Mobilisatie VS MINISTER WIEGEL IN BRIEF AAN TWEEDE KAMER: zeer traag ingrijpen SU I u o LOSGELD ZOU BETAALD ZIJN s c Vrouw bekent brandstichting f Verzetsraad: boven tafel 1 Breng Velser- affaire nu Bevrijdingsfront Eritrea meldt T Eén dode na Prijsgrenzen omhoog voor woonvergunning explosie in Parijs warenhuis SB 19 7 8 4 DECEMBER Drie doden 8 Beperking Hoge Raad Begin Vertegenwoordiger Definitief RIOD VMAANDAG BINNEN- EN BUITENLAND M i ni in P< kt (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Op 1 januari zullen de ambtenaren een half percent minder in inkomen moeten stijgen. Dit schrijft minister Wiegel van Binnenlandse Zaken namens het kabinet aan de Tweede Kamer. Nu de ambtenarencen trales het overleg met Wiegel hebben beëindigd, omdat de regering niet wenste in te gaan op hun eis om per 1 januari al 0,4 percent van de doorwerking van de bouw-cao uit te betalen, moet Bestek ’81 worden uitgevoerd, aldus Wiegel in zijn brief. ‘■'J 5 o-ö S sa g 2 ■F 1 p Ambtenaren moeten Minister Wiegel. Philips: binnen 48 uur vrijlating Schuitema VVD (Van onze redactie binnenland) Rooie 1 (28) het weer] Menten WEERRAPPORTEN Mr. Pieter Men ten vc 21 15 0 VI he BHMfl 1 J 1 Intussen is bekend geworden, dat zater dag in San Salvador twee Britse bankiers zijn ontvoerd, M. Chatterton en I. Massie, directeuren van de „Bank of London and Montreal”. Volgens de Salvadorese politie zijn deze ontvoeringen vrijwel zeker ook het werk van de guerrillaorganisatie, die de ontvoering van Schuitema opeist. In de advertentie, die Philips ongeveer één miljoen gulden heeft gekost en die zaterdag verscheen onder meer in De Volkskrant, Telegraaf en het Algemeen Dagblad, wordt een aanval gedaan op het „Amerikaans imperialisme” en wordt de regering van El Salvador beschuldigd van „wrede onderdrukking van het volk en marteling van politieke activisten”. FARN kondigt in de publikatie verder aan, dat meer buitenlandse zakenlieden zullen wor den ontvoerd „tof het Salvadorese volk een minimum aan democratische vrijhe den heeft gekregen of het buitenland be sluit het bewind van Romero (de president van El Salvador) niet langer te steunen”. Volgens FARN zullen de ontvoeringen de multinationale ondernemingen dwingen het volk een gedeelte van de vette winsten (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Volgens de jongste Rooie Haan-Nipo-enquête zouden CDA en VVD fors verliezen, als nu verkiezingen zouden worden gehouden. CDA en VVD zijn samen slechts goed voor 72 zetels in de Kamer; vier te weinig voor een meer derheid. PvdA en D'66 staan flink op winst en zouden respectievelijk één en vier zetels vooruitgaan. Het Rooie Haan- Nipo-onderzoek bevestigt de trend die vo rige week al uit een onderzoek van het bureau Lagendijk bleek. De directeur-generaal van de PTT, drs. Ph. Leenman, heeft de vijf ambtenarencentrales per tele gram uitgenodigd voor een bespre king vandaag. Hij wil met name van de ABVA en de KABO weten welke stakingsplannen zij in petto hebben voor de PTT De heer Leenman is bang dat door deze acties in grote delen van het land de postbezorging totaal ontwricht zal worden. Ook wil de heer Leen man van de ambtenarencentrales weten wat er gaat gebeuren met de mensen die tijdens de door de twee De PvdA zou weer de grootste partij worden met 54 zetels, tegen het CDA 48. Bij de Statenverkiezingen van maart dit jaar kreeg het CDA omgerekend nog 54 zetels en de PvdA 52. De dalende tendens bij de WD zette zich verder door (24 zetels), terwijl D’66 een winst van 50 pro cent wist te boeken en van acht naar 12 zetels ging. Voorts blijken CPN en PSP 17 17 0 3 48 01 „De afwending van het kabinet door de kiezers schept de voorwaarde voor een politieke crisis.” PvdA CDA VVD D’66 zich langzaam te herstellen van de inzin king bij de Kamerverkiezingen van mei 1977. Ze komen elk op drie zetels. Staatssecretaris Brokx van Volks huisvesting heeft tot deze grensverho- ging besloten om de gemeenten waar de Woonruimtewet geldt meer moge lijkheid te geven de beschikbare woonruimte doelmatig te verdelen, zo heeft het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening ge meld. Ook heeft Brokx besloten acht nieu we gemeenten toe te staan aan aan vragers van een woonvergunning de eis van economische binding aan die gemeente te stellen. salarisverhoging van 0,4 percent betekenen en per 1 juli nog eens een van 1,6 percent. Het kabinet zegt het in hoge mate te betreuren dat de ambtenaren centrales het overleg hebben afge broken. „Het kabinet is van oor deel dat het ongewenst moet wor den geacht, het overheidspersoneel anders te behandelen dan wordt voorgesteld in het wetsontwerp tot tijdelijke afwijking van het index cijfer der lonen ten aanzien van degenen die het minimumloon of een sociale uitkering ontvangen”, aldus de brief. „Nu de centrales van overheid spersoneel noch de zesmaal een half percent, noch de eventuele al ternatieven bespreekbaar achten, is het kabinet op de in Bestek ’81 aangegeven gronden van oordeel dat het in Bestek ’81 voorziene (Vervolg van pagina 1) Mentens verdediger, mr. L. van Heijnin- gen, toonde zich na afloop van de terecht zitting erg verheugd over de beslissing. „De commissie-Schoffer kan haar histo risch onderzoek over het vervolgingsbe leid nu ook uitbreiden tot wat na 1976 is gebeurd. De Tweede Kamer zal inmiddels tot inkeer kunnen komen en moeten inzien dat de Kamerleden afstand moeten nemen van hetzes die in de publiciteit worden gevoerd”, aldus mr. Van Heijningen. Hij vond dat de Kamerleden in de affai- re-Menten duidelijk hebben laten zien dat ze alleen maar achter het nieuws aanhol den om daar hun eigen naam aan te ver binden. „De Kamer heeft een publieke vermakelijkheid van de zaak Menten ge maakt”. Over het boek van Hans Knoop, de oud-Accent-hoofdredacteur, over de zaak-Menten zei mr. Van Heijningen dat dit een zwarte dag was in ons volksbe staan. „Ik begreep al direct dat dit boek op leugens berustte”. beleid ten aanzien van het over heidspersoneel, namelijk een be perking van de stijging der salaris sen met zesmaal een half percent, moet nog worden uitgevoerd”, al dus minister Wiegel in zijn brief. Ter verduidelijking van zijn korte brief, waarover woensdag door het parlement zal worden gediscussi eerd, voegt hij er een uitgebreid verslag bij van alle besprekingen die hij met de ambtenarencentra les1 heeft gevoerd. De vice-voorzitter van de ABVA, Jaap van der Schreur, zei gistera vond dat de ambtenarencentrales best bereid zijn te praten over bij voorbeeld aftopping van de prij scompensatie boven het inkomen van 45.000. Dit zou volgens hem 250 miljoen kunnen opleveren voor de verbetering van de werkgele genheid bij de overheid. Boven dien zou er volgens hem ook te praten zijn over het gaan betalen van sociale lasten door de ambte- voor de bijzondere strafkamer van de Am sterdamse rechtbank, dat bijna een jaar geleden eindigde met de veroordeling van Menten tot 15 jaar gevangenisstraf. Menten was overigens vandaag zelf niet bij de zitting aanwezig. De spanning was voor hem té groot. Hij was op aanraden van artsen in het Scheveningse gevange nishospitaal gebleven. Over de cassatie, waartoe de officier van justitie heeft beslo ten, zei mr. Van Heijningen dat dit wel erg moeilijk zal zijn. „De rechtbank heeft erg veel feitelijks in zijn vonnis opgenomen, waarover in cassatie niet gepraat kan wor den. Over c}ie cassatieprocedure maak ik me niet zoveel zorgen”. De Hoge Raad vernietigde echter in mei van dit jaar het vonnis van de Amsterdam se rechtbank, omdat er een aantal voor de verdachte nadelige fouten waren gemaakt. Zo was onder meer Mentens verweer over de buitenvervolgstelling in 1952 door de toenmalige minister van Justitie, mr. Don ker, niet serieus genomen. Over deze vraag heeft de bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank zich moeten buigen. WASHINGTON (Reuter). Het mili taire oproep- en registratiesysteem in de Verenigde Staten is zo gebrekkig, dat zelfs zes maanden na mobilisatie niet veel meer dan de helft van het aantal soldaten dat nodig is om in Europa oorlog te voe ren, echt paraat is. Dit staat in een gisteren gepubliceerd rapport van de commissie voor de strijd krachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Volgens de commissie is een bedrag van ongeveer 36 miljoen gulden per jaar nodig om het mobilisatiesysteem te verbeteren. de lie m« an be sle rei bli za m< en ne ni< za gi Dl ke Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis zo ozo zo o ozo zo ozo ozo zo o zo ono windst. ozo zw zo ono w nno windst. windst. ozo o z ozo zzw windst. windst. ogo nnw n z o zw windst. nnw o zzo nno nnw zzw zo zzw -5 14 12 11 DEN HAAG (ANP). Per 1 janua ri is voor het in gebruik nemen van woningen met een kale huurprijs van ten hoogste 540 gulden per maand of een kale koopprijs van ten hoogste 270.000 gulden een woonvergunning nodig, althans in gemeenten waar de Woonruimtewet 1947 nog van kracht is. De huidige grensbedragen zijn 510 gulden huur en twee ton koop. 37,5 29,3 14,9 9,9 De zaak-Menten zoals die nu in Den Haag voorlopig beslist is, begon op nieuw in mei 1976, toen de Blaricumse terug te geven, die zij ten koste van het volk maken” FARN zegt Schuitema te hebben ont voerd omdat hij een vertegenwoordiger is van een bedrijf „dat de werkende klasse van de wereld onderdrukt”. sc vr ev i I 1 1 2 2 1 2 2 1 2 3 4 3 8 13 16 3 11 4 2 1 -9 0 -8 3 5 7 0 11 20 19 —3 13 0 7 12 12 4 4 -3 tr< be or de de ee go zu Jo ge gii de in he sei 1 be tei de ha va nu gaan inleveren 6 6 8 7 1 0 -2 -10 -13 -14 1 -6 5 -4 8 12 8 -3 8 4 9 1 -13 1 0.3 0.1 0 1 0.1 06 0 2 0.1 0.2 0 2 3 0 0.3 0 0 o o o 6 0 3 0 1 0 3 0.2 1 0.2 0 0 o o re 3 •gS Volgens mr. Van Heijningen stond het van het begin af aan vast dat het Amster damse vonnis hoe dan ook niet in stand kon blijven. Over schadeclaims die zijn cliënt eventueel zou kunnen indienen, zei hij dat deze daarover uiteraard zelf nog moet beslissen. „In de eerste vreugde over het ervaren van recht, moet je er maar niet aan denken”. regen regen regen zw. bew ijzel ijzel regen geh bew. geh. bew. regen geh. bew. 1 bew h. bew. onbew. regen regen zw. bew. geh. bew. zw. bew mist mist zw bew. onbew. mist zw. bew. geh. bew. 1. bew h bew. geh. bew. zw. bew. sneeuw geh. bew. motregen zw. bew. onbew geh. bew. geh bew. zw. bew. mist onbew. regen regen zw. bew. Het FARN-manifest werd in Salvador, waar de overheid de berichtgeving contro leert, niet gepubliceerd. De regering van president Carlos Humberto Romero heeft gezegd niet te zullen buigen voor de eis van de guerrillastrijders om het FARN-mani fest in El Salvador te publiceren. Enkele Salvadorese dagbladen kwamen uit met twee blanco pagina’s, waar slechts boven stond, dat -de ruimte betaald was door Philips. Philips heeft inmiddels ervoor ge zorgd, dat de ontvoerders de kranten waarin de advertentie is opgenomen in handen krijgen. Met de recente ontvoering van Schuitema en de twee Britse bankiers is het aantal mensen dat dit jaar in El Salvador is ontvoerd gestegen tot zestien. miljonair probeerde in Amsterdam een deel van zijn volgens sommigen uit Polen geroofde kunstbezit te verkopen. Er kwam grote publiciteit, ondermeer in het inmiddels verdwenen weekblad Ac cent en in De Telegraaf. Aanvankelijk Vond het ministerie van Justitie dat er geen reden was om Menten aan te houden op verdenking van in Polen in 1941 begane oorlogsmisdrijven, omdat daarvoor onvol doende bewijzen waren. Ruim vier maanden na de eerste publi- katies over Mentens oorlogsverleden, kwam de zaak in een stroomversnelling toen Accent-hoofdredacteur Hans Knoop naar Rusland en Polen reisde en terug kwam met naar zijn zeggen onomstotelijke bewijzen van Mentens betrokkenheid bij massamoorden in Podhorodce en Uryzce. Justitie besloot toen tot arrestatie over te gaan, maar Menten ontvluchtte de dag voordat hij gearresteerd zou worden uit zijn villa in Blaricum. Wie hem de tip daarvoor heeft gegeven, is nooit duidelijk geworden. De Rijksrecherche werd daarop op het spoor gezet van Menten, die uiteindelijk in het Zwitserse Zurich werd aangehouden in aanwezigheid van al eerder genoemde Hans Knoop. Er volgde een juridisch ge vecht over Mentens uitlevering, dat eindig de in de beslissing dat hij wel naar Neder land, maar niet naar een derde land (zoals bijvoorbeeld Rusland) mocht worden uit gewezen. Kort voor Kerstmis 1976 arriveerde Men ten in Nederland, waar hij tot nu toe in voorarrest verbleef in het Scheveningse gevangenishospitaal. Dat verliet hij alleen maar voor het bijwonen van zijn proces Opnieuw verlies voorspeld voor CDA en bonden georganiseerde stakingen wél willen werken. Minister Wiegel van Binnenland se Zaken heeft aangekondigd dat de ambtenaren per 1 januari 0,34 percent salarisverhoging zullen krijgen als gevolg van het trendbe- leid. Dit betekent dat dit slagings percentage is gerold uit de loonstij gingen van 40 cao’s in het afgelo pen jaar. In zijn brief aan de Twee de Kamer houdt Wiegel vast aan het kabinetsbesluit, de doorwer king van de bouw-cao per 1 januari niet uit te betalen. Dit zou een extra van Heyningen Weer in binnen- en buitenland De reactie van PvdA-fractieleider Den Uyl op de enquête was, dat het kabinet Bestek’81 nu moet intrekken of zelf moet opstappen. Den Uyl merkte in de Rooie Haan op, dat het kabinet heeft gezegd alleen met de hulp van maatschappelijke organisaties het beleid te kunnen uitvoe ren. „De enig mogelijke conclusie is dat het kabinet heeft gefaald”, zei Den Uyl, en: PvdA en D’66 komen samen in de nieuw ste peiling op 66 zetels en met de stemmen op PPR, CPN en PSP mee op 74, wat dicht in de buurt van de meerderheid komt. De Nipo-Rooie Haan-enquête werd uit gevoerd onder 300 personen en liep van half oktober tot half november. Het effect van de zaak-Aantjes is erin verwerkt, maar volgens onderzoeker drs. De Hondt is de sterkste daling in de kiezersgunst voor CDA en VVD al opgetreden na het debat over Bestek'81. De zaak-Aantjes heeft deze trend alleen maar versterkt, aldus De Hondt. CDA en VVD komen met steun van SGP en GPV op in totaal 76 zetels, zodat de verschillen tussen links en rechts bijzon der klein zijn. 33.8 (53) 31.9 (49) 18 5,4 8) Sta- ten’78 PARIJS (AFP). Bij een bomontplof fing in een warenhuis in het centrum van Parijs is zaterdag een 67-jarige verkoop ster om het leven gekomen. Zes andere, mensen raakten gewond, van wie drie ernstig. Het „Front de Libération de la Bretag ne”, een ondergrondse beweging die ijvert voor onafhankelijkheid van Bretagne, heeft via een telefonische mededeling aan het Franse kantoor van radio Luxemburg, de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Op het moment van de aanslag waren duizenden mensen in het warenhuis om kerstinkopen te doen. In juni werd in het zelfde warenhuis een bom ontdekt en on schadelijk gemaakt. ROME (Reuter). Het Volksfront voor de Bevrijding van Eritrea (EPLF) heeft gisteren in Rome verklaard, dat schepen van de Sovjet-Unie in de Rode zee stellin gen van de Eritrese opstandelingen bom barderen en Ethiopische troepen en pant servoertuigen aan land brengen bij Marsa Goelboeb, bij de grens met Soedan. Strijdkrachten van de EPLF zouden 20 pantserwagens, bestuurd door Russische militairen, afgelopen zaterdag hebben ver-1 nietigd en vijf andere Russische pantser-1 voertuigen hebben buitgemaakt. DEN HAAG (ANP). Nu Menten wordt vrijgelaten omdat minister Donker van Justitie hem in 1952 van rechtsvervolging ontsloeg, moet het parlement de „Velser-affaire” boven tafel brengen. Dit zei de voorzitter van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland, j.l. Bosch, vanmorgen naar aanleiding van de beslissing van de Haagse Recht bank, Pieter Menten niet voor oorlogs misdaden in Polen te vervolgen. naren. Op dit moment betalen zij enkele sociale premies niet. Eerder had voorzitter Jan Dutman gezegd dat er met hem over deze sociale premies in het geheel niet te praten viel. Als alle plannen doorgaan, zul len waarschijnlijk morgenmiddag of woensdagmorgen in Rotterdam en Utrecht stakingsacties worden gevoerd door leden van ABVA en KABO. Vanavond zullen in de ambtenarencentrale ACOP, waar toe deze beide bonden behoren, de actieplannen definitief worden vastgesteld. De actieplannen voor Rotterdam bestaan uit stakingen bij de PTT en het openbaar ver voer. In utrecht wil men het verde- lingscentrum van de PTT lamleg gen, waardoor de postbestelling in het gehele land kan stagneren. AB- VA-voorzitter Jan Dutman heeft verklaard dat stakingen bij elektri citeitsbedrijven niet uitgesloten Van het Rijksinstituut van Oorlogsdocu mentatie gaf de heer Van der Leeuw als commentaar: „Ik heb evenveel respect voor de Haagse als voor de Amsterdamse rechtbank. Op de uitspraak zelf heb ik geen kritiek. De uitspraak van de Haagse rechtbank heeft de verantwoording daar gelegd waar hij hoort: bij degenen die in 1952 hebben beslist dat er geen vervolging zou komen”. „Niettemin valt de uitspraak me per soonlijk hard. Ik ben erover teleurgesteld dat zulke ernstige misdrijven niet meer berecht kunnen worden. Van justitiestuk- ken uit de jaren ’50 tot '52 heb ik in 1963 kennis genomen. Ik heb me toen we] afge vraagd waarom 10 jaar eerder geen enkel onderzoek is gedaan. Chantage door Men ten heb ik nooit waarschijnlijk geacht. Het lijkt mij waarschijnlijker dat de top van justitie destijds genoeg had van de Bijzon dere Rechtspleging”, aldus Van der Leeuw. Vooruitzichten voor woensdag opgesteld door het KNMI: Overwegend droog met zonnige perioden. In de nacht lichte vorst, middagtemperaturen even boven het vriespunt. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor woensdag. Aantal uren zon: 1 tot 5. Minimum temperatuur: omstreeks 0 graden. Maximum temperatuur, omstreeks 2 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog etmaal 80 procent Bosch verwacht dat minister De Rui ter van Justitie er nu niet onderuit zal kunnen de „Velser-affaire” in de open baarheid te brengen. „Als dat niet zou gebeuren zou mijn rechtsgevoel een extradreun krijgen”, aldus Bosch. Hij voegde er aan toe dat de beslissing tot vrijlating l)ij een aantal ex-gevangenen uit concentratiekampen zeker psychi sche problemen zal veroorzaken. Het Centraal Orgaan Voormalig Ver zet is verbaasd, ontzet en enorm teleur gesteld over de uitspraak van de Haag se rechtbank. Dit zei vanochtend desge vraagd de voorzitter van het Centraal Orgaan Voormalig Verzet, J. Teengs Gerritsen. Het is onbegrijpelijk, aldus Teengs Gerritsen, dat iemand die eerder ver oordeeld werd tot 15 jaar voor oorlogs misdaden, nu op een niet bewezen standpunt wordt vrijgesproken. Q, ÉS S3 (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Een 25-jarige vrouw’ heeft zaterdagavond bekend de brand te hebben gesticht, die in de nacht van vrij dag op zaterdag een pand in de Amster damse Kerkstraat in de as legde en waar bij drie mensen om het leven zijn geko men. De vrouw woonde met een van de drie slachtoffers samen en zou, volgens de poli tie, mogelijk uit wraak hebben gehandeld. De vrouw werd zaterdag gearresteerd na verklaringen van getuigen, die haar voor het uitbreken van de brand om het huis hadden zien zwerven. Bij de brand kwa men een 39-jarige en een 38-jarige man, en een 20-jarige vrouw om het leven. SAN SALVADOR-EINDHOVEN. Philips verwacht binnen 48 uur de vrijla ting van Frits Schuitema, de op 24 novem ber ontvoerde directeur van de Philips- vestiging in El Salvador. De ontvoerders, de „Strijdkrachten van het Nationaal Verzet” (FARN), hadden voor Schuite- ma’s vrijlating niet alleen een onbekend bedrag aan geld geëist, maar ook de publi katie in een veertigtal kranten over de hele wereld van een twee pagina’s grote, in het Spaans gestelde, advertentie, waar in FARN onder meer de onderdrukking in El Salvador aan de kaak stelt. Aan deze laatste eis heeft Philips afgelopen zater dag voldaan. Volgens onbevestigde be richten zou Philips vannacht het door FARN geëiste losgeld hebben betaald. 33,9 (52) 35,1 (54) 17 (26) 5,2 8) DINSDAG 5 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.31 uur onder 16.31 uur Maan op 12.22 uur onder 22.52 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 02.41 uur en 15 08 uur Hoogwater 07.01 uur en 20 25 uur Hieronder volgen de percentages van de verschillende partijen met tussen haakjes het aantal zetels: Haan Lagendijk Kamer’77 35 (54) 31,1 (48) 15,9 (24) 8 (12) zijn. Evenals het Ambtenarencen trum heeft de Centrale van Hogere functionarissen bij overheid en on derwijs (CHA) geen plannen om mee te doen met de acties van ABVA en KABO. Oppositieleider Den Uyl ver klaarde zaterdag voor de radio dat de ambtenaren naar zijn mening het recht hebben zich belazerd te voelen door het verloop van de onderhandelingen met minister Wiegel. Volgens Den Uyl heeft het kabinet wat betreft de doorwer king van de bouw-cao het bloed onder de nagels van de ambtena renbonden vandaan gehaald. Het kabinet had al in Bestek ’81 en de Troonrede kunnen aankondigen dat de bouw-cao niet zou worden doorberekend, maar het kabinet komt er nu pas mee op de proppen. „Het kabinet loopt met olifantspo- ten door het overleg en de ook bij de ambtenaren aanwezige bereid heid tot matigen”, aldus Den Uyl.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2