a Literaire prijzen naar Theroux en Vincenot w Nieuwe musicals volgend seizoen FGH hypotheekbank ■vvi komende exposities I „AN AMERICAN PRAYER” Als u een bouwproject had en u had behoefte aan een betrouwbare partner, met wie zou u dan gaan praten? S'\ ifcaË BiWilf I Van Goghstichting kwam plichten bij CRM niet na J Onverkoopbaar door John Oomkes Kort over de FGH-hypotheek. Kort over de FGH-pandbrief. Op de plank Met FGH-Vastgoed bijvoorbeeld. 1#! w, |t F 15 KUNST DECEMBER W O E N S DAG 19 7 8 6 F IET Elke FGH-hypotheek is maatwerk. Wat zeggen wil,dat We zorgvuldig rekening houden met uw individuele omstandigheden. Een FGH-hypotheek past als een handschoen. En is aangepast aan uw financiële draagkracht. Interesse? Komt u dan 's praten.Onze adressen vindt u onderaan deze advertentie. U kunt natuurlijk ook uw eigen adviseur hierbij inschakelen. Als u uit bent op hoge rente, maar er niet voor voelt om uw spaargeld vast te zetten, dan is de FGH-pandbrief een goeie belegging. Veilig. Goed rendement, korte looptijd. Altijd tussentijds te verkopen. Ze luiden aan toonder, en u kunt ze overal kopen: bij onze kantoren, of via uw bank of uw effectencommissionair. FGH-Vastgoed is gespecialiseerd in de ontwikkeling en exploitatie van onroerend goed. Wij ontwikkelen zelf projecten van formaat. Bouwen, verkopen of beheren, en zijn met name actief op het gebied van commercieel onroerend goed, woningbouw en recreatie. Wij hebben op dit moment o.a. bedrijfs panden onder handen, kantoren,bungalows, eengezinswoningen, appartementen en zelfs een compleet recreatiedorp. Vaak worden de projecten in samenwerking met een ander uitgevoerd,zodat beide partijen elkaar goed kunnen aanvullen.En de directe verbondenheid van FGH-Vastgoed met de Friesch-Groningsche Hypotheekbank houdt ruime financierings- mogelijkheden in. Als u geïnteresseerd bent in overleg valt een afspraak gemakkelijk te maken. AMSTERDAM. Overmorgen zou hij 35 jaar geworden zijn, maar op die dag zullen enkele van zijn naaste vrienden in het ochtendsche- mer aan zijn Parijse graf staan en staren naar de strakke letters op de eenvoudige tombe: James Douglas Morrison. Daaronder: rebel. v J P I i MÉS /;.S Requiem voor c, dichterschap Jim Morrison WB101/01 I (ADVERTENTIE) I «ph i s prijs iaat met traploos 0 toeren seis ge- loos re- amma’s nma. te vang- jrote af- met een ntvangst temming udness- len voor .High beeld), jlling en idinstel- Voor hen die beseften waarmee Morri son bezig was, gold hij echter als de muzi kale tegenhanger van Che Guevara of een zestiger jaren-editie van James Dean, de jeugdige filmheld van een eerdere genera tie. Tegelijkertijd moet het echter vast staan dat Morrison met niemand te verge lijken viel. Immers, Dean was een rebel „without a cause”, Morrison had wel dege lijk een drijfveer en een kunstzinnige, cre atieve ambitie. Daarvoor was ook hij van zelfsprekend teveel een kind van zijn tijd. Heb je het namelijk over de jaren waarin Vietnam, de Praagse Lente, de internatio nale studentenbeweging en Parijs in mei 1968 overal ter wereld voor voorpagina nieuws zorgden, dan kun je niet om de figuur van Jim Morrison heen. muzikale flarden, maar het feit dat die afkomstig zijn van de drie overgebleven Doors is de enige overeenkomst met het tot nu toe bekende werk van deze legenda rische Amerikaanse formatie. Als dichter stond Morrison in Califor nia in hoog aanzien, zo vertelt Lisciandro. „Hij las vaak uit eigen werk voor, deed mee aan avonden waarop de bekendste dichters acte de presence gaven. Dat was wat anders dan de man die iedereen ken de van de viriele, ongewoon vitale Doors- concerten. Hoewel, tijdens vrijwel elk op treden droeg Jim óók een minuut of tien, vijftien uit eigen werk voor. De meesten van zijn bewonderaars begrepen het, ge loof ik, niet. Herkenden die andere kant van zijn persoonlijkheid niet”. Lisciandro: ,,Op 8 december 1970 nam Jim met medewerking van Haeny voor het eerst enkele van zijn gedichten op. Het was zijn 27ste verjaardag; een onwezenlijke sfeer in de studio. Een ander zou op zo’n dag zijn gaan feesten. Jim niet, zijn werk was zijn leven. De opnamen zijn na zijn dood jaren op de plank blijven liggen. Niemand wist wat we er mee zouden doen. De goegemeente zal er ongetwijfeld des ondanks argwanend tegenover staan. Trachten de nabestaanden en vrienden geen handig slaatje te slaan uit An Ameri can Prayer. En zo hun beweegredenen zuiver zijn, waaruit valt dan te verklaren dat een Amerikaanse platenmaatschappij het project voor zo’n zeshonderdduizend gulden voorfinancierde? „De uitkomst daarvan was verrassend. Het was net alsof Jim het zelf allemaal voorbereid had. We kregen een ruwe auto biografie in dichtvorm". Tezamen met opnamen van groepsgesprekken waarin Morrison zijn gevoelens, zijn (doodsang sten en zijn overtuigingen nader toelegde, en enkele tekeningen ontstond zo een on verwacht zuiver beeld op de persoon Mor rison. Drummer Densmore kijkt van de vraag niet op. „Als onze mentaliteit inderdaad zo laag was geweest, dan hadden we een dergelijk project vlak na Jims dood moe ten uitvoeren. Maar er zit voor ons geen enkele winstmogelijkheid aan vast. Het is geen rockmuziek, het is een dichtbundel. Gitarist Krieger tenslotte: „We hadden alleen gedacht dat het mogelijk was om zijn gedichten een jaar eerder uit te bren gen. Jims schoonvader, een oudere leraar, bemoeide zich er echter mee. Hij wilde net als wij recht doen aan de dichter die zijn schoonzoon was. Het betekende echter wel telkens vertraging om elke mogelijke futi liteit. Lastig ja, maar het verzekerde ook de zorgvuldigheid van de uitgave”. Krieger: „Onvermijdelijk is daaraan verbonden de vraag of dit project ons drieën weer als The Doors bijeen heeft gebracht tijdens het vele werk. We weten het niet. We sluiten het niet uit. Dat ligt nog wel in de schoot der geschiedenis verbor gen; Jims dichterschap in ieder geval niet meer”. In de praktijk zal de dichtkunst van Jim Morrison onverkoopbaar zijn, zo meent ook Manzarek. „Dat komt omdat we het eerst nu hebben gedaan. De tijd was er misschien wel rijp voor; we konden het laten financieren zonder dat de goeie geldgever wist of hij het resultaat kon slijten. Dat zal hem niet lukken. Het is zo goed als onverkoopbaar, want we hebben er juist geen financieel slaatje uit willen slaan. Het was zuiver een nagedachtenis aan Jims geniale dichtkunst in de vorm van een film zonder beelden. Een hoor spel, zou je kunnen zeggen”. hele gedeelten niet voor uitzending op de Amerikaanse radio in aanmerking komen. Denk maar niet dat zinnen als „Lament for my cock” (Treurlied voor mijn lui) of „Her cunt gripped him like a warm, friendly hand” (Haar kut voelde als een warme, vriendelijke hand aan) kunnen worden uitgezonden of afgedrukt in de Ameri kaanse media. Zelfs kunstzinnige erotiek wordt daar huichelachtig tegemoet getre den”. Los daarvan zal een document als An American Prayer alleen zijn waarde heb ben voor die Doors-fans die Morrison wil len leren kennen als een gevoelige dichter, hoewel zijn verbale expressie lang niet altijd even vrij is van een bombastische, gemaakte toon. Aan beide onderscheidingen is een geld som van 1.500 pond (ongeveer 6.150 gul den) verbonden. Maskerade speelt in het Amsterdam van 1910 in een milieu van pluche, pluimen en plezier. Jos Brink: „In een tijd toen de betere stand minder en de mindere stand beter werd. Toen de dames vrouwen wer den en de heren jongens-onder-elkaar ble ven”. Het wordt een verhaal vol misver standen en verguizing, dat zich best in 1979 af zou kunnen spelen, omdat „Liefde niet gedateerd is en mensen zich vaak beter voordoen dan ze zijn”. Kortom, spanning, emoties, de lach en de traan in een produk- tie van Tekstpierement. Deze musical brengt zes mensen op de been die doen alsof ze met z’n zestigen zijn. In de hoofdrollen: Jos Brink en de actrice Henny Orri, naast hen: Frank Sanders en de cabaretières Lucie de Lange, Mary Mi- chon en de pas onderscheiden Simone Kleinsma. Het orkest staat onder leiding van Henk Bokkinga, die ook de muziek schrijft. Omstreeks oktober is de premiè re. De regie is in handen van Jo Dua. Van Amerikaanse makelij is de musical „De Club”, geschreven door Eve Merriam. Enkele zeer bekende actrices hebben daar in ’n rol aanvaard: Els van Rooden, Annet Nieuwenhuyzen en Jenny Arean. Verder verschijnt na jaren van lijfelijke afwezigheid op de planken ook Adèle Bloemendaal weer eens. Sylvia Alberts en Jes Vriends completeren de bezetting van dit zes vrouwenrollen tellende stuk. De première is de komende zomer tijdens het Holland Festival. In de herfst van ’79 gaat „De Club” op tournee. De 37-jarige Theroux die de romanprijs ontving voor zijn verhaal over een beroem de fotografe, werd in Medford in de staat Massachusetts geboren. Hij studeerde me dicijnen, maar ging later schrijven. Sinds 1971 woont hij in Londen. John Grigg aan wie de biografieprijs is toegekend, deed 15 jaar geleden afstand van zijn titel lord Altrincham. De Franse, naar Voltaire genoemde let terkundige prijs is dinsdag toegekend aan Henri Vincenot voor zijn gehele werk. Vin cenot is een spoorwegbeambte die de laat ste jaren steeds meer naam maakt op literair gebied. Behalve letterkundige is Vincenot ook een verdienstelijk tekenaar en beeldhouwer. Dat is de strekking van een brief die de Algemene Rekenkamer, naar nu bekend is geworden, enkele maanden geleden aan de minister heeft toegestuurd. In deze stichting werden in 1962 de schil derijen, tekeningen en brieven van Vin cent van Gogh die in het bezit waren van zijn neef, de onlangs overleden ir. V. W. van Gogh, ondergebracht. Het rijk betaalde toen voor deze collectie een bedrag van 18,4 miljoen gulden. Een van de bepalingen uit het contract tussen rijk en stichting is dat de helft van de opbrengsten uit de verkopen van repro- dukties en catalogi zouden toekomen aan het rijksmuseum Vincent van Gogh. Het museum, dat speciaal voor deze collectie in Amsterdam is gebouwd, werd in 1973 geopend. Verder wil de Rekenkamer duidelijk heid hebben over wat er met de netto- opbrengst is gebeurd van een Van Gogh- tentoonstelling die in 1976 in Japan is gehouden. Het bedrag van een miljoen gulden, dat indertijd aan ir. V. W. van Gogh is overhandigd, is volgens de Rekenkamer niet op de plaats van be stemming aangekomen. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. De minister van CRM moet alsnog van de Stichting Vincent van Gogh het tegoed opeisen, dat haar krach tens een wettelijke overeenkomst uit 1962 toekomt. De onderscheiding die hem nu is toege kend, wordt verleend aan een werk, of iemands gezamenlijke werk dat „de zaak van de verdraagzaamheid, de redelijkheid en de broederschap onder de volkeren dient”. Voltaire (pseudoniem van Fran cois-Marie Arouet) was een Franse schrij ver die leefde van 1694 tot 1778. ben. Al het geëxposeerde is afkomstig uit particuliere verzamelingen. De meeste werken dateren uit de 16e en 17e eeuw. Van 9 tot en met 30 december wordt in Kunsthandel Borzo in de Verwersstraat in ’s-Hertogenbosch een expositie gehouden van de in 1932 overleden Haagse kunste naar Marius Bauer. Er worden 25 schilde rijen en aquarellen geëxposeerd naast nog eens 150 etsen van deze kunstenaar. Een catalogus van deze tentoonstelling is door Anna Wagner, voormalig conserva trice van het Haags Gemeentemuseum, voorzien van een uitvoerige inleiding in het werk van de kunstenaar. LONDEN/PARIJS (Reuter, AFP). De Amerikaanse auteur Paul Theroux heeft dinsdag de Britse Whitbread-prijs voor de beste roman van 1978 gekregen voor zijn boek „Picture palace”. De Whitbread-prijs voor de beste biografie van dit jaar ging naar John Grigg voor het tweede deel van zijn levensbeschrij ving van Lloyd George. In het Noordbrabants Museum in de Bethaniëstraat in Den Bosch wordt tot en met 2 januari 1979 een expositie gehouden van Franse affiches uit de periode 1895- 1900. Deze periode is in Parijs vooral bijzon der belangwekkend geweest voor de Fran se affiche, omdat in die tijd kunstenaars hun affiches op een kleiner formaat uitga ven, waardoor drukkers in staat waren deze in banden te verzamelen. Op die manier is een complete serie van 250 litho’s ontstaan, die onder de titel „Les maitres de l’affiche” de wereld ingingen. Deze mees ters van de affiche werden van 1895 tot 1900 in de zogenaamde editions chaix uit- 166.- gewerk- igelbare Totdat de overgebleven Doors, Haeny en ik elkaar vanaf 1976 weer regelmatiger begonnen op te zoeken. Het gesprek kwam daarbij uiteraard vaak op Jim en het feit dat zo weinigen zich hem als dichter herin nerden. Haeny haalde toen de opnamen van zijn gedichten tevoorschijn, waarna we probeerden vast te stellen of er vol doende materiaal bestond om een repre sentatieve, uitgave van Jims dichtkunst te kunnen voorbereiden. Het was meer dan genoeg”. Het zou lang duren voordat de buitenwe reld te horen kreeg wat het team van vijf intimi voorbereidde. In een gesprek waar bij Manzarek, Krieger en Densmore de woorden van Lisciandro aanvullen, wordt de ware toedracht bij stukjes en beetjes uit de doeken gedaan. „Ons stond het volgen de voor ogen”, zo neemt Lisciandro de draad op. „Het materiaal moest worden geredigeerd, vervolgens voor een stereo- kwalitiet geschikt gemaakt worden en daarna in een bepaalde vorm worden ge goten. Gelukkig hadden we de beschik king over een paar ruwe aantekeningen van Jim waarin deze zijn poëzie globaal indeelde. Zodat we aan de hand van zijn gedichten beter konden zien op welke peri ode uit zijn leven het betrekking had”. ■A 9 "9$ De afgelopen dagen waren die drie vroe gere collega’s van Jim in ons land. Orga nist Ray Manzarek, gitarist Robbie Krie ger en drummer John Densmore zijn sa men met Frank Lisciandro en John Haeny twee van Jims vrienden uit de tijd dat hij studeerde aan de filmacademie van de Universiteit van Los Angeles zijn ver antwoordelijk voor de productie van An American Prayer. Het blijkt een toegewij de kring van vrienden en intimi die angst vallig waakt over Morrisons artistieke na latenschap. Omdat de drie ex-Doors even kort hun zegje moeten komen doen in het lawaaiige Spitsuur-programma van Hilversum III, wordt een deel van de informatie gewon nen bij de cineast Lisciandro. Hij is een opmerkelijke open dertiger, die gespeciali seerd is in het maken van zogenaamde „docudrama’s”, gedramatiseerde docu mentaires voor de Amerikaanse tv. „Hae ny en ik kenden Jim al jarenlang. We komen uit dezelfde streek, volgden dezelf de studie en bleven met hem in nauw contact omdat The Doors slechts één van zijn uitlaatkleppen waren”. „Jim schreef gedichten, tekende, steun de ons in onze filmprojecten en had meer dan elk van ons een gedrevenheid. Hij schiep en hij werkte als een waanzinnige. Soms bleven we met hem wakker, nachten achtereen. Hij schreef schetsboeken vol gedichten en kleine tekeningetjes, terwijl wij de strijd tegen de slaap allang hadden opgegeven”. We hadden het niet gewaagd over de figuur Jim Morrison te schrijven als dezer dagen niet een wonderlijke nagedachte nis aan hem verschenen was. Het gaat om een kleine dichtbundel, waar een gram mofoonplaat is bijgevoegd waarop hij zelf zijn teksten leest. Nadere bestudering leert dat An American Prayer, zoals de uitgave is getiteld, bij uitstek een Re quiem voor de dichter Jim Morrison is en niet voor de ster. Om die reden ben ik bang dat de nagedachtenis door velen verkeerd zal worden begrepen. Als je de plaat opzet, dan klinken er weliswaar wat Het is een drukbezochte bedevaart plaats voor hen die de jaren zestig bewust hebben meegemaakt. Jim Morrison, die slechts op 27-jarige leeftijd op de derde juli 1971 de geest gaf na een hartaanval, leeft namelijk in de gedachtenis van dui zenden voort. Wereldbekend was deze knappe, jonge Adonis als de zanger, tekst schrijver en componist van de Califomi- sche groep The Doors. (Van. onze kunstredactie) AMSTERDAM. Het theaterpubliek mag het volgend seizoen twee nieuwe musicals verwachten. Eén daarvan is in derdaad nieuw en oorspronkelijk Neder lands: „Maskerade”. Het wordt de eerste musical van cabaretier-entertainer Jos Brink, in samenwerking met de ideeën van Frank Sanders. Voor het grote publiek was Morrison een ster als weinig anderen, het gezicht van de belangrijkste rockgroep die uit de Ameri kaanse underground-beweging voort kwam. Voor de media was hij een onrust stoker, een tomeloos levende figuur en een herrieschopper die de hypocrisie van de Amerikaanse samenleving fel kritiseerde in woord en gedrag. Zijn teksten hadden onveranderlijk betrekking op zaken als onverbloemde erotiek, dood en leven en maatschappelijke intolerantie. Jim Morrison was stellig een van hen op wie de onderscheiding „het geweten van Amerika” van toepassing was. Toen hij stierf sprak de boulevardpers echter uit sluitend over zijn uitspattingen op sex- en drugsgebied, haalde dezwijgende meer derheid in de Verenigde Staten wat ruimer adem en bestond de generatie die hij verte genwoordigd had eigenlijk niet meer. gegeven. In het museum zijn gedurende de decembermaand zestig van deze originele lithografieën aanwezig. In hetzelfde museum in Den Bosch is van 16 december tot 14 januari een ten toonstelling te zien van schilderijen, beeld houwwerken en andere kunstvoorwerpen, die het kerstverhaal als onderwerp heb- En wat voor één! Als de platenmaatschap pij vooraf zou hebben geweten wat er op de plaat zou komen te staan, was An American Prayer nooit op de markt geko men”. Densmore. „Ik bedoel, niemand had ge dacht dat Morrisons werk nog altijd net zo actueel zou zijn als een tiental jaren gele den. Dat blijkt niet alleen uit een gedicht als „Do, you know that we are ruled bij TV?” (Weet je dat de tv ons leven be heerst?), maar ook uit zijn erotische the ma.s. De platenmaatschappij blijkt geld te hebben gestopt in een productie waarvan T i'1 FRIESCH GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK NV. Hoofdkantoor Amsterdam. Herengracht 433,(020 221272). KANTOREN Amsterdam. Herengracht 468.(020 262515) Arnhem. Zijpendaalseweg 59.(085 427348) Etndhoven.Ten Hagestraat 11.(040 446855) Enschede. M.H.Tromplaan 12.(053 3124 45) •Den Haag.Lange Vijverberg9. (070 605900) •Groningen. Ubbo Emmiussingel 75,(050 183183) Rotterdam. Schiedamse Vest 89, <010 115550) Utrecht.Gildenkwartier 43.(030 310344) FGH-VASTGOED. Amsterdam.Herengracht 468. (020 262515).

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15