van een ander zakennieuws s Veel waardering voor blikexpert Zwaneveld bestedings patroon” „Er is sprake Eerste cursisten „Vakopleiding Spanj aarden behaalden diploma burgerlijke stand VELSEN rat kort ijmondnicuws ter Verkeer in de knoop door defect aan lichtinstallatie „Oud-IJmuiden” discussie tijdens commissievergadering „AMBASSADEUR VOOR HOOGOVENS” Wintersport GETUIGSCHRIFTEN IN SPANJE ERKEND DE Anti-reclame Knuffeldieren 5 4 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 DECEMBER 6 W O E N S DAG I (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „De Sint-Nico- laasverkoop is dit jaar heel erg laat op gang gekomen”. Dat is de algemene klacht van de nering doenden in IJmuiden. In vergelij king met voorgaande jaren lijkt er bovendien een verschuiving te hebben plaats gevonden naar het kerstgebeuren. Niet uitsluitend met betrekking tot het uitwisselen van cadeaus. Aan veel materiële verlangens lijkt zo langzamer hand wel te zijn voldaan. Zelfs wordt er gesproken van een ver zadiging in de welvaartsmarkt. Steeds meer publiek toont belang stelling voor een wintersportva kantie. f t Wintersport rond Kerst stevige concurrent voor Sinterklaas ür ...Wintersport, populairder dan ooit tevoren... i ur ir is was A de ertoe aan. Ik tn voor ar er is 'enees- -jarige ig stel- nomen ichting weken ienees- ik zegt ichtge- voeten schap en aan ar con- Ihaven Tot het laatsen t name ier van zenden rkeling an door ?heeps- haven- 10 cent „Nee we kunnen zeker niet van een top jaar spreken. Op alle fronten is het bedui dend minder dan voorgaande jaren. Dat heb ik niet alleen ervaren maar ook mijn collega’s in andere branches”. Veel nadeel zegt Geels te hebben onder vonden van negatieve publikaties rond het elektronische en computerachtige speelgoed. „Het heeft landelijk een weer slag gehad in de omzetontwikkeling”, al dus Geels die bovendien weinig gelukkig is met het feit dat er rond het televisie journaal van 7 uur geen STER-reclame wordt vertoond. „Op latere tijdstippen Een verminderde omzet zou voor wat de Hema betreft ook toegeschreven kunnen worden aan het feit dat er in Beverwijk een vestiging is gekomen. Een klanteno- dnerzoek in de eerste week van oktober heeft dat aangetoond. ligt de jeugd in bed en dan mist het toch voor een belangrijk deel zijn doel”. Gelukkig waren er toch ook nog licht puntjes. Een onveranderde uitstekende belangstelling blijft uitgaan naar de steeds ingenieuzere gezelschapsspelen. Bij V. en D. is het bedrijfsleider de heer L. J. van der Weide die voor een belangrijk deel bevestigt wat zijn HEMA-collega heeft ervaren. Een late start maar een laatste week die gewoon razend druk was. Ook hier veel vraag naar pluche beesten en elektronisch speelgoed. „Wij verko pen dat op de afdeling radio en televisie. Mogelijk dat dat stimulerend werkt op de De heer Gorter vertelt dat het verschijn sel voor de zogenoemde „tweede vakantie” eigenlijk een jaar of drie geleden pas goed op gang is gekomen. „Wij merken dat er steeds meer mensen komen die de voor keur geven aan een vakantie waarin ze actief bezig zijn boven het luieren aan zon overgoten stranden. Een jaar of vijf gele den waren het nog de „costa’s” die favoriet waren. Het lijkt er op dat degenen die eenmaal een korte wintersportvakantie hebben genoten besluiten om van die win tersportvakantie de hoofdvakantie te ma ken. Nogmaals het is vooral het actief bezig zijn met bijvoorbeeld het skiën wat de mensen aanspreekt”. Illustratief voor de stormachtige ontwik keling in de belangstelling voor het winter- sportgebeuren zijn onder meer de vakan tiegidsen. Daarin werd tot voor enkele jaren hoogop een vijf of zes pagina’s ge wijd aan de sneeuwpret in het buitenland. Dat aantal is zeker vertienvoudigd. Voor de wintersport zijn speciale gidsen ge maakt naast de zonovergoten plaatjes boeken voor de zomerontspanning. Terwijl de Sint-Nicolaasinkopen ten einde liepen stond de middenstand alweer in de startblokken voor de kerstverkoop.. Veel tijd om te treuren over de toene mende belangstelling voor het kerstgebeu ren ten nadele van de Sint-Nicolaasver- koop gunnen de toch wat onaangenaam verraste winkeliers zich nauwelijks. Ter wijl de laatste inkopen voor de traditionele pakjesvond nog worden gedaan, verschij nen hier en daar al de etalages waar Sint en Piet met hun „wild geraas” het veld hebben moeten ruimen voor het met iets meer devotie omgeven kerstgebeuren. Mo gelijk kan de kerstverkoop iets goedma ken van de wat teleurstellende-Sint Nico- laasverwachtingen Middels de wijkkrant zijn de bewoners van oud-IJmuiden opgeroepen om deze commissievergadering te bezoeken. Zaterdag 16 december houdt Machinefa briek IJmuiden B.V. „open huis” in ver band met het 40-jarig bestaan van het bedrijf. Het bedrijf maakt deel uit van de Rijn-Schelde-Verolmegroep. Het openhuis duurt van 10.00 tot 16.00 uur. VELSEN. Het is vrijwel zeker dat een groot aantal woordvoerders woensdag avond tijdens de commissievergadering van Volkshuisvesting gebruik zal maken van het spreekrecht voor publiek. Punt vier van de agenda luidt: „Voort gang oud-IJmuiden”. Over dat onderwerp blijkt een aantal betrokkenen wel iets te willen vragen of op te merken naar aanlei ding van de recente ontwikkelingen rond de nieuwbouw van 116 woningen. Zoals bekend werden buiten het Wijkco- mité Oud-IJmuiden om de tekeningen en het bestek van dat project ter hand gesteld van een vijftal aannemers. De aanbeste ding is, nadat tegen deze gang van zaken bezwaar is aangetekend, uitgesteld. Bij het Centro Espahol te Beverwijk werd al in 1974 geprobeerd voor de Spaanse werknemers in de IJmond een beroepsopleiding van de grond te krij gen. Wat Spanje op dit terrein aan moge lijkheden mist zou tijdens het verblijf in ü- Jubilaris Zwaneveld opent het cadeau dat hij kreeg van zijn afdeling en dat hem werd aangeboden door zijn chef de heer Lameris. NCVB. - De afdeling Santpoort-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwen bond komt vrijdag 15 december ’s avonds half acht in het gebouw Velserhooft bijeen voor een kerstwijding. Medewerking ver leent ds. H. Bouma uit Utrecht. Excursie. - De afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft voor donderdag 14 december een excursie op haar programma staan naar de basiliek St. Bavo aan de Leidsevaart in Haarlem. Na de rondleiding wordt ook een bezoek aan de schatkamer van de basiliek gebracht. Peregrinusstichting. De eerste cursus groep draaide met veertig cursisten op topcapaciteit met voor elke vakrichting een aparte docent. Het merendeel daar van kan op 15 december het ook in Span je erkende getuigschrift voor de gekozen vakrichting in ontvangst nemen. In „De Nieuwe Slof” zal op de middag van de diploma-uitreiking ook een aantal werk stukken van de cursisten te zien zijn. De opzet van de speciale vakopleidin gen is de Spanjaarden een eventuele te rugkeer naar hun land gemakkelijker te maken. Met een erkend getuigschrift in de binnenzak levert het vinden van een baan in het land van herkomst naar verwacht weinig problemen op. Tussen de participanten in de Werkgroep Vak- scholing Spanjaarden en het Ministerie van Sociale Zaken lopen inmiddels af spraken voor een nieuwe cursus met naast lassen en loodgieten ook een oplei dingsmogelijkheid voor het diploma ver- warmingsmonteur. Het nieuwe onder deel is bedoeld voor de geslaagden van de pas afgeronde cursus loodgieten. deling wierp een blik terug over de carriè re van de heer Zwaneveld. In de pioniers fase was hij in 1938 in dienst gekomen bij Van Leer’s walserijen, waaruit later „wal- serij-oost” was voortgekomen. Belangrijk noemde hij het aandeel van de heer Zwa neveld in de fase van de technische schaal vergroting. Het verkeerslicht direct aan de spoor baan gaf wit licht waardoor de lichtinstal latie op de toeleidende wegen, die daarop correspondeert, bleef knipperen in de waarschuwingsstand. „Het heeft ons gewoon niet meegezeten”, zo verklaart Geels. „Neem bijvoorbeeld die skate-boards. Iedereen verwachtte dat het een rage zou worden. Plotseling komen er verbodsbepalingen. Dat daardoor de verkoop zo wordt aangetast kun je nauwe lijks voorzien. Uiteindelijk is het ook ver boden om op straat te voetballen. Maar ballen zijn nog steeds een gewild artikel”. Ook de grootwinkelbedrijven hebben ondervonden dat het immer koopgrage publiek de hand dit jaar wat steviger op de knip houdt. De heer H. Klütt, bedrijfslei der van de Hema aan de Lange Nieuw- straat bevestigt dat de Sinterklaasinkoop laat van start is gegaan. „Maar”, zo voegt hij er aan toe, „toen men eenmaal begon te kopen konden we het nauwelijks bij hou den. Bij ons ging de belangstelling uit naar elektrische apparatuur als contactgrillen en broodroosters. De herenmode liep uit stekend. Het speelgoed leek wat minder maar opmerkelijk is de rage rond de zoge noemde knuffeldieren. Pluche beesten en soortgelijke poppen zijn op het ogenblik gewoon bestsellers”. GEBOREN: Y. Wessel-Weidema, d„ IJmuiden; A. H. M. Meijers-Alders, z. IJmuiden; C. M. Schaap-Bakker, d., IJmuiden; M. J. A. Mantel-Verleun, z., IJmuiden. OVERLEDEN: E. Krijger, 61 jr., echtgenote van L. Pie- terse, Driehuis; A. A. M. Louridtz, 69 jr., echtgenoot van T. J. Elders, IJmuiden; C. A. Mulder, 74 jr., echtgenote van P. Stroet- hoff, IJmuiden; N. D. Schuurmans, 82 jr., Driehuis; A. A. Gerritsen, 70 jr., weduw naar van G. M. Prins, IJmuiden; E. Jager, 76 jr., weduwe van J. G. Malgo, Velsen- Noord; H. B. Braam, 59 jr., echtgenoot van D. Duivenvoorde, IJmuiden. rder is .Nadat hillen- ideling ■n mis in een op dit Broek ie van -litzon- VELSEN-NOORD. Het wegverkeer nabij de Spoorwegovergang bij de Velser Traverse raakte dinsdagochtend tussen half acht en negen uur volledig in de knoop door een storing aan de verkeers- lichtinstallatie. De heer F. Gorter van „Holland Interna tional Reisburo” bevestigt de veronder stelling dat het publiek de laatste jaren steeds meer belangstelling toont voor een wintersportvakantie. „We kunnen dat con stateren”, zo licht hij toe, „omdat de men sen al beginnen te reserveren in augustus en september. Dan zijn de gidsen voor de wintersportvakanties nog maar nauwe lijks uit. Opmerkelijk is bovendien dat de mensen vrijwel allemaal een bepaalde voorkeur hebben voor de plaats waar ze heen willen. Wie te laat is moet genoegen nemen met plekken die bijvoorbeeld iets minder bekend zijn”. Loek Anderson, voorzitter van de winke- liersverniging Zakencentrum Kennemer- laan, heeft met zijn collega’s ongeveer de zelfde ervaringen. „Het lijkt inderdaad of er een soort verzadiging is bereikt. Men koopt minder gemakkelijk. Informeert wel naar duurdere artikelen. Er lijkt dui delijk sprake te zijn van een verandering van het bestedingspatroon”, aldus Ander son die bovendien veronderstelt dat er een groeiende belangstelling bestaat voor de wintersportvakantie rond Kerstmis. Verkoop-directeur F. P. M. Burmanje schetste het karakter van de heer Zwane veld als een combinatie van humor, gees tigheid en wijsheid. De heer Lameris, chef van de binnen dienst kwaliteitsafdeling nodigde de heer Zwaneveld uit een stevig pakket te ope nen. Het bleek een filmprojector te bevat ten. Voordat velen van de gelegenheid gebruik maakten de jubilaris de hand te drukken dankte hij voor de vele vriendelij ke woorden en merkte op altijd te hebben kunnen steunen op heel goede medewer kers. Dat er voor die wintersportvakantie een piek ontstaat rond kerst is volgens de heer Gorter toe te schrijven aan de schoolva kanties. „Ook tijdens de krokusvakanties en paasvakanties trekken steeds meer mensen naar het buitenland”. verkoop. Op die afdeling krijg je vaak toch een iets ander publiek dan op de speelgoedafdeling”, aldus de heer Van der Weide. Nederland door vakcursussen in de ei gen taal goedgemaakt moeten worden. Uit een gehouden enquête onder de gas tarbeiders van Spaanse nationaliteit bleek onverduidelijk de behoefte aan zo’n opleiding. De Spaanse autoriteiten, het Neder landse Ministerie van Sociale Zaken, de Peregrinusstichting en Hoogovens stem den volledig in met de cursusplannen. De financiering en de uitvoering en begelei ding vormden in 1976 nog de enige hin dernissen. Voor de kostenverdeling (voor 1977/1978 op acht ton geraamd) kwamen eind 1976 sluitende afspraken tot stand tussen de Spaanse autoriteiten, het Mi nisterie van Sociale Zaken en Hoogovens die elk eenderde voor hun rekening zou den nemen. De steun van Hoogovens aan het curgusprojekt heeft te maken met het feit dat het merendeel van de Spanjaar den in de IJmond bij dit bedrijf werk zaam is. De directe voorbereiding, de begelei ding en andere uitvoerende werkzaam heden werden in handen gelegd van de haven maken i op de daarnai ian de IJMUIDEN. „De naam die Hoogovens heeft opgebouwd door jouw efficiency is die van kwaliteitsfabriek, flexibele fabriek, kortom de meest efficiënte fabriek van Europa. Gezegd kan worden dat Hoogovens als enige fabriek in Europa dit afgelopen kwartaal in de zwarte cijfers zit”. Kienavond. - De sportvereniging Terras vogels organiseert vrijdag 15 december een kienavond met vele prijzen in de grote zaal van Zomerlust aan de Hoofdstraat in Santpoort-Noord. Het feest begint om kwart over acht. Dat zegt Wim Geels, voorzitter van de winkeliersvereniging Stadscentrum IJ muiden. Zelf is Geels gespecialiseerd in speelgoed. Het artikel bij uitstek voor de goedgeefse Sint. Maar ook in dat uitgebrei de assortiment heeft de goedheiligman zijn voorkeur duidelijk laten blijken. bij de op een nzame n deze ing als I in mis- Dat zei ir. O. H. A. van Royen als lid van de Raad van Bestuur van Hoogovens tegen de heer G. P. Zwaneveld uit Beverwijk bij gelegenheid van diens 40-jarig jubileum bij het IJmuidense staalbedrijf. De heer Van Royen was één van de vele woordvoerders die de jubilaris lof toe zwaaide voor zijn belangrijke aandeel in de kwaliteitsbepaling en het contact met de afnemers van blik. Met zijn echtgenote en in aanwezigheid van collega’s en veel goede bekenden uit het bedrijf werd de heer Zwaneveld in het Ontvangstcentrum gecomplimenteerd voor zijn „ambassadeursfunctie” voor Hoogovens. Directeur B. de Heer schetste de jubila ris als de grote schakel tussen klant en Hoogovens. Hij deed een beroep op de heer Zwaneveld om te helpen bij het zoe ken naar een opvolger. „Je bent nu 60 jaar en we hebben je nog broodnodig”. Dr« G. Witte, hoofd van de kwaliteitsaf- Jeugddienst. - In de Gereformeerde kerk aan de Burgemeester Enschedélaan in Santpoort-Noord wordt zondag 10 de cember een speciale jeugddienst gehouden onder leiding van ds. J. F. van Woerden. De dienst begint 's avonds zeven uur. Hyacintenactie. - De muziekvereniging Soli houdt deze maand haar jaarlijkse verkoopactie van hyacinten ten bate van het instrumentenfonds. Zaterdag 9 decem ber richt de vereniging zich op Driehuis en Santpoort, de week daarop is IJmuiden aan de beurt. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Directeur-generaal van het Spaanse Ministerie van Onder wijs komt op 15 december in hoogst eigen persoon naar Beverwijk voor de uitreiking van de Spaanse vakdiploma’s loodgieten en lassen aan de eerste Span jaarden die in het gebied IJmond werk ten voor een getuigschrift waar zij ook in hun vaderland iets aan hebben. De diploma-uitreiking vindt ’s middags om vier uur plaats in De Nieuwe Slof te Beverwijk. Voor de Werkgroep Vak- scholing, Spanjaarden, inmiddels omge vormd tot een „Stichting in oprichting”, is de officiële gebeurtenis de bekroning van een jaar cursuswerk speciaal ge richt op de Spaanse inwoners van het gebied IJmond. J;-:

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5