staalindustrie 1 Deze week geen universiteitsblad in Amsterdam Succes voor minister Scholten Mauretanië breekt met Polisario achtergrond Bulgarije wijst ambassadeur Overleg mislukt in Westduitse Maleisië iets soepeler voor vluchtelingen STELLIGE VERWACHTING NA EG-MARATHONTOP Egypte uit Volgens Amerikaanse bronnen: Ongewoon Vroeger H BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG DECEMBER 5 19 7 8 vonnis ïrkeer <oord sfinx 1 TEHERAN, WASHINGTON (Reuter, AFP). Van betrouwbare zijde in Washington is gisteren vernomen dat de Amerikaanse inlich tingendiénsten de overlevingskansen van de sjah van Iran in de huidige crisis op niet meer dan vijftig percent schatten. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Groot-Brittannië doet niet mee aan het Europees Monetair Systeem (EMS), waar mee de overige acht EG-landen 1 januari van start gaan. Deze stelli ge verwachting bestond vanmor gen vroeg in Brussel na een mara- thontop van de regeringsleiders middernacht eindigde de eerste dag van de Europese raad van regeringsleiders zonder wezenlij ke vooruitgang bij de besluitvor ming over het EMS. sidenl Times atuan rboot apier r scho- ivil het lts een lo gaan oor de gulden latsen door Nico Scheepmaker imibie eringte van de Europese Negen. Ver na 'Uidafri- Ho CQrcfn (ü«OPA!5(L 1 IM trijfël& Britten niet in Monetair Systeem NAVO-onderzoek naar financiering defensie Volgens het persbureau heeft Bulga- Opkomst in Namibië blijkt hoog F Overlevingskansen Sjah 50 procent Een groot aantal buitenlanders in Iran en met name de Amerikanen gaat zich steeds meer bedreigd voelen. Enkele jour nalisten hebben enige tijd vastgezeten om dat zij zich niet aan de avondklok hadden gehouden, sommige Amerikanen troffen waarschuwingen aan op hun voordeur en drie woningen werden met gebrekkige brandbommen bestookt. Binnen de Amerikaanse regering be staat geen eenstemmigheid over de vraag of de Sovjet-Unie een indirecte rol speelt in de Iraanse problemen. Gezegd werd dat men over geen enkel bewijsstuk beschikt. Wel acht men het mogelijk dat de Russen via Rome of Parijs de geestelijke leider Khomeiny financieel steunen. Khomeiny verblijft in de Franse hoofdstad. Als kandidaat voor het premierschap van een te vormen burgerlijke regering wordt genoemd de oud-minister van Bui tenlandse Zaken Abdollah Entezam. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de ongeveer 40.000 In een vrij rustig Teheran is gisteren het gerucht tegengesproken dat een regent- schapsraad zou worden gevormd die de taken van de sjah zou overnemen, tot 'de agitatie tegen de vorst is afgenomen. Ver der heeft de sjah, eveneens in reactie op geruchten, gezegd dat premier generaal Azhari zal regeren tot orde en rust hersteld zijn. landgenoten in Iran aangeraden zich tij dens de nu lopende heilige rouwmaand zo min mogelijk te vertonen, niet teveel uit te gaan, foto- en filmtoestellen thuis te laten en niet in de buurt te komen van gewijde plaatsen. •meense Rechte;: gearres- ren een vereen- jaar en xederen Frank ies leve- gawatt Als financiële experts worstelden de re geringschefs, bijgestaan door de ministers van Buitenlandse Zaken, zich door de mo netaire brij. Volgens Van Agt werden twee (Van onze redactie buitenland) De verkiezingen in Namibië (Zuidwest- Afrika) lijken een succes te worden voor het Zuidafrikaanse bewind in dit land. Gisteravond reeds, na de eerste van de vijf dagen waarop de Namibiërs mogen stemmen, was de opkomst bij veel stem bureaus naar schatting al in de buurt van de 50 procent. Zuidafrikaanse woord voerders in de hoofdstad Windhoek wij zen er op dat daarmee in elk geval is aangetoond, dat Zuid-Afrika de macht in Namibië nog stevig in handen heeft en dat de bevrijdingsbeweging SWAPO kennelijk niet zoveel greep heeft op de bevolking als wel wordt gemeend. Ook in Ovambo-land, de noordelijke provincie aan de grens met Angola, is dank zij een straf georganiseerd systeem van halen en brengen de kiezers wor den met vrachtwagens naar de stembu reaus gebracht de opkomst goed. Dit vervoer wordt georganiseerd door de po litieke partijen, vooral de democratische ü- Demonstranten voor het EG-gebouw in Brussel. Hun pro test richt zich tegen de nieuwe monetaire Een vrouw vertelde dat zij kwam, om dat haar komst, met het registratiebewijs in de hand, goed was voor de toekomst van het land. Hoe dat verder zat, kon ook zij niet vertellen. Turnhalle Alliantie CDTA de rijkste van de deelnemende groeperingen. er ook landen waar geld, dat aan het eind van het jaar op de defensiebegroting over schiet, vanzelf voor dat doel komt te ver vallen, terwijl in andere landen overschot ten op de volgende begroting kunnen wor den overgeboekt. Dat laatste is bijvoorbeeld in Nederland het geval, waar Defensie een uitzonde ringspositie ten opzichte van de andere departementen inneemt. Binnen de NAVO kunnen deze uiteenlopende methoden tot problemen leiden, bijvoorbeeld waar het gaat om militaire projecten die door meer dere landen tegelijk worden aangevat. Het risico bestaat dan dat een land niet meer aan zijn verplichtingen kan voldoen omdat de gelden daarvoor niet meer op de begro ting te vinden zijn. De defensiefinanciering binnen de NA VO is ook vandaag aan de orde gekomen en het gesprek zal worden vervolgd, wan neer in Brussel het Comité voor Verdedi gingsplannen van alle NAVO-landen bij eenkomt. Daarbij zal de blik zich vooral richten op de Verenigde Staten. Vorige week liet de Amerikaanse president Car ter, bij de presentatie van zijn anti-inflatie- programma, namelijk doorschemeren dat Amerika zich wel eens niet zou kunnen houden aan de vorig jaar door de NAVO- landen aangegane verplichting de defen- sieuitgaven jaarlijks met 3 percent te laten stijgen. Binnen de NAVO is men enigszins ver ontrust door deze mededeling, nu het dit De eindeloze rijen bij de stembureau’s worden veroorzaakt door het feit dat bijvoorbeeld in Ovambo-land veel men sen niet weten wat er van hen wordt verwacht en bovendien niet kunnen le zen en schrijven. Naast de DTA verwacht ook de nog wat behoudender) partij Aktur successen in Ovambo-land. Dat komt met name omdat deze partij als symbool een zwarte olifant heeft gekozen. Dit bij de Ovam- bi’s bekende dier slaat, als kenmerk van kracht, meer aan dan het Churchilliaan- se V-teken van de DTA. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Het blad van de üni- versiteit van Amsterdam Folio Civitatts, zal voor het eerst in 31 jaar deze week niet verschijnen. Dit als gevolg van de bezet ting van het Maagdenhuis, het admini stratief en bestuurlijk centrum van de universiteit. Tot gisteravond waren er geen inciden ten voorgevallen, ondanks de dreigemen ten van de SWAPO die, evenals enkele vooruitstrevende Namibische partijen, de verkiezingen boycot. Wel blijkt vooral in Windhoek bij de blanke bevolking de schrik er flink in te zitten na de bomaan slagen van afgelopen zaterdag. Hoewel de blanke Windhoekers toch al ruim voorzien waren van allerlei schietwa pens, is er sinds zaterdagmiddag een ware run ontstaan op de wapenwinkels. In één winkel werd binnen enkele uren voor ruim ƒ7500 aan munitie gekocht. jaar juist zoveel moeite heeft gekost om vrijwel alle NAVO-landen, voor wat de realisering van de 3-percentsgroei betreft, op één lijn te krijgen. Het niet-nakomen van deze verplichting door Amerika zou ook andere landen ertoe kunnen brengen hun slechte financieel-economische positie aan te voeren als argument tegen verho ging van de defensieuitgaven. Dit heeft Bachier Moestapha Sayed, de plaatsvervangend secretaris-generaal van het Polisario, gisteren gezegd in een vraag gesprek met het Algerijnse persbureau APS. Hij beschuldigde Mauretanië ervan, alleen maar „uitvluchten” te hebben be dacht tijdens de onderhandelingen die de laatste drie maanden zijn gevoerd tussen Polisario en Mauretanië. ALGIERS (AFP). Mauretanië heeft „eenzijdig en voor onbepaalde tijd” de onderhandelingen afgebroken met Poli sario, het bevrijdingsfront voor de Weste lijke Sahara. DÜSSELDORF (DPA). Een poging van werkgevers en vakbonden om een einde te maken aan de staking in de Westduitse staalindustrie is gistera vond mislukt. Beide partijen geven elkaar de schuld van de mislukking. De soepelere houding van de regering zou samenhangen met het feit, dat de laatste tijd veel Vietnamese vluchtelingen op zee zouden zijn omgekomen nadat hun bootjes opdracht kregen de Maleisisch^ wateren te verlaten. Nieuw-Zeeland heeft inmiddels aange boden 600 vluchtelingen op te nemen. Eer der liet dit land al 400 vluchtelingen toe. De werkgevers noemen de houding van de vakbondsorganisatie van me taalarbeiders IC Metall „halsstarrig”, maar deze zegt van haar kant, dat de mislukking van het overleg te wijten is aan de weigering van de werkgevers om de voornaamste eis van IG Metall, de geleidelijke invoering van de 35- urige werkweek, in te willigen. De staking in de Westduitse metaalin dustrie is vorige week dinsdag begon nen. In totaal zijn er nu 80.000 werkne mers bij betrokken, 50.000 stakers en 30.000 werknemers die ten gevolge van uitsluiting nu ook zonder werk zitten. Het is de eerste maal in 50 jaar dat er in de Westduitse staalindustrie wordt ge staakt. sn over- rt in Ita- gen. Op aliaanse (gen 2i) snde kt vliegvel- worden t. KOEALA LOEMPOER (UPI, AFP). Volgens waarnemers treedt de Maleisi sche regering de laatste dagen wat soepe ler op tegen de Vietnamese vluchtelingen die proberen aan land te gaan. Het aantal patrouilles van de marine voor de Malei sische kust zou zijn verminderd en vol gens niet-officiële cijfers zouden de afge lopen 24 uur minstens zeshonderd vluch telingen door Maleisië zijn toegelaten. fazariat); 'beid en veroor! 1, „anti- zo is in ■nomen lancieel Times' m deel ij xesluit is mt moei- le distri- «■oortaar. ■ind van an Per- in een an een rse wel len ge- Hij on- n: ..Een ensvat- de Mo- d”. Is Eigen de be- ?erboot, ren. De ien ge- rerolme )e over- i van de iciering •un. Voor zover dat door waarnemers was te constateren, gingen het stemmen zelf en het vervoer naar de stemlokalen niet gepaard met dwang Anderzijds werd ook niet duidelijk of de Ovambo’s wel wisten dat men ook kon weigeren te stemmen. Tijdens het bezoek aan een stembureau in Oshikata, 30 kilometer van de grens met Angola, vertelde een kiezer, die geduldig in de rij op zijn beurt stond te wachten, dat hij wel wist waar voor men hem naar het stembureau had laten komen: „om te stemmen”. Vraag: Weet u wat dat is? Antwoord: „Nee”. ratuur ie stra ms het le sfinx ilro. De monu- r af te its taan ver de gered Ik heb al verteld hoe Sylvia Bezemer, op de dag van haar bevrijding uit een Jappen kamp in Batavia, haar eerste Zweedse wittebrood at, dat gebakken was op de Oranje, waarop haar tante hoofdverpleeg ster was. Zij was de enige niet die het Zweedse wittebrood voor het eerst onder ongewone omstandigheden proefde. Me juffrouw C. van Coolwijk uit Utrecht, die op 29 april 1945 zevenentwintig jaar was, schreef me het volgende over haar erva ringen met het wittebrood: le. Hoe hoorde ik ervan? Dat kan ik u niet meer vertellen, ik zat in de gevangenis aan de Amstelveenseweg te Amsterdam sedert 1 februari 1945. Op zeker ogenblik wisten we dat daar gewoon. Voor ons, in de cellen, was dat Zweedse wittebrood het symbool van een spoedige bevrijding uit de gevangenis, belangrijker dan het stillen van de honger die wij leden. Ik herinner me niet dat we toen over eten spraken, maar wel, dat we vol waren van het nade rend einde van de oorlog. 2e. Hoe kregen we het? We kregen het niet. Wel stond op zekere dag, daar, waar de ijzeren trap uitkwam op de cellengale rij, een soort houten marktkraam, waarop prachtige hoge witte broden lagen uitge stald. Die opstelling was bijzonder geraffi neerd: iedere gevangene kwam er dage lijks langs, als hij werd „gelucht”. Dit kostelijk brood heeft daar enige dagen tentoongesteld gestaan, hoeveel dagen weet ik niet meer. Opeens was het verdwe nen, inclusief de „marktkraam”. Niemand van de gevangenen heeft er iets van gekre gen. 3e. Hoe'ervoer ik het? Ja, dat schreef ik u al: als symbool van spoedige bevrijding uit de gevangenis, maar met in het achter hoofd de gedachte en angst, toch nog naar Oranjehotel te Scheveningen te worden afgevoerd of nóg erger, zo op het scheiden van de markt. 4e. Hoe het mij smaakte? Als ambrozijn, dit eist een verklaring, daar we het niet kregen in de gevangenis. Enige dagen voor het einde van de oor log werd de vrouwenafdeling politieke ge vangenen D II (3) van de Amstelveenseweg overgebracht naar het huis van bewaring aan het Kleine-Gartmanplantsoen te Am sterdam, waaruit wij, in kleine groepen, werden vrijgelaten. Iedere dag een paar. Op 29 april bleek het mijn beurt te zijn. Een niet te beschrijven emotie. Een koude, zeer zonnige lentezondagmorgen. En daar sta je dan opeens, vrij, buiten. Geen mens te zien, nergens verkeer, het angstig grote en lege Leidseplein links, de eindeloos lange Weteringschans rechts. Over de schouder, op de rug, de waschzak, met je gevangenisspullen, voorzien van afdeling en celnummer. Op de hoek van Wetering- plantsoen en Weteringschans een prachti ge bloemenstal met alle kleuren tulpen en narcissen. Ik wilde een bont bouquet mee nemen voor thuis, wat geld had ik nog op zak. Bloemenman ziet die zak en zegt: „O, ben je d’r zo één”, met een gebaar richting gevangenis, waarop hij mij een schitteren de bos bonte tulpen cadeau geeft van lou ter vreugde. Ik heb het gevoel flauw te vallen van emotie en honger en kou. Hij ziet dat, rent weg naar een café op de hoek van de Vijzelgracht en Weteringschans en komt terug met een grote kop thee (surro gaat natuurlijk). Een moment om nooit te vergeten, het gebaar van die man, die heerlijk warme thee en nog wel uit een echte kop! Een voorbijkomende vrouw ontfermt zich over mij, neemt mijn wasch zak van mij over. Bij het Frederiksplein gekomen, vraagt ze of ik honger heb en geeft mij spontaan twee grote sneden Zweeds wittebrood, die ik al lopend opeet. Ze brengt me helemaal thuis in de Pretori- usstraat. Die vrouw, ik zou haar nooit herkennen, maar ook nooit vergeten, zo min als ik die boterhammen zal vergeten, die ze mij op die ijskoude, zonnige, maar toch heerlijke zondagmorgen gaf. Later heeft mij nooit meer iets zo heerlijk ge smaakt!” En W. Clausing uit Haarlem schrijft: „Het eerste wittebrood zag ik niet in Hol land. Neen, dat was in een plaatsje ergens in Duitsland, waar de Canadezen ons via de zogeheten Freiheitsbruecke Bridge of Freedom overnamen van de Russen. Daar stond ze aan de kant van de weg. Een nog jonge vrouw met een kinderwagen. „Kijk eens”, riep ze, in die heerlijke Hol landse taal, die ik voor het eerst weer uitgesproken hoorde door een vrouw. En ze hield een stukje spierwit brood triom fantelijk in de hoogte. „Zo was het nou vroeger bij ons ook Vroeger Zo lang had de oorlog geduurd. In een paar jaar was voor ons alles vroeger gewor den”. xk Premier Van Agt samen met minister van Buitenlandse Za ken Van der Klaauw bij de aanvang giste ren van de tweedaag se Eurotop. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Op voorstel van de Neder landse minister van Defensie mr. W. Scholten, zullen de Europese NAVO-lan den een onderzoek gaan instellen naar de manier waarop die landen hun defen sieuitgaven financieren. Gebleken is dat tussen die financieringsmethoden grote onderlinge verschillen bestaan, die ook van invloed kunnen zijn op de planning van de defensie van het bondgenootschap. De ruim 80 SWAPO-leden die na de bomaanslagen en de relletjes van zater dag in de zwarte voorstad Katutura wer den aangehouden, zijn intussen vrijgela ten. Volgens de politie worden „goede vorderingen" gemaakt bij het onderzoek naar de bomaanslagen. De eveneens za terdag opgepakte SWAPO-leiders zitten nog vast. ran het t. Ame- everan- >r geen den zal kend of a heeft s- en Bé- A raster- invaard- tsen bij ierd. Ze ■d tegen zonder 1 is ge rije hiertoe besloten na de „inval door politie en leger van Egypte” in de Bul gaarse ambassade in Cairo in de nacht van zaterdag op zondag, die „een schending betekent van alle beginselen van het internationale recht”. De Egyptische actie in de ambassade, waarbij een Bulgaars personeelslid werd gearresteerd, zou in opdracht van president Sadat zijn gehouden nadat de ambassade had geweigerd personeels leden die betrokken zouden zijn ge weest bij de mishandeling van de vrouw en twee dochters van een Egyp tische ambtenaar, over te dragen aan de Egyptische autoriteiten. Volgens Bulgarije zouden de Egypte- naren zich bij de actie in de ambassade hebben schuldig gemaakt aan „vanda lisme”. Het niet verschijnen van het weekblad wordt mede veroorzaakt door het stand punt van het College van Bèstuur. Dit college heeft bepaald dat geen enkele amb tenaar gedurende de bezetting het Maag denhuis mag binnengaan. De bezetters hebben laten weten dat de redactie van Folio Civitatis wel mag binnenkomen en gebruik mag maken van de computer met het adressenbestand. Onder voorzitterschap van bondskanse lier Helmut Schmidt, die veel politiek pres tige heeft geïnvesteerd in het EMS, bespra ken de regeringschefs een acht pagina’s tellend document over alle nog resterende knelpunten. Na ruim twaalf uur beraad, waarvan ongeveer zeven uur aan de mone taire samenwerking was gewijd, consta teerde een duidelijk vermoeide eerste mi nister Dries van Agt: „Er is vooruitgang geboekt, maar veel belangrijke vragen blijven nog open”. De Britse premier Jim Callaghan hoefde nog niet het achterste van zijn tong te laten zien. Over de steun aan de EG-landen met 1 een zwakke economie (Groot-Brittannië, ‘Italië en Ierland) kwamen de Negen nog niet toe. Verwacht wordt dat de Britten hiervan het breekpunt zullen maken. politiek belangrijke besluiten „overeenge komen”. Het EMS wordt op 1 januari ingevoerd en over de structuur van het wisselkoersarrangement bestaat geen ver schil van mening meer. Hetzelfde geldt voor de omvang van het fonds (25 miljard Europese rekeneenheden of 70 miljard Volgens minister Scholten betekent het instellen van de studie nog geenszins dat gestreefd zal worden naar harmonisering van de financieringen. Welke gevolgen de studie zal hebben voor de aangesloten NA VO-landen, valt pas te zeggen wanneer zij is afgerond, aldus Scholten. In NAVO- kringen wordt verwacht dat daar lange tijd mee gemoeid zal zijn. Scholten deed zijn voorstel gisteren in Brussel, waar de Europese NAVO-landen, verenigd in de Eurogroep, onder zijn voor zitterschap bijeen kwamen. Scholten was het als financieel diskundige opgevallen dat binnen de NAVO op militair, technisch en politiek terrein veel zaken gepland wor den, maar niet waar het de uitgaven be treft. Tussen de NAVO-partners bestaan gro te verschillen op dit terrein. Sommige lan den krijgen prijsstijgingen van defensie materieel automatisch gecompenseerd, andere niet of slechts gedeeltelijk. Zo zijn gulden) voor kredietverlening aan landen die in financiële moeilijkheden komen. Maar hierover waren de ministers van Financiën van de Negen het twee weken geleden al in grote lijnen eens De moeiza me gang van zaken (Van Agt: „Nauwelijks te volgen voor simpele eerste ministers”) heeft te maken met de tactiek van bonds kanselier Schmidt. De Duitse regeringslei der wil, zo zei Van Agt. op alle politiek gevoelige punten een besluit van alle EG- landen horen. Als Londen weigert aan het EMS mee te doen, draagt de regering- Callaghan dan duidelijk de verantwoorde lijkheid, zo werd gezegd. Over de medewerking van Italië en Ier land, beiden met een zwakkere economie dan het Verenigd Koninkrijk, bestaat nau welijks twijfel. Voor Rome bestaat geen andere keus dan mee te rijden op de EG- trein en de Ieren hebben bij Schmidt ge hoor gevonden voor hun verzoek om om vangrijke financiële hulp die nodig is om bij de andere EG-landen in de pas te kunnen blijven. Oud-premier Barend Biesheuvel (CDA) is een van de „drie wijzen” die gaan stude ren op de vraag hoe de besluitvorming in de Europese Gemeenschap verbeterd kan worden, zo werd vanmorgen bekend. De regeringsleiders van de Europese Negen hebben hiertoe gisteren besloten. De twee andere „wijzen” zijn de Britse oud-minis ter Edmund Dell en de Fransman Robert Marjolin, voormalig Europees commissa ris, beiden zijn socialist. Scholten waarom tvend aal xr Nami- rikaanse Van de: hierovei de ver- iaar wSs ?r Zuid (Van onze redactie buitenland) SOFIA/CAIRO. Bulgarije heeft zijn ambassadeur en al zijn diploma ten uit Egypte teruggeroepen. De Egyptische ambassadeur en diens per soneel moeten binnen drie dagen Bul garije verlaten, zo heeft het Bulgaarse persbureau BTA vanmorgen bekend gemaakt. ig, voor erp pro- ien Solo- »n in de Tweede- A heeft ster Van Zaken ien gaan

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3