SLECHTS ZES LANDEN AKKOORD MET EMS 3 ’n Ei hoort erbij Internationale Brigade in Nicaragua Breuk tussen Egypte Bemiddelaar in Westduitse metaalstaking SPANJE SPREEKT ZICH UIT OVER GRONDWET en Bulgarije na rel ink i Uit de lucht Manna e Verwarring n ioeg. over VERHOGING DEFENSIE-UITGAVEN het vei| tering i>- jaar d hand i- II BINNEN. EN BUITENLAND 6 D E C E M B E R 19 7 8 door Nico Scheepmaker o irafic (t. irurgi Beye lomisch ■ordent uari ee andeni t hij naa lie reize ise ind« prober? zressere re resultaten als mislukt kan wor den beschouwd. --- achtergrond vallei WOENSDAG wakijl ke topconferentie gezien de pove- mmunis ije heet ie in daj n ononj ie naticl De han (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Italië en Ierland zullen volgende week beslissen of ze meedoen aan het Europees Mo netair Systeem (EMS), dat 1 janu ari van start gaat zonder Groot- Brittanië. Slechts zes van de ne gen landen van de Europese Ge meenschap hebben zich onvoor waardelijk akkoord verklaard ssie latet met de start op die datum van het sie voort geldstelsel, dat moet leiden tot angrijkj meer samenhang tussen de mun- van dt ten van de EG-landen. Over de EMS werd in Brussel twee dagen lang keihard onderhandeld, wel- (ADVERTENTIE) Eurotop over monetair systeem vrijwel mislukt NAVO-landen: VS moeten zich aan afspraak houden (Van onze redactie buitenland) Commis N) is ee rheid ge 5mit vat „Wij woonden in Den Haag. Toen be kend werd, dat vliegtuigen levensmidde len en Zweeds meel zouden uitgooien, gin gen wij bij de buren van de tweede etage (nota bene NSB’ers!) vragen of wij op het dak mochten klimmen om dat te zien. Zo klommen wij met z’n vieren op het dak. De drie jongsten mochten van onze ouders niet. Al gauw rende de jeugd van de halve straat over de daken!” (mevrouw A. Wage- ner-Zuidwijk uit Groningen). „Achter de villa van de rijke meneer Samsom was, op de plek waar nu de burgemeester woont, een schuilplaats ge bouwd, vlak bij het gemeentehuis, dat „raadhuis” genoemd wordt. Wat ik er mij van herinner, is dat we op onze buik op die grasbezode bult van die schuilplaats, toen nog aan de grens van ons dorp, de polder inkeken waar vliegtuigen het wittebrood als een menselijk mannawonder in blik dropten”. (Kees Roos, Alphen aan den Rijn). „Natuurlijk herinner ik mij nog alles van het Zweedse wittebrood. Wij wisten van tevoren hoe laat en waar gedropped zou worden, dus stelden wij ons om 12 uur, of 1 uur (dat weet ik niet meer precies) in de Insulindelaan op. Na enige tijd verschenen de enorme bommenwerpers heel laag bo ven de huizen. We hadden ze iedere nacht horen overrazen, en nu waren ze vlak boven ons hoofd, zonder dat er op gescho ten werd. Dat gaf al een heel bijzondere emotie. Boven de hei, ongeveer ter hoogte van het huidige NOS-station denk ik, lie ten zij hun „bommen” vallen. Er ging een gejuich op onder de mensen, vermoedelijk niet vanwege het brood, maar omdat het de geallieerden waren die ons kwamen helpen. Dit was een emotie die men niet gauw vergeet”, (lezeres uit ’s Graveland). „Ik liep bij de brug over de Leidsevaart op de Zandvoortselaan toen die ochtend in de heldere hemel opeens witte, laag vlie gende vliegtuigen verschenen. Zij wierpen grote rechthoekige pakken uit, die, naar later bleek, ergens in Vogelenzang neer kwamen, vol met het Zweedse wittebrood. Op de brug bleef ik staan in een groepje juichende mensen. Maar ik was sprake loos, met dikke tranen in mijn ogen. En omdat ik daar niet in hevig snikken wilde uitbarsten, snelde ik naar mijn moeder, die dichtbij woonde. Zij hing boven uit een raam naar de lucht te kijken, ook in tra nen. Samen hebben we toen opgelucht gehuild van blijdschap. Het wittebrood, dat we kort daarna kregen, smaakte als de fijnste cake uit de vooroorlogse jaren”. (M. J. Dumont-de Zwart uit Heemstede). „In 1945 was ik tien jaar. We woonden aan de rand van Utrecht. Achter ons huis lagen de weilanden waar het Zweedse wit tebrood in gedropt werd. Het gebied was afgezet, natuurlijk weer door mannen in uniform (padvinders kan ik ook al niet pruimen). De vliegtuigen kwamen ogen schijnlijk zeer langzaam en laag over. De mannen die het brood de deur uit schoven, waren duidelijk te zien”. (J. C. Fischer, Leeuwarden). De kans dat Rome en Dublin aan het EMS zullen deelnemen, is vijftig procent, zei premier Van Agt vannacht na afloop van het topoverleg van de Negen. door de Verenigde Staten zou de verhou dingen binnen de NAVO verstoren, zo werd gesteld op de NAVO-topconferentie in Brussel. Ierland en Italië krijgen voor een perio de van vijf jaar twee miljard rekeneenhe den (5,5 miljard gulden) als hulp aangebo den, de helft in leningen en de helft als rentesubsidies. Voor Rome en Dublin bete kende dat een grote teleurstelling, vooral toen bleek dat een verhoging van het Euro pese Regionale Fonds werd geblokkeerd door Frankrijk. Beide landen profiteren veel van dit fonds. Duitsland wilde wel meewerken aan een verhoging van het fonds, zoals trouwens ook is voorgesteld door het Europese Par lement. Maar rl« Franse president Giscard Opgesteld door een commissie van po litici die een breed spectrum vormden van politieke ideologieën kon het niet anders of de nieuwe grondwet moest een poging worden iedereen het zijne te ge ven. Dat bracht echter tevens het risico mee dat niemand voor honderd percent tevreden is. Voor de nationalisten in het wispelturi ge Baskenland bij voorbeeld gaat de grondwet op het stuk van de autonomie bij lange na niet ver genoeg. Gematigde Basken hebben opgeroepen niet naar de stembussen te gaan en de stadsguerrilla strijders van de Baskische onafhanke lijkheidsbeweging ETA, die een bloedige veegde elke suggestie daartoe van tafel. Van Agt: „En daarna vond bondskanselier Schmidt, die als voorzitter optrad, het niet gewenst nog langer over het regionale fonds te praten”. Ierland vroeg aan hulp 550 miljoen gulden per jaar. Italië had een reeks verlangens die globaal op een mil jard gulden per jaar uitkwamen. Nederlandse deskundigen lieten dóór schemeren dat een EMS met zes EG-lan- den nauwelijks de moeite waard is. Naar verluidt zal nog naar mogelijkheden wor den gezocht om de Ieren nog wat te helpen. Daarom mogen ze ook pas beslissen na de dan ook vermaningen als „het hangt van u af” en „een stem is meer waard dan duizend leuzen”. Ook de belangrijke poli tieke partijen hebben grote sommen uit gegeven om de kiezers naar de stembus te drijven. De jongste opiniepeilingen voorspellen een opkomst van 76,5 percent, hetgeen een percentage wegblijvers geeft dat slechts 1,5 percent hoger is dan bij het in 1976 gehouden referendum over de poli tieke hervormingen. Doch maar weinigen voorspellen dat de grondwet zal worden gesteund door de massale 94 percent die twee jaar de politieke hervormingen met hun ja-stem bekrachtigden. Zoiets als tachtig percent ligt meer in de lijn der verwachtingen. Als de grondwet door het volk wordt goedgekeurd moet premier Suarez bin nen dertig dagen nadat het document officieel is afgekondigd een vertrou- wensstemming in het parlement laten houden of algemene verkiezingen uit schrijven. De regering is ook verplicht binnen negentig dagen gemeenteraads verkiezingen te doen plaatsvinden. Alge mene verkiezingen zijn niet waarschijn lijk, want de premier heeft al te kennen gegeven dat hij de voorkeur geeft aan een vertrouwensstemming. Sedert het overlijden van generaal Franco in 1975 Zaterdagavond mishandelden leden van de bewakingsdienst van de Bulgaarse am bassade vier Egyptische vrouwen die in een deel van het gebouw wonen. Afgelo- voorstel van de werkgevers in de metaal industrie, een politieke bemiddelaar in te schakelen om het arbeidsconflict, dat vo rige week begon en waarbij 80.000 me taalarbeiders zijn betrokken, op te lossen. Wie als bemiddelaar wordt aangewezen is nog niet bekend. De Westduitse metaalarbeiders staken voor de geleidelijke invoering van een 35- urige werkweek en voor een loonsverho ging van vijf procent. zijn geen gemeenteraadsverkiezingen ge houden en veel steden en dorpen hebben nog burgemeesters en raden uit de tijd van Franco. De in de oppositie zittende socialisten, de op een na grootste partij in het parle ment na de regerende Unie van het De mocratisch Centrum, UCD, willen alge mene verkiezingen. De communisten voelen daar niet veel voor. De grondwet, de elfde sinds 1808, wordt een van de progressiefste van Eu ropa genoemd. Zij komt in de plaats van Franco’s „fundamentele wetten”, die sinds zijn dood aanzienlijk zijn geamen deerd. Naast fundamentele burger- en mensenrechten verschaft de wet waar borgen voor het milieu, de gehandicap ten, de jeugd, de bejaarden en de consu menten. Zij verlaagt voorts de meerder jarigheid van 21 tot 18 jaar, schaft in feite de doodstraf af en opent de weg voor echtscheiding, maar niet voor abor tus. Een belangrijk punt is de scheiding tussen kerk en staat, waarbij wordt afge daan met de historische status van het rooms-katholicisme als de officiële reli gie van Spanje. Verwacht wordt dat de voorlopige einduitslag van het referendum in de loop van morgen bekend zal zijn. (Van onze redactie buitenland) MANAGUA. In de hoofdstad van Nicaragua, Managua, wordt rekening ge houden met een spoedige hervatting van de burgeroorlog, nu bekend is geworden dat vijfduizend Latijns-Amerikaanse le den van de zogenoemde „Internationale Brigade” uit Costa Rica Nicaragua zijn binnengetrokken. peii maandag drong daarop de Egyptische veiligheidsdienst de ambassade binnen, arresteerde een lid van de bewakings dienst en nam vuurwapens in beslag die waren gebruikt om mensen die de vrou wen te hulp wilden komen op een afstand te houden. De Bulgaarse regering noemde dit in grijpen een „ernstige schending van het volkenrecht”. De Egyptische ambassadeur in Bulgarije kreeg te horen dat hij met zijn personeel binnen drie dagen het land dien de te verlaten. Naar aanleiding hiervan besloot de Egyptische regering de betrekkingen met Bulgarije te verbreken. Een secretaris van het Egyptische ministerie van Buitenland se Zaken heeft echter tegenover de Bul gaarse ambassadeur verklaard dat het verbreken van de banden niet geldt voor de consulaire en handelsbetrekkingen. De gearresteerde bewakingsman ver schijnt vandaag voor de rechter, aldus een mededeling van de advocaat-generaal Al Soyami. De mishandeling van de drie vrouwen vond plaats in de gang van het gebouw waarin de ambassade is gehuis vest, dat wil zeggen op Egyptisch grondge bied. Het valt dus onder Egyptische juris dictie, zo zei Soyami. CAIRO, SOFIA (AFP, UPI). Egypte heeft besloten de diplomatieke betrekkin gen met Bulgarije te verbreken. Dit is gisteren bekend gemaakt in een verklaring van het Egyptische ministerie van Buiten landse Zaken. Een niet-politiek incident heeft tot deze crisis in de betrekkingen tussen Egypte en Bulgarije geleid. Er was wittebrood, er waren vliegtuigen, er waren voedseldroppings, de verwarring was in die dagen groot, de voorlichting was gebrekkig, morgen vertel ik hoe het precies in elkaar zat. tla van ichten tiouden eschre- le NOS ernstig campagne tegen de grondwet hebben ge voerd, willen dat men tegen het docu ment stemt. Uiterst rechts, vorige week gesteund door de rooms-katholieke aartsbisschop van Toledo en een kleine groep bisschop pen, vindt de grondwet goddeloos en te toegeeflijk, terwijl de aanhangers van het Franco-bewind haar brandmerken als het openzetten van de deur voor hu- van de afspraak hebben aangezet. De Ne derlandse minister van Defensie mr. W. Scholten bracht de waarschuwing op de bijeenkomst van het Comité voor Verdedi gingsplannen als eerste onder woorden. De minister liet zijn collega’s weten dat Nederland binnen enkele maanden een voorstel bij de NAVO op tafel zal leggen voor verhoging van de paraatheid van het eerste in Duitsland gelegerde leger korps. De militaire NAVO-leiding wil dat Nederland een tweede brigade in de Bondsrepubliek levert, maar de regering heeft daar niet zonder nadere studie op willen ingaan. Het lijkt vrijwl uitgesloten dat Neder land voor een tweede brigade zal kiezen, aangezien daar minstens 100 miljoen gul den per jaar mee is gemoeid. De ministers van Defensie spraken giste ren hun zorg uit over de toenemende be wapening van de landen van het War- schau-pact. Men bleek vooral getroffen door de snelheid waarmee men achter het ijzeren gordijn grote troepenmachten weet te mobiliseren in geval van crisis. Aanpas sing van de NAVO-activiteiten op dit ge bied is hard nodig, zo werd gesteld. (Van onze redactie buitenland) Voor de derde maal sinds de dood van hun dictator, generaal Francisco Franco, zullen ruim 250 miljoen Spanjaarden zich kunnen uitspreken over de demo cratische toekomst van hun land. Van daag wordt in het hele land een volks stemming gehouden over een nieuwe grondwet. Voor de eerste maal mogen nu ook de achttien- tot twintig jarigen hun stem uitbrengen. Algemeen verwacht men dat het 169 artikelen omvattende ontwerp met ruime meerderheid door de kiezers wordt goed gekeurd. Fernando Alvarez de Miranda, voorzitter van de Kamer van Afgevaar digden, heeft gezegd dat de regering zich zorgen zal maken als meer dan dertig percent van de kiezers wegblijft of als meer dan tien percent de ontwerp-grond- wet zou afwijzen. De ontwerp-grondwet, nauwgezet uit gewerkt door een commissie die was samengesteld uit politici van links, rechts en het regerende centrum, werd een maand geleden door 92 percent van de Cortes, het parlement, goedgekeurd. Door het referendum heeft het volk nu de gelegenheid zich uit te spreken over een document dat garanties geeft voor fundamentele burgerrechten die tijdens ■eft dat geant- 'an de Koste, lomere» n moto! nde be ergen ii nger bil n gekcl irige H lij geet twagen| 'immer net zijl] leed tei Om de waarheid te zeggen, heb ik de vele reacties van de lezers over hun herinne ring aan het Zweedse wittebrood uit 1945 uitgelokt naar aanleiding van een column van Bob den Uyl in NRC-Handelsblad, die daarin zijn wanhoop erover uitsprak dat ook bekende schrijvers als Andreas Bar nier en C. Buddingh’ blijkens hun ge schriften van mening waren dat de Zweed se wittebroden door vliegtuigen boven ons land waren uitgezaaid. Hoeveel tijd zou er niet mee heen zijn gegaan om die miljoe nen broden eerst te bakken, naar de vlieg velden te vervoeren, daarna door duizen den bommenwerpers te laten uitwerpen (want hoeveel broden gaan er door een bommenluik?), om ze daarna weer te dis tribueren. „Tegen de tijd dat de boterham men op ons bordje lagen, zouden ze allang beschimmeld zijn”, betoogde Bob den Uyl. Omdat ik zelf die Zweedse wittebroden ook altijd met de voedseldroppings geassocieerd had, besloot ik eens na te gaan hoe het precies zat, en tegelijk de lezers te vragen hoe die vreugdevolle ge beurtenis precies in hun geheugen zit. En inderdaad, uit de volgende citaten kunt u zien dat het Zweedse wittebrood voor ve len onlosmakelijk verbonden is met de voedseldroppings. welijksontbinding, vruchtafdrijving en marxisme. Het grootste gedeelte van de geestelijkheid heeft echter een strikt neu traal standpunt ingenomen en de Spaan se katholieken geadviseerd hun keuze vrijelijk te bepalen, in overeenstemming met hun geweten. Apathie is een van de grootste zorgen van de regering rond het referendum. Zij heeft daarom zo’n veertig miljoen gulden gespendeerd aan een enorme campagne om de Spanjaarden op het hart te druk ken toch vooral hun stem uit te brengen. Op de officiële verkiezingsbiljetten staan EG-raad van ministers van Financiën, die volgende week maandag plaatsvindt. Bij die gelegenheid kunnen nieuwe tegemoet komingen aan Dublin worden gedaan. Aan behandeling van het volledig in het slop geraakte Europese visserijbeleid kwamen de regeringsleiders overigens nauwelijks toe. Van Agt: „Nederland en Denemarken hebben hun ongenoegen naar voren gebracht over de houding van Londen dat niet tot een vergelijk wil ko men. Jammer dat er geen debat kwam. Dat kon ook niet want iedereen was dood op”. MÜLHEIM (Reuter). De Westduitse vakbondsorganisatie van metaalarbei ders IG Metall is accoord gegaan met een lilitaire el moei binnen ingsop- efensie 'efensie burge leenten nuttige i vraag □gram- 8 okto- stellen eht de vijzing üsterie iis stel- BRUSSEL. De Verenigde Staten heb ben gisteren van bun NAVO-bondgenoten te verstaan gekregen dat zij zich moeten houden aan de vorig jaar door alle NAVO- in Eind landen gemaakte afspraak om hun defen- al Klok sie-uitgaven jaarlijks met drie procent te Buiten verhogen. Niet nakomen van die afspraak stra. Hi was o( meiwei itelveer. ing die ‘gen de de monetaire samenwerking. Zoals verwacht, deelde de Britse pre- mier Jim Callaghan mee dat het Verenigd Koninkrijk voorlopig aan de zijlijn blijft staan. De Britse regering blijft wel mee praten over het EMS. Callaghan zei dat Londen meer duidelijkheid wenst over de financiële hulp aan de zwakke lidstaten. Bij de onderhandelingen daarover speelde hij geen actieve rol. De Engelse weigering heeft dan ook vooral politieke achtergron den. De zwakke EG-landen dus voorlopig rt- De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt leest voor de aan vang van de vergadering op de tweede dag van de Europese topconferentie in Brussel nog even zijn kracht terwijl de Franse president Valery Giscard D'Estaing wacht op de dingen die komen. De ministers hechtten hun goedkeuring aan de ontwikkeling van het vliegend ra darsysteem Awacs, dat moet dienen om een verrassingsaanval van de landen van het Warschau Pact te voorkomen. West- Duitsland en de Verenigde Staten zullen 69 procent van de kosten dragen, 738 mil joen dollar wordt door de Verenigde Sta ten betaald en 550 miljoen dollar door West-Duitsland. De resterende 512 miljoen dollar wordt beschikbaar gesteld door tien andere NAVO-landen. het autoritaire bewind van Franco on denkbaar waren. De grondwet beschrijft Spanje als een parlementaire monarchie met als voornaamste democratische be ginselen vrijheid, gerechtigheid, gelijk heid en politieke verscheidenheid. Zij waarborgt vrijheid van meningsuiting, persvrijheid, het recht van vergadering, vakbondsvrijheid en stakingsrecht. De grondwet opent tevens de mogelijkheid voor vergaande autonomie voor de pro vincies, een pijnlijke kwestie voor die conservatieve Spanjaarden die nog steeds vurig Franco’s politiek van natio nale eenheid aan hun borst drukken. Costaricaanse verslaggevers in het grensgebied met Nicaragua melden dat de burgerij ter plaatse heeft gezegd, dat de buitenlanders overwegend Columbia- nen, Venezolanen, Panamezen en Mexica nen waren aangekomen in Penas Blan cas in Nicaragua om het Sandinistische Bevrijdingsfront te steunen bij de aange- kondigde hervatting van de burgeroorlog. De Sandinistas had gisteren een „ca deautje” voor de 54 jaar geworden presi dent Somoza van Nicaragua, die tot de meest corrupte machthebbers van Latijns- Amerika gerekend kan worden: zij be stookten twee koffieplantages met brand bommen. De Nationale Garde van Nicara gua bevestigde de aanvallen. trijFcl pport ld Italië en Ierland toonden zich teleurge- export steld over de financiële hulp die de andere ndustril EG-landen willen verlenen om de zwakke- ren onder hen (Groot-Brittanië, Ierland en Italië) in staat te stellen economisch bij de IcvIimJ anderen in de pas te blijven. Van het IS VlOOl politieke overleg in Rome en Dublin hangt t de ton- af be*de regeringen alsnog meedoen aan chteruit an bouv ting vat de tan pariteit me Eet t. irig jaa rafischt ■derlant aan gra Deze waarschuwing aan de Amerikanen is het gevolg van uitlatingen van president I Carter, die vorige week bij de presentatie .van zijn anti-inflatieprogramma, liet we- HCnSl ten dat de Verenigde Staten zich wel eens niet aan de drie procent-afspraak zouden kunnen houden. Op de diverse begrotin gen van de VS zal sterk besnoeid moeten worden. Dat de andere NAVO-landen zo scherp reageerden hoewel nog helemaal niet zeker is wat de Amerikanen zullen doen komt omdat het juist de VS zijn geweest die de NAVO-bondgenoten tot het maken

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3