Kan STAND HYPOTHEEKRENTE ABVA vreest DE ZILVERVLOOT. SPAAREFFECTEN. Olievraag zal 3% Meer hypotheken verhoogd massa-ontslag Rijkswaterstaat PREMIE SPAARPLAN. beurs deze week 1 n 11 stijgen Pa F< Pt HELE GEZIN. SPAREN HEER ZIN VOOR HR Z A DECEMBER 19 7 8 ZATERDAG Klinken de woorden Zilver vloot, spaareffecten of Premie Spaarplan u bekend in dë oren? Dan bestaat de kans dat u deze maand (d.w.z. 29 december op z'n laatst) uw belasting vrije premie van de overheid moet aan vragen. Doorlezen dus. Want 't gaat om geld waar u recht op hebt. ty. die sprankelende frisdrank 14 9 ECONOMIE Kijkeven na of u in 1971 spaareffecten kocht, wam u kunt nog tot het eind van deze maand spaarpremie daarover aanvragen. U weet wel: de 35% spaarpremie (belastingvrij) Hebt u in 1973 gespaard volgens de voorwaarden van het Premie Spaar plan? Dan kunt u dit jaar voor de laatste keer uw premie aanvragen over het gespaarde bedrag. Dat sparen kon gebeuren door middel van spaarbewijzen, effecten effectenbewijzen, levensverzekering, spaarkasinschrijving, via aflossing op hypotheek of garantiekrecliet of via een bedrijfsspaarregeling. U weet dat die 20% spaar premie belastingvrij is en dat u die alleen kunt aanvragen bij de instelling waar u in 1973 hebt gespaard Niet vergeten Want na 29 december is het te laat! Overigens: deelnemen aan het Premie Spaarplan gaat niet meer. F/CANADA1 »DRYfl over maximaal f250,-van het aankoopbedrag uit 1971. Ook hier moet u de premie aanvragen bij de instelling waar u hebt gespaard. Voor dit jaar voorbij is! Tussen haakjes: u kunt ieder jaar opnieuw deelnemen aan de spaareffectenregeling. En nu jaarlijks een spaarpremie over I 500,- van de gekochte spaarefïecten verdienen. Vraag de folder „Sparen in spaareffecten" aan bij postbus 51,2500 RR Den Haag. Als u meevaart op de Zilvervloot is het in uw eigen belang om nü direct na te kijken wanneer u daarmee bent begonnen. Want was dat in 1969, dan hebt u uiterlijk tot het eind van deze maand de tijd om uw spaarpremie binnen te halen. U weet wel: die 10 procent (belastingvrij) over spaarbedrag- plus-rente. U moet de premie aanvragen bij de instelling waar u hebt gespaard Doe dat. Nlï Natuurlijk de Zilvervloot blijft varen. Alle jongeren van 15 t/m 20 jaar kunnen aanmonsteren. Vraag een folder aan bij „De Zilvervloot", postbus 51,2500 RR Den Haag #1 IHIIIHIII IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH OR-leden Hoogovens (Van onze redactie economie) tegen uitsluiting Westduitse collega’s Rentepercentages per 5 december 1978. Naam Bank: (Van onze redactie economie) Amrobank Bouwf. Ned. Gem. Ned. Middenstandsbank Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de N.V.B.L. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) DEZE MEDEDELING OVERSLAAN KAN U UW SPAARPREMIE VAN DE OVERHEID KOSTEN! ■3 £o?a Publikatie van het ministerie van Sociale Zaken lllllllllll Centraal Beheer Hypotheken Ennia Nationale Nederlanden Ned. Credietbank Dit advies is vervat in een rapport van de beleidsgroep personeelsplanning en perso- neelsinzet. miljard gulden binnengekregen en met de nieuwe lening kan de drie miljard gulden voor 1978 vol worden gemaakt. De emis- siekoers van de nieuwe lening wordt overi gens bij inschrijving vastgesteld. Verder werd alle aandacht gericht op het langzamerhand gigantische gevecht om de perikelen rond Bestek ’81, die deze week centraal stonden. De beurshandel kwam hierdoor niet op gang. Afwachten en aanzien was duidelijk het parool van de grote massa van beleggers. De koersbewe- ging werd dan ook onzeker en sterk fluctu erend. De aandelenemissie van Bos en Kalis kwam hierdoor in een uiterst moei lijk klimaat terecht, hetgeen ook wel uit de loop van de claimprijzen bleek. Bij een theoretische prijs van 1,35, gebaseerd op de laatste koers van 122 gulden van het aandeel, startten de claims op een koers van 90 cent, maar zakten nadien zelfs in tot minder dan de helft hiervan. Het nieuwe aandeel begon hierdoor op ruim 107 zijn beursleven. Heineken kwam met het jaarverslag over het per september j.l. geëindigde boekjaar. De 8 procent hogere winststij ging was voldoende om de reeds met vijf gulden tevoren opgelopen koers op het hogere niveau vast te houden. Ook Norit was vijf gulden beter deze week, terwijl Kluwer zich eveneens met dit bedrag wist te herstellen. Gevolgd door Océ van der Grinten en de NDU. Audet werd voor het eerst op basis van 20 gulden verhandeld en de koers van 133 kwam ongeveer over een met de 665 van eind vorige week. Ook voor vele andere aandelen bedroeg het weekverschil enkele guldens, meestal in lagere richting. De ABVA constateert dat de hoofddirec tie van Rijkswaterstaat plannen op tafel brengt zonder enig centraal overleg vooraf in de bijzondere commissie. De bond eist nu spoedig alsnog overleg over deze in zijn ogen grootste afbouw van werkgelegen heid sedert jaren. De raad van bestuur van Hoogovens meent dat deze verklaring aan het verkeer de adres is gericht. In een verklaring zegt hij dat bij de fusie van Hoogovens en Hoesch het beginsel is vastgelegd dat de beide werkmaatschappijen op het gebied van sociaal en personeelsbeleid ieder de eigen nationale ontwikkeling zullen vol gen. Het gaat hier dan ook om een vraag stuk van sociaal beleid in de Bondsrepu bliek. Het arbeidsconflict in de Duitse staalin- vloed aan te wenden om het conflict snel op te lossen. Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht/standaard no risk budget Annuïteitenhypotheek A.B.N. Rente vast gedurende: Afsluitprov. in proc 1,25 1,25 1 1 2 2 2 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 Rentepct. met/zonder gemeentegar.: 8,75 9,0 8,75 8,75 9,0 9,4 9,0 8.75 9,0 8,75 8,75 9,2 9,6 9,0 9,0 8,75 9,0 8,75 8,8 9,0 9,6 8,7 8,7 8,7 9,0 8,75 9,25 9,0 D, teut aan tele zeni Rüh avoi len Dez Sorr Woc vier van lijk rela een van spel drui Kos vol£ Op zwe lanc (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De ambtenarenbond ABVA vreest enkele honderden ontslagen bij de Rijkswaterstaat als gevolg van het advies om een groot aantal onderhouds- en controlediensten uit te besteden aan particuliere bedrijven. In Amsterdam daarentegen was sprake van een enigszins hangende beurs met per saldo een licht afbrokkelende tendens. Het optimistische gedrag van de Newyorkse effectenbeurs heeft velen in Amsterdam nogal verbaasd. Enkele weken geleden werd als reden voor een flinke terugslag op de Newyorkse beurs de stakingen op de Iraanse olievelden opgegeven. Iran is één van Amerika’s belangrijkste olieleveran- ciers en moeilijkheden met de aanvoer kan leiden tot schaarste en prijsverhogingen. De Amerikaanse Shell heeft dezer dagen al een flinke rantsoenering moeten aan brengen in de regelmatige benzineaanvoer naar de wederverkopers, maar die stagna tie is overigens niet in direct verband ge bracht met de Iraanse olie. Toen kort geleden de stakingen in de Iraanse olie- industrie beëindigd werden liep ook Wall Street weer omhoog. Deze week zijn echter opnieuw stakingen uitgebroken die reeds ongeveer de helft van de Iraanse oliepro- d uk tie hebben stilgelegd. Maar zoals reeds opgemerkt, dit keer ging Wall Street aan dit verschijnsel voorbij hoewel later in de week toch een duidelijke aarzeling intrad. De achtergrond van de herleefde hausse is niet duidelijk. Er werden redenen ge noemd van rente-technische aard omdat nu volgens bankkringen de top wel zal zijn bereikt. Met een stijging dit jaar van 7 procent tot bijna 12 procent lijkt dat echter geen moeilijke voorspelling. Want een feit blijft het dat met een bankrente van 12 procent tot 16 procent en een officieel disconto van rond 10 procent een flinke rem zal worden gezet op de economische groei in de nabije toekomst. Aan de andere kant is de Amerikaanse industrie in okto ber weer belangrijk beter voorzien van opdrachten. Maar daar heeft ook het bui tenland door de lage dollar een behoorlij ke hand in gehad. Overigens bleef de dollar zich ook deze week krachtig verzetten tegen allerlei aan vallen. In Amsterdam zakte de prijs wel enkele centen, maar elders bleef hij goed op peil. De Amerikaanse regering zal nu op korte termijn voor enkele miljarden dollars geld lenen in de Bondsrepubliek waar alleen de ingezetenen van dat land mogen intekenen. Met dit geld wil Ameri ka straks de dollar gaan steunen. Voorlo pig ziet het er dus naar uit dat de slag om de dollar op prijzen rond ƒ2,10 door de VS gewonnen is en dat het jongste steunpro gramma van president Carter inderdaad zoden aan de dijk heeft gezet. Naar alle waarschijnlijkheid heeft dit het vertrouwen in de beurs van Wal] Street flink geschraagd hoewel nu Saoedi-Arabië en Koeweit schijnen te hebben besloten de olieprijzen in 1979 geleidelijk ongeveer 8 procent te laten stijgen. Op de Amster damse beurs kwam de daling op de obliga- tiemarkt enigermate tot staan maar het effect was dan ook duidelijk op het rente front. Zo verhoogden de banken de opslag- Pu OlE KAS <A0 MAI DEN HAAG (ANP). „Wat de vraag- en aanbodsituatie van olie in de nabije toe komst betreft verwachten we dat de vraag naar olie buiten Noord-Amerika in 1979 met ongeveer 3 pet. zal toenemen, bijna eenzelfde stijging als in 1978. Deze groei blijft iets achter bij de voor 1979 verwachte groei van het bruto natio naal produkt in de betreffende OESO- landen”. Dit heeft drs. D. de Bruyne, presi- dent-directeur van de Kon. Nederlandsche Petroleum Mij en directeur van de Kon. Shell Groep, gisteren gezegd in een lezing voor de Vereniging van Belegginsanalis- ten. Voor het lopende kwartaal is uitgegaan van een krap aanbod en van enige verrui ming in de loop van 1979. De ontwikkelin gen in Iran hebben echter voor een verde re daling van het aanbod gezorgd en de gevolgen hiervan zullen ook volgend jaar doorwerken. Het is vrijwel zeker dat de voorraden van de olie-industrie laag zullen zijn, aldus De Bruyne. Een en ander vindt duidelijk zijn weer slag in de Rotterdamse marktprijzen van de laatste tijd. „Wanneer we echter in de toekomst kijken dan moet worden bedacht dat de werkelijke aanbodsituatie niet noe menswaard is veranderd. Technisch ge zien is er nog ruim voldoende ruwe olie beschikbaar om in de vraag te voorzien, mits daartoe de politieke wil aanwezig is en mits ernstige gebeurtenissen zoals in Iran achterwege blijven. Het capaciteits- overschot bij primaire destillatie (met na me in West-Europa) en op de tankermarkt zal de situatie op langere termijn over de gehele linie blijven beïnvloeden”, aldus de heer De Bruyne. Uitgedrukt in ponden sterling zullen de totale kapitaal- en exploratieuitgaven van de Groep in 1978 naar verwachting onge veer 2700 mln. bedragen vergeleken met 2620 mln. in 1977. Buiten Noord-Amerika is dit in 1978 1300 mln. pond en volgend jaar meer dan 1500 mln. Hiervan zal het grootste deel weer bestemd zijn voor de winning van olie en aardgas. AMSTERDAM (ANP). Na de Algeme ne Bank Nederland en Mees en Hope heb ben ook de AMRO Bank en de Rabohypo- theekbank hun hypotheekrentetarieven verhoogd. Dit in verband met de ontwikke lingen op de geld- en kapitaalmarkt. Bij de AMRO Bank bedraagt de verho ging 0,25 pet en bij de Rabohypotheek- bank 0,2 percent. 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5 jaar variabel HEI John werke m’n b Wiege verklé dooie als ks liever leningen breng ze dai vroeg van 1 Logge „Alles den H gebod Dit die ali Dram rijkste vers o voorb Dimit: voor t ven vi dus u sie. Hi dat he belan; toneel de 80 wil ze procei drag v otndal stuk a al war ling. 1 KRO een tv de KI Opnie De ABVA vindt dat deze aanbeveling indruist tegen de stelling dat de overheid behoud en uitbreiding van werkgelegen heid moet stimuleren. Uitbesteding van werk zal vooral in kringen van lagere en middelbare technische functies grote aan tallen arbeidsplaatsen kosten ABVA- voorzitter J. de Hond vreest dat op grond van dit rapport binnen enkele jaren voor de ambtenaar met lager beroepsonderwijs binnen de Rijkswaterstaat geen plaats meer zal zijn. I y llh AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste hypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en I zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen tage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. dustrie en de maatregelen die de onderne mingsraad aanvecht, moeten in het licht van de Duitse sociale verhoudingen wor den gezien. In dat kader is uitsluiting een weliswaar omstreden, maar juridisch ge accepteerde maatregel, aldus de raad van bestuur. Voor het overige berust uitslui ting in de eerste plaats op een besluit van de betrokken Duitse werkgeversorganisa tie in de ijzer- en staalindustrie, aldus deze verklaring. De ondernemingsraadsleden zeggen bij zonder teleurgesteld te zijn dat de raad van bestuur van Estel zijn medewerking aan de maatregel heeft verleend. Zij zijn van mening dat dit in strijd is met het sociale beleid zoals dat door de raad van bestuur wordt verwoord. Zij spreken hun zorg uit over de gevolgen die dit alles zal hebben voor de verhoudingen en het werk klimaat in de onderneming. 9,0 8,75 9,0 8,75 8,8 9,0 9,6 8,7 8,7 8,7 9,0 8,75 9,25 9,0 72. schro doen! me. bijter, waan Lauwe en weinig zeggende beurs (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM. In de nu voorbij gegleden week gedroeg Wall Street zich aanzien lijk gunstiger dan het Damrak waar vele factoren tot de lauwe en weinig zeggende beurs leidden. Maar in New York wist de effectenbeurs alle verliezen van de vorige week weer weg te werken en daarbij zelfs nog een flinke winst te boeken. Viel verleden week de koersindex van Dow Jones voor industriële aandelen terug van 813 op 799, deze week trad een herstel op tot 821 bij flinke omzetten. rente van 1 op 2 procent. De ABN bracht nog juist voor de inschrijving op haar 8,5 procent-lening dit rentepercentage op 8,75 procent. Terwijl in de hoek van de hypotheekbanken de eerste 9 procent pandbrieven weer ten tonele verschenen tegen voorlopig 100 procent. De 8,75-procentstukken werden voor 99 procent verkoopbaar gesteld en de 8,5- procentpandbrieven zelfs voor 98 pro cent. Maar de Staat kwam deze week toch weer met een nieuwe lening voor het voet licht op een rente van 8,5 procent, zij het met een uiterst korte looptijd van gemid deld vijf tot zes jaar. Dit jaar heeft het ministerie van Financiën reeds voor 2,85 NIJMEGEN. De gekozen leden van de centrale ondernemingsraad van Hoogovens IJmuiden hebben donderdag hun ernstige verontrus ting uitgesproken over de uitsluiting van stakende collega’s in West-Duits- land, onder andere bij Hoesch, part ner van Hoogovens in Estelverband. Zij menen dat hierdoor ernstig af breuk wordt gedaan aan het sociale klimaat en hebben de raad van be stuur van Estel opgeroepen zijn in- Opmerkingen: Ook deze week heeft geen enkele bank een wijziging in de hypotheek rente aangebracht.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 14