeft volgens Andriessen onge veer 750 miljoen gulden beschikbaar voor de introductie van de Hofstra-voorstellen. Vol- iior dat zijn aangegroeid tot onge in hetzelfde debat eiste CDA-woordvoerder Van Rooijen, dat bezitters van eigen wonin gen voor het eind van volgend jaar moeten weten welke plannen het kabinet heeft met de belastingvoorstellen uit het zogenoemde rap- port-Hofstra. De commissie-Hofstra heeft om. voorgesteld de hypotheek-rente-aftrek te verminderen met een inflatie-deel. Het CDA zal volgens Van Rooijen ook niet accepteren dat het kabinet de voorstellen van de commis sie-Hofstra op de lange baan schuift. Minister Andriessen zei in zijn antwoord dat het kabi net „tijdig” voor de begroting van volgend jaar de gedachten over de plannen zal bepa len. (Van onze redactie binnenland) MIDDELBURG.De Belgische zaken man die onlangs bij de politie aangifte deed van de diefstal van bij brienden in Middelburg ondergebracht kapitaal aan pandbrieven, blijkt een enorme belasting schuld te hebben in Nederland. De 43 jarige zakenman vertoeft op het ogenblik in het Huis van Bewaring in Rotterdam. Hij wordt van fraude verdacht. De achtjarige Britse Dean Buch toont een staaltje van zijn kunnen op de eerste overdekte rolplankbaan die woensdag in Alemelo is geopend In een niet meer gebruikte fabriekshal van Nijverdal ten Gate zijn allerley polyester elementen geplaatst waarmee ongeveer 50 mensen tegelijk de nieuwe psort kunnen beoefenen De CDA'ers Van Amersvoort en Van Rooi jen drongen namens hun fractie aan snel een eind te maken aan de „klemmende onzeker heid” bij bezitters van eigen woningen met betrekking tot de vermogensbelasting. veer 800 miljoen gulden. Maar omdat de kosten zo’n 1,1 miljard gulden bedragen, voorziet de bewindsman een gat van onge veer 300 miljoen gulden. Bij deze berekening is hij uitgegaan van een inflatiepercentage van vier procent, ongeveer het gemiddelde dit jaar. ook nog dat de inflatiecorrectie in de loon- en inkomstenbelasting voor de volle honderd procent zal worden toegepast Wijzigings voorstellen van de PvdA wees de bewinds man af. Het kabinet-Den Uyl hanteerde een norm van tachtig procent inflatiecorrectie. Enkele jaren geleden verdween hij spoor loos in België nadat frauduleuze praktij ken aan het licht waren gekomen. Terwijl algemeen werd verondersteld dat de man de wijk naar Zuid-Amerika had genomen, bouwde de zakenman zich onder de naam van een vroegere compag non uit België een nieuw bestaan op in Rotterdam. In zijn leidinggevende functie bij de maatschappij Eurobel in Rotterdam genoot hij een hoog aanzieh en had er de naam van een kundig man, die vertrouwen uitstraalde. Hij was uiterst beminnelijk en bescheiden in de omgang met zijn cliënten MEXICO-CITY. De reeks aardschok ken die woensdag Mexico-city trof, heeft acht slachtoffers gemaakt. Ongeveer 500 mensen liepen verwondingen op terwijl zo’n duizend woningen in de Mexicaanse hoofdstad zwaar werden beschadigd. Dit heeft de Amsterdamse officier van Justitie, mr. H. E. van Renesse, gisteren meegedeeld. De Zuidmolukker behoorde tot het vier tal dat op 16 september bij een politieactie in Breukelen werd gearresteerd. Uit het daarop volgende onderzoek werd duidelijk dat de vrouw en dochters van de man, die in België bleven wonen, volledig op de hoogte waren van de nieuwe activi teiten in Nederland en van de Rotterdamse schuilplaats, waar het gezin regelmatig herenigd werd. In België heeft de zakenman nog zeven jaar gevangenisstraf te goed. Verblijvend in het Rotterdamse Huis van Bewaring, in afwachting van verder onderzoek in zijn zaak, gaf hij zijn raadsman onlangs op dracht aangifte van diefstal te doen nadat gebleken was dat een, groot aantal pand brieven dat hij zolang bij vrienden in Mid delburg had ondergebracht, daar uit de bergruimte in een flat was verdwenen. Een deel van die gestolen pandbrieven is in middels weer boven water. De politie in Middelburg stelt momenteel een nader on derzoek in naar die diefstal Het bericht dat die vriendelijke baas dezelfde persoon was als de al jaren in België gezochte fraudeur, sloeg bij het personeel van de maatschappij dan ook in als een bom. Het dubbelleven van de man kwam aan het licht toen een aanstaande schoonzoon van de familie de verloving van de dochter van de zakenman verbro ken zag De jongeman stapte daarop naar de politie en vertelde wat hij allemaal wist. Daarnaast acht men het voor de verhou dingen binnen het CDA toch beter als een antirevolutionair een vooraanstaande rol in het CDA speelt. De kans is daarom groot dat de fractie volgende week woens dagavond toch over twee kandidaten moet stemmen: Lubbers en De Boer. Een ander argument voor AR-partij- voorzitter De Boer is dat hij als „loyalist” (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Hout- en Bouwbond CNV heeft de voorstellen ingeleverd bij de werkgevers voor de bouw-cao van vol gend jaar. Belangrijkste elementen in de voorstellen zijn een volledige prijscom pensatie en geen extra loonsverhoging. een betere garantie kan vormen voor het voortbestaan van het kabinet en daarmee ook voor de eenheid in het CDA dan Lubbers. Lubbers zou meer moeite heb ben, aldus zegslieden in het CDA, om de opvattingen van de dissidenten over het voetlicht te krijgen dan De Boer. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H. C. van derMije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning I ad wa nal (G< gai Ha IJr Zei aai IJr eer I dei Sai de en dit I col wa hel sp< No val nie Ki ve de tei st< re Ai bi> m> tei ge lir dê hê op bi De werkgevers gingen tot maatregelen over toen in de staalfabriek Mannesmann- Röhrenwerke in Mülheim 3.000 arbeiders zich aansloten bij hun collega’s. Bij het conflict zijn na de jongste werkgevers- maatregel, acht bedrijven met bij elkaar 16 fabrieken betrokken Deskundigen verklaarden vandaag dat er nu ongeveer 40.000 georganiseerde ar beiders staken. Daarbij komen 13.000 niet- georganiseerden die zijn uitgesloten. Hoe de organisatieverdeling is onder de 28.000 die vandaag de toegang tot de bedrijven werden ontzegd, is nog niet bekend. De werkgevers hanteren het middel van de uitsluiting om de vakbonden te dwin gen de staking te beëindigen. In West- Duitsland zijn de bonden verplicht om bij een staking niet alleen hun leden te beta len, maar ook de niet-georganiseerde ar beiders die zijn uitgesloten. Overigens schijnt de stakingskas van de metaalbond een van de Volste van de Bondsrepubliek te zijn. (Van onze redactie binnenland) Volgens de minister staat het de gemeenten vrij bepaalde uitgaven te financieren door middel van verhoging van deze belasting. Andriessen verwacht overigens niet dat de gemeenten tot enorme verhogingen van de onroerend-goedbelasting zullen besluiten. De ongeveer 850 Nederlandse gemeenten, aldus de bewindsman, beschikken nog over 1,1 miljard gulden aan ongebruikte belasting- capaciteit voor wat betreft de onroerend- goedbelasting. De enige manier om ongewen ste stijging van de belasting tegen te houden Er wordt geen wekelijkse arbeidstijd verkorting gevraagd, wel uitbreiding van de vakantie met één dag. Bovendien wil de CNV-bond een verbetering van de in de bouw bestaande regeling voor vervroegde uittreding. De bond wil ondermeer ook een speciale veiligheidsman op bouwobjecten van enige omvang. Het Koninklijk Nederlands Onderne mers Verbond (KNOV) heeft een brief geschreven aan minister Albeda van Soci- I ale Zaken. Het KNOV zegt dat een felle concurrentiestrijd tussen ondernemers is ontstaan bij het aantrekken van personeel door enerzijds het grote aantal werklozen en anderzijds het grote aantal vacatures. Volgens het ondernemersverbond leidt dit tot het omhoogstuwen van het inciden tele loon, waardoor met name het midden- en kleinbedrijf volgens het KNOV, wordt getroffen. Het verbond vraagt minister Albeda de subsidieregeling op het mini mumloon te handhaven. Vorige week donderdag heeft De Boer in een persoonlijk gesprek met Lubbers laten weten geen kandidaat te zijn voor het fractievoorzitterschap van het CDA. De Boer ging, gezien de omstandigheden in het CDA sinds het vertrek van Aantjes, ook akkoord met het verlies voor de ARP van het fractievoorzitterschap, waarmee de KVP de drie leidinggevende functies in het CDA zou bezetten. De weg voor Lub bers om de opvolger van Aantjes te wor den, lag na De Boers fiat geheel open. De laatste dagen is echter een duidelijke kentering opgetreden in de discussie. Bij een aantal antirevolutionairen in de CDA- fractie, maar ook bij kamerleden van KVP en CHU, bestaat twijfel over de „hard heid” van Lubbers, die nodig is om de fractie in het gareel te houden en het kabinet voldoende weerwerk te bieden. TIEL (ANP). C. Broekhuizen van het actiecomité-Verdugt en lid van de onder nemingsraad van dit bedrijf heeft gister avond tijdens een druk bezochte vergade ring in de Tielse schouwburg gewaar schuwd voor harde acties als de leiding van Internatio-Müller bij haar besluit blijft de dochteronderneming Verdugt te sluiten. „Wij gaan door tot het bittere ein de. Het einde van de zachte acties is in zicht”, aldus Broekhuizen. De vergadering werd voorgezeten door burgemeester Broekens van Tiel. De bij eenkomst was een initiatief van o.a. de politieke partijen in Tiel en de Raad van Kerken De man opereerde jarenlang onder een valse naam. Onder die naam bezit hij ook een vakantiehuis in Kamperland, vlak aan de oever van het Veerse Meer. Die woning is onlangs in beslag genomen op last van de ontvanger van de rijksbelastingen in Heerlen. Het pand zal langs gerechtelijke weg worden verkocht. Uit het proces-verbaal blijkt dat de be slaglegging op het pand is geschied krach tens negen dwangbevelen die waren uitge vaardigd na het onbetaald blijven van vorderingen rond inkomsten- en vermo gensbelasting over de jaren 1974 tot en met 1978. In het proces-verbaal van het beslag staat de man beschreven als enig beherend vennoot van Euro Beleggingsmaatschap pij Eurobel BV te Rotterdam. In die hoeda nigheid werd hij onlangs aangehouden, toen aan het licht kwam dat hij een dub- bel-leven leidde en eigenlijk Diks heette. Als enige partij in de Kamer vond de WD gisteren dat een onderzoek naai- de gedragingen van Aantjes tussen 1940 en 1945 achterwege behoort te blijven. Vol gens de WD is het voldoende dat de politiek relevante zaken worden onder zocht, zoals het Nederlanderschap van Aantjes en de gang van zaken bij de PTT Daarnaast komt er een aparte kamer commissie om te onderzoeken wie tussen 1945 en 1978 kennis hebben gedragen van het oorlogsverleden van mr. Aantjes, en op welke wijze deze politici met de kennis hebben gehandeld. De kamercommissie die het onderzoek gaat verrichten krijgt niet automatisch enquêtebevoegdheden. Wel zal het de commissie vrijstaan om de Kamer te vragen haar alsnog enquêtebe voegdheden te verlenen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Uit sectie op het li chaam van de 23-jarige Zuidmolukker, die woensdag tijdens het sporten in de Bijlmerbajes is overleden, blijkt dat de plan 1979 verklaarde minister Andriessen OXFORD. Tijdens het bezoek van de voormalige president van Amerika, Richard Nixon, aan de En gelse Oxford-universiteit, werd door ongeveer 500 demonstranten tegen zijn komst betoogd. Zij bekogelden de auto waarin Nixon reed met eieren. (Van onze parlementredactie) DEN HAAG. Het kabinet zal vandaag (vrijdag) vrijwel zeker geen definitieve be slissing nemen oVer de opvolging van de Neptune-vliegtuigen van de marine. Na de andere grote partijen in de Tweede Kamer heeft ook de VVD donderdag een dringend beroep gedaan op het kabinet om die be slissing nog één week uit te stellen. Het kabinet zou die tijd moeten gebrui ken voor een uiterste poging om het eens te worden met Frankrijk over de voorwaar den voor levering van 13 nieuwe Atlantic- vliegtuigen. Er zijn zeer kleine aanwijzin gen dat Frankrijk misschien toch bereid is enigszins aan de Nederlandse eisen tege moet te komen. Of dat voldoende zal zijn voor een Ne derlandse order in Frankrijk is overigens zeer de vraag. In politieke en miliatire kringen is men niet optimistisch over de kansen van hernieuwde gesprekken met de Fransen, Daarom wordt in Den Haag in steeds grotere kring en met steeds grotere waarschijnlijkheid gerekend op een keuze voor de goedkopere Amerikaanse Lock heed Orion. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De commissie van onafhankelijke deskundigen, die het oorlogsverle den van mr. W. Aantjes gaat onderzoeken, zal bestaan uit drie personen. De Tweede Kamer heeft dit gisteren besloten. De opdracht van de commissie is een onderzoek in te stellen naar de gedragin gen van Aantjes vanaf 1940 tot aan zijn toelating door de studenten-zuiverings- commissie van de Utrechtse universiteit op 13 december 1945. Ook zal de commis sie de gegevens onderzoeken van de Poli tieke Recherchedienst, die geleid hebben tot het sepot van het dossier-Aantjes door het Openbaar Ministerie op 19 augustus 1949. Kamervoorzitter Vondeling heeft van de Kamer een machtiging gekregen om drie kandidaten voor de commissie aan te zoe ken. In Den Haag circuleren de namen van prof. mr. Ch. J. Enschedé, oud-lid van de Hoge Raad, de Leidse historicus prof. Schaper en de Rotterdamse officier van justitie mr. J. Pompe. Hans de Boer willen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het staat nog allerminst vast dat drs. Ruud Lubbers woensdag wordt gekozen tot fractievoorzitter van het CDA. Binnen het CDA wordt de laatste dagen sterke druk uitgeoefend op AR-partijvoorzitter Hans de Boer zich kandidaat te stellen voor het politiek leiderschap van het CDA. Een deel van het CDA vindt dat De Boer, beter dan Lubbers, in staat moet worden geacht voldoende tegenspel te bieden aan het kabinet. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES. gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 f 41,30 55,- 162,50 ƒ215,- losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 DÜSSELDORF (AFD/DPA). De werkgevers in de Westduitse staalindus trie hebben het arbeidsconflict, dat sinds enkele dagen loopt, aanzienlijk ver scherpt door nog eens 28.000 werknemers uit te sluiten. Daarmee is het totaal aan tal arbeiders zonder werk nu op 80.000 gekomen. is volgens Andriessen vernietiging van het raadsbesluit door de Kroon BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18. 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 goed niet tegengaan

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4