k z Hughes: Het gaat me om de punten” j J J ivé I Steuntje 11 LI DECEMBER 19 7 8 4 MAANDAG I f iflioaaaiHiMaifliaaMaaiaii lïi ■MWMMMHaamawaBaBoaBMvaraBaraaMMMMMBmMmMMiMM mi a Clubs houden 1 I' vast aan sportef shirtreclame Herstel van Ajax (Van onze sportredactie) JAN PREENEN HAARLEM. De manier, waarop der Hart wankel it spoed n ande- nwezig De teruggekeerde aanvallers Meyer en Clarke gaven maar zelden blijk van hun aanwezigheid, en op de rechtervleugel beperkte Ling zich tot wat gegoochel in de marge. De enige linie, die goed bezet was, was het middenveld, dat door het opschuiven van Krol meestal uit vier man bestond. Trainer Cor Brom wilde op die manier de tactiek uitproberen die hij woensdagavond ook tegen het met 4-1 leidende Honved wil volgen. Een strate gie, die onder meer ook in het UEFA- cupduel tegen Bilbao succesvol bleek, maar tegen Volendam in verdedigend op zicht alleen maar tot misverstanden en fouten leidde. Dat het hoe dan ook moeilijk zal worden tegen Honved, beseft ook Brom: „In de verdediging zal het woensdag heel wat beter moeten gaan dan vanavond. Nu lag de zaak achter nogal eens open, omdat er te grove fouten werden gemaakt. Ditmaal konden we het ons permitteren, maar te gen Honved beslist niet.” Volendam profiteerde nog tweemaal van de kwetsbaarheid in die defensie. Een gemiddelde van één punt per wed strijd is dan wel noodzaak.” Amsterdam dat het verontwaardigd is dat rond het interview, dat zes uur heeft geduurd, opmerkingen zijn ge maakt die ondanks duidelijke afspra ken met de betrokken redacteuren toch in de publiciteit zijn opgenomen. (Van onze sportredactie) BLNNIK. De 37 clubs in het be taald voetbal houden onverkort vast aan hun standpunt om met ingang van 1 juli 1979 shirtreclame in te voeren. Het twee weken geleden genomen be sluit om tot de invoering van shirtre clame over te gaan, weigeren de clubs op te schorten, ondanks het dringende advies daartoe van staatssecretaris Wallis de Vries van CRM. Dat werd zaterdagmiddag duidelijk na afloop van de buitengewone vergadering van de belangenorganisatie FBO, waarin alle clubs in het betaald voetbal vere nigd zijn. Bij het zien van een wedstrijd als Haarlem- Sparta (0-0) wordt echter wel duidelijk, dat het genezingsproces zich snel dient in te zetten, wil de zieke patiënt niet vroegtijdig sterven. Voor de 4500 toeschouwers moet het slechte duel een lijdensweg zijn ge weest; de amusementscrisis, in voetbal land moet wel heel snel verdwijnen, wil men de weinig overgebleven supporters nog behouden. Vorige jaar nog was de sensatie niet van de lucht bij HaarlemSparta. De equipe van Barry Hughes boog toen een 0-2 ach- Ik wil daarom zo spoedig mogelijk met richtlijnen komen”. Eric Vilé, in een reactie op de uitspraak van de minister: „We zullen alle belangen, dus ook het eventueel niet-uitzenden van voetbal wedstrijden, in onze overwegingen moeten betrekken. Daarvoor is dat overleg. Omdat het besluit tot invoe ring van shirtreclame nog niet geregle menteerd is, kunnen we er altijd nog van afzien'.. De FBO zal voorts een brief aan het bondsbestuur van de KNVB sturen. Dat bondsbestuur heeft vorige week de beslissing genomen om het besluit tot invoering van shirtreclame op te schor ten en het voor te leggen aan de bonds vergadering van de KNVB op 9 decem ber. Het bestuur kwam hiertoe, omdat naar zijn mening het besluit tot invoe ring van shirtreclame de belangen van de KNVB had geschaad. Het vasthouden aan het besluit tot invoering van shirtreclame heeft de te rugkeer van de afgetreden bestuursle den van de sectie betaald voetbal defi nitief onmogelijk gemaakt. Jacques Hogewoning, Ton Zwikstra en Max Tri pels traden twee weken geleden af, Haarlem miste lef en power om die Spar taanse luiheid af te straffen. Bovendien duurde het een tijdje voordat sommige spelers erachter waren gekomen, dat de wedstrijd al begonnen was. Aangezien Abe van den Ban in het geheel niet wakker is geworden en met zijn gedachten elders verkeerde, werd hij in de rust maar ver vangen door Eef Melgers, waardoor Haar lem in de tweede helft op de linkerflank wat meer vinnigheid ten toon spreidde dan in het eerste bedrijf. Op een solo-actie van Pim Verbeek na, heeft Sparta niets laten zien. De Rotterdammers hadden gisteren als voorproefje van de winterstop een snip perdag genomen. Vandaar dat een geta lenteerde voetballer als Michel Valke geen meter te veel liep en alleen in actie wilde komen, als de bal hem op de millimeter precies in de schoenen werd geschoven. Door de clubs werd Eric Vilé kandi daat gesteld voor de functie van voor zitter in het sectiebestuur betaald voet bal als opvolger van Jacques Hogewo ning. De voormalige voorzitter van Ajax, Jaap van Praag, is kandidaat gesteld voor de vacature-Tripels. Hij zal met name de belangen van het be taald voetbal bij de UEFA (Europese Voetbalunie) en de FIFA (wereldvoet balbond) behartigen. Als opvolger van penningmeester Zwikstra is Kruys- veldt, voorzitter van Amersfoort, kan didaat gesteld. Inmiddels zijn Snoeck en Witteveen door de spelers en de oefenmeesters opnieuw kandidaat gesteld voor de twee vacante bestuurszetels. Hogewo ning, Zwikstra en Tripels, die de clubs in het bestuur vertegenwoordigden, zijn niet opnieuw kandidaat gesteld. Vilé: „Zij hebben duidelijk laten weten het besluit tot invoering van shirtrecla me niet te willen uitvoeren. Het is dus voor ons onmogelijk om die mensen terug te halen.” De kandidaatstelling gebeurde overi gens niet bij unanieme beslissing. Vilé: „Toch neem ik aan dat er geen tegen kandidaten zullen komen en dat alle clubs uiteindelijk toch zullen instem men met de kandidatuur van deze drie mensen”. De kandidaatstelling sluit op 15 december. te letterlijk opvatten en zich tijdens een wedstrijd inspannen voor de ontspanning van de toeschouwers. Wat Haarlem en Sparta presteerden was beneden alle peil. Verdedigend klopte het goed bij Haar lem, hoewel dient gezegd, dat de wed strijd tegen Sparta geen echte graadmeter vormde, omdat de Rotterdamse ploeg aanvallend niets voorstelde. De weerge keerde Cees de Vries (hij verving de ge schorste George) bracht rust in de defen sie en daar heeft het vaak aan ontbroken bij Haarlem. Gezien echter de vervan- gingsdrift van Barry Hughes is het niet ondenkbaar, dat De Vries toch weer plaats moet maken voor Douglas George. GOVERT WISSE Haarlem: Boersma, Masefield, Verkalk, De Vries, Van Leen; Huyg, Reuser, Van den Ban. Melgers; Haar, Böckling, De Kip. Sparta: Doesburg, Jansen, Marijt, Balken- stein, Van Tiggelen; De Goey, Verbeek. Van Gaal, Valke; Van Zoest (Stevens), Van Staveren. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Cor van der Hart lijkt zijn langste tijd als oefenmeester bij FC Amsterdam te hebben gehad. Nog voor de winterstop zal het bestuur van FC Amsterdam zich beraden over een mogelijk doorgaan met Van der Hart. Een zaak die bijzonder actueel is geworden, nu Cor van der Hart afgelo pen vrijdagmiddag de training ter stond verliet, nadat hij werd gecon fronteerd met uitspraken van FC Am- sterdam-voorzitter Dé Stoop in het weekblad Panorama. Daarin wordt de oefenmeester, die eind vorig seizoen van AZ’67 naar FC Amsterdam ver trok, de grond ingeboord door de voor zitter van de eerste-divisieclub. Betaald voetbal moet in principe passie ve recreatie bieden, maar het is natuurlijk wel de bedoeling, dat de spelers dat niet al tvangen aer, ook B38026 sstr. 30 bieden aan trainer Van der Hart en daarnaast zijn uitleg van het gebeurde zal geven. De redactie van het weekblad deelt de mening van Stoop niet. Zij is van mening dat geen inbreuk is gepleegd op de journalistieke regels. De spelers van AZ’67, Ajax, Feyen- oord en het Franse Bastia, die vorig jaar deelnamen aan het internationale zaalvoetbaltoernooi in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy, hebben tot dusver nog steeds geen geld ontvangen van de initiatiefnemers van het toernooi, het weekblad Panorama en Inter Football. Hét toernooi, dat alleen maar geld heeft gekost, werd door het weekblad met Inter Football opgezet. Panorama zegt nu een bedrag van 50.000 gulden achter te houden, omdat Inter Football zich niet aan de afspraken heeft gehouden en het weekblad verkeerde informatie heeft gegeven met betrekking tot het dragen van shirtreclame. De enige spelers van Haarlem, die zich in positieve zin onderscheidden waren de twee vleugelverdedigers Masefield en Van Leen, en middenvelder Reuser. Keith Ma sefield had met zijn opkomende acties de hand in de meeste offensieve acties van Haarlem. Zo bediende hij Frans Reuser in de 35e minuut op maat, maar de mollige Amsterdammer schoot hoog over. Diezelf de Reuser was een paar maal erg gevaar lijk met zijn scherp indraaiende corners, waar Pim Doesburg de grootste moeite mee had. Op zulke momenten miste Haar lem Piet van den Berg, die als één van de weinigen de koelbloedigheid bezit om cha os in de verdediging van een tegenstander uit te buiten. Nu Van den Berg geblesseerd was, was het de bedoeling dat Martin Haar zijn plaats in de voorhoede zou opvullen, maar laatstgenoemde mist de techniek om zich behendig vrij te maken in een overvol strafschopgebied. terstand om in een 3-2 voorsprong. Het duel van gisteren daarentegen werd ver ziekt door allerlei tactische opdrachten, die werden ingegeven door angst. Angst voor punten- en gezichtsverlies. Naast vrees voor een nederlaag had de kwaliteit van het spel te lijden onder de onmacht bij Haarlem om het spel te maken en de lusteloosheid aan Sparta-zijde. Het bestuur van FC Amsterdam heeft zich in een bijzondere vergade ring over deze zaak gebogen en na afloop daarvan een communiqué op gesteld. Daarin zegt het bestuur van FC Dat de belangen van het publiek nauwe lijks meetellen bleek wel uit het commen taar van Barry Hughes, die zei: „Het was een slechte wedstrijd, maar het gaat mij in deze fase van de competitie alleen om de punten. Wat heb ik eraan, als we constant aanvallen, maar de boot ingaan. Als we eenmaal zeven of acht punten boven de twee onderste clubs staan, kan Haarlem ontspannen spelen, nu niet. Er wordt re sultaat van me verlangd, dat gaat ten koste van het kijkplezier.” bezwaren, die niks met dat borreltje te maken hebben.” Dé Stoop gaat ook in op het aanstel len van Van der Hart als oefenmeester. Daarover zegt hij in het gewraakte in terview: „Laat ik volstaan met te zeg gen dat het aanstellen van Van der Hart een bestuurskwestie is geweest. Je kan niet altijd je zin hebben. Deze uitspraken waren voor Cor van der Hart de druppel die de emmer deed overlopen. „Ik ben er helemaal kapot van. Nog steeds. Er waren wel wat strubbelingen bij FC Amsterdam, maar dit. dit kan toch niet”. Reden waarom Van der Hart gisteren thuis bleef „met ziekteverlof” en Tonny Bruins Slot, de trainer van het C-team, met FC Amsterdam naar FC Den Bosch ging. In het door het bestuur van FC Am sterdam uitgegeven communiqué staat voorts te lezen dat voorzitter Stoop zijn verontschuldigingen hiervoor zal aan- Klaas Tuyp (voor rust) en Plat zorgden ervoor dat trainer Mak over zijn bij vlagen erg laconieke Volendam toch tevreden kon zijn: „Komen we op 2-0, en die kans heeft er toch levensgroot in gezeten, dan loopt het volgens mij allemaal heel anders. Nu hebben wij Ajax door fouten juist een steuntje gegeven." Daarna werd de „VD’78” echter al snel stuurloos. Dat een herhaling van de met een zege bekroonde voorstelling in de vori ge competitie voor Volendam achterwege bleef, was niet zozeer de verdienste van Ajax, maar voornamelijk het gevolg van een reeks persoonlijke fouten van Volen dam. De gelijkmaker in de 13e minuut was een doelpunt dat uitstekend paste in de serie tegenvallers die Volendam dit sei zoen aan het verzamelen is. Bijna op de zelfde manier waarop het zich bijvoor beeld een week eerder liet inlopen door Roda JC, werd het zaterdagavond in het onderbezette stadion De Meer (4500 toe schouwers) achterhaald door Ajax. In een poging een nieuwe aanval van Ajax in de opruiming te doen, sloeg doel man Bloem de bal via de rug van Keje Molenaar tegen het lichaam van Lerby, waarna de bal in het doel caramboleerde. Via treffers van Lerby (fout Bloem), Krol (afstandsschot), Clarke (tweemaal, waar onder één keer door het benutten van een door aanvoerder Dick Bond onnodig ver oorzaakte penalty), Ling en Arnesen (bui tenspel) mocht Ajax in het resterende ge deelte van de wedstrijd eindelijk weer eens ouderwets uithalen. De sinds de ou verture tegen NAC niet meer gedemon streerde produktie kon echter niet ver bloemen dat Ajax nog lang niet terug van weggeweest is. „Maar goed, de opgaande lijn is bij Vo lendam zichtbaar. Omdat we ons niet heb ben ingegraven, hebben we drie goals ge scoord en daarnaast nog vijf goede kansen gekregen. Vóór de competitie gokte ik op 15 a 16 punten voor de winterstop. Dat aantal is door al die blessures niet haal baar gebleken. Met een volledige ploeg moeten we ons in de tweede helft van de competitie dacht ik wel kunnen redden. de heelmeesters het betaalde voetbal weer gezond willen maken, is nog niet bekend. AMSTERDAM. Ondanks de opval lende score van 7-3 tegen Volendam lijkt Ajax niet in de gewenste conditie om nog voor een stunt te kunnen zorgen in het UEFA-cuptoernooi tegen Honved Boeda pest. De Amsterdammers, die de laatste weken bepaald niet ruim in de inspiratie zaten, werden namelijk in niet geringe mate op weg geholpen door Volendam. De equipe van trainer Jan Mak, die zich geen moment geroepen voelde om een dijk van spelers op te werpen voor doelman Jaap Bloem, was zo vriendelijk om Ajax via een serie onbenulligheden weer het idee te geven te zijn veranderd van een tob- ploeg in een topploeg. Tijdens die buitengewone vergade ring kwam de brief van staatssecretaris Wallis de Vries aan de orde. Zoals be kend schortte de staatssecretaris de subsidie voor de sanering van het be taald voetbal op naar aanleiding van het besluit tot invoering van shirtrecla me. De staatssecretaris wil dat eerst overleg met de externe geldgevers (overheid, gemeenten en sporttoto) en het Budget Bewakings Instituut wordt gevoerd, alvorens tot shirtreclame over te gaan. De clubs vinden dat er ondanks het besluit tot invoering van shirtreclame wel degelijk mogelijk heden zijn om overleg te plegen. Eric Vilé, voorzitter van de FBO: „Tijdens de algemene vergadering betaald voet bal op 18 november hebben we beslo ten om met ingang van 1 juli 1979 shirtreclame in te voeren. Dat besluit ligt er. Maar we hebben ook gesteld dat tussen nu en 15 maart 1979 (de datum waarop het besluit via een reglements wijziging van kracht wordt) overleg moet plaatsvinden met het Rijk, de gemeenten en de Stichting Nationale Sporttotalisator”. Vilé meent dat de staatssecretaris zijn besluit tot opschorting van de sub sidiegelden op grond van onjuiste in formatie heeft genomen. „Dat overleg waar de staatssecretaris om vraagt, komt er”, aldus Vilé. „We zullen de notulen van de algemene vergadering betaald voetbal, waarin het besluit tot invoering van shirtreclame werd geno men en waarin ook het overleg ter sprake kwam, voor alle duidelijkheid aan de bewindsman zenden”. De FBO rekent erop dat de staatssecretaris zijn besluit tot opschorting van de subsidie ongedaan zal maken. Minister Gardeniers van CRM heeft zich inmiddels ook zij het voorzichtig uitgelaten over de invoering van shirtreclame in het betaald voetbal. In het radioprogramma In de Rooie Haan zei ze niet op allerlei zaken vooruit te willen lopen. „Maar reclame op televi sie is alleen via de STER mogelijk”, aldus de minister. „Dat staat nu een maal in de Omroepwet”. De minister gaf wel toe dat sluikre clame op televisie bijna niet meer te onderscheiden is van de werkelijke re clame. „Sport is ons grootste probleem. Dé Stoop zegt bijvoorbeeld in het interview vreselijk omhoog te zitten met de figuur Van der Hart. „Ik heb steeds alleen maar aan die borrel ge dacht, alsof dat het enige probleem van die man was. Die drank, daar kon je maatregelen tegen treffen, zo van: Cor, na de trainingen of wedstrijden moet je binnen een half uur weg wezen. Maar God, wat heb ik me vergist.” „De man mist te veel om op te noe men. Hij kan bijvoorbeeld niet eens fatsoenlijk praten. In discussies met een beetje intelligente speler gaat-ie onderuit. Wat doe je dan? Je gaat infor meren. In België, bij Fortuna, bij AZ. En dan stuit je op precies dezelfde omdat zij vonden dat er niet met de externe geldgevers onderhandeld kon worden als het besluit tot invoering van shirtreclame er al lang. Martin Snoeck en Jo Witteveen, die namens de belan genorganisaties WCS (spelers) en WON (trainers) in het bestuur zitting hadden, verklaarden zich solidair en traden eveneens af. Voortstopper Zwamborn kon zijn taak tegen spits Plat niet aan, zoals ook de vleugelverdedigers Everse en Meutstege zonder een leidinggevend figuur achter zich nogal eens kwamen te zwemmen te gen Kramer en Kwakman. Brom heeft voor „Honved” een alternatief achter de hand. Hij is daartoe wel gedwongen, om dat Zwamborn in Europa-cuptoernooien nog niet speelgerechtigd is, maar de vraag is of Brom een passend antwoord op de problemen van zaterdag kan vinden: „Pim van Dord is op de goede weg. De kans dat hij speelt is vijftig percent. Als hij woens dag fit genoeg is, durf ik hem zonder meer op te stellen, oók al heeft hij een aantal weken niet meegedaan. Hij heeft namelijk genoeg routine om zo weer te worden ingepast.” Speelt Van Dord niet, dan valt de rentree van Schoenaker te verwachten, of zal een plaats in de basis worden inge ruimd voor Erkens, die nu alleen het laat ste half uur in actie mocht komen als vervanger voor Tahamata HAARLEM-SPARTA: GEEN AMUSEMENT De FBO wil dat die opschorting onge daan wordt gemaakt. Vilé: „Wij zullen ons besluit aan het bondsbestuur schriftelijk toelichten en vragen de op schorting te herroepen”. Volgens Wim Meuleman, voorzitter van het bonds bestuur van de KNVB, is dat mogelijk. „Als de toelichting daartoe aanleiding geeft, kan de opschorting zeker onge daan worden gemaakt. Dat is althans mijn persoonlijke mening. Ik heb daar nog geen overleg over gehad met mijn medebestuursleden”, aldus een voor zichtige Meuleman. Dat dat predicaat onmogelijk kon wor den verleend, toonde echter datzelfde zo gastvrij ingesteld Volendam aan. De an ders zo improduktieve Volendammers confronteerden de tegénstander met drie tegendoelpunten, het hoogste aantal dat Ajax tot nu toe in één competitiewedstrijd heeft moeten incasseren. Zelfs leek het er nog op dat de op de ranglijst onderge waardeerde volgelingen van Mak evenals het vorige seizoen voor sensatie zouden gaan zorgen. Al in de 11de minuut schoof Frank Kramer op even onbeholpen als doeltreffende wijze langs Everse en Krol, om vervolgens Wim Kwakman op weg te sturen naar 0-1. Die verrassende openings zet had een minuut later al een even spec taculair vervolg kunnen krijgen, als Kra mer niet ten koste van een handsbal was afgestopt door de uit zijn doel gesnelde keeper Piet Schrijvers. s Sparta-trainer Mircea Petescu veront schuldigde zich over het slechte spel van zijn ploeg met: „Haarlem speelde gegroe peerd op eigen helft, waardoor Sparta geen ruimte kreeg. En die heeft een speler als Van Staveren hard nodig, wil hij tot zijn recht komen”. "i dank zij Volendam Eric Vilé (midden) tijdens zijn betoog in Bunnik. Links Feyenoordvoorzitter Van Zandvliet, rechts Lemmens van NAC. Luuk Balkestein torent boven Eef Melgers uit, die na rust de falende Van den Ban verving. Positie Cor van Jaap van Praag

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13