NOG GEEN SUBSIDIE... WEL BTW et n inhoud, niet de bediening jÜ— in Commissie Open Beraad „Het belangrijkste is de „Beverwijk komt plaats toe le 5? nt 3 Meijer Warmte VELSENS COLLEGE BEPLEIT TOETREDING Steun DOPEN BIJ DE KRITISCHE GEMEENTE IJMOND Discutabel wi Hoogeberg 5 4 19 7 8 VELSEN-MMUIDEN DECEMBER DINSDAG 5 (Van een onzer verslaggevers) i Dit staat in het rapport „Dopen in de Kritische Gemeente IJmond” waaraan donderdag in de ge reformeerde Petrakerk te IJmuiden een vergade ring wordt gewijd van de Raden van Kerken in de Noordelijke en Zuidelijke IJmond. W „Duwtje” SB s (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De christelijke doop houdt een koersbepaling in voor het kind en de volwassene die dit sacrament krijgt toegediend. Dopen houdt een bewuste keus in. Bij de kinderdoop nemen de ouders de verplichting op zich Jezus van Nazareth bij de opvoeding als voorbeeld te stellen. Er wordt uitzicht geboden op een wereld zonder onrecht en onenigheid. De doop is dus een wensdroom en geen vorm van registratie en vrijheidsbeperking”. tl (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. B. en W. van Vel sen willen ook de gemeente Be verwijk betrekken bij de werk zaamheden van de Commissie Open Beraad die voor de mon ding van het Noordzeekanaal mo gelijkheden voor een toekomstige havenontwikkeling in studie heeft. Samen met een aantal an dere belangengroepen zijn de ge meenten Velsen, Zaandam en Amsterdam nu al in het Open Beraad vertegenwoordigd. Wet houder K. Bijl van Ruimtelijke Ordening beloofde maandaga vond de voorzitters van de be- raadsgroep te zullen benaderen over toetreding van Beverwijk als vierde gemeente. IJMUIDEN Zaterdag zal of ficieel de opening plaats vinden van het overdekte recreatiezwem- bad De Hoogeberg. Staatssecreta ris G. C. Wallis De Vries van CRM komt er speciaal voor naar IJmui den. Gemeentebestuur en geno digden zijn de eersten die met de staatssecretaris de nieuwste aan- winst van Velsen zullen bezichti gen. In de er op volgende week krijgen de scholieren van de Vel sense scholen de gelegenheid een „droog bezoek” af te leggen, ’s A- vonds is het de burgerij die daar toe in de gelegenheid wordt ge steld. Per wijk zijn uitnodigingen verstuurd. Van gemeentezijde verwacht men elke avond zo’n vijftienhonderd a tweeduizend nieuwsgierigen Ij recreatief zwempaleis n tntal ver- sben .istig it te ctijk dan ties na- aden in encom- worden ommis- een on- opposi- ers zelf er zijn actor zo tan het srksitu- doende beleid”, uur tur Tussen de K.G.IJ. en de gereformeerde kerken in dit gebied is een discussie losgebrand over het doopritueel eerder dit jaar binnen de Kritische Gemeente IJmond. Enkele van huis uit gereformeerde echtparen uit IJmuiden lieten hun kind dopen zonder dat bij de doophandeling zelf een kerkelijke ambtsdrager te pas kwam. een begin gemaakt met het zwemmen volgens rooster. Handenwrijvend keerde een tevreden wet houder Meijer die dag moe maar tevreden huiswaarts. Met diezelfde handen sloeg hij op 22 augustus van het vorig jaar de eerste paal voor het bad. Op grond die was aan gekocht van het gemeentelijk gasbedrijf. In het verlengde van „het diepe” maximale diepte van de springkuil 3 meter bevinden zich een halfdiep bad van 14 bij 10 meter met een aflopende diepte van 90 tot 140 centimeter en een les- en instruc- tiebad van 14 bij 8 meter met een aflopen de diepte van 40 tot 90 centimeter. Gescheiden van deze bassins is er een afgesloten peuterbad van 7 bij 3 meter met een aflopend vloeroppervlak van 20 tot 40 Dat die bedoeling „zwemmen" is zal voor iedereen duidelijk zijn. Maar bij dat zwemmen is heel erg sterk het accent gelegd op het recreatieve aspect. Dat wordt in de eerste plaats al duidelijk door de wijze waarop men de immense zwem- hal van 50 bij 22 meter heeft ingedeeld. Er is niet gekozen voor één vijftig-meterbad aan welke afmeting moet worden voldaan bij internationale wedstrijden. Onder de asymmetrische overkapping waar op geraffineerde wijze is gespeeld met een lichtinval die weerkaatst en als het ware voor een indirecte natuurlijke ver lichting zorgt, liggen drie baden. Uiteraard is het bad van 25 bij 15 meter het meest in het oog lopend. Enerzijds bestaat de móge lijkheid om via een sluis „binnen” te verla ten en „buiten” een luchtje te scheppen. Aan dé tegenoverliggende lange zijde is een bescheiden tribune voor circa 150 man publiek. centimeter. Eigenlijk meer een natte crè che. Bij binnenkomst van het gebouw aan de Trompstraat wordt de aandacht direct ge trokken door de tropische wintertuin. Aangrenzend een kantine die wordt geëx ploiteerd door de heer E. Joosen. Vanuit deze ruimte heeft de bezoeker een uitzicht over de drie achter elkaar geprojecteerde baden. Wie kantine en tuin links laat liggen kan via een balie naar de „natte afdeling”. Daar bevinden zich 41 wisselcabines voor het omkleden. Scholen kunnen gebruik maken van de meer massale kleedruimten. Deze afdelingen worden begrensd door douchegelegenheden. Alle perrons rond de baden zijn belegd met geprofileerde tegels die voorkomen dat men te makke lijk uitglijdt. Ook voor minder-validen is in alle opzichten gedacht aan omkleed-, dou che- en toiletgelegenheden. Kortom in het recreatiebad De Hoogeberg zal men tever- geefst zoeken naar het ontbreken van noodzakelijke voorzieningen. De betegelde voetpaden omzomen de bassins die zijn vervaardigd van polyester. Projectadviseur R. Bindervoet verklaart dat TIP-Combine het enige aannemersbe drijf is dat voor de bouw van zijn grote bassins gebruik maakt van dit materiaal. Een belangrijk aspect in een overdekt zwembad is de temperatuur. Niet alleen door isolatie van de spouwmuren en van het dak wordt zorgvuldig omgesprongen Beverwijk is tot nu toe uitsluitend door deelneming aan de werkgroepen van de Commissie Open Beraad betrokken bij de havenproblematiek die op diverse punten de belangen van die gemeente raakt. de beperkte visie met een verwijzing naar Gedeputeerde Staten. „In de wet op de ruimtelijke ordening zitten voldoende ga ranties ingebouwd voor een afgewogen besluitvorming waarbij met het belang van alle betrokken gemeenten rekening wordt gehouden. Het feit dat projecten buiten de gemeentegrens niet ter sprake jj- Wethouder K. W Bijl alternatieven een de zoek voor subsidie is door CRM op dit moment noch afwijzend noch instemmend gereageerd. Overigens zal de gemeente wel een bedrag van 1 miljoen gulden aan BTW moeten afdragen aan het rijk. Terecht kan de gemeente trots zijn op dit nieuwe bezit waarvoor men en ook dat is een belangrijk gegeven geen betere plek had kunnen vinden dan juist aan de Trompstraat. Een plek in het hart van een woonwijk die vroeger werd ont sierd door een gashouder. Waar voordien een duin De Hoogeberg heeft gele gen. Op symbolische wijze is die Hooge berg in ere hersteld. zijn gebracht bij de Velsense standpuntbe- lang speelt daarbij geen rol”, zei hij. In de schriftelijke reactie bij het punt verkeersvoorzieningen in het streekplan krijgt de bouw van de Wijkertunnel de volle steun van het Velsense college. „Dat doet niets af aan onze voorkeur voor selec tief autogebruik en bevordering van het openbaar vervoer” verklaarde wethouder Th. C. Witte van Verkeerszaken in ant woord op vragen hierover van D. Kuijper (Progressief Velsen). Deze had steun aan een „waanzinnig kostbare” Wijkertunnel gekwalificeerd als „hinken op twee ge dachten”. Wie het autogebruik wiL terug dringen hoeft daarom nog niet blind te zijn voor de knelpunten op dat terrein" bracht Witte daartegen in. De toekomstige bebouwing van het Noorderveld tussen Uitgeest en Heems- kerk speelde maandagavond in de discus sies over mogelijk bouwlocaties in het ge bied IJmond een belangrijke rol. Op het punt van de woningproblematiek bestaat een bestuurlijke samenwerking tussen de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heems kerk. In de schriftelijke reactie van het Velsense college op het streekplan komt het cijfer 56000 voor als raming voor de woningbehoefte in 1990. Wethouder K. Bijl zag goede mogelijkheden voor de bouw van 5000 woningen in de Velserbroek in plaats van de 4000 die daarvoor in de schriftelijke reactie op het streekplan wa ren opgenomen. De PvdA’er H. Schiltmeij- er had in de eerste vergaderronde naar de mogelijkheden voor een dichtere bebou wing in dit nu nog ongerepte poldergebeid geïnformeerd. Gedurende de periode tot 1990 wordt voor de drie IJmondgemeenten samen (uitgezonderd het projekt Velser broek) een bouwcontingent van 4500 ge noemd. Schiltmeijer (PvdA) noemde dit cijfer discutabel omdat van Heemskerkse kant meer en meer bezwaren komen tegen het volbouwen van het Noorderveld. •tin het te vlek kig. De jen alle m wor- stelt dans heid orte- ö- A. Schiltmeijer .meer bouwen 'lijks veer antal -ang iven. p de van egen zo’n ndat zal De christelijke doop en de discussies rond de toediening worden op 9 december nog eens aan de orde gesteld tijdens een studiedag van de Kritische Gemeente IJmond te houden „De Nieuwe Slof” te Beverwijk. Hiervoor luidt het thema „Basis en ambt”. Jan Ruijter van de Kritische Gemeente IJmond spreekt in het rapport „Dopen in de K.G.IJ.” van een moeizaam proces om de kern van de bijzaken te scheiden in de discussies rond het doopritueel. „In het begin hadden we veel tijd nodig om tegen elkaar te zeggen wat de doop niet is. Geen afwassing van de erfzonde, althans’niet zoals dat begrip in de loop der eeuwen een eigen bekrompen leven is gaan leiden; en ook geen rijbe wijs naar de hemel". Voor de Kritische Gemeente is niet de bediening (het ritueel) maar de inhoud het belangrijkst. In hetzelfde rapport wordt het doopsel omschreven als teken van wedergeboorte als lid van een christengemeente die met zijn bemoeienis tegenover de dopeling niet te ver mag gaan. Jan Ruijter. „We zetten onze kinderen op een bepaalde weg. De weg van Jezus van Nazareth. We geven ze een duwtje in die richting, willen hen de consequenties van het evangelie vóór leven We mogen daarbij niet indoctrineren. Ze moeten in de toekomst zelf hun keus maken. Indoctrineren en inprenten zijn totaal verschillende begrippen zo blijkt uit een tekst uit het bijbelboek Deuteronomium, ooit benadrukt met een doopviering van de K.G.IJ. Hier wordt gesproken van een verbond (van het Joodse Volk) met Jahweh waarvan „de vrede Gods en gehoorzaamheid aan de goddelijke wetten” als harde consequentie worden genoemd Citaat aan het slot van dit bijbelgedeelte: „Prent deze woorden in uw hart en binnenste. Prent ze ook uw kinderen in, herhaalt ze wanneer u in huis zit of wandelt op straat, wanneer u gaat slapen of opstaat, opdat u met uw kinderen kunt blijven wonen in het land dat de Heer heeft beloofd”. blad het traditionele standpunt weer. Hij noemt de toediening van de christelijke sacramenten een duidelijke ambtstaak. De omstreden doopviering bij de K.G.IJ. is voor hem niét meer dan een „clubgebeuren en een radicale miskenning van de rol die een gemeente van Jezus Christus dient te spelen". De geestelijke vader van dit zwembad dat door zijn opzet en uitvoering tot de modernste recreatiebaden in Nederland mag worden gerekend, is de Twellose ar chitect de heer L. G. Brouwer. Opmerke lijk is dat hij bij het zoeken naar vormen en kleuren dankbaar gebruik heeft ge maakt van eenvoud. Daardoor is er eigen lijk niets wat opvalt in het architectonisch geheel. Alles lijkt vanzelfsprekend. Dat geldt voor de indeling van de ruimten evenzeer als voor de totaliteit van het bouwwerk. Wie het recreatiebad De Hoogeberg binnenstapt waant zich direct in een vertrouwde omgeving „Gewoon een vestzak-broekzaktransac- tie,” zegt Meijer lachend als hij een uiteen zetting geeft over de bedoeling van het fraaie complex dat ligt ingeslóten tussen Trompstraat en IJmuiderstraatweg „Een kwalijke ontwikkeling waarmee de IJmondsamenwerking op woning bouwgebied lelijk op de tocht komt te staan”, verklaarde wethouder Bijl naar aanleiding hiervan. Als alternatief voor het Noorderveld noemde hij het plan Wa- terakkers en *t Schilletje in Heemskerk. Het cijermateriaal waarmee wij naar aan leiding van het streekplan op tafel komen kan daarmee ongewijzigd blijven, zo stel de hij Schiltmeijer gerust. ■A De tropische wintertuin draagt bij tot het recreatieve en huizelijke karak'ter van het moderne zwempaleis. De gevolgde procedure bij de vaststel ling van het streekplan, die maandag avond met geringe tekstwijzigingen zijn beslag kreeg, en de onderdelen kustaan- passing/havenontwikkeling en woning bouwlocaties waren de hoofdpunten in de tweede vergaderronde. D. Kuijper van Progressief Velsen maar ook woordvoer ders van de CDA- en PvdA-fracties had den in de eerste raadszitting over het streekplan over een wat overhaaste behan deling geklaagd. Wethouder Bijl voerde „tijdgebrek" aan als excuus. „De diverse commissies wijdden er zegge en schrijven één vergadering aan. Aanvankelijk was aan twee vergaderingen gedacht maar dat konden wij na de toch wel uitputtende begrotingsbehandeling niemand aan doen", aldus de heer Bijl. D. Kuijper (Pro gressief Velsen verweet het college vorige week donderdag een te engharige benade ring en overdreven veel aandacht voor alleen Velsense onderdelen van het streek plan. Amsterdam behoudt zich het recht voor over ontwikkelingen op Velsens grondgebied verstrekkende dingen te zeg gen Velsen kijkt niet verder dan de eigen gemeentegrenzen, zo voegde Kuijper daar maandagavond aan toe. Bij vergoelijkte r -z' Werden tie eerste besprekingen voor-de bouw van dit bad al gehouden in het begin van de zeventiger jaren, wethouder J. W Meijer raakte met de aannemer TIP-Com bine uit Twello aan de onderhandelingsta fel. Voor een bedrag van ruim 6 miljoen gulden werd door het Twellose gespeciali seerde bouwbedrijf de bouw van het bad aangenomen Meijer wist zich in een be voordeelde positie omdat TIP op het mo ment van de onderhandelingen in verband met werkgelegenheidsproblemen de order graag wilde hebben. Na een dag onderhan delen werd overeenstemming bereikt Voor de gereformeerde kerkeraad te IJmuidén is de toedie ning daarmee ongeldig. Door uitsluiting van de geestelijke werd niet voldaan aan de voorwaarden die de kerken yoor de geldige doop stellen. Bij de omstreden doopviering verrichtten de ouders samen met een familielid de rituele handelingen De kwestie is in het dagblad Trouw aan de orde gesteld. Voorstan ders van de alternatieve doopvoering stelden daarin dat „De doop niet als inlijving bij een historisch gegroeide kerk inhoudt maar een beslissing in veel breder verband inhoudt. De dope ling wordt in het latere leven voor de keus gesteld tussen welvaart en armoede, sociaal bezit of privébezit en meer levensvragen waarbij de messiaanse opdracht bepalend is voor het antwoord. Ds. J Helderman, als theoloog verbonden aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, gaf in eerdergenoemd dag- snelle, zan de riten te taal te belem- m zaak inderd. De wethouder deed zijn toezegging maandagavond in de tweede vergaderron de over het Streekplan Amsterdam- Noordzeekanaalgebied naar aanleiding van een vraag van de PvdA-fractieleider A. Schiltmeijer. ri- Overzicht van het „diepe" en „halfdiepe" bad van De Hoogeberg Het hele bezichtigings- en kennisma- kingsprojekt duurt tot en met maandag 18 december. Daarna kan het publiek tot 5 januari iedere avond terecht om a raison van één gulden te „proeven” hoe het nieu we zwembad smaakt. Op 6 januari wordt d- Twee zonnebanken completeren hel moderne karakter van het zwembad aart de Trompstraat. „De Hoogeberg” modern met de warmte-energie. Middels warmteterugwinningsinstallatie in machinekamer wordt sterk bezuinigd op het energieverbruik. De gebruikte warm te die wordt teruggewonnen wordt onder meer gebruikt voor de opwarming van verse lucht. De warmte van de rookgassen uit de ketels kan via een watersproei- installatie weer worden gebruikt voor de opwarming van bad- en douchewater. Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan de afwerking van de omgeving van het nieuwe gebouw. Wethouder Meijer wil nog pogingen in het werk stellen om een zich aan de zijde van de Trompstraat bevindende loods van het gasbedrijf te laten verwijderen. Het zou een welkome verruiming zijn voor de parkeermogelijk- heden. De kosten van de bouw en de exploitatie worden geheel door de gemeente gedra gen. Verwacht wordt dat er jaarlijks een bedrag van 1,6 miljoen op de exploitatie zal moeten worden toegelegd. Op een ver-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5