De Boventoon geeft aangenaam klinkende „betaalde repetities van Klimpaalpret in oud IJmuiden s gevonden voorwerpen mi Enquête onder kerkleden St. Engelmundus: Spontaan kinderspel „Rats” Kleurwedstrijd werd succes 8 b' SPONTANEÏTEIT BIJ VERNIEUWD LEERORKEST IN WITTE TEJATER plein 1945 dee week 1 i IN HET-WITTE TEJATER it x, Formulier Oecumene Gewoonte i' it I 5 VELSEN-IJMUIDEN DECEMBER 19 7 8 MAANDAG 4 IJMUIDEN. Op nieuwjaarsdag 1977 maakte het optreden van De Boventoon in het Witte Tejater een zo goede indruk, dat een herhaling verwacht kon worden. Zaterdagavond was het zover. Het ,,20-mans” leerorkest trad aan, in de voor een groot deel vernieuwde bezetting. Het enige vrouwelijke orkestlid, dat het ook bij het vorig concert liet afweten, was verhinderd. Eveneens afwezig was één van de twee leiders, Boy Raaymakers, sinds september de opvolger van Willem van Manen. Herman de wit stond dus alleen voor „zijn jongens”, maar dat gaf meestal geen problemen. (Van één onzer verslaggevers) DRIEHUIS. „Welke wensen leven er bij onze parochianen met betrekking tot het kerkgebeuren van vandaag? Wat verwachten zij van de kerk van morgen? Dat zijn vragen die wij ons als parochie raad hebben gesteld maar waar de parochianen zelf alleen het ant woord op kunnen geven. Als ze daartoe bereid zijn dan kun je er rekening mee houden bij de bepa ling van je beleidslijn voor nu en de naaste toekomst. In maat schappij en kerk heb je duidelijk te maken met een regelmatig ver anderend beeld. Er is veel in be weging. Ons doel is zicht te krij gen op de behoeften en verlan gens die er leven onder de paro chianen van onze plaatselijke kerkgemeenschap.” y - 'w Parochianen mogen beleid mede bepalen ■ts de >hina, ü- De saxofoons vormen de meest speelse sectie van het leerorkest De Boventoon. JAN BAART Categorie 8 jaar: le prijs Christiaan door r was d van ikjes, nisch e vele ansen isters izang ictie. De Boventoners begonnen traditiege trouw met een blues op een 24-maats the ma van Herman de Wit. In de rij solisten werd het spits afgebeten door één van de jongste aanwinsten, trompettist Viktor Borkent, die liet horen een doortastende aanpak niet te schuwen. Hij was een aar dig exponent van de verbeterde sectie ko perblazers, die bij het vorig optreden wat achter bleef bij de verrichtingen van de rietblazers. De saxofoons, instrumenten met veelzijdige uitdrukkingsmogelijkhe den, waren nog wel het meest levendig in de uitwerkingen van muzikale motieven, maar het orkest als geheel was evenwichti ger van kwaliteit geworden. Een langzame fanfare vormde het brede „gedragen” thema van „Suite 2AB”, een compositie van Boy Raaymakèrs, monu mentaal geblazen als intro door het hele orkest. Direct volgde een vreemde solo van altist Bart Boijeng. Klassiek van voor dracht, met een uitstekende adembeheer- De enquête draagt een volkomen ano niem karakter. De feitelijke gegevens be palen de noodzaak tot eventuele bijstelling van het beleid. Alle 16-jarige parochianen en ouderen kregen een formulier ter hand gesteld. Naast een reeks van vragen die zich inderdaad beperken tot min of meer zakelijke aangelegenheden bestaat er toch een mogelijkheid om met de Parochie in contact te komen. Twee vragen tenderen De jongste orkestleden componeren zelf ook. Saxofonist Maarten Brouwer, was verantwoordelijk voor „Jackdaw” (co- loeus monedula of gewoon „kauw” zoals wij die zo mooi zwevende vogel noemen). Het bleek een goed speelbaar stuk. Als solist of als duo (bassist Ed Koopal en trombonist Joep Maessen op de raga-toer), in triovorm, binnen hun eigen sectie of als onderdeel van het hele ensemble konden de muzikanten zich uitleven. Door op deze wijze te variëren kunnen jonge instrumen talisten tal van aspecten van het musice ren onder de knie krijgen. Het predicaat „leerorkest” is bij De Boventoon dan ook geen holle frase. Er wordt geen geheim van gemaakt dat de concerten in zekere zin „betaalde repe- munduskerk niet uitsluitend belangstel ling heeft voor de parochianen die niet ter kerke gaan maar ook voor de welhaast traditionele trouwe bezoekers blijkt uit de vraag waaroïh men dan „wel” gaat. In het rijtje mogelijkheden dat als verklaring op het enquêteformulier wordt aangedragen staat onder meer: „omdat het een gewoon te is om te gaan”. De heer Koetsenruijter licht die vraag toe. „Kijk, we hebben het onderzoek niet gehouden omdat we een teruglopende belangstelling voor het kerk bezoek hebben geconstateerd. In het alge meen gesproken is de belangstelling zeker minder dan tien of vijftien jaar geleden. Op dat verschijnsel maakte de Engelmun- dusparochie zeker geen uitzondering. Als je de oorzaken daarvan zou moeten vast stellen zou je in veel groter verband een onderzoek moeten instellen. Het accent ligt - ik wil dat nadrukkelijk stellen - op het beleid. Als inderdaad blijkt dat een grote groep ge-enquêteerden „uit gewoonte” De St. Engelmunduskerk in oud-IJmui- den waarvan de parochianen en vaste bezoekers hun mening mochten geven over tal van beleidszaken van de paro chieraad. naar de dienst gaat dan zul je moeten zoeken naar een bijstelling die bedoeld is om de intentie van die parochianen te doen herleven. Nogmaals het gaat ons niet uitsluitend om de wegblijvers maar evenzeer om de regelmatige kerkgangers. En wat natuur lijk belangrijk is, is de eventuele proble matiek per leeftijdsgroep. Daar hebben we ook duidelijk onderscheid in gemaakt.” De uitslag luidt: Categorie 9/10 jaar: le prijs Annelies van Eerde, 2e prijs Ronald Plug, 3e prijs Diana Plantinga. met naampl., 1 paar rode kindersokjes, trainingsjack rood/donkerblauw, rechter schoen, lichtbruin, grijs/rood geruit etui inh. schrijfgerei, ZB boodschappenwagen- tje, vouwparaplu, rood-zwart geruit, zilver en kettinkje, bloedkoralen armband, oran je bivakmuts, bruin nappa handschoen (linker), etui met 5 sleutels, 1 paar zwart glacé dameshandschoenen, groen/oranje meisjesmuts, 4 fietspompjes, sleutelhan ger wit leer, 1 sleuteltje, lap stof blauw bloemetje, bril met rood montuur, zUbrte fietstas inh. tijdschrift leesmap mapje kerstkaarten, 3 sleutels w.o. 1 autosleutel, ring met 2 sleutels, sleutelhanger, zwart men blijk geeft daar behoefte aan te heb ben, de éénheid in Christus niet meer dan tot nu toe gebruikelijk in een gezamenlijke viering belijden?” Bij bediening van het kerkelijk ambt zal in de toekomst gedacht moeten worden aan vervanging. Dat laatste zou verband kunnen houden met een mogelijk vermin derd aanbod van priesters. De parochia nen van de St. Engelmunduskerk kunnen hun mening ventileren hoe ze denken over de gehuwde priester, dan wel een al of niet gehuwd manlijk of vrouwelijk lid van de kerkgemeenschap. Bij de aanstelling daar van mag ook een voorkeur worden uitge sproken „voor” of „zonder” inspraak van de parochiegemeenschap. Maar met behoud van zijn eigen identiteit wil hij toch in velerlei opzichten kennis nemen van dat wat leeft bij de parochia nen en zijn beleid daarop afstellen om, zoals de inleiding van het enquêteformu lier vermeldt, „er voor te waken dat de kinderen van onze kinderen nog een kerk zullen hebben en of er in die kerk nog voldoende voorgangers zullen zijn om hen in het leven van het Christen-zijn te bege leiden.” De parochieraad van de St. Engelmun- dqskerk in Driehuis is zich heel erg bewust van zijn plaats midden in de samenleving. Zeker in dat deel van de samenleving waar zijn parochianen leven en werken. Hij rea liseert zich dat het kerkelijk leven, zoals dat tegenwoordig heet, „in beweging” is. Pastor A. Freriks, die zeven jaar geleden zijn ambt in de Sint Engelmundusparochie aanvaardde, knikt instemmend. „Ja, in derdaad”, zegt hij, „dat is wel een juiste interpretatie van het doel van het onder zoek met de voorbereiding waarvan we een jaar geleden begonnen en die de afge lopen week geheel volgens plan is verlo pen. We zijn natuurlijk wel benieuwd wat er uit komt., Dat hopen we in januari te weten.” Opwekkend, vooral om er op te dansen, klonk „Wintertijd” van Hans Mekel. Fluit jes, koebellen en tamboerijn, maar boven al drummer André Groen en pianist Frank van Merwijk, bepaalden de Latijnse sfeer en ritmiek van dit nummer. Herman de Wit, altijd uit op een dansje, schichtte hierbij als een stierevechter rond. „Bim-slaatje”, een oud paradepaard van De Boventoon stond natuurlijk ook op het programma. „I’d rather be a plant", een bigbandnummer met enkele altsaxstrofen, was weer Latijns en dansant van karakter. Intrigerende ritmische patronen van pia no, bas en drums vormden de opening van „Africana” en bleven de basis, waarop de andere muzikanten een aanzwellende te- genmelodie speelden. Boy Raaymakers was de maker van wederom een „gedra gen” compositie, „Conditione niente”, bij na een treurmars, die bij een opgewekte groep Boventoners natuurlijk niet zo erg lang droef klinkt. Met een vrolijke mars, inclusief rond gang van hét leerorkest De Boventoon door het Witte Tejater, kwam er een eind aan hun muziek, die in een ontspannen sfeer van saamhorigheid zo aanstekelijk werkte, dat de gedachte om zelf mee te willen spelen, misschien wel het beste weergeeft, hoe dit optreden gewaardeerd werd. ze vergadering is échter besloten. Om half negen vanavond komt de gemeenteraad bijeen in een extra vergadering die hoofd zakelijk gewijd zal zijn aan de behandeling van het Ontwerp Streekplan Amsterdam- Noordzeekanaalgebied. Voor woensdag 6 december staat een vergadering van de Commissie Volkshuis vesting op het programma. De aanvang is om half acht maar maandag zal definitief worden bekendgemaakt of deze bijeen komst wel of niet doorgaat. Donderdag 7 december vergadert de Commissie Openbare Werken. Aanvang half acht. Welke punten er voor deze commissie vergaderingen op de agenda staan bleek bij het ter perse gaan van deze editie nog niet bekend te zijn! ur ir De parochianen van de St. Engelmun dusparochie mogen ook hun mening uiten over de behoefte aan een bevordering van de oecumenische gedachte. Koetsenruij* ter: „Als inderdaad blijkt dat daar een groeiende belangstelling voor bestaat dan gaan we daar over praten met andere kerkgenootschappen. Waarom zou je, als Buur, 2e prijs Petra Dekker, 3e prijs Con stance Kleintjens. Categorie 7 jaar: le prijs Gisela Serlie, 2e prijs Martin Willems, 3e prijs Robin van Niftrik. Er waren elf inzenders die in aanmer king kwamen voor een troostprijs. Vanaf 1 december zullen de bekroonde inzendin gen een paar weken in de etalage van de gemeentelijke bibliotheek worden geëxpo seerd. (oord ïertig ,Casa d. Dat de parochieraad van de St. Engel- leer met 4 sleutels, 1 paar leren herenhand schoenen. dameshoedje (bont), 1 paar zwarte dameshandschoenen (soort suède), strakke zwarte rok, zwarte fietstas inh. oranje nylon tas met handschoenen, sport- visserszakmes, 2 mollenklemmen, gele hondehalsband met 2 penn. nr. 8872 54432. VELSEN. In de periode van 24 tot 30 november werden de volgfende voorwer pen op straat aangetroffen: 3 vel postze gels, rode plastic mand, gouden armband in de richting waarom parochianen „wei nig” of „nooit” de diensten bezoeken. Deze mensen kunnen, zo zij daar behoefte aan hebben, via een apart bijgesloten formu lier, kenbaar maken dat zij daar best ver andering in willen brengen. Voorzitter Koetsenruijter merkt daarover op dat het juist die groep is die zaken kan aandragen die belangrijk zijn voor verdere ontwikke lingen. Bijvoorbeeld het herstellen van re laties. Niet alleen van zichzelf maar ook van anderen die mogelijk in dezelfde om standigheden verkeren. Het zijn vragen met een signaleringsfunctie. Dat laatste kan ook gesteld worden van een vraag die de ge-enquêteerden de gelegenheid biedt daadwerkelijk deel te nemen aan bestuur lijke activiteiten, werkgroepen, gespreks groepen of nabesprekingen. titles” zijn. „Repetities” in het optreden voor publiek met de daaraan verbonden spanningen en bekoringen, ook in het le ren opvangen van half of heel mislukte effecten om daar juist iets bijzonders van te maken, zodat voor musici èn publiek een concert verrassend en boeiend blijft. Afhalen gevonden voorwerpen iedere dinsdag en vrijdag tussen 16.30 en 17.30 uur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbu reau van politie alhier. Kijkdag fietsen elke zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. IJMUIDEN. Het is jammer dat maar zo weinig kinderen gistermiddag in 't Witte Tejater getuige konden zijn van het optreden van de theatergroep „Rats”. In veei gezinnen hield de Sint Nicolaasvie- ring de jeugd aan huis gebonden. Wat in dit geval te betreuren is, want de voor stelling „Spelen is geen spelletje” had beslist een groter publiek verdiend. De zes „Rats”-spelers (vijf acteurs/actri- ces en één gitarist) laten in „Spelen is geen spelletje” zien hoe kinderen spelenderwijs met zaken als bezit, prestatie, concurrentie en vooroordelen omgaan. Daartoe laat de groep vijf kinderen een uur lang buiten spelen met wat kartonnen dozen, kokers en oude gordijnen. Vechtpartijen, afgunst en groepsvorming rond een gastarbeiders- zoontje zijn daarbij aan de orde van de. dag Het is de verdienste van de jonge thea tergroep, dat ze dit zo complexe kinderspel in hun voorstelling spontaan en levensecht vorm weten te geven. De acteurs zijn let terlijk vol overgave aan ’t spelen, bewegen en praten heel natuurlijk zonder gebruik te maken van die quasi kinderlijke stem metjes en gebaartjes waarmee veel jeugd voorstellingen zijn behept. Nergens ook wordt de voorstelling moraliserend of be lerend: wie ergens conclusies uit wil trek ken moet dat zelf maar weten. En zo wordt „Spelen is geen spelletje” een aanstekelijk gebeuren: voor de kinderen omdat ze zelf dagelijks met dit soort spelsituaties te ma ken krijgen, voor de ouderen omdat ze er hun eigen kinderspel duidelijk in herken nen JOKE DIEBEN-FRERICHS Aan het woord de heer W. A. Koetsen ruijter, voorzitter van de parochieraad van de parochie van St. Engelmundus in Drie huis. De parochie telt drieduizend geregi streerde parochianen die niet alleen uit Driehuis komen maar ook uit de naaste omgeving zoals Santpoort, IJmuiden, Vel- sen-zuid en het omringende poldergebied. Met drie medeparochieraadsleden, te we ten mevrouw I. Zandstra, en de heren J. J. Delfos en G. J. B. Steneker, formeerde de heer Koetsenruijter ongeveer een jaar ge leden een werkgroep. Het doel was op welke meest doeltreffende wijze een ant woord- zou kunnen worden gevonden op vragen betreffende de relatie van de paro chianen met hun parochie. Omdat het houden van een enquête toch min of meer een wetenschappelijke aan pak vereist werd, contact opgenomen met het andragogisch instituut van de universi- teit van Groningen. Afgelopen week werden alle bij de paro chie van St. Engelmundus ingeschreven parochianen en regelmatige kerkbezoe kers vriendelijk verzocht een hun ter hand gesteld enquêteformulier in te vullen. Veertig vrijwilligers brachten de formulie- sing blies hij zijn aandeel, op 'de grens van de kitsch, zo fraai van klank, gevoelig van toon en harmonieus van toonzetting. ren rond en haalden ze ook weer op. De hele oogst gaat naar Groningen waar aan de hand van de antwoorden zal worden bekeken of er in de parochie zaken zijn dié extra aandacht vragen. „Dat kunnen”, zo verklaart de heer Delfos, „zaken zijn die betrekking hebben op de diensten zelf maar even goed op nieuwe elementen waar we als parochieraad te weinig aan dacht aan schenken.” RRrrv’ ^■rrrrrrnf’r’pp T - y r Op het kaalslaggebied ten westen van hoog en omgeven door een vernuftig ge- de De La Reystraat in Oud IJmuiden, dat sponnen web van kunststof kabel. De is voorbestemd voor de bouw van 116 hoekpunten van „het web”zijn stevig ver- woningen, heeft de dienst openbare wer- ankerd in de grond. De jeugd lijkt zich ken van de gemeente een klimpaal ge- uitstekend te amuseren met het cadeautje plaatst. Een stuk openbaar speelgoed voor voor de wijk waarvoor de gemeente 22.000 de jeugd van de wijk. De paal is vier meter gulden betaalde. De voor hedenavond aangekondigde vergadering van de Commissie Algemene Zaken gaat niet door. Wel zal de Commis sie Onderwijs om 7 uur bijeenkomen. De- VELSEN. Een jury onder voorzitter- I schap van Joop Schuurman Hess heeft de prijzen toegekend aan de inzenders van de kleurwedstrijd van de Muziekschool Vel- sen. F

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5