VS onthullen V-raad nodig VREDESOVERLEG MIDDEN-OOSTEN WORDEN HERVAT besmet werk bij Hoogovens MA over complot voor moord Tito 36 Mijn geld via de bankgiro... Spoedzitting over Namibië” vandaag: i het weer Uit protest tegen vastlopen overleg ;|f QQfbank wart nadadond- een bank tan deze tijd het woord is aan «J agenda pagina 4 Uitspraak i En verder Rederij HAARLEM Turkse kinderen^ meer wind Lucht gevecht Keizer wil weg ,,Zenuwoorlog” (^DWRTENTÏE) 69ste jaargang no. 26 maar Jac. v. J I Ook voor hypotheken, verzekeren en reizen. Kortom, voor al die geldzaken waar ik thuis geen antwoord op kan vinden. Generaal Cronjéstraat 27 Haarlem - Tel. 023-258661 Weerrapporten Binnen- en buitenland Achtergrond Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie/Strips Sport Kerkdiensten Vuurtorens Volkstuinen Piepjonge wielercoach E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g tel. 322031 2 12,3 2 4, 5,6, 7 13 9 15,17 4 EERSTE HAARLEMSE KUNST-EN ANTIEKBEURS 24 nov. t/m 3 dec 1978 SPAARNE 86-88, HAARLEM Hans Küng: pagina's Maar niet alleen voor mijn bankgiro kan ik bij de Nutsspaarbank West Nederland terecht A "W A ZATERDAG 2 DECEMBER 1978 J WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Verhuur van verwarmde rondvaartboten voor gezel schappen, bruiloften en par tijen. Tel. 023-324629 I Boekt uw reis bij Reisbureau „SUCCES (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Katholieke Bond van Overheidspersoneel - (KABO) overweegt acties bij de Nederlandse grensposten, de luchtnavigatie (verkeersleiders op Schiphol), het openbaar vervoer T en de energiebedrijven. Dit uit I protest tegen het vastgelopen j ambtenarenoverleg van deze week Dit heeft een woordvoerder HHH van de KABO gisteravond meege- deeld. Hostellerie Roozendaal Makelaarskan toor ■w - I Dreigement KABO ook Schiphol plat K en i nog (Zie ook pagina 3) (ADVERTENTIES) Zie pagina 2 Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: De katholieke bond volgt hiermee de plannen van onder meer de Algemene In een brief aan de Tweede Kamer zeg gen de vijf ambtenarencentrales dat de Kamer een uitspraak moet doen, waarin de minister van Binnenlandse Zaken. Wie gel, zijn beslissing om de verwerking van de bouw-cao niet van toepassing te laten zijn op de salarissen van ambtenaren, moet intrekken. Deskundigen van de ABVA hebben be rekend dat de jagere ambtenaren er in koopkracht tweemaal zoveel op achteruit gaan als de hogere, wanneer de korting op de salarissen met een half procent per jaar doorgaat, zoals Wiegel wil WASHINGTON. De regeringen van Egypte en Israel zijn overeengekomen de vredesbesprekingen in Washington te her vatten, zo heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, gisteravond in Washington meegedeeld. De mededeling kwam nadat president Carter van de VS drie uur lang besprekin gen had gevoerd met de Egyptische pre mier Moestafa Khalil. Ieder mens heeft bestaansrecht, niet om zijn prestaties, maar om zijn menszijn. Elke week wil de keizer van Opper- Volta weg. Dan pakt hij zijn spulletjes bij elkaar en doet alsof hij het paleis ver laat. Vervolgens komen zijn medewer kers en wat landgenoten om hem te bewegen toch maar te blijven Hij vol doet minzaam aan die verzoeken. Een stukje merkwaardige folklore zo langza merhand. Tony van der Meulen bericht daarover in een kleurrijk verhaal over dat arme Afrikaanse land. De PvdA moet een achtiepartij wor den. Ze moet een keiharde oppostie voeren en niet zo veel betekenis hech ten aan de rol van het parlement. Dat staat in een tot nu toe geheim gehouden rapport van het wetenschappelijk bu reau van de PvdA, de Wiardi Beekman Stichting. Puin- en vuilafvoer per container Wolkenvelden, maar ook enkele op klaringen en tot de avond op de meeste plaatsen droog In de vroege ochtend plaatselijke mist Meest matige wind uit zuidoost tot zuid Maximumtemperatu ren om het vriespunt. Dagel geopend van 14.00 tot 22.00 uur Zaterd en zond, van 12.00 tot 18.00 uur ■1 De zes zouden van plan geweest zijn de 86-jarige Tito te vermoorden door een bomaanslag tijdens zijn driedaags bezoek aan de Verenigde Staten, in maart van dit jaar. De gearresteerde Serviërs zouden ook een bom hebben willen plaatsen in het Joegoslavische consulaat in Chicago. Bij de arrestaties, in New York en Chica go, zijn enkele bommen in beslag geno men De zes worden ook beschuldigd van een bomaanslag op het huis van de Joego slavische consul in Chicago, in december 1975. Daarbij vielen overigens geen ge wonden. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De Afrikaanse lidstatei van de Verenigde Naties willen dat d< VN-Veiligheidsraad uiterlijk maandag ir spoedzitting bijeenkomt in verband mei de kwestie-Namibië. zich te beraden hoe het de acties van de ambtenaren moet opvangen. Wiegel had nogal wat kritiek op de wijze waarop de ambtenarenorganisaties op het mislukken van het overleg hebben gerea geerd en hield vol dat het georganiseerd overleg „open en reëel” was geweest. Hij verklaarde echter ook dat als de bonden afwijzend op zijn voorstel hadden gerea geerd, maar het overleg toch hadden voortgezet, het kabinet geen ander stand punt had ingenomen, Wiegel zei voorts dat gewerkt wordt aan toekenning van het stakingsrecht voor ambtenaren, maar dat bepaalde catego rieën ambtenaren uitgesloten zullen blij ven van het stakingsrecht, zoals politie, brandweer en defensie. Egypte zal Palestijnse vertegenwoordi gers opnemen in zijn onderhandelingsde- legatie bij de besprekingen over de toe komst van de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook Dit heeft de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken van Egypte, Boutros Ghali, verklaard in een interview met het Egyptische dagblad „Gazette”. Israel heeft gisteren berichten uit de Libanese hoofdstad Beiroet tegengespro ken als zouden Israëlische soldaten don derdag de Libanese grens zijn overgesto ken en een Libanees hebben gedood. Vier leden van het Israëlische parlement zijn gisteren teruggekeerd van een tien daags bezoek aan de Sovjet-Unie. Het was het eerste bezoek van Israëlische parle mentariërs sinds 1967, toen Moskou tij dens de zesdaagse oorlog de diplomatieke betrekkingen met J Israel verbrak Yossi Sarid, een lid van de Israëlische Arbei derspartij, zei bij ?ijn terugkeer in Israel dat de delegatië goede hoop heeft dat de Russische autoriteiten verzoeken om uit reisvisa naar Israel opnieuw in behande ling zullen nemen Na afloop van het kabinetsberaad heeft vice-premier Wiegel de vakbeweging er gisteravond van beticht een „zenuwoor- log” te voeren tegen het kabinet. Volgens Wiegel heeft de vakbeweging overtrokken gereageerd op het mislukken van het cen traal akkoord en het ambtenarenoverleg. Wiegel erkende dat nu een precaire situa tie is ontstaan, maar, zei hij, we laten ons er niet door van de wijs brengen, al zullen „de hete vuren nog wel heter worden”. Wiegel kondigde aan dat hij maandag een brief aan de Tweede Kamer zal sturen over het mislukte ambtenarenoverleg. Woensdag zal de Kamer over deze brief en die van minister Albeda van enkele dagen geleden debatteren Wiegel deelde verder mee, dat het kabinet heeft besloten de naberekening voor de ambtenaren over het laatste halfjaar nu al te zuiveren van de toeslagen uit de bouw-cao. Wiegel reageerde zeer laconiek op de dreigende actief van de ambtenaren Op de vraag wat het kabinet denkt te onderne men als de tram niet rijdt of het licht uitvalt, zei Wiegel: „De fiets nemen en kaarsen opsteken” Hoofdlijn van het ka binet is, zo zei Wiegel, de zaak niet te laten escaleren en indien nodig met een „flexi bel response” (een aangepast antwoord, red.) te reageren. Het kabinet is wel bezig Op die dag beginnen in Namibië (Zuid west-Afrika) de door Zuid-Afrika georga niseerde verkiezingen. De voorzitter van de Afrikaanse groep van lidstaten, de Congolees Pascal Ga- maya, heeft het verzoek om een spoedzit ting ingediend. Een woordvoerder van de secretaris-ge- neraal van de Verenigde Naties Kurt Waldheim heeft bekend gemaakt, dat Waldheim uiterlijk' maandag verslag zal uitbrengen over de besprekingen die hij de afgelopen dagen over de kwestie-Namibië heeft gevoerd met de Zuidafrikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Botha. 1 IJmuider Courant Dort mund richten twee geketende vuisten op bij het hoofdkantoor van Hoesch om te protesteren tegen de sluiting van acht fabrieken door de werknemers. De direc ties sloten de acht bedrijven,als antwood op de stakingen bij acht andere fabrieken. Door de staking in de staalindustrie in West-Duitsland is het mogelijk dat afne- j mers uitwijken naar andere landen om toch voorzien te worden van staal, aldus FNV-vertegenwoordiger Krul bij Hoog- ovens; we hebben nu de afspraak dat de Douglas en Lockheed. Amerikaanse vliegtuiggiganten, leveren een bikkel hard gevecht om de hegemonie in het luchtruim Lockheed heeft zijn nieuwe Tristar; Douglas de nieuwe DC 10. Geen middel wordt geschuwd om de verkoop van de toestellen door te druk ken Steekpenningen waren een be proefd middel om mensen en daardoor maatschappijen te beïnvloeden In Erbij een kijkje achter de schermen van de luchtoorlog. Er is enige onrust ontstaan over de zorg voor Turkse baby's en kleuters Nederlandse pleegouders zien de kleintjes plotseling weer verdwijnen naar hun echte vader en moeder. De Turkse ouders zijn bang, dat door een nieuwe bepaling hun tijdelijk naar een Nederlandse gezin verhuisde peuter niet meer teruggehaald kan wor den Theo van der Kaaij verdiepte zich in het probleem Metaalarbeidersbond een staking heeft uitgeroepen hebben 37.000 arbeiders het werk neergelegd. Volgens de vakbond proberen de werk gevers met hun uitsluiting de stakingskas te laten leegbloeden, want de uitgesloten arbeiders zullen door hun bond geholpen moeten worden Uit protest tegen dtj maatregel van de werkgevers legden gisteren drieduizend arbeiders van de fabrieken van Mannes mann in Mülheim het werk neer. De Egyptische premier Khalil (links) tijdens zijn bezoek aan president Carter. Na het gesprek werd bekend gemaakt, dat het vredesoverleg tussen Egypte en Israel weer wordt hervat Bond van Ambtenaren (ABVA), welke bond gisteren haar leden heeft opgeroepen dinsdag en woensdag acties te onderne men bij het openbaar vervoer en de PTT in Rotterdam en enkele andere, nog niet na der aangeduide, plaatsen. De katholieke ambtenaren zeiden gister avond duidelijk te willen maken dat het kabinet „niet naar willekeur kan sollen met de belangen van de ambtenaren, ge- zondheidszorgers en welzijnswerkers; mensen die in hun salaris afhankelijk zijn van de trend”, aldus de KABO-woordvoer- der. Hét hoofdbestuur vindt dat het inkomen van de ambtenaren en andere trendvol gers in tijden van hoogconjunctuur achter blijft bij het particuliere bedrijfsleven Bondskanselier Schmidt en premier Van Agt zijn het gisteren in Kleef geheel eens geworden over de vraag hoe het nieuwe Europees Monetair Stelsel (EMS) moet functioneren Zie pagina 3. IJMIIIDEN. In een gesprek gister middag tussen de directie van Hoogovens en vertegenwoordigers van de vakbonden is de afspraak gemaakt dat de bonden volledig ingelicht zullen worden over eventueel „besmette" orders uit West- Duitsland. Het blad „KABO-post” van deze week noemt de handelwijze van minister Wiegel van Binnenlandse Zaken in en rond het ambtenarenoverleg volksverlakkerij Wiegel heeft geprobeerd de schijn van open en reëel overleg op te houden, maar is door de mand gevallen aldus het blad. I directie ons volledig op de hoogte houdt .1 over order uit West-Duitsland. Door voort- I durend contact te houden met onze Duitse J collega’s kunnen wij controleren wat wel 1. en niet gemaakt kan worden”, aldus Krul. Een datum voor de heropening van de onderhandelingen is nog niet vastgesteld Het overleg is bijna drie weken onderbro ken geweest. De Israëlische regering wei gerde aanvankelijk in te stemmen met heropening van het overleg, omdat zij in de onderhandelingen al tot de grens van concessies zou zijn gegaan. Khalil heeft een brief van de Egyptische president Sadat overhandigd aan de Ame rikaanse president. Volgens een Ameri kaanse functionaris zou Egypte akkoord zijn gegaan met het ontwerp, waarbij eind 1079 wordt genoemd als streefdatum voor verkiezingen op de westelijke Jordaanoë- ver en in de strook van Gaza. De Egyptena- ren zouden echter vasthouden aan hun eis dat het vredesverdrag met Israel wordt gekoppeld aan de kwestie van het Pales tijns zelfbestuur. (Van onze redactie buitenland) CHICAGO. In de Verenigde Staten zijn gisteren zes Serviërs in staat van beschuldiging gesteld vanwege een com plot om president Tito van Joego-Slavië te vermoorden. I Volgens hem is het zo dat wanneer f mocht blijken dat er „besmette” orders uit I West-Duitsland komen, de bonden kunnen I beslissen dat deze niet de poort uitgaan. I fabrieken te sluiten tegenover de acht I waar gestaakt wordt. Door deze maatregel kwamen 28.900 arbeiders tijdelijk op I. straat te staan In de bedrijven waar de au I De pas begonnen metaalstaking in West- I Duitsland heeft overigens al spoedig een I grimmig karakter gekregen, nu de werk- I gevers de tegenzet hebben gedaan acht Overveen - Tel. (023)-326710 Receptieprijzen f 1,50 Goed bereikbaar. Parklaan 14a. L Haarlem. Tel. (023) 31 79 50 Tchcle dag "VU»- geopend, ook tijdens de lunch- B pauze en metaalarbeiders in

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1