I Het zenuwenwerk achter de coulissen van in de vishd VELSEN HEVELT ZUIVERING OVER NAAR RIJNLAND Bewoners kustgemeenten klagen over stank haven- berichten Pruisverlaagt de prijs! ,,Hoe is het mogelijk' él I lil LjA i 20% KORTING I l I I REORGANISATIE UITVERKOOP I I I I I I I I a 1 I I I Zanker bovenlader Zanker Centrifuge Hi CW I I I I I 7 IJMOND 19 7 8 DECEMBER VRIJDAG 1 6 s f I Adviesprijs 283,- Pruis prijs: omstanders uit, in haar zilver kleurige verpakking horende doof en ziende blind te zijn. „Maar misschien val ik er wel vanaf”, meldt ze hoopvol als ze na luttele ogenblikken weer in haar met ritselend aluminium folie opgesierde vermomming kruipt om opnieuw haar op wachting op het toneel te gaan maken. Door Joke Dieben-Frerichs „Ten Cate” en „Avion” EIGEN SERVICEDIENST GEEN VOORRIJKOSTEN Kennemerlaan 76-78 - IJmuiden - Tel. 02550-15726 i met 11 wasprogramma’s. Slechts 40 cm brd. Volautomatische temperatuurrege ling. Centrifugegang 500 omw./min. Re gelbare thermostaat (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Vanaf vandaag zijn schepen die vuil willen ver branden voor de Nederlandse kust verplicht om eerst naar een gebied 150 kilometer ten noord westen van Terschelling op te sto men. Tot gisteren lag dat voor de Nederlandse regering aangewe zen vlak slechts 35 kilometer van het strand van Zandvoort. Gevolg was dat bij een bepaalde wind richting bewoners van de Noord - hollandse kustgemeenten last on dervonden van ene van de sche pen afkomstige chloorstank. In het najaar ontstond daarover een conflict, toen Rijkswaterstaat het verbrandingsschip Matthias II, ei gendom van het Menebaconcern, verantwoordelijk stelde voor de overlast. Z.13S 2800 toeren centrifuge. Roest- vrijstaal. Maakt 2,5 a 3,5 kg. wasgoed strijkdroog en enkele minuten. IJMUIDEN. Er stijgen vre selijke geluiden op uit de vrouwtjesrobot Mechanica. Hij gend en puffend wankelt het schuimrubberen gevaarte het podium van de Velser Schouw burg af. De decordeur is nog niet achter de massief ogende robot dichtgevallen, of een benauwd stemmetje smeekt: „Wil iemand alsjeblieft even mijn hoofd af zetten? Het lijkt hierbinnen wel een Turks bad!” Medespelers schieten te hulp en weldra is het verhitte gezicht van Thea Peet zichtbaar. Ze haalt eens diep adem en legt de nieuwsgierige VOOR AL UW ELEKTRAWERK „BRANDENBURG” r Ml f >i- even mijn hoofd af zetten? (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) t (ADVERTENTIE) in onze (Van een onzer verslaggevers^ - verkoopavonden geopend van 7-9 uur »»prui/ Regering kan weinig doen 55 000 vervuilingseenheden bij, wat ruim een ton oplevert. land moet meebetalen aan de complete zuiveringstaak. Dan kan je niet gaan vra gen, of je in Velsen wel waar krijgt voor je geld.'" Velsen wil nu dus toch meedoen. De inwoners zullen na de overdracht de hef fing van J 31,40 per vervuilingseenheid i"" Vijf avonden lang (vanavond voor de laatste maal) traden Thea Peet en haar negentien collega’s van de Onderwijzers Toneelvereniging Kennemerland aan in Bert Pijpers’ nieuwe jeugdspel „Hoe is het mogelijk”, dat deze week in het kader van de jaarlijkse reeks Sint Nicolaas- voorstellingen voor in totaal zo’n vijf endertighonderd Velsense basisscholie ren is opgevoerd. Biedt het spel vanuit de zaal bezien veel kijkgenot: achter de cou lissen valt tijdens de voorstelling min stens zoveel boeiends te beleven. Gaan deweg krijg je een aardige indruk, wat er bij zo’n opvoering allemaal komt kijken. Even voor half acht rinkelt in de kleed kamers het belletje: attentie, we gaan beginnen. De spelers staan op hun post, regisseur en geluidstechnicus zitten op hun plaatsen, de belichtingsman staat achter z’n paneel en de kapman houdt de hand aan de touwen. In de zaal een leven als een oordeel, dat verstomt als de gor dijnen openzwaaien en professor Joa chim de Wolf z’n eerste zinnen spreekt. Meneba heeft intussen zijn standpunt aanmerkelijk afgezwakt. Heette het eerst dat het bedrijf weigerde om verder uit de kust te gaan liggen, gisteren deelde een woordvoerdster mee dat men druk doende is de juridische positie te onderzoeken. „We hebben indertijd gesteld dat de nieu we maatregel op ons niet van toepassing is, derlandse overheid kan dus alleen optre den tegen schepen die Nederlandse thuis havens hebben. Mochten zij zich niet aan de voorwaarden houden en bijvoorbeeld toch dichter bij de kust hun afval verbran den, dan kan de regering de vergunning intrekken. Maar gaat het om schepen die uit buitenlandse havens vertrekken en on der vreemde vlag, dan kan de Nederlandse overheid niets ondernemen. Men is dan aangewezen op maatregelen die het land waar het schip vandaan komt wil nemen. Rijnland heeft volgend jaar dertig miljoen gulden voor Zwaanshoek op de begroting staan. Regisseur Pijpers houdt vanuit de ge- luidscabine de touwtjes strak in handen. Rijnland is druk bezig met de bouw van de zuiveringsinstallatie Zwaanshoek, die het afvalwater uit een deel van de bollen streek en de zuidelijke Haarlemmermeer moet verwerken. De installatie moet eind 1980 in gebruik zijn en zal dan zo’n tachtig miljoen gulden hebben gekost. Zwaans hoek is de duurste installatie die Rijnland ooit heeft gebouwd. ROBOT MECHANICA wordt door een behulpzame medespeler weer in het pak gestoken. Hij geeft haar ook de noodzake lijke attributen aan, in dit geval een bak met brood, kaas en worst. En dan maar wachten op het teken van de regisseur: vooruit, op! (foto links). REGISSEUR Bert Pijpers volgt het spel nauwlettend. Vanuit de geluidscabine (op de achtergrond geluidstechnicus Luc Snijder) geeft hij aanwijzingen aan spe lers en technici. Nu moet de geluidsband gaan draaien, nü moet kapman John Huls hof het doek laten vallen, nü moet licht- technicus Karei Meijes de schijnwerpers dempen, nü moet die-en-die speler zich toch werkelijk gaan omkleden. Zenuwen- Donderdag vertrokken: Paulina Brink man, Poole, IJmuiden; Klipper 2, Gdansk, IJmuiden; Smitlloyd 1, Cont. Plat, Velsen; Boekanier, Gr. Yarmouth; Kristina, Delf zijl; Celebrity, Goole, IJmuiden; Eems- borg, Delfzijl; Capella, Skiën; Chris Isa, Oostende; Krasmozaodsk, Turku; Monta na, R'dam; Pelindaba, Hamburg; Irimo, Bilbao; Parkesgate, IJmuiden, Rochester; Krutynia, IJmuiden, Kolobrzeg; Ladoga-2, Antwerpen. Vrijdag aangekomen: Danok, Rotter dam, IJmuiden; Benebola, Rotterdam, IJ muiden; Abha, Helsinki; Katrine danco- ast, Rotterdam, Beverwijk; Prinses Mar griet, Falmouth; Lynx, Felixtowe. Vrijdag vertrokken: Camazobe, Rotter dam; Smitlloyd 1, IJmuiden, Cont. Plat; Titan Service, IJmuiden, Cont. Plat; Barli- nek, IJmuiden, Kolobrzeg; Nornews Servi ce, Fecamp; Mercurius, Paramaribo. werk, maar wel dankbaar, zeker als een voorstelling zo perfect verloopt als „Hoe is het mogelijk’’ de hele week gedaan heeft (foto uiterst links). (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de donderdagmarkt werd aangevoerd: 25 kisten tarbot en griet; 2235 kisten kabeljauw; 1 kist schelvis; 754 kisten wijting; 215 kisten schol; 78 kisten schar; 4 kisten makreel en 50 kisten diver sen. toest K vK 18-11-78 tot 17-1-79 Dames- en herenondergoed PLANETENWEG 26 28 IJMUIDEN TEL. 11888 Vrijdagavond en maandagavond geopend (maandag overdag gesloten) BROKJES DROOGIJS, vermengd met warm water, zorgen voor een immense rookontwikkeling. Aangezien de damp echter de neiging heeft direct neer te slaan, moet er flink geblazen worden. Twee acteurs kwijten zich van die taak (foto boven). NOG GAUW EVEN de tekst doornemen, om zo direct op het toneel niet met de mond vol tanden te staan. Anderen bren gen de plankenkoorts met behulp van een breiwerkje tot bedaren (foto’s links en rechts onder). er Prijzen in guldens, per 1 kg.: tarbot 20.00. Per 40 kg.: tarbot 330-205; griet 290- 156; kabeljauw één 146-108; kabeljauw twee 184-110; kabeljauw drie 130-96; ka beljauw vier 114-92; kabeljauw vijf 96-70; schelvis 62; schol één 125-120; schol twee 126-120; schol drie 154-102; schol vier 126- 92; wijting drie 70-34; makreel twee 60; schar 120-92; kuit 142-112; bot 30-24; steen bolk 40-25. f Tegen de bouw is indertijd geprotes teerd door de stichting Samenlevingsop bouw Haarlemmermeer, die stank, lawaai en besmettingsgevaar vreest. In afwach ting van een uitspraak van de Raad van State mag het hoogheemraadschap voor lopig nog blijven bouwen aan het complex. Het bedrijf heeft dat steeds van de hand gewezen. Op de dagen waarop de klachten binnenkwamen, was de Mattias II vaak helemaal niet op zee, volgens Meneba. Een feit is dat ook andere buitenlandse sche pen gebruikmaakten van het verbran- dingsgebied en ook zij dus de stank ver spreid kunnen hebben. Voor minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat was het feit dat er overlast bezorgd kon wor den voldoende om het gebied verder uit de kust te verleggen. Het is echter de vraag of het effect zal hebben. Het aangewezen stuk water ligt ver buiten de territoriale wateren. De Ne- Om zes uur ’s avonds verschijnen de eerste acteurs in de Schouwburg, om zich door de heer Koekoek uit Baarn vakkundig te laten schmincken en kap pen. Kort daarna arriveert regisseur Pij pers, waarna ook toneelmeester Peter van Wrmerdam en zijn technische ploeg binnen komen stappen om alles voor de voorstelling in gereedheid te brengen. Donderdag aangekomen: Klipper 2, Noordzee, IJmuiden; Krutynia, Otterham, IJmuiden; Varvara, Newport, IJmuiden; Barlinek, Grangemouth, IJmuiden; Chris tel, Frederiksvaerk, IJmuiden; Neptunus, Dundee, IJmuiden; Nornews Service, Skogn; Parkesgate, Seaham, IJmuiden; Helga S, Mülheim, IJmuiden; Shao King, Gdansk, IJmuiden; Mitera Assimura, Itea, IJmuiden; Washington, New Castle; Anton Held, Boston, IJmuiden; Lijnbaansgracht, Portsmouth; Greta C, Par Edith Sabban, Goole; Smitlloyd 1, Cont. Plat, IJmuiden; Smitlloyd 3, Cont. Plat, Velsen. 899 (per inwoner, red.) moeten betalen. Het algemeen bestuur van Rijnland ging giste ren akkoord met dat bedrag, dat J 1,90 hoger is dan dit jaar Voor een gezin bere kent Rijnland drie vervuilingseenheden, oftewel f 94,20. Het hoogheemraadschap krijgt er door de overdracht van Velsen Meneba heeft al eerder aangekondigd zich niet aan de nieuwe voorwaarden te zullen houden. Het is, zo verklaarde het bedrijf enige tijd geleden op een perscon ferentie, commercieel niet meer aantrek kelijk wanneer het schip eerst zo lang moet varen voor de ovens aangestoken I kunnen worden. In de praktijk zou het mogelijk zijn voor de Matthias H om toch in het „oude” gebied actief te blijven. Het schip vaart onder Duitse vlag en het ver trekt doorgaans uit Antwerpen. De Belgen zijn met hun milieuwetgeving nog niet zover dat ze tegen het schip op zouden kunnen treden. Er wordt in internationaal verband druk overlegd over maatregelen, maar het ziet ernaar uit dat er nog heel wat schepen af zullen meren voor er overeen stemming is. 219 De besommingen waren: KW 214 ƒ6.660,-; SCH 256 12.430,-; IJM 154 9.490,-; IJM 207 en IJM 209 17.380,-; UK 208 11.540,-; UK 17 en UK 48 14.300,-; UK 18 en UK 20 29.500,-; UK 23 en UK 89 26.580,-; UK 135 en UK 145 8.890; UK 218 en UK 236 ƒ19.120,-; IJM 19 3.900,-; WR 51 en WR 70 11.870,-; verder waren er 4 Texelaars met 41.700,- en 3 Volendammers met 27.300,- besomming. Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550-13405 LEIDEN. De gemeente Velsen is na lang getalmd te hebben nu toch bezig om de zorg voor de waterkwaliteit zuide lijk van het Noordzeekanaal aan hoog heemraadschap Rijnland over te dragen. Een voorstel daartoe wordt omstreeks de ze tijd in het Velser college van B. en W. besproken. Dijkgraaf baron J. van Kno- belsdorff constateerde dit gisteren met ge noegen tijdens de verenigde vergadering van het hoogheemraadschap in Leiden. In Velsen was men aanvankelijk niet erg happig om Rijnland voor het oppervlakte water in de gemeente te laten zorgen, want dat zou betekenen, dat de inwoners ook de verontreinigingsheffing moeten betalen. Juist in Velsen is de plaatselijke zuive ringsinstallatie dringend aan vernieuwing toe. Dijkgraaf Van Knobelsdorff vond dal steeds een verkeerde benadering. In juni zei hij: „Wij zijn er altijd van uitgegaan, dat iedereen in het hele gebied van Rijn Door een speelt in het decor kan hij de gebeurtenissen op het toneel volgen, geeft aanwijzingen aan spelers en techni ci. Wie nog niet of voorlopig niet meer ophoeft, kijkt en luistert vanuit de coulis sen mee of zoekt wat verpozing in de artiestenfoyer, waar de slaatjes en bami- ballen grif van de hand gaan Bij de decorwisselingen echter wordt ‘iedereen ingeschakeld. Spelers en techni ci vormen dan een goed geoliede machi ne, die in ijltempo requisieten en decor stukken aandragen om het spel zo vlot mogelijk te laten verlopen. Dan valt het doek voor de laatste maal. Een korte nabespreking: dit moet anders, dat kan beter; tot morgen allemaal. Fotograaf Poppe de Boer legde wat impressies van het sfeervolle gebeuren, dat zich moeilijk in woorden laat vangen, voor u vast. tegen verbranding op zee omdat het om een Duits schip gaat met Duits afval, dat uit een buitenlandse haven vertrekt. Maar de besprekingen op inter nationaal niveau gaan intussen door en- voor we beslissen wat te doen, willen we eerst precies weten hoe de zaken nu in elkaar zitten", aldus een woordvoerderster van het concern. Op de vraag of de Matthias II vanaf vandaag niet meer onder de Noordhollandse kust zou liggen, kon ze geen antwoord geven. Rijkswaterstaat zal in de komende maand controleren welke schepen zich aan de nieuwe regels houden. Overtreders kunnen echter pas worden aangepakt wanneer er internationale afspraken tot stand zijn gekomen. En dat kan nog wel even duren. Wil iemand alsjeblieft S Wife; C

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7