m Tijdens partijraad ARP in Rotterdam Burgers sporen en dan misdadigers dit noq uit oorlog op Schildpad in de olie Neuman: voorzichtig met wapens aan China leveren F 1 ochtógrond Drees sr. in AVRO-Magazine Nog geen besluit zenderkleuring ■M K] Rjï 2 Z J Geen vertrouwen Hoorzitting Tweede-Kamercommissie Koude winter 1 9 78 Boycot Gezondheidsvoorlichting Mijnongelu Diefstal uit tempel Aanvaring Onvermijdelijk I hel is. Cei vai de coi J ha Vo Isr gei ooi poi Isr vol Ki] DECEMBER o o 0.1 o 0.2 0 12 0 1 0 o o o o L 1 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Westen dient buitengewoon voorzichtig te zijn met het leveren van wapens aan China. Het gevolg van die leveranties zou kunnen zijn dat het Westen voor zijn veiligheid te zeer afhankelijk gaat worden van die leveranties. Dat zei de directeur van het Neder lands Instituut voor Vredesvraagstukken, H. J. Neuman, gisteren op een hoorzitting van de Tweede-Kamercommissies voor Defensie en Buitenlandse Zaken over het defensiebeleid. 8“ E c$» v o o o (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. AR-partij- voorzitter Hans de Boer heeft vandaag onomwonden verklaard niet tevreden te zijn over het be leid van het kabinet-Van Agt. Op de partijraad van de AR in Rotter dam zei De Boer dat het kabinet meer overtuiging en bezieling moet tonen en dat ook de presen tatie van het beleid verbeterd moet worden. BINNEN- EN BUITENLAND Baby’s het weer WEERRAPPORTEN Merkwaardige stoelendans CDA r? Met dit ludiek ogende apparaat gaat serieus werk worden uitgevoerd. De „schildpad” kan in een uur dertig kubieke meter zand van olie ontdoen. Het voertuig zal worden ingezet op verontreinigde stranden. De PvdA in Ermelo, op de Veluwe, zal donderdag niet aanwezig zijn bij de offi ciële opening van het nieuwe gemeente huis in die plaats. De reden is, dat B. en W het gemeentebestuur van de Zuidafri- kaanse zustergemeente Ermelo (in Trans vaal) heeft uitgenodigd bij de opening aan wezig te zijn. De Ermelose afdeling van de PvdA vindt dit „een belediging voor allen die de apartheidspolitiek verafschuwen en solidair zijn met de onderdrukten in Zuid- Afrika”. Enkele leden van de PvdA-Twee- de-Kamerfractie hebben inmiddels minis ter Van der Klaauw van Buitenlandse Za ken gevraagd, de uitgenodigde Zuidafri- kanen geen visum te geven. Grote delen van Joego-Slavië gaan een zeer koude en donkere winter tegemoet Het land kampt met een ernstige energie crisis en men heeft al distributie van elec- triciteit ingevoerd. Omdat een stad als Belgrado geen gasnet heeft moet men het stellen met (schaarse) stroom en kolen. Gezondheidsvoorlichting en -opvoeding moet deel uitmaken van de werkzaamhe den van gezondheidszorg, onderwijs en welzijn. Dit staat in het eerste advies van de Commissie Nationaal Plan Gezond heidsvoorlichting- en Opvoeding (GVO) dat gisteren is aangeboden aan staatsse cretaris Veder-Smit van Volksgezondheid. De commissie pleit ook voor de oprichting van een landelijk informatie- en documen tatiecentrum en versterking van de huidi ge regionale projecten van het GVO-plan. Zes mijnwerkers zijn gisteren omgeko men in de Komlo-steenkolenmijnen in het zuiden van Hongarije toen één van de mijnschachten instortte. Twee mijnwer kers raakten gewond. Deskundigen stellen een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Dieven hebben uit de tempel van farao Amenhotep III in Luxor, in het zuiden van Egypte, een relief gestolen dat naar schat ting 250 kg weegt. De diefstal is ontdekt door een archeoloog. De politie vermoedt dat de rovers het reliëf in stukken hebben gekapt om die aan buitenlandse bezoeken te verkopen. Twee korvetten van de Westduitse mari ne zijn tijdens oefeningen in het Skager rak met elkaar in aanvaring gekomen. Bi, het ongeluk is één bemanningslid gedood en één gewond. De oorzaak van de aanva ring is nog onbekend. 'Vooruitzichten voor maandag, opgesteld door het KNMI: Nu en dan regen. Middagtemperaturen onge veer 9 graden. 2 0 (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. Het bestuur van de NOS is gisteren nog niet tot een beslissing gekomen inzake de ingang van de zender kleuring op de radio voor volgend jaar. Volgens een vroeger besluit zou die op 1 oktober moeten ingaan maar er waren voorstanders gekomen om al per 1 april officieel een begin met die zenderkleuring te maken. De Boer merkte op dat de aansluiting van het kabinetsbeleid naar de vakbewe ging node wordt gemist. Doelend op Albe- da en De Graaf zei hij dat enkelen pogen daar het uiterste aan te doen, maar bij de vakbeweging ontbreekt het vertrouwen in het beleid en wordt het perspectief gemist en dat kan niet alleen de schuld van de vakbeweging zijn, zo meende De Boer. Wel vond hij dat van de vakbeweging een zakelijke beoordeling van de voorstel len mag worden verwacht en dat niet de samenstelling van het kabinet alleen al Eén van de argumenten voor die ver vroeging was dat men dan de luisteraars twee ingrijpende wijzigingen in een jaar Over de afgetreden CDA-fractievoorzit- ter Aantjes zei De Boer dat zijn uittreden uit de actieve politiek in zijn ogen onver- voorzitter, terwijl Lubbers op ruime sym pathie bij de anti-revolutionairen mag re kenen. Het was ook de AR, die Lubbers twee jaar geleden als lijsttrekker voor de Kamerverkiezingen aanbeval, als tegen wicht voor Andriessen Het pousseren van De Boer begon vorige tieke keus tussen twee kandidaten moge lijk te maken. De ARP en ook Lubbers matie van Lubbers „bij gebrek aan beter”. Op de dag van de verkiezing zelf, bleek voldoende mag zijn voor een negatieve benadering. De Boer concludeerde dat alle zeilen moeten worden bijgezet om de rela tie tussen het kabinet en de CDA-fractie, waaraan het naar zijn mening nogal eens schort, te verbeteren. De Boer toonde zich tevreden dat het kabinet overeenstemming heeft bereikt over een abortus-wetsontwerp. Hij vroeg de AR-leden wel te bedenken dat alle po gingen van christen-democraten om het „nee tenzij’’-standpunt aangenomen te krijgen in het parlement zijn gestrand. Volgens De Boer gaat het erom dat aan de opvattingen van het CDA in voldoende mate recht wordt gedaan. Meer valt er beslist niet te verwachten, zo zei hij. zou besparen: 1 april de meer zendtijd voor Veronica en vervolgens op 1 oktober de zenderkleuring. Bij een stemming bleek het bestuur op een „onbeslist” (12 tegen 12) uit te komen, waardoor volgens de regels van het „NOS- huis” op een volgende vergadering op nieuw over de zaak moet worden gespro ken. Die vergadering wordt volgende week vrijdag gehouden. bestuur naast de CHU’er Van Leijenhorst duidelijk laten blijken. Het meest lijkt in aanmerking te komen Jan van Houwelin- gen, evenals De Boer loyalist, waardoor een kritische waakhondfunctie tegen het kabinetsbeleid is gegarandeerd. Daarbij komt dat Van Houwelingen, die al door Aantjes als zijn mogelijke opvolger werd gezien, vast kan warm draaien voor een mogelijk fractievoorzitterschap over een aaptal jaren. De naam en het adres van een van hen blijken drie maanden geleden al te zijn doorgegeven aan het ministerie van Justitie. Verwacht wordt dat de Groningse groep binnenkort weer de naam van een of meer Nederlandse oorlogsmisdadigers, die hun straf hebben weten te ontlopen, bekend zal maken. De Groningse groep gaat inmiddels nog door met het opsporen van nog weer andere oorlogsmisdadigers. Een van de redenen dat de groep actief blijft is dat men het onbegrijpelijk vindt dat Justitie niet meer pogingen in het werk stelt gevluchte oorlogs misdadigers alsnog hun straf te laten ondergaan. regen onbew. 1 bew geh. bew zw bew 1. bew. onbew sn.wbui zw. bew. geh bew. onbew. motreg onbew motreg geh bew geh. bew onbew. 1 bew 1. bew zw. bew. zw. bew mist mist zw. bew onbew geh. bew geh. bew zw. bew geh. bew 1. bew zw. bew. onbew regen h. bew. zw. bew geh bew. geh bew. geh. bew onbew. 1. bew. regen h bew zw o ozo o windst. windst. windst. wnw n wnw ozo o nnw no wnw windst. windst. nnw windst. zzo ozo ozo zzo o zo zo o ozo no zzo nnw windst nno ozo ozo nno o no windst. o wzw w 16 11 4 -1 11 20 14 -7 12 4 2 13 12 2 3 21 21 10 22 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis H aan Wai vas1 zijd van gep alsr zuil beic nist ste lan< h sch wei tisc mei In ten toei sec 196 „A< ris- Arl Ti bier ven lanc te fc lent min lanc gew ecoi de s een van toor „We rekt T er uih dus Da; vim MB resi Het de j eel con sug E 189 Go ha; in 1 de Sta In ech vee vra G list tigc Pal der H der Go) me „Hi wil 194 se gin rivi kor toe de E me na; ma Pig mijdelijk was, omdat, zoals Aantjes zelf zei, de politiek niet in opspraak mag ko men. Maar dit hoeft volgens het partijbe stuur niet te betekenen dat Aantjes geen invloed meer zou kunnen hebben binnen de ARP en het CDA. „Zijn grote gaven van hoofd en hart mogen voor de christen democratie niet verloren gaan.” Een groot deel van de AR-partijraad in Rotterdam is gewijd aan het rapport over de grondslag van het CDA. Zoals bekend bestaat hierover een verschil van mening tussen verschillende stromingen in het CDA. Een deel vindt dat voor het functio neren binnen het CDA voldoende is dat men het politiek uitgangspunt van het CDA onderschrijft. Een ander deel, voor namelijk in AR en CHU-kring te vinden, vindt dat het evangelie richtsnoer moet zijn voor het politiek handelen en dat de CDA’ers en vooral de politieke ambtsdra gers daarom ook aanspreekbaar moeten zijn. 11 o o o o Opvoering van de Chinese macht met westerse wapens betekent een enorme provocatie aan het adres- van de Russen, vooral gezien de enorme aantallen die de Chinezen nodig hebben om hun strijd krachten op een peil te brengen dat gelijk waardig is aan dat van de NAVO en van de Russen. Gevolg zal zijn dat de Sovjet-Unie zijn strijdkrachten aan de grens met China Sociale Zaken te veel aanmodderen om het maatschappelijk draagvlak van het kabinet te verbreden. De overige bewinds lieden dragen te weinig bij om ons volk te overtuigen van de noodzaak van ombui gingen, aldus de Boer. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 0 tot 3. Minimum temperatuur: omstreeks 5 graden Maximum temperatuur: omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. M S Het resulteerde in een van de merkwaar digste stoelendansen die er sinds lang te zien zijn geweest. Twee kandidaten die zelf liever geen voorzitter wilden worden (dat zeiden ze tenminste) en elkaar als meest geschikte bij de fractie aanprezen. Dan de partijvoorzitters van CDA, KVP en CHU die ook De Boer als politiek leider wilden om de eenheid te bewaren. Desondanks werd Lubbers met ruime meerderheid ge kozen, wat voor de ARP aan de vooravond van de kritische partijraadsvergadering geen plezierige verrassing was. Een herhaling van de KVP-coup van vorig jaar, toen Andriessen onverwacht en tegen de afspraak in boven Aantjes werd vraag verkozen? Het heeft er veel van weg, al is de situatie wel op een aantal punten an ders. Belangrijkste is dat de AR toen fel gekant was tegen Andriessen als fractie- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De opvolging van Aan tjes als politiek leider van het CDA is op aanzienlijk meer problemen gestuit dan zich oorspronkelijk liet aanzien. Als de verkiezing snel na Aantjes’ vertrek had plaatsgevonden, zou Lubbers zonder veel verzet als fractieleider zijn gekozen. Nog week als een nobele poging een echte poli- verdoofd door de klap van Aantjes’ val was ook de ARP aanvankelijk bereid Lubbers’s kandidatuur te steunen. Nu voelden niets voor een verkiezing bij accla- kwam de ARP pas na enkele weken weer bij zinnen en besloot alsnog partijvoorzit ter Hans de Boer naar voren te schuiven echter opeens dat de ARP niet bereid was als alternatief voor de KVP’er Lubbers. Weer in binnen- en buitenland 0 o 1 o o 0.1 o o o o o o o 6 o o o o gaat versterken ten koste van de in Cen traal-Europa gelegen eenheden. Daarmee zou de veiligheid van West-Europa direct afhankelijk worden van de omvang van de wapenleveranties aan China, zonder dat daarmee de kansen op een gewapend con flict worden verminderd Gevolg kan voorts zijn dat het Westen dan wellicht met meer voldoende aandacht aan de verdedi ging in West-Europa zal besteden, in de veronderstelling dat de dreiging van de zijde van het Warschau-Pact is verkleind. Ook de Amerikaanse hoogleraar in de politieke wetenschappen, professor Paul Zinner, waarschuwde op de hoorzitting tegen de optimistische verwachtingen over die wapenleveranties aan China. We moe ten niet de illusie hebben dat die leveran ties (het gaat onder meer om straaljagers door Engeland en kleinere bewapening door Frankrijk) ons een bondgenoot aan de zuidoostflank van de Sovjet-Unie zullen bezorgen. De Chinezen hebben volgens Zinner geheel eigen bedoelingen met hun toenaderingspogingen tot het Westen. „De actie tegen de neutronenbom, zoals die in Nederland is en wordt gevoerd, is zeer uitdrukkelijk vanuit Moskou gediri geerd. Het debat over deze zaak heeft daardoor een uitermate bedenkelijke keer genomen, die de wapenbeheersing niet heeft bevorderd”. Deze mening verkondigde de Tilburgse hoogleraar in het internationbale recht, professor jhr. dr. F. Alting von Geusau, gisteren op de hoorzitting van de Kamer commissies over de kernwapenproblema- tiek. Volgens Alting von Geusau, die te vens voorzitter is van de Ontwapenings commissie die de regering adviseert, ver groot het uitdrukkelijk gebruik maken door de Russen van de in het Westen levende afkeer van kernwapens, de versto ring van het evenwicht tussen Oost en West. Alting von Geusau schatte overigens de kans op een grote oorlog als gevolg van een bewust politiek besluit als uiterst klein. Indien het tot een (atoom-)oorlog komt, gebeurt dat eerder op grond van uit de hand lopende crises binnen de landen van het Warschau-Pact zelf. Zoals Roeme nië en Joegoslavië. Volgens Alting von Geusau moet het Westen bij de ontwape- ningsbesprekingen veel actiever optreden en niet alleen reageren op de meestal on bruikbare voorstellen van de Russen. De Groningse polemoloog, prof. B. Roe- ling, zei dat de sterkte van de NAVO- strijdkrachten niet mag worden bepaald door de vraag hoeveel we nodig hebben om een oorlog te winnen, maar door wat we nodig hebben om hem te voorkomen, en dat is in zijn ogen een veel kleinere strijdmacht. Hij sprak zich daarbij uit tegen de leus dat Nederland kernwapen- vrij moet worden. top? Het was ook een testcase voor Lub bers zelf. Lubbers heeft gereageerd zoals de ARP op grond van zijn karaktereigenschappen vreesde dat hij zou doen: ontwijkend, niet consequent of doortastend. Lubbers be gon te aarzelen, overwoog zich terug te trekken maar liet ten slotte de keuze aan de fractie over, zonder duidelijk advies. Iemand als Aantjes had zonder meer zijn eigen standpunt doorgezet, zoals hij ook deed toen hij door Andriessen onverwacht was verslagen. Als fractieleider drukte Aantjes een sterk persoonlijk stempel op het beleid, soms dwars tegen de fractie of de partij in en zo hoort het ook, vindt de AR. Het pleit voor Lubbers dat hij zijn defini tieve ja-woord laat afhangen van de ARP’er die nu als vice-fractievoorzitter wordt gekozen. Hij heeft zijn voorkeur voor een progressieve figuur in het fractie- GRONINGEN (ANP). Een Gro ningse groep burgers die zich al ge ruime tijd bezig houdt met de opspo ring van oorlogsmisdadigers heeft opnieuw de adressen achterhaald van Nederlanders, die tot zware straffen werden veroordeeld op grond van hun optreden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het gaat om in totaal vijf man. Uit het hele gedoe rond het leiderschap van de fractie blijkt weer eens dat de drie partijen in het CDA nog niet over hun oude gevoeligheden en claims zijn heen gestapt. Het verzet bij met name de ARP komt volgens betrouwbare bron voort uit gevoelens die betrekking hebben op het privéleven van Lubbers. Met name de moeilijkheden in Lubbers’ huwelijk zou den een doorn in het oog van de anti revolutionairen zijn. Deze politici zouden de zienswijze aanhangen: je kunt van alles uithalen, zelfs een koopsompolis hebben, maar het huwelijk is voor ons heilig. Zolang de koers van het CDA niet vast staat, zullen de bloedgroepen blijven be staan. Overigens schuilt er ook een groot gevaar in een volledig in elkaar opgaan, want, zoals elke bioloog kan vertellen, als verschillende bloedgroepen bij elkaar worden gevoegd, gaat het bloed onherroe pelijk klonteren en sterft de patiënt een snelle dood. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. In de radiorubriek „Avro-Magazine” wordt morgen onder meer een vraaggesprek uitgezonden met dr. W. Drees sr. Men heeft met hem ge sproken over de zaak-Menten, over de affaire van de ambtenaren en over het loonoverleg. (Hilversum 1 13.11 uur). De Boer tweede man achter Lubbers te laten worden. Het offer van het partijvoor zitterschap, dat hij ervoor moest opgeven, was daarvoor te groot. De vraag rijst wat de ARP dacht te winnen met de zo late kandidaatstelling van De Boer. Op het CDA als geheel heeft het geen gunstige uitwerking gehad. Het resultaat is niet veranderd, want Lubbers werd tóch gekozen, maar aan zijn verkie zing ontbreekt nu* elke glans. De Boer kreeg slechts negen stemmen, wat bete kent dat de KVP en de CHU eensgezind achter Lubbers stonden. Het enige antwoord lijkt te zijn, dat de ARP het CDA weer eens duidelijk de j heeft willen voorhouden welke koers het CDA moet varen. Een radicaal- evangelische lijn met De Boer aan de touwtjes of een middenkoers met de breedsprakige, maar vage Lubbers aan de E •CS a» S -2 ïv 1 -0 3 0 0 0 2 1 4 16 13 6 6 1 2 1 3 0 Felle kritiek De Boer op beleid kabinet-Van Agt 20 15 ZONDAG 3 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.28 uur, onder 16.32 uur Maan op 11.03 uur, onder 20 21 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 01.10 uur en 13.31 uur Hoogwater 05.26 uur en 17.42 uur MAANDAG 4 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.29 uur, onder 16.31 uur Maan op 11.46 uur, onder 21.35 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 01.55 uur en 14.17 uur Hoogwater 06.11 uur en 18.31 uur De Boer had kritiek op wat hij noemde de afhoudende benadering door het kabi net van het massale „nee” tegen het neu tronenwapen. Ook vond hij dat het terug houdende standpunt ten aanzien van de kernenergie onder dit kabinet aan het ver dwijnen is. Ook laat het kabinet minister 5'*'-'-’" staatssecretaris De Graaf van r a De Tweede-Kamerleden Rienks en Haas-Berger (beiden PvdA) vinden dat staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat maatregelen moet nemen tegen het maken van vliegreizen door ba by’s. Volgens de vragenstellers zijn er aan wijzingen dat vliegreizen schadelijke ge volgen hebben voor baby’s.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2