a E Je gaat van dat kind houden, dat begrijpen de Turken niet" 11 IN PANIEK DOOR NIEUWE ADOPTIEBEPALINGEN DR. THOMAS HOOGLERARES VROUWENEMANCIPATIE MT” 99 Tijdelijke zaak door Theo van der Kaaij Toekomstdroom Crèche Ki „Als het èrgens nodig is, dan wel in Wageningen.” Dat zegt mevrouw dr. G. Thomas over haar benoeming tot hoogleraar vrouwenemancipatie aan de landbouwhogeschool in Wageningen. Ze heeft de opdracht zich bezig te houden met de emancipatie als maatschappelijke stroming, zowel bezien vanuit de westerse situatie als vanuit ontwikkelingen in de niet-westerse wereld. „Het lijkt allemaal zo leuk en aardig in het begin, maar we hebben er nu alleen nog maar verdriet van. Je gaat van dat kind houden. Dat begrijpen de Turken niet, maar wij Hollanders zijn anders. Toen het kind kwam was ik al verkocht. Eigenlijk zijn we er altijd voor gewaar schuwd.” Turkse echtparen zaaien sinds een paar weken paniek onder de Nederlanders aan wie zij de op voeding van hun kleine kinderen hebben toevertrouwd. De Turken halen hun babies en kleuters van de ene dag op de andere weg bij de Nederlandse pleegouders, bang geworden door de nieuwe adoptiebepalingen die per 1 no vember van kracht geworden zijn. De minister van Justitie heeft de rechtspositie van pleegouders versterkt. Zij hebben voortaan een blokkaderecht, waardoor het pleegkind na tenminste een jaar verzorging niet zonder toestem ming van de rechter door de ei gen ouders bij de pleegouders mag worden weggehaald. De Turken vrezen hun kinderen met deze regeling voorgoed kwijt te raken en steken daar op brüüske wijze een stokje voor, omdat het hun bedoeling nooit is de kinde ren volledig af te staan. Turkse ouders halen hun kinderen weg bij Nederlandse pleegouders 8574. ►ven 01 1 Cocuk Bakicilari icin yeni kanun: lem. 0 rad a ti over een vage Ik wil geen soort wandelend alibi zijn sk- 1, tüt Mevr. G. Thomas n werk- ege- r van arasi, eger Qoougunuz bir seneden uzun bir zamandan beri aym bakicida zaïhanda birdenbire qoou— 15.00 17.00 len i ig Het hoogleraarschap is een aanbieding van het Landbouwhogeschoolfonds voor één uur per week. Dit fonds draait dan ook voor de kosten op. Mevrouw Thomas is coördinatrice in ternationale vrouwenzaken op het minis terie van buitenlandse zaken en advise rend lid van de emancipatiecommissie. Je zou verwachten dat technische men sen, zoals ze in Wageningen worden op geleid, zich niet zozeer met de positie van de vrouw bezighouden. Maar volgens mevrouw Thomas is dat nu juist de grote fout. „Relatief gezien is een groot aantal Nederlanders dat zich met ontwikke lingssamenwerking bezighoudt, uit Wa geningen afkomstig. Het is van het groot ste belang dat zij rekening houden met de rol die vrouwen in de niet-westerse wereld in de'landbouw vervullen.” Wat is er zo speciaal aan de rol van de niet-westerse vrouwen? Mevrouw Thomas: „In tegenstelling tot onze situatie zijn Derde-Wereldvrouwen vaak kostwinster Voor hun gezin. De gro te klacht in de ontwikkelingssamenwer king is nu echter dat de vrouwen vaak verwaarloosd worden. De Afrikaanse vrouwen bijvoorbeeld beheren van ouds her de landbouw en verzorgén zo de inkomsten voor hun gezin. Hun mannen assisteren hen daarbij hoogstens voor het zware werk. Als nu met onze wester se ontwikkelingshulp een grootschalig landbouwproject wordt opgezet, worden daarbij alleen de mannen betrokken. Vrouwen worden in onze westerse ogen nu eenmaal niet geacht op een tractor te kunnen rijden, om maar iets te noemen.” „Het resultaat is, dat de vrouwen hun hulp kwijt zijn en dat de mannen geld gaan verdienen, dat ze meestal echter niet aan hun gezin afstaan. Dat zijn ze nu eenmaal niet gewend. Ondanks de even tuele geweldige produktieverhogingen, gaat de levensstandaard van het grootste deel van de bevolking er op die manier op achteruit. Het klinkt misschien gek als je zegt dat landbouwkundigen die zich Het echtpaar H is de schok nog niet te boven. Een paar dagen gele den is het Turkse jongetje, dat zij drieëneenhalf jaar hebben opge voed, voorgoed het huis uitgegaan. Zijn Turks^ ouders wilden niet dat hij nog langer bij zijn Nederlandse Kinderbescher- mee te maken. gio Haarlem, „Het gaat vrijwel uit sluitend om Turkse kinderen, omdat zij hier verreweg in de meerderheid zijn. De paniek onder de Turkse ouders brak los na publikatie van de nieuwe adoptiebepalingen in ons blad „Visum” voor de buitenlandse werknemers. Wij zijn er heel be zorgd over. Het is natuurlijk een afgrijselijke situatie voor de ouders, die dreiging dat hun kind kan wor den afgenomen. De vele Turken die we hier dagelijks aan de balie krij gen worden allereerst gerustgesteld en daarna doorverwezen naar het bureau voor rechtshulp. Zij krijgen te horen dat er heel wat moet gebeu ren wil de rechter ertoe overgaan hun kind af te pakken. Ook worden pleegouders verbleef, in verwar ring gebracht door de onlangs ge publiceerde strengere adoptiebe palingen. Mevrouw H.: „We kregen het kind toen het tien dagen oud was. Er werd echt mee geleurd door de ouders. Ik werkte toen niet en vond het prettig een kind te verzor gen. Voor het geld hoefde ik het niet te doen. De Turken lieten niet veel van zich horen en zeiden nooit dat het kind terug moest. Met de vrouw konden we niet praten, om dat ze geen Nederlands kende. Wij gingen regelmatig naar de ouders toe met het kind, omdat wij wel degelijk wisten dat het een tijdelij ke zaak was. Maar het leek wel of de ouders bij ons genoteerd voor een plaats in een crèche voor Turkse kinderen,” De Stichting Welzijn Buitenlan ders zit een beetje tussen twee vu ren. Enerzijds wordt het een goede zaak geacht dat er versterking is gekomen van de rechtspositie van pleegouders, die altijd behoorlijk rechteloos geweest zijn. Anderzijds vindt de stichting dat er een eind moet komen aan deze adoptietoe- standen, omdat de Turkse ouders de consequenties moeten leren trekken van het feit dat ze kinderen hebben. zit er toekomstmuziek in. Kijk, dat ene uurtje is voor vijf jaar lang een cadeautje van het Landbouwhogeschoolfonds.” „Dat cadeautje kan hoogstens met vijf jaar worden verlengd en daarna moet de Landbouwhogeschool het zelf voor zijn rekening gaan nemen, want anders stopt het hele project. Zo kun je mijn benoe ming beschouwen als een aardige manier om iets op gang te brengen. Zo nodig kan de Landbouwhogeschool te zijner tijd flink onder druk gezet worden.” „We moeten in de emancipatiebewe ging niet te bang zijn onze handen vuil te maken. Met de bewustwording zijn we al een heel eind op pad, nu wordt het tijd dat het emancipatiegebeuren in structu ren wordt omgezet.” jer- lam. ie >r- in aring be- Er zijn in Haarlem ongeveer zes- krijg je de klap opnieuw te verwer ken.” Een kennis van het echtpaar H. overkwam hetzelfde. De Turkse ouders kwamen hun zoontje van zes jaar definitief ophalen, maar dat zou niet gebeuren wanneer de pleegouders er een zusje bij na men. De Nederlanders gingen ak koord. Op een kwade dag zijn bei de kinderen toch door de Turken opgehaald en op het vliegtuig gezet naar Turkije omverder doorde on bekende grootouders te worden opgevoed. Het echtpaar H.: „De mensen moeten er naar nooit aan begin nen. Dat direct weghalen, erger kan het niet. Het is alsof je plotse ling je eigen kind verliest, want je ziet het nooit meer terug. or n: ief 14, n: ar n- er jn in an d, an Wie wil TURKSE BABY VERZORGEN? (meisje, 3 weken oud) ■■■■■■?- (MWi., Haarlem. kuMkALENUMEK, 24 uur honderd Turkse gezinnen en maar zeventig Marokkaanse. Dat komt omdat Marokkaanse vrouwen en kinderen niet zo gemakkelijk een paspoort krijgen. Niet het Haarlem se gemeentebestuur, maar buurt centrum De Til zag in 1973 al de problemen met de Turkse kinderen onder ogen. Astrid Hartendorf zette een experimentele crèche op poten, die echter maar twee jaar kon blij ven bestaan. De crèche voorzag in een grote behoefte, maar er kwam niets voor in de plaats. De Til, de Stichting Kinderdagverblijven en de gemeente zochten naar oplossin gen, maar er kwam geen crèche. Nieuw overleg met de Stichting Wel zijn Buitenlanders en het Jan Dob- bercentrum leidde tot resultaten. Op 1 januari van het volgend jaar kan er in een kleuterschool aan de Cor nells van Noordenstraat in Haarlem een crèche van start gaan met plaats voor 51 Turkse en Nederlandse kin deren, gesubsidieerd door CRM. Tamboer: „Het is een druppel op een gloeiende plaat, want de behoef te zal veel groter zijn.” De Stichting Welzijn Buitenlanders probeert in de loop van 1979 voor totaal tachtig Turkse kinderen plaats in crèches te krijgen, waar zij samen met Neder landse kinderen zullen optrekken. Het enthousiasme bij de Turkse ouders is niet zo groot. Ze zien de periode in Nederland als een zeer tijdelijke zaak. Het nut van onder wijs aan hun kinderen zien zij niet in, want wat heb je eraan, eenmaal terug op het geliefde boerenland in Turkije. Een Nederlandse opvoe ding is mooi, maar er gaat toch niets boven een opvoeding in Turkije zelf. De kinderen denken er niet anders over. Een jongen van acht jaar: „Ik wil graag terug. Waarom? In Tur kije heb ik een paard!” met veredeling van plantensoorten bezig houden, de positie van de vrouw daarbij moeten betrekken, maar in verband met de ontwikkelingssamenwerking is het echt een pertinente noodzakelijkheid:” „Iets dergelijks zie je wanneer het land opnieuw over de bevolking wordt ver deeld. In dé Ethiopische revolutie bij voorbeeld kwamen alleen mannen voor stukjes grond in aanmerking. Het werd toen weliswaar niet door westerse men sen zo geregeld, maar wel door Afrikaan se autoriteiten die in het westen waren opgeleid en zo de westerse normen staps gewijs op hun land toepasten.” „Een Afrikaanse zei eens: „Als er een westerse multinational naar ons toe komt,. zoekt hij eerst een man (de mana ger) en dan een vrouw (de secretaresse). Nou, dat zijn we hier niet zo gewend." Mevrouw Thomas vertelde dat de we- reldconferéntie over de vrouw, die in 1975 in Mexico heeft plaatsgevonden, veel aandacht heeft geschonken aan deze hele problematiek. Sindsdien wordt er over de hele wereld druk door vrouwen uitgeoefend ofn voor vol aangezien te worden: zij willen ook machines, ook kunstmest en ook nieuwe zaden. In Ad dis Abeba is zelfs het African Training and Research Centre for Women opgezet voor de regio Afrika. „Wie wil voor onze Turkse baby zorgep? Meisje van twee weken oud”. Rubrieksadvertenties met de ze strekking zijn elke week te vinden onder het hoofdstuk „diversen” in de dagbladen. Wat beweegt de Tur ken hun kinderen zo gemakkelijk uit handen te geven? Wat beweegt de Nederlanders de opvoeding op vaak slechts mondelinge overeen komsten tegen betaling op zich te nemen? Turkse echtparen in Neder land zijn nuchter en zakelijk inge steld. De structurele werkloosheid in eigen land dwong ze hun heil te zoeken in het onbekende welvaren de Westen, maar velen verrichten hun gastarbeid met in het achter hoofd de gedachte: straks terug naar eigen land, hoe moeilijk dit ook in de praktijk blijkt te verwezenlij ken. Is het de Turkse man eenmaal gelukt zijn echtgenote over te laten komen, dan zullen beiden dubbel zo hard werken voor een paar flinke spaarcenten. Dat doen ze niet alleen zakelijke maatregelen. Er wordt een Nederlands echtpaar gezocht om ge durende vier tot vijf jaar de opvoe ding van het kind op zich te nemen. Hun meestal benarde huisvesting zou het zelf verzorgen van het kind bovendien tot een groot probleem maken. Het komt voor dat babies van een paar dagen oud al bij Ne derlandse ouders worden onderge bracht. Voor de Turkse vrouw telt zwaar, dat ze de kans loopt haar baan te verliezen bij een te lang Zwangerschapsverlof. Zo goed en zo kwaad als het kan wordt de Neder landers duidelijk gemaakt, dat het kind volledig aan hun zorgen wordt toevertrouwd, echter niet langer dan vier tot vijf jaar. Op die leeftijd t^ler ïardim Burosuna size gereken Wie wil onze BABY verzor gen? Turks meisje van 5 maanden oud. *■■■*- H'lem, te]4 kan het kind immers naar school en niet zelden wordt het teruggestuurd naar de grootouders in Turkije voor verdere opvoeding. Bij de overeen komst tussen de Turken en de Ne derlanders hoeft verder niemand van pas te komen. Lastige adoptie- regelingen zijn niet aan de orde en de Raad voor de ming heeft er niets ze helemaal niet in hun kind geïn teresseerd waren. We hebben ook nog proberen te praten over de nieuwe adoptieregeling, maar het leek alsof ze het kind niet meer terug wilden hebben. Toen we er de laatste keer waren mocht het jongetje ineens een uurtje blijven spelen. Wij vonden dat een goede zaak. Maar toen mijn man hem terug kwam halen kwam hij het huis niet eens meer binnen. Ik was er helemaal niet goed van. We zijn bij de kinderbescher ming geweest en er valt niets meer aan te doen. Dat nieuwe blokkade- recht geldt alleen als het kind nog in huis is bij de pleegouders. We zijn niet van plan nog terug te gaan Turkse ouders, want dan De komst van een kind kan deze toekomstdroom lelijk^doorkruisen. De ouders zullen dat kind accepte ren, het is, niet ongewenst. De prakti sche situatie dwingt ze alleen tot wat Mevrouw Thomas: „Voor zover ik me met de niet-westerse wereld bezig zal houden, is dat zeker het geval. Ongetwij feld zal echter een deel van mijn tijd op de westerse situatie worden gericht. Hoe groot dat deel zal zijn en wat ik er precies mee ga doen, hangt af van het overleg dat ik met de Wageningse studenten zal voe ren.” Vanuit Wageningse studentenkringen was al eerder de roep opgegaan om een hoogleraar „vrouwenstudies” of „vrouw en wetenschap” te benoemen, ter onder steuning van hun positie. De vrouwelijke studenten voelen zich vaak niet voor vol aangezien en onderzoeken over vrouwenonderweejsen, al of niet met een In Nederland ontstaat ook langzaam maar zeker aandacht voor de positie van de vrouwen in-de Derde Wereld. Vooral in Amsterdam en Leiden doen cultureel anthropologen onderzoek. Hetzelfde geldt voor het Institute for Social Studies in Den Haag, waar alleen buitenlanders studeren. Voor Wageningen is deze bena dering, volgens mevrouw Thomas, nog geheel nieuw. Wordt de belangrijkste doelstelling van uw werk in Wageningen de beïnvloe ding van het ontwikkelingswerk, zodat niet-westerse vrouwen er beter afko men? feministische invalshoek, krijgen geen begeleiding of worden zelfs niet geaccep teerd. Dit alles onder het mom van onwe tenschappelijkheid. Een benadering waar de vrouwelijke studenten heftig tegen protesteren. Ze hebben overigens niets tegen de persoon van mevrouw Thomas, maar alles tegen haar taakom schrijving: ze verwijten de bestuurders van de Landbouwhogeschool „alleen voor emancipatie te zijn zolang die ver van hun eigen bed plaatsvindt.” Het voornemen van mevrouw Thomas om contact m,et de studenten op te ne men, wordt dóór hen met enthousiasme begroet. U bent aangesteld voor één uur per week. Kunt u in zo weinig tijd wel iets nuttigs doen? Mevrouw Thomas: „Het gevaar is le vensgroot dat je weinig kunt doen en dat je de progressieve dekmantel wordt voor allerlei tekortkomingen; een soort van wandelend alibi. Aan de andere kant denk ik: als er niemand wordt benoemd, gebeurt er helemaal niets. Ik kan tenslot te in dat ene uurtje proberen onderzoek op gang te brengen, werkgroepen te be geleiden, collega’s voor de materie te interesseren. Dat is allemaal heel belang rijk. Tot nu toe gebeurde er op dat punt absoluut niets in Wageningen. Bovendien voor hun eigen plezier. In Turkije wachten hun ouders, vaak belast met de opvoeding van kinderen en andere werkloze familieleden op het geld dat het uitgezonden echtpaar moet verdienen. Slaagt het werken de echtpaar erin geld over te hou- den, dan is dat bestemd voor de oprichting van een bedrijfje, een winkel of een boerderijtje in Tur kije. „Wij beschikken schatting, dat er in Haarlem twee honderd Turkse kinderen bij Neder landse echtparen zijn onderge bracht”, zegt Gerrit Tamboer van de Stichting Welzijn Buitenlanders Re- WIE wil er voor onze Turk se baby, meisje van 2 we- ken oud, zorgen. WM— Haar- 1 Kasirn 1978 tarihinde gikan yeni kanuna istinaden; gocuklari gocuk bakicilari tarafmdan bakilmakta olanlar, gocuklarmi bakicilanndan istedikleri anda tyemen geri alamiyacaklar. Eger gocugunuz bir seneden az bir zamandan beri ayni bakicida ise du rum problem yaratmamaktadir. Ancak ise, bakici gocugunuzu kendisinden istediginiz gu almaniza miisaade etmeme hakkina sahiptir. Böyle bir diirumla kar?ila?tigmiz zaman Hukuki (Buro voor Rechtshulp) müracaat edebilirsiniz. kanuniyardimi yaparlar. Adresi: Donkere Lnaarne 56, Haarlem. Görüfjme gün ve saatleri: Her sail günü saat 14.oo ile 17.oo arasmda tereüman bulunmaktadir, Bu kanun gocugu anda bir seneden fazla zamandan beri ayni bakicida olanlar igin de gegerlidir. Qocugunu su anda bakiciya vermek üzer® olanlar sonradan vuku bulacak problémleri’ ^imdiden önlemeleri amaciyle iki nüshadan mütesekkil bir, kontrati bakiciya imzalatmaian kendi menfaatleri igindir. Bu kontratta gocugun hangi tarihte bakiciya birakildiginin dogpu ola- rak yazilmasma dikkat edilmelidir. Bahsi «gen kontrati Yabanci i§gilere Yardim kurumunda BALI den temin edebilirsiniz. Kontrat gerek siz ve gerekse bakici tarafindan imzalan- diktan sohra, bir nüshasinim bakiciya verilmesi ve bir nushasimn da kendiniz tarafmdan iyi saklanmasi gereklidir. Qocuk bakicilari ile ilgili olarak yeni gikan kanun hakkmda daha faz la bilgi edinmek isterseniz, lütfen sosyalgörevlimizin görügme saat- lerinde müracaat ediniz. Görüsme saatleri: Pazartesi günleri saat 10.oo ile 12.oo Qargamba 15.oo 17.oo Pergembe günleri 17.oo 18,30 arasmda Zijlweg 152, Haarlem. ri- Turkse kinderen moeten kunnen worden opgevangen in een crèche

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27