meetapparatuur I Tegen N-bom I I I I I I i i I I I I I I I Oranjewerf vertimmerde I Blijf van m’n lijf tot milieuboot I I I Kaarslicht I “i Oude scheepshuid verbergt nu ultramoderne Lammergier E. I i i de „Holland” Sirenes I I I Parkeerproef Vlooienpark r 'l Vleermuis K Vuilste plekken 12 13 WOENSDAG 6 DECEMBER 19 7 8 AMSTERDAM j.ïni iipiffiMffiBW r f XL™ iZa wil AMSTERDAM. Liefhebbers vallen in zwijm voor haar vrouwe lijke lijnen. Kenners bewonderen in stille aanbidding de trillingvrije loop van haar motoriek. Vakbroe ders roemen haar betrouwbaar heid bij nacht en ontij. Na zeven entwintig jaar stormen en zeeën te hebben doorstaan heeft zij nog niets van haar bevalligheid verlo ren. De snelste van de Noordzee is zij niet meer, daarin heeft de tijd haar achterhaald. Wel weet ze met AT onder redactie van Theo van der Kaaij K achttien komma drie knopen per uur de concurrentie nog aardig op afstand te houden. Toch werd het tijd om aan de toekomst te denken van de be roemde bergingssleepboot „Hol land” van rederij Doeksen op Ter schelling. Wat moet een reder met een schip, dat door zijn oerdegelij ke bouw het eeuwige leven lijkt te hebben? Wie is er nog geïnteres seerd in een allround zeewaardige schuit die gestrande olietankers kan vlot trekken en tevens be schikt over ’n volwaardige salon- accommodatie om in stille tijden I passagiers heen en weer te varen I van Terschelling naar het vaste- - land? r VINDEN VAHHB Eerbiedwaardige schuit sloot een bizar huwelijk met Rijkswaterstaat 1979. ,s. E S Op de Oranjewerf van IHC Verschure BV in Amsterdam-Noord is de toekomst van de „Holland” de afgelopen maanden veilig gesteld. Rederij Doeksen sloot een contract met Rijkswaterstaat, waarin de illustere sleper als milieuboot een volle dig nieuwe rol gaat spelen op de Noord zee. In dok heeft de „Holland” wekenlang met zich laten sollen. Wie het resultaat aanschouwt, moet erkennen dat er tussen de eerbiedwaardige schuit en Rijkswater staat een bizar huwelijk is gesloten. AMSTERDAM. De Oranjewerf aan de Nieuwendammerdijk in Am- sterdam-Noord is een onderdeel van het scheepsbouwconcern IHC Ver schure BV, dat het hoofd boven water kan houden. Geen nieuwbouw van schepen, daar valt geen droog brood meer mee te verdienen. De betrekke lijk kleine Oranjewerf heeft zich toe gelegd op reparaties en verbouwingen. Eenmaal op zee zal de „Holland” haar vermomming als bergingssleepboot laten vallen en nijvere laboratoriumtechnici zul len in de weer zijn met ingenieuze appara tuur gelijk de activiteiten van een geheime dienst in een James Bondfilm. Het aller nieuwste echolood, het modernste giro- kompas, sensoren, registratie-apparatuur, verend opgehangen, voorzien van een ei gen stroomcircuit en straks een zelfme- tend zweeflichaam, dat als „spoetnik” of „vleermuis” door het water snelt, dat alles achter het decor van een haast antieke Als sleepboot beschikt de „Holland over een unieke salon-accommodatie, omdat de rederij het schip vroeger in de zomer inzette op de veerdienst Ter- schelling-Harlingen. De gebrandschil derde ramen, het houtsnijwerk en de gerieflijke rustbanken blijven intact, maar de toilettenreeks van eerste, tweede en derde klas, alle voor dames en heren is drastisch vereenvoudigd. Kapitein Van der Wiele, Terschellinger en al 23 jaar op de brug van de „Holland”, wil niet veel kwijt over de metamorfose van zijn lievelingsschip. Hij krijgt voort aan te maken met twee ploegen: de man nen van Rijkswaterstaat en zijn eigen scheepsvolk. De kapitein mompelt iets in de trant van „we moeten maar zien hoe dat loopt”, maar god hoort hem brommen, want hij is inwendig ziedend dat de trotse kleuren van zijn rederij (zwart schip, wit te opbouw) moesten wijken voor het uit dagende zwart-geel van Rijkswaterstaat. •tr Twintigduizend Nederlanders staan op een wachtlijst om in aanmerking te komen voor een volkstuin. Nog eens dertigduizend staan niet ingeschreven, maar zouden best in aanmerking willen komen voor een dergelijke tuin. Zeker in Amsterdam is de behoefte aan volkstuinen ontstellend groot, vooral nu het ene complex na het andere moet wijken voor bouwwerken, wegen en spoorlijnen. Omwonenden van het Waterlooplein hebben niet willen wachten tot zij eens aan de beurt zullen zijn. De Vrienden van het Vlooienpark’’ hebben een stukje groen gekraakt en vormen met elkaar de Eerste Algemene Tuinvereniging in oprich ting. lijk is. B. en W. stellen de raad voor de bewoners van de Rapenburgerstraat dertig gulden per maand en bedrijven tachtig gulden te laten betalen. In Bui- tenveldert wordt het bedrag voor de bewoners die dat willen veertig gulden per maand. Na een half jaar gaat de gemeenteraad bekijken of ook de Utrechtsebuurt in aanmerking kan ko men. Rembrandt zal zich wel in zijn graf omdraaien als hij dit hoort, maar hij kan niet verhinderen dat het pand aan de Jodenbreestraat 4-6, waar hij van 1639 tot 1660 gewoond heeft, in de kerstvakantie een aantal avonden met kaarsen verlicht zal zijn. In dit Rem- brandthuis worden bovendien op de avonden van 26 t.m. 29 december speci ale rondleidingen en diaprogramma’s georganiseerd. Het unieke, vrijwel complete etswerk van Rembrandt is ook altijd overdag te bezichtigen. Het samenwerkingsverband Stop de Netronenbom Stop de Kern wapen wedloop vestigt er de aandacht op dat de campagne tegen de N-bom wordt uitgebreid. Er komen twee landelijke hoogtepunten in de campagne: op za terdag 16 december een symposium in het Koninklijk Instituut voor de Tro pen en op zaterdag 13 januari een cultu rele manifestatie in het RAI-Congres- centrum. Verder vinden overal in het land voorbereidingen plaats voor loka le of regionale manifestaties. De volgende sprekers hebben toege zegd op het symposium te verschijnen dat van 10 tot 16 uur duurt: prof. Johan Galtung uit Noorwegen, oud-directeur van het Peace Research Institute of Oslo; senator Nino Pasti uit Italië, voor malig plaatsvervangend opperbevel hebber van de nucleaire strijdkrachten voor de zuidflank van de NAVO; Her bert Scoville uit Amerika, publicist over wapenbeheersing en Gyotsu Sato van de Japanse raad tegen A- en H. bommen. Ook uit de Sovjet-Unie wordt een spreker verwacht. De culturele manifestatie zal worden gehouden met medewerking van arties ten op het gebied van muziek, zang, film, toneel, cabaret, mime, beeldende kunsten en literatuur. Voor de gehele campagne wordt een financiële steu- nactie gevoerd. Postgiro 1956719 t.n.v. N. Schouten, Amsterdam. 3 t. i: n naken 78 ter Presi- or een ing op ivond- 13 juli Achter de oude scheepshuid gaat nu de modernste en geavanceerdste oceanologi- sche apparatuur schuil die er op de we reld bestaat. Als uitvloeisel van de af spraken die Nederland met andere landen gesloten heeft om een halt toe te roepen aan de vervuiling van de wereldzeeën zullen er buitengaats metingen worden verricht naar zuurgraad, zoutgehalte, zuurstofgehalte, en temperatuur van het zeewater, de vermenging met zoet rivier water en de aanwezigheid van stikstof, fosfor, fosfaten en zware metalen. „De kar”, een Werkspoor-dieselmo- tor die ai 27 jaar onverdroten zijn werk verricht, hoefde geen enkele verande ring te ondergaan. Het is een langzaam lopende motor die weinig trillingen veroorzaakt en nog jaren mee kan. Een machine met „veel vlees”, in tegenstel ling tot de hedendaagse nerveuzere scheepsdiesels, die een korte levens duur en dus „weinig vlees” hebben. gecharterde „Holland” pas goed gestalte kan krijgen. Om de twee a drie weken vaart het schip uit om op 76 punten metin gen te verrichten vanaf de Belgische tot aan de Duitse grens. De afstand tot de kust zal variëren van nul tot honderd kilometer. De onderzoekers van het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (RIVO), het Rijks instituut voor de Zuivering van Afvalstof fen (RIZO) en TNO-Delft. De enige lammergier die Artis rijk is, zal binnenkort verhuizen naar de die rentuin van Innsbruck in Oostenrijk. De vogel zal deel gaan uitmaken van een groots opgezet project dat tot stand is gekomen door de samenwerking van de IUCN, een internationale natuurbe schermingsorganisatie en het WWF, of tewel het World Wildlife Fund. Het pro ject heeft ten doen lammergieren terug te brengen in de Alpen. Aan het eind van de vorige en in het begin van deze eeuw werden de laatste exemplaren in de Alpen gedood. Wat niet wil zeggen dat daarmee deze bewoners van het hooggebergte van de aardbodem ver dwenen waren. Zowel in de Pyreneeën, het zuiden van de Balkan, alsmede in de Kaukasus en in Afrika komen nog lammergieren voor, zij het in verschil lende vormen. Het zou een zinloze zaak zijn om na zoveel tientallen jaren lammergieren in de Alpen uit te zetten indien er niet genoeg prooidieren zouden zijn. Onder zoekers zijn echter tot de slotsom geko men dat de aanwezige populaties, zoals die van gemzen, steenbokken en edel herten, zodanig zijn toegenomen, dat voldoende voedsel voor de gieren voor handen is. De opzet van het lammergierproject is met tenminste tien broedparen te beginnen, verdeeld over verschillende dierentuinen, waaronder die van In nsbruck en Wassenaar. Eventuele na komelingen zullen dan in het Alpenge bied worden uitgezet. Men hoopt dat de Artisgier het is vrijwel zeker een wijfje samen met het in Innsbruck aanwezige mannetje een goed brocd- paar zal vormen. De „Holland” zou onderzoekschip blijven, maar de consequentie was een ingrijpende verbouwing. Voor de ge specialiseerde Oranjewerf leverde de opdracht tot verbouw geen noemens- waardige problemen op, maar Rijks- tr Wat een patatkraam op het achterdek lijkt, is de behuizing van een gigantische lier waarmee straks een zelfmetend li chaam, bijgenaamd „vleermuis”, de zee ingestuurd wordt. (Foto Lex van Rossen) aangesloten op een speciaal schakel- punt in de alarmcentrale van de brand weer. De bevolking wordt gewaar schuwd door deze sirenes als er geen tijd meer is de luidsprekerwagens van de BB de straat op te sturen. In de betrokken wijken zullen ook huis-aan- huis folders worden verspreid met in formatie over hoe te handelen bij cala miteiten. De stichting Blijf van m’n lijf in Am sterdam heeft voor dit jaar toch een subsidie van CRM gekregen ten bedra ge van 100.000 gulden. Ook voor het volgend jaar is er subsidie toegezegd. Hiermee is een eind gekomen aan het conflict tussen de stichting en CRM over voortzetting van de subsidie stroom. Blijf van m’n lijf Amsterdam was het eerste opvangcentrum in het land voor vrouwen en kinderen die door man öf vriend werden mishan deld. Eind oktober maakte de stichting bekend dat zij in ernstige financiële moeilijkheden zou komen wanneer CRM zou korten op de ton subsidie per jaar. CRM beweerde later dat daar geen sprake van was. Op dit moment ontvangt alleen de stichting in de hoofdstad subsidie van CRM. De Blijf van m’n lijven in andere steden in het land moeten zien dat ze subsidie van de gemeente daar krijgen. Wel zijn er in middels gesprekken op gang gekomen om alle stichtingen door CRM te laten subsidiëren. ■ir De „Holland” komt langzaam weer terug in het water na dik twee maanden dokwerk bij de Amsterdamse Oranjewerf. (Foto Lex van Rossen) „We gaan de waterkwaliteit op zee moni toren,” zegt Van Eyden, „dat is de toestand opnemen zoals die is en hoe die zich ont wikkelt. Al varend meten we met sensoren in de vuilste plekken, waarbij we via een pijpleiding watermonsters binnen kunnen halen. We zijn in staat te kijken hoe de zee zich gedraagt na injecties met vervuild rivierwater. Daarvoor hebben we ultramo derne oceanologische apparatuur aan boord. Nederland loopt hierin op vrijwel alle landen vooruit, behalve Amerika.” Wat heeft Rijkswaterstaat bezield om de keus te laten vallen op een sterk verouderd schip als de „Holland”? Van Eyden: „Het is een relatief goedkoop schip omdat het al zo oud is. Maar het is nog in uitstekende staat. Voor ons is het belangrijk dat het schip bijzonder zeewaardig is en geen en kel probleem heeft met slecht weer. Wij hebben het schip van Doeksen gecharterd om ervaring op te kunnen doen voor de toekomst.” schuit. Het grote verschil met de avontu ren van James Bond is alleen, dat de gebeurtenissen op de „Holland” verre van geheim zijn. „Alle resultaten worden gepubliceerd, er wordt niets geheim gehouden, al hoort men over Rijkswaterstaat wel eens anders beweren,” zegt ing. W. van Eyden, hoofd van de afdeling Hydrologie, directie Noordzee, Rijkswaterstaat, „Wat wij met deze boot gaan doen is volgens de afspra ken in internationale conventies over de zeevervuiling. Waterbeheer is voor ons het gezond maken en houden van het milieu, waarbij de zee wel even iets anders is dan de rivieren. Eigenlijk is de Noordzee hele maal geen zee, het is een ondergelopen vlakte. Wie denkt dat alles wat aan vuil in zee geloosd wordt zich met het water ver mengt en dat deze verdunning weinig schade aanricht, zit er volledig naast. Al het vuil blijft binnen een lijn van vijftig kilometer uit de kust. Afgezien dan van de schepen die olie midden op zee lozen. Ei genlijk trekt er een sterk vervuilde rivier dicht langs de stranden van Nederland.” Van Eyden noemt de taak van zijn dienst „het rentmeesterschap over het marinemi lieu”, dat met het gereedkomen van de 'v Amsterdam doet het volgens een an der systeem. Bewoners en bedrijven krijgen tegen betaling een vergunning om de auto bij een parkeermeter te plaatsen zonder dat deze hoeft te wor den gevuld en zonder dat het parkeren aan een tijdslimiet is gebonden. Het college van B. en W. heeft besloten het parkeren voor belanghebbenden gefa seerd in te voeren en in eerste instantie een proef te laten voorbereiden voor de Rapenburgerstraat tussen Muider- straat en Anne Frankstraat en voor het deel van Buitenveldert begrensd door De Boelelaan, Buitenveldertselaan, Magerhorst en Willem van Weldamme- laan. Beide buurten zijn typisch gebie den waar bewoners en bedrijven de kans tot parkeren van vierwielers prak tisch ontnomen wordt door langpar- keerders die hun auto best ergens an ders neer kunnen zetten. Met deze betrekkelijk kleine gebie den hoopt de gemeente op korte ter mijn praktische ervaring op te doen, die nodig is om te beoordelen of invoe ring van die proef op grotere schaal in een deel van de Utrechtsebuurt moge- waterstaat spreekt van een prestatie. Het resultaat zal een opvallende ver schijning op de Noordzee opleveren. Voor de transformatie tot milieuboot zijn de overbodige sleepinstallaties ge sloopt om plaats te maken voor een ruimere personeelsaccommodatie, grote kombuis en meetkamers. Aan de boeg werd een holle buis gelast waar mee watermonsters binnengehaald kunnen worden en het achterdek ver toont een soort patatkraam, die echter een gigantische lier herbergt waarmee een zelfmetend element de zee inge stuurd kan worden. De afgelopen twee maanden had de Oranjewerf een beroemd en berucht schip in dok: de bergingssleepboot „Holland” van rederij Doeksen op Ter schelling. Een schip dat in de 27 jaar van zijn bestaan menigmaal van zich heeft laten horen bij riskante ber- gingsoperaties, spectaculaire red dingsacties en meer nautische staal tjes. De „Holland” is tijdenlang een geduchte concurrent geweest van de sleepboten van Wijsmuller, maar heeft het langzamerhand in snelheid en kracht moeten afleggen. Rijkswater staat charterde het schip vier jaar ge leden om wateronderzoek te verrich ten op de Noordzee. De regering heeft geld beschikbaar gesteld om dit onder- - zoek uit te breiden en te professionali seren. am Voor het eerst gaat Amsterdam proe ven nemen met het parkeren voor be langhebbenden. Bewoners en bedrij ven krijgen hiermee in de directe omge ving van woning of bedrijf een betere gelegenheid tot het parkeren van au to’s. Het aantal beschikbare parkeer plaatsen wordt opnieuw verdeeld, waarbij „buurtvreemde” automobilis ten minder kans op een parkeerplaats hebben. Een van de eerste steden die het parkeren voor belanghebbenden in voerde was Haarlem, maar daar is de zaak drastischer aangepakt. In de Haarlemse binnenstad krijgt de „buurtvreemde” automobilist in be paalde straten geen enkele kans zijn auto neer te zetten. B. en W. van Amsterdam willen een deel van het sirenenet van de BB apart bedienbaar maken, zodat bewoners van Amsterdam-Noord en -West kun nen worden gewaarschuwd bij calami teiten in de nabijgelegen industriege bieden. Het college vraagt een krediet van 50.000 gulden voor de ombouw. Het is de bedoeling, dat in Noord twintig en in West acht sirenes worden /Tly 'y.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13