Miles remise Schotse arbiter Reid Klant koning tegen Sosonko ook cadeaus AC Milaan Teruggekeerde waterpoloër Jan Evert Veer: d Terecht niet thuis voor de buis... III n en rs Van der Kuylen tekende bij sportpuntiq) Hooahoifllt 3 Klacht tegen advertentie met rokende Cruijff Zo doet u het goed als afzender. „Moskou is haalbaar raR I 97// M &/ÏÏM96E// 5 4 CuDEUÈ Auto-ongeluk Ogen geopend pttpost Heel mooi De illegaal fl 5 17 SPORT 19 7 8 ZATERDAG 9 DECEMBER nietuitdeproatm I [CANADA tDRY^ •amma c 9 ■6 e CC •5 <3 JB eo i December ^luatome Mester 4 Caldarone bezoekt Chicaóp en raaü niet uilrtproatoiïr die meesterlijke friedronk Weggeëbd” Willy van der Kuylen Tony Miles: remise (ADVERTENTIE) en Jan Evert Veer (ADVERTENTIE) STOPPER Getxuik'm gen vat sn Haag itmoet et speelt te- Melgers, ;r, Huyg; De Vries horst) et en niet ir. een ver- gedeelte aakt zijn Wickel, npelaar); Wetzel, artsen), od, Spel- lanegem, soever. Knoop, Krone, Stam. £’67-FC sior - FC terdam gen Rik s begon eeke liet s hierop -amboie ook zijn van 146 achter- 'eslagen imboles moyen- Schmitt snonder >os ten- ie gelij- j in de ram bo rn in de zerk af: if beur- n 27.27. De terugkeer van Jan Evert Veer vormt in feite geen verrassing. Al voor het we reldkampioenschap in West-Berlijn werd de rentree van de Hagenaar min of meer verwacht. Temeer daar hij eerder al liet doorschemeren niet zozeer om het spel afgehaakt te hebben, als wel vanwege de begeleiding, beter gezegd het ontbreken ervan. Nu, na de debacle in de enclave, is de KNZB ervan doordrongen dat men door de sucessen in slaap gedommeld was. Veer: „De KNZB is hardhandig wakker geschud. De slechte prestaties hebben de goodwill en de door de jaren heen opge bouwde reputatie van het Nederlandse waterpolo uiteraard geen goed gedaan Gebrek aan competente medische bege leiding was er de oorzaak van dat Jan Evert Veer na de Spelen in Montreal be sloot te stoppen. „In 1975 heb ik een rugblessure aan een auto-ongeluk overge houden. In de wedstrijd had ik daar altijd last van. Dat remde je bij voorbaat reeds af en dat maakte je wat onzeker. De KNZB heeft er naar mijn gevoel te weinig aan gedaan om die onzekerheid weg te halen. Je wist niet precies waar je aan toe was. Was spelen wel verantwoord? Ja,, kreeg er geen uitsluitsel over en daarom Voor mij was het falen een logisch gevolg van het ontbreken van een bepaalde be leidslijn. In die acht jaar dat ik heb mee gespeeld, werd er maar wat aan gerom meld. De successen zijn volledig aan IVO (Trumbic, red.) te danken. Op maatschap pelijk en medisch gebied werden de spe Iers aan hun lot overgelaten" Een jaar later is de emotie weggeëbd en constateert Veer nevenoorzaken voor die mentale zwakte bij medespelers. „Als je later reëel terugblikt kom je haast van zelfsprekend terecht bij de maatschappe lijke begeleiding. Een speler moest altijd voor mijn beeldbuis! Ik had er kunnen zitten en ik zat er niet. Dus komaan, geen lammenadigheid, met frisse moed erop af! GLASGOW (AP). De Schotse scheids rechter Billy Reid heeft gisteren in Glas gow bekendgemaakt dat hij van de voet balvereniging AC Milaan cadeaus had ontvangen voor en na een Europese wed strijd. Drie dagen eerder waren drie andere Schotse scheidsrechters voor drie jaar ge schorst wegens iets dergelijks ook zij hadden van de Milanese club, als scheids rechter en grensrechters, geschenken ont vangen tijdens een Europese wedstrijd. Reid, 38 jaar, die was afgetreden „om persoonlijke en zakelijke redenen”, zei gis teren dat hij zich er niet voor schaamde van AC Milaan cadeaus te hebben gekre gen. Dit was gebeurd toen hij in 1976 als grensrechter optrad tijdens een wedstrijd in het UEFA-toernooi tussen AC Milaan bereid zijn te trainen en te spelen in de zomermaanden.” „Elk jaar offerde je je vakantie op en een groot deel van je vrije tijd. Daar stond geen vorm van compensatie tegenover. Het ging goed met het team: vierde in de Europese titelstrijd, derde in Montreal en vijfde in Jönkoeping. Wat kon de bond zich nog meer wensen? Het psychologisch effect van die belasting is zwaar onder schat. Op een bepaald punt ben je verza digd, ben je waterpolomoe. Dat uitte zich in Zweden. Jongens als Landeweerd en Van Zeeland waren polo spuug- en spuug zat Na het toernooi nokten ze dan ook direct af” Door deze ontwikkelingen was Trumbic gedwongen een nieuw team te formeren rond de aanwezigheid van twee routiniers: Buunk en Stroboer. De resultaten zijn inmiddels bekend: op alle internationale toernooien de laatste plaats en in Berlijn dertiende Wat inhield dat Nederland kwa lifieatiewedstrijden moet spelen om zich te verzekeren van deelneming aan de Spelen van 1980 in Moskou meer plaats in beslag nemen dan in de zomer. De illegaal die naast me was komen zitten liet zich natuurlijk niet intimide ren door een hoogbejaarde suppoost, en had daarnaast het ijzersterke argument dat hij 30 gulden had betaald voor een zitplaats en daarom ook wilde zitten. Ik kan me niet heugen dat ik ooit, voor wat dan ook, dertig gulden voor een zit plaats heb betaald, dus leek het me wijs en redelijk dat ik mijn buurman niet op hoge toon verweet dat hij de gereser veerde plaats van zoiets deftigs en be langrijks als een gratis toegankelijke sportjournalist in beslag nam. Geduren de de wedstrijd bleek hij ook veel meer recht op die plaats te hebben dan ik, want elke keer als de Spaanse scheids rechter tegen een Ajacied floot vond hij die man een waardeloze dweil, en zelfs zag hij (zonder zelfs maar de weduwe van de Hongaarse verdediger in kwestie te raadplegen), kort voor het eind een loepzuivere handsbal in het strafschop gebied van een Hongaar die verder nie mand zag. en Dinamo uit Boekarest. Hij kreeg een zilveren presenteerblad, een waterproof jasje, een portefeuille van krokodillenleer, een handtas, een lederen riem, drie over hemden plus dassen en een halsketting. „Ik schaam me er niet om, het is normaal dure geschenken te krijgen. Dat ik ben afgetreden (als scheidsrechter) op het ogenblik dat de zaak tegen mijn drie colle ga’s speelde is zuiver toeval.” (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Bij de Reclame Code Commissie (die toezicht houdt op de ad vertenties in de pers) is een klacht inge diend tegen een advertentie, waarin Jo han Cruijff reclame maakt voor teer- en nicotinearme sigaretten. Konsumenten Kontakt is een lezer van zijn blad „Koop kracht” behulpzaam geweest bij de indie ning, zoals wei meer gebeurt. De consu mentenorganisatie diende de klacht niet zelf in; zij is het er wel mee eens. Op een teken van de leider splitsten zij zich volgens een vaste choreografie in groepjes van twee, die met de handen op Maar de 2-0 was toch ook al heel mooi - tegen een legerploeg moet u rekenen! ciën van het American Cancer Institute in New York werd gehouden. Daarbij werd een aantal manieren van verstandig roken bepleit, waaronder het roken van sigaret ten met lage gehaltes”. Deze denklijn is door Nederlandse anti-rookpropagandis- ten tot nu toe altijd scherp aangevallen. Het was de tweede maal in de ge schiedenis van de Bundesliga dat een duel geen doorgang vond, omdat er sprake is van mogelijk gevaar voor toeschouwers. Eerder werd in april 1975 een ontmoeting in het Olympisch Stadion van München afgelast, omdat alle toeschouwersplaatsen onderge sneeuwd waren. Het veld verkeerde in bespeelbare staat. AMSTERDAM (ANP). De afgebroken partij uit de negende ronde van het zone- schaaktoernooi in Amsterdam tussen So sonko (Ned) en Miles (Eng) is gisteren in remise geëindigd. Na tien ronden is de stand aan de kop: 1 Timman 8 punten, 2 Miles 7 uit negen partijen, 3 Speelman 7, 4 Sosonko 6,5 uit negen, 5 Sanz 6,5. De Oostenrijkse minister van onder wijs, Fred Sinowatz heeft de Russische wereldkampioen schaken Anatoli Karpov, uitgenodigd een simultaantoernooi te spe len met de 40 beste schaakleerlingen van het land. De precieze datum van Karpovs optreden zal bekend gemaakt worden wanneer de Russische minister van Sport, Pavlow, Oostenrijk bezoekt. Bij de strijd om het schaakkampioen schap van de Sovjet Unie in Tiflis heeft oud-wereldkampioen Michael Tal na vijf ronden de leiding met 3'A punt gevolgd door Beliavski, Roemanisjin en Svetsjni- kov, die allen 3 punten en één afgebroken partij hebben. Gelukkig bleek ik door een overdaad aan belangstelling tot de journalisten te behoren voor wie geen plaats meer was op de perstribune, zodat ik links op de eretribune tussen het „gewone publiek" mocht zitten op een gereserveerde rij die tevoren al bepleisterd was met zitkus- sentjes om nog extra gereserveerd te ogen. Wijsgeworden door eeuwenlang stadionbezoek was ik bijtijds gaan zit ten, en ik zat nog maar net of naast me nam een onjournalist plaats, die het ver bod van de suppoost daar plaats te ne men genegeerd had. Voor alle zekerheid had men namelijk de alleroudste sup poost van de NAVO-landen bij die ver leidelijke, bekussende open rij neerge plant, terwijl er, zoals bekend, bij Ajax althans bij zulk soort wedstrijden altijd meer bezoekers rijn dan zitplaatsen, hoewel er natuurlijk nooit meer kaartjes verkocht worden dan er plaatsen zijn. Vermoedelijk is de breedte van de plaat sen uitgedokterd in een warme zomer maand, zonder rekening te houden met de twee centimeter extra dikke kleren ter linker- en ter rechterzijde van iedere bezoeker, waardoor honderd koukleu men op een rijtje al gauw vier meter KAISERSLAUTERN (SID). De voetbalwedstrijd tussen Kaiserslau tern en Werder Bremen, die voor van daag in de Bundesliga was vastge steld, is door scheidsrechter Esch- weiler afgelast. Het veld was - hoe wel moeilijk - bespeelbaar. Fortuna mingen V, Vlaar- - Veen- d Sport- - Cam- EINDHOVEN. Willy van der Kuylen heeft gisteren in Eindhoven zijn verbinte nis met PSV met twee jaar verlengd. De 32-jarige spelbepaler van de Eindho venaren speelt al veertien jaar bij deze club. Van der Kuylen kreeg dit jaar de mogelijkheid van een vrije transfer, maar heeft daar dus geen gebruik van gemaakt. W- FC NAC 1 Haag es, NEC- Fwente Ging hij met zijn armen molenwieken, dan deden de anderen het hem na. Ging hij wijdbeens met zijn handen in de zij de heupen losmaken, dan deden de ande ren in het rijtje het ook. Holde hij snel vooruit om het sprintje te laten eindigen in een sprong met kopbeweging, dan deden de anderen het hem na. Wegens de affaire met de drie scheids rechters was AC Milaan door de Europese voetbalbond gestraft met een boete van ongeveer 32.000 gulden. De Schotse voet balbond was hierover gebelgd en vond die straf veel te gering. De wedstrijd tussen AC Milaan en Dinamo, werd geleid door de Schot John Patterson, die nu niet meer actief is. Reids collega-grensrechter was Alistair Know, die nog wel bij het voetbal betrokken is. Een jaar later was Veer terug in het poloteam. Trumbic deed een beroep op hem om zich bij het keurkorps te voegen dat zich voorbereidde op de Europese titel strijd in Jönkoeping. Veer, die een prima relatie onderhield en onderhoudt met de bondscoach, wilde Trumbic niet laten zak ken en voldeed schoorvoetend. In Zweden knapte hij echter volledig af. Voorname lijk door tekortschieten van de KNZB op het maatschappelijke vlak „Meespelen in Zweden heeft mij mijn baan leraar licha melijke opvoeding gekost. Van mijn kant deed ik allerlei concessies in het belang van het team. Zo reisde ik tijdens het toernooi terug naar Nederland om twee dagen les te geven en keerde daarna spoorslags terug naar Jönkoeping Daarte genover stond niets van de kant van de zwembond. Bovendien faalde het begelei dingsteam om bepaalde spelers te motive ren Wat enkelen daar qua wedstrijdmen taliteit demonstreerden, was beneden alle peil. Ik baalde daar zo stevig van, dat op dat moment voor mij onherroepelijk vast stond, dat ik mijn laatste wedstrijd voor het nationale zevental gespeeld had”. Het ware publiek vond dat ook. „A-jax! A-jax!” klonk het gescandeerd, toen de ploegen het veld voorgoed verlieten. Het leek wel een wereldkampioenschap schaatsen, waarbij Ard Schenk de 1500 meter en Kees Verkerk de 10.000 meter hadden gewonnen, maar Kornet Pajor als kampioen was gehuldigd. De Westduitser Gert Wiltfang heeft gis teren tijdens het CSI in Zuidlaren het vierde onderdeel, een „Speel uw Spel”- parcours gewonnen. Het was de tweede zege van de wereldkampioen in dit con cours hippique. Franke Sloothaak legde met „Colombo” beslag op de derde plaats. De internationale zwemfederatie heeft er geen bezwaar tegen dat de Volksrepu bliek China deelneemt aan de zwemwed strijden van de Aziatische Spelen in Bang kok. Deze Spelen worden door de Interna tionale Atletiek Federatie geboycot we gens de weigering om Israel toe te laten. De FINA doet dat niet en staat zelfs toe dat de Volksrepubliek, die geen lid is van de Federatie, uitkomt tegen landen, die wel lid zijn. Deze onthutsende gang van zaken open de de ogen binnen de KNZB. Intern werd gespeurd naar de oorzaken van dit verval. Over een punt werd men het snel eens: Trumbic moest hulp van buitenaf krijgen. De bondscoach was door de jaren heen opgezadeld met allerlei privé-problemen van de spelers wat mogelijk afbreuk deed aan zijn technisch en tactische werk. Henk Lichtenveldt, de vroegere coach van Nereus, werd bereid gevonden als praatpaal van de bondscoach te dienen. Zijn eerste taak: de functionering van de poloselectie optimaliseren. Veer: „Een zeer positieve stap. Lichtenveldt weet waarover hij praat, luistert goed en voelt de speler aan. Bovendien gaat hij de moei lijkheden niet uit de weg, zodat er van misverstanden geen sprake kan zijn. Met De Vos en Trumbic zal hij een gefundeer- der beleid gaan voeren op maatschappe lijk en medisch terrein. De vrouwen wor den er meer bij betrokken, de levensom standigheden van de speler worden in aan merking genomen, de beschikbare vrije tijd in de gaten gehouden, de mogelijkhe den van een eventuele vakantie, blessures krijgen meer aandacht. Daaruit heb ik geconcludeerd dat het de KNZB nu me nens is. En dan ben ik van mijn kant geneigd daar positief tegenover te staan. Dus heb ik mij in principe bereid ver klaard terug te keren in de nationale selec tie. Wat Lichtenveldt in tien dagen heeft gepresteerd, was daarvoor in acht jaar niet mogelijk”. Toch heeft de nieuwe voorzitter het moeilijk met de samenstelling van de se lectie. Hans van Zeeland reageerde posi- Zes spelers zijn reeds zeker van een plaats in het eindtoernooi van de Grand Prix, het Masters-tennistoernooi, dat van 10 tot 14 januari in New York plaatsvindt en waar 400.000 dollar op het spel staat. Het zijn: Connors, Borg, Dibbs, Ramirez, Solomon en McEnroe. UTRECHT. Waterpoio-speler Jan Evert Veer vormde tij dens de Olympische Spelen van Montreal in 1976 met doelman Evert Kroon de ruggegraat van het Nederlandse zevental. Hij nam afscheid van het team met de bronzen plak, kwam onder druk na de Europese kampioenschappen in 1977 op zijn besluit er) ubbelka- en met Ijartcen- tgonnen. tert ;en. was op rd Klin- ie eerste Het ant- :terk: 19 oor met Kuyl het vervol- aar met elde hij oordeel, I aan de nu ging ig hij het 'erstoor- 1 caram- toe en 56 ^streden loyenne heb ik op een gegeven moment gezegd: ik stop ermee. Ik wil eerst zekerheid heb ben”. tief op het desbetreffend verzoek. Nico Landeweerd heeft bedenktijd gevraagd tot 1 januari. Gijs Stroboer heeft definitief afgezegd vanwege studieverplichtingen. Veer: „Als Landeweerd niet terugkeert, is dat een ernstig verlies. Nico is misschien wel de meest getalenteerde speler in Ne derland. Zoals hij nu in de competitie speelt, is hij van zeer grote waarde voor het nationale team. Het zou jammer zijn als hij bij zijn besluit bleef”. Toch heerst bij Jan Evert Veer optimisme voor de toekomst. „Met deze selectie moet het mo gelijk zijn in Moskou aanwezig te zijn. Als iedereen bereid is hard te werken, moeten wij het met Trumbic een heel eind kunnen schoppen”. Het gaat overigens niet om de adverten ties die deze week verschenen, maar tegen een advertentie die direct na de afscheids- wedstrijd van Cruijff werd geplaatst. Daarin waren geen uitspraken van de ex- voetballer verwerkt, in tegenstelling tot de nieuwste campagne. Cruijff zegt daarin o.a.. „Ik vind, als je rookt moet je wel verstandig roken. Dus rook ik teer- en nicotinearme sigaretten”. In de klachtbrief wordt gesteld dat de gewraakte advertentie suggereert dat „Roxy Dual Filter zo onschuldig is, dat een topsporter de sigaretten zonder eventuele schadelijke gevolgen kan roken”. Desge vraagd werd van de zijde van KK gezegd, dat het natuurlijk zeer aanvechtbaar is te zeggen dat „roken verstandig is”, terwijl iedereen kan weten dat dit niet zo is. Van Cruijff is overigens bekend dat hij ook in zijn actieve loopbaan rookte. Directiesecretaris T. H. Kimm van Nie meyer, de producent van de sigaretten: „Wij volgen hiermee exact dezelfde lijn die eerder werd aangegeven door de Wereld gezondheidsorganisatie en een conferentie over roken en gezondheid, die onder auspi- Een echte Ajax-supporter dus, net als trou wens die andere mensen om mij heen. Ik begrijp nu eindelijk, waarom het toch leuk kan zijn om tegen betaling van een tamelijk hoog vast bedrag genoodzaakt te zijn elke thuiswedstrijd van Ajax bij te wonen, wil je uit de kosten komen. Iedereen in mijn omgeving kende elkaar van alle vorige wedstrijden. Snoepjes en heupflesjes cognac gingen als joints van hand tot hand, of mond tot mond, er was veel conversatie over en weer, en toen Clarke de strafschop mocht nemen, draaide een middelbare supportster voor me zich om, omdat ze, net als Truus van Hanegem in de tweede minuut van de finale om het wereldkampioenschap tegen West-Duitsland, de aanblik van deze ingrijpende gebeurtenis niet kon verdragen. Bij volgende strafschoppen zou ze misschien weer wèl kijken, stelde ze mij gerust „Een scheidsrechter die in de 48e mi nuut van de eerste helft een strafschop aan de thuisclub geeftGoed hè!?”, zei iemand in de rust opgetogen. En toen Geert Meyer, die zijn avond niet had, (ADVERTENTIE) Hooghoudt •s jf geblesseerd raakte en vervangen moest worden, zei een bejaarde supporter ach ter me, die twee even bejaarde dames met ijsmutsen op bij zich had zitten: „Goddank, weg met dat kreng!” Toen wist ik dat ik terecht de televisie had verlaten, want Koen Verhoeff kan nog zo vaak dingen zeggen als:Oeki Hoekema, weliswaar een Fries, maar hij speelt toch goed", de teksten van de tribuneverslaggevers kan hij nog steeds niet leveren. Ook had ik niet graag de warming-up van de Hongaren gemist, die de toeschouwers wat honend gejoel ontlokte. De veldspelers deden met hun tienen op een rijtje steeds gelijktijdig dezelfde lichaamsoefeningen, daarin voorgegaan door hun aanvoerder Pin ter, die als een soort tambour-maitre optrad. Zulk lekker weer was het nu ook weer niet. En de wedstrijd kwam van A tot Z’78 op de televisie, bovendien word ik natuurlijk ook al een dagje ouder, maar wat me toch het meest tegenstond was Ajax de boot in te zien gaan. Een decen nium lang hebben we niet beter geweten of Ajax won zijn thuiswedstrijden voor de Europa Cup, ook als er per se gewon nen moest worden om een elders opgelo pen achterstand in te halen. Dat was een stilzwijgende overeenkomst tussen Ajax en zijn publiek, of Ajax en zijn reputatie misschien, want dat Ajax-publiek, daar heb ik geen hoge mijter van op. Zelfs tot voor kort, tegen Atletico Madrid, lukte het nog om een 2-0 achterstand in te lopen en via een 3-0 thuisoverwinning in winst om te zetten, maar het Ajax van nu is het Ajax vaitvijf jaar geleden en zelfs het Ajax van acht weken geleden niet meer, dus ik wist wel zeker dat de ex- club van Cruijff de ex-club van Puskas niet meer uit de Europa Cup zou kunnen stoten. En om dan daar toch in de vrieskou te gaan zitten kijken naar de executie van een voormalige geliefde, van wie je af scheid hebt genomen met de klassieke woorden: „Wij blijven altijd vrienden..." Daar zag ik erg tegenop. Maar ja, mijn perskaart lag klaar, en ik bedacht ook: stel dat ze, op de een of andere wonder lijke wijze, met 3-0 of 4-0 winnen, dan zou ik me toch knap lullig voelen thuis voor de roertjes [enk de terk en ■m in de er heel 71-96 in st series stand in loot hij 1.23. I I eikaars schouders bepaalde rugrekoefe- ningen uitvoerden. Ik dacht nog: Ik hoop niet dat ze straks winnen, anders gaan de Ajax-spelers hun warming-up voort aan ook zo uitvoeren! Overigens herin ner ik me dat PSV in de tijd van trainer Kurt Linder een dergelijke gechoreogra feerde warming-up beoefende, zij het niet zo militaristisch (Honved is de le gere lub van Hongarije) als we woensda gavond te zien kregen. Gelukkig won Ajax, met 2-0. „Een verdiende overwin ning!” zei ik voldaan tegen iedereen die dat na afloop in de perskamer horen wilde, want men liep er rond alsof er een nederlaag geleden was. Als het Ajax tegen Honved net zo meegezeten had als het Bayern München laatst tegen Ajax meezat, zou het zelfs 6-0 zijn geworden, als je alle reële scoringsmogelijkheden even verzilverde. terug, haakte daarna „definitief” af, maar bedacht zich kortgele den opnieuw. Een soort „Heintje Davids” dus, die er in het waterpolo-wereldje een intrigerende dubbelfunctie op nahoudt: speler van het Haagse Zian/Vitesse en trainer/coach van concur rent Zwemlust/Den Hommel. •s ■Q ■■c Van doorslaggevende betekenis was echter het comfort van de toe schouwers. Alle onoverdekte plaatsen in het stadion van de Westduitse kop loper waren met een laagje ijzel be dekt. Eschweiler meende dat hierdoor van acuut gevaar sprake was voor het publiek. „KNZB WAKKER GESCHUD

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17