diner Zelf lassen is iets dat je moet leren Nieuwe laag voor slechte balkonvloer Het drogen van bloemen n Vegetarisch voor de feestdagen door Wina Bom [er R fiers Paddestoelencasserole Hemelse rijst Bloemkool met sesam 3 Latexmengsel Epoxy Doperwtjessoep Gietasfalt Tau geh-salade 3 BEPAALD GEEN EENVOUDIGE KUNST ten kan zelf en ii ibeuren i rond len met 9040), inele be- van De traditie van het machtige stuk vlees op tafel bij het kerstdiner staat de laatste tijd zeer wandel. Want behalve de „gewone” vegetariërs, die alle dierlijke voedsel afwijzen, zijn er ook nog de „halve” vegetariërs, die niet principieel tegen dierlijk voedsel zijn, maar alleen tegen vlees, omdat zij ernstige ethische bezwaren, en misschien ook wel gezondheidsbezwaren, tegen de moderne fokmethoden hebben zij eten dan ook wel vis en tenslotte zijn er nog degenen die het hele jaar door wel met mate vlees eten, maar die juist voor het kerstdiner iets hebben tegen een groot stuk vlees of wild. Hoe dan ook, en hoe men hier ook over moge denken: er bestaat behoefte aan een vegetarisch kerstdiner Zo’n jaar of tien geleden, toen de „doe-het-zelf-golf” in ons land zich over de maatschappij stortte, leek er geen houden meer aan: iedereen kon alles zelf. Toen de muren der heilige huisjes van metselaars, tegelzetters en dergelijke gespecialiseerde vak mensen waren neergehaald, moest de amateur ook maar ineens lassen. Er verschenen lastrafo’s van scheiden afmeting (en dus ook zeer bescheiden vermogen!) op de markt, dikwijls onder namen als „hob- by-lastransformator” en de begelei dende propaganda suggereerde dat er hoegenaamd geen kunst aan was. Lassen deed je, zo leek het, even simpeltjes als een gaatje in de muur boren. In dat opzicht is de leveran- cierswereld echter wel flink hard pijnlijk op zijn gezicht gevallen! dat: lO. e i zoe- >rs en se en iftelijk ing te Lassen is echt niet zo eenvoudig onze tereo S-/Z3 rpl 0 ienst. iel en ander rciële aheer iel en >.)en iloma strikt Het „halve" vegetarische kerstdiner zal dit jaar praktisch onuitvoerbaar zijn: eer ste kerstdag valt op maandag en vis is van zaterdag op maandag niet vers te houden Vegetarisch zal dus geheel vegetarisch moeten zijn. Vooral voor wie nog maar pas vegeta risch eet. of wie voor deze ene gelegenheid vegetarisch wil eten, ep wie dus nog niet veel ervaring heeft op dit gebied, zal het moeilijk zijn om een heel menu op deze manier samen te stellen. Een hoofdgerecht gaat nog, een toetje, gaat natuurlijk altijd, maar om het een beetje feestelijk en uitge breid te makep, zal toch wel wat hoofdbre kens kosten. Om u een eindje in de richting te helpen, heb ik het volgende voorstel: avocado met tau geh-salade; doperwtjessoep; Hongaar se paddestoelencasserole; bloemkool met sesam: hemelse rijst. Alle recepten zijn, zoals gebruikelijk, bedoeld voor vier per sonen. Balkonvloeren bestaan vaak uit onafge werkt beton. Na een aantal jaren kan de tophuid op sommige plaatsen afslijten en zal de vloer ongelijk worden. Deze plek ken worden op den duur steeds dieper en lelijker. Het plaatselijk bijsmeren met eementmortel geeft geen bevredigend re sultaat. Doordat de reparatielaag vaak te dun is, laat deze laag binnen korte tijd weer los. Bovendien ontstaan na verloop van tijd weer nieuwe slijtageplekken. Ook kan het voorkomen dat er krimp scheurtjes in het beton zitten, waardoor de kans groot is dat er aan de onderkant van de betonvloer lekkages en druip steenvorming optreden. De enig juiste op lossing is dan ook om een nieuwe, dichte afwerklaag op de betonvloer aan te bren gen. Dit kan op verschillende manieren gebeuren, nadat de ondergrond goed is schoongemaakt en alle losse stukjes zijn verwijderd. De eenvoudigste (niet de beste) oplossing is een nieuwe laag aan te brengen van cement gemengd met zand. De dikte van deze laag moet minstens 2 cm zijn, wil hij sterk genoeg zijn. Dat kan problemen ge ven bij de randen en aansluitingen. Er kan bijv, onvoldoende hoogte onder het deur kozijn overblijven. Bovendien kunnen er haarscheurtjes in de deklaag komen door de schillen en giet het sausje erover. Gar neer met halve walnoten. men los. Voeg er wat van de hete soep bij tot zeen vloeibare massa en giet dit al roerend en van het vuur af bij de rest van de soep. Wel g<l*d laten doorwarmen, maar niet koken, want dan schift het. Zonodig nog op smaak brengen, in koppen scheppen en er wat verse peterselie over strooien. Fruit de ui in wat olie, voeg er de suiker aan toe, schep enkele malen om. Voeg er dan de in roosjes gesneden bloemkool bij, wat zout en het tomatensap en laat dit zachtjes koken tot de bloemkool nèt gaar is. maar nog enigszins knapperig. Het is de bedoeling dat het tomatensap (of verdun de tdmatenpuree) dan praktisch verkookt is en de bloemkool in een klein beetje geurige saus ligt. De sesamzaadjes Iaat u even springen in een droge koekepan en u strooit ze over de bloemkool. men ontstaan. De dikte van de laag zal ongeveer 2,5 cm worden. Eerst wordt een laag haarvilt of papier aangebracht om blaasvorming te voorkomen. Dan volgen twee lagen asfalt. De tweede laag bevat meer toeslagmateriaal, om een harder op pervlak te krijgen. Het gietasfalt wordt1 in banen aangebracht, waarbij de voegen van de onder- en bovenlaag moeten ver springen. De kleur is meestal zwart, maar een roodbruine kleur is ook leverbaar. Er zijn vegetariërs die ook geheelont houder zijn, maar wie geen vlees eet uit protest tegen de bio-industrie, zal uiter aard weinig bezwaar hebben tegen wijn. Wijn is één van de meest natuurlijke pro- dukten, en de grote Louis Pasteur heeft eens gezegd, dat wijn de gezondste en meest hygiënische is van alle dranken. Wie een glas wijn bij dit menu wil drinken, zou een witte of rosé-wijn kunnen kiezen; bei de smaken goed bij groentegerechten. een betere waterafvoer, is een kunststof- mortel op basis van een epoxyhars met zand en fijn grind meer geschikt. Deze methode is bij een dikkere laag goedkoper dan de vorige, omdat de epoxyhars hier slechts'als bindmiddel wordt gebruikt. De nieuwe laag heeft een dikte van ongeveer l cm of meer. Oneffenheden en gaten kun nen eenvoudig opgevuld worden, waarna de laag met een lat mooi „vlak getrokken" wordt (het zgn. afreien). Zorg er goed voor dat de laag iets schuin afloopt naar de waterafvoer, zodat het water snel weg vloeit. Door toeslagstoffen kan ook hier de gewenste kleur worden verkregen. Met droogbloemen kun je je aardig uitleven, als je houdt van composities maken, van aparte schikkingen. Die bloemen gaan lang mee, waardoor het de moeite waard is om er je creativiteit op bot te vieren. Het gaat daarbij natuurlijk niet om het zo maar ophangen van een bosje. Dat kan vaak een treurig gezicht opleveren. Om alle mogelijkheden te kunnen uitbuiten is het nuttig er een boek als „Droogbloemen, kunst en ple zier” (Elsevier, 29,90) op na te slaan. Het is geschreven door Toon Leemans, een man uit de praktijk. In het boek, dat vol staat met prachtige illustraties, wordt niet alleen gesproken over de kunst van het bloemschikken zelf, maar ook over allerlei aspecten rond de „drogerij”: het Rijksherbarium in Lei den. waar 3.5 miljoen bloemen worden de krimp bij de droging van de deklaag zelf of door de reeds aanwezige scheuren in de ondergrond. Onder invloed van het weer zal het kunnen voorkomen dat al na een paar jaar stukken van de deklaag afbrokkelen. De nieuwe afwerklaag zal pas na enkele dagen voldoende vei-hard zijn zodat erop gelopen mag worden. Met dit bezwaar moet goed rekening worden gehouden. Voor een afwerking met vloertegels op een mortelbed gelden in beginsel dezelfde bezwaren als hierboven genoemd. Indien de waterdichtheid van de vloer geen al te groot probleem vormt, kunnen deze tegels beter gelijmd worden. De opgebrachte nieuwe laag is dan minder hoog en de hechting is ook beter (mits goed uitge voerd, volgens de bij de lijm geleverde handleiding). Het verdient aanbeveling een poederlijm (bouwlijm) te gebruiken, die bij elke bouwmaterialenhandel te koop is. Anderhalve kilo aardappelen 50 g boter of margarine. 1 ui, 250 g paddestoe len (als u ze krijgen kunt liefst de mooie grijze oesterzwammen, maar met cham pignons, eventueel voor de pittigheid aan gevuld met een zakje gedroogde paddes toelen, gaat het ook), peterselie, 3 eieren, 2 dl zure room, 1 flinke theelepel paprika poeder edelsuss, 1 theelepel gedroogde majoraan. 150 g ongeslepen rijst, 2 lepels dunne honing, 2 eetlepels fijngehakte hazelnoten. 2 eetlepels gewelde rozijnen, 1 blik ananas, 1 sinaasappel. Bij de paddestoelencasserole past heel goed dit zeer fijne bloemkoolgerecht. Eén bloemkool, 1 ui in zeer dunne schijfjes gesneden, olie, 1 eetlepel rietsuiker, zout, 1 dl tomatensap, 2 eetlepels sesamzaadjes. bewaard; actaiiderijea met droogbloe men als onderwerp; de tedMuek tet drogen (welke bloemen wei. welhe niette het aanleggen van een hertoarnum Een andere mogelijkheid is een vloeraf werking te kiezen met als bindmiddel la texcement. Dit bestaat uit een mengsel van latexrubber en cement. Hier wordt zand en grind aan toegevoegd en soms komt hier nog rubberschraapsel bij. Als het bindmiddel ongeveer 15 percent latex be vat, en zand als toeslagmateriaal wordt gebruikt, zal de laag na verharding steen achtig, maar niet star zijn. De2e mortal kan in dunne lagen van enkele millimeters eenvpudig gegoten worden. Het voordeel van dit materiaal is dat het gemakkelijk de kleine scheurtjes opvult en dat het bij eventuele „nawerking” van het beton soe pel meegeeft. De mortel hecht goed op het beton en is de laag eenmaal verhard, dan is hij ook waterdicht. Als er meer latex als bindmiddel wordt toegevoegd, wordt het materiaal steeds soepeler. Een mengsel van latex, cement, zand en rubberschraap sel is in het algemeen onvoldoende water dicht en slijtvast om op een vloer te gebrui ken waar veel over gelopen wordt. Het kan wel goed als elastische ondervloer dienen bij een afwerking met tegels, natuursteen of een hardere latexcementmortel. Aangezien de kwaliteit van de nieuwe laag erg afhankelijk is van de gebruikte materialen, is hier alleen globaal op een aantal mogelijkheden ingegaan Win daar om het advies in van de bouwmaterialen handelaar, zodat een goede keuze gemaakt kan worden De benodigde gereedschap pen kunt u huren problemen gekregen. De belangstelling voor het zelf lassen zakte in elkaar. De doe-het-zelver die metalen moest verbin den (en hoe vaak komt dat voor?) greep terug op simpeler technieken als solde ren, klinken (de popnageltang maakt veel mogelijk!), lijmen (tweecomponen- tenlijm is vaak prima voor metaalverbin dingen) en dergelijke methodieken. Het is met lassen zoals met verscheide ne andere vaktechnieken: je moet het echt leren. En je moet het niet zo maar eens een keertje per jaar doen. Met ande re woorden: koop geen lastransformator met de gedachte dat zo’n ding wel eens te pas zal komen. Op die basis kun je wel een boormachine kopen Maar lassen is echt heel wat anders dan een gaatje boren. Maar wie nu in de lastechniek een uitdaging ziet en het verbinden van meta len door middel van de smeltende elek trode een interessante bezigheid vindt, kan tegenwoordig kiezen uit een veilig aanbod in apparatuur. Niet meer zo ver schrikkelijk uitgebreid als zo’n tien jaar geleden, waarin vooral de trafo’s van gering vermogen de boventoon voerden, maar werkelijk semi-professioneel. We herhalen het nog maar even: lassen moet je léren. Je hoeft er niet voor naar de technische school. Het kan ook uit een 'boekje, mits je de nodige zelfdiscipline opbrengt,'en je de illusie dat het met een half uurtje oefenen wel bekeken is vaar wel zegt. In dit verband wijzen we met waardering op het boekje „Komplete las- kursus voor de hobbyist”, uitgegeven door een van de importeurs van zowel professionele als doe-het-zelf-lasappara- tuur, Handelsonderneming H. Bakker jr., Genemuiden. tel. 05208-1885. Zonder poeha of mooimakerij wordt daarin de lastechniek uit de doeken ge daan, stap voor stap. De samenstellers hebben niet gepoogd het zo voor te stel len alsof lassen een fluitje van een cent is. En er wordt ook duidelijk op gewezen dat lassen veel oefening vereist. Een goed voorbeeld van eerlijke, nuchtere doe-het- zelf-voorlichting, waarin zelfs reclame voor het door de importeur gevoerde merk lastrafo’s ontbreekt! Dat mag met recht een ijzersterk staaltje van objecti viteit worden genoemd. Met een dunne epoxy-afwerking (een kunsthars) kah in de meeste gevallen een gunstig resultaat worden bereikt. Het ma teriaal kunt u eventueel vermengen met een beetje zand en in een 1 a 2 mm dikke laag op het beton aanbrengen. Dit geeft een slijtvaste en duurzame deklaag. Al binnen enkele uren is de laag voldoende hard om erop te kunnen lopen. Door toe voeging van pigment kunt u de gewenste kleur aan het oppervlak geven. Om het loopvlak voldoende stroef te krijgen, kunt u er nadat de epoxyhars is uitgesmeerd, fijn zand in strooien. De epoxy-methode is voor dikkere lagen en oppervlakken met veel gaten vrij kostbaar. Voor de bovengenoemde situaties, en zeker als er een dikkere laag nodig is voor Een pak diepvriesdoperwtjes van circa 250 g. enkele blaadjes sla, een theelepel gedroogde muntblaadjes, bouillonblokjes, vier lepels koffieroom, eidooiers, peterse lie. Kook de doperwtjes gaar met de blaad jes sla en de muntblaadjes in een liter water. Verwijder de sla, wrijf de erwtjes door een zeef en voeg zé weer aan het vocht toe. Zet dit weer op. doe er de blokjes bij. Zorg dat room en dooiers op kamertemperatuur zijn en klop dit teza- Gietasfalt of strijkasfalt is een materiaal dat minder scheurgevoelig is dan een ce- mentdeklaag. Het kan ook goed scheurtjes in de ondergrond dichten en bij het uitzet ten van het beton ten gevolge van tempera tuursveranderingen, zullen er geen proble- Boen de aardappelen goed af en kook ze gaar in de schil. Pel ze en snijd ze in plakken. Snipper de ui. Maak de padde stoelen schoon: lelijke plekjes wegsnijden, snel wassen en tussen keukenpapier dro gen, daarna in stukjes snijden.-Gedroogde moet u eerst laten weken. Fruit ui en paddestoelen in de boger met de paprika, peterselie en de majoraan en laat dit in eigen vocht even sudderen. Klop de dooi ers los met de zure room, voeg er de stijfgeslagen eiwitten bij en wat zout. Ver meng dan plakjes aardappel, paddestoe len en het roommengsel met elkaar, schep dit in een ingevette ovenvaste schaal en schuif deze in een goed voorverwafrnde oven van ca. 200 graden en laat bakken tot de bovenkant mooi goudbruin is. als destijds werd voorgesteld. In de wedloop om de gunst vain de consument hebben zich ook fabrikanten van professionele lastransformatoren laten meeslepen. Ze brachten naast hun voor de vakman be stemde „trafo’s” ook kleinere apparaten, waar immers een leuke verkoop in be loofde te zitten. Het werd eigenlijk een nare afgang. De serieuze doe-het-zelf-lasser bleek weinig nut te hebben van de simpele apparaten, de goedwillende „probeer- der” kon met zo’n ding de techniek van het lassen niet onder de knie krijgen, de instructie beperkte zich veelal tot een summiere gebruiksaanwijzing. Kortom, lassen bleef een lastige zaak. En duizen den „hobby-trafo’s” staan ongetwijfeld nu nog nagenoeg ongebruikt in schuurt jes en garages. De doodsklap voor de doe-het-zelf-las- transformator deelde enige jaren gele den de Consumentengids uit. Die stelde vast dat nagenoeg alle voor de doe-het- zelver bestemde lastransformatoren on deugdelijk, ronduit gevaarlijk waren. Veel leveranciers hebben daardoor Kook de rijst op de gewone manier gaar. Vermeng de nog warme rijst met de ho ning, de nootjes (als u hazelnoten in het bruine vlies' hebt, moet u ze eerst even „broeien”, in warm water leggen, tot u de vliezen eraf kunt schuiven), de rozijnen, de fijngesneden ananas en de in stukjes ge sneden sinaasappel (de sinaasappel zeer zorgvuldig pellen, zodat alle wit verdwe nen is, dan in plakken snijden en vervol gens in stukjes). Verdeel de rijst dan over vier glazen schaaltjes en zet deze koud weg. U kunt de rijst dan nog garneren met bijvoorbeeld toefjes slagroom, stukjes ananas, en?. De illustraties bij deze receptuur zijn afkomstig uit het boek „Aan tafel bij moeder aarde”, een practisch bundeltje met vegetarische recepten door Claziena en Leo Verdorst. Een alleraardigste uitga ve, gemaakt door een echtpaar, dat een eethuis („De Werfkring”) in Utrecht drijft. De schrijvers hebben alle recepten beproefd en geproefd. Ter geruststelling: het is geen boekje van excentrieke dwe pers. Het is op de praktijk gericht: dus geen gerechten, waarvan je de ingrediên- ten hier niet kunt krijgen, maar smikkela- rijen, die steunen op groenten en kruiden:, die hier verbouwd worden en verkrijgbaar zijn. „Aan tafel bij moeder aarde" is uitge geven door Elsevier. Prijs (14,90. Twee avocado’s, 200 g. tau geh, acht walnoten, één theelepeltje karwijzaadjes, citroensap, olie. Was en droog de tau geh. Snijd de avocado’s in tweeën, verwijder de pitten en schep het vruchtvlees uit de - schillen. Snijd dit. in kleine stukjes, ver meng met de tau-geh, de fijngehakte noten en de iets gekneusde karwijzaadjes. Roer een sausje naar smaak van citroensap met 'olie. Schep het slaatje weer in de uitgehol- Maar het is tenslotte^feest, dus we kiezen een goede. Als witte bijvoorbeeld een fijne, droge en volle en geurige Tokay d’Alsace (deze heeft niets met Tokajer.te maken, de naam berust op een vergissing, men dacht vroeger dat de druif voor deze wijn, een pipot-variant, uit Hongarije afkomstig was). En als u dacht dat witte Bordeaux altijd een wat zoetig Graves-wijntje moet zijn, vraag dan eens naar een Sauvignon, een fijn droog type wijn, waarop de witte wijnboeren van Bordeaux zich de laatste jaren toeleggen. Voelt u meer voor rosé, probeer daar dan ook eens een echt goede van te krijgen. Bijvoorbeeld de Tavel, af komstig uit de buurt van Avignon, een heel mooie, droge, rijke rosé.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25