Bijzondere winstaftrek is vervanging '5 te kostbaar CDA en VVD willen doorwerking bouw-CAO in ambtenarensalarissen voorkomen Duidelijkheid Kamermeerderheid tast trendsysteem aan gevraagd over ontwikkeling achtergrond koopkracht Olieproduktie van Iran gehalveerd Consument aanspreken voor onbetaalde Zonne-energie volgens Shell voor Nederland Vrijwillig verzekerden dupe van premiekwestie premies koppelbazen9 j Opnieuw staking olie-industrie 55 52 xV Invoer EG Iraanse olie loopt terug I Wegenbelasting I I TER TER/ tLLY F/canada «DRY 3 I DONDERDAG 7 DECEMBER 19 7 8 ECONOMIE 16 (Van onze redactie economie) een den van vrijwillig verzekerden wordt hierdoor praktisch onmogeÜjk”. DEN HAAG. Voortzetting van de zelfstandigenaftrek voor kleine ondernemers na volgend jaar lijkt onwaarschijnlijk. Vol gens staatssecretaris Nooteboom van Financiën zal deze aftrek worden vervangen door maatre gelen die betrekking hebben op de voorstellen van de commissie- Hofstra inzake inflatieneutrale belastingheffing. (Van onze redactie economie) LONDEN/TEHERAN. Van goedgeïnformeerde functionarissen van de Iraanse nationale oliemaatschappij (NIOC) is vernomen dat de produktie van ruwe olie in Iran door de staking onder het personeel van de olie-industrie is gehalveerd. Per dag worden nu minder dan drie miljoen vaten (van 159 liter) geproduceerd. UTRECHT. De mensen die hun huis door koppelbazen laten bouwen zouden ook aansprakelijk moeten worden gesteld wanneer die malafide aannemers geen verzekeringspremies en belastingen afdra gen. Door zo’n maatregel zou het zogenaamde zwartwerken aanzienlijk worden teruggedrongen. -JS (Van onze redactie economie) UTRECHT. „De premie voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring gaat volgend jaar waarschijnlijk omlaag van 8,2 naar 8,1 percent. De bijdrage voor vrijwillig verzekerden daarentegen zal voor een belangrijk percentage stijgen. Een oplossing voor de moeilijkhe- kerstmis 1995: het drooglegde Chicago viert uitbundig kerstmie met een Cfeestelijk, sprankelende frisdrank, voor jong en oud k V. V. t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" not. fond tfl i wij een (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) de ambtenarenbonden hun trendsysteem koesteren als een verworven recht. 167.00 131.00 310.00 (grond 3 eigef West-Duitsland voerde in de eerste helft van dit jaar 3,8 procent meer Iraanse olie in, Italië 4,1 procent en België 8,3 procent. Ierland voerde net zoveel in als in de eerste helft van 1977, maar de overige EG-landen veel minder. Iran droeg voor 16,2 procent aan de olievoorziening van de Gemeenschap bij. volgend jaar. De beide vormen van aftrek blijven echter tot eind 1979 naast elkaar bestaan, schrijft de bewindsman, omdat het de regering gewenst voorkomt in het komende jaar geen grote wijzigingen in de belastingheffing aan te brengen. Handhaving van de zelfstandigenaftrek, die indertijd werd ingevoerd als een reac tie op het achterblijven van de inkomens van kleine zelfstandigen, vindt de staatsse cretaris ook minder gewenst, omdat de regering vooral de voorwaarden waaron der ondernemers werken, wil verbeteren. In dit streven past volgens hem geen ga rantie meer wat betreft het inkomen van zelfstandige ondernemers. Ook verzet Nooteboom zich tegen een tweede CDA-voor stel de aftrek voor (klei ne) zelfstandigen aan te passen voor de inflatie. Hij gelooft dat hiermee opnieuw een vorm van algemene winstaftrek wordt ingevoerd, die het kabinet juist wil af schaffen. Ook hebben de voorstellen van het rapport-Hofstra de bedoeling de in- Hij mag wat stoeien met de halfjaar lijkse kortingspercentages waarmee de groei van het ambtenarensalaris en van de sociale uitkeringen wordt beperkt, maar die vage suggesties zullen er niet toe leiden dat de ambtenaren de heer Wiegel om de nek zullen vliegen. Belan- grijker was namelijk dat de meerderheid van de Tweede Kamer het trendsysteem een loonsysteem waarbij de ruimte voor meer salaris is gekoppeld aan de ontwikkeling van de lonen in rond 40 belangrijke CAO’s) wil aantasten. Dat althans moet worden opgemaakt uit het feit dat VVD en CDA er vrede mee hebben dat de verfijningen uit de bouw- CAO niet mogen doorwerken in de amb tenarensalarissen en in de sociale uitke ringen. Een standpuntbepaling die ver strekkende gevolgen kan hebben, omdat DEN HAAG (ANP). Zonne-energie kan in ons land niet of nauwelijks concur reren met gas voor de bereiding van warm water. Zij zal dit ook in de toe komst niet kunnen doen. Dit is een van de conclusies uit een onderzoek van de Shell Internationale Petroleum Maatschappij. Ook voor ruimteverwarming is zonne- energie niet aantrekkelijk, zegt het Shell- rapport verder. Onderzocht is ook de con- vloed van de inflatie op „alle onderne mers” te beperken. Het kabinet houdt vast aan de voorge stelde verhoging van de wegenbelasting. Hoe zit dat nu ook weer precies met de doorwerking van de bouw-CAO? Het beroepsgoederenvervoer kan niet rekenen op een bevoorrechte behandeling bij de verhoging van de wegenbelasting, zo valt uit de woorden van de staatssecretaris op te maken. De gevolgen van de voorge stelde verhoging zijn volgens hem niet zodanig dat de concurrentiepositie van het Nederlandse wegvervoer tegenover het buitenland wordt aangetast. Ondanks de belastingmaatregel laat de bewindsman weten dat het kabinet toch blijft streven naar versterking van de positie van deze bedrijfstak. Maar omdat de bouw-CAO een van de 40 collectieve arbeidsovereenkomsten is die als basis geldt voor de bepaling van de loonruimte voor ambtenaren, levert de stijging van het regelingsloon van bouwvakkers de ambtenaren meer bru- to-loon op. Volgens berekeningen van de minister van Financiën moet hij rond 1 miljard meer op tafel leggen voor die technische aanpassing in de bouw-CAO. Daar blijft het niet bij. Ook de sociale uitkeringen aan niet-actieven gaan iets omhoog door de verfijning van de bouw- CAO. Stijging van sociale uitkeringen wordt namelijk bepaald door de gemid delde stijging van de regelingslonen van CAO’s uit alle bedrijfstakken. In guldens moet Andriessen een half miljard uit de schatkist halen als gevolg van die af spraak tussen werkgevers en werkne mers in de bouwsector. In totaal wordt geknokt voor een bedrag dat schommelt niet-actieve leden. Zo hoort dat ook, dat is mede taak van een vakbeweging. Tot deze uitspraak kwam de voorzitter van het Nederlands Verbond van Onder nemers in de Bouwnijverheid (NVOB), L. A. van den Bos, vandaag tijdens de alge mene ledenvergadering van het verbond. Het NVOB wijst het regeringsvoorne- men af om de hoofdaannemers wettelijk aansprakelijk te stellen voor door koppel bazen niet betaalde verzekeringspremies en belastingen. Van den Bos wees erop dat de strijd tegen de beunhazen eenvoudiger wordt wanneer de vakbeweging medewer king verleent. De NVOB-voorzitter vindt het in ieder geval onjuist dat alleen de hoofdaannemer aansprakelijk zou worden De Ziekenfondsraad heeft onlangs geadvi seerd tot de premieverlaging van verplich te verzekering. In de vrijwillige verzekering wordt een vast bedrag betaald. Voor mensen met lage inkomens en met name voor alleen staanden betekent dit dat zij maandelijks een fors bedrag kwijt zijn aan de premie. Anbeek geeft als oplossing een procentue le premie zoals bij de verplichte zieken fondsverzekering. ‘chnische fouten /koersen, voor dit wnen euvel uus aan. ex-claim, laten BRUSSEL. De Europese Gemeen- schap heeft in de eerste helft van dit jaar 36,9 miljoen ton olie ingevoerd uit Iran, zo heeft het Statistische Bureau van de EG in Brussel meegedeeld. De invoer was 8,1 procent kleiner dan in de overeenkomsti- rge periode van het vorige jaar. In de cijfers zijn ook de hoeveelheden opgeno men die voor verwerking en heruitvoer zijn bestemd. currentiepositie tegenover elektriciteit. Bij de bereiding van warm water zijn de kan sen voor zonne-energie beter wanneer zij het moet opnemen tegen weerstandselek- triciteit, vooral wanneer deze elektriciteit duur is en een modern type collector voor de opwekking van zonne-energie wordt gebruikt. Bij ruimteverwarming kan zonne-ener gie ook niet concurreren met elektriciteit, behalve wanneer de elektriciteit duur wordt. Zelfs bij een elektriciteitsprijs van zestien cent per kWh is zonne-energie nog te duur. Ook bij een onwaarschijnlijk hoge gasprijs van 65 cent per kubieke meter (aardgas kost nu 27 cent per kubieke me ter) wordt zonne-energie nog niet of nau welijks aantrekkelijk. Oorzaak van de geringe kansen van zon ne-energie is ons klimaat. Volgens de bere- kingen van de Shell heeft zonne-energie in zuidelijker streken betere kansen dan in noordwestelijk Europa. Hl 43 11.50 43.00 57.50 1.11 .52.00 42.20 6.70 84.50 20.10 51.90 10.50 35.00 54.50 48.00 70.00e 29.30 54.70 132.50 105,40 87.50 31,00 101.00 65.70 121.50 «-■ 53 50 36.00 32.50 61.00 76,00 41.00b 30.00 100.00 49.40 60.00 47.50 44.00 47.20 38.00b 35.90 38.50 127.50 54.20 35,50 5.90 57.20 147.00 62.80 101.20e 184.00 54.50 51.90 124.00 46,50 28.20 69.00 55.50 90,00 50.50 34.10 122.00 82.00 55.50 54,80 175,00f 33.50 78.00 117.20 50.00 53.90 39.50 40.40 280.00 4 L t 13 1! 1» 3! I' 101 f 121 IS l 41 b 3 I S 1. Ill s 5! 34 3! 78 i. 41 31 a 4S 4.1 n 35 3i r. 121 I 58 l 35 I, Het voorstel van de CDA’er Van Amels- voort, om mensen die voor het eerst geen wegenbelasting hebben betaald een lagere boete op te leggen, kreeg slechts hoon van de bewindsman. „Wij voegen eraan toe dat er in zijn algemeenheid geen reden lijkt te zijn de houder, die opzettelijk nalaat de belasting te betalen, slechts vijf procent verhoging op te leggen indien hij voor het eerst wordt betrapt”, concludeert Noote boom. Maar het gevecht over de schuldvraag is eigenlijk al niet meer interessant. Pi kanter is dat er op het loonfront van de ambtenaren en andere trendvolgers een volstrekt nieuwe situatie is ontstaan. De meerderheid van het democratisch geko zen parlement heeft gesproken. Als de ambtenaren desondanks doorgaan met hun acties laden zij de schijn op zich dat zij hun blikveld niet onaanzienlijk heb ben verruimd. Elke burger, van links tot rechts, kan de bonden en hun achterban vanaf vandaag verwijten dat de over heidsdienaren bezig zijn met een politie ke staking. En of dat de bedoeling was’ FRANS NYPELS bouw-CAO in ambtenarensalarissen en sociale uitkeringen worden voorkomen. Dat een vakbond zich tegen zo’n over heidsingrijpen verzet ligt voor de hand. Dat een vakbond beweert dat er van „open overleg” geen sprake is, gold pas vanaf het moment dat het noodwetje richting parlement werd gestuurd. In de maanden die hieraan vooraf zijn gegaan was er evenwel wèl sprake van „open overleg”. Hoe de onderhandelingsruimte benut is zullen buitenstaanders wel nim mer volledig aan de weet komen. Die loongesprekken zijn namelijk niet open baar. Mededelingen achteraf kunnen de feitelijke inhoud van dat overleg verkleu ren de interpretatie is afhankelijk van het belang dat verdedigd wordt. DEN HAAG. De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft de regering ge vraagd „volstrekt duidelijk” aan te geven hoe de feitelijke koopkracht tussen wer kende en werkloseu zich zal gaan afteke nen. Met name omdat het hierbij gaat om «en groep binnen het economisch stelsel die zich nauwelijks kan verweren. Het antwoord ligt besloten in de wer king van het sociale zekerheidsstelsel. Een uitkeringsgerechtigde, een werkloze bouwvakker of een in de WAO terechtge komen bouwvakker, krijgt een uitkering op basis van het regelingsloon. De toesla gen die bovenop dat regelingsloon ko men worden bij de bepaling van de uitke- ringsgrondslag dus niet meegenomen. Feitelijk vechten de onderhandelaars van de bouwbonden voor verbetering van de inkomenspositie van zogenoemde Vorig jaar zijn enkele toeslagen die bouwvakkers als een extraatje in hun loonzakjes vonden in het basisloon het feitelijke regelingsloon) opgeno men. De onderhandelaars van de bouw bonden, die jarenlang over deze aanpas sing die werkende bouwvakkers en schil ders geen stuiver méér oplevert, hebben gepraat, hebben er geen misverstand over laten bestaan dat zij bij de onder- handelingen over een nieuwe CAO op nieuw zullen proberen andere toeslagen in het regelingsloon op te nemen Waar om al die moeite als de leden er niet echt beter van worden’ DEN HAAG. Terwijl ambtenaren middels zogenoemde stiptheidsacties, werkonderbrekingen en langzaam-aan- acties er feitelijk van uitgaan dat zij toch een vorm van stakingsrecht hebben, heeft de meerderheid van de Tweede Kamer de maatschappelijke druk weer- staan. Minister Wiegel moet dan wel te ring naar de onderhandelingstafel, maar CDA en VVD hebben hem nauwelijks speelruimte geboden om het ambtena renverzet tegen de regeringsplannen te Ijreken. ir Een rijtje huizen ingericht voor gebruik van zonne-energie Dit constateerde de voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfond sen, H. J. Anbeek, gisteravond op de alge mene vergadering van de VNZ te Utrecht. iicl cucum ivaig in uu x-craisuiic xtull op l olie ligt te wachten ongeveer zestig. Onder normale omstandigheden zijn dat er tien a twaalf. Deze bijdrage moet dan voor beide ver zekeringen worden verhoogd. Slechts een premie van 8,65 is volgens Anbeek kos tendekkend. Dit betekent dat alle reserves opgaan waardoor over een jaar zeer forse stijgingen noodzakelijk worden. Omdat er weinig kans is dat het rijk aanzienlijke sommen gaat bijpassen, gaat de VNZ proberen of verenigingsfondsen wellicht enig soelaas aan bepaalde groe pen vrijweilligverzekerden kunnen bie den. Suggesties vanuit de Kamer tot aanpas sing van de opbouw van deze belasting, zijn door de regering afgewezen, net als het door de PvdA voorgestelde alternatief: een verhoging van de bezine-accijns. Nooteboom wijst verder het PvdA-voor- stel de tarieven progressief te laten oplo pen, van de hand. Hierbij herinnert hij aan een Kamerdebat uit 1976, waarbij een Ka mermeerderheid grote bezwaren tegen een ergelijk voorstel had. In plaats van een ingrijpende wijziging van de tarief structuur op dit moment, wacht het kabi net liever de resultaten van een speciaal hiertoe begonnen studie af, schrijft de staatssecretaris. tussen de 1,5 en de 1,6 miljard. Gaat dat naar de lonen van ambtenaren en andere trendvolgers en naar de sociale uitkeringen van niet-actieven óf blijft dat geld in de schatkist van Andriessen. Het kabinet heeft laten blijken dat het er niets voor voelt om te betalen. In koor roepen de ministers dat het nooit de bedoeling kan zijn geweest dat een verfij ning van de bouw-CAO zo’n voor ’s Rijks financiën verwoestende uitwerking heeft. Omdat de hele beloningssystema- tiek van de ambtenaren toch op de hel ling moest om ingeslopen weeffouten te verwijderen na veel kabaal waren de ambtenarenbonden bereid hierover na te denken én te praten dacht het kabinet de vrijheid te hebben alvast een voor schotje op de resultaten van het overleg te kunnen nemen. Hoe nobel de motieven van Andriessen en Albeda ook zijn, de B. V. Nederland staat immers in het rood, dat kan zo maar niet. Arbeidsvoorwaarden van ambtenaren moeten volgens een door de wetgever vastgelegd patroon verlopen. Wil een re gering van dat patroon afwijken dan moet daartoe het wettelijk kader, waarin het arbeidsvoorwaardenoverleg is ver vat, door het parlement worden gewij zigd. Vandaar het noodwetje dat door het kabinet bij de Tweede Kamer is inge diend. Met dat wetje, mits door een meer derheid in de Tweede Kamer aanvaard, kan doorwerking van de verfijning in de B Deskundigen in Londen zeggen dat het nog te vroeg is om een voorspelling te doen over de gevolgen van de produktievermin- dering voor de economieën van de olie- importerende landen. Zuid-Afrika, Israel, Groot-Brittannië, West-Duitsland en Frankrijk zijn de grootste afnemers van ruwe olie uit Iran. De jongste staking in de Iraanse olie- industrie zal ongetwijfeld zijn sporen nala ten. In december neemt de produktie ge woonlijk toe om de grote oliemaatschap pijen in staat te stellen voorraden aan te leggen in afwachting van een prisstijging van ruwe olie. In januari neemt de produk tie weer af. Op 16 december vergadert de Oranisatie van olie-exporterende landen (OPEC) in Aboe Dhabi over een mogelijke olieprijs verhoging. Dit jaar zijn de prijzen van ruwe olie van het kartel niet veranderd. Tijdens de vorige staking in de Iraanse olie-industrie, in november, schoten de olieprijzen omhoog, ruwe olie uit andere productiegebieden werd verkocht tegen een prijs die ongeveer twee dollar boven de officiële prijs van 12,70 dollar per vat lag. Er werd toen gesproken over een „hysterische reactie” van de wereldmarkt. Na de vorige staking daalden de prijzen abrupt, maar de oude prijs van 12,70 dollar werd niet meer bereikt. De grote westerse oliemaatschappijen richtten toen hun blik op andere olieproducerende lan den’ in het Midden-Oosten om hun afhan kelijkheid van Iraanse olie te verkleinen. gesteld wanner koppelbazen sociale pre- mies en belastingen ontduiken. „Immers, de consument profiteert van de activitei- ten van de wanbetaler”. Van den Bos pleitte voor een wijziging van de Woningwet waardoor het mogelijk wordt eisen van vakkenis te stellen bij dê“ uitgifte van bouwvergunningen. Van den' Bos wil zo snel mogelijk een eind maken aan het oneigenlijk bouwen in eigen be heer. Dat betekent dat iemand zelf zijn huis bouwt, maar in de praktijk komt het er in de regel op neer dat goedkope klus jesmannen het werk tegen zwarte betaling uitvoeren. Volgens kringen van de olie-industrie in genotes Londen is het aantal tankschepen dat voor 428,00 J het edand Kark in de Perzische Golf op "5 50 olie ligt te wachten ongeveer zestig. Onder Nog slechts één jaar aftrek zelfstandigen Dat was evenveel als in de eerste helft van vorig jaar, maar 19 procent minder dan in e wijze ttdieperiodevan 1976 jhoener De CDA-fractie zegt dit in een voorlopi ge standpuntbepaling over de zogenaamde „stapjes-wet” sociale zekerheid. Deze wet komt volgende week in de Kamer in be handeling. De fractie zegt het te betreuren dat een dergelijk wetsontwerp door de regering noodzakelijk wordt geacht. Zij merken hierbij op dat het idee wordt ge wekt dat mensen, aangewezen op sociale uitkeringen, de eersten zijn die door het regeringsbeleid worden getroffen. Daar om vraagt de CDA-fractie per 1 januari concreet aan te geven wat de gevolgen zijn voor de andere categorieën om een schijn om«fpd( Van eenzijdigheid te vermijden. Van half- emsrem procent-stapjes zijn de christen-democra- ten geen voorstander. aftrek. Nooteboom schrijft dit in antwoord op ia vragen vanuit de Tweede Kamer bij de behandeling van het belastingplan voor 51 - 174 32 77 115 .50 38 li 280 .581 161 131 311 Eigenlijk is er nu al geen reden meer om de aftrek te laten voortbestaan, aldus j i Nooteboom, omdat het kabinet een bijzon- jjJdere winstaftrek heeft voorgesteld. Deze 62 dient als vervanging van de zelfstandigen- 101 i 182 54 >1 19 l cw°n beS„ j het L vAet óe hrma o Win' n n door mee want •w 1.20 409.00 41 (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17