Geld voor cursussen in grote steden l I 1 '1 „Je weet niet wat je leest” in speciale Boek van de Maand oplage f 18,50. Na 6 januari 1979 f32,50. De aanbieding is geldig van 7 december t/m 6 januari 1979. Echter zolang de voorraad strekt. 2 0 r |op W KKMI ENWB bepleit fietspad Schalkwijk-Waarderpolder G F v< v< Opgeheven Haarlemsche Hulpbank schenkt saldo aan Rode Kruis Haarlems drinkwater smaakte naar benzine WOENS DAG 6 DECEMBER 19 7 8 8 W o jy U bent geboeid door een bepaald verhaal of fragment? Achterin kijkt u even wie het heeft geschreven. Daar staat bij vermeld wat er nog meer van die man of vrouw is verschenen. Zo leert u lezenderwijs de weg kenijen in de wereld van het boek. Dat is ook heel wat waard. Veel meer dan de f 18,50 die u gedurende de actieperiode voor „Je weet niet watje leest” betaalt. Dit is een Boek van de Maand voorjaren. or de ta be di cc (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De „Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijders- bond” (ENWB) vindt dat in de plannen voor de verstedelijking van het gebied tussen Haarlem en Hoofddorp nauwelijks aandacht is besteed aan de fietser. Dit in tegenstelling tot de aandacht die de auto en het openbaar vervoer in de verstedelinkingsplannen hebben gekregen. De ENWB schrijft dat in een commentaar op het ontwerp-streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaal gebied en het daarin opgenomen plan voor nieuw woongebied tussen Haarlem en Hoofddorp. 4 Nederlands vertaalde. Eigenlijk een complete boekenwinkel in één band. Van Couperus tot Leni Saris, van Multatuli tot Olaf J. de Landell, van Visser-Roosendaal tot Robbins, van Jan de Hartog tot Jan Cremer, van Godfried Bomans tot Simon Carmiggelt. Al lezend ondekt u wie voortaan uw favoriete schrijvers gaan worden, waarbij u uitroept: van die man of vrouw wil ik meer lezen. Dan wijst dit (lees)Boek van de Maand u ook nog mooi de weg. Het nieuwe Boek van de Maand is het eerste Totale Leesboek dat er is ver schenen. Het is dan ook een lekkere, dikke pil geworden, waarvoor zelfs de langste winteravonden te kort lijken. Liefst meer dan 430 pagina’s dik. Ouderwets degelijk ingebonden in fraaie linnen band. Je hebt een echt boek in handen. Er staan korte verhalen en afgeronde fragmenten in van bijna honderd veel gelezen auteurs. Nederlandse en in het Hecoree* Minister Albeda verwacht veel van scholingsprojecten werklozen (Vervolg pagina 1) ü- MINISTER ALBEDA Boek van de Maand Fietsers willen ruimere plaats -x Albeda vertelde gisteren na afloop van het gesprek de Randstandprovincies gelijk te geven, wanneer ze stellen dat er niet gedaan mag worden alsof er alleen in het Noord-Holland telt ruim 16.000 werklozen, Dat is onge veer 8 percent van het totaal van 200.000. Noord-Holland zou het redelijk vinden wanneer dan ook 8 percent van de werkgelegenheidsgelden in de provincie terecht zouden komen. In de praktijk is dat echter veel minder. Van de 250 miljoen uit de extra-werkgelegenheidspot van dit jaar ontving Noord-Holland slechts 10 miljoen en dat is 4 percent. Minister Albeda bracht gisteren naar voren dat de uitkeringen het door Noord-Holland gewenste niveau ook in de komende jaren niet zullen halen. Er zal toch naar verhouding meer naar de oude noodgebieden blijven stromen, aldus de bewindsman, omdat een werkloze daar nu eenmaal veel minder kans heeft weer aan het werk te komen. De doorstroming van werklozen in de Randstad is veel beter. i sat de hel laa wa de ee ni st: be ve al d< at dc w< ge ge sp de G< w< ov tij de I de 12 ve: lin vo he be va de O[ ve m ril ie sc ge bt d< cc B v< ee ra br mi mi be 1 fu ae ni H< lei di B. in het streekplan «jjs Albeda maakte tenslotte bekend dat er in principe genoeg geld is om alle verzoeken van de provincies voor scholingsprojecten te honoreren. Gedeputeerde Van Gel der wil vandaag al gaan bekijken wat er in Noord-Holland gedaan kan worden, om maximaal gebruik te kunnen maken van de nieuwe mogelijkheden. Voor de financie ring van de nieuwe projecten heeft minister Albeda ruimte binnen zijn eigen begroting. Extra’s voor de Rand stad zullen worden toegevoegd, die gaan dus niet ten koste van de bijdragen aan de „oude werkloosheidsgebieden.” De Hulpbank werd in 1849 opgericht om „nijvere minvermogende lieden door geldelijke voorschotten in staat te. stellen hun brood te verdienen”. De bank bleef altijd functioneren voor de kleine man die geld nodig had, maar die taak is overgeno men door de gemeentelijke Volkskrediet- bank. De gedeputeerden en minister Albeda waren het er gisteren over eens dat de beslissingsbevoegdheid over de maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid in de toekomst bij de provinciale organen moet komen te lig gen. De provincies zullen daardoor sneller en beter kun nen reageren op de werkgelegenheidsproblemen. Goed keuring door het Rijk voor een project kan worden uitgevoerd, zal dan niet meer nodig zijn. Aan de eisen, die aan de bouwplaats moeten worden gesteld moet er volgens de ENWB dan ook een worden toegevoegd. Namelijk de eis, dat er een netwerk van doorgaande fietsroutes moet komen, waardoor voor de fietser een zo direkt mogelijke verbinding wordt verkregen tussen de woning en onder meer de win kels en scholen. Uit de keuzemogelijkheden voor de ma nier waarop het gebied in kwestie zou moeten verstedelijken kiest de ENWB voor de variant, waarin de verlengde Azië- weg achterwege is gelaten. De verlenging van de Aziëweg roept naar de mening van de ENWB ernstige bezwaren op (zoals ex tra geluidshinder in Schalkwijk en aantas ting van de groen-zóne). Bovendien zullen (zoals zo vaak bij uitbreiding van het we gennet) de verkeersproblemen zich bij aanleg van deze verbinding alleen maar naar een nader plek verplaatsen. De knel punten in de verbinding tussen Schalk wijk en Haarlem-centrum blijven de Bui- tenrustbruggen en de Lange Brug. De ENWB betwijfelt of het bezoek aan het winkelcentrum Schalkwijk een extra auto- verbinding noodzakelijk maakt naast de openbaarvervoer- en fietsverbinding. De toename van het autoverkeer vanuit de nieuwe wijken in de Haarlemmermeer naar Haarlem moet volgens de ENWB worden opgevangen door de toekomstige A.21 (rijksweg 16) met de al bestaande wegen (secondaire weg 21 (Kruisweg) en tertiaire weg 75 (Oude Schipholweg). De ENWB is uiteraard voorstander van een spoedige aanleg van de NS-stations Haarlem-Oost en Haarlem-West. Haarlem heeft nu maar één station, waardoor de inwoners vaak als voorstransport een gro te afstand moeten afleggen. Door opening van beide nieuwe stations komt de trein op fiets en loopafstand van veel meer men sen. Natuurlijk moeten bij de stations ge noeg parkeerplaatsen komen voor auto’s en voor fietsen. Een belangrijk punt op de verlanglijst van de ENWB is een direkte fietsverbin ding tussen Parkwijk en <?- Waarderpol- der. De fietsers zouden in ).et verlengde van de Prins Bernhardlaan een verbinding moeten krijgen over de autoweg naar Am sterdam (A.5) en over de spoorlijn Haar- lem-Amsterdam. Dan zou men vanuit Schalkwijk en de nieuwe wijken in de Haarlemmermeer direkt naar het indus trieterrein kunnen fietsen via Parkwijk. Deze verbinding moet dan ook zonder meer in het streekplan worden opgeno men, zo meent de ENWB. In de huidige situatie kunnen de fietsers de Waarderpol- der alleen bereiken via de omweg langs de Amsterdamse poort. Deze route is erg on aantrekkelijk voor de afstandgevoelige fietser, meent de ENWB. De belangenorganisatie van de fietsers vraagt ook om doortrekking van het Lie- wegje als fietsverbinding tussen Schalk- wijk/Parkwijk en het recreatiegebied Spaarnwoude en de fietsverbinding rich ting Amsterdam. Noorden, Twente en Zuid-Limburg sprake is van werk loosheid. „Maar de cijfers zeggen niet alles. Je moet ook naar het karakter van de werkloosheid kijken en dan constateer je belangrijke verschillen tussen de Randstad en de regio’s”, aldus de minister. Hij bedoelt daarmee te zeggen dat er in de van oudsher bekende werkloosheids gebieden mensen niet aan het werk komen omdat er gewoon te weinig banen zijn. Dat is gedeeltelijk in de Randstad ook het geval. Een groot deel van de werkloosheid in het westen wordt echter veroorzaakt door het verschil in vraag en aanbod. In de bouw is er bijvoorbeeld meer vraag naar personeel, dan aanbod. De mensen die bij de arbeidsbureaus staan genoteerd zijn echter niet de vaklieden waar vraag naar is. Door her- en bijscholing zou daar verandering in kunnen komen. Bovendien doet zich in de grote steden in het Westen het verschijnsel voor dat de werkloosheid zich in bepaalde oude wijken concentreert. Daar vindt men een bijzonder hoog werkloosheidspercentage onder bui tenlanders en andere groepen ongeschoolden, die vaak lange tijd zonder werk lopen. Doorgaans blijkt er ook voor die groepen wel werk te zijn, maar deze mensen moeten eerst geholpen worden zich bij de Nederlandse maatschappij aan te passen. Albeda noemde dat een „afschuwelijk probleem”, dat in de jaren vijftig en zestig in de Amerikaanse steden al verschrikkelijke vormen aannam. In een vijftal steden in ons land is al geëxperimenteerd met projecten die speci aal werden opgezet om de kansarme groepen over de drempel te helpen. Ze werden daar twee jaar lang voorbe reid op hun entree in de maatschappij. Deze proeven waren zo succesvol, dat men er over denkt, om de regeling landelijk in te voeren. Samen met de regionale raden voor de arbeidsmarkt zal onderzoek worden verricht naar de mogelijkheden in de verschillende provincies. Een radicale keuze voor het openbaar vervoer is volgens de ENWB nodig bij de verbinding met Zandvoort. Nog een weg voor auto’s zou elders alleen maar meer problemen oproepen. De bus blijft echter in het hoogseizoen en tijdens weekeinden in het autoverkeer steken. Daarom bepleit de ENWB om op topdagen op de Zeeweg een vrije busbaan open te houden. Dat zou volgens de ENWB dan moeten gebeuren op de tegenliggende baan van de baan waarop zich de files voordoen. Ook langs de Zandvoortselaan moet volgens de ENWB een vrije busbaan komen. Voor fietsers (en voetgangers) zou het fietspad over de oude trambaan naar Zandvoort moeten worden aangelegd, het Visserspad zou moeten worden gemaakt en de „Oorlogsweg” via de Kennemerdui- nen en Duin en Kruidberg naar IJmuiden zou voor fietsers moeten worden openge steld. De ENWB vindt dat GS duidelijker en concreter hadden kunnen zijn over de mo gelijkheden voor de fiets in Haarlem. Er moet volgens de fietsers- belangenorgani satie een stelsel van doorgaande fietsver- bindingen in het stedelijk gebied komen met een „maaswijdte” van vierhonderd meter. De routes zouden moeten bestaan uit vrij liggende fietspaden of straten waarin het autoverkeer maar in zeer be perkte mate zou moeten worden getole reerd. Bij kruisingen zou de fiets voorrang moeten krijgen. Voor de auto zou in de binnenstad een sectoren-systeem moeten worden gemaakt; parkeerplaatsen zouden aan de rand van de binnenstad moeten zijn gelegen. De ENWB spreekt over een noodsituatie voor de fietsers in de steden. Dagelijks wordt de fietser door de auto bedreigd. Vooral hier liggen volgens de ENWB mo gelijkheden om het gebruik van de fiets aan te moedigen in het woon-werk, woon- school en woon-winkel-verkeer. Wil het uitgangspunt van bevordering van het ge bruik van de fiets geloofwaardig blijven, dan zal naar de mening van de ENWB bij de vaststelling van het streekplan door de Staten moeten worden uitgesproken, dat het provinciale fietspaden plan zich na drukkelijk met de problematiek van de fietser in de steden zal moeten bezig hou den. De ENWB vindt het vreemd dat de fietsproblematiek dreigt te worden losge maakt van het streekplan, terwijl de auto- wegen-problematiek als onlosmakelijk van het streekplan als geheel wordt gezien. E DEN HAAG. Noord-, Zuid-Holland en Utrecht maken al jaren bezwaar tegen het feit dat er relatief te veel werkloosheidsgelden naar „klassieke” noodgebieden Zuid-Limburg, Twente en het Noorden van het land gaan. In de Randstad woont eenderde deel van alle werklozen in ons land, maar er komt niet meer dan een kwart van de bedragen ter bestrijding van de werkloosheid in die provincies terecht. De provinciale besturen in het westen vinden het niet juist dat er bij de vaststellingen van de subsidies alleen gekeken wordt naar het percentage wer klozen in een bepaald gebied. In de dun bevolkte provin cies maken de werklozen altijd een groter deel van de bevolking uit. In werkelijke aantallen gerekend zijn er in de Randstad echter veel meer mensen zonder werk dan in de noodgebieden. Er wonen in Noord-Holland bijvoor beeld meer werklozen dan in de drie noordelijke provin cies samen. Hoewel er nog genoeg te wensen overblijft, toonden de drie gedeputeerden die gisteren met Albeda over deze kwestie spraken, zich redelijk tevreden, De Bruijne (Utrecht): „We weten dat we nog niet aan het percentage komen waar wij recht op denken te hebben, maar we beschouwen dit als een eerste stap op de goede weg”. En de Noordhollandse gedeputeerde Van Gelder: „Dit is een belangrijke accentverschuiving. We hebben altijd gezegd dat er niet alleen naar percentages gekeken moet worden, maar naar werkelijke aantallen. En dat doet Albeda nu met deze maatregelen.” De Haarlemsche Hulpbank was geen com merciële instelling, maar een vereniging van min of meer gefortuneerden die tegen een rente van maximaal vier procent geld uitleenden. Toen de bank vorig jaar werd opgeheven bedroeg het kapitaal ƒ46.600 verdeeld in stukken op naam van vijftig i gulden. HAARLEM. Doordat de buitenzijde van een waterreservoir van het gemeente lijke waterbedrijf van een ondeugdelijke teerlaag was voorzien, hebben inwoners van Haarlem-Noord de afgelopen dagen water met een olie- en benzinesmaak moe ten drinken. De dampen van de teerlaag waren de oorzaak van de slechte kwaliteit van het drinkwater. (Van onze stadsredactie) HAARLEM.De vorig jaar opgeheven Haarlemsche Hulpbank zal een dezer da gen het liquidatiesaldo overdragen aan de afdeling Haarlem van het Rode Kruis. Oud-voorzitter J. C. Stuart van de Hulp bank wilde niet meedelen hoe groot het bedrag is. Het Rode Kruis krijgt het geld onder de conditie dat dividendkwitanties over het boekjaar 1976 nog verzilverd worden als deze vóór 31 december 1978 worden aangeboden. Datzelfde geldt voor schuldbewijzen die nog niet zijn aangebo den. Bijna honderd veel gelezen schrijvers brengen spanning en ontspanning, humor en ontroering in hetTotale Leesboek „Je weet niet wat je leest’’

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 8