Clubs vragen opheffing van blokkering subsidiegelden Basis voor uitschakeling is in Boedapest gelegd Kist niet in Oranje er» Herstel Jan Timman Zaalhandbalteam weer in de fout Okker in finale Europa-Cup uitslagen Westduitse clubs succes vol Opvallende rol Wim Meutstege tegen Honved A/s u kip neerrit; ujeetu 1 Brief FBO aan staatssecretaris over shirtreclame 59 99 18 19 DONDERDAG -- SPORT 7 DECEMBER 19 7 8 sn en. Ckicaóo Tte Purple Gang viert A een öfeervol Iterötfeeet en geniet van een tintelende /riedrank. [CANADA1 rDRY^ I 11-103 ens Hr Eric Vilé: brief aan Wallis de Vries. Simon Tahamata tekent voor Ajax’ tweede treffer, nadat doelman Gudjdar een inzet van Frank Amesen niet onder controle heeft lam i d Zaan Meuleman weet nog niet of hij aan dat sen (ADVERTENTIE) 1. ;m (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 1 1 1 t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" n de toen ten i tot ALKMAAR. Kees Kist zal niet terugkeren in de selectie van het Nederlands elftal voor de vriendschappelijke wedstrijd tegen West-Duitsland op 20 december in Düsseldorf. De topscorer uit de nationale competitie heeft na een gesprek met zijn trainer Georg Kessler, die wilde bemiddelen tussen hem en bondscoach Zwartkruis, zijn standpunt definitief bepaald en besloten zich niet beschikbaar te stellen. Inmiddels heeft Vilé een gesprek ge had met Wim Meuleman, de bondsvoor zitter van de KNVB, over diens opschor ting van het besluit tot invoering van de shirtreclame. Meuleman besloot tot op schorting, omdat hij vond dat de shirtre clame de belangen van de KNVB had geschaad. Vilé heeft Meuleman nu ge vraagd die opschorting ongedaan te ma ken en de shirtreclame van de agenda voor de bondsvergadering van aanstaan de zaterdag af te voeren. Kist, die voor het WK in Argentinië slechts een keer op zijn favoriete spitsplaats heeft mogen spelen, meende dat hem onrecht was aangedaan en zou slechts willen terugkeren mits hij bepaalde garanties zou krijgen. Kessler wilde behulpzaam zijn bij een gesprek tussen Kist en de bondscoach. In de bespreking met zijn clubtrainer heeft Kist echter gezegd dat de belangen van AZ voor hem op dit moment zwaarder tellen dan een mogelijke plaats in het Nederlands elftal. Daarom heeft hij Kessler gevraagd voor hem geen initiatieven in de richting van het Nederlandse elftal meer te ontplooien. (Van onze sportredactie) ZEIST. Namens de 37 clubs heeft Eric Vilé, voorzitter van de belangenorganisatie FBO en kandidaat-voorzitter van het sectie- bestuur betaald voetbal van de KNVB, staatssecretaris Wallis de Vries van CRM verzocht de blokkering van de subsidiegelden ongedaan te maken. Enkele weken geleden besloot de staatssecre taris de subsidiekraan voor de gezondmaking van het betaald voetbal dicht te draaien naar aanleiding van het besluit van de clubs zonder overleg met alle betrokkenen shirtreclame in te voeren. De staatssecretaris stelde zich op het standpunt, dat eerst overleg met de externe werkgevers (rijk, gemeenten en sporttoto) en de NOS moest plaatsvinden, alvorens definitief tot invoering van shirtreclame werd besloten. In de brief aan de staatssecretaris stelt Vilé, dat dat overleg er wel degelijk zal komen. De reglemen tering van het besluit tot invoering van shirtreclame zal pas worden genomen, nadat met alle betrokkenen over de shirtrecla me van gedachten is gewisseld. Om die reden verzoekt Vilé de staatssecretaris zijn besluit tot blokkering van de subsidiegelden te herroepen. AMSTERDAM. De situatie is er in het zoneschaaktoernooi niet duidelijker op geworden. Alleen Jan Timman had van de koplopers het pad van de overwin ning gevonden. Na uren verbeten strijd versloeg hij in de tweede zitting de Belg Meulders. Vele experts waren van mening dat Meulders remise had kunnen berei ken. Hij koos echter niet altijd de beste voortzettingen. Timman heeft door deze moeizaam bevochten zege zijn kansen op plaatsing voor het interzonale toernooi behouden. Sosonko en Miles raakten voorlopig wat achterop omdat hun onderlinge duel na twee zittingen werd verdaagd. Het over blijvende eindspel is vermoedelijk gewon nen voor Miles. Een andere Brit, Jonathan Speelman, passeerde Miles en Sosonko en is nu ach ter Timman tweede met een punt achter stand. Speelman kwam met wit remise overeen met Kick Langeweg, die met 4,5 punten uit 8 partijen nog altijd ongesla gen is. verzoek gehoor zal geven. „Ik moet er dezer dagen nog met mijn medebestuurs leden over spreken”, aldus de bonds voorzitter. „Maar ik denk dat de shirtre clame niet ter sprake hoeft te komen op de bondsvergadering”. Vilé rekent daar volledig op: „Meuleman heeft mij be loofd de vergadering voor te stellen de shirtreclame van de agenda af te voeren. Ik mag aannemen dat de afgevaardigden met dat voorstel van de voorzitter ak koord zullen gaan”. Zo zeker is dat echter niet. Het bonds- bestuur was van mening, dat de shirtre- 3 3 3 3 3 3 2 2 2 0 0 0 4 4 4 3 3 0 52-38 43-36 48-46 45-42 37- 37 38- 64 ik. LUZERN. Tom Okker heeft zich tij dens een invitatietoernooi in Luzeru ge plaatst vuur de finale van het herenenkel spel. Na zijn overwinning op de als twee de geplaatste Spanjaard José Higueras volgde nu een zege op nummer drie, de Roemeen Ilie Nastase. (6-1 6-1). Okker moet het in de finale opnemen tegen de Amerikaan Jimmy Connors, die niet veel moeite had met Okkers dubbel- partner, de Pool Wojtek Fibak (6-2 6-3). Tine Zwaan (Ned.) is in de tweede ronde van een internationaal tennistoernooi in Sydney uitgeschakeld. De Nederlandse speelster verloor in twee sets met 3-3 en 6-3 van de Amerikaanse Renee Blount. De uitslagen van de returns van de derde ronde van de strijd om de UEFA-beker zijn: tussen haakjes de uitslag van de eerste wedstrijd Hertha BSC (WDl)-Esbjerg BK (Den) 4-0 (1-2); Ajax (Ned)-Honved (Hon) 2-0 (1-4); Manchester City (Eng)-AC Milan (Ita) 3-0 (2-2); Arsenal (Eng)-Rode Ster (Joe) 1-1 (0-1); West Bromwich Albion (Eng)-Valencia (Spa) 2-0 (0-1); Dukla Praag (Tsj)-VGB Stuttgart (WD1) 4-0 (1-4); Slask Wroclaw (Pol)-Borussia Mönchengladbach (WD1) 2-4 (1-1); MSV Duisburg (WD1)-Racing Strasbourg (Fra) 4-0 (0-0). Voor de kwartfinales hebben zich geplaatst: Hertha BSC, Honved, Manchester City, Rode Ster, West Bromwich Albion, Dukla Praag, Borussia Mönchengladbach en MSV Duisburg. clame de belangen van de KNVB had geschaad. Als het bondsbestuur nu plot seling van mening is veranderd en de opschorting ongedaan maakt, dan zal het de vergadering over de beweegredenen moeten inlichten. Met name de amateurs in de bondsvergadering willen weten, waar zij aan toe zijn. De amateurs heb ben al aangekondigd, dat zij eerst een spoedberaad verlangen als de shirtrecla me aan de orde komt om een standpunt te bepalen. De Internationale Voetbal Federatie (FIFA) gaat niet in op een verzoek van het Internationale Olympische Comité (IOC) Oosteuropese bonden toe te staan spelers, die uitkwamen in de eindronde om het wereldkampioenschap in Argen tinië, toch op te stellen in wedstrijden voor het Olympische toernooi in Moskou. Algemeen secretaris dr. Helmut Kaser van de FIFA heeft verklaard dat het „duidelijke en definitieve” standpunt van de federatie per brief aan het IOC is overgebracht. Het besluit - dat ook gold voor de andere Europese landen en Zuid Amerika - is in mei genomen tijdens ’n congres van de FIFA. In de brief, die is gericht aan IOC-voorzitter Lord Killa- nin, maakt de FIFA duidelijk dat men niet van plan is de maatregel op een later tijdstip te doen ingaan. Het voornaamste bezwaar van het IOC was dat de FIFA fundamentele olympische regels brak met het discriminerende besluit. finales te halen. Toen opende Milewski die aan het begin van dit seizoen Hannover verruilde voor Hertha, de score. Nog voor de rust zorgde hij voor een onvervalste hattrick. In het tweede bedrijf dat slechts 3295 toeschouwers trok in het immense Olympisch stadion van Berlijn, bracht Mi lewski nog een maal de handen van de toeschouwers op elkaar door met een schitterend schot zijn vierde doelpunt aan te tekenen. Van de drie Engelse clubs bereikten er twee. Manchester City en West Bromwich Albion, de laatste acht. Arsenal, zaterdag nog winnaar in het competitieduel tegen lijstaanvoerder Liverpool, moest voor een uitverkocht huis (41.566 toeschouwers) het intelligent spelend Rode Ster een gelijk spel toestaan: 1-1. Het betekende de elimi natie van de Londense club in het UEFA- Cuptoernooi. De eerste wedstrijd had Ro de Ster in Joegoslavië met een kleine winst (1-0) afgesloten. De Joegoslavische forma tie ving de Engelse stormlopen bekwaam op. Het trok zich massaal in het eigen strafschopgebied terug en was met ra zendsnelle uitvallen levensgevaarlijk. In feite schiepen de Rode Ster-spelers zich de beste kansen die door formidabel doel- manswerk van de Noordierse internatio nal Pat Jennings niet in treffers werden omgezet. In de 69e minuut leek Arsenal het op een verlenging aan te sturen. Sunder land schoot van de rand van het zestienme tergebied raak: 1-0. Arsenal wilde meer en verhevigde de aanvalsdruk, waarbij het de eigen verdediging meer en meer verwaar loosde. Het kwam de ploeg duur te staan. Drie minuten voor het einde trok Dusan Savic de score gelijk uit een van de in de tweede helft spaarzame tegenvallen en bracht zijn ploeg een ronde verder. Manchester City en West Bromwich Al bion schakelden in de derde ronde gere nommeerde tegenstanders uit. Manchester City bekrachtigde het uitstekende resul taat in de eerste wedstrijd tegen AC Milan (2-2) door op eigen veld al voor de rust genadeloos toe te slaan. Treffers van Booth, Hartford en Kidd bezegelden al in de eerste vijfenveertig minuten het lot van de ploeg van Gianni Rivera. West Bromwich Albion dwong de „kapi tale” ploeg van Valencia op de knieën. De Spaanse sterrenploeg was met een magere voorsprong (1-0) afgereisd naar Engeland. Na vijf minuten was de stand al gelijk. Tony Brown benutte een door scheids rechter Wurtz toegekende strafschop on berispelijk: 1-0. Negen minuten voor het einde was dezelfde speler er voor verant woordelijk dat miljoenenaankopen als Bonhof en Kempes niet meer in Europees bekerverband op de velden te aanschou wen zijn. Dukla stuntte tegen Stuttgart (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Wim Meutstege was niet alleen op het veld de uitblinker van Ajax. Ook in de nabeschouwingen bleek hij als enige werkelijk in vorm te zijn. Terwijl zijn trainer Cor Brom zich be perkte tot de overwinning van 2-0 in het eigen stadion (een monster zonder waarde na de afgang van 4-1 twee weken eerder in Boedapest) en opmerkte dat hij niet eens echt ontevreden kon zijn („over de uit slag ben ik zelfs tevreden, het is alleen jammer dat we uitgeschakeld zijn”) keer de Meutstege in gedachten nog even terug naar het eerste duel: „In die wedstrijd hebben wij de basis gelegd voor ons totale verlies. Wij hebben toen te angstig ge speeld. Persoonlijke fouten zijn ons in die wedstrijd fataal geworden”. Weimper werd tot die actie geïnspireerd omdat Ajax in de 47e minuut toch nog onverwacht aan een voorsprong was geko men. Voorstopper Lukacs legde volkomen onnodig Lerby neer in het strafschopge bied, waarna Clarke vanaf 11 meter voor zijn zesde doelpunt in het UEFA-Cuptoer- nooi kon zorgen. Van het „schaatsfeest”, dat 25.000 sup porters onder deze ijselijke omstandighe den hadden willen vieren, kwam weinig terecht. Niet alleen weigerde Honved een Krienbühl-achtige rol te vertolken, maar bovendien zag Ajax zelf geen kans om enige controle op de wedstrijd uit te oefe nen. Van de vleugelspelers kon Meijer niet duidelijk maken waarom het Engelse Bris tol City belangstelling voor hem heeft en lag Ling, die zonder noppen onder de schoenen speelde, meestal languit op de grond. De derde aanvaller, Clarke, leek zich te warmen in de schaduw van Lukacs en de lange Nagy, die op voortreffelijke wijze het luchtverkeer boven het 16-meter- gebied van de Hongaren regelde. In de eerste helft kreeg Ajax dan ook maar enkele reële kansen. Tahamata schoot echter tegen doelman Gujdar op en i Arnesen zag zijn werk na een alles-of- niets-solo verprutst door Meijer. Er stond tegenover dat Weimper slechts van een tegendoelpunt kon worden afgehouden via een harde ingreep van Erkens, die ten i onrechte niet met geel werd afgestraft. In de tweede helft leek Ajax eindelijk serieus aan de noodzakelijke stunt te gaan werken. Een kwartier werd Honved een soort uitgaansverbod opgelegd en toen na 22 minuten op vrij fortuinlijke wijze het tweede doelpunt tot stand kwam (doelman Gujdar sloeg de bal na een schot van Arnesen voor de voeten van Tahamata die voor 2-0 zorgde) leek Ajax niet meer te kunnen worden tegengehouden. Niets bleek echter minder waar. Op een moment dat het leek in te storten hervond Honved zichzelf. Kon het zichzelf ook hervinden, omdat Ajax aanvallend geen vuist kon maken. Bleek Ajax verdedigend met Meutstege als voorstopper in de hoofdrol weer op het gewenste niveau teruggekeerd, aanvallend stelde het echter niets voor. Toch kon Brom, die de met een bloeduitstorting op gescheepte Erkens nog moest vervangen door Schoenaker, niet al te zeer teleurge steld zijn: „De jongens hebben er alles aan gedaan. Er is geweldig gewerkt. Toen het 2-0 werd was ik er dan ook van overtuigd dat we ons zouden redden. Nu dat niet is gebeurd, kan ik niemand een verwijt ma ken. Trainer Lajos Tichy van Honved was van mening dat zijn ploeg terecht de kwartfinale van het UEFA-Cuptoernooi was binnengestapt. „Als je beide wed strijden overziet, kan je alleen maar tot de conclusie komen dat de beste ploeg overgaat. Vooral mijn verdediging heeft vanavond erg goed gespeeld. Die heeft ons over de moeilijkheden geholpen toen het kritiek dreigde te worden. Na de twee de goal stond de ploeg op instorten. Juist op dat moment toonden de achterspelers hun kracht”. De veilige éénpersoons zwak- stroomdeken HN 41 van INVEN- TUM. Voor een ongestoorde en behaaglijke nachtrust. Winkel waarde 168 Een geschenk van Koninklijke Fabriek Inventum, Bilthoven weten te krijgen. De resultaten van de tweede zitting zijn: Timman-Meulders 1-0; Feller-Bellon (remise); Sosonko-Miles (opnieuw afgebroken); Keogh- Stean (opnieuw afgebroken). Stand na negen ronden: 1. Timman 7 punten, 2. Speelman 6, 3. Miles en Sosonko 5,5 en 1 afg. (uit 8), 5. Stean 5,5 en 1 afg., 6. Sanz 5,5, 7. Langeweg 4,5 (uit 8), 8. Ligterink 4,5, 9. Rivas 4 (uit 8), 10. Bellon 3,5, 11. Keogh 2,5 en 1 afg. (uit 8), 12. Morrison 2,5 (uit 8), 12. Morrison 2,5 (uit 8), 13. Meulders 2 (uit 8), 13. Meulders 2 (uit 8), 14. Roos 1,5 (uit 8), 15. Feller 1.-. BRATISLAVA. Het Nederlands da mesteam heeft in de strijd om de zevende tot en met de negende plaats van het toernooi om het wereldkampioenschap zaalhandbal met 17-20 verloren van West- Duitsland. Bij de rust stonden de West duitse dames reeds met 13-8 voor. De Nederlandse doelpunten kwamen op naam van Hannie de Kok (6, waarvan vier strafworpen), Ingrid van Koppen (3), Ma rijke Barth (2), Ellen de Jong (2, beide strafworpen), Miep van Beek (2), Nel Mar tens en Marion Reinders. Bij West-Duits land was Sigrid Berndt topscorer. In de finalegroep leed koploper Oost-Duitsland ccn nederlaag tegen de Sovjet-Unie: 12-14. De ruststand was 5-10. Hongarije versloeg Tsjecho-Slowakije met 14-13 en voert met de DDR en de Russische dames met vier punten de ranglijst aan. Joego-Slavië be haalde de eerste overwinning in de eind ronde door de Poolse dames met 18-14 kansloos te laten. De stand in de finalegroep is: Oost-Duitsland Sovjet-Unie Hongarije Joego-Slavië Tsjecho-Slowakije Polen DEN HAAG (ANP). Wat Ajax in De Meer niet lukte: een achterstand van 1-4 omzetten in een positieve score, ging wel op voor Dukla Praag. De Tsjechen hadden veertien dagen geleden in Stuttgart met 4-1 verloren van VFB Stuttgart en leken geheel kansloos. Op de ijsvloer van het Praagse Juliska- stadion, met 28.900 toeschouwers geheel uitverkocht ondanks de temperatuur van zes graden onder nul, kwam Dukla in de 24e minuut van de eerste helft gelukkig aan de leiding. Höness schoot in eigen doel: 1-0. Na de pauze was het snel gebeurd met de aspiraties van de Duitsers. Na drie minuten scoorde middenvelder Vizek uit een omstreden strafschop de tweede tref fer en evenzovele minuten later mocht Pelc vrij aanleggen voor het derde doel punt: 3-0. Stuttgart zocht wanhopig de aanval om via een tegentreffer alsnog in aanmerking te komen voor de kwarteind- strijd, en moest in de 87e minuut een vierde doelpunt toestaan toen Gajdoesek uit een snelle counter raak schoot: 0-4. De andere drie Westduitse vertegen woordigers maakten geen fout. Borussia Mönchengladbach herstelde in Polen het teleurstellende resultaat van de thuiswed strijd (1-1) door met 4-2 van Slask Wroclaw te winnen. In het duel dat bij elf graden onder nul gespeeld werd, was de Deense aanvoerder Simonsen de grote man met drie doelpunten. De vierde Duitse treffer kwam op naam van Nielsen. Voor de Polen scoorde Pavlovski tweemaal. Ook in West-Berlijn vroor het, zij het vijf graden minder dan in Polen. Het kon lin kerspits Milewski van Hertha BSC niet weerhouden met vier doelpunten zijn ploeg in de kwartfinales te brengen. Es- bjerg BK uit Denemarken dat het eerste duel zo verrassend met 2-1 gewonnen had, heeft slechts drie minuten de hoop mogen koesteren als eerste Deense club de kwart- Geconfronteerd met die opmerking wil de Brom enigszins overstag gaan, zonder zichzelf te kort te doen: „Het is echt niet de bedoeling geweest dat we uiterst voorzich tig tegen die gasten zouden spelen in Boe dapest. Wel is het zo dat tijdens die wed strijd daar de angst onverwacht in het team is geslopen. Een verklaring heb ik daar niet voor. Zoiets is er opeens, daar kun je als trainer weinig aan doen”. De vraag dringt zich echter op of Brom en zijn medewerkers (Beenhakker, Haarms en Pronk) Honved niet als een te sterke for matie hebben afgeschilderd, waardoor niet alleen het risico van onderschatting werd uitgebannen maar ook het zelfver trouwen van de spelers werd ondermijnd. Evenals tegen Atletico Bilbao in de ope- ningsronde was Ajax in de uitwedstrijd tegen Honved vrijwel geen moment zich zelf. De ploeg verstopte zich, durfde geen confrontatie met zichzelf en de tegenstan der aan en werd simpel buitenspel gezet. Brom mag dan deze week bij herhaling hebben uitgeroepen dat Honved in het eerste, beslissende, duel geen uitgespeelde kansen heeft gehad, hij is daarbij steeds voorbijgegaan aan het feit dat hij Ajax nooit zo’n defensieve opdracht had j mogen geven als in Boedapest. Hoewel Ajax op z’n best is als het initita- I heven kan en mag nemen en in verdedi gend opzicht bepaald nog geen topploeg is, durfde Brom in Hongarije niet het echte I Ajax in actie te laten komen. Toen hij dat woensdagavond alsnog deed, bleken de tijd en het veld echter in het nadeel van de aanvallende ploeg: Ajax. De Amsterdammers slaagden er maar zelden in om de oefeningen, die eerder in de return tegen Bilbao zo perfect waren uitgevoerd, te herhalen. De terreinomstan- digheden werden daarbij als het belang rijkste excuus naar voren gebracht. Ook aanvoerder Ruud Krol schreef het mislukken van de achtervolging op Hon ved toe aan de bevroren bovenlaag van het terrein: „We konden geen tempo maken. Wil je een dergelijke achterstand wegwer ken, dan moet je jagen en de acties snel uitvoeren, maar dat kon ditmaal niet, ook al omdat er voor een vorstveld als dit geen behoorlijk schoeisel is”. Over de scheidsrechter werd vreemd genoeg niet gesproken. De Spaanse spel leider Lomo Castillo ontpopte zich als een punctueel man die geen enkele onoirbaar- heid wenste toe te laten. Op die manier haalde hij Ajax nog wel eens uit het ritme. Castillo zorgde er daardoor overigens wel voor dat Honved tamelijk ongeschonden van het veld kon stappen. Ajax koppelde namelijk aan de inzet die slechts spora disch werd gecombineerd met intelligentie en een grote dosis hardheid. Sören Lerby had na drie minuten al even zovele terecht wijzingen op zijn naam staan. Voor rust had Ajax al bijna de score aan vrije trap pen die eerder in Boedapest tot stand was gekomen (27) geëvenaard. Via een rust stand van 23-7 finishten de Amsterdam mers in dit opzicht met een onaantastbare Voorsprong van 34-12. Dat Honved niettemin met twee gele kaarten en twee boekingen (Pinter en Var ga) het zwaarst gestraft werd, was dan ook niet helemaal juist. Geiger moest al na twee minuten als voorbeeld dienen toen hij wegens spelbederf het geel kreeg voorge- houden en Weimper kreeg een dergelijke kaart als souvenir mee toen hij arbiter i Castillo vlak voor rust er terecht op op merkzaam maakte dat de officiële speel tijd al enkele minuten was verstreken. JAN PREENEN AJAX: Schrijvers; Erkens (Schoenaker), Meutstege en Everse; Tahamata, Krol, Amesen en Lerby; Ling, Clarke en Meyer (Kaiser). HONVED: Gujdar; Paroczai, Kocsis, Lukacs en Varga; Pal, Nagy en Pinter; Geiger (Varga), I Weimper en Poczic. Toeschouwers: 23.000 Scheidsrechter: Lomo I Castillo (Spa). 1 1 o i i 3 1 1 0

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19