7 ijmondnieuws •en Stichting Spaarnberg wil vertrek tuinders via rechter afdwingen Ook Astor is een zoekende maken met in de vishal ^kwispel en door haven- berichten Kerststukjes „De Spil” V' tl” IJ int EEN AVONDJE Volgorde g GEDAAGDEN NOEMEN ONTRUIMINGSBEVEL ONWETTIG Geluidsapparatuur buit bij inbraak in schoollokaal Diefstal van flessen en kratten op klaarlichte dag Voorstel Procedure Trampolinecentrum uitbreiden tot watersportcentrum VOLKSHUISVESTING” Voorkeur voor „eigen vervoer” bij opheffing treinverbinding Meenemen” 5 19 7 8 VELSEN-IJMUIDEN D O N D E R D A G 7 DECEMBER 4 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een twintigtal be langstellende buurtbewoners van oud-IJmuiden heeft gisteravond bijna drie lang lang geluisterd naar een uitvoerig vraag- en ant woordspel tussen wethouder K. W. Bijl en de leden van de com missie van advies en bijstand voor de Volkshuisvesting. Een uitwis seling van informatie die naarma te de tijd vorderde saaier en slaapverwekkender werd omdat het merendeel van de discussie partners niet werd gehinderd door kennis van zaken. En die zaken betroffen oud-IJmuiden. tl Oud Umuiden” gebukt onder vragen en onduidelijkheid K. W. Bijl Het was dan ook nauwelijks verwon- Bewoners van oud-IJmuiden volgen de beraadslagingen over hun buurt tijdens de vergadering van de commissie Volkshuisvesting. I UMUIDEN. In de grote zaal van (Van een medewerker) id id) n is van nen vrij sbureau ting ge- van de Tenigde t, dat de leiders hebben esh Fo- tiepartij na zijn zijn zit- nationa- nier van ■vormd. merika- akenlie- let „gro- i de ko- fandaag kondigd ouwdag dat zich den zul- hillende om het isen de- van Bin- irencen- gesprek ie nacal- tot juli bereikt ig extra zijn de waarop naar die 'ter beti- ?htig als dat mr. enal dat re heeft men die ;els, mr Nu moe- :e altijd ar Affai- zerbaast bij zijn leeft ge it dat zij s gehin- 0 uur luur Woensdag vertrokken: Takamine, Point Noire, Umuiden; Tor Scandinavia, Go thenburg; Autoweg, Sheerness; Ligato, Delfzijl; Aubrac, Le Havre; Alca, Pemi, Velsen; Baxtergate, Savona, Umuiden; Hual Acarita, Hamburg; Smit Lloyd 1, Cont. Plat, Velsen. Donderdag aangekomen: Noordland, Monsteras, Velsen; Iggesund, Iggesund, Zaandam; Pebane, Kribi; Tonkoui, Abid jan; Smit Lloyd 1, Cont. Plat, Velsen; Trans Germania, Hamina; Mare Ligure, Ama. Donderdag vertrokken: Jemrix, Roches ter, Umuiden. duplieken door de betrokken partijen nog maanden in beslag nemen. Zolang de po gingen duren om langs juridische weg tot een vergelijk te komen, kunnen beide Haarlemmers gebruik blijven maken van de tuingrond die zij al sinds 1973 bewerken zonder gebruik van kunstmest en chemi sche bestrijdingsmiddelen. Mr. Schram heeft namens de Stichting Spaarnberg inmiddels een voorstel tot schikking gedaan waarop door de tegen partij nog niet is gereageerd. Met een schikking zou op kortere termijn een op lossing mogelijk zijn. Het tuindersduo Ed Spape en Kees Jansen noemden de ver strekking van vervangende tuingrond een „heel reële eis” toen hun positie als grond gebruiker in oktober plotseling wankel werd door de verkoop van Huize Spaarn berg met de omringende grond aan de Stichting Spaarnberg. Hun tuin bleef toen buiten de kooptransactie tussen bovenge noemde Stichting en de Sociëteit van de Witte Paters. Door de verkopers was de ontruiming van de tuingrond desondanks als bijkomende voorwaarde gesteld. Mo tief daarvoor: de gebruiksovereenkomst hiervoor was in 1973 door de Stichting Spaarnberg gesloten. IJMUIDEN. Aan de woensdagmarkt werd aangevoerd: 230 kg tong; 5 kisten tarbot en griet; 1125 kisten kabeljauw; 372 kisten wijting; 35 kisten schol; 95 kisten schar; 25 kisten varia. Prijzen in guldens, grote tong 17,01; grootmiddel tong 16,13; kleinmiddel tong 10,77-10,75; tong één 7,73; tong twee 7,66. Per 40 kg: tarbot 303-176; griet 248-170; kabeljauw één 108-84; kabeljauw twee 140-100; kabeljauw drie 102-86; kabeljauw vier 97-78; kabeljauw vijf 80-65; schol één 114; schol twee 108-104; schol drie 96-94; schol vier 102-86; wijting drie 56-36; schar 61-46; steenbolk 26-16; bot 30-26; krab 35; kuit 102. IJMUIDEN. Bij een inbraak in de School voor Visserij en Scheepvaart aan de Havenkade is dinsdagnacht geluidsap paratuur ter waarde van circa 1500 ont vreemd. Het klaslokaal waar de kostbare appara tuur stond opgesteld werd bereikt door tiertje laat Astor zich aanhalen en be kijkt z’n begeleider op een manier van: „heb je het nou echt tegen mijouwe?” Astor moet de eerste weken wat wor den bijgevoerd. Dat dient wel te gebeu ren in overleg met bijvoorbeeld de diere narts van het asiel (consult is gratis!). Enfin, een goed verstaander heeft aan een half woord genoeg. Astor een hond die zijn leven lang trouw zal blijven aan de baas die het samen met hem wil proberen. KWISPELdoor schrijft over honden die in het KERBERTasiel aan de Heer- enduinweg 8 in IJmuiden op een nieu we eigenaar zitten te wachten. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. ’s Zaterdags van 9 tot 1 uur. VELSEN-NOORD. Twee inwoners van Haarlem, 24 en 36 jaar, zijn woensdag aangehouden wegens diefstal van flessen en frisdrankkratten bij een opslagplaats aan de Leeghwaterweg in Velsen-Noord. Op klaarlichte dag werden zij betrapt bij het inladen van het emballagemateriaal in een bestelauto. De opslagplaats waar de diefstal ge pleegd werd is eigendom van het grootwin kelbedrijf Kijkgrijp. Dit bedrijf miste al eerder kratten en flessen uit het magazijn. De Velsense politie noemt beide Haarlem mers als vermoedelijke daders van ook deze diefstallen. Zij staan in hun woon plaats bekend als heroïnegebruikers. Filmvertoning. In de koffiebar „De Toorts” aan de Santpoortse Hoofdstraat wordt zaterdagavond de Amerikaanse film „De Vluchteling” vertoond. De rol prent behandelt een conflict tussen vader en zoon. De voorstelling begint om half negen. Leden van de ENWB (Eerste Enige Ech te Nederlandse Wielrijdersbond) en de Stichting ROVER (Reizigers Openbaar Vervoer) noteerden afgelopen maandag tijdens een enquête in de trein op bovenge noemd baanvak 212 tegenstanders van mogelijke opheffing uit een groep van 249 ondervraagden Door 111 ondervraagden werd „een an der vervoermiddel” (eigen vervoer) als al ternatief genoemd bij het wegvallen van de trein. 212 passagiers kregen hierover een vraag voorgelegd. Uit deze groep ver klaarden 101 treinreizigers zich voorstan der van de bus als alternatief. In een eerder gepubliceerd GOOV-rapport was een uitgangspunt dat driekwart van de treinpassagiers bij het wegvallen van een railverbinding de bus zou pakken. vernieling van een deurruit aan de kant van de Linnaeusstraat. Het omzetten van de spanjoletsluiting van de dubbele deux aan deze kant van het gebouw leverde daarna geen problemen meer op. De ver miste installatie omvatte een stereotuner met versterker, een platenspeler en een cassettecombinatie. i in het >n stond le minis- over de •ing. SANTPOORT. De Stichting Spaarn berg heeft op 14 november tegen de Haar lemse Ed Spape en Kees Jansen een civie le procedure aangespannen na hun weige ring met ingang van 1 november hun (biologische) tuin aan de zuidkant van het landgoed Spaarnberg te ontruimen. In de daagvaarding, bij de Haarlemse recht bank gedeponeerd door de jurist Mr. Schram namens de Stichting Spaarnberg, Wordt de ontruiming alsnog geëist. Ge sproken wordt van een beëindigde ge bruiksovereenkomst, waaruit de biologi sche tuinders volgens de eisers niet de juiste consequenties hebben getrokken. HAARLEM/VELSEN. Van de min of meer vaste treinpassagiers op het traject Haarlem-IJmuiden is een overgrote meer derheid fel gekant tegen opheffing van het baanvak Santpoort-Noord/IJmuiden waarvoor het COOV (Geïnstitutionali seerd Overleg Openbaar Vervoer) eerder dit jaar in een nota gepleit heeft. NAAM: Astor, LEEFTIJD: 15 maanden RAS: Duitse Herder SOORT: Reu PRIJS: 60.- INLICHTINGEN: 02550-15744 de Nati- gegeven t gebied ■zoeken, igheids- ooraan- van de k. KWISPELdoor bekruipen toch geheel andere gevoelens dan een week geleden toen hij op stap ging met een vrijwel soortgelijke hond onder vrijwel soortge lijke omstandigheden. Weer gaat er een Duitse Herder aan de lijn. Weer is daar zo'n markante kop met trouwe kijkers. Allen de blik verschilt. Basko van verleden week die (tussen twee haakjes) een uitstekend tehuis vond in Beverwijk was wat je noemt een enigs zins uit de kluiten gewassen onopgevoe de jongen. Wel, Astor is nu ook niet meteen het prototype van de welopge voedheid in eigen persoon, maar komt bovendien iets te kort. Het is om zo te zeggen niet meteen zo'n bodybuilder als Basko. Hij zit onder meer uitstekend in de kleren. Is wat dat betreft op en top een herder. Als hij een menskind was dan zou je zeggen „die jongen moet eens een tijdje naar een vakantiekolonie, het bleekneusje Ja, het heeft er alle schijn van dat Astor ook een beetje het slachtoffer is geworden van de populariteit van zijn ras. In ieder geval verhuisde hij op jeug dige leeftijd van zijn geboorteplaats Haarlem naar Alkmaar. Vanuit de kaas stad werd het dier op transport gesteld naar Umuiden. Aanleiding hij was wat nerveus. KWISPELdoor heeft dan altijd de neiging om zich af te vragen: „nou en???” Mag een hond op dit onder maanse van het menselijk gewriemel om hem heen ook eens een keertje de zenu wen krijgen? Ziezo, de categorie hondenvrienden, die uitsluitend aan de markt is voor „het volmaakte", is hiermede hopenlijk vol doende overtuigd dat zij zich niet naar het Kerbertasiel behoeven te spoeden. Degenen die overblijven attentie als- De civiele procedure die naar aanleiding van het genegeerde ontruimingsbevel in gang is gezet kan met een conclusie van antwoord door de gedagvaarden en re- en raadscommissie voor recreatie-aangele- genheden. De aanvang is gesteld op 19.30 uur. Aan de orde komen o.a. de verhoging van de huurprijzen voor strand-exploita- ties, de uitbreiding van het trampolinecen trum van het zeestrand tot watersportcen- trum en de uitbreiding verkoop bier op het strand. De aanbesteding werd daags na de ont moeting tussen college en wijkcomité (toen dat aan het licht kwam) stopgezet. Bijl kon er geen zinnig woord over zeggen wanneer die procedure opnieuw in gang zou wor den gezet. „We nemen het mee", zo beloof de hij. Meer vragen werden met die belofte afgedaan ter variatie van het verleden week nogal eens gehoorde van „dat zoeken we op”. Waar nodig aangevuld met de deskun digheid van de heren Van Bodegraven en Boerrigter werd ingegaan op zaken als subsidie, gemiste subsidie, kwaliteitson derzoek, kwaliteitsrapporten en de autori teit van de Hoofdinspecteur Directeur van de Provinciale dienst Volkshuisvesting waar Bijl binnenkort een praatje gaat ma ken om te onderzoeken wat er aan subsi dies en aanverwante zaken nog te regelen valt. „Wel wat laat” vond R. Wind (PvdA). Is het niet gebruikelijk dat dergelijke ge sprekken worden gehouden voordat een aanbesteding plaats vindt?”. Bijl, Boerrig ter en Van Bodegraven schudden even eendrachtig als weinig overtuigend het hoofd. Dat deden ook steeds meer commissiele den en toehoorders die successievelijk ver gader moe opstapten. voor het gebruik van de tuingrond op Spaarnberg een uit 1973 daterende ge bruiksovereenkomst overleggen. In dit stuk wordt gesproken van een toekomstig huurtarief in nader overleg overeen te komen. Gesprekken over dat punt en een daaruit voortvloeiende huurovereenkomst zijn nooit gevoerd. „Een regeling voor grondgebruik waar geen enkele geldelijke vergoeding tegen over staat wordt juridisch als „overeen komst van bruikleen” omschreven. Het Burgerlijk Wetboek biedt de uitlener ruim te het geleende terug te vorderen maar alleen „om dringende en plotseling opko mende redenen” en „wanneer hij het ge leende zelf nodig heeft". Geen van laatst genoemde punten zijn bij de Stichting Spaarnberg aan de orde”, aldus de heer Seunke. In de gerechtelijke procedure zal dat standpunt namens de Haarlemse tuin ders worden verdedigd. derlijk dat na een paar uur „praten” ver twijfelde kreten werden geslaakt als: „Het begint me te duizelen”, „hoe wilt u dit nu verder spelen”, „ik heb nog geen antwoord gehad op mijn vragen”, „deze wijze van vergaderen bevredigt mij toch niet”, „fundamentele informatie moet bo ven tafel” en „het is toch niet onze taak om hier passief te zitten om geïnformeerd te worden de tijd dringt”. Juist het punt van de gebruiksovereen komst wordt als hoofdmotief gebruikt in verweer van de Haarlemse tuinders dat namens de Haarlemse tuinders ge boerd wordt door de advocaat Mr. E. F. JSeunke. Ed Spape en Kees Jansen kunnen ze verleden week bij een ontmoeting tus sen college en wijkcomité uitvoering wer den besproken en bekritiseerd. Wethouder Bijl toonde begrip voor de klacht van meerdere commissieleden dat zij zich te weinig geïnformeerd voelden en las slag vaardig voor uit het stuk van het wijkco mité Men nam daar toch duidelijk geen genoegen mee en Bijl beloofde grif dat dergelijke stukken in het vervolg de com missieleden tijdig ter hand zullen worden gesteld. .V - tublieft. Hoort mij aan! Astor is een op en top Duitse Herder. Wat het dier nodig heeft is een klein beetje extra aandacht. Dat heeft er tot op heden aan ontbroken. Wat was het resultaat? Inderdaad, een intelligente rakker die eigenlijk een bee tje op zoek is naar de ware baas. Als je natuurlijk van huis uit al een beetje misdeeld bent met aandacht en warmte dan wordt je vanzelf wat onze ker. Dat is dan ook de eerste indruk die Astor maakt. Het dier is wat onzeker. Opmerkelijk is het trouwens dat er zich al tijdens de wandeling een kleine verandering voltrekt. KWISPELdoor heeft zich namelijk voorgenomen om ge-, durende de hele wandeling met Astor te praten. Zo maar in het wilde weg een eind heen leuteren. Er gebeurt dan ook precies wat KWISPELdoor verwachtte. Aanvankelijk niets. Maar na een kwar- Van diverse kanten werd vervolgens overgegaan tot het spuien van ongenoegen over de ontwikkelingen in en om oud- IJmuiden. Met name de aanbesteding van de 116 woningen die moest worden uitge steld, omdat het college dat had geregeld buiten medeweten van het Wijkcomité om, lokte nogal wat kritiek uit. Bijl beklem toonde dat er nu een beleidsprocedure was die gehanteerd kon worden. gende reactie vanachter de tafel op kwam, waar wethouder Bijl geassisteerd door de heren Boerrigter en Van Bodegraven ex celleerden. Bijl bepaalde dat het zinvol leek om de discussie te voeren in een door hem aange geven volgorde. Deelrapport-I, Deelrap- port-II, Toewijzingsbeleid, Kwaliteitson derzoek, bouw van 116 woningen Het was een aardige suggestie die al snel volkomen in de soep draaide omdat de voorzitter en zijn secondanten over meer informatie beschikten dan de rest van de commissieleden en de voorgenomen volg orde van behandeling van de complexe materie moeilijk bleek te handhaven. Zo was er behalve de gemeentelijke stukken ook nog een beleidsvisie van het wijkcomité oud-IJmuiden, gedateerd 9 no vember, maar voor alle commissieleden (op één na) volkomen nieuw. Dat gedeelten uit dit stuk werden meegesleurd in de discussie was onvermijdelijk, temeer daar BEVERWIJK. Dinsdagavond 19 de- - uiviuiu^. - in ae grote zaai van cember vergadert in het stadskantoor de buurthuis „De Spil en de Rembrandtlaan - In Umuiden kunnen dinsdagavond onder leiding van Jan Krab kerststukjes worden Vervaardigd. Deelname kost een tientje J)er persoon, inclusief materiaal en koffie, belangstellenden voor het kerststukjes- ;maken (aanvang 19.30 uur) worden ver docht zich zo spoedig mogelijk op te geven hij het buurthuis, telefoon 02550-10186. F" 11 De besommingen waren: KW 106 8.100; KW 206 UM 207 9.600; UK 208 4.400; UK 17 UK 48 10.050; UK 18 UK 20 11.240; UK 78 VD 77 ƒ8.060; UK 135 UK 145 ƒ7.140; UK 218 UK 236 ƒ5.880; WR 136 WR 226 ƒ4.800; Verder 5 Texelaars met één Godereder voor 35.000 aan besomming en één Vo lendams span met 8.300. sieleden daarop bood Bijl even grif zijn verontschuldigingen aart voor deze veront schuldigingen En zo leuterde men maar door. Woensdag aangekomen: Torun, Abid jan; Salland, Hamburg; Pluto, Dundee, Umuiden; Petofi, Port Clau; Lodz, Caen; jJemrix, Kingslynn, Umuiden; Bonova, ^Rotterdam, Quellin, Bremen; Tantalus, Rotterdam, IJmuiden. Volkomen ging hij voorbij aan datgene wat verleden week tot stand kwam. Het college beloofde toen namelijk de reactie van het wijkcomité te zullen bekijken en te zullen pogen de visie van de wijkbewo ners op het beleid zo veel als mogelijk was te verwerken in het eigen standpunt die naangaande. Uit de woorden van wethou der Bijl was met enige fantasie af te leiden dat één en ander was „geregeld” tijdens het collegeberaad van deze week. In ieder geval babbelde hij over het ge meentelijke stuk alsof dat de algemeen aangenomen beleidsprocedure was. Dirk Kuyper (Progressief Velsen) vond het allemaal erg mooi wat er in dat deel rapport aan beleidsvoornemens stond „maar”, zo betoogde hij, „je kunt tien van die rapporten op tafel leggen, als je je er niet aan houdt loop je wel voortdurend kansen te missen. Er zijn nu al weer zo veel dingen gezegd, gebeurd en gedaan waar van je kunt zeggen dat men zich niet aan deze uitgangspunten heeft gehouden, dat ik toch mijn twijfels houd”. Volmondig gaf Bijl toe dat er dingen zijn gebeurd die fout waren. „Er zijn afspra ken gemaakt en beloften gedaan die niet werden nagekomen. Daar moeten we uit zien te komen. We moeten met elkaar trachten de continuïteit te handhaven”. Overigens voerde Bijl een aantal zaken aan als excuus voor dingen die fout zou den zijn gflopen. „Overmatige drukte door collegewisseling, streekplan en begro ting”. Op een reactie van één der commis- Twee belangstellenden maakten gebruik van het recht om voor de aanvang van de vergadering een paar vragen te stellen. De heer J. Luster (buurtbewoner van oud- IJmuiden) en J. Visser (voormalig raadslid van het CDA) stelden hun vragen. Ze ble ken echter dermate algemeen, dat er tij dens de beantwoording van de vragen van de commissieleden een al of niet bevredi-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5