Interpellatie-verzoek van CPN in isoleercel IN FOR MA TIEF? Ook acties Groep AR-leden wil studenten afwijzing CDA-nota Verpleegde al 14 weken Damiate Pers ennia Konstant Krediet „Geen uitbreiding atoomtaken leger Uit Leef 2 gegrepen JLCQt UB IJmuider Courant Prijstoekenning Andere opleiding motorrijbewijs op komst Meer financiële armslag... Voor die reis naar Indonesië, bijvoorbeeld. 99 MIMI Fleurop voor Mr. Burger Collaboratie EVANGELISCHE GRONDSLAG ONVOLDOENDE Ministers Scholten en Van der Klaauw: Rotterdam Airlines mag de lucht in KW Nooit geseponeerd’ ’n bloemengroet, waar ook ter wereld! Snel geld zodra u 't nodig hebt. 'n Nieuw blad voormensen die actief bewust,ontspannen en gezond willen leven. WOENSDAG DECEMBER 6 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND 4 W V '1 Of welk doel dan ook. lüL „I jaai den heb coll I. laa laa alg dot kin bot het kei me var ver har wo zac Ste stel kar (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Tweede Ka mer is gisteren akkoord gegaan met het verzoek van CPN-Kamer- lid Wolff om de regering te mogen interpelleren over de gevolgen van de vrijlating van de Blaricum- se miljonair Pieter Menten, in het bijzonder voor Zwitserland, Po len, de Sovjet-Unie en Israel, wel ke landen met verontwaardiging hebben gereageerd op de uit spraak van de Haagse rechtbank van maandag. De interpellatie zal volgende week dinsdag worden gehouden. Wolff wil dat ook het beleid van premier Van Agt (oud- minister van Justitie) in het spoeddebat aan de orde komt. Met het Ennia Konstant Krediet hebt u altijd geld achter de hand dat u op/'’ V elk gewenst moment kunt besteden. I En wat de maandelijkse aflossing betreft: u krijgt 2 unieke vrn stellingskaarten om in te zetten wanneer betaling u niet gelegen komt. Vraag uw verzekermgs)adviseur 4WV* over net Ennia Konstant Krediet. Hij regelt het vliegensvlug. Het tweede nummer van Leef, het nieuwe tijdschrift uit het huis van Margriet, ligt nu op u te wachten. Het heeft u en uw gezin weer heel wat te bie den. Zoals: Als je echt geen kinderen meer wilt. Een zeer uitvoerig artikel over sterilisatie. Ken je lijf. Wie gezond wil leven, zal z’n eigen lichaam moeten kennen. Slanke gids voor een vette maand, ’n Wegwijzer bij het kopen van de minst ongezonde olieën en vetten. Moord op zee. De zwarte feiten over de jacht op de walvis. Verder: wegwezen in de winter, verse groente in de vensterbank, plus een cadeau tje: het Speelse Binnenhoekje. Vol spelletjes, treiterproblemen en puzzeltjes. I L '!i A. I (ADVERTENTIES) Rotterdam moet Kamer stemt toe havengeld olie in Menten-debat flink verlagen 5 (ADVERTENTIE) c (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland 0,70 145,- i I In de defensiebegroting voor volgend jaar wordt de mogelijkheid van uitbrei ding van de Nederlandse atoomtaken met één afdeling veldartillerie niet uitgesloten. In de visie van de regering die daarmee de NAVO-aanbevelingen volgt moeten meer eenheden geschikt gemaakt worden voor zowel conventionele als nucleaire ta ken. Uitbreiding van het aantal niet het soort nucleaire wapens heeft in de visie van Scholten en Van der Klaauw als voor deel dat minder gauw het risico ontstaat dat de westerse nucleaire systemen door gerichte aanvallen kunnen worden uitge schakeld. „Door vergroting van het aantal en spreiding van die systemen kan de NAVO ook wanneer een aantal nucleaire eenheden wordt uitgeschakeld, blijven be schikken over atoomwapens, die voor een dreiging tegenover de Warschau-Pact- strijdkrachten kunnen zorgen", aldus de ministers. „Ik weet zeker dat mijn man de zaak- Menten nooit heeft geseponeerd”. Dat zegt de 71-jarigemevrouw G. Donker, weduwe van de minister van Justitie die Menten in 1952 definitief buiten vervolging zou heb ben gesteld wegens in 1941 in Polen bega ne oorlogsmisdrijven, in een interview met Elseviers Magazine. Mevrouw Donker zegt zich erg kwaad te hebben gemaakt over de opmerkingen van de weduwe Kortenhorst. Deze zei in een voor de Haagse rechtbank voorgelezen verklaring, dat haar man van minister Donker in 1952 een brief had gekregen met de mededeling over het se pot. Dat zou gebeurd zijn in ruil voor Mentens stilzwijgen over de „Velser-affai- re”. Reden waarom de PvdA-Tweede-Ka- merfractie er inmiddels bij de regering op aan heeft gedrongen om te bewerkstelli gen dat het archief van Kortenhorst wordt opengesteld. Sinds 1971 heeft de NAVO er bij Neder land op aangedrongen meer 155-mm-artil- leriestukken voor atoomtaken geschikt te maken. De toenmalige regering is met die wens ook akkoord gegaan. De eveneens gezaghebbende Jeruzalem Post voegt daaraan toe dat Nederland „an ders leek te zijn" dan landen als Oosten rijk en Frankrijk”, die zijn afgedaald tot het cynische niveau dat zij lippendienst verlenen aan de erkende noodzaak om zich te ontdoen van de smet van nazicolla- boratie, maar even hardnekkig collabora- Ook noemt het blad het niet onwaar schijnlijk dat Menten de bron is geweest voor het oprakelen van het oorlogsverle den van Aantjes en dat een en ander als „waarschuwing” bedoeld was voor ande ren. In Israel, dat Mentens uitlevering wil, werd gistermorgen voor de Nederlandse ambassade in Jeruzalem een betoging ge houden tegen de invrijheidsstelling van Menten. De invloedrijke Israëlische krant Haaretz van vanmorgen schrijft in een redactioneel commentaar: „Het bericht over de beschuldiging over beweerde con tacten van prins Bernhard met de nazi’s gedurende de oorlogstijd, met Menten als bron, klinkt niet zo absurd meer als aan het begin van de week”. „Voor zo’n ruil wasn mijn man de figuur niet", aldus mevrouw Donker. „Hij wacht te op het moment dat hij Menten stevig zou kunnen aanpakken. Mijn man kon het bloed van Menten wel drinken.” Mevrouw Donker weet zich nog goed te herinneren dat de KVP-politicus en toenmalige advi- caat van Menten, mr. Kortenhorst, de deur van haar man in 1952 plat liep. Dat ontlok te haar man, zegt ze, de opmerking: „Die man kent me toch lang en goed genoeg, dat ik niet bereid ben tot handjeklap.” Toen bleek dat er niet genoeg bewijzen tegen Menten waren, zei mijn man ik zie hem zo nog zitten aan tafel, met zijn bril half omlaag over het montuur heen kij kend ik laat de zaak betijen. Ik pak die man nog wel.” In het gisteren geplaatste bericht over de toezending van de Burgemees ter Van Grunsven Cultuurprijs van de gemeente Heerlen aan dr. Hugo Brandt Corstius is ten onrechte vermeld dat het weekblad Vrij Nederland „een pro ces aan de broek heeft gekregen” we gens een stukje van Brandt Corstius onder het pseudoniem Jan Eter. De Amsterdamse officier van justitie mr. Messchaert heeft de recherche slechts opdracht gegeven om na te gaan of er redenen zijn voor vervolging van Vrij Nederland wegens majesteitsschennis. De toekenning van de Heerlense Cul tuurprijs en de aanvaarding daarvan hadden plaats op dezelfde dag, na het stukje, aldus dr. Brandt Corstius. teurs in hoge posities, die betrokken waren bij massamoord, de hand boven het hoofd hebben gehouden. Nee, Nederland leek anders te zijn, al waren er misstappen, zoals de bewezen nazisympathieën, zelfs in de hoogste kringen van de Nederlandse koninklijke familie.” De teleurstelling over Nederland in Is rael is algemeen. Velen nemen aan dat er sprake is van een gigantisch complot, dat tot doel heeft Menten de mond te snoeren, uit vrees voor verdere onthullingen over het oorlogsverleden van voorname Neder landers. Rotterdam Airlines dat is opgericht door de Rotterdammer André Verlinden, die Een woordvoerder van de Erasmus Uni- versiteit in Rotterdam heeft gezegd, dat als de ongeveer 25 studenten die het bestuurs gebouw van de universiteit bezetten, hun actie vanmiddag niet beëindigen, het uni versiteitsbestuur zich zal beraden op ont ruiming Vanmorgen zijn ook de telefooncentra les van de Vrije Universiteit en de Univer siteit van Amsterdam bezet geweest. Ook in Rotterdam en Delft houden stu denten bezettingsacties. Zij willen daar mee protesteren tegen de plannen van minister Pais van Onderwijs om de studie duur te bekorten. De bezettingen zullen minstens één dag duren, zo hebben de actievoerende perso neelsleden meegedeeld. ABVA-leden, werkzaam bij de Katholie ke Hogeschool in Tilburg, hebben vanmor gen de toegangswegen naar de hogeschool geblokkeerd en pamfletten uitgedeeld aan automobilisten. ff Senator George McCovem praat met een viertienjarig lid van de hulp-troepen in het Msana Tribal Trust Land te Rhodesië. De hulptroepen zouden voormalige guerilla's zijn die nu aan de zijde van de overgangsregering vechten. De Amerikaanse senator bezocht hun commandant in het kader van een informatieve rondreis door het land. ook eigenaar is van de reisorganisatie Christoffel, heeft bovendien toestemming gekregen ongeregelde diensten, du£ char- terverkeer, uit te voeren. Al eerder heeft Verlinden meegdeeld per 1 november van het volgend jaar operatio- Kamerleden Van der Doef en Roethof. Volgens de minister voldoet de huidige opleiding niet. Veel jongeren leren rijden met een oefenvergunning maar de „menta le training” komt hierdoor in het gedrang. Tuynman is met de socialistische vra genstellers van mening, dat het verkeers gedrag van veel motorrijders reden tot zorg geeft. Het aantal ongevallen met mo torrijders reden tot zorg geeft. Het aantal ongevallen met motorrijders is tussen 1970 en 1978 gestegen met 20 percent. De meest voorkomende verkeersovertredingen van motorrijders betreffen het rijden met te hoge snelheid, rechts inhalen, inhalen tus sen files en onvoldoende afstand bewaren. Alleen zo kan worden voorkomen, dat oliemaatschappijen steeds meer kiezen voor de goedkopere overslag op zee. Daar door zou de overslag in de Rotterdamse haven met 25 procent per jaar kelderen. Dit schrijft het Gemeentelijk Havenbe drijf van Rotterdam in een gisteren gepu bliceerde rapport over de geschatte goede renstroom van de havens in het Rijnmond gebied tussen 1980 en 2000. Volgens het rapport zal de Rotterdamse (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. Het Rotterdamse gemeentebestuur moet per 1 januari het haven geld voor de uitvoer van ruwe olie drastisch verminderen, namelijk van 80 tot 30 cent per ton ruwe olie. het parlement omdat hij het niet eens was met de wijze waarop in het CDA de grondslag-discussie werd gevoerd. DEN HAAG. Wanneer het kabinet zou besluiten het aantal stukken geschut dat geschikt is voor het afvuren van atoomkoppen uit te breiden, betekent dat geenszins dat het pad geëffend wordt voor een uitbreiding van de Nederlandse atoomtaken. Zo’n besluit is niet strijdig met het streven van de regering om de rol van de kernwapens terug te dringen, een streven dat onverminderd van kracht blijft. DELFT/WAGENINGEN. Uit solida riteit met de landelijke ambtenarenacties hebben personeelsleden, aangesloten bij ABVA en KABO, vanmorgen de aula van de Technische Hogeschool in Delft en een dépendance die deel uitmaakt van de Landbouwhogeschool in Wageningen be zet. DIRECTIE: Damiate Pers b.v Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 per maand per kwartaal per post per jaar per post D win mu: spe goe de zijn V vor het spe sla| dus is i jou wo: zo die het er ver lijk boe bal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ’MkfafssxA Overal verkrijgbaar, voor f 4,95 Dat hebben de ministers Scholten (De fensie) en Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) laten weten in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer over het NAVO- beleid van de regering en de kernwapen- paragraaf uit de Defensiebegroting voor volgend jaar. Overigens is nog geen sprake van uitbreiding van de voor atoomtaken geschikte artillerie. Die zaak is nog in studie, aldus de bewindslieden. Het gaat daarbij om het geven van een atoomtaak aan de 155-mm-houwitsers van de land macht De premier zal overigens niet aan het debat deelnemen: Wolff meldt in zijn inter- pellatieverzoek dat de regering vertegen woordigd dient te zijn door minister De Ruiter van Justitie en minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken. Kamervoorzitter Vondeling heeft giste ren laten weten dat hij minister De Ruiter namens de Tweede Kamer zal vragen het rapport van de commissie-Versteegh over de „Velser-affaire” openbaar te maken. De Kamer stemde gisteren in met een voorstel van de socialist Roethof hiertoe. Deze stel de dat openbaarmaking nodig is om verde re geruchtenvorming te voorkomen. Mi nister De Ruiter wil met vrijgeven van het rapport wachten tot de commissie-Schöf- fer, die het historisch-wetenschappelijk onderzoek in de zaak-Menten verricht, klaar is met haar rapportage. Volgens Ro- tehof is er echter door de vrijlating van Menten het een en ander in de situatie veranderd. DEN HAAG (ANP). Minister Tuyn man van Verkeer is van plan de opleiding voor het motorrijbewijs te herzien. De Permanente Contactgroep Verkeersvei ligheid zal de minister advies geven over de nieuwe aanpak hiervan. Dit heeft minister Tuynman gisteren ge antwoord op vragen van de PvdA-Tweede- EINDHOVEN (ANP). Een 26-jarige man die wegens een ter beschikking stel ling van de regering (TBR) is opgenomen in de Rijks Psychiatrische Inrichting (RPI) in Eindhoven, zit al veertien weken onafgebroken in een isoleercel. Genees- heer-directeur dr. G. van den Broek zegt dat dit nodig is omdat de man „vluchtge vaarlijk” is en eenmaaal op vrije voeten gevaar kan opleveren voor de maatschap pij. De man heeft zijn TBR te wijten aan geweldsmisdrijven. haven de komende twintig jaar haar con currentiepositie zeker kunnen handhaven en zelfs nog kunnen verbeteren. Tot het jaar 2000 zal het aantal arbeidsplaatsen door gunstige ontwikkeling in met name het containervervoer en de aanvoer van granen en derivaten met enkele duizenden stijgen, maar deze gunstige ontwikkeling wordt grotendeels weer teniet gedaan door de malaise in de grootmetaal en scheeps bouw. In de jaren ’80 zit de Rotterdamse haven nog in de rode cijfers, hetgeen te maken heeft met de investeringen die men op de Maasvlakte heeft gedaan, maar daarna i zullen de inkomsten groter zijn dan de uitgaven. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 ƒ215,- losse nummers buitenland per kwartaal Ook minister van Staat, mr. Jaap Bur ger, die in 1952 fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer was, heeft het opgenomen voor minister Donker. „Ieder een die Donker gekend heeft, zal het met me eens zijn: het is ondenkbaar dat deze minister van Justitie de zaak-Menten zou hebben geseponeerd zonder daar iemand van op de hoogte te stellen”, zei Burger, die het verder een „moeilijke zaak” noemde, dat de Haagse rechtbank het nu bewezen acht, dat Donker de zaak-Menten gesepo neerd zou hebben op grond van een aantal getuigen, „dat het van horen zeggen heeft”. De cliëntenbond heeft inmiddels bij de directie van de RPI aangedrongen op een onmiddellijk beëindiging van de eenzame opsluiting. Een woordvoerder van deze organisatie bestempelt de behandeling als mensonwaardig en spreekt zelfs van mis handeling. „Veiligheidsaspecten hebben ons ertoe I genoopt tot deze maatregel over te gaan. Ik ben mij ervan bewust dat de gevolgen voor de man zelf erg onplezierig zijn, maar er is geen andere mogelijkheid”, aldus genees- heer-directeur Van den Broek. Hij wijst erop dat de man al eerder is ontvlucht uit de RPI in Eindhoven. „Nadat hij weer terug was hebben wij verschillen de keren geprobeerd met de behandeling te starten, maar dat is steeds op een mis-1 lukking uitgelopen. Wij zitten nu in een impasse want van een behandeling op dit moment is geen sprake”. Van den Broek erkent dat een onafgebroken periode van veertien weken in een isoleercel „uitzon derlijk lang” is. (Van onze luchtvaartredacteur) HAARLEM. De op de Roterdamse luchthaven Zestienhoven gevestigde luchtvaartmaatschappij Rotterdam Air lines heeft van het ministerie van Ver keer en Waterstaat toestemming gekregen voor het uitvoeren van geregelde luchten vanaf de Rotterdamse luchthaven. J 7. De Internationale Flora Bloemen Cheque is inwisselbaar in 130 landen. Verkrijgbaar bij uw Fleurop-bloemist. Fleurop Interflora staat ervoor in. Koninginnegracht 135, Den Haag. neel te willen worden. Bij Fokker heeft hij een bestelling lopen van twee F-28 straal vliegtuigen, de Fellowship, die ook in het najaar van volgend jaar worden afgele verd. Hij beschikt al over een Airbus en een Boeing 737. Het is de bedoeling dat Rotterdam Airlines een verbinding tot stand brengt tussen Rotterdam en een aantal Europese steden. Het is voor het eerst dat naast de KLM een particulier toestemming krijgt geregelde diensten uit te gaan voeren. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een groep van 35 leden van de ARP wil, dat de AR-partijraad zaterdag een onlangs door de CDA-com- missie-Verschuer uitgebrachte nota Grondslag en Politiek Handelen ver werpt, omdat hier onvoldoende tot uit drukking is gebracht, dat CDA-politici aanspreekbaar moeten zijn op de evange lische grondslag van de partij. „De ARP kan niet tot fusie met KVP en CHU overgaan, als in de statuten van het CDA niets is vastgelegd over de persoon lijke instemming en binding met de grondslag”, schrijft de groep van 35 ver ontruste ARP’ers in een brief aan de Ne derlandse pers. De groep keert zich tegen de ontwerp resolutie van het dagelijks bestuur van het CDA, waarin de AR-partijraad wordt ge vraagd, uit te spreken, dat „het belangrijk ste bindende element, waardoor het CDA tot een samenhangende politieke partij wordt gevormd de politieke overtuiging is, welke vanuit het politieke leven als ant woord op de oproep vanuit de Heilige Schrift tot stand dient te komen”. De groep zegt te vrezen, dat de aanne ming van deze ontwerpresolutie het ge vaar van een tweedeling binnen het CDA met zich meebrengt. Tot de groep van 35 behoren de oud-AR- Tweede Kamerleden Kieft en Schouten. Laatstgenoemde verliet drie jaar geleden (ADVERTENTIE) UBOCBt vrw» I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4