Minister erkent kwetsbaarheid van duingebied bel voor ment Handhaaf provincie in haar huidige vorm proef- abonne- Man botst op vrachtwagen een gratis Q BAKKERIJ KLOOSTER Hotste ruilen? 2 3 ogroantjas kleine advertenties voor groot suksas! DeAIno: voor écht keukenplezier I a KUYT’S Sint Nicolaas- lekkernijen van de fijnste kwaliteit O U S AMBTENAREN IN NOTA: Unicef-actie in Jaar van het Kind fl (023) 319053 CS 4- GS CU I I L w ORIGINELE DUFFELSE ZEILJOPPERS waterafstotende stof, marineblauw en rood, alle leeftijden. HANDEL IN SCHEEPSCURIOSA B 1 VRIJDAG DECEMBER I 19 7 8 I 3.75 vruchten-, crème- en mokkataarten overheerlijke 15,- Plaats een Groentje in de HAARLEMS DAGBLAD KOMBINATIE BANKET Boterletters met zuiver aman delspijs 8.50 6.75 3.50 ...3.- 2.75 5.50 1.80 C/) s o LANGE NIEUWSTRAAT 779-IJMUIDEN-TEL. 15189 (zonder huilen?) (Van een onzer verslaggevers) VOGELENZANG. De Hollandse duinen kunnen niet onbeperkt worden gebruikt voor de winning van drinkwater. Een uitbreiding van de infiltratiecapaciteit moet worden afgewogen tegen aspecten van milieu en natuurbehoud en tegenover mogelijke andere manieren om drinkwater te winnen. In een totaal-plan voor de drinkwatervoorzie ning in westelijk Nederland moeten al deze aspecten aan de orde komen. Dit zei minister L. Ginjaar van volksgezondheid en milieuhy giëne gistermiddag in Vogelenzang, waar hij de 125-ste verjaardag van de Amsterdamse gemeentewaterleidingen meevierde. 3.50 2.- 3.- 500 gram10,- Boterstaven met zuiver amandelspijs GEBAK slagroom taarten, alles 100% roomboter van 8,-t/m SPECULAAS speculaas met extra amandelen speculaaspoppen met amandelen 500 gr. speculaaspoppen met amandelen 250 gr. brokken speculaas 250 gram speculaasjes 250 gram 5 speculaaspopjes 500 gram in één pakje gevulde speculaas 100 gram TAAI-TAAI taai-taai poppen ±500 gram taai-taai poppen 250 gram snijtaai 500 gram MARSEPEIN marsepeinfiguren in prijzen vanaf1.50 marsepeinbonbons 100 gram1.80 marsepeinletters3.50 eigen fabrikaat borstplaatharten 100 gr1.50 wij brengen een grote sortering marsepein en borstplaatharten in diverse prijzen, alles eigen fabrikaat. Ons assortiment is ontzet tend groot zodat u bij het bezoeken van onze zaak een ruime keus kunt maken. voor visserij en watersport TRAWLERKADE 100-102 - IJMUIDEN - TEL. 15238 SCHEEPSBENODIGDHEDEN REGEN- EN SPORTKLEDING I HOUT IMPORT B.V. IJmuiden, Kennemerlaan 38, tel. (02550) 12641 en 11963 Showroom geopend: ma. t/m vrij. 9-18 uur zaterdag 10-16 uur, ’s avonds na afspraak w - W T grote sortering scheepsolielampen, scheepsklokken enz. y aanbouwkeukens W - niet onbeperkt t CP»-.. Minister Ginjaar De bewindsman stelde het belang van een goede drinkwatervoorziening voorop, „maar we kunnen en mogen er niet aan voorbijgaan dat de drinkwatervoorziening door de maatregelen die zij zelf moest treffen in de loop der jaren ook bijdroeg aan de verslechtering van het milieu”. Daarbij spelen, zo verklaarde hij, vooral, de omvangrijke vergravingswerkzaamhe- den en de infiltratie van het smerige Rijn water een grote rol. „Er zijn daardoor veranderingen in de ontwikkeling van de vegetatie te constateren. Schaarse plan- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De ruimtelijke ordening in Noord-Holland vraagt om een groot schalige provincie. Grootschaligheid is een essentiële voorwaarde voor het tot standbrengen van een evenwichtig en sa menhangend beleid. Dit staat in een amb telijke notitie van de provincie, getiteld „De taken en bevoegdheden van de pro vincie Noord-Holland en de beleidsrele vante maat”. In deze notitie wordt het verband aangetoond tussen de functies, die een bestuursniveau vervult en de om vang van het territoir. en het noorden van de provincie evenals verbindingen tussen het oude en het nieu we land. Voor Schiphol is een grootschalige aan pak nodig in verband met geluidshinder- problematiek, uitstraling van economi sche activiteiten, huisvesting en wegen structuur. Een soortgelijke problematiek levert Hoogovens op, met 23.000 werkne mers, die verspreid over de provincie wo nen. Verder zijn er natuurlijk de relaties tus sen de Amsterdamse haven en de haven ontwikkelingen in de IJmond (Wiegel wil deze samenhang, die tot uiting is gebracht in het streekplan voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied, verstoren door het Haarlemse en IJmuidense deel van het streekplan in een andere provincie onder te brengen dan het Amsterdamse deel). Ook de waterschappen hebben te maken met de maat van de provincie. De provin cie weegt voortdurend de specifieke wa terschapsbelangen af tegen de andere in het geding zijnde belangen, zoals natuur behoud, landschapsbescherming, milieu beheer, recreatie, ruimtelijke ordening, verkeer en drinkwatervoorziening. Deze belangenafweging zal moeilijker worden als een waterschap te maken krijgt met meer dan één provinciaal bestuur. Ook de schaal van de nutsbedrijven klopt niet met de voorgestane provinciale herindeling. Bij herindeling van Noord-Holland zouden hulpstructuren nodig zijn als overheids- NV’s of gemeenschappelijke regelingen, waarbij de direkte invloed van de gekozen vertegenwoordigers verloren gaat Tens lotte komt ook het spreidingsbeleid op het terrein van het welzijn in het gedrang bij opsplitsing van Noord-Holland, aldus de ambtelijke notitie. Een en ander zal vandaag worden bespro ken in de dan voort te zetten discussie over de reorganisatie van het binnenlands be stuur in de Statencommissie Gemeentelij ke Indeling en Nieuwe Bestuursvormen. tensoorten hebben het onderspit moeten delven”. lai on lij he Ee ze be be nc Vc st ze ck hc w; de ve Jt ril to Zijn 25-jarige passagier is met hoofd- en snljwonden in het ziekenhuis Joannes de Deo opgenomen. De bestuurder van de personenauto kwam met hoge snelheid van de J. W. Lucasweg aanrijden. Een 28-jarige IJmui dense vrachtwagenchauffeur, die op de Hulswitweg reed, zag de auto aankomen en besloot te stoppen. De jonge Haarlem mer sloeg rechtsaf dé Hulswitweg in, zag de midden op de weg stilstaande vracht wagen en gooide zijn stuur naar links, waarna hij frontaal tegen een aldaar ge parkeerde vrachtauto met oplegger aan reed. De jongeman is door de politie aan gehouden toen bleek dat hij geen rijbewijs had en drank had gebruikt. De persone nauto was niet verzekerd. Een bedenkelijke ontwikkeling, aldus minister Ginjaar, die niet zo maar aanv aard mag worden. Er zullen beperkingen moeten worden opgelegd aan het winnen en infiltreren van water in de duinen. In plaats daarvan kan een betere benutting van andere vormen van drinkwatervoor ziening worden bestudeerd en zouden nieuwe technieken (bijvoorbeeld ontzou- ting van zeewater) kunnen worden toege- HAARLEM. Op de Hulswitweg had gistermiddag rond half vijf een frontale botsing plaats. Een personenauto, be stuurd door een 20-jarige Haarlemmer, botste frontaal tegen een geparkeerde vrachtwagen met oplegger. De man liep lichte verwondingen op. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In 1979 is het twintig jaren geleden dat de Verklaring van de Rechten van het Kind werd uitgegeven door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Nu, twintig jaar later, zijn die rechten voor miljoenen kinderen nog geen werkelijkheid. Een manier om te helpen deze kinderen de rechten te ver schaffen is het kopen van wenskaarten of andere artikelen van UNICEF. Een extra aanleiding kan men daartoe mogelijk vin den in het Internationale Jaar van het Kind 1979. Unicef-kaarten, agenda’s, post papier en andere artikelen zijn in Bever wijk verkrijgbaar bij mevrouw W. F. van Leyden-Kaper, Vondellaan 31 in Bever wijk. past. Wanneer alle mogelijkheden op een rijtje staan, en daartegenover een be trouwbare prognose van de toekomstige behoefte aan drinkwater, dan kan pas een verantwoorde keuze worden gemaakt, ai- dus de bewindsman. „Behoudzucht mag hieraan niet in de weg staan”, hield hij de mensen van het jarige waterleidingsbe drijf voor. Directeur C. van der Veen van de Am sterdamse Gemeentewaterleidingen ver trouwt er op dat een goed evenwicht kan worden gevonden tussen de belangen van de watervoorziening en die van het milieu. „Drinkwater is een door de natuur gege ven element”, zei hij. „De technische ingre pen zijn slechts geboden om vervuilende elementen te verwijderen en de natuurlij ke kwaliteit van het water zo veel mogelijk te herstellen. Daarom kan er geen funda menteel conflict bestaan tussen milieu en drinkwater. Als er een conflict is, moet het een conflict aan de oppervlakte zijn, dat kan en moet worden opgelost. Niet onder linge strijd, maar gezamenlijke strijd is geboden om de voortgeschreden waterver vuiling terug te dringen”. De heer Van der Veen liet in zijn feestre de de geschiedenis van de drinkwatervoor ziening in de hoofdstad de revue passeren. De Amsterdammers, die aanvankelijk hun eigen grachtwater nog konden drinken, zijn vele jaren lang aangewezen geweest op water dat per schip uit de Vechtstreek werd aangevoerd. Pas halverwege de vori ge eeuw kwam de duinwaterwinning aan de orde. Dat het water vanuit Vogelenzang naar de hoofdstad werd getrasnporteerd, was louter te danken aan het feit dat initiatiefnemer Jacob van Lennep hier een buitenhuis bezat. In 1851 stak kroonprins Willem van Oranje de eerste spade in Vogelenzangse grond, twee jaar later stroomde het eerste water door de buis naar Amsterdam, waar het aan een fontein buiten de Willemspoort werd verkocht. Tegenwoordig stromen ve le miljoenen kubieke meters water per jaar door het buizenstelsel van de maat schappij, die niet alleen Amsterdam, maar onder meer ook, Heemstede, Bennebroek en Haarlemmermeer van drinkwater voor ziet. Op het verjaardagsfeest dat gisteren in Vogelenzang werd gevierd, was ook de Amsterdamse wethouder Spoelstra aan wezig. Hij speldde twee trouwe werkne mers een eremedaillie op. Minister Ginjaar onthulde vervolgens een beeldengroep van Kees Verkade bij het bezoekerscentrum in het duinwaterleidinggebied. Dat nieuwe bezoekerscentrum staat vlak bij de ingang De Oase aan de Vogelenzangseweg. L-i y«»t De beeldengroep van Kees Verkade, „recreatie" genoemd. In Noord-Holland zijn verschillende ele menten aanwezig, die een nagenoeg de hele provincie omvattend „uitstralings- veid” hebben. De groeikernen Alkmaar, Hoorn en Purmerend vervullen bijvoor beeld een opvangfunctie voor het Amster- dam-Noordzeekanaalgebied. Hetzelfde kan worden gezegd van de buiten Noord- Holland gelegen nieuwe steden Almere en Lelystad in de IJsselmeerpolders, zo staat in de notitie. Dit pleit dus eerder voor de instelling van grotere bestuurlijke eenhe den, dan de miniprovincies, waarin Wiegel de huidige provincies wil verbrokkelen. Zoals gemeld heeft een groep stede- bouwkundigen onlangs het standpunt in genomen, dat provincies tot landsdelen zouden moeten worden samengevoegd, evenals gemeenten en samenwerkingsver banden van gemeenten tot grotere be stuurlijke eenheden zouden moeten wor den samengevoegd. „De bestuurlijke inde ling van ons land dient- in navolging van de sociaal-economische en ruimtelijke ont wikkeling eveneens een schaalvergro ting te ondergaan”, zo staat in de verkla ring van de stedebouwkundigen. Dat is dus een mooie ondersteuning van de amb telijke notitie van de provincie. De notitie wijst er op, dat in verband met het groeikernenbeleid een stelsel van goe de verbindingen nodig is tussen het zuiden In onze showroom staat het bewijs: een ALNO heeft sfeer. De sfeer van gezelligheid, van huise lijkheid. Een ALNO wordt helemaal opgeno men in het gezinsleven. Bovendien kunt u kie zen uit talloze tinten. Uit massief en gefineerd j hout. Uit kunststof-en 'l Winning drinkwater V W w W W. w. kunststof-hout kombi- naties. In onze showroom kun nen wij u daar alles over vertellen. nuio

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6