Morgen hoorzitting in Tweede Kamer Vietnamezen in nieuw vaderland Bestuur CDA fractie wil Lubbers als t voorzitter afgerond zien IJmuider Courant n Debat over Concordaat begonnen Brezjnjev wil Salt snel gevangenen vrijlaten China overweegt licentiebouw F-28 doekje voor Rapport Velser Affaire het bloeden Bezetting onderwijsinstellingen gaat door Veel protest tegen nota kernbewapening Dag extra vrij voor ambtenaren Damiate Pers Vijf VN-landen willen Geneefse Conferentie Ohira gekozen tot premier ISÊ EI Resultaatgewoon" overleg Oud-politiecommissaris Gorter: GI 99 D( 99 y De Ruiter gisteravond in de Twee de Kamer mee. (X lan out bij) nat wo W. mi‘ de seli te sla. het pai dot zah (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer zal door middel van een spoeddebat met minister De Ruiter (Justitie) alles in het werk stellen om zo snel mogelijk een politiek oordeel van de regering los te krijgen over de rapportage van de commissie- Schöffer. Deze commissie onder zoekt de achtergronden van de zaak-Menten en heeft tot nu toe drie tussenrapporten uitgebracht. Het eindrapport wordt medio 1979 verwacht, zo deelde minister Regering moet oordelen over rapportage-Menten H ganisatie PLO vertegenwoordigd moet zijn Jj-1 s 145,- De Haarlemse oud-commissaris van po litie W J. Gorter, die destijds een onder zoek naar de Velser Affaire „in 's lands belang” moest stopzetten, noemt het rap- oort van de commissie-Versteeg „niet zo De Vietnamezen. onder wie ongeveer vijftien kinderen, hebben in september hun land per boot verlaten. Viër dagen later werden zij in volle zee opgepikt door twee Nederlandse koopvaardijschepen, die hen naar Singapore hebben gebracht. De Nederlandse regering heeft toen de toezegging gedaan dat. indien deze groep vluchtelingen binnen drie maanden ner gens anders kon worden ondergebracht, zij in Nederland welkom waren. „Wij zijn de Nederlandse regering dankbaar voor dit aanbod", sprak een van de vluchtelin gen na aankomst op Schiphol. Velen van hen hebben familieleden in Vietnam moe ten achterlaten. Op Schiphol is vanmorgen vroeg een groep van 36 Vietnamese vluchtelingen uit Singapore aangekomen. Zij zullen Ne derland als hun nieuwe vaderland mogen beschouwen. TOKIO (Reuter). De nieuwe voorzitter van de Japanse Liberale Partij, Masajo- schi Ohira, is gisteren door het parlement gekozen tot premier als opvolger van Ta keo Foekoeda. In het Lagerhuis kreeg Ohi ra 254 stemmen. 237 Leden stemden tegen en er waren acht onthoudingen. Ohira, die onlangs verrassend tot voorzitter werd ge kozen van de regerende Liberale Partij, wist een meerderheid in het parlement te krijgen door een compromis binnen deze partij. De stemming in het parlement werd een dag uitgesteld vanwege een meningsver schil over de door Ohira naar voren ge schoven kandidaat voor de post van partij secretaris. Foekoeda en zijn aanhangers waren in eerste instantie tegen de benoe ming van Kunikichi Saito op die post maar gingen er naderhand toch mee ak koord. reau Mena. werd vanochtend tegengespro ken door een woordvoerder van minister Dajan in Bern. Khalil en Dajan zijn op het ogenblik beiden in Europa. Minister Weiz- man verklaarde vanochtend in Jeruzalem dat er geen enkele reis op zijn programma stond. In Ramallah op de westelijke Jordaan- oever zijn gisteren honderden jongeren in het geweer gekomen tegen de vernieling van een huis van een gezin dat er van verdacht werd te behoren tot de Palestijn se guerrillabeweging. Dit gebeurde op last van het Hooggerechtshof. De PvdA vindt dat de rapporten van groot belang zijn met het oog op geruchten dat Menten van de toenmalige minister Donker van Justitie toezeggingen gekre gen zou hebben omtrent het seponeren van zijn zaak in het begin van de jaren '50. Dit verhaal is bevestigd door de weduwe van de toenmalige advocaat van Menten. mevr. Kortenhorst, maar wordt door de weduwe van oüd-minister Donker ten stelligste ont kend en door de commissie-Schöffer in het derde interimrapport sterk in twijfel ge trokken. De verklaring van mevr. Korten horst voor de Haagse rechtbank afgelopen maandag was mede aanleiding om tot in- In Amsterdam hebben gisteravond naar schatting ruim tweeduizend mensen een protestdemonstratie gehouden tegen de vrijlating van Menten. De betogers, die zich verzameld hadden bij de Dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein, werden toegesproken door de ex-journalist Hans Knoop, die een belangrijke rol speelde bij de arrestatie van Menten in Zwitserland, en het CPN-Kamerlid Joop Wolff. De de monstranten trokken daarna met fakkels in optocht door de binnenstad. Demonstratie op het Jonas Daniel Meyerplein in Am sterdam tegen de vrijlating van Pie ter Menten. Als eerste vice-voorzitter van de CDA- fractie komt volgens het fractiebestuur in aanmerking de huidige voorzitter van de ARP. Hans de Boer. Het fractiebestuur stelt verder voor, dat drs. G van Leijenhorst de tweede vice- voorzitter van de fractie blijft Sinds het vertrek van mr. W. Aantjes heeft Lubbers het voorzitterschap van de CDA-fractie in de Tweede Kamer waarge nomen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het bestuur van de CDA-fractie in de Tweede Kamer zal de fractie vandaag voorstellen drs. R. Lub bers aan te wijzen als nieuwe fractievoor zitter. Drs. J W. van der Meulen van het Neder lands Genootschap voor Internationale Zaken (NGIZ) meent, dat de nota onvol doende ingaat op het vraagstuk van het evenwicht in conventionele wapens en op de mogelijkheid dat de NAVO zichzelf eenzijdig beperkingen oplegt. Prof. jhr. dr. F A. M. Alting van Geusau, voorzitter van de Adviescommissie inzake Vraagstukken van Ontwapening en Inter nationale Veiligheid en Vrede, ziet ontwik kelingen die de veiligheid in centraal-Eu- ropa negatief beïnvloeden. De strijdkrach ten van het Warschau Pact worden ge staag verbeterd en versterkt en de NAVO is kennelijk onmachtig daar anders op te reageren dan met modernisering van het wapenarsenaal, aldus Alting van Geusau. MOSKOU (Reuter). De Russische pre sident Brezjnjev heeft gisteren een beroep op de Verenigde Staten gedaan om de betrekkingen met Moskou te verbeteren door de besprekingen over de beperking van strategische wapens snel af te ronden. Hij maakte deze opmerking tegenover de Amerikaanse minister van Financiën, Mi chael Blumenthal, die hem een boodschap van president Carter overhandigde. De Russische leider noemde het tot een succesvol einde brengen van de zogenaam de Salt-onderhandelingen van groot be lang. Voorts deed hij een beroep op de VS de handelsbarrières uit de weg te ruimen en op te houden met pogingen handel te gebruiken als politiek pressiemiddel. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De sjah van Iran is van plan zondag 427 politieke gevangenen vrij te laten, zo heeft het Iraanse persbureau gisteren meegedeeld. Deze vrijlating ge beurt ter gelegenheid van de „Dag van de rechten van de mens” van de Verenigde Naties. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije China wil, zo zei de voorzitter van die delegatie, de technologische achterstand in de vliegtuigbouw inhalen. Licentiepro- ductie is een mogelijkheid daartoe. Fokker is bereid daarover te praten, op voorwaar de dat het om meer dan honderd toestellen gaat. Bij een kleinere productie zullen de noodzakelijke investeringen niet lonend zijn. Fokker kenschetst de eerste besprekin gen als „verkennende informatie". Voor het tot zaken komt, zal nog langdurig moe ten worden gesproken. BUREAU. Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E Koning per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal W jan 4Jn ■Jen ■Rot •Rot Si ben lem Ie p ring (bio lan< daa ban Sch Wor spr< bru schi juis vrijheidstelling van Menten over te gaan Minister De Ruiter die over deze zaak gisteren naar aanleiding van mondelinge vragen van de Pvd A-leden Kosto en Molle- man discussieerde vindt dat een oordeel van de regering over de drie interimrap- porten niet kan worden gegeven omdat de zaak nog „onder de rechter is”. Naar aan leiding van een cassatieverzoek van de officier van Justitie moet de Hoge Raad zich over het vonnis nog uitspreken De PvdA was het met deze opvatting niet eens. Weliswaar is het vonnis van de Haag se rechtbank nog onder de rechter, maar dat geldt niet voor de rapporten van de commissie-Schöffer, zo beweerden Kosto en Molleman. Het antwoord van minister De Ruiter was voor de PvdA-leden aanlei ding om een interpellatie over deze zaak aan te vragen. Zoals bekend houdt de Kamer volgende week dinsdag over de zaak-Menten al een spoeddebat op initia tief van het CPN-Kamerlid Wolff In dit debat komt de klemtoon echter te liggen op de gevolgen van het vonnis voor de buitenlandse betrekkingen met o.a. Polen, de Sovjet-Unie en Zwitserland. Neuman zal zijn kritiek morgen toelich ten op de hoorzitting van de Tweede Ka mer over de nota Zestien instituten en sprekers uit binnen- en buitenland hebben zich voor deze hoorzitting aangemeld. Ook Prof. B. V. A. Röling. tot voor kort verbonden aan het Polemologisch Insti tuut van de Rijksuniversiteit in Gronin gen. heeft kritiek op de nota van minister Scholten Hij meent dat de nota leidt tot een nog grotere bewapeningswedloop in plaats van een afremming hiervan Volgens Röling moeten de NAVO-strijd- krachten sterk genoeg zijn om een aanval van de Sovjet-Unie te voorkomen, niet om die het hoofd te bieden. De gedachten van een welbewuste aanval is naar zijn mening te gek om los te lopen. De onvoorstelbare wapenmacht in de wereld sluit zo'n aanval praktisch uit, aldus Röling. Dr. P. Boskma van het Centrum voor Vraagstukken van Wetenschap en Samen leving (CVWS) van het Technische Hoge school Twente meent, dat de nota kernbe wapening erop aanstuurt, dat vrijwel ieder conflict in de toekomst nucleair zal zijn. ROME (UPI). In de Italiaanse Senaat is gisteren het debat begonnen over veran dering van het Concordaat met de Heilige Stoel Het wetsontwerp voor een nieuw verdrag beoogt kerk en staat in Italië te scheiden. Ook voorziet het in afschaffing van het rooms-katholicisme als staatsgodsdienst. De geestelijkheid zal bepaalde voorrech ten verliezen, waaronder immuniteit voor strafvervolging wanneer de Heilige Stoel er geen toestemming voor geeft. Het Concordaat dateert uit 1929 en is al jaren een punt van wrijving in de Italiaan se politiek Tegenstanders maken vooral bezwaar tegen de verheffing van het rooms-katholicisme tot staatsgodsdienst, verplicht godsdienstonderricht op de openbare school en de greep van de kerk op het huwelijk, los van de staat. Landelijke prikacties 150 studenten van de Leidse Universiteit hebben gistermiddag om vijf uur het bu reau van de universiteit bezet. Volgens een woordvoerder zou de bezetting 24 uur gaan duren. In de aula van de Katholieke Universi teit Nijmegen vindt sinds gisteren een be zetting met een „open karakter" plaats. Dat wil zeggen dat iedereen die dat wil normaal van de aula gebruik kan maken. Ook deze bezetting is volgens een woord voerder tegen de plannen van minister Pais gericht. Eerder hebben vijf leden van de progressieve studentenfractie in de uni versiteitsraad van de KU demonstratief de vergadering van de raad verlaten Ook het hoofdgebouw van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam is bezet. In Rotterdam hielden naar schatting 25 studenten het bestuursgebouw van de Erasmus Universiteit bezet. Een andere ploeg belastte zich met de bezetting van de veertiende etage van het hoofdgebouw. De studenten hebben hun acties in de loop van gisteren weer gestaakt, omdat, aldus een van de studenten, „het niet de bedoe ling was de prikactie te verlengen tot een langdurige bezetting". Aan de landbouwhogeschool in Wage- ningen houden ongeveer 2000 studenten De minister toonde zich gisteravond ook niet bereid om de weduwe Kortenhorst te benaderen teneinde het archief-Korten- horst waarin hoogstwaarschijnlijk es sentiële bewijsstukken zich bevinden aan de justitie te overhandigen. I IJ l>uu In I Jeid >er per ^el: ;mal «ocl >0 SCHIPHOL. De Volksrepubliek Chi na heeft met Fokker besprekingen op gang gebracht over het in licentie ver vaardigen van de F-28 Fellowship. Een delegatie van de Nationale Luchtvaartau toriteiten van China is onlangs bij Fokker geweest. DEN HAAG. H. J. Neuman, directeur van het Nederlandse Instituut voor Vredesvraagstukken (NIVV), vindt het onlogisch, dat in de nota van minister Scholten (Defensie) over kernbewapeing sprake is van het terugdringen hiervan, terwijl in de nota tegelijkertijd het gebruik van kernwapens wordt gerechtvaardigd. DEN HAAG. Minister Wiegel van Bin nenlandse Zaken en de ambtenarencen trales zijn het vanmorgen in een gesprek eens geworden over de zogenaamde nacal culatie over de periode juni 1977 tot juli 1978. Voorts is overeenstemming bereikt over het toekennen van één dag extra verlof. De vergadering werd gehouden in het kader van het „gewone" overleg en stond geheel los van het conflict tussen de minis ter en de ambtenarencentrales over de bezuinigingsplannen van de regering. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 het hoofdgebouw bezet. De organisatie is in handen van de initiatiefgroep „Hoger onderwijs voor velen nooit". De studenten hebben een pakket eisen gestuurd naar de Tweede Kamer en de ministers van Onder wijs en Wetenschappen en van Landbouw en Visserij. De studenten willen dat de nota-Pais niet doorgaat en dat zij inspraak krijgen bij de samenstelling van de studie programma’s. Een delegatie van Amsterdamse Maag denhuisbezetters heeft gistermiddag in een eerste gesprek actieve steun van het college van bestuur van de Universiteit van Amsterdam gevraagd voor de experi- menteeraanvrage, zodat de vakgroepsbe- sturen en de vakgroepen ongehinderd in een bestaande samenstelling kunnen voortbestaan. De studenten willen dat het college van bestuur zijn eigen ruimte ge bruikt om in Den Haag op te treden voor goedkeuring van de experimenteeraan- vrage Ettelijke honderden ontstemde muziek- vakstudenten hebben gisteren met slaande trom en bazuingeschal op het Binnenhof de aandacht getrokken. Ook zij vrezen naar goed onderwijs te kunnen fluiten als minister Pais zijn beleid zal doorzetten en „ongedifferentieerd” op dit onderwijs zal bezuinigen. Ji kon .dat Jvoe 'Seu interessant". „Belangwekkender zijn de bijlagen (de ruim vijftig dossiers waarop het rapport is gebaseerd, red.), maar die zijn nu net niet gepubliceerd”. Gorter beti-1 telt het rapport dan ook voorzichtig als „een doekje voor het bloeden”. „Toch blijkt wel uit dit rapport dat mr. Sikkel alles heeft „gedekt”, èn bovenal dat er wel degelijk een Velser Affaire heeft bestaan. De verhalen van al diegenen die dat bestaan ontkenden (mr. Engels, mr. Kwint, red.) zijn nu achterhaald. Nu moe ten we ons afvragen waaróm ze altijd hebben geroepen dat er geen Velser Affai re bestond”, aldus Gorter, wie het verbaast dat de commissie Versteeg nooit bij zijn onderzoeksteam om informatie heeft ge vraagd, maar nu in het rapport stelt dat zij door het onderzoek van Gorter is gehin derd De vluchtelingen werden van Schiphol per bus naar een opvangcentrum in Havel- te gebracht. Boskma noemt de argumenten van de re gering niet-overtuigend en deels onsamen hangend en misleidend. Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) dringt aan op een concrete en systemati sche voorlichting over alle aspecten van kernbewapening. Gisteren is ook bekend gemaakt, dat de Iraanse militaire autoriteiten twee leiders van de oppositie op vrije voeten hebben gesteld, Karim Sanjabi en Darioesh Fo- rouhar, die behoren tot de oppositiepartij Nationaal Front. Sanjabi, heeft na zijn vrijlating gezegd niet van plan te zijn zit ting te nemen in een regering van nationa le eenheid, die volgens de oud-premier van Iran, Amini. zou moeten worden gevormd. Inmiddels verlaten honderden Amerika nen en Japanners, onder wie veel zakenlie den, het land. Dit houdt verband met „gro te moeilijkheden^’ die diplomaten de ko mende dagen verwachten. Voor vandaag zijn massale demonstraties aangekondigd in Iran en zondag is de jaarlijkse rouwdag van de moslims. Verwacht wordt dat zich vooral pp die dag gewelddadigheden zul len voordoen. De afgelopen dagen zijn in verschillende steden in Iran zeker 15 mensen om het leven gekomen bij botsingen tussen de monstranten en politie. De Amerikaanse regering heeft de Nati onale Veiligheidsraad opdracht gegeven de politieke toestand in Iran en het gebied rond de Perzische Golf te onderzoeken. Tot adviseur van de Nationale Veiligheids raad is Georg Ball benoemd, een vooraan staand deskundige op het gebied van de Amerikaanse buitenlandse politiek. NEW YORK (AP). Vijf niet-gebonden landen hebben gisteren bij de Verenigde Naties een resolutie ingediend waarin de Algemene Vergadering wordt gevraagd voorbij te gaan aan de lopende Israeliseh-Egyptische vredesbesprekingen en een nieuwe Geneefse conferentie uit te schrijven waarbij ook de Palestijnse bevrijdingsor- Het voorstel werd op de tweede dag van het debat ingediend door Sri Lanka. India. Tsjaad, Mauretanië en Joegoslavië In de resolutie werd gesteld dat een alomvattende vredesregeling in het Mid- den-Oosten onmogelijk zal zijn totdat Is- rael zich uit alle bezette Palestijnse en andere Arabische gebieden heeft terugge trokken en de Palestijnen hun nationale rechten kunnen uitoefenen. Een bericht over een op handen zijnde ontmoeting van de Egyptische premier Khalil met de Israëlische ministers Dajan en Weizman. afkomstig van het persbu- tegen studieverkortmg DEN HAAG. De bezettingsacties door studenten aan diverse onderwijsin stellingen die gisteren begonnen uit on vrede met de onderwijsplannen van mi nister Pais, zijn ook vandaag voortgezet. to wordt het hoofdgebouw van de Technische Hogeschool in Delft bezet ge houden door ongeveer 200 studenten en voeren ongeveer 65 studenten aan de Soci ale Academie in Sittard ook een dergelij ke actie uit. In beide gevallen protesteert men tegen het onderdeel onderwijs in Bestek ’81 van de regering en tegen het plan van minister Pais de vijfjarige studieprogramma’s tot vier jaar terug te brengen. Aan de Rijksuniversiteit in Groningen hebben studenten en personeel besloten hun bezetting met 24 uur te verlengen. De actie wordt mede ondersteund door de ABVA. Deze bond heeft de kamer van de rector magnificus en die van de voorzitter van het college van bestuur als actiecentrum ingericht Ook hebben de bezetters laten weten dat zij de telefooncentrale van de universiteit hebben gezet. De actie wordt morgenmiddag op 16.00 uur afgesloten met een demonstratie vanaf de academie- 4 gebouwen. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 215,- 0,70

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4