CDA EN VVD AKKOORD MET KORTING SOCIALE UITKERINGEN KLM-tickets voor R CDA’er Van Zeil c v< Boer Koekoek liet pony’s verhongeren c V g< Vijf Kamerleden onderzoeken verleden Aantjes Defensie overdag drooggelegd en dan dit nog li tl 4 o-5 g« Als voorstel Scholten en Van Lent wordt overgenomen Ni in 7 DECEMBER 19 7 8 2| P* DONDERDAG BINNEN- EN BUITENLAND Alternatief Ministerraad Weifelachtig Politie stelt onderzoek in Nierstenen Q( Lintjes Politiedossiers B van sel AW vliej Ned der1 Ned mer pi dagt sche „Werknemer in industrie moet worden ontlast” Bedrijfsgezondheidszorg -/I Medische specialisten De Koning Turks gewelc ai Stervende I H€ weet Centraal schriftelijk üok (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteren gezegd dat minister Wiegel van Binnenlandse Zaken terug moet naar de onderhandelingstafel om het overleg met de ambtenaren weer op gang te brengen. De omstreden korting op de sociale uitkerin gen en de ontkoppeling van de bouw-cao kregen echter wel de zegen van de Kamer. Minister Wiegel ■l' Polak veegt vloer aan met acupuncturisten het weer WEERRAPPORTEN 2 alcoholhoudende dranken meer worden geschonken. |!W1 I (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Scholten en staatssecretaris Van Lent Ni: eind, sen i Ov „Het overleg is nu wel afgebroken, maar dat is voor de minister van Binnenlandse Zaken nog geen vrijbrief per decreet (be sluit, verordening, red.) alles vast te stel len”, aldus de toekomstige CDA-fractie- voorzitter. Omdat anders de werkgelegenheid in gevaar zou komen stemden de christende mocraten vooralsnog met het beleid in. Lubbers vindt wel dat in het najaar de kwestie nog eens kritisch moet worden bekeken. Door de voorstellen van het CDA zou de ombuigingsoperatie van het kabi net volgens Lubbers ongeveer 100 miljoen gulden lager uitkomen. Tijdens het gisteren gehouden loonde- bat gingen VVD en met enige aarzeling het CDA akkoord met de kabinetsplan nen. De christen-democraten vinden dat de korting van een half percent op de sociale uitkeringen zo moet worden ge wijzigd dat de hoge inkomens meer gaan bijdragen. Tot veler verrassing uitte CDA-woord- voerder Lubbers die aanvankelijk een andere tekst had: zijn inmiddels in beperk te kring uitgereikte toespraak werd giste ren op het laatste moment gewijzigd tamelijk flelle kritiek op de procedure die Wiegel met betrekking tot het ambtenaren- overleg en de bouw-cao heeft gevolgd. Op verzoek van de regering ging het debat gisteren niet verder dan de eerste termijn van de kant van de Tweede Ka mer. De voltallige ministerraad kwam gis teravond langdurig in het Catshuis bijeen om zich te beraden over de vele op- en aanmerkingen uit het debat. Centraal stond, dié punten te vinden uit het bezuini gingsplan Bestek ’81 die kunnen worden geschrapt om, althans gedeeltelijk, tege moet te komen aan de (vooral CDA-) ver langens. Meer bewolking, plaatselijk neerslag en gelei delijk minder koud. 4 25 23 14 11 -8 -5 -4 1 1 1 14 5 27 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.3 0 0.2 0 0 0 0 0.2 0 0.2 0 25 0 01 0 2 14 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.2 Kritiek had de socialist ook op het feit dat kabinet en CDA volgens hem totaal geen ernst hebben gemaakt met het afwe gen van het alternatieve PvdA-plan dat gericht is op meer inkomensmatiging en minder ombuigingen. „Over dat plan is geschamperd, met de minister-president voorop, maar ik heb tot dusver geen zake lijke bestrijding gehoord. Gezien de ernst van de situatie is op dit moment geen afzwakking van het beleid van het vorige kabinet (-Den Uyl, red.) nodig, maar juist een radicalisering. Het kabinet zit daarom op dood spoor en zal bij de bevolking op een muur van weerstand stuiten. En te recht”, aldus de oud-premier. Op de vraag van CDA’er Lubbers of de slechte economische situatie van dit mo ment ook Den Uyl niet zou hebben ge dwongen tot extra ombuigingen, zei de PvdA-voorman dat in het regeerakkoord van PvdA en CDA de mogelijkheid was opgenomen, indien nodig, extra om te bui ten, extra bestedingen aan te zwengelen en zelfs extra inkomensmatiging te vragen. Volgens CDA en WD moet de regering maatregelen nemen tegen die gemeenten die hun tarieven en belastingen voor het komend jaar drastisch willen verhogen. De liberalen, bij monde van woordvoerder De Korte, vinden het mislukken van het debat al werd gemeld, scherpe kritiek op het kabinetsoptreden. Het centraal loon- overleg en het overleg met de ambtenaren zijn volgens de PvdA-woord voerder mis lukt omdat het kabinet de vijandschap van de vakbeweging heeft opgeroepen door niet in te haken op de bereidheid tot inko mensmatiging die bij de werknemers leeft. De ongeloofwaardigheid van het kabinet komt hierdoor volgens Den Uyl duidelijk naar voren. Volgens Polak is „het verwe zenlijken van deze eisen in de huidige situatie onaanvaard baar”. Hij sprak op de algeme ne ledenvergadering van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen. Polak is lid ge- De politie en de dierenbescherming hebben na klachten van omwonenden een einde gemaakt aan de toestand waar in drie Shetland-pony’s van de heer Koe koek verkeerden. De drie pony’s werden in een bosperceel aan de Mosweg, even buiten Bennekom, ondervoed en ernstig verwaarloosd aangetroffen. Eén van de dieren was er bijzonder slecht aan tde, een dierenarts heeft het paardje uit zijn lijden moeten verlossen. De politie onderzoekt thans de oorzaak van de slechte gezondheidstoestand van het afgemaakte dier. „Het al of niet op maken van een proces-verbaal hangt af van de uitslag van de sectie”, laat inspec teur W. J. M. Velings van de Edese politie weten. Volgens inspecteur A. Boogert van de (Van onze redactie binnenland) D’66 legt de schuld voor het mislukken van het centraal akkoord vooral bij het kabinet en de „weifelachtige en onzekere houding van de CDA-fractie”. D’66 woordvoerder Nypels verwierp de stakingsacties van de ambtenaren. Niet centraal loonoverleg geen ramp, hoog stens een „teleurstellende tegenvaller”. De Korte zei dat het afbreken van het overleg meer te maken had met de door de vakbe weging gewenste arbeidstijdverkorting dan de door het kabinet voorgestelde kor tingen op de sociale wetten en ambtena rensalarissen. De bewering dat de „regulie re” (traditionele) arts en de pa tiënt alleen maar zien als een „ziek orgaan”, terwijl de alter natieve genezers uitgaan van de hele mens, noemde Polak een enorme miskenning van de ontwikkeling van de genees- Tot leden van de commissie en hun plaatsvervangers (die tussen haakjes zijn gezet) werden benoemd de Kamerleden Abma (SGP) (Beckers-de Bruin (PPR), Kappeyne van de Coppelo WD - (Tripels - De bewindslieden hebben voorstellen hiertoe gisteren inge diend bij het Centraal Georganiseerd Overleg Militairen en de bijzondere commissie Overleg Burgerpersoneel. De militaire be langenverenigingen en de ambtenarenorganisaties gaan zich nu over de voorstellen beraden. De Defensieleiding meent dat alcoholgebruik in de samenleving de laatste jaren sterk is toegenomen en wel eens aanleiding geeft tot zorg, hoewel de krijgsmacht zich niet ongunstig onderscheidt. Defensie stelt dat de risico’s van alcoholgebruik zo klein mogelijk moeten worden gehouden en daarom binnen de krijgsmacht geen extra faciliteiten voor het schenken van alcoholhoudende dran ken meer moeten worden verleend. DEN HAAG (ANP). De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, die een nader onderzoek gaat instellen naar de gedragingen van de vroegere CDA-frac- tievoorzitter Aantjes telt vijf leden. De Tweede Kamer heeft ingestemd met de instelling en samenstelling van deze com missie. alleen omdat ze (nog) illegaal zijn, maar ook omdat volgens hem onschuldige bur gers de dupe ervan worden. De opstelling van de ambtenarenbonden die niet aan de acties deelnemen beoordeelde Nypels als positief. DS’70-woordvoerder Nijhof liet zich in dezelfde bewoordingen uit. De GPV’er Verbrugh was het eens met de FNV dat Bestek '81 onvoldoende ga ranties biedt voor het scheppen van werk gelegenheid. Hij zag graag dat de regering aan de ombuigingsoperatie een nationaal plan koppelde voor directe werkgelegen heid. Verbrugh benadrukte echter geen behoefte te hebben aan het verdwijnen van het kabinet-Van Agt, hoewel hij met Bestek ’81 „nooit uit de voeten heeft ge kund”. het best te kunnen vinden. Maar in het huidige stadium ontbreken volgens hem de no dige gegevens om nu al te kun nen besluiten tot bijvoorbeeld een opleiding van acupunctu risten op overheidskosten en tot het opnemen van acupunc tuurbehandelingen in het zie kenfondspakket. Ondanks de tegenwerping vanuit de zaal dat het wel eens erg lang zou kunnen duren voordat er wetenschappelijke bewijzen kunnen worden gele verd, bleef Polak er bij dat toch eerst moet worden aange toond dat alternatieve genees wijze het gewenste effect heb ben. Van Zeil ontkent nadrukkelijk de tickets voor persoonlijke doeleinden te hebben gebruikt en zegt alleen in functie van van bondsbestuurder en kamerlid gratis met de KLM te hebben gevlogen en „niets onoirbaars” te hebben gedaan. In vier brieven (geschreven tussen 9 no vember en 4 december) aan kamervoorzit ter Vondeling, die zich bezighoudt met het onderzoek naar het verlenen van gratis KLM-tickets aan politici en ambtenaren vanaf 1970, heeft de CDA’er uitgelegd hoe veel keer en om wat voor reden hij zonder te betalen met de KLM reisde. VVD), Patijn (PvdA) - (Stoffelen - PvdA), Van den Broek (CDA) - (Eversdijk - CDA), Wessel-Tuinstra (D’66) - (Wolff - CPN). (Van onze redactie binnenland) HAARLEM. Door technische oorza ken is gisteren het artikel „Gratis KLM- tickets Van Zeil kostten zeker 45.000 gul den” verminkt in de krant gekomen. Voor de volledigheid volgen hieronder de on volledig afgedrukte tweede alinea en de gisteren weggevallen derde alinea: Indien werk- en leefsituatie te scheiden zijn, doen zich met de voorgestelde maatregelen volgens Defensie weinig problemen voor. Die scheiding is volgens Scholten en Van Lent echter vaak moeilijk aan te brengen of strikt door te voeren. De Defensielei ding heeft toegezegd bij het toepassen van de nieuwe maatregelen hiermee, rekening te zullen houden. Voor uitzonderingen op de nu ter tafel liggende maatregel zal in het vervolg door de bevoegde commandant toestemming moeten worden gegeven. De bewindslieden delen nog mee dat zij geen invloed willen uitoefenen op het alcoholgebruik van personeelsle den in de privésfeer. Het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond (NCW) vindt dat ambtenaren bij de jaarlijkse lintjesregen worden bevoor deeld. Ambtenaren zouden volgens De Werkgever, het blad van het NCW, zelfs „elkaar decoreren”. Ondernemers krijgen heel wat minder vaak een lintje, klaagt het verbond. De Haagse politie gaat onderzoeken of er in haar politiedossiers gegevens voorko men die niet daarin thuishoren. Aanlei ding voor dit onderzoek: op een rechtszit ting in Den Haag bleek, dat over een verdachte in een politiedossier wordt op gemerkt „geestelijk niet normaal?, lijdt aan hoogmoedswaanzin, is PSP-er en leeft van de steun”. m w zt s< d. Vooruitzichten voor zaterdag, opgesteld door het KNMI: 1 2 2 0 7 10 16 -5 14 4 16 Aandachtig luisteren de ministers achter de regeringstafel naarde debatten in de Tweede Kamer. V.l.n.r. ministers Van Aardenne. Wiegel, premier van Agt, Albeda en Andriessen. De commissie eindexamenexperimen-l ten geschiedenis en staatsinrichting heeft een eindrapport uitgebracht waarin wordt' gesteld dat een centraal schriftelijk in deze tralrlron mntTöliilz- ia /4n trokkenheid” gegarandeerd blijft. Verder wil, volgens het rapport, de Vereniging van Geschiedenisleraren in Nederland, nauw worden betrokken bij het ontwer pen, de keuze en de omschrijving van de af te nemen examens. Staatssecretaris De Jong van Onderwijs gaat advies vragen aan de inspectie, Onderwijsraad en onder wijsorganisaties alvorens hij een beslis sing hierover neemt. D/ ter i Eenl Gaai de 1 laan zani, PI in e< pers geze Can van gi st ri v< Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis ozo ozo ozo o ozo ozo ozo o ozo ozo zo nno windst. o zo ozo ono o nnw windst. windst. o zw o o o windst. nw windst. ozo nnw nno o o no ozo windst. z no windst. w zzo windst. 11 3 -0 1 -2 -6 16 4 4 0 6 16 16 -5 15 -9 -5 -6 -5 -6 Vr geve in en Mini de in kreei parti liefst Mi wore tuige vliov niaa erop het i eerd OAE king dent D< pen Wes dat de s gen: pen vel. U mer voei broi Can -16 -8 -6 14 -8 -9 6 12 7 -14 3 -15 5 3 -8 -5 6 7 8 -8 7 -3 -11 -2 onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. sneeuw h. bew. onbew. onbew. geh. bew. motsneeuw mist sneeuw zw. bew. regen onbew motregen onbew. regen geh. bew. zw. bew. geh. bew. onbew. mist onbew. 1. bew. geh. bew. onbew. geh. bew. 1. bew. regen h. bew. onbew. 1. bew. mist Van de zijde van de fracties van WD, GPV en DS’70 werden bezwaren tegen de instelling van deze commissie naar voren gebracht. Nog deze week wordt de com missie van onafhankelijke deskundigen ingesteld die een onderzoek zal instellen naar de gedragingen van Aantjes in de periode mei 1940 tot en met zijn inschrij ving en toelating als student aan de rijks universiteit in Utrecht in 1945. De ingestel de Kamercommissie zal zich in het bijzon der richten op de wetenschap die politieke figuren en derden hadden over het oor logsverleden van Aantjes. Lubbers vroeg van het kabinet de uit drukkelijke garantie dat ook modale amb tenaren er volgend jaar in koopkracht niet op achteruit zullen gaan. Ook moet het kabinet volgens het CDA beslissen de hon derd gulden eigen risico in de ziektekosten te schrappen en serieus gaan praten over aftopping van de prijscompensatie. Gister avond werd verwacht dat het kabinet op deze punten zou toegeven. Het CDA wil verder dat de tarieven en inkomens van de vrije beroepen aan banden worden gelegd. Oppositieleider Den Uyl leverde, zoals naar aanleiding van het begin van het kunde in de laatste tientallen jaren. Polak vindt dat iedere pa tiënt het recht heeft hulp te Kamer: Wiegel terug naar onderhandelingstafel UTRECHT (ANP). De Internationale federatie van Chemie en Fabrieksarbei- dersbonden (ICF), waarbij in 65 landen zes miljoen werknemers zijn aangesloten, wil de industriearbeider ontlasten door een snelle en onmiddellijke verkorting van de werkweek tot 35 uur en een verkor ting voor de ploegendienstwerkers tot 33,6 uur. Verder wil de ICF het overwerk tot het minimum beperken en het lawaai in de produktiehal aan banden leggen. Dit is in Genève op een conferentie van de ICF overeengekomen Volgens een woordvoerder van de indus triebond NW, het enige Nederlandse ICF- lid, is tijdens alle wetenschappelijke be schouwingen gebleken dat het wisselen van de ritmes bij de ploegendienst span ningen veroorzaakt in het menselijk li chaam, hetgeen stress veroorzaakt. Een geluidsniveau van boven de 80 decibel wordt eveneens als een belangrijke ver oorzaker van de stress gezien. weest van een commissie van de Gezondheidsraad die eer der in een rapport tot de con clusie kwam dat niet is geble ken dat acupunctuur een waardevolle therapie is en dat deze methode alleen bij pijnbe strijding aantoonbaar resul taat kan hebben. De alternatieve geneeswij zen hebben volgens Polak hun pretenties nog steeds niet op een wetenschappelijk verant woorde wijze kunnen waarma- zoeken daar waar hij denkt die ken. De betekenis en de effec ten ervan staan volgens Polak niet vast. Bij de alternatieve geneeswijzen gaat het volgens Polak om „een bonte verzame ling gedachtengangen, theore tische discussies en praktijken, die alleen te volgen en te verge lijken zijn voor mensen die er al in geloven voor ze er aan beginnen”. De Erasmus Universiteit krijgt binnen kort een bijzondere leerstoel bedrijfsge zondheidszorg. Het initiatief hiertoe is ge nomen door de Kamer van Koophandel in samenwerking met de regionale bedrijfs geneeskundige dienst voor het havenge bied. Weer in binnen- en buitenland UTRECHT. Professor B. S. Polak heeft gisteren in Utrecht kritiek geleverd op conclusies uit het interim-rap- port van de (staats)commissie- Muntendam over alternatieve geneeswijzen. De commissie bepleit in het rapport „erken ning” van de acupunctuur waardoor acupunctuurbehan delingen ook via de sociale verzekeringen zouden kunnen worden betaald. (Van onze redactie binnenland) BENNEKOM. „Ik heb die dieren alleen voor hun aanhankelijkheid en voor mijn plezier. De pony’s kunnen van mij krijgen wat ze willen, dat ze onder voed zijn moet nog maar worden aange toond”. Met die uitlatingen doet kamer lid II. Koekoek uit Bennekom de be schuldigingen af die van de zijde van de dierenbescherming aan hem worden ge richt. De zeshonderd acupunctu risten in ons land hebben het vorig jaar aan ongeveer 70.000 patiënten rond een miljoen acupunctuurbehandelingen gegeven. Professor Polak noemt de opgave van deze cij fers niet verantwoord. Boven dien, zo benadrukt hij, worden deze getallen nooit vergeleken met bijvoorbeeld het aantal contacten huisarts-patiënt, dat in ons land per jaar 56 miljoen bedraagt. S- Het Nationaal Ziekenhuis Instituut (NZI) verwacht dat Nederland in 1982 ongeveer 9100 medische specialisten heeft. Eind vorig jaar waren het er ruim 7200. De afgelopen vijf jaar is het aantal specialis- ten gegroeid met ruim 20 procent. Onge veer driekwart van alle specialisten is tus sen de 30 en 36 jaar. Het percentage vrou wen onder de specialisten is ongeveer twaalf. In een proefschrift van drs. H van Geuns uit Hasselt wordt aangedrongen op een bevolkingsonderzoek in Nederland naar de mate waarin nierstenen en andere buik ziekten voorkomen. Dit om vroegtijdig de stenen te ontdekken, nog voor de patiënt het weet, waardoor de schade aanzienlijk kan worden beperkt. Ook bij de bedrijfskantines van andere overheidsinstellingen en in het bedrijfsleven wordt volgens de bewindslieden tijdens de werkdag geen alcohol geschonken. Het „droogleggen” van Defen sie moet volgens de twee politici plaatsvinden, zowel uit het oogpunt van personeelszorg als van de bedrijfs- en verkeersveilig heid binnen de defensie-organisatie. Minister De Koning van Ontwikkelings samenwerking brengt momenteel een be zoek aan India. Tijdens zijn verblijf zal hij onder meer een groot aantal ontwikke lingsprojecten bezoeken die met Neder landse steun worden uitgevoerd. India heeft dit jaar een bedrag van 218 gulden aan ontwikkelingshulp van Nederland dat ontvangen. Chin rech In de Turkse stad Izmir zijn de afgelo tie’ pen nacht twee politiemensen doodgescho °p_^ ten. De twee daders, leden van het Turksf Gewapende Volksbevrijdingsfront, zijt gearresteerd. willen dat op het ministerie van Defensie, binnen de krijgs macht en de tot Defensie behorende diensten overdag geen dierenbescherming stonden de pony’s 2 aan een ongeveer vijf meter lange ketting 2 in het bosperceel. „Daar was voor die 2 dieren zo wat niets te eten. Er werd bovendien niet voldoende bijgevoerd. Sommige omwonenden brachten de po- ny’s wel eens wat extra s”. „Een van de pony’s”, vervolgt de heer 2 Boogert, „had geen levensvatbaarheid 2 meer. Het beestje was stervende, het was al in elkaar gezakt. We zijn er al eens eerder met de politie gaan kijken. Maar toen zagen ze er nog redelijk uit”. De overige twee pony’s heeft het Twee- de-Kamerlid op last van de politie in een 2 stal ondergebracht. Dierenarts J. M. Gor- 2 ter die de doodzieke pony heeft afge- 2 maakt, onthoudt zich „in het belang van 2 het onderzoek” liever van commentaar. 2 „De pony’s waren in ieder geval niet 2 bepaald moddervet. En dat is dan nog 2 heel rooskleurig uitgedrukt”, wil hij wel kwijt. De heer Koekoek zegt geen hoge pet op te hebben van het doen en laten van de j dierenbescherming. „Die lui hebben zo- j veel noten op hun zang. Ik heb belangrij- ker dingen te doen dan mij bezighouden 2 met dit soort zaken”. 2 kom gene ven J die c dwei Cl werl vakken mogelijk is zolang de „waardenbe- wet^ Enk, nieu vine voor Volk Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: aantal uren zon 0 tot 4; minimum temperatuur omstreeks 2 graden; maximumtem peratuur omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. VRIJDAG 8 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.35 uur onder 16.30 uur Maan op 13.49 uur onder 01.21 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 05.32 uur en 18.06 uur Hoogwater 10.15 uur en 22.54 uur Lubbers

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2