Ontslagen van vervolging Ajax wellicht direct op tv Hotelbrand: Een dode en 12 gewonden SPORT PTT bezorgd over acties in post lÖ de Starlet iserv.a. f11550.- +2 j. garantie Barnhoorn TOYOTA Haarlem Heemstede het woord is aan... vandaag: Versterking het weer f Voorruiten EN VERDER agenda pagina A Kantoren van de krant morgen vroeger dicht Zijlwrj* 9 - Haarlem (923) 32 09 21 A Plaatselijk neerslag. Grof schandaal MAANDAG 4 DECEMBER 1978 (ADVERTENTIE) Helmuth Gollwitzer: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 27 2 2,3 (Van een onzer verslaggeefsters) 1 1 WIJK AAN ZEE. Een dode, twee vermisten en twaalf gewon den, van wie zeven het ziekenhuis na behandeling konden verlaten, alsmede een miljoenenschade, dat is op dit moment de trieste balans van de hotelbrand in Wijk aan Zee. Weerrapporten. Binnen- en buitenland Plaatselijk Nieuws Kunst Radio en televIsie/Strips. Beurs Sport 11 .8 13,14,15,16,17,18 4,5,7 9 pagina's (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De van oorlogsmisdrijven verdachte Blaricumse miljonair Pieter Menten heeft vandaag, na twee jaar voorarrest, het Scheveningse gevangenishospitaal verlaten. De bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank besliste vanmorgen dat Menten niet kan worden vervolgd voor oorlogsmisdrijven in Polen. In de loop van de dag is de 79-jarige Menten daarop uit de Scheveningse gevangenis vertrokken. Voor het middaguur verliet zijn vrouw, Meta Menten, bepakt en bezakt haar huis in Blaricum. De mogelijke eindbestemming van het echtpaar is Ierland, waar Menten een villa heeft. Umuider Courant T (Van onze RTV-redactie) rechtbank vrijgelaten (Zie verder plaatselijke pagina) (Zie verder pagina 2) Menten door De Haagse rechtbank besliste vanmor gen dat de in 1976 begonnen vervolging van Menten wegens betrokkenheid bij oor logsmisdrijven in 1941 in het door de Duit sers bezette Polen in strijd is met het Europees Verdrag van de Rechten van de Mens. De rechtbank besliste niet alleen dat Menten direct in vrijheid moet worden gesteld, maar ook dat de van hem in beslag binnen. Toen de Beverwijkse brandweer ruim tien minuten later arriveerde sloegen de vlammen al hoog boven het dak uit. Brandweer en politie hadden de grootste moeite mensen tegen te houden die zich in het vuur wilden begeven om slachtoffers te redden. Het fel brandende trappenhuis maakte het onmogelijk de eerste verdie ping te bereiken. In het pand zouden zich meer dan zestig Nederlandse en buiten landse werknemers van Hoogovens heb- Een woordvoerder van Ajax liet vanoch tend weten dat er nog 10.000 kaarten ver kocht moeten worden. De wedstrijd wordt gespeeld om 20.15 uur. Via de radio zijn in het programma „Langs de Lijn” van woensdagavond in ieder geval rechtstreekse flitsen te beluis teren. Philips verwacht binnen 48 uur de vrijlating van Frits Schuitema, de ont voerde directeur van de Philips-vesti- ging in El Salvador. Vannacht zou het concern een onbekend bedrag aan de ontvoerders hebben betaald om Schui- tema vrij te krijgen. In oppositiekringen in Iran wordt ge zegd, dat alleen vrijdag al ongeveer duizend mensen om het leven zijn geko men bij hevige botsingen tussen Iraanse troepen en betogers tegen de sjah. Zie pagina 3. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Het evangelie is de springstof om de klassenmaatschappij op te blazen. HILVERSUM/AMSTERDAM. Indien het Ajax-stadion De Meer aanstaande woensdagavond geheel is uitverkocht, zal de NOS een rechtstreekse televisie-uit- zending verzorgen van de voetbalwed strijd Ajax-Honved, die in het kader van het UEFA-cuptoernooi wordt gespeeld. Veel bewolking en plaatselijk neerslag. Hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidoost tot zuid. Minimum temperaturen om het vriespunt. Maxi- mum-temperaturen omstreeks drie gra den. Vandaag in onze bijlage „SPOR TIEF”: 1e sportpagina: De FBO geeft nog geen krimp in de zaak van de shirtreclame. 2e sportpagina: Eindelijk weer een overwinning van Telstar. 3e sportpagina: Biljartmeester Raymond Ceulemans weer eens ongenaakbaar 4e sportpagina: Ko van der Wijden de sterkste in Haarlemmermeerloop. 5e sportpagina: Basketbalteam van Flamingo’s stevig aangepakt door koploper EBBC 6e sportpagina: Beslissingsduels in tafeltenniscompe- titie. Dit jaar zocht en vond het bestuur van de Damclub IJmuiden versterking voor het team dat in de hoofdklasse van de nationale competitie uitkomt. Topspe- lers als Sijbrands, Clerc en Beerepoot deden hun intrede en dat heeft tot het gewenste succes geleid: het landskam pioenschap. Dit weekeinde veroverde DCIJ de titel na RDG met 11 -9 versla gen te hebben welke prestatie boven dien betekende dat de IJmuidenaren dit seizoen geen verlies leden, (zie de 5e pagina van onze sportbijlage). Met het oog op de Sinterklaasviering zullen de kantoren van Haarlems Dag blad, De IJmuider Courant en de Bever wijkse Courant morgen om 16.00 uur voor het publiek gesloten zijn. De directie. Vanmorgen werden op basis van de gastenlijst nog zes Hoogovens-werkne- mers vermist, maar in de loop van de ochtend verschenen vier van hen op hun werk bij Hoogovens. De Beverwijkse en Heemskerkse brandweer hebben vanmor gen het onderzoek naar eventuele stoffe lijke resten in de puinhopen van hotel „Trio” hervat. Het onderzoek wordt be moeilijkt omdat de verdiepingen zijn in gestort en de kamers niet meer zijn te lokaliseren. De eerste brandmelding kwam m ae nacht van zaterdag op zondag om 1.48 genomen goederen teruggegeven moeten worden. De officier van justitie, mr. R. Schimmel, is direct in cassatie gegaan bij de Hoge raad. Er is volgens de rechtbank geen zwaar wegend belang voor de officier van justitie om met de strafvervolging door te gaan. „In 1952 en 1953 waren dezelfde feiten met een even zwaar gewicht en met een even grote omvang aanwezig. Toen had het be lang van vervolging erkenning kunnen vinden. Nu is het een inbreuk op de goede procesorde”, aldus rechtbankpresident mr. C. Stolk vanmorgen in zijn vonnis. Mr. J. van Zaayen, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit Bezettingstijd (EXPOGE), verklaarde vanmorgen de beslissing om Menten vrij te laten „niet als een verras sing” te zien. Hij betoogde dat de leden van de vereniging de beslissing zullen onder gaan als een grote schok. „Juist voor die mensen is het erg te betreuren dat er geen recht kan worden gedaan”, aldus Van Zaayen. De rechtbank stoelde haar vonnis onder meer op de verklaringen van de weduwe van Mentens vroegere advocaat, mevrouw Kortenhorst. Deze beweerde dat haar man in 1952 een brief had gekregen van de toenmalige minister Donker van Justitie, waarna hij had gezegd: „De zaak-Menten is exit en hij krijgt het heilige kruis na”. Volgens mevrouw Kortenhorst was met minister Donker afgesproken dat Menten zou zwijgen over hetgeen hij wist over de „Velser-affaire” in ruil voor niet-vervol- ging wegens in Polen begane oorlogsmis drijven. In de samenvatting van het vonnis, dat de bijzondere strafkamer vanmorgen ver spreidde, wordt gesteld, dat voor deze laat ste veronderstelling geen aanknopings punten zijn gevonden. De verklaring van mevrouw Kortenhorst wordt gesteund door een andere verklaring van oud-Tele- graafhoofdredacteur Lunshof, die van Menten had gehoord dat deze van alles af was. Daar tegenover stond, volgens de rechtbank, dat geen van de ambtenaren die in de jaren vijftig op het ministerie hadden gewerkt zich iets konden herinne ren van een toezegging aan de verdachte. Toch vond de rechtbank het, gezien de verklaringen van mevrouw Kortenhorst en de heer Lunshof, aannemelijk dat de beslissing van de minister van Justitie om Menten niet te vervolgen wegens oorlogs misdrijven ter kennis van de verdachte is gekomen. Hoe dat is gebeurd, weet de rechtbank niet. De rechtbank onderzocht ook of Menten mocht vertrouwen op de door de minister gedane toezegging. De rechtbank over woog dat de verdachte af wist van het verzoek van Polen in 1950, ’51 en ’52 tot uitlevering wegens zijn betrokkenheid bij massa-executies. De rechtbank vond het daarom aannemelijk dat de verdachte op de ministeriële beslissing mocht vertrou wen, aangezien hij wist dat er in Neder land genoeg gegevens waren om tot ver volging tegen hem over te gaan. Dit vertrouwen is, volgens de rechtbank, de afgelopen 24 jaar alleen maar toegeno men, doordat in die periode niet tot vervol ging is overgegaan. „Dat iemand die voor de rechtbank zelf verklaard heeft voor grof geld een dossier te hebben gekocht met verklaringen, die belastend zijn voor belangrijke personen, dat zo iemand ontslagen wordt van rechts vervolging, dat noem ik een grof schan daal”, aldus vanmorgen de reactie van Hans Knoop, de vroegere hoofdredacteur van het blad Accent, die twee jaar geleden een doorslaggevende rol speelde in de op sporing en aanhouding van Menten in Zwitserland. Zijn belangrijkste grief over de gang van zaken is, zo zegt hij, dat hiermee bewegen is dat iemand die over zeer veel geld be schikt, en dus in staat is dossiers met belastende gegevens te kopen, kans heeft om rechtsvervolging te ontlopen. (Zie verder pagina 2) IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIII Onbegrijpelijk Velen zal het onbegrijpelijk voorkomen, dat de bijzondere strafkamer van de recht bank in Den Haag vandaag heeft besloten Pieter Nicolaas Menten niet te vervolgen voor oorlogsmisdrijven in Polen. Het onbegrijpelijke van deze uitspraak zal voor velen zitten in de motivering die de strafkamer heeft gegeven voor haar beslissing. Hoewel er geen schriftelijk bewijs is voor de bewering van Menten, dat de mi- 1 nister van Justitie in 1952, mr. L. A. Don ker, het besluit nam hem van verdere rechtsvervolging te ontslaan, acht de rechtbank die bewering toch aannemelijk. En ook wordt aannemelijk geacht, dat Menten van die beslissing kennis heeft genomen, al is het de rechtbank, zoals in de motivering wordt gesteld, niet bekend op welke wijze Menten dat besluit van mr. Donker is meegedeeld. Over dat laatste punt zegt de rechtbank ook nog dat de getuigenverklaringen van mevrouw Kor tenhorst, echtgenote van wijlen mr. Kor tenhorst, KVP-politicus en verdediger van Menten na de oorlog, en van de heer Luns hof steun geven aan de mededeling van Menten, dat hem de beslissing van minis ter Donker ter kennis is gebracht, hoewel, zo zegt de rechtbank, daarover geen zeker heid bestaat. Verbazing en verbijstering. De bijzondere strafkamer erkent voor geen enkele bewering van Menten bewij zen te hebben, erkent zelfs niet te weten hoe Menten van de beslissing van mr. Donker zou hebben moeten horen, maar acht een en ander „aannemelijk”. Opnieuw en dat ligt met een dergelijke door de strafkamer geformuleerde moti vering voor de hand, wordt de suggestie gewekt, dat er bij de behandeling van de zaak-Menten meer meespeelt dan alleen een zuiver juridisch beschouwen van een (ban die wordt verdacht van oorlogsmis daden. Opnieuw zullen insinuaties, ver dachtmakingen en hele en halve onwaar heden hun ronde gaan doen. Velen zullen zich in hun mening gesterkt voelen, dat Menten eenvoudigweg niet veroordeeld mag worden omdat hij te veel zou weten over verschillende duistere zaken tijdens en na de oorlog en na een veroordeling uit rancune zou kunnen gaan praten. Die op vatting is zeker niet weggenomen na ken nisnemen van de gronden waarop de Haagse rechtbank heeft gemeend Menten te moeten vrijspreken. De bijzondere strafkamer speelt verder verstoppertje door zich te verschuilen ach ter de onbewezen beslissing van mr. Don ker ondanks een „volledige formele be schuldiging, gestaafd door bewijsstuk ken”, tegen Pieter Menten geen strafver volging in te stellen ■•lilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Directeur-generaal drs. Ph. Leenman heeft vanmorgen in een ge sprek met vertegenwoordigers van de vijf ambtenarenbonden zijn bezorgdheid uit gesproken over stakingsacties in het post bedrijf, maar in antwoord op zijn vraag wat er op dit gebied te wachten staat, hebben de vakbondsmannen Leenman geen antwoord kunnen geven, aldus de PTT. De vakbondsmensen zouden Leenman hebben toegezegd de bezorgdheid van de PTT-directie in hun beraad te zullen be trekken. Met name heeft Leenman aange drongen op het toelaten van werkwilligen, en op het verkrijgen van enig inzicht in de omvang van de acties, zodat maatregelen genomen kunnen worden de verwerking van de post zo min mogelijk in het honderd te laten lopen. Vanmiddag zijn de betrokken vertegen woordigers van ABVA, NCBO, KABO, AC en CHA bijeen geweest om vast te stellen welke acties zullen worden gevoerd en op welke punten deze acties zich zullen toespitsen. jS- Een enorme puinhoop bleef over na de felle brand in hotel „Trio” te Wijk aan Zee. (ADVERTENTIES) I CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF f ‘ïApeldoorn&Zn HAARLEM iTEPHENSONSTRAAT 8-23 TEL. 023 244827 De Boet Rustieke meubelen Na de bekendmaking dat haar man omtrent zijn oorlogsverleden van rechtsvervol ging is ontslagen laadt mevr. Meta Menten voor haar huis in Blaricum enkele koffers in haar auto om vervolgens met onbekende bestemming te vertrekken zodat er heel lang geen duidelijkheid be stónd over het aantal gasten dat op het moment van de brand in het hotel aanwe zig was. Velen wisten zich te redden door uit de ramen te springen of zich aan lakens naar beneden te laten zakken. Twaalf hotelgasten werden met snij-, schaaf-, brandwonden en botbreuken naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk gebracht. Vijf van hen moesten worden opgenomen, echter niet levensgevaarlijk gewond. Het vuur werd bestreden door in totaal negentig manschappen van de brandweer korpsen uit Beverwijk, Heemskerk en Haarlem; met groot materieel, maar er was geen redden aan. Wel kon men het overslaan van de brand voorkomen naar andere panden in het centrum van Wijk aan Zee. De dakloos geworden Hoogo- venswerknemers zijn inmiddels onderge bracht in een leegstaand Hoogovens- woonoord in Heerhugowaard. Al hun be zittingen zijn bij de brand verloren ge- ben bevonden. Een deel van hen de°d gaan nachtdienst of was met weekendverlof, Zie pagina 2. 1 a

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1