Dat is genoeg zei De Bie OVER IJMUIDEN GESPROKEN Schuld ligt bij gemeenten en Rijk Zweden noemt Vermindering van woningwetbouw niet veroorzaakt door ruimtelijk beleid drugsdoorvoer Schiphol als centrum van Voordeel Vistip 6,85 Ruime zege in finale Damiate bridgestrijd wat vertel je me nou? 2.65 J 5 ts e wam, h Cordon Noël EEN TRANSIT HUREN? Spoorbomen ne ws utot it. Souwens Autoverhuur Kabeljauwfilets Makrelenjaar 'p üw Keurslager X ssni 6 7 WOENSDAG DECEMBER 6 19 7 8 MMOND 5 J J NU e i die i itu 100 gram Umuiden-Plein 1945-52 (Van onze stadsredactie) HAARLEM/IJMOND. Het bridgeduo Plaatsman-Kerner is erin geslaagd met een totaal van niet minder dan 410 punten de Damiate voorziening in eigen behoefte. GS antwoorden dit op schriftelijke vragen van het VVD-statenlid me vrouw J. W. Visser-Jansen, die daarin had gesuggereerd dat de oorzaak van de vertraging moest worden gezocht in het provinciaal apparaat zelf. HALKADE 17 IJMUIDEN TEL. 02550 - 30344 verse vis, zó uit zee héél voor delig bij: ERWTENSOEP met worst 35,- per dag, incl. 100 km en verzekering excl. btw en benzine Kampervest 23, Haarlem, tel. 312638 RESTAURANT Grote Houtstraat 21, Haarlem (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het achterblij ven van de produktie van woning wetwoningen wordt niet door het provinciaal ruimtelijk beleid ver oorzaakt. Voor zover bekend is noch de Nota Kleine Kernen, noch de Nota Ruimtelijke Ontwikkelin gen in Noord-Holland oorzaak ge weest van het achterblijven van de bouwproduktie. Wat de kleine kernen betreft, geldt het voren staande uiteraard alleen voor de trofee voor zich op te eisen. Tegen de helft van de finale had het zich reeds met een prachtige score van 224 bij een gemiddelde van 168 naar de bovenste plaats gespeeld en stond die niet meer af. Het koppel Klesser-De Palm (386) werd tweede met een lichte voorsprong op Kuhlman-Spee (381). sJT I - 04) 15.30, (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) in de Trompstraat paardenrennen ge houden". rmarkt djauw; -is; 670 kisten rersen. 21.30 u.: 30. 19 en De conclusie van onderzoek in het eigen provinciaal apparaat is, dat vertragingen bij de woningbouw om planologische rede nen niet of nauwelijks voorkomen op pro vinciaal niveau. De schuld ligt meer bij de gemeenten zelf, die vaak de planologische procedures te laat op gang brengen. Tegen deze achtergrond vinden GS het onnodig dat in eigen organisatie wordt gespeurd naar een mogelijke oorzaak. Het provinciaal bestuur is in tegenstel ling tot wat mevrouw Visser suggereert in een aantal gevallen zelfs bereid tot een soepel beleid ten opzichte van de gemeen ten. Voor zover gemeentebesturen in fi nanciële moeilijkheden zijn geraakt ten gevolge van gedane investeringen, die een uitvloeisel zijn van een vroeger beleid, hebben GS steeds goedkeuring verleend aan de plannen. Zo liet men de gemeenten financieel niet de dupe worden. getrokken kon door de voerman niet worden vrijgemaakt. Elis tilde de wagen op alsof het dagelijks werk was. Zijn kracht was niet verloren gegaan, conclu deerde hij terecht. Daarom leefde hij genotvol voort - er was geen enkele reden om z’n natje en droogje te laten staan. De heer H. de Wit, Assen: „Als ik lees hoe moeilijk de exploitatie van de trein verbinding met IJmuiden is denk ik terug aan de tijd dat bijna alle vis met HET LEVEN BLEEF voor De Bie vol afwisseling. Op een dag kwam bijvoor-, beeld de schatrijke vishandelaar-reder Jantje Visser voorrijden in zijn rijtuig met twee prachtige schimmels: „De Bie, ik hoor dat je zaak vandaag zus en zoveel jaar bestaat. Daarom kom ik je halen voor een ererit door IJmuiden”. Eis werd door een paar huiswaarts kerende kaai- ridders in het rijtuig gehesen en zat even later als een vorst te wuiven naar alle 2. Wat zijn de gevolgen voor de verwezen lijking van woningwetbouw van het strikt hanteren van maximum huur- grenzen, zonder het subsidiebeleid daar op voldoende af te stemmen? 3. Wat is de reden van het, in vergelijking met het vorig jaar opmerkelijk groot aantal ingediende woningwetplannen, dat de Hoofdingenieur-Direkteur van de volkshuisvesting in Noord-Holland in portefeuille heeft? schrijven hebben Gedeputeerde Staten aan de regering hun bezorgdheid geuit over de stagnatie van de bouw in de sociale sector. Zij hebben de minister en staatsse cretaris gevraagd in het bijzonder aan dacht te schenken aan de volgende vragen: 1. Wat zijn de verschillen in hoogte van de stichtingskosten voor woningwetwonin gen per regio? 4. Wat zijn de achtergronden van de van rijkszijde uitgesproken mening, dat er steeds veel te dure en luxueuze plannen worden ingediend? Zoals gezegd zijn het vooral de woning wetwoningen, waarvan de bouw achter blijft. Van ruim vijfduizend woningen in Noord-Holland is de bouw vertraagd door financiële problemen met betrekking tot de grond- en bouwkosten (soms in combi natie met andere problemen), waardoor geen goedkeuring kon worden verkregen. Een kleine drieduizend woningen onder vindt in de bouw vertraging door proble men van stedebouwkundige, planologi sche en technische aard. Van het bouwprogramma van negendui zend woningen (na negen maanden zou dit deel van de twaalfduizend woningen waar voor in beginsel rijksgoedkeuring werd verkregen) bleken op 1 oktober nog maar 6.100 woningen te zijn goedgekeurd. Daar van waren er 1562 in de woningwetsector. De rest, 4538 dus, waren premiewonin- gen. Uit deze getallen blijkt, dat de stagna tie inderdaad volledig in de woningwetsec tor ligt. en had hij deze dringend nodig dan liep hij hem ook niet meer achterna. Hij liep in zo’n geval naar de deuropening, dat wel, stak duim en wijvinger in de mond en floot dan zo hard dat het straten ver was te horen. De boodschap bereikte de knecht dus altijd. Elis’ communicatiesys teem faalde nooit. De premiebouw vormt geen probleem. Sommige gemeenten, waaronder Haar lemmermeer en Amsterdam, hebben voor de premielkooplsector zelfs aanvullende principetoewijzingen gevraagd van het Rijk. Een en ander staat in een rapport, waarin de uitslag wordt bekendgemaakt van een onderzoek, dat het provinciaal bestuur bij 41 Noordhollandse gemeenten heeft ingesteld. IJMUIDEN ZOU niet IJmuiden zijn geweest als het allemaal binnen de per ken was gebleven. Toen er bij (alweer) een of ander feest in het dorp een grote optocht werd gehouden verscheen voor de ogen van de verbaasde autoriteiten, nog wel pal achter de muziek van Con cordia, een tweepersoons kinderwagen. Het onderstel was in een timmermans werkplaats in de Bloemstraat versterkt met houten blokken maar dat zag men niet. In de wagen: Elis de Bie, genietend van een zuigfles, gevuld met iets dat blijkbaar heel anders dan melk smaakte. Het was eigenlijk te gek, vond Elis achte raf. Maar zijn klanten namen het hem niet kwalijk: IJmuiden hield letterlijk en figuurlijk van leven in de brouwerij. Een melkrijder herinnert zich: De Bie had een flinke omzet in zijn winkel en in zijn wijk. Het was dan ook een goeie vent. Hij Cordon Noël is een Kerst- variatie op de Cordon Bleu. Een verrukkelijke com binatie van mals biefstuk- vlees en ham, omhuld met kuikenfilet. Panklaar. Braadtijd ca. 20 minuten. controleerde nooit of je wel de juiste hoeveelheid van het bestelde afleverde. „Ik vertrouw je”, zei hij, „je gaat je gang maar”. Als je op het punt stond te ver trekken kreeg je altijd een sigaar. TOEN ELIS DE BIE was overleden kwamen velen hem een laatste groet brengen. Voor het uitdragen van de kist moesten speciale maatregelen worden genomen; deze kon niet door de deurope ning. Vensterbank en kozijnen van een raam werden verwijderd zodat vandaar uit de laatste tocht kon beginnen. De IJmuider Courant wijdde er een foto aan. Niemand trok het voorval in het belachelijke. Velen liepen mee in de stoet. DE WINKEL op de hoek van de Keizer Wilhelmstraat en de President Kruger- straat werd nog een aantal jaren voortge zet door de aangenomen dochter van De Bie, Jo. Tot deze een timmerman leerde kennen en haar huwelijksbootje in de richting van Urk voer. In de melkwinkel, de droom van Elis die waarheid was geworden, kwam een handel in koffie, thee en versgebrande pinda’s. 21.15 u.: 1”. 12 j. e of the M 207 UK 0.290,-; 10.360,- I UK 6.180,-; Volen- celaars iming. de trein werd verstuurd; wat een drukte in IJmuiden! Velen van de haven en de Zuidzijde gingen in die jaren tussen de middag naar huis om te eten. Het leek of het altijd raak was. Er werd dan zo druk met de treinen gerangeerd dat je lang voor de spoorbomen moest wachten. Heel wat verwensingen zijn in die tijd op de straatkeien gekletterd als de spoorbomen net voor de neus van de mensen dichtgingen". (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023- 378601). kabel- 102-74; rijf 80- 33-127; 10-102; schel- schol, lakreel ham- Ss leng normaal per kg. 9,- ALLE KRACHTPATSERS van IJmui den en wijde omgeving werden uitgeno digd eens te laten zien waartoe ze in staat waren. Er werd voor alle deelnemers een gokje aan verbonden wie beter zou slaan dan Elis. Het ging allemaal heel eerlijk en toch won Elis praktisch alle gokjes. Hij was nu eenmaal zo sterk als een beer en hij had bovendien gelegenheid gehad een paar dagen te oefenen. Met die kop van jut ging hij nog naar wat andere kermis sen en toen was zijn portefeuille dik Zoals bekend zijn het vooral de woning wetwoningen, waarvan de bouw is achter gebleven. De premiebouw en de ongesub sidieerde sector is redelijk naar wens ver lopen. Volgens een onderzoek van het pro vinciaal bestuur liggen de problemen, waarvan de woningwetbouw het slachtof fer is, vooral op het gebied van de gestegen grond- en bouwkosten (toetsingsprijs, ex- ploitatieopzet en lokatiesubsidie). Omdat Gedeputeerde Staten bij de hierop betrek king hebbende procedures in feite niet betrokken zijn, kunnen zij niet veel meer doen dan de aandacht vestigen op de pro blemen. GS hebben dan ook een en ander ter kennis gebracht van de minister en de staatssecretaris van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. In hun begeleidend 21.30 u. d op de op vrijdagavond naar IJmuiden. Ze gin gen dag en nacht door, voorzien van een ligstoel, oliegoed en een fles met inhoud om zich warm te houden. Andere herin nering: er spoelde vroeger veel op het strand aan; bamboe, kokosnoten, kolen, cokes en hout, enorme hoeveelheden hout waarbij ook nieuw. Nog een herin nering aan Velseroord: vroeger werden ELIS DE BIE groeide uit tot de diktste melkboer en kort daarna tot de dikste inwoner van IJmuiden. Zijn gewicht werd geschat tussen de honderdvijftig en de tweehonderd kilo. Voor de vele vreemdelingen die regelmatig naar IJ muiden kwamen werd hij een beziens waardigheid. Dit nog extra omdat zijn vrouw erg mager bleef. In IJmuiden zei men van haar: „Als je een lucifer aan steekt kun je aan de andere kant het vuur ien”. Ze had het druk in de winkel - uitstekende waar, zeer redelijke prijzen, een vriendelijk praatje. Zoals Elis het steeds drukker kreeg in zijn wijk; IJmui den breidde zich voortdurend uit. Elis kon zich zelfs een knecht gaan veroorlo ven, Jo van der Wel. Die was extra nodig omdat het voor De Bie wat moeilijk werd behalve zijn gewicht ook nog zijn zwaar beladen karretje te verplaatsen. In de strijd om de Damiate trofee had den zich via voorronden achttien paren voor de finale geplaatst. Het toernooi was een gezamenlijk initiatief van het Haar lems Dagblad, de IJmuider Courant, de Beverwijkse Courant en het Bridgecen trum Haarlem. De eindstrijd ging over 42 spellen, waarmee zeven uur speeltijd ge moeid was. Deze marathon vergde van het uithoudingsvermogen van de deelnemers het uiterste. Het tweetal Plaatsman-Ker ner hield het beste stand en mocht zich na het afsluiten van de eerste helft van de finale reeds in een riante voorsprong ver heugen: 224 punten. Klesser en De Palm konden de leiders nog het beste volgen (201), maar zagen geen kans de bovenste plaats in beslag te nemen. Voorzitter Beu kenkamp van het district Kennemerland van de bridgebond, die tevens de leiding De stijging van detmr- en koopprijzen is volgens GS evenmin te wijten aan het planologisch beleid van de provincie, maar aan andere factoren. Veerstr., tory”, 16 „Meisjes De heer A. Douma, Haarlem: „Ik her inner me dat er - ver voor de oorlog - een „makrelenjaar” in IJmuiden was. Het was een arme zomer. Bij de pieren we melde het van de makrelen. Je kon ze zo opscheppen. Iedereen „snaaide” ma kreel. Ook op het strand ging het vissen prima: een lange lijn met bothaken, een ring van messing, een stuk lood en je zwiepte het hele geval zo’n dertig meter weg. Je ving bot en schol - alleen met vloed want bij eb trekt de vis weg. De Amsterdamse glazenwassers kwamen al 11) 19 en 6 j. Don- iond van IJmuidenaren die hem bij de rondrit toejuichten. Bij een of ander plaatselijk feest werd Elis opnieuw van huis ge haald, nu om in een officiële optocht mee te rijden. Nu en dan werd hij ook uitge nodigd om getuige bij een huwelijk te zijn. Iedereen was bevreesd dat het trouwkoetsje zou omvallen terwijl hij, geholpen door buren, probeerde in te stappen maar het ging toch altijd goed. Bij een andere gelegenheid werd Elis voor de reclame ingeschakeld. Hij reed mee in een propaganda-optocht door Haarlem, stralend van vreugde, één brok Hollands welvaren, zijn handen losjes bengelend over een spandoek met de tekst „Eet meer vis!” Velen bewaren goede herinneringen aan dit uit het begin van de eeuw date rend karakteristiek stukje IJmuiden. Men ziet het gebouw van School B (de zogenoemde Klapschool). Straten in de ze omgeving: de Bothastraat, de Presi dent Steijnstraat, de Schoolstraat en de Helmstraat. Het schoolgebouw werd te vens geflankeerd door de Braamstraat en de President Krugerstraat. (Foto be schikbaar gesteld door de Heer A. Bak ker). STOCKHOLM/SCHIPHOL. De luchthaven Schiphol wordt in een rapport van het Zweedse ministerie van sociale zaken over druggebruik genoemd als een van de belangrijkste transportakanalen naar Zweden van soft- en harddrugs. Forse kritiek le vert de Zweedse overheid op de hou ding van de Nederlandse autoriteiten ten aanzien van drugs. Men blijft het oneens met het onderscheid dat wordt gemaakt tussen de hard en softdrugs. Gebruikers van softdrugs als hasjiesj en marihuana worden niet bestraft hier. Alleen het verhandelen van deze groep verdovende middelen is verbo den. In Zweden wordt geen onder scheid gemaakt. Zweden telt volgens de officiële cij fers 15.000 gebruikers van hard drugs op een bevolking van 8,3 miljoen personen. Minstens 50.000 mensen ge bruiken er regelmatig soft-drugs. Commandant van de rijkspolitie dienst Luchtvaart de heer Gerritsen reageert verbaasd op de beschuldi ging vanuit Zweden. „Het verdriet me als het zo is, maar bij ons is niets bekend over vervoer van drugs via Schiphol naar Zweden. Dan wil ik dat rapport wel eens zien. De politie daar heeft ook nooit dergelijke klachten laten horen”. Op Schiphol wordt niet zonder succes intensief op verdovende middelen gecontroleerd. Bij passa giers naar Denemarken zijn meer dan eens drugs aangetroffen. Onder Zweedse luentreizigers is dat nooit gebeurd. ELIS DE BIE junior koesterde al ja renlang een droom: hij zag zichzelf ach ter de toonbank van een eigen melkwin kel. Om de droom te verwezenlijken werkte hij lange dagen. Maar met sparen vlotte het niet erg. Hij was te gulhartig, voor zichzelf en voor anderen. Elis mikte daarom maar op de 100.000. Hij kocht regelmatig een twintigje en af en toe zelfs een half lot. Het scheelde soms slechts een paar vijfertjes maar uiteindelijk bleek Frtuna altijd een ander te begun stigen. Toen probeerde De Bie het geluk naar zijn kant te halen door zelf een en ander te organiseren. In het café De Afslag aan de Kanaalstraat schreef hij Prijsbiljarten uit, ’s zondagmiddags van drie uur af, dus nadat iedereen zijn mid dagslaapje had gehad. Hij adverteerde dat er Prijs en Premie in Contanten waren te behalen. Er was wel belangstel ling maar veel winst leverde het voor Elis niet op. Toen naderde de tijd van de jaarlijkse kermis op het Willemsplein. Nu of nooit, dacht De Bie, en hij ging er met de kop van jut staan. genoeg om weer ’ns te gaan kijken op de hoek van de Keizer Wilhelmstraat en de President Krugerstraat waar een mooi pandje was gebouwd. Elis kocht het en liet een voorraad melk, kaas en eieren komen. Het leven van zijn droom kon gaan beginnen. IJMUIDEN WAS nog klein maar het plaatsje was dichtbebouwd en de gezin nen waren groot. Zoals er een bestaantje in zat voor iedere bakker in iedere straat, zo waren er mogelijkheden voldoende voor een melkwinkel met een eigen be- zorgwijk. Elis de Bie stond graag achter de toonbank maar hij liep ook enthousi ast fluitend met zijn smalle karretje langs de huizen. Hij had al gauw heel wat klanten voor zijn losse melk omdat de mensen de opgewekte melkboer wel mochten maar vooral omdat hij altijd een royale maat gaf. HET LEVEN HAD voor Elis de Bie eigenlijk alle beloften vervuld en dat werd merkbaar aan zijn omvang. Hij was steeds al een stevige boy geweest maar nu leek hij zienderogen in gewicht toe te nemen. Toen bakker Bobeldijk een win kel aan het Koningsplein opende en de klanten bij wijze van speciale attractie via klapdeurtjes naar de toonbank liet komen bleek Elis wel naar binnen maar niet meer naar buiten te kunnen. Voort aan moest hij daarom de melk afleveren via de poort, toch nog dwars lopend. Het stemde Elis tot nadenken. Maar kort daarop probeerde hij nog eens zijn kracht. Er was een zware wagen door de as gezakt. Het paard dat de kar had waarom zou u't mei minderdoen „Moord 21.30 u.: IN HET VERVOLG hield De Bie het op zijn winkel. Bij redelijk weer zag men hem vaak op een grote kruk, een soort driehoek, op de stoep voor zijn etalage zitten. Was het te regenachtig of te koud dan bleef hij in de winkel, op twee stoe len, een stoel voor iedere bil. Aanvanke lijk verhief hij zich nog wel als er een klant kwam. Daarbij vergat hij nooit, er tegelijkertij zelf een nemend, de kinde ren een snoepje aan te bieden, steevast een pepermuntje. „En een pepie?" was zijn gebruikelijke vraag. Toen hij een nogal lastige bestelling had klaarge maakt zei hij echter een keer: „Dat is genoeg”. Wie er die dag ook nog in de winkel kwam, hij bleef op z’n twee stoe len zitten. Van die tijd dateert de IJmui- dense uitdrukking „Dat is genoeg, zei De Bie”. Elis had nu behalve zijn vrouw een knecht en ook nog een aangenomen dochter. Het hoefde allemaal niet meer zo erg. Was zijn knecht ergens in de wijk NWé t:>>.IJ, van de slotdrive nad, reikte namens de initiatiefnemers de trofee aan de zeer ver heugde winnaars uit. Het duo Kuhlman-Spee (381) heeft zeer constant gespeeld en hun derde plaats was een goed resultaat. Slot en Hellingman (369) waren zwak gestart en stonden bij het ingaan van de tweede zitting elfde. Maar toen kwamen zij goed los en finishten toch nog als vierde. De eindstand luidt: Plaats man-Kerner 410 punten, Klesser-De Palm 386, Kuhlman-Spee 381, Slot-Hellingman 369, Drayer-Spee 367, Bergsma-Van Dam 359, Van Stegeren-Sijtsma 356, Stienstra- Mulder 349, Bakker-Ten Broecke 341, Ren- sen-Lips 338, echtpaar Mostert 331, Pep- pel-J. Lips 322, Herman-Van der Zee 318, Pels-Alphenaar 313, Otten-de Graaf 304, Den Duyn-Theysse 283, echtpaar Schip per 263, Roest-Molenaar 258. ijmuiclen^^ -i T L

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7