[politienieuws Hulpverleners met geweld tegengehouden FEL BRANDEND TRAPPENHUIS MAAKT VERDIEPINGEN ONBEREIKBAAR Gasontploffing in Wijkerpoider Raad Beverwijk donderdagavond bijeen Bromfietser gewond bij aanrijding auto Sluitingsuren Bibliotheek Automobilisten onder invloed i x Vermist Gewonden Watertekort Onbereikbaar 7 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 8 DECEMBER MAANDAG 4 n w X i o w o I» o w o X (Van een onzer verslaggeefsters) VIJK AAN ZEE. Grote pa niek, zowel bij inwonenden als omwonenden en ook bij brand weer en politie, ontstond er in de nacit van zaterdag op zondag te gen half twee, toen een felle brand bleet te zijn ontstaan in het hotel „Tric” aan de Julianaweg in Wijk aan Zee, dat logies bood aan zo wel buitenlandse als Nederlandse werknemers van Hoogovens. Aan hoeveel was op dat moment niet bekenc. Dat het er veel moesten zijn we, want het hotel kan plaats bieden aan zo’n honderdtwintig gasten. fr mf Negentig brandweerlieden machteloos bij hotelbrand (Van een onzer verslaggevers) t 1 Op de mogelijkheid van watergebrek in Wijk aan Zee is men al lange tijd bedacht en bij oefeningen is er al eerder gebiuik gemaakt van het vijverwater. Met de enor me waterhoos die daarmee mogelijk werd bleek het toch onmogelijk te zijn om nog iets aan het hotel te redden. Toen de brandweer arriveerde sloegen de'vlammei al heel snel ver boven het dak uit. Een aantal inwonenden bevond zich inmiddels of straat en brandweer en politie hadden te grootste moeite om mensen tegen te touden, die het branden de pand in wildenrennen om vrienden te redden. Een Engelsman v>rwees direct naar de eerste etage waar zch nog drie mensen zouden bevinden. Hijstond beneden in het trappenhuis en moeit eveneens met ge weld worden verwijlerd. Met zuurstof maskers probeerden irandweerlieden on middellijk tot die eeste etage door te dringen, maar het trappenhuis brandde toen al zodanig dat die jogingen, gezien de felle vuurzee, moest werden gestaakt. Op de begane grond sliepennog mensen en de brandweermensen stelten alles in het werk om hen al schreeuvend te wekken, waarbij zich een Babyloiische spraakver warring voordeeld, omda men Polen, Joe- goslaven en nog ander» nationaliteiten aantrof. Dat er groot gevjar dreigde kon men al schreeuwend wel cuidelijk maken. Van de bovenverdiepingei poögden veel werknemers zich inmiddek via lakens en dergelijke of al springend n veiligheid te stellen. Eén van de zeven als vermist opgegeven slachtoffers bleek zich bij familie in Lim burg te bevinden weekendverlof, of nachtdienst, of zij ver bleven op andere adressen. De gastenlijst kon worden gered, maar in de loop van de zondag kon nog niet nauwkeurig worden vastgesteld hoeveel gasten werden vermist. Rond twaalf uur zondagmiddag werd een dode gevonden, van wie de identiteit zondag nog niet kon worden vastgesteld. Vanwege de kans op het vinden van meer vermisten moest bij het nablussen en het opruimen zondag zeer nauwkeurig te werk worden gegaan. Met een grote kraan werd stukje voor stukje afgetast en de inhoud van elke grijper is onderzocht op stoffelijke resten. Tegen het donker wor den zijn de werkzaamheden zondag in verband daarmee gestaakt, maar de Be- verwijkse brandweercommandant denkt dat men zeker nog tot vanavond met de bergingswerkzaamheden bezig zal zijn. teur van de brandweer waren vrij snel op het terrein van de brand aanwezig. Van verschillende zijden is ons verzocht een compliment te maken aan de heer Jan Dijker van het nabij gelegen hotel „Noord zee” en zijn staf, die onmiddellijk het gehe le hotel openstelden voor aanvullende hulpverlening en met grote hoeveelheden koffie, soep, broodjes, warmte en ruimte werkelijk al het mogelijke voor iedereen hebben gedaan. Dat geldt ook voor de familie Joosten van café De Posthoorn en de omwonenden Het hotel „Trio” is enige jaren geleden verkocht aan Toon Rutten Het beheer was in handen van de Volksbond. Voordien is HEEMSKERK. De Heemskerkse poli tie verbaliseerde in het weekeinde drie automobilisten die onder invloed van alco hol hun wagen bestuurden. Op de bon gingen een 57-jarige Castricummer, een 35-jarige Heemskerker en een 31-jarige man, eveneens uit Heemskerk afkomstig. Vandalisme. Bij de politie van Heems kerk kwamen zondag zes automobilisten aangifte doen van schade aan hun auto’s. Van drie wagens waren de buitenspiegels en van drie wagens de antennes afgerukt. Diefstal. Uit een winkel aan de Bree- straat is zaterdag een geldkistje met 1000 gestolen. Het kistje stond onder de toon bank. IJMOND-NOORD. Dinsdag 5 decem ber sluiten de bibliotheekcentrale te Be verwijk, het filiaal Jansheeren te Heems kerk en het filiaal De Moriaan te Wijk aan Zee om 16 uur in plaats van 17.30 uur. Ruiten vernield. Onbekenden hebben met een luchtbuks de ruiten vernield van het clubgebouw van KZC bij het Bever wijkse Sportfondsenbad. De gemeenteraad buigt zich donderdag avond voorts over een voorstel van de commissie voor de beroep- en bezwaar schriften om de beslissing van het beroep schrift) van de heer M. van Bragt inzake de hem geweigerde vergunning voor de bouw van een woning aan de Bankenlaan voor ten hoogste twee maanden te verda gen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een 46-jarige bromfiet ser uit Wijk aan Zee moest zondagavond met een grote vleeswond en kneuzingen aan milt en lever in de Mariastichting worden opgenomen, na een aanrijding op de Santpoorterstraat. De man heeft vol gens de politie geen voorrang verleend aan een 29-jarige automobilist die uit de Mees ter Cornelisstraat kwam. Inmiddels waren twaalf gewonden af gevoerd naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk met snij- en schaafwonden, alsmede brandwonden. Zeven konden na behandeling het ziekenhuis weer verla ten. Er dreigde een watertekort in Wijt aan Zee, maar dankzij de Haarlemse asséten- tie kon men snel met 3300 meter slang 5000 liter water per minuut aanvoeren uit de viaduktvijver langs de Zeestraat ver buiten Wijk aan Zee. De politie richtte in de politiepost van Wijk aan Zee een crisiscentrum in. Burge meester A. J. Hubers en de districtsinspec- «M» u> o UI De brandweer vernam aai de zijde van het Julianaplein dat zich daa- nog iemand zou bevinden. Aan die zijde vas het vuur iets minder fel en drie brandweerlieden poogden daar binnen te dr injen. Daarbij viel één van de mannen van de trap. Na behandeling van zijn verwondt knie wilde hij toch zijn werk voortzetten. De andere twee bleken aan een hopeloze aak te zijn begonnen. De brandweer moest toen we alle aan dacht op de benedenverdieping (oncentre- ren, waar nog steeds mensen waien, die na een feestje op de zaterdagavond van alle rumoer nog niets bleken te hmben ge merkt. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De in dit weekend zwaar belaste brandweer van Beverwijk moest zondagmiddag even na twee uur ook nog uitrukken voor een gasontplof fing in de Wijkermeerpolder. Een grote gasvlam schoot voor het perceel Kager- weg 10 omhoog. De gasleiding bleek kapot te zijn getrok ken door een dragline. Metbluspoeder kon de brandweer het vuur bedwingen. Het gasbedrijf sloot de kapotte leiding af. Vorige week is men bezig geweest de oude, lichte leidingen te vervangen door nieuwe en toen zijn er graafwerkzaamhe den verricht. Zondagmiddag schijnt er in de grond kortsluiting te zijn ontstaan in een elektrische leiding die vlak bij de lek kende gasleiding lag. het hotel zeer lang eigendom geweest van de dames Marchant, thans 92 en 85 jaar oud en wonend in Amsterdam. Voor de Wijk aan Zeeërs zijn zij eigenlijk het meest verbonden geweest met het hotel. Zondag morgen bleken zij nog niet te weten dat het is afgebrand. Hun reactie was, dat het hotel de laatste jaren toch niet meer was wat het vroeger geweest is en de persoon lijke binding bleek niet meer zo groot te zijn dat zij zeer ontzet waren over de brand. Het hotel is gebouwd in 1898 en 1899. Het is in twee etappes verrezen. De laatste jaren is het wit geverfd en enigszins ver bouwd. Vijf werden opgenomen, niet levensge vaarlijk gewond. Eén van de mannen heeft twee benen gebroken. De niet gewonde hotelgasten zijn later met bussen naar een woonoord van Hoog ovens in Heerhugowaard gebracht) dat normaal niet meer in gebruik is. Althans voor zover zij geen andere opvangadres- sen hadden. In totaal zijn er in eerste instantie 28 mensen naar Heerhugowaard gebracht. Dronken automobilisten. De politie ver baliseerde in het weekeinde drie automo-- bilisten wegens het onder invloed besturen van een motorvoertuig. Een van hen, een 27-jarige Heemskerker, raakte betrokken bij een aanrijding in de Florastraat met een tegenligger. Beide wagens werden zwaar beschadigd. Op het moment van de brand waren er 61 mensen in het hotel aanwezig. „Trio” heeft een veel grotere capaciteit, maar vele van de Hoogoven-werknemers hadden Bekneld. De Beverwijkse brandweer heeft zaterdagavond omstreeks kwart over negen een 21-jarige automobiliste uit Velsen-Noord uit haar wagen moeten be vrijden. De vrouw was bij een botsing op het kruispunt Koningstraat-Breestraat be kneld geraakt. Zij liep een hersenschud ding en borstletsel op. Met een steekladder probeerde de brandweer van buiten af de kamers boven te bereiken, maar al vrij snel volgden er instortingen van het dak van de zolder verdieping, die zon’ vonkenregen tot ge volg hadden, dat de brandweer het red dingswerk moest opgeven door vliegvuur en stralingshitte. Alle aandacht werd toen gericht op uit breiding van het vuur naar andere pan den, onder meer naar de panden aan de overzijde van de doodlopende steeg die achter het hotel langs loopt. Ingezet waren onmiddellijk het gehele Beverwijkse brandweerkorps met zestig man, de bedrijfsbrandweer van Hoogo vens met vijftien man, d^ assisterende Heemskerkse brandweer met vijftien man en de Haarlemse brandweer met twaalf man, een slangenwagen en een verbin- dingscommandowagen. ('BEVERWIJK. De gemeenteraad ver gadert donderdagavond 7 december in het Stadskantoor. De agenda van deze verga dering, die om half acht begint, vermeldt o.a. de behandeling van het ontwerp- streekplan Amsterdam-N oordzeekanaal- gebied, de benoeming van een hoofdleid ster aan de kleuterschool „Kleuterwereld” en de definitieve goedkeuring van de jaar rekening 1976 van de bibliotheek. Het be stuur van de bibliotheek is er in geslaagd ruimschoots binnen de goedgekeurde be groting te blijven. Het tekort/subsidie be draagt 1.876.378,40. De uiteindelijke kosten van het bibliotheekwerk voor de gemeente bedragen*/ 498.627,52. Men had dit bedrag geraamd op ƒ534.601. Foto 1: Metershoog sloegen de vlammen boven daken uit. Foto 2: Hotel Trio zoals het in 1898 is gebouwd, in twee etappes. In de'laatste jaren is het wit geschilderd Een van de gewonden wordt naar de gereedstaande werd af gezet voor de hulpverleningsdiensten. De brand ambulance gereden. Foto 4: Het trieste beeld van de in de badplaats trok duizenden kijkers. restanten van het hotel aan de Julianaweg, die zondag

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7