Wetsonwerp bij Tweede Kamer ingediend Nog geen problemen voor electriciteitsbedrijven Schip wellicht nog maanden in Amsterdam Kraakactie in Eigenaar Tropwind krijgt steun collega-reders Hogere premies motorrijtuigen verzekering en dan dit noq Sluiting Verdugt Tiel uitgesteld Intensievere zorg zieke baby’s in streekcentra Arnhem mislukt I het \x/€€r| Discriminatie tussen mannen en vrouwen wettelijk verboden k II rf Voorstel kinderartsen: D DINSDAG 5 DECEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 J 1 Vi Commissie Oud papier Badan Persatuan Italiaans luchtverkeer o lier tige ken tell< kne wae tair teer nist geb blij' G E do< Mc me jar ge gei the vai mii daj rej ke mii -o 15 22 18 -3 9 -2 (Van onze redactie binnenland) UTRECHT/DEN HAAG. Districtsbestuurders en leden van actiecomité’s van de bij de FNV aangesloten ambtenaren bonden ABVA en KABO hebben gisteravond in Utrecht besloten dat de postbestellers in het dis trict Utrecht het werk gaan neer leggen. „Uit strategische overwe gingen” werd niet bekend ge maakt wanneer de acties zullen worden gehouden, maar de kans bestaat dat dit al vandaag of mor gen is. Voorafgaand aan de acties zal, naar een woordvoerder ver klaarde, in ieder geval met de leden worden overlegd. 2 - S Doodvonnis T zijd tinj hui Dubbeldeks veerboot Namibië Egyptische sfinx Arbeidsplaatsen Dissident Financial Times Handelsakkoord es i - (Van onze redactie binnenland) I Door acties postbestelling grote steden in gevaar y s -2 -2 (Van onze redactie binnenland) -3 Het verbod voor het maken van onder scheid tussen mannen en vrouwen zal ook gelden voor beroepskeuzevoorlich- De centrale postoverslag in Utrecht zal bij de actie worden betrokken als er in het postdistrict Utrecht wordt gestaakt. Bij voorgaande acties is gebleken dat daar door in de grote steden de helft van de post niet wordt bezorgd. DEN HAAG. Werkgevers mogen in de toekomst bij het sluiten van een ar beidsovereenkomst geen verschil meer maken tussen mannen en vrouwen. Dit staat in een wetsontwerp dat de minis ters van Justitie, Sociale Zaken, Onder wijs en Wetenschappen en de staatsse cretaris van CRM bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Ook bij de uitoefe ning van het vrije beroep is het maken van onderscheid volgens het wetsont werp verboden. Hetzelfde geldt voor ad- 17 17 12 11 22 13 0 0 0 0 0 0 Volgens de bonden zei Rocklin dat andere „goedkope-vlagre- ders” Navicom steunen omdat de zaak van de Tropwind als testcase wordt gezien. Als de Amerikaanse rederij dit arbeiders- conflict verliest, vrezen de reders volgens de bonden een reeks van stakingen. De bonden houden er rekening mee, dat Rocklin blufpoker speelt om de bemanning te ontmoedigen. Maar er zijn ook aanwijzingen dat de rederij erop rekent over de langste adem te beschikken. Het Ontwerp sluit aan bij de richtlijn over deze kwestie die in februari 1976 door de Europese Gemeenschap werd verstrekt Het wetsontwerp geldt slechts voor een deel van de overheidssector. De regering wil snel meteen regeling komen voor al het overheidspersoneel. vertenties waarbij een baan wordt aan geboden en sollicitatieprocedures. Het Gereformeerd Maatschappelijk Ver bond (GMV) keurt eventuele acties van ambtenaren af. Leden van het verbond zijn voornamelijk afkomstig uit vrijge maakt gereformeèrde kring. Ongeveer een kwart van de GMV-leden is afkomstig uit de sector overheids- en semi-overheidsper- soneel. Eventuele acties schaden volgens Wie meent dat een werkgever toch on derscheid maakt kan zich wenden tot de al bestaande commissie ..Gelijk loon voor vrouwen en mannen". Dat geldt ook voor iemand die twijfelt of zijn haar.han- volgend jaar omhoog. Afhankelijk van de cataloguswaarde stijgen de premies voor personenauto’s met bedragen tus sen 26 en 73 gulden. WA-cascopremies worden 59 tot 269 gulden per jaar duur- Sinds de Amsterdamse rechtbank vorige week verklaarde dat de loonstaking van de bemanning van de Tropwind rechtmatig is daarmee werd ook de solidariteitsactie van de havenwerkers goedgekeurd heeft de rederij geen pogingen ondernomen te onderhandelen over de looneisen van de bemanning De vervoersbonden verwachten dat Navicom tegen de genoem de uitspraak in hoger beroep zal gaan. Dat betekent volgens de bonden dat het schip zeker nog een paar maanden in Amsterdam blijft liggen. De advocaat van de rederij heeft bevestigd dat hoger beroep zal worden aangetekend. Hij verwacht echter dat er binnen zeven weken uitspraak kan worden gedaan. De vervoersbonden FNV hebben hun leden in de Amsterdamse haven opgeroepen solidair te zijn met de 26 Tropwind-stakers. Ruim drie weken geleden kwam de bemanning van het, onder de vlag van Singapore varende, schip in actie omdat veel minder gage wordt uitgekeerd dan de International Transportworkers Federation in Londen voorschrijft voor schepen onder goedkope vlag. De werknemer die een beroep doet op de rechter of elders een klacht indient over vermeende ongelijke behandeling, mag niet worden ontslagen. Als de werk- der. Dit heeft het ministerie van Econo mische Zaken gisteren bekend gemaakt. Volgens het ministerie zijn de verho gingen gebaseerde op de uitkomsten van een onderzoek dat in de eerste negen maanden van dit jaar is gehouden Hier uit bleek dat een tekort van zes procent was ontstaan op de bruto-premies. Bij nieuwe contracten treden 1 januari de verhoogde premies in werking. Voor lopende verzekeringen wordt dit de eer ste vervaldag na 31 december 1978. gever toch reageert met ontslag kan de werknemer dit binnen twee maanden nietig verklaren door kennisgeving aan zijn of haar werkgever. De actie is mislukt. Geen van de vijf krakers werd gearresteeerd. Volgens een politiewoordvoerder verliep de ontrui ming zonder moeilijkheden. De directe aanleiding tot de kraakactie was de uitspraak van de Eindhovense kan tonrechter die het anti-kraakartikel in de plaatselijke politie-verordening „onver bindend” verklaarde. De Arnhemse politie wijst in deze zaak op de verschillen tussen beide bepalingen. In Arnhem zijn krakers pas strafbaar wanneer zij zich tegen ont ruiming verzetten. In Eindhoven zijn kra kers sowieso strafbaar, aldus de politie te Arnhem Het Tielse college beloofde Internatio gisteren alles te doen in het kader van de Hinderwet om Verdugt te laten voortbe staan in de huidige woonwijk in Tiel-West. Het onderzoek van Internatio moet over drie maanden zijn afgerond. Maar, hoe goed het bedrijf ook zal gaan draaien, Internatio wil Verdugt binnen vijf jaar kwijt, het liefst aan een groot chemisch concern. Het personeel van Verdugt is op de hoogte gebracht. Het actie-comité toon de zich gisteren tevreden met de gang van zaken. Handicaps ten gevolge van hersenbe schadiging door moeilijke bevallingen kunnen worden teruggedrongen omdat dan veel sneller hulp wordt geboden. Dit staat in een rapport dat de vereniging gisteren aan minister Pais van Onderwijs; en Wetenschappen en staatssecretaris Ve- der-Smit van Volksgezondheid en Milieu hygiëne heeft aangeboden Volgens de voorzitter van de commissie die het rapport samenstelde, professor dr. H. K. A. Visser, hebben 30.000 van de 170.000 borelingen klinische zorg nodig. Deze zorg is volgens hem onvoldoende. Evenals het aantal couveuses waarvan er, naar zijn zeggen, 125 nodig zijn. In Neder land zijn totaal slechts vijftig couveuses beschikbaar. Een ander voordeel van regionale centra is dat de baby, wanneer er bij een thuisbe valling iets misgaat, sneller in het dichtst bijzijnde centrum kan zijn. De vereniging denkt aan centra waarin alle medische specialismen aanwezig zijn Volgens Visser zijn ondermeer psycholo gen en neurologen nodig met het oog op het volgen van de gezondheidstoestand van de behandelde kinderen. De meerkos ten van de intensieve verzorging bedragen duizend gulden per dag. „Maar”, zei Visser gisteren op een persconferentie, „wanneer met deze behandeling wordt voorkomen dat kinderen een lichamelijke of geestelij ke afwijking krijgen, bespaar je dit bedrag op de kosten van de gehandicaptenzorg”. Voor oud papier, opgehaald door scho len of verenigingen in Geldrop, wil het college van B. en W in die plaats een garantiebedrag van vier cent per kilo gaan betalen. Met deze maatregel is voor de gemeente Geldrop negenduizend gulden gemoeid. De tweede secretaris van de Badan Per satuan, W. Munster, zei gisteren in een verklaring dat bij het opzetten van een landelijke structuur voor het Molukse wel zijnswerk, niet voorbij mag worden ge gaan aan deze eenheidsbeweging. Hij on dersteunde zijn eis met de woorden: „Een landelijke organisatie is alleen levensvat baar als deze van binnenuit door de Mo lukse gemeenschap wordt gesteund”. Daarbij wordt gebruik gemaakt van het Amerikaanse Westinghouse-patent. Ame rika heeft geen bezwaar tegen de leveran tie, mits China garandeert dat er geen plutonium voor nucleaire doeleinden zal worden gebruikt. Het is nog niet bekend of Frankrijk die garantie van China heeft gekregen. De kans bestaat, dat morgen en over morgen de gehele burgerluchtvaart in Ita lië wordt getroffen door stakingen Op deze twee dagen willen de Italiaanse brandweerlieden het werk neerleggen. Zij hebben de laatste tijd al verschillende te ren gestaakt en steeds moesten de vliegvel den uit veiligheidsoverwegingen worden gesloten voor de burgerluchtvaart. Et en stee nali dat geh( waa drie brat Bi sta a of d in d< men Wel via Kho vert In gen sché take agit der gen Azh zijn land 14 -0 II 3 2 0 -7 0 -8 3 17 4 8 II -6 7 -12 3 10 8 -7 -3 14 6 -5 1 -2 2 9 5 9 0 6 4 0 Ai van wor ten! Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel New York Tel Aviv Tunis D nog zien een Itali 2 t 1 S I 4 bew. zw. bew onbew. onbew. 1. bew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. regen regenbui onbew. onbew. onbew. regen onbew 0 i 8 -10 -10 -9 1 8 -3 c 3 3 1 1 4 3 2 2 2 1 12 (Van onze redactie binnenland) TIEL. Het chemische bedrijf Ver dugt in Tiel gaat nog niet dicht. Het overkoepelend concern Internatio-Müller gaat, op basis van toezeggingen van het gemeentebestuur, nogmaals de levens kansen van Verdugt onderzoeken. Dit is gisteren meegedeeld na afloop van het tweede gesprek tussen het college van B. en W. en de Raad van Bestuur van Inter natio. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Nederlandse Vereni ging voor Kindergeneeskunde wil Neder land in twaalf regio’s verdelen en in elk van deze gebieden een centrum inrichten voor de verpleging van zieke pasgeboren kinderen. Deze intensieve en gespeciali seerde behandeling van pasgeborenen zal het sterftecijfer van baby’s verlagen. 8 13 10 -3 -1 -3 21 Nazarian is de oprichter van de Armeense afdeling van de Beweging voor de Rechtep van de Mens. Hij was vorig jaar gearres teerd. ting én beroepsonderwijs. Ook zal het niet langer zijn toegestaan verschillen te laten gelden voor bij- en omscholingscur sussen. promotiekansen, ontplooiings- mogelijkhécleh binnen het vrije beroep en tenslotte bij ontslag de vervoersbond CNV in strijd zijn met de spelregels van de democratie. De Christelijke Bond van Overheidsper soneel (NCBO) heeft besloten haar leden niet aan te zetten tot het meedoen aan eventuele stakingsacties. Werkonderbre king rekent de bond niet tot de wettelijke middelen. De NCBO adviseert de leden zich te onthouden van alle activiteiten die spanningen kunnen vergroten. Voor kostwinners van 18 tot 22 jaar bevat het ingediende wetsontwerp een overgangsregeling. Als zij op het mo ment van inwerkingtreding van de wet een hoger loon of hogere vakantiebijslag dan andere werknemers van die leeftijd hebben omdat ze kostwinner zijn, behou den zij dit voordeel totdat ze 23 zijn geworden. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. Op verzoek van de eige naar heeft de Arnhemse politie het pand ontruimd dat vorige week onder meer door twee PPR-wethouders, werd ge kraakt. Het doel van de kraakactie was een proefproces uit te lokken tegen het anti-kraakartikel in de Arnhemse politie verordening. De PvdA, wil, dat de regering, voor zover dat nog niet is gebeurd, scherp pro testeert bij de Zuidafrikaanse regering te gen het doodvonnis, dat door een Zuidafri kaanse rechter is uitgesproken tegen Solo mon Mahlanga wegens activiteiten in de. strijd tegen de apartheid. Het Tweede- Kamerlid Ter Beek van de PvdA heeft hierover vragen gesteld aan minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken Mahlanga zou niet in beroep kunnen gaan tegen het vonnis. Weer in binnen- en buitenland 0 0 0 o o 9 0 3 3 I 0 0 o o ür In Amsterdam kwam gistermiddag de federatieraad van de FNV bijeen. FNV- voorzitter Kok (r.) begroet ACOP-voorzit- ter Dutman. het verbond het aanzien van de ambtena ren. De Algemene Rooms-Katholieke Ambte narenvereniging (ARKA), aangesloten bij het CNV, overweegt een kort geding tegen de Staat aan te spannen. De ARKA vindt dat het overleg van minister Wiegel met de ambtenarencentrales niet heeft voldaan aan de voorwaarden van „behoorlijk be stuur” en „bestendig beleid” zoals dat om schreven is in het administratief recht. Vandaag heeft de vereniging met juridi sche adviseurs overlegd over mogelijk te nemen stappen. Volgens ARKA-voorzitter Aarts kan een kort geding ook van belang zijn voor toekomstig overleg. Dit keer was er volgens hem geen sprake van „gelijk waardige partijen” die over een cao onder handelen. De overheid heeft de ambtena ren volgens hem een dictaat opgelegd. De ambtenarenvereniging, die 33.000 leden telt, doet niet mee aan mogelijke acties van ambtenaren. Het ARK-hoofdbestuur heeft de leden geadviseerd stakingsacties van andere organisaties niet te belemmeren. Op 1 mei 1980 krijgt de NV Texels Eigen Stoombootonderneming (TESO) de be schikking over een dubbeldeks veerboot, die 190 personenauto’s kan vervoeren. De boot wordt voor 37 miljoen gulden ge bouwd door het Rijn-Schelde-Verolme concern op de werf in Heusden. De over heid zal niet bijdragen in de kosten van de veerboot De TESO heeft de financiering rondgekregen zonder overheidssteun. nnw zzo ozo ono windst. o wnw ozo windst nw nnw o n nno ono no nno windst no no windst. o wnw ozo nw Het Tweede-Kamerlid J. N. Scholten (CDA) wil weten, waarom redacteur/verslaggever Kees Gravendaal van de NCRV-radio een visum voor Nami bië is geweigerd door de Zuidafrikaanse regering. Scholten heeft minister Van dei Klaauw van Buitenlandse Zaken hierover vragen gesteld. Gravendaal wilde de ver kiezingen in Namibië verslaan, maar w$s volgens Pretoria te kritisch over Zuid- Afrika. M ■c- O. r- - kÊ «r o o o o ozo o o ono o zzo z windst o windst. windst ono motregen windst 2 onbew. geh. bew. geh. bew. geh bew zw. bew. 1. bew. mist zw. bew. onbew onbew. 1. bew. geh bew 1. bew. zw. bew. geh. bew regen zw. bew. zw bew geh. bew geh. bew. zw. bew. 1. bew regen geh. bew regenbui (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Verzekeringspremies voor auto's, vrachtwagens, motoren, scooters en landbouwtractoren gaan Directeur-generaal Leenman van de PTT heeft gisteren besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de vijf amb tenarenbonden over mogelijke stakingsac ties in het postbedrijf.Leenman is bezorgd over eventueel te voeren acties in verband Er komen voorlopig geen harde acties van ambtenaren in electriciteitsbedrijven. De ABVA en KABO, die zijn aangesloten bij de FNV, besloten gisteren dit aan hun leden te adviseren. Na afloop van een gezamenlijke vergadering van de hoofd besturen van de twee organisaties werd verklaard dat „doeltreffende acties in de energievoorziening „nauwkeuriger en langduriger moeten worden voorbereid dan thans het geval kan zijn”. Volgens de bonden is het technisch overigens wel mo gelijk acties in de energiebedrijven te voe ren. Erosie, woestijnzand, temperatuur schommelingen in de woestijn en de stra ling van de zon bedreigen, volgens het Egyptische dagblad „Al Akhbar”, de sfinx aan de voet van de pyramide bij Cairo. D« kop van het duizenden jaren oude, monu mentale beeldhouwwerk dreigt er af te vallen door de breuken die zijn ontstaan Deskundigen zijn het niet eens over de wijze waarop de sfinx kan worden gered ROTTERDAM-AMSTERDAM. De Amerikaanse rederij Na vicom krijgt volgens de vervoersbonden FNV waarschijnlijk financiële steun van andere reders om een slijtageslag te winnen tegen de stakende bemanning van het schip Tropwind dat in Amsterdam ligt. De bonden leiden dit af uit opmerkingen die Navicom-directeur Rocklin het afgelopen weekeinde maakte toen hij de stakers van de Tropwind aan boord toesprak. De medewerkers van het Advies- en Be-I geleidingscentrum (ABC) van het Amster damse onderwijs vinden het onaanvaard baar dat het aantal arbeidsplaatsen bij hun dienst met 25 wordt verminderd. Ze hebben bij B. en W. geprotesteerd tegen deze inkrimping, ook al omdat die zonder enig overleg met de vakbonden is ge schied. De Armeense dissident Robert Nazarianl is in Moskou tot vijf jaar dwangarbeid en twee jaar „interne verbanning” veroor deeld wegens, wat wordt genoemd, „anti Russische agitatie en propaganda”, zo is ii dissidentenkringen in Moskou vernomen Het gezaghebbende Britse financieel- economische dagblad „Financial Times” zal met ingang van januari voor een deel ii Frankfurt worden gedrukt. Dit besluit is genomen omdat het blad nogal wat moei lijkheden had bij de internationale distri butie. Een deel van de kopij zal voortaan kant en klaar worden overgeseind van Londen naar Frankfurt. Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI: Veel bewolking met plaatselijk regen. Hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon 0 tot 4. Minimum temperatuur omstreeks 2 graden Maximum temperatuur om streeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 percent Kans op een geheel droog etmaal 40 percent VVEERR A PI’ORTEN met de enorme kerstdrukte. De bonden wilden de PTT-topman echter geen enkele inlichting geven over wat er mogelijk gaat gebeuren. De vervoersbonden FNV hebben beslo ten nog geen initiatieven te nemen voor acties bij de NS, de Haagse Tramweg Maatschappij en in het streekvervoer. Als chauffeurs van gemeentelijke vervoerbe drijven staken, zullen de chauffeurs van streekbussen die in de betrokken steden ook lokaal vervoer verzorgen, de haltes in de gemeenten overslaan, althans geen „lo kale” passagiers laten instappen. Bij de vorige ambtenarenactie in juni is dit ook gebeurd. De vervoersbonden zullen solida riteitsacties met de ambtenaren evenmin tegenhouden. De vervoersbond CNV voelt niets voor acties nu het overleg tussen de ambtena renbonden en minister Wiegel is afgebro ken. Het woord is volgens de bond aan het parlement. Morgen debatteert de Kamer over het vastgelopen arbeidsvoorwaar denoverleg. Nu acties voeren zou volgens delwijze discriminerend is, of voor een instantie die een beslissing moet nemen op dit gebied. Dit geldt bijvoorbeeld voor een rechter of een geschillencommissie die bij een cao-overeenkomst is aangewe zen. Discriminatie bij het onderwijs kan ter beoordeling worden voorgelegd aan de Onderwijsraad. £.2 co 3 2 2 2 3 2 2 3 5 2 6 WOENSDAG 6 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.32 uur onder 16.30 uur Maan op 12.55 uur onder uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 03.32 uur en 16.00 uur Hoogwater 07.57 uur en 20 25 uur Frankrijk en China hebben gisteren een handelsakkoord getekend. De overeen- i komst heeft een looptijd van zeven jaar en voorziet in de uitwisseling van goederen ter waarde van 29 miljard gulden. Frank rijk zal China ook twee kerncentrales leve ren met een capaciteit van 900 megawatt »5

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2