Honved-ji nvoerder Pinter: geschorst S3 Oost-Duitsland overtuigend Palotai fluit interlandduel Omgekochte arbiters Topkadristen in actie bij Haarlem-Noord 4 ie- c ll 5 Taal Maak ’n reis door het Paradijs! gd CS Rijbewijs Brief UNITRAVEL B.V. Tien jaar geleden I BEZOEK INDONESIË MET UNITRAVEL Door het zijnet .-J.’ 2( 21 SPORT W O E N S D A G 6 DECEMBER 19 7 8 Boedapest op westerse wijze is gaan voetballen. deren leel bij onder redactie van Jan van der Nat C/) Den Haag, Piet Heinplein 1, Telefoon 070/469699 Wc AMSTERDAM. Het „oude” Ajax is een van de clubs die model heeft gestaan voor het „nieuwe” Honved Boedapest. Met ploegen als Nottingham Forest, Barcelona en Borussia Mönchengladbach hebben de Amsterdammers voor trainer Lajos Tichy als voorbeeld gediend bij de wederopbouw van de Hongaarse formatie. Door eigenschappen als hardheid en beweeglijkheid over te nemen heeft de twee jaar geleden bij Honved gestarte Tichy ervoor gezorgd dat de legerploeg uit De erkende Indonesië-specialist organiseert in samenwerking met de KLM o.a. 27-daagse rondreizen door Indonesië vanaf 3.325,- p.p. Zo’n droomreis (incl. Sumatra en Singapore) voor 2 personen wordt u als finaleprijs aangeboden. Behoort u niet tot de gelukkig winnaars, maar droomt u van zo’n reis naar Indonesië, vraagt u dan het volledige programma aan 2® - I f direkte ü- De ploeg van Honved Boedapest trainde gisteravond in „De Meer” onder kunstlicht. (ADVERTENTIE) Positie Timman weer ondermijnd si- Jan Timman t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” i buitenspel Jacques Laffite: 124 kilometer. Een aanhanger Aanvoerder Sandor Pinter ziet zelfs mo gelijkheden om het Nederlandse publiek achter zich tg krijgen: „De toeschouwers in Nederland zijn erg verwend geraakt door alle successen. Als wij Ajax een half uur van scoren kunnen afhouden, zullen de supporters kritisch worden en wellicht onze kant kiezen. We moeten proberen die mensen te bespelen”. Wat de rol van de toeschouwers kan inhouden heeft de 28-jarige internationa le middenvelder in eigen land vaak genoeg kunnen ervaren. Hoewel Honved na 23 jaar eindelijk weer eens op een landskam pioenschap lijkt af te gaan, trekt het in de thuiswedstrijden gemiddeld niet meer dan Trainer Tichy heeft veel bewondering voor Ajax. Voor „het Ajax met zijn totaal voetbal uit de gloriejaren” wel te ver staan. Voor het Amsterdamse team dat vanavond met een achterstand van 4-1 aan de return in de achtste finale van het UEFA-Cuptoernooi begint, heeft hij op dit moment nog maar weinig ontzag. „Ik wil best toegeven dat wij in de thuiswed strijd het nodige geluk hebben gehad, dat we normaal gesproken maar twee doel punten hadden gemaakt, maar nu we zo fors hebben kunnen uithalen ben ik van mening dat ons niets meer kan gebeuren. Atletico Bilbao heeft zich door Ajax van de wijs laten brengen. Dat zal ons niet overkomen. Ik geloof dat wij nog een of twee tegengoals moeten kunnen maken, omdat de achterhoede van Ajax noncha lant werkt”. 5000 aanhangers: „Voor de competitie is er een bespreking geweest met de suppor ters. Die eisten van ons min of meer pres taties. Als die zouden komen zouden zij weer naar ons komen kijken. Wel, de pres taties zijn gekomen, maar de supporters niet. Overal elders wordt een thuisclub opgepept. Bij ons moeten de spelers het publiek maken, terwijl in het Westen de toeschouwers de spelers maken”. „We hadden verwacht dat we de nodige belangstelling zouden krijgen als we tegen Ajax zouden spelen. Je denkt toch dat zo’n club aanspreekt bij de mensen, maar ook deze keer hebben zij het laten afweten. Achteraf hoor je dan dat ze spijt hebben dat ze niet zijn komen kijken, ze hadden namelijk nooit verwacht dat we voor zo’n stunt zouden zorgen. Iedereen was ervan uitgegaan dat Honved toch kansloos zou zijn en dat het daarom geen zin had om naar het Nep-stadion te komen”, aldus aanvoerder Pinter. Andere oorzaken voor de teleurstellende belangstelling voor Honved kunnen wor den gezocht in het feit dat het voetbal van nu nog altijd wordt vergeleken met het spel dat Puskas en consorten demon streerde („Pinter: „Dat is natuurlijk niet reëel, omdat er op dit moment niet zoveel talent is in Hongarije”) en in de verander de levensstandaard. Pinter: „De aandacht is een beetje van het voetbal afgeleid. Vroeger was het voetbal en nog eens voet bal. Nu krijgt men interesse voor allerlei andere zaken zoals discotheken en biosco pen”. lopen maanden bent u blijven zwijgen. Heel verstandig, meneer. Toch zou ik u heel vriendelijk willen verzoeken het deze keer eens niet over de tegenstander te hebben, maar eens aan dacht te besteden aan het volgende. Zo lang als ik hier kom heb ik steeds gedacht dat ik verstand van voetbal had. De laatste maanden heb ik hier echter dingen zien gebeuren die mij aan het twijfelen hebben gebracht. Het begon al voordat de competitie begon. Er heerste hier in Haarlem een optimisme waar ik de rillingen van kreeg. Haarlem zou het WASSENAAR. Pas kort voor de wed strijd zal worden beslist of verdediger Pim van Dord met Ajax tegen Honved in actie zal komen. De kans dat hij zijn rentree zal maken, wordt overigens door trainer Cor Brom „erg klein” geacht. Honved zal het in ieder geval moeten stellen zonder Gyimesi. De aanvaller raakte afgelopen zaterdag tegen Vasas Izzo zodanig geblesseerd dat hij in Boedapest is achtergebleven. Hij wordt vervangen door Geiger. wel even gaan maken met niemand min der dan Dick Beek in de spits en verloren zoon Piet van de Berg daar vlak achter. FC Vlaardingen heeft nu een haive ton, maar waar is Beek? En hoe was het gegaan als de ouwe Berg niet teruggeko men was? Ik ben bang, meneer. Op het midden veld hebben we harde werkers als Van den Ban, George en Haar rondlopen, maar waar zijn spelbepalers als Vos- maer, Kleton en Wildbret? Ondertussen is er ene meneer Verkaik uit Amsterdam de verdediging komen versterken. Goed, jongen doet het leuk. Alleen zonde van zo’n ervaren rot als De Vries, die nu op de bank moet zitten. Daar heeft-ie met Boersma kunnen kleumen. Over Boers- ma gesproken: waarom dreigen die profs van tegenwoordig meteen met opstappen als ze een paar wedstrijden op de bank moeten? Een elftal draait toch zeker bij de gratie van de bankzitters? Als iede réén wil meedoen, wordt het toch een chaos? En dan die degradatiewedstrijden, me neer. Hughes zei in april dat-ie de ellende van vorig seizoen niemand toewenste. Maar waarom verliest Haarlem dan met maar hef st 4-0 van clubjes als Volendam en Utrecht? Zo vraag je toch om narig heid. Gisteren dacht ik: naar Haarlem- MW ga ik toch maar weer kijken, want ik heb altijd een zwak voor MW gehad; de oudoom van mijn moeder komt uit Maastricht, moet u weten. Maar daarom hoefde MW toch nog niet te winnen?! Gelooft u mij als ik zeg dat ik geen kritiek wil leveren. Ik begrijp er alleen niets meer van heus, ik begrijp het niet. Waar om moet ik dit allemaal meemaken? Ik betaal toch altijd trouw mijn seizoen kaart?” Na zijn voetbalcarrière heeft Pinter er trouwens alle belang bij dat zijn naam niet in de vergetelheid raakt: „Ik wil een auto- spuiterij beginnen. Misschien ga ik ook verder als trainer, omdat ik alle benodigde papieren al in huis heb, maar daarover ben ik het nog niet met mezelf eens. Ik besef wel degelijk dat je als trainer afhan kelijk bent van anderen”. Als grap voegt hij eraan toe: „Als ik zestien Pinters zou krijgen, zou ik de stap wel willen wagen”, aldus Pinter, die overigens best nog een aantal jaren in het Westen zou willen voet ballen: „Het lijkt mij een geweldige beleve nis om hier een paar jaar te spelen. Maar ja, voor ons is dat niet mogelijk. Misschien komen we nog eens in dezelfde situatie te De Engelsen hadden zich kennelijk laten inspireren door de speculaaspoppen, die sinterklaas naast de borden had gelegd. Behalve Miles wonnen ook Speelman en verkeren als de spelers in Polen en Tsje- choslowakije”. Voorlopig zal het bezoek aan het Westen dan ook beperkt blijven tot het duel tegen Ajax, een tegenstander waarover karak- tervoetballer Pinter (met zijn doorzet tingsvermogen en grote actieradius is de middenvelder een inspiratiebron voor zijn collega’s) opmerkt: „In de eerste wed strijd hebben wij Ajax geen kans gegeven om zijn ware gezicht te tonen. Bij aan komst was de ploeg te zelfverzekerd. Wij werden onderschat. In een Hongaarse krant liet trainer Brom weten dat Ajax niet zou verliezen. Dat was voor ons al leen maar een extra prikkel om die jon gens te pakken. Het is me trouwens ook tegengevallen dat de spelers van Ajax soms zo gemeen speelden. We zouden op onze beurt ook kunnen gaan schoppen naar alles wat beweegt, maar dat is geen oplossing. Honved moet gewoon door te voetballen in de kwartfinale komen”. JAN PREENEN Gisteren versloegen de Oostduitse da mes Polen zeer gedecideerd met 25-10. Tsjecho-Slowakije speelde gelijk tegen Joego-Slavië (13-13). De Sovjet Unie „wan delde” over Hongarije heen: 13-19 en speel de net als Oost-Duitsland erg overtuigend. In de strijd om de zevende tot en met de negende plaats won Roemenië met 10-7 van West-Duitsland. De ruststand was 6-3. De Nederlandse dames ontmoeten beide landen in de loop van de week. Na afloop van het vier uur durende onderzoek van de Schotse voetbalbond deelde bondssecretaris Emie Walker mee dat het drietal de omkoperij had toegege ven. Gordon, Kyle en McCartney weiger den echter pertinent de namen te noemen van de twee personen die de geschenken hadden gekocht en aan hen overhandig den. Ze wilden de geschenken ook niet teruggeven. Walker sprak van een grove overtreding van de regels. De scheidsrech ter en zijn twee grensrechters ontvingen een groot aantal kledingstukken van AC Milaan met een totale waarde van 4.000 gulden. Niet alleen voor zichzelf, maar ook voor de echtgenotes en de kinderen. IDE lage, stelveen zoek! *MER in )mg. Br echt niet door naast mijn schoenen lopen. Populariteit is leuk zolang je voetbalt, maar hoe snel word je niet vergeten als je eenmaal bent gestopt? Ik wil voorkomen dat mijn omgeving mij laat vallen als ik niet meer voetbal. Dat kan door ze nu niet te negeren”. AMSTERDAM (ANP). De leidende positie van Jan Timman is gisteren in Amsterdam opnieuw ondermijnd. Na een remise tegen Kick Langeweg is Timman nog altijd eerste met zes punten uit acht partijen. Hij heeft echter een half verlies- punt meer dan de Brit Anthony Miles en Genna Sosonko, die al een rustdag achter de rug hebben en louter daarom „slechts” de tweede positie delen. Miles won moei zamer dan verwacht van de onderaan staande Luxemburger Feller en Sosonko drukte de tot nu tot goed draaiende Spanj aard Sanz een paar plaatsen terug. BRATISLAVA (ANP). Oost-Duits land lijkt in Bratislava de wereldtitel handbal voor dames succesvol te verdedi gen. Na de eerste speeldag in de finaleron de bleef Oost-Duitsland als enige zonder verliespunt over. In de stand hebben alle ploegen al twee wedstrijden gespeeld om dat de resultaten uit de eerdere ontmoe tingen blijven meetellen. GLASGOW (ANP). De Schotse voet balbond heeft de scheidsrechter John Gordon, Rollo Kyle en David McCartney met onmiddellijke ingang geschorst tot 30 april 1981. Het drietal leidde op 1 novem ber de Europese bekerwedstrijd AC Milan tegen Lavski Spartak Sofia en had voor de wedstrijd geschenken ter waarde van 4000 gulden aangenomen van de Italiaan se club, die daarvoor een boete kreeg van de Europese voetbalunie van 30.000 gul den. 2- of 3- 1-332395 Het zal je als autocoureur maar gebeu ren, dat je je rijbewijs kwijtraakt. Het overkwam dezer dagen de Franse For mule 1-coureur Jacques Laffite. Hij moet het twee maanden zonder doen. Die straf werd hem opgelegd door de rechtbank van Nevers. Gewend aan de snelheid van zijn bolide reed Laffite op een provincia le weg, waar de maximum snelheid 60 kilometer was, 124 kilometer per uur. Hij was overigens niet de eerste Franse coureur, die zijn bewijs van rijbevoegd heid verspeelde. Didier Prioni, de win naar van de 24 uur van Le Mans, zat drie maanden zonder. De aantrekkelijkheid van het spel van Haarlem is tot nu toe niet al te groot geweest. Een trouwe aanhanger was dat zat en schreef aan „de heer Ooievaar” van de redactie van het programmablad de volgende brief. Deze pennevruchten werden overigens een paar weken gele den neergeschreven en afgelopen zondag in het blad opgenomen. „Al jaren ben ik een vaste bezoeker van Haarlems thuiswedstrijden en ik heb dus net als u al heel wat meegemaakt. Met gemengde gevoelens heb ik ook steeds uw rubriek gelezen, maar ik geef u groot gelijk dat u het daarin bijna nooit over Haarlem zelf hebt. Zelfs in de afge- Op de televisie komt het steeds meer in zwang om moeilijke woorden te gebrui ken. Koen Verhoeff van TROS-sport ge bruikt herhaaldelijk het woord „geache veerd”. Omdat lang niet iedereen dit woord zal kennen, hebben we het maar even voor u opgezocht. Pagina 588 van de dikke Van Dale zegt: volkomen, zorg vuldig afgewerkt of waaraan niets ont breekt. En wanneer Ruud ter Weijden het voortaan heeft over „additionele” infor matie, bedoelt hij gewoon: extra, toege voegde informatie. Het is maar een weet. Vooral door toedoen van Ties Kruize nam de hockeyclub HHIJC in het wee keinde van 30 november en 1 december 1968 de leiding over van Kampong. HHIJC speelde toen twee wedstrijden achter elkaar tegen Amsterdam, die drie punten (2-1 zege en 1-1 gelijk spel) ople verden. TOEN: Kruize schijnt de weg op te gaan van zijn vader, die vroeger altijd topscorer was. Kruize jr maakte dit wee keinde drie goals voor HHIJC. Hij maak te in zes wedstrijden negen doelpunten. NU: De Kruize van nu heeft inmiddels een imposante hockeycarrière achter de rug. Hij debuteerde in 1971 in het Neder lands team en heeft daar tot nog toe 89 keer voor gespeeld. Op 25 september 1975 raakte Ties Kruize betrokken bij een auto-ongeluk, waardoor hij ernstige verwondingen opliep. Hij was anderhalf jaar uit de roulatie. Kruize: „Ik ben daar na nooit echt meer de oude geworden. Dat komt voornamelijk door een paar fikse blessures. Ik sta nu al acht weken op non-actief tengevolge van een achil lespeesblessure, die ik tijdens opnamen van Superstars opliep. Over twee weken hervat ik de veldtrainingen. Mocht ik voldoende herstellen, dan ben ik wel van plan, om mijn interlandcarrière weer op te vatten”. Kruize speelt tegenwoordig overigens voor Klein Zwitserland. Stean. De kopgroep bestaat nu uit deze drie Engelsen, twee Nederlanders (Tim man en Sosonko) en Sanz. Jan Timman dacht tegen Langeweg wel lang na, maar deed niet veel zetten. Na een grünfeldindiër had Timman uiteindelijk nog iets meer dan een half uur bedenktijd voor 27 zetten. Langeweg, pas deelnemer toen Hans Ree wegens een gebroken been uitviel, (hij liet zich gisteren voor het eerst op krukken in de toernooizaal zien), zag zijn remise-aanbod toen aangenomen. Langeweg bleef daardoor ongeslagen, al getuigen zes remises niet bepaald van veel ondernemingslust. Sosonko fopte Sanz in een stelling, die als zeer gunstig voor de zwartspeler werd beoordeeld. In een Siciliaan met het de laatste tijd in zwang komende 2.c3 trapte de baardige Spanjaard in een lokzetje van Sosonko. Dit kostte hem een stuk en de partij. Sosonko moet nu vandaag in de negende ronde met wit spelen tegen Miles. Timman zou er goed aan doen via een overwinning op de Belg Meulders van het onderlinge treffen van zijn concurrenten te profiteren. Ligterink behaalde zijn tweede overwin ning. Na een Aljechin-verdediging met een ietwat ongebruikelijke opstelling ver bruikte de Spanjaard Rivas erg veel tijd. In een eindspel met twee pionnen minder zag de benjamin van het toernooi (18 jaar) het nutteloze van verder spelen. De uitslagen uit de achtste ronde zijn: PAGE of ig voot eiden 24 Haarlem iuur tol G.8734 ledewer- WOON- m of om- I gedeel- douche Tel postbus Stean (Eng.t-Roos (Fra.) 1-0, Ligterink (Ned.)- Rivas (Spa.) 1-0, Sanz (Spa.)-Sosonko (Ned.) 0-1, Miles (Eng.)-Feller (Lux.) 1-0, Bellon (Spa.)- Speelman (Eng.) 0-1, Langeweg (Ned.t-Timman (Ned.) remise, Meulder (Bel.l-Morrison (Sch.) re mise, Keogh vrij. Stand na 8 ronden: 1 Timman 6, 2/3 Miles, Sosonko 5’Zz uit 7,4/5 Speelman, Stean 5*/<, 6 Sanz 5, 7 Langeweg 4 uit 7, 8 Rivas 3*/« uit 7, 9 Ligterink 3'/i, 10 Bellon 3 uit 7,11 Keogh 2*/t uit 7,12 Morrison 2*/«, 13 meulders 2 uit7,14 roos l‘/i uit 7, 15 feller '/i. iMERFL vr. 3-ka- tussen wijk. Tel i 19.00 In het ankerkader 57/2 de huidige beker houder, oud-ereklasser en meervoudig kampioen van Nederland Jan Feeke (Cas- tricum), Rik Geleeds (Amsterdam) een snel stijgende kadrist, Gerard Klinkert (Amsterdam), biljartinstructeur en oud- ereklasser, Cor Schaap (Den Dp) één van de sterkste spelers uit het district Zaan streek, Gé v. d. Kuyl (Haarlem), lid van de organiserende vereniging en met Jan Feeke en Piet Liefting assistent bij de opleiding tot districtarbiter, thans in het district Alkmaar en Jaap Schmitt (Rotter dam) oud-ereklasser, thans kampioen van Nederland anker-kader 47/2 eerste klasse. In het anker-kader 38/2 spelen mee: Piet Liefting (Castricum) bekerhouder, reeds meerdere jaren achtereen finalist in het kampioenschap van Nederland anker-ka der 38/2, Henk de Swaan Aarons (Rotter dam) kampioen van Nederland anker-ka der 38/2 eersteklasser 1977/78, die nog niet eerder in het district Kennemerland speelde, Maup van Leeuwen (Aalsmeer), oud-kampioen van Amsterdam in deze spelsoort. Verder Ed Nobels (Haarlem) de sterkste 38/2 speler in het district, die reeds meermalen achtereen finalist in het kampioenschap van Nederland kader 38/2 tweede klasse was; Freek Ottenhof (Amsterdam) een snel stijgend jong talent uit het district Zaanstreek en tenslotte Charl Broertjes (Haarlem) lid van de orga niserende vereniging en nog steeds in staat om in deze spelsoort voor verrassingen te zorgen. De aanvangstijden zijn: donderdag en vrijdagavond om 19.30 uur, zaterdagmid dag om 13.30 uur en ’s avonds om 19.30 uur, zondagmiddag om 13 uur. Ook Pinter zegt het dank zij het voetbal beter te hebben gekregen. „Laat ik echter voorop stellen dat ik door de populariteit die ik nu heb niets veranderd ben. Ik houd er niet van, dat als je wat bereikt, je vergeet waar je vandaan komt. Ik kom uit een doodgewoon arbeidersgezin, daar maak ik beslist geen geheim van. Veel collega’s worden dronken van het succes. Ik wil gewoon blijven doen. Ik wil best toegeven dat ik erg ingenomen ben met het feit dat ik een bepaalde status heb opge bouwd, maar ik ga er van de andere kant Schoon- vraagt naar ob- erk, een CTLEID- 'onduren ingen en lampers- aandam afd. per- DUSSELDORF (ANP). De Hongaar Karoly Palotai zal op 20 december in Dus- seldorp scheidsrechter zijn bij de vriend schappelijke interlandwedstrijd West- Duitsland-Nederland. De 43-jarige Sport- instructeur uit Györ leidde maandag avond de eerste van de twee wedstrijden om de Super-Cup tussen Anderlecht en Liverpool. De belangstelling voor West-Duitsland- Nederland is overigens enorm. Van de 67.861 plaatsen die beschikbaar zijn in het Rhein-stadion van Dusseldorp zijn nog slechts enkele duizenden staanplaatsen niet verkocht. (Van onze biljartmedewerker) HAARLEM/IJMOND. Morgenavond start in het biljartcentrum G. v. d. Kuyl het „Haarlem-Noord Kadertoernooi”. Voor dit toernooi heeft de wedstrijdlei ding, bestaande uit Jan Kauffman en Carl Derks, een twaalftal topkadristen uit ge heel Nederland bijeengebracht. Onder de deelnemers zijn diverse nationale kampi oenen. Na Atletico Bilbao - Ajax en Volendam - Roda zijn „ballen door het zijnet” zeer actueel geworden. Ajax stelde pogingen in het werk om de goedgekeurde treffer te annuleren via tv-beelden en foto’s. Het lukte niet. In West-Duitsland had men echter wel succes. Bij de wedstrijd tus sen Borussia Neunkirchen en Stuttgarter Kickers in de Regional Liga Süd, ging de bal bij het vierde, beslissende doelpunt van Borussia door het zijnet. Na bestude ring van tv-beelden, werd de goedge keurde treffer alsnog afgekeurd. De wedstrijd wordt binnenkort overge speeld. (Van onze sportredactie) ET voor tarief en en goed Weet ik. Tel, „Proberen publiek mee te krijgen”

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21