Poolse dirigent legt nadruk op blijheid tijdens NPO-concert Waarheden” uitzaaien Amerikaans Grote belangstelling voor theaterworkshops CRM ontwerpt fondsenwet voor scheppende kunst funkcircus vervelend Elisabeth Haich moet wij ontvingen wij ontvingen Z v Hongaarse was priesteres in Egypte Jaarboek 1978 gaat over '77 De Zaak Jan de Bont, speurderstoneel MET DE GIROBETAALKAART KOST VREEMD GELD NIKS EXTRA. betaalk^rtj-* 13 KUNST ZATERDAG 9 DECEMBER 19 7 8 J 10 2 J J 4 7 31 24 postgiro en (iaat u naar de sneeuw? Neem dan wat girobetaal kaarten mee. Want op (“Ik Zwitsers postkantoor krijgt u contant Zwitsers geld. IJ hoeft bij verzilve ring van uw girobetaal kaarten geen enkele provisie of kosten te betalen. Da’s pure winst. Alléén het opgenomen bedrag wordt van uw post rekening afgeschreven, omgerekend tegen de dan geldende koers. Achterop elke betaal kaart staat hoeveel vreemd geld u in uw vakantieland kunt opnemen. Neem dus voldoende girobetaalkaarten mee naar de wintersport. Of vraag tijdig een extra set aan. HAARLEM. Op het eerste concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat Jerzy Katlewicz in dit seizoen voor zijn rekening nam, liet deze musicus zich gisteravond kennen als pleit bezorger voor Mozart. Al bij het ter opening gespeelde Diverti mento KV 136 bleek de Poolse dirigent overigens niet in de eer ste plaats uit te zijn op esthetische verfijning, maar de nadruk te leg gen op het blijde aspect. Conform het karakter van een divertimen to, klonk het allemaal heel vitaal en uitbundig in de hoekdelen, ter wijl innige zangerigheid het tus senliggende Andante beheerste. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Een van de nevenactiviteiten van de Toneelschuur is het mogelijk maken van actieve drama-beoefening, zonder dat daar voor een verenigingsverband nodig is. Over het hele seizoen genomen organiseert de Toneelschuur ongeveer vijftien workshops. In een workshop wordt in kleine kring onder leiding van een speldocent gewerkt aan de dramatisering van een bepaald gegeven of onder werp, zonder dat daaruit altijd een podiumpresentatie voorstelling voor publiek hoeft te volgen. ra? rijkspostspaarbank V wh bibliotheek Katlewicz pleitbezorger Mozart JOHAN VAN KEMPEN ir JERZY KATLEWICZ T. N. JOHN OOMKES i* (ADVERTENTIE) OPHET ZWITSERSE 33LOOMMO' 923456' va” agblad I oordpuzz* I" dient udig: u arstaan- e kruis- e rebus j op de leen gi- zenden. «O, i%) ïcorres- len prij- ivenmin jndeerd e krant. „Kweken onder glas en folie” door Karlheinz Jacobi en Dietrich Mierswa, uitgave W. J. Thieme en Cie 19,90). WAAR IS ZWITSERS GELD GOEDKOOP? De workshopactiviteiten vragen binnen de structuur van de Toneelschuur veel tijd. In de pas verschenen beleidsnota wordt daarom gepleit voor een extra be leidsmedewerker die zich speciaal met de workshops zal bezighouden. Van buitenaf is er zeer veel belangstelling voor de workshops, zo deelt de Toneelschuur bij monde van Frans Lommerse mee. Zodra bekend wordt dat een nieuw projekt op stapel staat is zo’n workshop binnen enke- De suggestief naar voren gebrachte, uit stekend bij de kunstenaarsnatuur van de dirigent passende „Linzer”-symfonie be sloot dit Mozartprogramma op dit derde NPO-concert in de B-serie. In een klassiek- evenwichtige opzet, bracht de versie Katle- vicz-NPO een musiceervreugde, die het jeugdige en vriendelijke karakter van deze symfonie alleen maar ten goede kon ko men. Toch trof het leeuwedeel van de episo des van deze zangerige compositie door harmonie in het samenspel van Sylvia Prinsen en Jan van den Berg, in soepele verstandhouding met Jerzy Katlewicz en het orkest. ie dagen volgeboekt. Er is een apart bud get voor deze activiteiten, maar de deelne mers zelf betalen ook persoonlijk een bij drage. Om de continuering van het work shopaanbod mogelijk te maken is binnen de Toneelschuur sinds kort een lijdelijke oplossing gevonden door een produktiebe- geleidster aan te stellen In de wet wordt geregeld dat de fondsen kunnen worden opgericht bij algemene maatregel van bestuur. Een van de voor waarden voor het oprichten van een fonds is dat het twee maanden, voordat het bij de Kroon wordt ingediend, moet worden aan- gekondigd. Deze regel is getroffen met het oog op reacties - ook vanuit het parlement - op de voorgenomen oprichting en de daar aan te stellen voorwaarden. Scheppende kunstenaars worden door opdrachten, sti pendia en werkbeurzen in staat gesteld hun arbeid te verrichten. De achtergrond van het wetsontwerp is dat CRM vindt dat fondsbesturen in het algemeen beslissingen op een eenvoudiger wijze kunnen nemen dan de rijksoverheid. Bij het wetsontwerp is al een eerste voor stel tot oprichting van een fonds gevoegd: een fonds voor de scheppende toonkunst. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het ministerie van CRM zal meer mogelijkheden krijgen om fond sen op te richten voor scheppende kun sten. Hiervoor zal er een Fondsenwet ko men. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met dit wetsontwerp, dat werd ingediend door minister Gardeniers van CRM. De fondsen zullen jaarlijks subsidie krijgen van het rijk. Ook derden kunnen bijdragen leveren aan deze fondsen. Ook dit jaar heeft Elsevier weer een encyclopedisch jaarboek uitgebracht: Het Jaar in Woord en Beeld. Wie meent, dat het nog wat vroeg in het jaar is om een jaarboek 1978 uit te brengen heeft gelijk. (afk); 2 gewicht) 32. boot terbij; 2 rland; voorze 1,50 de luiste, en. Dat „Vorm en kleur in de fotografie” door Harald Mante, uitgave Elsevier Focus 39,50). „200 Vliegbindtips” door Wilm Alp- henaar en Nico van der Ven, uitgave Elsevier Focus 10,25). „Elseviers gids van het weer” door Günther D. Roth met 150 afbeeldingen in kleur, uitgave Elsevier Focus 35). „Juke Box 2008”, volkstoneel door Herman van Veen, uitgave Harlekijn Holland 17,50). AD „Alternatieve geneeswijzen” door prof. H. Holzer, uitgave Teleboek 18,90). „De Encyclopédie van Diderot en d’Alembert”, facsimile-uitgave van alle platen uit de oorspronkelijke editie van 1762-1777 in vier delen met een register als vijfde deel in één cassette. Van deze encyclopedie werden duizend genum merde exemplaren in omloop gebracht en uitgegeven door Het Spectrum; prijs ƒ695. De Hongaarse Elisa beth Haich, leidster van yogascholen onder ande re in het Zwitserse Zu rich, heeft een danig uit de kluiten gewassen ro man geschreven, die on der de wat pretentieuze titel „Inwijding” in ons land is uitgebracht. Na 3000 jaar is het weer ontwaken geblazen. Ze moet weer helemaal opnieuw beginnen, vanaf het laagste stadium tot het „hoge niveau”, waar op Elisabeth zich haar le ven vandaag de dag vindt afspelen. Ze heeft nu de elitaire opdracht haar „Waarheden” onder de mensen uit te zaaien. Vandaar die dikke pil, „Inwijding”. KEES KLAASSEN Het Jaar in Woord en Beeld, Encyclope disch Jaarboek 1978, samengesteld door de Winkler Prinsredactie, uitgeverij Elsevier, prijs ƒ49,50. Voor 49,50 gulden koopt men een goed uitgevoerd en wat de onderwer pen betreft die er wél instaan, informa tief boekwerk, dat echter meer beweert dan het kan waarmaken. Drie willekeurige steekproeven: Aan- tjes, het overlijden van paus Johannes Paulus I, het definitieve aftreden van de Belgische premier Tindemans. Het staat er allemaal niet in. Dat kan ook moeilijk als je een derge lijk boek in de herfst uitbrengt, maar dan mag de pretentie om het een ency clopedisch jaarboek 1978 te noemen op z’n minst overdreven worden ge noemd. En dat wordt niet anders door hier en daar zo tussen neus en lippen door te vermelden, dat het encyclope disch jaarboek 1978 eigenlijk een jaar boek 1977 is. Dan moet de uitgever dat even ruim en fors vermelden als de voortdurend opduikende titel Het Jaar in Woord en Beeld met daarbij het jaartal 1978, daarmee de argeloze con sument op z’n minst in verwarring brengend zo niet misleidend. Nu ben ik een geheide voorstander van swingende klanken, dus geen haar op het hoofd dacht er aan om niet te verschijnen op deze ongetwijfeld fraai ogende gebeur tenis. Een kleine 3000 anderen verdrongen zich vrijdagavond gelijktijdig voor het po dium van de Jaap Edenhal, stormrijp ge maakt door de reclame. Anders dan de meesten van hen heb ik de vier uur niet vol kunnen en willen maken. Funk of geen a funk. Voor de duidelijkheid van dit betoog, de formule die Clinton alias Dr. Funkenstein heeft uitgepuzzeld heeft weinig met de opgewekte negermuziek te maken die nor- En hoe fijn genuanceerd liet Katlewicz wiens directiemanieren ook voor een publiek prettig zijn om naar te kijken de NPO-blazers klinken in een volbezet Haar lems Concertgebouw in de Gran Partita KV 361 van Mozart. Hoogst onderhoudend van artistieke uitbeelding kwamen de vier uit deze serenade voor dertien blazers ge kozen delen Largo, Menuet, Romanze, Rondo in een rijkdom aan samenklan ken naar voren. Tussen deze programma-onderdelen in, waren de twee NPO-leden Jan van den Berg en Sylvia Prinsen-Veelo de respectie velijke solisten in het Concert voor fluit en harp met orkest. Het feit daargelaten dat deze uitvoering als geheel niet als toon beeld van instrumentale zuiverheid kon gelden, werd toch een resultaat verkregen dat Mozart’s geïnspireerd geschreven werk in veel opzichten eer aandeed. Al was de zeer verzorgd gebrachte harppartij in dynamische zin vaak wat aan de beschei den kant en al leek de fluitsolist in zijn goed gefraseerde en helder klinkende spel weleens een moment een ander tempo voor te staan. „Moederkalender 1979” met gedich ten uit Noord- en Zuid-Nederland en tekeningen van Peter van Straaten, uit gave Elsevier-Manteau 19,90). „Wina Born’s Wijnboek” door Wina Born, uitgave Zomer en Keuning 22,50). „Molens in de Zaanstreek in oude ansichten deel 2” door A. Neuhaus, conservator van het Molenmuseum in Koog aan de Zaan, uitgave Europese Bibliotheek 27,90). „Zwart”, schilderijen en tekeningen van Appel en Alechinsky met gedich ten van Hugo Claus, uitgave Landshoff (ƒ44). seld in een pyramide Daar doorleeft zij nog eens een serie vorige en ook toekomstige levens. Eenmaal bevrijd uit de steenklomp, doet een vrijage met een Roodha rige Vreemdeling haar de das om, want prieste ressen mogen geen sek suele gevoelens hebben, waarna ze als straf wordt verslonden door een van haar heilige leeuwen. Op dit moment draaien er drie work shops in de Schuur, een over clowns, een over Jan Klaassen en een over mensen die op kantoor werken. De kantoor-workshop startte vorig seizoen maar kon toen door omstandigheden niet worden afgerond. Dit seizoen gingen de deelnemers onder leiding van Jos Wognum als stimulator door met het projekt. Van deze workshop zullen op 17 en 19 december in de Toneel schuur twee publiekspresentaties plaats hebben De belangrijkste reden dat deze kantoor- workshop wél voor publiek zal worden gespeeld, is dat het publiek een wezenlijk onderdeel kan vormen bij het spel. Het eindresultaat is namelijk een soort detecti- ve-verhaal geworden met als titel De zaak Jan de Bont De bekende detective Sophie Speur stelt een onderzoek in naar de ont slagprocedure van een zekere Jan de Bont. Hoe is alles in zijn werk gegaan? Getuigen verklaringen leiden ertoe dat van de colle ga’s van het slachtoffer gevraagd wordt de bewuste dag eens over te spelen. Aan het publiek in de zaal wordt door Sophie ge vraagd mee te denken om zo samen tot een oplossing te komen. Speurderstoneel sa men met het publiek. De medewerkenden aan De zaak Jan de Bont hebben voor het belangrijkste deel alles wat voor de voorstelling nodig was zelf gemaakt, daarbij gesteund door de technische staf van het theater. De twee publiekspresentaties vormen de afronding van de kantoorworkshop, maar de moge lijkheid wordt nog onderzocht of de pro- duktie wellicht ook binnen een kantoor omgeving kan worden gespeeld. Vanuit de groep is bijvoorbeeld gedacht aan de amb tenaren die in het stadhuis werken. „Opgelegd”, roman door Christine Kraft, uitgave Bert Bakker 19,50). „Wat vinden vrouwen zelf van seks?” door Ariane Arnsberg, uitgave Bert Bakker 19,50). „Erasmus” door J. Huizinga, uitgave Ad. Donker 24,50; zesde druk). „Uitgevaren-thuisgevaren”, schet sen en silhouetten uit het leven van oud-ambassadeur Han Boon, uitgave Ad. Donker 24,50) „Aflossing van de wacht”, bestuur lijke en politieke ervaringen in de nada gen van Nederlandsch-Indië, door dr. L. G. M. Jaquet, uitgave Ad. Donker (ƒ45). „Arts in de tropen”, dokter in het oude „Indië” en het nieuwe Afrika, door dr. J. A. van Beukering, uitgave Ad. Donker 22,50). „De hemelvaart van Wammes Wag- omhulsel ook niet alles is. Ze doet de weergaloze ontdekking dat zij in een vorig leven het oude Egypte heeft aangedaan, als dochter en gemalin van farao Ptah Hotep nog wel. Over hoe dat daar alle maal toeging, handelt het belangrijkste deel van het boek. maliter met dit begrip wordt aangeduid. Funk is toch een stijl die een springerig swingend maatgevoel paart aan een ui terst erotisch geladen sfeertje. Nu is er bij geen van de formaties, die Clinton in zijn vergaand nepotisme laat optreden, ook maar een spoor van een van beide elemen ten te herkennen. De ritmes zijn pompend, dodelijk verveeld en hebben even weinig met swing te maken als de hinderlijk pre cieuze accenten op de tweede en vierde tel bij de tegenwoordig zo geliefde discomu- ziek. Wat de sfeer aangaat; voor zover je die ontleent aan de glimmende kleertjes, het dichtbevolkte podium of de dure requisie* ten (zoals een glinsterend ruimteschip) kan ik wel begrip opbrengen voor het amuse rnentskarakter van de show Of die nu door een van Clintons eigen meermans groepen als Parliament of Funkadelic of door de da meskoortjes, die ter opwarming zijn aangetrokken, wordt voortgebracht Beneden elk niveau en goedkoop van inhoud zijn de kretologieën die rond het begrip funk worden verkocht Gilletjes als „Do the funk” of „Funk your Brother” bewegen zich op hetzelfde gladde ijs als de smurfentaai van Vader Abraham De par ticipatie van het publiek waar de met een witte pruik uitgedoste Clinton op uit zegt te zijn, stelt in evenredige mate evenmin wat voor. Blijft over: schamele, hardnek kige en slordig gespeelde muziek, waarin versleten akkoorden de op een spandoek aangebrachte geloofsovertuiging „One Nation under a Groove” moeten bewerk stelligen. Nu is dat een moeilijke manier om te zeggen dat je iedereen een plezierige avond gunt; zodat je niet gek moet opkij ken als de boodschap niet bij iedereen overkomt. Ester, hoofdpersoon in het boek, Elisabeth Haich dus, blijkt zich al vroeg te hebben ontpopt tot een opmerkelijk ge voelig en getalenteerd kind, dat er al snel bij was in de jacht op kennis van „De Ware Eenheid”. De Shakespeare-lezende kleuter doet al yoga-oefe- ningen, terwijl ze het woord nog niet eens kan uitspreken, en heeft al snel in de peiling dat haar Hongaars stoffelijk 08 ■- „Ontspan jezelf’, oefeningen voor 'lichaam en geest van B. Peter en W. Gérl, uitgave L. J. Veen 18,25). in Ned tonderin 52. voi itige st i. tafelfl de toi 60. lat 63. I naam; (afk.); fk.); muzie van ler« -EnschoM ihoonho*? i 1, Achter’ I H. WolW Jrunen; Ji Bergen* nsterwegl her, Kolha* len; Me/- hjgerweg® Hoogste r. C. Duf irgdreef I Acaciapl* neer-Roeti lat 15. t* huis-Nicoi 7, Arnheif „Inwijding”, Elisabeth Haich, uitgeverij Ankh-Her- mes-Deventer, prijs ƒ49,50. In autobiografische vorm beschrijft zij daar in een vorig leven, dat zij meent geleefd te hebben als priesteres in Egypte. gel” door Louis Ferron, uitgave De Bezige Bij 29,50). „De dans van de stier”, roman door Phyllis A. Whitney, uitgave De Boekerij 21,80). „Als de leeuw zijn prooi slaat”, ro man door Wilbur Smith, uitgave Ad. M. C. Stok 19,50). „Vlucht in het verleden”, avonturen roman door Desmond Bagley, uitgave Elsevier 19,50). „Gevleugelde dood” door Martin Cruz Smith, uitgave Elsevier 21,50). „Het gezond voedselboek” met inter nationale recepten opgebouwd uit pu re, natuurlijke ingrediënten, door Ge orge Seddon en Jackie Burrow. Dit rijk geïllustreerde boek werd uitgegeven door Zomer en Keuning en kost 65. „Dwarsgetuigd”, herinneringen van Kaap Hoorn-vaarders, door K. Suyk jr„ uitgave De Boer Maritiem. „John van Kesteren”, notities van een „notekraker”, uitgave Heuff 24,90). „Franse lantaarnklokken” door Ton Bollen, uitgave De Haan 21,50). „De Boerenoorlog in beeld” door Jo hannes Meintjes, uitgave Fibula-Van Dishoeck 34,50). ^anda»s A 1 AMSTERDAM. Vier uur durende funksensatie met 85 medewerkenden op en achter het podium.' Met die wervende tekst werden soulliefhebbers de afgelopen weken om de oren geslagen. Het grote muzikale circus van George Clinton, ooit een ritmisch knippende kapper uit New Jersey, zou vrijdagavond de achtste de cember neerstrijken in de Jaap Edenhal. n Geld! Wee je gebeente als je deze buitenkans van ’ereld; bovenzinnelijk dansgenot zou laten lig- 5. het V 9en- Enfin, u begrijpt het al. Elke be staand superlatief werd uit de kast ge trokken om het publiek maar rijp te ma ken voorde nieuwste Amerikaanse tracta- tie. In een warrig avond vullend betoog doet Eli sabeth Haich ons kond van de Egyptische ge dachten over filosofie, wiskunde, astrologie en de wetmatigheden der natuur, waarin ze duizen den jaren voor haar Egyptisch leven al eens uitgebreid was onderwe zen. Egyptisch’ Estertje wordt op jonge leeftijd na strenge voorbereiding ingewijd als priesteres, waarmee haar vurigste wens in vervulling gaat; zij wordt stevig ingemet-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13