1 Pleur d’r maar uit, dat kuis je 1». 3 1 w 1 isi! KOOT EN BIE BIJNA BEWAKERS-AF door Peter Huysman ,Niet ontevreden9 ,Geen commentaar!9 Terlouw Mooie kamer Doorgelopen Rondpraten w J *1 VERBOND: PAKKETHOOFD: Zwijgend stapt Bie de kamer binnen. Zijn rechterarm is gewikkeld in een dik pak rekverband. Op zijn gezicht een uitdrukking van intense triestheid, van ongeloof ook en vernedering. Maar tegelijkertijd geven de ogen ook een doffe drift weer, die vooralsnog geen uitweg weet. Koot, een meter achter hem, stuntelig, van een diep medelijden blijk gevend met zijn Simplistische broeder, niet in staat op dat moment de juiste steun te verschaffen. De hulpeloosheid, lijkt het, alom. Nee, mr. Onno van der Panne, het interim-pakkethoofd van de VPRO, is duidelijk te ver gegaan. I. pi V <0^1 en 1GEL eldeo. >rvan s een n ont- naar ‘st en joven Ze doen alles thuis (in Hilversum en Bussum). Het interview over Boms boek over hunebedden is geschreven op de witte tafel in Bie’s woning. De volgende ochtend staan er lampen en een camera. Nu hebben we toch sterke aanwijzingen dat 'ie mannen in de arm genomen heeft omdat Bie vannacht ren van die man. Zó veel rondpra ten. En daar is nu dat conflict bijge- komen”. Bie: „Altijd die eigen filmpjes wil hij uitgezonden hebben. Sinterklaas spelen. Altijd dat geroep: Dit was vanavond toch weer niet je ware amusement”. Koot: „Hij zegt bijvoorbeeld: 'n middagje brainstormen met de me dewerkers. En dan zit je daar thuis, met die mevrouw Van der Panne, die plaatjes gaat draaien, Franse chansons. Hij heeft dan bitterballen klaargemaakt, die niet te vreten zijn. En hij heeft een verzameling ouwe zeilboten, die moet je natuurlijk be kijken. En dan wordt-ie dronken te gen vijven, en dan gaat-ie gek doen en roepen: ik had t ook nooit moe ten doen, ik had zó bij de AVRO kunnen komen. Zeggen wij: ga dan. En dan is het weer: nééé, want ik kan er hier toch nog wat van maken, ’n Hele genante toestand. Ik moet altijd denken aan die verhalen van de Haagse Post-redactie, toen die ook zo swingde, met Armando, Sleu telaar, Flothuis en Verhagen. Die moesten dan precies zo zitten in zo’n situatie bij Hilterman thuis. Dat ge voel krijg je nu zo’n beetje terug". Bie: „Kijk, die VPRO heeft een gedemocratiseerde structuur. En je ziet overal nu, zo tegen het einde van de jaren ’70, dat daar moeilijkheden van komen, hè. Het komt daardoor, dat de VPRO gedacht heeft: we moeten een sterke man, nou ja, da s misschien te dik, maar we moeten iemand aanstellen die nou even de zaak in goede banen leidt, voordat het allemaal door oeverloos gebrain- storm volledig uit de vuist loopt Maatschappelijk gezien heeft Van der Panne ook een grote st^at van dienst, daar niet van. i'oordat Jan Blokker die Van der Panne weet om te lullen, komt er dan godzijdank nog een Hauser Orkater op de VPRO-buis” Op 19 maart vertrekken Koot en Bie samen met het Nederlands Blazers Ensemble naar Amerika. geheel verkeerds in huis gehaald, hè. Bie: „Ik geloof dat 'ie via een ge westelijke vergadering ooit naar vo ren geschoven is. Blokker schijnt nog nooit met hem gesproken te hebben. sprong-naar-Amerika". Ze willen er „niets bereiken". Wim de Bie: ..We zullen daar de ko mende zondag een hartig woordje over moeten praten We gaan de adhesie van de VPRO- leden gebruiken om het pakket- hoofd op straat te zetten. Die tele foonnummers op het scherm - ja, dat móest weer zo nodig van me neer! - gaan we nu tégen hem gebrui ken”. Mr. Onno van der Panne was desgevraagd niet bereid com mentaar te leveren op de op zienbarende gebeurtenis. Het enige dat hij kwijt wilde, was: „Ik heb van derden vernomen dat meneer Bie zondag tijdens de uitzending van een krukje is gevallen bij zijn pogingen de deur van mijn kantoor te ope nen, en dat hij daarbij zijn arm verwond heeft. Ik zou haast zeggen: het kwaad straft zich zelf. Goede middag!” Koot: ,,’t Is zo’n rappe babbelaar. Maar als je naleest wat hij heeft gezegd, dan blijft er weinig van over. Typerend is dat hij altijd zegt: ik dacht van wel. Laat de vergade ring aan-rommelen. Vogelt uit of meer dan de helft „ja” zegt. Om dan naar voren te brengen: „Ik dacht ook van wel, ja”. Dat is Van der Panne”. Bie: „Een nieuw soort manipulatie met een democratische schijn. Heel verbijsterend eigenlijk, maar je kan er niets tegen doen”. Koot: „Van der Panne weg. En dan wij, inderdaad, weg als bewa kers. We hopen dat de zaak binnen de VPRO dan weer zo homogeen zal zijn geworden, dat er geen bewaking meer nodig is. Bie: „Leuke ideetjes!! Je zóu zo’n man toch. Queen eerd, da iks daai e keuri( t. En dai rikaansi wonnen smobile Koot: „Die band met Jan Terlouw. die ook ineens bleek, hè. Je schrikt ervan. Een leider van een politieke partij, met zo’n gezicht op de we reld!” Koot: „Die mooie kamer van hem. Nee, die gaten in de deur heeft ’ie waarschijnlijk nog niet gezien. Hij moest voor de kinderen van Carel Enkelaar zo nodig Sinterklaas spe len tot diep in de morgen. Is natuur lijk weer dronken geworden. De vol gende dag niet op zijn bureau, o nee, de kater eruit slapen, hè.Soms bekruipt je de lust om een lazer straal op die deur te zetten. Mis schien komt het er vandaag of mor gen ook wel van!” Bie: „O ja, programma’s die hij er zo graag in zou willen hebben. De Bellamy’s. Dat Engelse werk, hè, knotsen van acteurs. Jullie moeten ook eens iets knettergeks doen, iets van Monty Pyton’s Flying Circus, zoiets. Of Farce Majeure, dat was nog eens leuk.Ja, ja, Van der Panne ten voeten uit. neters sr. De indie dat de slecht t, be- geen leren, kheid, aseert t haar innen gene- ?nloze tbalu- man. itasti- t hele- eens- it nog at de delijk sn. Ik elijks itieke at ze seker, ?haos geen n het net al grote etreft de- lag of situa te be voer Een lange stilte. De Spa’tjes on aangeroerd op het met een dikke Pers bedekte tafeltje. Eerst nog hak kelend en stotterend, maar dan komt toch een nerveuze stortvloed van woorden naar buiten. Koot: „Onze relatie met Van der Panne was al niet optimaal. Goed, van beide kanten zijn fouten ge- maakt, zijn grote monden gegeven. Maar nu hebben we toch sterke aan wijzingen dat ’ie mannen in de arm genomen heeft, omdat Bie van nacht. Bie, vertel het maar.Hoe r ging het? Je liep toch. Bie: „Volledig in elkaar geslagen! Ja. ik lag daar. ik wist het niet L meer. Koot: „Een kwartier op straat ge- legen! Kou gevat ook. En ’n gebro- I ken arm!”. Bie: „Of het écht is, die arm, om de verdommenis wel! Die vuile. Koot: „Bezig nu een signalement uit te werken. Duidelijk het gevoel dat. Bie: „We zullen daar de komende Kees van Kooten ,,Of het echt is. die arm. om de verdoemmenis wel Bie zegt: „TV is een spiegel van de tijd. Maar het is ongelooflijk wat een corrupte en vercommercialiseerde bende het is. Tot in de kleinigheden is het doorgedrongen’’. Koot: „Tot in de EO met z'n Muzikale Fruitmand". Bie: „Elke artiest brengt alleen de reclameboodschap. De creatie- l^strijd is allerwegen opgegeven". Niks geen Toon Hermans of Ne derlandse kolonies. Het is een een malige gebeurtenis. En inderdaad spannend, omdat men ui de Ame rikaanse concertzalen niets op het gebied van muziektheater heeft meegemaakt. Vooral met klassie ke muziek is het VS-publiek veel stijler dan men denkt. Het is zeer waarschijnlijk dat een VPRO- filmteam een week van de trip meemaakt. Maar dat is allemaal toekomstmuziek. zondag een hartig woordje over moeten praten”. Koot: .Erg vervelend allemaal, want Bie is er vier weken zoet mee, met die arm dus, en met Oudejaar zou hij nog piano spelen, maar dat gaat niet door. We moeten het alle maal wijzigen. Het gaat gewoon wèl door”. Op dit moment zijn Koot en Bie nbg doodgewone bewakers van I het VPRO-programma. Met een j mr. Onno van der Panne in hun maag, die te beroerd is zijn kan- I toordeuren voor het Simplistisch Verbond open te stellen. Het pak- kethoofd moet nu echt verdwij nen. Van der Panne heeft in eerste instantie op een afschuwelijk ordi- j naire manier wraak genomen. De wraak van Van der Panne Koot:,,.O, bij Philips heeft 'ie heel wat moeilijkheden uit de weg geruimd. Bie:,,. Diverse stichtingen met problemen er weer bovenop ge bracht. In drie weken zullen zij tijdens 16 voorstellingen in concertzalen in onder meer Denver, New York, Detroit en Toronto een soort „an- nouncers”-rol vervullen. Wat „crosstalk” tussen de muziekuit voeringen. Spannend. Maar het heeft niets te maken met een De bewakingsactiviteiten van VPRO’s simplistisch duo Koot en Bie (in het dagelijks leven Kees van Kooten en Wim de Bie, beiden rasachte Hagenaars) zitten er bij na op. Nog enkele zondagen en de veiligheidspetten kunnen defini tief aan de kapstok. Koot zegt: „Dit werk heeft ons zó aangegrepen dat we per 1 januari echt een tijd van het scherm af moeten om na te denken. Het is veel slopender geweest dan we ge dacht hadden, deze periode. Over Oudejaarsavond vertelt Bie: „We zijn van acht tot twaalf op het scherm. We zullen veel her halen. Onze laatste lange avond werd uitgezonden toen Nederland- Schotland op het andere net werd gespeeld. Voornamelijk reprise dus, maar er zitten ook nieuwe dingen bij”. Het wekelijks op de buis ver schijnen met reacties op de aller laatste actualiteiten bevalt Koot en Bie uitstekend. Maar het is slo pend. Een gezinsleven is er niet meer bij. Hele weekend, hele week bezig. Dinsdag weer nadenken over de komende zondag. Fantas tisch vinden ze het, het medium weer eens „live” te hanteren. De snelheid waarmee gewerkt moet worden. Veel filmpjes worden zon dagochtend nog gemaakt. Veel tekst wordt zaterdag nog geschre ven. Zelden breekt hen overigens het angstzweet uit. Het is nog nooit echt fout gegaan. Kees heeft ’n snor voor. En als Bie boos aanbelt bij Frits Bom, dan is dat Bie’s bloedeigen huisdeur. „Dat is nou het leukste", zegt Koot, „het gaat allemaal net”. Dat heel-korte-termijn-werk (tien minuten voor het laatste jour naal kijken welke grappen erover gemaakt kunnen worden) vinden ze „heerlijk". Lijkt weer een beetje op radio. De tv-techniek gaat ook die kant op. De techniek wordt steeds „kleiner”. Als er vroeger tv uitrukte, betekende dat reusachti- ge vrachtwagens en lange masten Koot: „Als je die credits las van die man, dan leek het ook héél wat. Hij studeerde enige tijd Frans en. Bie: „Ik ben er aanvankelijk ge woon mee doorgelopen. Maar de volgende ochtend was de pijn niet te harden. Een gewone gebroken arm schijnt veel pijnlijken te zijn. Maar zo’n elleboog, waar een stukje van is afgebroken, is ook geen lolletje. Foto’s genomen in het ziekenhuis. Nee. Nee, niet in het gips, in een drukverband gaat zo’n elleboog. Dit moet gewoon groeien, moet rust hebben en zo. De dokter dacht: kleine oefeningetjes doen, dat doet goed”. Koot: „Je kwam hem een haring brengen, hè, Van der Panne, en een bosje bloemen, eigenlijk om het een beetje goed te maken toch? En toen. Bie: „Néé, joh, néé, néé, néé, het is ergens buiten gebeurd. Ik was hele maal niet naar hem op weg. Het is vast die ledenwerfcampagne ge weest, waar we het zondag over had den en die is toegespitst op: Van der Panne moet weg! Dat heeft-ie niet gepikt. Het conflict gaat nu reusach tige vormen aannemen”. Koot: „In plaats dat-ie ons er dan uitstuurt, doet-ie dit! In plaats van ons te ontslaan, neemt de man dit soort zelfkantfiguren in de arm”. Bie: „Die aanwijzingen hebben we duidelijk. Ja, zondag hebben we in derdaad gezegd dat maandag die anti-Van der Panne-advertentie ge plaatst zou worden”. Koot: „Het hele VPRO-bedrijf gaat zich gelukkig al tegen Van der Panne keren, begrijp je, hij moet nu echt weg. Alles wat aan goeie pro gramma’s doorgaat, daar is een hoop gezeur voor nodig. Hij wil het eerst niet hebben, en dan na veel heen-en-weer gelul lukt het einde lijk. En daarnaast altijd die eigen keuzen, die eigen inbreng”. Bie: „Zo’n Showbizzquiz van Brandsteder zou hij bijvoorbeeld zo graag willen hebben. Je kan zeggen dat in Van der Panne de hele zeven- tiger-jaren-ellende is samengebald, hè. En dat is toch een grote rem op de VPRO, blijkt nu. Hij was in huis gehaald, juist met het motief dat er een manager-achtig type zou ko men, die het zaakje wel weer op nieuw zou oppeppen. Maar juist uit z’n eigen bijdragen - Wintersympho- nie bijvoorbeeld - blijkt zonneklaar wat voor vlees we in de kuip hebben. Dixieland en oude auto’s, hè, dat is ’t. Nu komt er een auto met en een camera bij je thuil De volgende fase is: ea die helemaal geen licht tl heeft. Leuk om met die a ste techniek te experimei directe satire krijgt daardoor een kans. Over televisieprogramma’s zegS gen ze: „Ons valt op hoe weinig er voor ons in een week tv zit. Pro gramma’s zijn niet meer slecht te noemen; ze zijn niets meer. We strepen drie, vier programma's aan waarmee nog iets zou kunnen gebeuren. Een Aktua, een Aad v.d. Heuvel, een Sorjija's Goed Nieuws Show. Dat zijn nog open formules. Maar als je ziet hoe slap ze worden ingevuld, dat is een ramp”. De toekomst van het op zichzelf prachtige medium zien zij met gro te huiver tegemoet. Het zou af schuwelijk zijn als er van de tv niets interessants meer te ver-, wachten is. Als de tv niet meer het leven zou weergeven. Koot: „We moeten zó veel corrige- Bie: .gek toch, dat 'ie ons als maar niet ontslaat, maar. Koot: We hebben alle pro- grammamedewerkers bij elkaar ge roepen, buiten Van der Panne om, en we zijn nu van plan een adverten tie te gaan plaatsen, waarin alle me dewerkers nu eens uitleggen, zoals nu ook de ambtenaren uitleggen in die advertentie met de kop: waarom zeuren die ambtenaren toch zo?, waarom Koot en Bie toch zo over die Van der Panne zeuren. Het hele ver haal wordt op een rij gezet. We pro beren die advertentie ondertekend te krijgen door alle medewerkers van de VPRO. Zodat de druk zo groot zal worden, dat ’ie toch zijn consequenties zal moeten trekken, want hij blijft'tenslotte INTERIM- pakkethoofd, hij is op proef, hij heeft een proeftijd tot 1 januari. Bie: „Wat wij zouden willen, is hem op Oudejaarsavond weg krij gen. Koot: „Het allermooiste geschenk als hij, staande de uitzending, zijn biezen zou pakken en de VPRO weer met een schone lei, zonder be voogding. zonder wansmakelijkhe- den, zou kunnen verder gaan. Bie: „Het moet maar eens uit zijn met dat zwalken tussen democratie en een sterke man. Koot: .En dat zeuren over leu ke ideetjes. Dan weer meer aan dacht voor het amateurtoneel, dan heeft z’n zoon weer een aardig rock- bandje geformeerd”. Bie: „Het gaat verdomme om de VPRO en niet om Van der Panne. Koot: in Affika ook heel goe de dingen gedaan. Bie: „Maar ja, we hebben toch iets b^eri ^„Het algehele cultuurpes- kslaat op de tv neer. De lestreden. We hebben ver- [ke dingen gedaan, wordt len. Maar we hebben ver ft is toch maar voor bier i’s, joh, pleur d’r maar uit, d^Fkwisje. En omdat deze mensen Beklommen zijn, komen jongere mensen, die nog wel wat vorm- ideeën hebben, nauwelijks binnen. Dat Koot en Bie met hun zondagavondbijdragen hoge kijkpieken zouden halen, werpt het duo zelf op de hoop der fabeltjes. Er zullen, aldus het duo, best mensen zijn die alleen voor óns in- of overscha kelen, maar men moet dat vooral niet overschatten. „Wij zijn voor het grote, massale kijkerspubliek van geen be lang”, aldus Koot en Bie, „maar daar zijn we helemaal niet ontevreden mee”. Volgens de cijfers van het officiële kijk- en luisteronderzoek kijkt op zondagavond om half tien 8 procent van alle kijkers naar Nederland 1 en slechts 4 procent naar Nederland 2. In feite heeft de zondagavond voor het grote publiek afge daan. -.l S'S&ass 2SI F x Ai m strf |pehtJ arnera

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21