Kanker in Utah komt door 3 kernproeven Op massabijeenkomst Boekarest Amin duikt VAN DER KLAAUW: Leden FRAP gearresteerd tegen opslag kernafval Vijftienhonderd doden op Sri Lanka weer op Ceaucescu bevestigt onafhankelijke koers Actiegroepen succesvol „Nationaal Verzet zegt Schuitman te hebben ontvoerd Geen verschil van inzicht over EMS Vietnam richt zich tot V-raad Eems-Dollard Onopgelost Amerikaans gouverneur: BINNEN- EN BUITENLAND 2 ZATERDAG DECEMBER 19 7 8 te laat recava aartje de licht- aan ver- met het i dun pa- nvloed •verval ibullen denten tvaart anasie heeft er p aangfe- k opstelt eliswaar ?rt Ver- eds ver- thanasie (Van onze redactie buitenland) KLEEF. Bondskanselier Hel mut Schmidt en minister-presi dent Van Agt zijn het gisteren in Kleef geheel eens geworden hoe een nieuw Europees Monetair Systeem rhoet functioneren. Tus sen West-Duitsland en Nederland bestaan ten aanzien van deze zaak geen principiële verschillen. Dat geldt zowel voor het wisselkoers arrangement als het kredietme- chanisme en zogenaamde „paral lelle studies”. De EMS is het be langrijkste agendapunt bij de Eu ropese topconferentie, volgende week in Brussel. lingen I Van Agt en Schmidt eensgezind naar „top Namibië het lijf hebben weinig om (Van onze redactie buitenland) MINISTER VAN DER KLAAUW President Carter heeft eerder deze week gezegd, dat hij het ministerie van Gezond heid opdracht heeft gegeven deze zaak opnieuw te onderzoeken LAS VEGAS (UPI). De gouverneur van de Amerikaanse staat Utah acht het mogelijk dat het hoge aantal gevallen van kanker in zijn staat verband houdt met de kernproeven die de Verenigde Staten meer dan twintig jaar geleden hielden in Nevada. De gouverneur heeft de federale rege ring yerzocht, alle documenten over deze kernproeven, ook de geheime, aan een onpartijdig onderzoek te onderwerpen In de jaren '50 en het begin van de jaren '60, toen de atmosferische kernproeven in Nevada plaatsvonden, zouden de heersen de winden het radioactief afval naar het zuiden van Utah hebben gevoerd. n na een erkende om haar zij hun lasie. De iridische e ervoor e RAI i| ■houden] orecabe] tauranta s stellen ;en toon, r allerlei zoals de ;muts en Op de •dam CS het nieu- compu- rartsoort voorde- i is gistel 3iden uit raar hui, i de bus n. Hij is n beslag rnd. Wel hade op overval jf. De se- het mo- verd met ingen e filosofie lam heb- e van de ot doctor naakbul- ■e protes- e geringe iet proef- >efschrift nadering de hand teratuur. BOEKAREST. De Roemeense staats- en partijleider, Nicolae Ceaucescu, heeft gisteren in een rede op een massabijeen komst in Boekarest opnieuw de onafhan kelijke koers van zijn land, ook binnen de organisatie van het Pact van Warschau, bevestigd. Hij sprak zich ook nu weer uit tegen een verhoging van de militaire uit gaven, omdat er volgens hem geen oor logsgevaar bestaat. Tevens verzekerde hij echter dat deze kwestie opnieuw zal wordeh bekeken, als de internationale toestand slechter zou worden. De hoop is uitgesproken dat er om streeks Kerstmis een raamakkoord voor het Eems-Dollardgebied zal zijn. Daar moet 500 ha Duits land worden opgespo- Het was de vijfde rede van Ceaucescu in zeven dagen tijd. Hij verklaarde dat het Roemeense leger alleen instructies van de nationale staats- en partij-organisaties zal opvolgen. „Nooit zal het leger orders ac cepteren van buitenaf”, aldus de Roe meense leider, onder applaus van zijn ge hoor. Hij pleitte voor gelijkheid en weder zijdse eerbied als voornaamste beginselen voor samenwerking tussen de communis tische staten. „De internationale communistische be weging moet strikt worden geleid door de principes van gelijkheid, welke in 1976 op een conferentie van 29 Europese commu nistische partijen in Oost-Berlijn zijn aan vaard", aldus Ceaucescu De bewindsman zei dit gisteravond in de KRO-actualiteitenrubriek „Echo”. Hij zei verder, dat een niet-representatieve rege ring in Namibië grote onrust zal veroorza ken. In hetzelfde programma merkte Siet- ze Bosgra van het Comité Zuidelijk Afrika op, dat Namibië ook na de verkiezingen een verlengstuk zal blijven van Zuid-Afri- ka. De oorlog gaat door, het enige wat verandert is de vlag, aldus Bosgra. Een woordvoerder van de Zuidafrikaan- se strijdkrachten heeft gisteren in Wind hoek bekend gemaakt, dat Zuidafrikaanse militairen in het noorden van Namibië acht „terroristen” hebben gedood. Hij kon samenzijn naar de bungalow van Van Agt in Groesbeek bij Nijmegen. Na het contact tussen Botha en Wald heim zijn in de kwestie-Namibië nog ver schillende problemen onopgelost geble ven. Zo zou de secretaris-generaal er niet in zijn geslaagd concrete en gedetailleerde toezeggingen van Botha te krijgen over de volledige naleving door Zuid-Afrika van de besluiten van de Veiligheidsraad over de overgang van Namibië naar de onaf hankelijkheid volgens het schema van de Verenigde Naties. Botha heeft Waldheim slechts toegezegd, dat hij „een spoedig antwoord” op een reeks van vragen kan verwachten nadat de Zuidafrikaanse mi nister met zijn collega’s in Pretoria heeft overlegd. Momenteel voert Botha gesprekken met de Amerikaanse president Carter en met diens minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance. in New York overleg met vertegenwoordi gers van de vijf westerse leden van de Veiligheidsraad. Waldheim heeft ook ge sproken met de Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Roelof Botha. NEW YORK (UPI). De regering van Vietnam heeft gisteren een nota gestuurd aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarin China wordt beschuldigd van een „expansionistische politiek”. Volgens deze' nota maakt Peking ge bruik van het Vietnamees-Cambodjaanse grensconflict om de landen van Zuidoost- Azië te verdelen, zodat het zelf de hegemo nie kan verwerven over dit gebied. De nota bevat een uitvoerige opsomming van wat de Chinezen volgens Hanoi op hun kerf stok hebben De Vietnamese ambassadeur bij de VN, H A. van Lau, overlegde gisteren met VN- secretaris-generaal Kurt Waldheim over de groeiende spanning in Indochina. Wald heim sprak deze week ook met diplomatie ke vertegenwoordigers van Laos en Cam bodja De 34-jarige Schuitman, de directeur van de plaatselijke Philips vestiging, werd op 24 november ontvoerd door vijf gewa pende mannen die zijn auto in de buurt van zijn kantoor aanhielden MADRID (Reuter/AFP). De Spaanse politie heeft 14 leden van de linkse guer- rilla-organisatie FRAP gearresteerd bij acties in Madrid, Sevilla, Barcelona en Saragossa. Dit is gisteren vernomen in kringen van de Madrileense politie. (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. Bij het noodweer van de laatste weken zijn op Sri Lanka, het voor malige Ceylon, minstens 1500 mensen om het leven gekomen. i de voé- ing voor eventien irganisa- ïlkdistri- en giste- las in de imdat de 'en giste- oort van im-Over- lerikaan- n Neder- ar studie. Ie Ameri- lerlandse he Hoge- nderzoek espraak helemaal n van de 'e Ameri- elling tot er goede het met concur- e Neder- (Van onze redactie buitenland) NAIROBI. President Idi Amin van Oeganda heeft het bevel op zich genomen over een eenheid van het Oegandese leger in de strijd tegen Tanzania. Dit heeft radio-Oeganda gisteren bekend gemaakt. Het radiobericht spreekt hiermee berichten tegen als zou de Oegandese dictator zijn vermist. De laatste drie dagen was Amin niet meer in Nairobi gezien. Volgens het Oegandese radiostation heeft Amin zijn troepen het bevel gegeven niet opnieuw de grens met Tanzania over te steken, in het belang van wat wordt genoemd de Oegande se politiek van „liefde, vrede en ver zoening”. Oegandese legercommuni qués melden, dat zich nog slechts één Tanzaniaanse eenheid op Oegandees grondgebied zou bevinden. Wel zou den volgens deze communiqués aan de Tanzaniaanse zijde van de grens „minstens 10.000 man troepen staan te wachten” om Oeganda binnen te rukken. ten. Het enige „hete hangijzer”, zo werd gezegd, is het grensverloop. Duitsland heeft er begrip voor dat dit voor Neder land belangrijk is. Van Agt en Schmidt waren zeer teleur gesteld over het besluit van Frankrijk om de uitvoering van het Rijn-zoutverdrag van 1976 nu met tenminste zes maanden te vertragen. Dat is een grote tegenvaller In de provincie Batticoloa, die samen met de provincies Amparai en Polonnora het zwaarst werden getroffen vielen al 750 doden. Dit heeft een woordvoerder van de organisaties voor rampenhulp van de Ver enigde Naties gisteren in Genève meege deeld. Volgens eerdere berichten waren er 500 mensen omgekomen. De stichting Neder- land-Sri Lanka heefteen gironummer geo pend voor hulp, nummer 3559600. atschap- a Antillj- L.M. la- over een chorten imen tot zouden t. jen zeg- i in ver, i van de de West- P U. Met met in vluchten laar Wil- leven. zei dat later verdere eisen gesteld zouden worden In de verklaring van de strijdkrachten van het „Nationaal Verzet” werd gezegd dat tot dusverre geen eis tot betaling van een losgeld is gesteld. Schuitman, aldus de verklaring, „verkeert in prima conditie, en onze eisen zullen te zijner tijd bekend gemaakt worden”. Volgens de verklaring had de guerrilla- organisatie besloten Schuitman te ontvoe ren, „omdat hij als vertegenwoordiger van zijn Nederlandse firma zich er voor had ingezet het werk van de vakbonden in die firma onmogelijk te maken”. Van Agt en Schmidt vinden dat een hieuw wisselkoersarrangement ten minste zo stringent moet zijn als het huidige „slang’’-arrangement, waaraan de Bene- luxlanden, West-Duitsland en Denemar ken meedoen. Wat betreft het kredietme- chanisme zijn de twee regeringsleiders van mening dat de voorkeur moet worden gegeven aan middellange-termijnkredie- ten. De wijze waarop moet worden gepro beerd om welvaartsverschillen in de Ge meenschap meer met elkaar in evenwicht te brengen, wordt door Schmidt en Van Agt met gelijke ogen bekenen. Zij vinden dat de bestaande instrumenten, de Euro pese Investeringsbank en het Europese Regionale Fonds, zoveel mogelijk moeten worden uitgebouwd. Verder is tijdens het gesprek tussen de regeringschefs, waaraan overigens ook de ministers van Buitenlandse Zaken Gen scher en Van der Klaauw deelnamen, het voorstel van de Franse president Giscard d’Estaing om drie „wijzen” in te stellen, bespreken. Die „wijzen” zouden het toetre den van Spanje, Portugal en Griekenland tot de Europese Gemeenschap moeten on derzoeken. Duidelijk is geworden dat Duitsland en Nederland daar weinig be hoefte aan hebben, zo is gisteren nog eens ten overvloede gebleken. DEN HAAG/NEW YORK. -i- Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken hecht niet veel waarde aan de verkiezin gen die de komende week in Namibië (Zuidwest-Afrika) worden gehouden. Door deze verkiezingen wordt volgens Van der Klaauw een regering gevormd die niet representatief zal zijn, omdat Zuid-Afrika daar nog een heleboel in te zeggen zal hebben. niet zeggen, of het ging om leden van de nationalistische bevrijdingsbeweging SWAPO. Inmiddels voert de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim. Van Agt in gesprek met zijn Westduitse collega Helmut Schmidt. Beide top-politici waren het roerend eens over de komende ..top" in Brussel De FRAP is sinds 1975 vrijwel niet meer actief geweest. In dat jaar werden twee van zijn leden geëxecuteerd, nadat wijlen dictator Franco had geweigerd hun gratie te verlenen. Een journalist van het Spaanse dagblad La Calle is donderdagavond in Madrid het ziekenhuis in geslagen door een groepje neofascisten. De journalist, Tadzid Mali- nowsky, plakte op het moment van zijn mishandeling biljetten, waarop de bevol king wordt opgeroepen ja te zeggen tegen het referendum dat op 6 december plaats vindt over de nieuwe Spaanse grondwet. Een groep van tien mannen heeft giste ren een overval gepleegd op de betaalkas van een ijzersmelterij bij het Noordspaan- se Bilbao. De overvallers maakten 90 mil joen pesata’s (ruim 2,5 miljoen gulden) buit. De politie sluit niet uit dat de groep deel uitmaakt van de Baskische afschei dingsbeweging ETA. Bij eerdere overvallen van de organisa tie werden respectievelijk 10 miljoen pese ta’s (bijna 300.000 gulden) en 31,8 miljoen peseta’s gestolen. Bij een aanslag op een café in de Baski sche plaats Onate is gisteren een lid van de Guardia Civil, dodelijk gewond. De onbe kende daders zijn per auto ontkomeri I (Van onze redactie buitenland) W ASHINGTON. Opslag van kernaf val in zoutlagen is volgens actiegroepen in de Verenigde Staten allerminst veilig. Hoewel het ministerie voor energie zich vooral op die mogelijkheid richt (met name omdat omtrent zoutformaties meer bekétid is dan over de mogelijkheden die graniet of basalt wellicht bieden) hebben vier onafhankelijke geologen gezegd dat de kennis over het gedrag van de zoutla gen vooralsnog onvoldoende is om een veilige opslag te garanderen. Bij een topconferentie in Moskou van de zeven landen vj>n het Pact van Warschau op 22 en 23 november was Ceaucescu met de leiders van de zes andere staten in conflict geraakt, omdat hij zich tegen een verhoging van de defensie-uitgaven had verzet en ook opnieuw weigerde de Roe meense strijdkrachten onder een bovenna tionaal commando te plaatsen. Voorts wil Roemenië al jaren niet weten van een legering van Russische troepen op zijn grondgebied. Ceaucescu, die drie uur aan het woord was, sprak op een bijeenkomst ter herden king van het feit dat 60 jaar geleden na de Eerste Wereldoorlog het voormalige Hon gaarse Transsylvanië zich bij twee Roe meense provincies aansloot, waardoor een „nationalistische eenheidsstaat” ontstond. Terwijl zich onder zijn gehoor de ambas sadeurs van Tsjecho-Slowakije, Oost- Duitsland, Hongarije en Polen bevonden, werd de Roemeense leider herhaaldelijk langdurig toegejuicht door zijn landgeno ten. De Sovjet-Unie en Bulgarije waarvan de ambassadeurs op het ogenblik niet in Boekarest verblijven, waren door lagere diplomaten vertegenwoordigd. Ceaucescu ging niet op de problemen tussen Roemenië en zijn bondgenoten in. Hij sprak alleen in het algemeen van „mis verstanden” aan de kant van de andere landen van het Pact van Warschau. Hij verzekerde dat Roemenië alles in het werk zal stellen om de ontwapening, de ontspan ning en de samenwerking met alle volke ren te bevorderen. Hij drong er bij alle staten op aan, de bewapeningswedloop te staken, „zolang daar nog tijd voor is”. De verhouding tussen Boekarest en het Kremlin wordt ook bemoeilijkt door de steeds betere verhouding van Rdêmenië met China. Tevens is Roemenië het enige land binnen het Pact van Warschau dat diplomatieke betrekkingen met Israel on derhoudt. voor de vervuiling, omdat Frankrijk zeer veel zout van zijn kalimijnen in de Rijn loost. Voor de deur van Koekoekmuseum in Kleef, waar het gesprek plaatsvond, was een kleine anti-Kalkardemonstratie. Over de snelle-kweekreactor zelf is door de re- gerirtgsleiders niet gesproken Na afloop van de bespreking begaven de regeringsleiders zich voor een informeel De organisatie zei dat een eerdere eis tot verdeling van twee miljoen dollar aan voedsel onder de armen van San Salvador in ruil voor Schuitmans vrijlating „be drog” was. „De bekendmakingen van het zoge naamde Proletarische Guerrillaleger zijn bedrog en vormen onderdeel van een com plot om de publieke opinie in verwarring te brengen”, aldus de strijdkrachten van het „Nationaal Verzet" in een verklaring die aan de media werd toegezonden. Donderdag waren een aantal kranten en radiostations opgebeld door een onbeken de man, die zei uit naam van het „Proleta rische Guerrillaleger” te spreken. Hij eiste dat Philips, de firma waarvoor Schuitman werkt, voedsel ter waarde van twee mil joen dollar onder de armen zou verdelen als een van de voorwaarden voor de vrijla ting van de ontvoerde zakenman. De man Zij betogen dat onder de invloed van grondwater door een nieuw verloop van ondergrondse rivieren een bestaande situ atie ingrijpend kan veranderen en zij noe men zoutneerslag in het gebied van de Amazone-rivier als voorbeeld. Bovendien zijn deze geologen er niet van overtuigd dat een verstoring van de omge- ving„-door boringen straffeloos kan ge schieden en zij betogen dat de boorgaten niet met voldoende zekerheid voor een lange termijn zijn af te sluiten. Het burgerlijk protest tegen het nucleair gebeuren in de VS omspant de natie als een zeer losgebreide sok: er zijn zo’n 25 regionale groepen, die elk soms weer in dertig afdelingen zijn onderverdeeld en maar enkele malen per jaar samenwerken. Op het nationale vlak zijn lobbyisten actief en organisaties die zich voornamelijk ten doel stellen informatie te verschaffen over de werkelijke stand van zaken. De protesten zijn vooral regionaal geïn spireerd, omdat de probelemen per regio verschillen: in het oosten van de VS zijn het vooral de energiefabrieken, in het wes ten de uraniumwinning en elders het vraagstuk van de opslag van afval, die het kernpunt vormen van de activiteiten. De algemene bezorgdheid richt zich in toenemende mate op de vraagstukken van transport en opslag van kernafval. In vier staten is wetgeving aangenomen die met het probleem te maken heeft, in dertien staten werd bij resolutie de opslag en transport van kernafval verboden, in tien andere staten zijn zulke resoluties in voor bereiding en in acht andere moeten derge lijke besluiten in stemming worden ge bracht. Een reeks van steden heeft transport van nucleair afval op zijn grondgebied verboden. Daarbij zijn New York City, New Londen en Hartford in Connecticut, 25 steden in Vermont en zeven steden die de controversiële Seabrook-centrale in New Hampshire omgeveh. De protestbe- weging voorspelt dat dit soort maatregelen overal zullen worden nagevolgd. De staat Californië heeft besloten geen nieuwe kerncentrales te bouwen totdat het afvalprobleem is opgelost, Maine heeft een dergelijke wetgeving, Montana kwam via een referendum tot zo’n besluit en de staat -New York deed het via een beslissing van de gouverneur. Inmiddels is in Washin(on betoogd dat te strenge beperkingen ten aanzien van nu cleaire transporten via het wegennet, de groei van het nucleair potentieel zouden belemmeren en problemen kunnen opleve ren voor ziekenhuizen. Maar zonder die beperkingen zouden bijvoorbeeld alleen al in New York City per jaar 250 gevaarlijke verschepingen van gevaarlijk kernmateri aal door dichtbevolkte buurten gaan. De protestbeweging spitst zich vooral toe op het verwerven van de zekerheid dat oplossingen voor de problemen van trans port en opslag niet terwille van de nucleaire industrie op uitsluitend poli tieke overwegingen zullen worden ge zocht Dat gaat gepaard met de uitgave van miljoenen aan propaganda. De hon derd grootste kernenergiebedrijven gaven in het afgelopen jaar voor ruim 60 miljoen dollar uit aan advertenties. De protestbe weging beschikt over een budget van niet meer dan een miljoen dollar per jaar, volgens een uiterst onofficiële schatting. De protestbeweging zal een goede oplos sing voor het afvalprobleem in redelijk heid accepteren, maar er is intussen al onherstelbare schade aangericht doordat kernafval in grondwater, vervolgens in kreken en daarna in bijvoorbeeld het drinkwaterreservoir van de Newyorkse stad Buffalo terecht is gekomen. In de staat Washington werd een .deel van de Columbia-rivier aangetast door kernafval dat vrijkwam omdat vloeibaar r^fval van de nucleaire produktie voor het ministerie van defensie, door vaten heenvrat. Niettemin erkent de prostestbeweging dat sommige gemeenschappen, die er nu op tegen zijn, uiteindelijk toch met een voorziening voor de opslag van kernafval zullen worden opgezadeld. Maar daar waar enerzijds wordt gestreefd naar het vinden van een betere oplossing voor al bestaand afval, wordt terzelfdertijd de aanmaak van nieuw afval, zonder dat een goede opslagmethode bestaat, van de hand gewezen. SAN SALVADOR (AP). Een linkse guerrilla-organisatie die zich „De Strijdkrach ten van het Nationaal Verzet" noemt, heeft gisteren de verantwoordelijkheid opgeëist voor de ontvoering van de Nederlandse zakenman Frits Schuitman in El Salvador. Bergh en Van der het con- ■derland mogelijk delingen regering cialisten vluchte- ■illen be- ishereni- ïergh en Kamer- „Verkiezingen in

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3