s Verkiezingen in Namibië begonnen >nt brand gestoken nt Zwitsers verwerpen federale politie Drie doden in Wijziging in spelling Spaanse cellen van Chinese namen Ongeregeldheden duren voort Weer Vietnamese Weer gevechten in Nicaragua vluchtelingen verdronken Eenenveertig mijnwerkers omgekomen Hoofdcomputer in Rome in ■W Moord op Bulgaar met zeldzaam gif Stuwdam bezwijkt Geen verandering in regeringsvorm in Rhodesië «■■BR» <1 lis T- Grote meerderheid tegen Abrupt einde aan demonstraties in Peking 1 Volvo’s Jan Eter Denunciatie 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 DECEMBER MAANDAG 4 vijf zijn aangehouden op grond van artikel zes van de anti-ter- reurwet, wat wil zeggen dat zij voor onbepaalde tijd kunnen wor den vastgehouden zonder berech ting. door Nico Scheepmaker BERN (AFP/DPA). De Zwitserse kiezers hebben gisteren de instelling van een federale veiligheidspolitie bij referendum verwor pen, zo blijkt uit het resultaat van de stemming in 24 van de in totaal 26 kantons en halve kantons. (Van onze redactie buitenland) WINDHOEK. De Zuidafri kaanse veiligheidspolitie heeft gisteren bij het aanbreken van de dag vijf leiders gearresteerd van de Zuidwestafrikaanse Volksbe weging (SWAPO). De arrestaties volgden na bomaanslagen zater dag in Windhoek, de hoofdstad van Namibië (Zuidwest-Afrika), waarbij 15 mensen gewond raak ten. Generaal Verster, hoofd van de politie in Namibië, wilde niet zeggen of de arrestaties met deze aanslagen verband houden. De '^'^9 trijfël Zuidafrikaanse politie arresteert SWAPO-top Iraanse oppositie meldt meer dan duizend doden g Ver- teleur- Haag- desge- ntraal ’eengs 'eengs ■r ver- irlogs- wezen 'e Rui- uit zal open et zou ?1 een h. Hij ing tot genen isychi- de drie de poli- iandeld. eerd na ar voor iet huis id kwa- je man, /en. ontplof- um van erkoop- andere de drie Bretag- ie ijvert retagne, ling aan imburg, aanslag waren luis om i in het- t en on- bliceerd e strijd- luis van rag van ir nodig ie teren. et mili- m in de tig, dat liet veel oldaten te voe- KOBLENZ (DPA) Een doorbraak in de stuwdam van het Hummelmeer bij Linz in de Westduitse deelstaat Rijnland-Pfalz, heeft gisteren aan vermoedelijk vier men sen het leven gekost. Twee huizen, waarin zes mensen zich bevonden, werden door het water meege sleept. Alleen de uitslagen van de kantons Bern en Zürich waren gisteravond nog niet bin nen, maar die kunnen aan de einduitslag niets meer veranderen. Vooral de socialistische en communisti sche partijen en de vakbonden voelden niets voor een federale politie omdat zij vreesden dat die gebruikt zou worden bij eventuele sociale conflicten. TEHERAN (Reuter, DPA, UPI). Opnieuw zijn gisteren troepen in de Iraanse hoofdstad slaags geraakt met groepen betogers tegen de sjah. Radio-Iran meldde gisteren dat bij de ongeregeldheden van zaterdag vijf mensen om het leven zijn gekomen en twintig zijn gewond. Officieel is daarmee het dodental sedert vrijdag op twaalf gekomen terwijl er 55 gewon den zouden zijn. In oppositiekringen houdt men het er echter op dat alleen vrijdag al ongeveer duizend doden zijn gevallen. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. Zaterdag hebben reddingsploegen een mijnschacht opge blazen waarin 41 Afrikaanse mijnwerkers zaten. Het was toen niet bekend of op dat moment alle mijnwerkers dood waren. Dit hebben welingelichte kringen in de Britse hoofdstad meegedeeld. zich in de Franstalige kantons en in de kantons Schwyz, Uri en de halfkantons Ob- en Nidwalden, Basel-Stad en Basel- Land en Schaffhausen. De opkomst was nog geen 50 procent. Het politievoorstel werd met 56 tegen 44 procent verworpen. De stemming laat voor de regering nog de weg open voor het indienen van plan nen voor een anti-terroristenkorps zonder steun van veiligheidspolitie. Maar de mi nister van Justitie en Politie, Kurt Furgler, zei op een persconferentie dat de uitslag van het referendum betekent dat de cen trale regering de plaatselijke autoriteiten zal moeten raadplegen wanneer zij wil optreden in een geval van terrorisme. BARCELONA (AFP). In een gevan genis in Barcelona zijn vanmorgen vroeg drie gevangenen dood in hun cellen gevon den, zo is officieel meegedeeld. Een hunner werd opgehangen gevon den, de twee anderen vertoonden geen nader omschreven letsel. De gevangenisdi rectie heeft om een gerechtelijk vooron derzoek gevraagd. De zwarte oppositie wijst een dergelij ke regering af, omdat zij de blanken aan de macht laat. I Het wordt een regering van nationale eenheid, zei Smith, omdat zij de beste mogelijkheden biedt om de in hevigheid toenemende oorlog te winnen. In die strijd, aldus de premier helpen Groot- Brittannië en Amerika de opstandelin gen. het Namibische Nationale Front (NNF), zal de verkiezingsstrijd voornamelijk gaan tussen de twee door blanken overheerste partijen de Democratische Turnhalle Alli antie en de nog conservatievere Aktur. De zogeheten Democratische Turnhalle Alliantie, de gedoodverfde winnares van deze verkiezingen, ontleent haar naam aan een sinds 1 september 1975 in de Turnhalle in Windhoek begonnen conferentie over de politieke toekomst van Namibië. Intussen heeft Zuid-Afrika secretaris generaal Waldheim van de Verenigde Na ties, opnieuw laten weten te zullen probe ren de winnende partij van de verkiezin gen deze week, te bewegen toe te stemmen met nieuwe, onder toezicht van de VN te Volgens een officieel communiqué is er gisteren gevochten op honderdzeventig ki lometer afstand van de hoofdstad. Bij die gevechten zouden vier man, drie Sandinis ten en een lid van de Nationale Garde, zijn (Van onze redactie buitenland) MANAGUA. Terwijl in de hoofdstad van Nicaragua, Managua, de besprekin gen over een volksraadpleging doorgaan, wordt er elders in het land gevochten tussen leden van het Sandinistisch Natio nale Bevrijdingsfront en de Nationale Garde. De overgangsregering besloot vorige week dat de regering, die volgend jaar zal worden gevormd aan de hand van de uitslag van algemene verkiezingen, een coalitie zal zijn, waarin minstens een kwart van de kabinetszetels door blan ken zal worden bezet. De premier zal zwart zijn. Het communistische blad L’Unita heeft later een unanieme mededeling gekregen dat de aanslag was gepleegd door de tot nu toe onbekende groepe ring „Gewapende Imperialistische Be weging”. De drie mannen drongen vlak voor zonsopgang het gebouw binnen, overmeesterden twee technici, goten benzine over de computer en staken de zaak in brand. De tegenwoordige regering, aldus lan Smith, met een blanke en een zwarte minister voor elke portefeuille, „is een schitterend succes gebleken”. Er is voort gang gemaakt in de richting van een meerderheidsbewind en de zwarten doen regeringservaring op. ROME (Reuter, AFP, UPI). De hoofdcomputer van het Italiaanse mi nisterie van Vervoer in Rome, die on der meer gegevens over honderddui zenden gestolen auto’s en documenten en meer dan twintig miljoen andere vervoersdocumenten bevatte, is door drie mannen in brand gestoken en ver woest. Smith zei dat een wetsontwerp dat een einde maakt aan de geïnstitutionaliseer de discriminatie naar ras door het parle ment zal worden geloodst, zodra het is opgesteld. Het parlement heeft nog een blanke meerderheid. ■A Een beeld van de ravage in het Itali aanse ministerie van Vervoer in Rome, na de aanslag op de hoofdcomputer. Bij de stad Esteli is het weekeinde ook gevochten. Hier zouden vierentwintig do den zijn gevallen. Intussen ziet het er naar uit, dat de volksraadpleging over de politieke toe komst van dictator Somoza begin februari zal worden gehouden. gesneuveld. Ook zouden gistermorgen vliegtuigen van de Nicaraguaanse lucht macht stellingen van de guerrilla’s in het noordwesten van het land, hebben gebom bardeerd. Volgens het bureau zijn de lijken van 43 Vietnamezen gevonden en worden nog eens 99 vluchtelingen vermist. De overige 148 mensen aan boord zijn gered. SALISBURY (UPI). De toekomsti ge meerderheidsregering van Rhodesië wordt „in dezelfde vorm gegoten” als de tegenwoordige overgangsregering. Dit heeft premier Ian Smith gisteren in een toespraak meegedeeld. Ja maar (roepen Storm, Duynstee en Huygens nu natuurlijk uit), oog om oog tand om tand, de koninklijke familie kan zich niet verdedigen. Als ik zie dat Bern- hard en Nixon weer voortdurend op de voorpagina staan, reizen en trekken en openen en toespreken, krijg ik de sterke indruk dat zij zich ook nauwelijks hoeven te verdedigen tegen schandalen als Lock heed en Watergate, omdat ze vanzelf wel weer komen bovendrijven. Zij zijn de Vol vo’s in de wereldpolitiek, niet kapot te krijgen dank zij de hen omringende pro- tectiebumpers, die het incasseringsvermo gen blijkbaar vertienvoudigen. Dus waar om nu opeens zo’n drukte gemaakt over het soort column dat Hugo Brandt Corsti- us, eens in de zoveel tijd, al jaren schrijft? Ik zeg „het soort column”, omdat hij sterk associatief schrijft. Het ene woord lokt het andere uit, hij bouwt een idee uit met wat je „literaire grotesken” zou kun nen noemen, die door de lezers die met zijn werk vertrouwd zijn met een korrel zout worden genomen, zoals je dat ook doet met bepaalde beweringen over prof. Wertheim en Jacq Firmin Vogelaar in de columns van Karei van het Reve. „Venerische ziek ten” zal dan ook associatief na „Venus” (waar „venerisch” van is afgeleid) uit Jan Eters schrijfmachine zijn gerold. Alleen had hij het daarna beter niet kunnen laten staan, omdat zij in het rijtje Greet Hof- mans, Adamski en Lockheed niet thuis hoorden. Die zijn immers historisch, ter wijl die,.venerische ziekten” meer in een rijtje bij „uitgedroogde rozijnen” (als type ring van Beatrix en Claus) thuishoren, want die neemt natuurlijk ook geen mens letterlijk. Bovendien, zelfs als die veneri sche ziekten juist waren, zouden ze ons geen donder aangaan. KOEALA LOEMPOER (Reuter) Ge vreesd wordt dat meer dan 100 Vietname se vluchtelingen zijn verdronken toen hun boot bij zware zee omsloeg ten noord oosten van Maleisië. Dit meldt het Natio nale Maleisische Persbureau Bernama. In Vrij Nederland van 22 november schreef Jan Eter een column met als uit gangspunt dat het straks met Beatrix en Claus zoveel saaier zou worden dan met Juliana en Bernhard. Leuk stukje, behalve als je toevallig lid was van het Koninklijk Huis, zoals bepaalde stukken in De Tele graaf en het Telegraafweekblad Privé een stuk minder leuk zijn als je lid bent van Huize Den Uyl of Huize Boersma. Bij Beatrix is het al veertig jaar de dood in de pot, vervolgde Jan Eter, terwijl haar ou ders voortdurend voor „veel stof tot ge sprek” zorgden om eens een geliefde uitdrukking van Telegraaf-coryfee Henk van der Meyden te gebruiken. Jan Eter somde daarna het een en ander op: „Neem nu haar ouders. Saaie mensen zo te zien. Niet te onderscheiden van de melk boer en de melkboerse. Maar pas op: zij liet zich met wonderdokters en bezoekers van de planeet Venus in; en ze zou het nog doen, als de regering het niet had verbo den. Hij bestal de zaak voor een paar miljoen dollar en liet een spoor van veneri sche ziekten achter; en hij zou het nog doen als de regering het niet had verbo den”. lenten nister >2 van st het boven er van d van id, j.l. eiding Recht- >rlogs- i. int voor F) heeft schepen stellin- sn bom- sn pant ij Marsa in. uden 20 issische tien ver- lantser- De 49-jarige Bulgaar had voor zijn dood op 11 september gezegd dat hij in een straat in Londen was gestoken met de vergiftigde punt van een para plu. Wetenschapsmensen op het Brit se Instituut voor Biologische en Che mische Oorlogsvoering hebben gedu rende enige tijd een studie van ricine gemaakt, maar die stof werd zo ge vaarlijk geacht, dat voorraden daar van enkele jaren geleden zijn vernie tigd. HONG KONG, TOKIO (UPI, Reuter). Het persbureau Nieuw China heeft zaterdag een wijziging bekendgemaakt in de spelling van Chinese namen, die per 1 januari van kracht wordt. Deze spelling stoelt op een nieuw fonetisch alfabet. De voorgestelde federale politie zou heb ben moeten optreden tegen terroristen en tegen opstandelingen en onder gezag van de federale regering zijn gekomen. Het handhaven van de orde is nu in handen van alleen de plaatselijke overheden. In Namibië zijn vandaag de verkiezin gen begonnen voor een parlement on danks het feit, dat de Verenigde Naties deze verkiezingen hebben veroordeeld en geëist dat die onder toezicht van de volke renorganisatie moeten worden gehouden. De verkiezingen zullen in totaal vijf da gen in beslag nemen. Omdat ze worden geboycot door de twee belangrijkste zwar te nationalistische organisaties SWAPO en Slechts zes van de 26 kantons stemden er voor. De meeste tegenstanders bevinden Het opblazen was nodig nadat vrijdag een felle brand was uitgebroken in een goudmijn in Klerksdorp, 120 kilometer ten zuidwesten van de Zuidafrikaanse stad Johannesburg. Tot zaterdagochtend werd geprobeerd de 41 te redden, maar de po gingen liepen op niets uit. Zaterdagochtend werd aangenomen dat de opgesloten Afrikanen dood waren en liet men de schacht springen om te voorko men, dat het vuur zóu overslaan naar andere delen van de mijn. houden, verkiezingen waaraan ook de zwarte nationalistische partijen zullen deelnemen. Verder werd gisteren bekend, dat Zuid- Afrika ook na de verkiezingen het gezag over Namibië zal blijven uitoefenen om tijd te hebben voor verder onderhandelen over het plan van de Verenigde Naties voor onafhankelijkheid in dit gebied. Die onderhandelingen moeten volgens Preto ria, de hoofdstad van Zuid-Afrika, deze maand worden voltooid en hebben voor namelijk betrekking op de sterkte en sa menstelling van het door de VN voorge stelde vredeskorps voor Namibië en ver kiezingen onder internationaal toezicht. De VN willen een troepenmacht van 7500 man. Zuid-Afrika wil minder soldaten. Dat is geen hartelijke alinea, meer een verzinnebeelding van Greet Hofmans, Ad amski, Lockheed en Poupette, maar nou niet iets (zou je denken) om de regering paniekerig te laten steigeren op een tijd stip dat Bestek ’81 op de tocht staat, de affaire-Aantjes nog doorsuddert, stakin gen dreigen, etcetera. Gelukkig fungeerde Stan Huygens van De Telegraaf als uitkijk op het Schip van Staat en sloeg hij bijtijds alarm in Stan Huygens Journaal, waarin enkele citaten gevolgd werden cjoor de mededeling dat Jan Eter het pseudoniem was van dr. Hugo Brandt Corstius, de villabewoner uit Overveen. Drie dagen la ger deed prof. F. Duynstee er in De Tele graaf nog een schepje bovenop. Ik citeer: „De heer Huygens deelde in De Telegraaf van vrijdag jl. mee, dat dr. Hugo Brandt Corstius uit Overveen zich bedient van de schuilnaam Jan Eter en Piet Grijs”. Zou prof. Duynstee, gezien deze formu lering. werkelijk niet weten dat „de heer Huygens” niet bestaat en niet meer dan de overkoepelende schuilnaam is van een groepje voornamelijk vrouwelijke Tele- graaf-journalisten? Duynstee kwam overi gens wat laat met zijn denunciatie. De scheldtelefoontjes waren meteen na de onthulling in Stan Huygens Journaal al op de gewenste plek binnengestroomd, vol doende reden voor H. B. C.’s vrouw om dezelfde middag nog een geheim nummer te regelen. Vervolgens sprak Jan Eters „collega”, Anne Storm, in zijn column Kennemerstreken in een Heemsteeds ad vertentieblad, dat gratis tot in Overveen verspreid wordt, schande van Jan Eters column in Vrij Nederland, na eerst diens exacte adres vermeld te hebben, inclusief de vlaggemast in de voortuin. Heet zoiets niet eendrachtige samenspanning tot het uitlokken van relletjes of zoiets? LONDEN (Reuter). Britse regeringspathologen hebben vastges teld dat het vergif dat gebruikt werd bij de „paraplumoord” op de Bul gaarse overloper Georgi Markov, het zeldzame en zeer giftige plantaardige ricine was. Volgens officiële mededelingen is met 145 arrestaties zaterdag het totaal sedert vrijdag op 260 gekomen. Hoewel de hevigste incidenten uit Teheran zijn gemeld, was het zaterdag, de éerste dag van de heilige rouwmaand Moharram, en gisteren ook in andere grote steden als Isfahan, Qom en Schiras onrustig. Betrouwbare cijfers over aantallen slachtoffers ontbre ken. In al deze steden riepen duizenden mensen leuzen ten gunste van de in Frankrijk in ballingschap levende sji-itische leider Khomeini. Deze had zijn volgelingen opgeroepen tot het vergieten van stromen bloed „ter bescherming van de Islam en voor de omver werping van de tiran (de sjah) en zijn parasieten.” Politie en militairen probeerden de betogers met traangas en vuurwapens uiteen te jagen. Twee Amerikaanse journalisten zijn gearresteerd toen zij het afgelopen weekeinde tijdens de avondklok buiten hun hotel kwamen. Een andere journalist, die hiervan getuige was, zei dat de politie zeer hard was opgetreden. De directies van zeven Iraanse landelijke kranten, wier journa listen sinds 6 december staken wegens de door de regering opgelegde censuur, hebben gisteren laten weten dat zij hun medewerkers niet langer kunnen betalen en gaan sluiten en wel met onmiddellijke ingang. De zeven bladen hebben samen een oplage van ongeveer een miljoen exemplaren. De familienaam zal voortaan losstaan van de gegeven naam en er zullen geen streepjes meer worden gebruikt in namen die uit meer lettergrepen bestaan. De namen Mao Tse- toeng en Tsjoe En-lai bijvoorbeeld zullen geschreven worden als Mao Zedong en Zhoe Enlai. Peking zal als Beijing gespeld worden. Het Japanse persbureau Kyodo heeft gemeld dat inmiddels aan de massale bijeenkom sten van jonge Chinezen op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking, waar kritiek werd geuit op Mao en om meer burgerrechten werd gevraagd, adrupt een einde is gekomen. Twee vice-premiers die het doelwit waren van de recente muurkrantencampagne zijn in het openbaar verschenen, samen met premier Hwa en vice-premier Teng. Eveneens uit Japanse bron stamt het bericht, dat China indirect weer heropend is voor Coca Cola, een drank die in dat land sinds ’49 niet meer te krijgen was en tijdens de Culturele Revolutie gebrandmerkt werd als „een drank die zinnebeeld is van het Amerikaanse imperialisme en waarvan we geen druppel meer willen hebben.” Coca Cola zou voorlopig alleen nog maar bestemd zijn voor buitenlandse bezoekers. Voor het eerst sinds twaalf jaar zijn de voormalige vice-premier Po I-po en een vroegere secretaris van wijlen Mao, Jang Sjang-koen door de Chinese media genoemd. In ’66 werden zij „samenzweerders tegen de partij" genoemd. Uit het bericht zou men kunnen afleiden dat beiden in ere zijn hersteld. id) vrouw irand te an vrij- Imster- n waar-, in geko- Tot de blanken zei Smith dat er op dat punt geen keus is.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3