waard tving, m«i singel en j het een Water binnen Aan de grond EMI EN atweg f ar >f 12 37.1 EMU EN atweq f ar f 12 37' Weer verslechtert BAKKUÏ en duint IJST AAM met C.V werkplaa Imte. toilet, royi 35 m2) n» hout| an schoa me keuke jkamer nf it, 1e ver laapkame t dakkap» rrende go rsloten ao lid-Wests 310.00, door J. Salverda hi F/f O Ij Ufe ’Sr overleg. s géén vorden I Actie aan dek van de Norseman. De zeilen moeten worden gehesen JF 1 aar het ten. trs ge- res. uur tel. het voor- en naseizoen worden vaak week endtrips gemaakt naar Engeland of Hel goland, In de zomermaanden zl)n de schepen langer In de vaart. Ze zijn praktisch altijd volgeboekt, zegt eigenaar Henk Hulsman, die nog geregeld zelf aan het roer staat. „De mensen zoeken het avontuur”, zegt hl], „daarom ook varen we praktisch altijd uit. Als we op zee zijn, gaan we niet terug. De mensen vragen er wel eens om, maar er blijft altijd een gevoel van onbehagen achter, als je het weekeinde In Oudeschlld hebt qeleqen. terwijl een oversteek naar Zaterdag tegen het eind van de morgen lopen de schepen Den Helder binnen. Er moet uitgeklaard worden. „Als het meezit, kan het in vijf minuten gebeurd zijn”, zegt Aart optimistisch als hij met de scheepspa pieren aan wal stapt om zich bij de douane te melden. Het valt echter tegen. Al met al is het ruim een uur later, als opnieuw de motoren worden gestart. Twaalf uur kie zen de schepen zee. Het grote avontuur gaat beginnen. Voor de meeste opvaren den van de Norseman is het de eerste keer dat de Noordzee zeilend wordt overgesto ken. De bestemming is nog niet helemaal duidelijk. Vast staat wel, dat het Great Yarmouth of Lowestoft wordt. aankomen Is heerlijk.” Vele zeilers, die eenmaal een trip heb ben gemaakt, zijn vaak verloren. „We heb ben een vaste kern van mensen, die regel matig terugkomt. Als ze niet weer komen, weet je bijna zeker dat ze zelf een schip hebben gekocht. Vaak komen we ze tegen in Engelse havens. Dat Is mooi. Ach, kijk, het zeezellen Is een avontuur. Er gebeuren dingen, die je niet vergeet, dingen ook die je anders niet meemaakt. Het Is een kwes tie van samen iets beleven In een groep. Dat komt «ooral tot uitdrukking tijdens de langere trips. Als je naar Ijsland vaart, Tegen Vier uur zondagmorgen doemen de lichten van de kust op. De zee vlakt iets af omdat het schip onder de hoge wal komt. The Great Escape ligt voor, The Free Enterprise stoomt een paar mijl ach ter de Norseman. Zeven uur 's morgens wordt vastgemaakt in de haven van Lo westoft. Beneden geurt de koffie. Einde lijk komt dan ook „der Willy” beneden. Vanaf Den Helder is hij aan dek geweest, bang dat hij anders zeeziek zou worden. Ook op de terugreis komt hij niet beneden. Hij vertelt dat hij eens van Duinkerken naar Den Helder is gezeild. Het maakt indruk, maar hij vergeet in de gauwigheid erbij te zeggen dat hij slechts als passagier meevoer. Hij maakt de indruk van een ervaren watersporter, maar met zijn eigen boot vaart hij alleen uit als het schitterend weer is, weten anderen gniffelend te mel den. Maar wat geeft het, de oversteek zit er op. De Norseman onder zeil vlakna het verlaten van Den Helder op weg naar Engeland Het is een rustige nacht. Het schip rolt weliswaar flink in de schuin van opzij inkomende golven, maar dat mag de pret niet drukken. Aan de einder schuiven de boordlichten van een zeeschip voorbij. Het wolkendek scheurt open en de maan ver andert de Noordzee in een plas beweeglijk kwikzilver. Een prachtig gezicht. The Gre at Escape en The Free Enterprise lopen uit. Ze voeren iets meer zeil. Niels heeft zelfs de spinnaker gezet. Aart besluit in de vroege morgenuren de yankee en de stag fok te verwisselen voor de genua en hijst ook de aap, een driehoekig zeil tussen de bezaan en de grote mast. De Norseman loopt er geen knoop harder door. Knarse tandend moet de schipper toezien hoe de achterstand groter wordt. Als laatste valt de Norseman maandagmiddag tegen drie ën Den Oever binnen, waar de schepen ingeklaard worden. Eenmaal buiten de pieren wordt zeil gezet. Het is knap weer. Het zonnetje schijnt, er loopt niet te veel deining en onder een zachte bries uit noordwestelijke richting bruist de Norseman richting En geland. De meeste opvarenden zoeken zich een plaatsje aan dek. Aan stuurboord zei len The Free Enterprise, die uitloopt, maar de motor een paar klapjes bij heeft staan, en The Great Escape. Een schaal met gehaktballen en karbonades gaat rond Koffiefilters dienen als servetten. „Bier- tijd”, menen de Duitsers. Een partijtje blikbier wordt aan dek gehesen. Het laat zich goed smaken. De eerste fototoestellen boven scheepswrakken. En dan zie je Ijsland in één keer in zijn volle glorie. Dat is nou geweldig.” Er bestaat overigens een toenemende vraag naar langere zeereizen. Daarom maakt bijvoorbeeld Aart Passer In decem ber met de Norseman een tocht naar de Canarische Eilanden. Ook staat er een reis naar Spitsbergen op het programma. „Twellegea” heeft het plan voor die lange re reizen een nieuw schip te laten bouwen. Gedacht wordt aan een 22-meter jacht. De plannen moeten echter nog worden uitge werkt >yale een 189.500,-. korte ter Dan een luide kreet en het onheilspellen de geluid van naar binnen stromend wa ter. De Norseman helt ver over. Een bui met flinke Windvlagen strijkt over het meer. Het raampje boven de kombuis in de salon verdwijnt onder water. Het blijkt niet goed te zijn afgesloten. Het water spuit naar binnen. De vrouwen springen achteruit. Een van de mannen schiet te hulp. Eerst met flinke krachtsinspanning wéét hij het raampje dicht te krijgen. Een dweil over het aanrecht en belendende percelen en klaar is kees. De Norseman stuift verder, de duisternis in. In de loop van de avond meldt zich via de marifoon The Free Enterprise, evenals de beide andere schepen een charterschip van watersport Twellegea. Het schip staat onder bevel van de jonge schipper Niels Lindeyer. Het is uit Staveren vertrokken met een ploeg feestvierende zeilliefheb- bers en zal eveneens de oversteek naar Engeland maken. Het is de bedoeling dat de schepen bij elkaar in de buurt blijven. Huisman stelt voor niet naar Den Oever te varen, maar binnen te vallen in Ouwe Zeug. Tegen tweeën ’s nachts wordt in de haven vastgemaakt. De Norseman komt als laatste binnen. De mannen van The Free Enterprise prijzen hun snelle schip. Schipper Niels wil dat nog wel even demonstreren als hij na het inklaren de sluis uit vaart. Vol gas stuift hij om de Norseman heen, terwijl de bemanning koorstachtig de zeilen hijst. Als eerste zal The Free Enterprise onder zeil het Ijsselmeer opvaren. Ze zullen die andere landrotten, ook wel „walslurpen" genoemd wel eens even een poepje laten ruiken Het mocht niet zo zijn. Net buiten de sluiskolk loopt het schip aan de grond. Gelaten laat de bemanning het hoongelach over zich heen gaan. Tergend langzaam weet Niels zijn schip met een op volle kracht achteruit slaande motor aan de worgende greep van de modder te ontwor stelen. Het schip druipt daarna af naar Staveren De Norseman en The Great Escape ma ken er naar Lemmer nog een mooie wed strijd van. Spinnakers en apen, alles wat op zeil lijkt wordt bijgezet. Aart maakt vreugdesprongen achter het roer en slaat bemanningsleden op de schouder als hij ziet dat de concurrentie achterblijft. Ech ter niet voor lang, dan komt The Great Escape opzetten en meert tegen negen ’s avonds als eerste af in de haven van Lemmer. Een zilt avontuur is ten einde. De meeste reacties zijn enthousiast. Anderen zijn iets minder geestdriftig zoals bijvoor beeld Harry en Rob. „Och”, zeggen ze, „als je zelf een boot hebt,- dan ligt het wat anders. Het is leuk dit meegemaakt te hebben, maar voorlopig zullen we het niet weer doen. Imde loop van de middag wordt het weer slechter. Steeds meer bemanningsleden verdwijnen onderdeks. Sommigen zoeken hun kooi op. Alleen de wacht en de schip per blijven boven. De deining wordt hoger naarmate het schip meer in volle zee komt. De lucht, trekt dicht, de wind draait naar het westen. Er moet scherp worden geva ren om koers te houden. Stampend botst het zeilschip door de golven, die een van stuurboord oplopend vrachtschip zo nu en dan aan het oog onttrekken Het wordt duidelijk, de voorliggende koers kan on en filmcamera’s worden tevoorschijn ge haald. Aart Passer deelt de wachten in. Vier uur op, acht uur af. De vier Nederlan ders lopen samen een torn. Iedereen is enthousiast. Nog wel pen als baby’s. Tja, de combinatie van wind en water, eten en drank maakt rozig. Vijf uur zondagmiddag worden de tros sen weer losgesmeten. De wind is west en blaast de schepen mooi voor het lapje terug naar de Nederlandse kust. Een paar mijl achter de Norseman pinkelen de boordlichten van The Great Escape. Niels is met zijn ploeg verder achtergebleven. De zeezieken van de heenreis worden door Aart gerustgesteld. Onder zeil ligt het schip steviger en doorgaans heeft tachtig procent op de terugreis niet meer last van zeeziekte Dat klopt, ofschoon een ietwat katterig gevoel hier en daar nog de kop opsteekt. der zeil nauwelijks meer worden belopen. De wind komt bijna recht van voren. The Great Escape meldt dat de motor wordt gestart. Aart besluit dat voorbeeld te vol gen. „We kunnen beter zien zo snel moge lijk aan de overkant te komen”, zegt hij. „we moeten ons aan het schema houden en als de wind zo blijft, kunnen we prachtig terugzeilen.” Met klapperende zeilen hobbelt de Nor seman over de grauwe Noordzee. Wolken buiswater spatten op als het schip zijn heus in een golf boort. In de kuip duiken de mannen achter het windscherm weg. De wind haalt aan. Niet iedereen heeft zeebenen. Rinus, een zakenman uit Noord-Holland bijvoor beeld, krijgt het ’s middags al te pakken, die gevreesde zeeziekte, de schrik van ie dere landrot. Asgrauw strompelt hij het trapje af. Nauwelijks kan hij op de been dek maaien, moeten losgemaakt worden en op het andere boord vastgezet. Ook de zeilen moeten naar de andere kant. Nau- j welijks echter zijn de schoten en talies belegd, of de zaak moet weer over. De mannen werken zich in de koude nacht in het zweet, mopperend dat die rotwind zo wispelturig is als een jonge meid. Later blijkt dat alle werk eigenlijk voor niets is geweest. De roerganger, die al de hele reis aan dek is geweest omdat hij bang is zeeziek te worden wanneer hij naar bene den gaat, heeft een navigatiefout gemaakt Een vrachtschip heeft hij aangezien voor een booreiland, dat aan bakboord gepas seerd moest worden. Oploevend heeft hij getracht het zeeschip aan bakboord te houden. Met een gesmoorde verwensing wijst de kleine, felle, dag en nacht zware sigaretten rokende schipper hem op zijn fout. De Norseman komt terug op zijn koers. De zeilen moeten weer over. Met duistere blikken in de richting van de roerganger, die nu doet of zijn neus bloedt, komt de wacht weer in actie. „Trrrek aan die schoot, wel voor de duivel, komt er nog wat van?!” Donderend rolt de stem van schipper- Aart Passer over de donkere Noordzee. Het is drie uur in de !•- morgen. Slingerend zoekt het zeilschip Norseman uit Uitwellingerga, onderweg van het Engelse Lowestoft naar Den Hel- I der, zijn weg over de nog ietwat woelige fe, baren. De deklichten branden, de mannen 1 van de hondewacht zijn druk in de weer met de zeilen. De wind, die over bakboord van achteren inkwam, is gedraaid. De bul- letalies, ‘die de gieken van grootzeil en bezaan op hun plaats moeten houden om te voorkomen dat ze in de zeegang over het I ruime ge- imer mei e modem# diverse jr, 1e slaapkó met dou- ibinatie er ap naar de grote 4e irzien va bergruim I’s. Mitste sn onder Half elf zondagmorgen rijdt de bus voor. De bemanningsleden van de schepen gaan naar Foxboro Hall, het landgoed van Twellegea in Suffolk. Luut Bakker heeft dat zo geregeld. Zoon Jan van Henk Huis man heeft er de koffie en de lunch klaar. Bij het knappend haardvuur en de borrel tjes komen de verhalen los. Schipper Niels hangt onderuit in een leunstoel en kan zijn ogen zo nu en dan nauwelijks open hou den. Aart is aan boord gebleven. Hij is de hele reis niet uit de kleren geweest. Nu ligt hij in de kooi. Bovendien moest hij de ’s nachts opgelopen averij aan de bezaan nog herstellen en een uitgevallen boordlicht repareren. Werner heeft een trekharmoni- ca meegenomen en al gauw schallen de zeemansliederen vover het statige land goed. Huisman loopt grijnzend rond. Tij dens de bustocht terug naar Lowestoft gaan de stoere zeezeilers onderuit. Ze sla- ie han- ite ac- wordt er aan de vallen gemorreld. Aart stapt rond, hier en daar zijn aanwijzingen roepend. Maar dan gaat toch, zij het nog wat aarzelend, het grootzeil omhoog, ge volgd door de bezaan en de genua. Een lekker briesje doet de zeilen bollen. De motor gaat uit. De Norseman helt licht over en begint vaart te lopen. De lichten van Lemmer verdwijnen. Er wordt koers gezet naar Den Oever. De meeste beman ningsleden verdwijnen onder in het schip om zich op te warmen in de salon. Het is huiverig aan dek. De vrouwen hebben soep gemaakt. blijven in het smalle gangetje wanneer het schip weer een duik neemt. Lange tijd brengt hij door op het toilet, waar hij vol overgave de inhoud van zijn maag over de tong laat gaan. Het brengt hem nauwelijks enige verlichting. Later komt hij aan dek, waar hij wezenloos over de rand van de kuip blijft hangen. Om de tien minuten komt zijn maag in opstand. Lijkbleek staart hij in de golven, die wit schuimend langs het schip schieten. Verkleumd be sluit hij te langen leste zijn kooi op te zoeken. Als de zeilen gestreken moeten worden gaat een ander bijna onderuit in het braaksel, dat hij in het gangboord heeft achtergelaten. Rinus is de enige niet. Hier en daar hangt een plastic huisvuilzak aan een kooi. Kreunend verdwijnen kok halzende hoofden daarin. Op The Great Escape hetzelfde beeld. Op gezette tijden wordt een zak of iets dergelijks doorgege ven om in zee te worden geleegd. De ellen de is groot. Alleen op The Free Enterprise is de bemanning tamelijk zeevast, als men de verhalen na afloop in de haven wanneer Rinus weer is opgekalefaterd en vrolijk eieren staat te bakken voor honge rige bemanningsleden tenminste mag geloven. Twee dagen eerder is het schip uitge- e zeild, samen met het zusterschip The Great Escape, met de eigenaar Henk Hujg- man'uit Uitwellingerga aan het roer. Ha- K ven van vertrek was Lemmer, waar direc- S- teur Luut Bakker van Vethano-Noord de f schepen had gehuurd om een oversteek te E maken met de eigenaren van jachten, die S bij hem in de haven liggen. Zij betalen 5 250 per man voor dat tripje. Vooral op de t Norseman zijn de Duitsers zwaar in de C: meerderheid. Met schipper Aart Passer B meegerekend zijn er vijf Nederlanders aan L boord. Tegen half negen vrijdagavond worden de trossen losgegooid en schuiven de zeilschepen op de motor de haven uit, het donkere Ijsselmeer tegemoet. Opeens een kreet van het voordek. E „Steuerboard, schnell, schnell.” Een zwar- te staak doemt in de duisternis op voor de E- boeg van de Norseman. „Ach ja mensch, F sehe ich doch”, mompelt de schipper, ter- wijl hij rustig stuurboord uit gaat. De F; radar staat bij. Vooruit schitteren de C- boordlichten van The Great Escape. Even S later klinkt door de marifoon de stem van Henk Huisman. „Hallo Norseman, hallo Norseman’ hier The Great Escape. Hoe gaat het?” „Prima”, antwoordt Aart, „we varen precies bij de zwarte staken langs. J We gaan direct zeil zetten.” „Okay, en stand by op kanaal zes.” „Begrepen, en uit.” Op The Great Escape floepen de deklichten aan. De hele bemanning is aan dek De bezaan wordt gehesen. Aart maant zijn negen mannen en twee vrou wen eveneens tot actie. Nog wat onwennig Engeland op het programma stond. Daar om varen we over het algemeen gewoon door. Het is een kwestie van keihard door zetten, de mensen komen tenslotte voor de oversteek en die kan ruig zijn. De Noordzee Is niet gevaarlijk, maar wel ruig. zoals wij doen, dan Is dat keihard, maar je vormt wel een geweldige bemanning. Sa men heb je seinen van In nood verkerende schepen gehoord, samen heb je een Noor se visser, die de weg kwijt was, geholpen, samen heb je de Far-Oër aangelopen, De liefhebberij op zee te zeilen Is groot en groeit nog steeds. Duizenden mensen hebben bijvoorbeeld reeds met schepen van „Twellegea" uit Uitwellingerga een van de eerste bedrijven die het charterva- ren met zeilschepen op zee op grotere -- Z-. - W'

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23