dalen Weigering Israel toe te laten betekent verbod voor OS I AZIATISCHE ATLETEN IN CONFLICT MET IAAF j -i door Jan van der Nat Forse straffen China nooit zien. Ik reis daardoor erg veel. Zo’n 200.000 vliegkilometers per f. .Zonder enige bedenking zou ik even kan, ter plekke zijn om zich op de hoogte te stellen. „Je kunt natuurlijk ook een organisatie als de IAAF van achter een zijn, nu we bij de EK in Rome (1974) voor het eerst officieel zijn gaan con troleren. TYPISCH „BIJVERSCHIJNSEL” DOPINGGEBRUIK „Zonder enige bedenking zou ik nummers willen afvoeren als bijvoor beeld kogelstoten. Een kind kan te genwoordig zien wie wel en wie geen anabolica gebruikt. Ik wil niet graag een atletieknummer missen. Maar als het niet anders kan, dan moet het I maar. „Ik geloof dat we met de bestrij ding van doping op de goede weg De „Asian Games” kunnen het best worden omschreven als Olympische Spelen voor Azië. Heel Azië. Geografisch gezien dus ook voor Israël. En daar nu ligt het grote probleem. De Aziatische Spelen in Bangkok worden voor een belangrijk deel gefinancierd door de rijke landen rond de Perzische Golf. Landen die Israël alles behalve vriendelijk gezind zijn en van de organisatoren in Bangkok eisten dat het land geschrapt zou worden van de deelnemerslijst. Omdat Thailand veiligheid en kwamen daarbij met de zaak, volledig afhankelijk was van het geld uit het Midden-Oosten voldeed men aan dat die tijdens de Olympische Spelen van 1972 verzoek. Israël ontbreekt op het sportfeest in de Thaise hoofdstad. „Ik zou wel eens wat meer aan sport en minder aan politiek willen doen.” Ir. Ad(riaan) Paulen, sinds de Olympische Spelen van Montreal voorzitter van de Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) zegt I het met een ondertoon, waaruit zeer duidelijk blijkt dat de wens de I vader van de gedachte is. De inmiddels 76-jarige, maar onvoorstelbaar vitale Import-Llmburger weet dat een dergelijke wens een utopie is. Desondanks probeert hij zoveel mogelijk geschillen op te lossen. Persoonlijk. Want Ad Paulen is geen papieren voorzitter. Wil, als het €0 bureau lelden. Maw je" Qngetwijfeld de verwijten dat ze je jaar en nog flink wat per auto.Misschien ben ik twintig weken per jaar I thuis. Meer zeker niet Ik hoop wel dat het allemaal wat rustiger wordt. Mogelijk dat ik na de Olympische Spelen van Moskou stop. Maar als ze me nog willen hebben en de gezondheid laat het toe, ga ik misschien nog wel door.” De IAAF komt, als één van de grootste sportbonden ter wereld, zeer regelmatig in het nieuws. Politiek en doping zijn daarbij de belang- rijkste onderwerpen. Recentelijk betrof dat de weigering Israël te laten j deelnemen aan de Aziatische Spelen, die dezer dagen in Bangkok worden gehouden en op doping betrapte atleten tijdens de Europese kampioenschappen in Praag. Als die onderwerpen aan de orde komen, I zit Ad Paulen op z’n praatstoel. Is van een normaal interview bijna geen sprake meer. Het woord monoloog is hier beter op zijn plaats. Boeiend. Dat zeker. w- I schap- gericht ‘fAd Paulen staat pal Ir. Paulen is ook af en toe in Nederland. Hier reikt hij een medaille uit aan Jos Hormens. houten ime en el. goede Ir. A. Paulen Rond kampioenschap de prestaties Hllllllllillllllllllllb at zij igende r van i van aktief ettige mede linste aderne e rerking nis- en tende i 13e een e- en jkals neels- ht 89. De IAAF, zeg maar Ad Paulen, heeft alles ondernomen om die beslissing terug te draaien. Vergeefs. Zelfs een dreigende schorsing, die wel eens zou kunnen beteke nen, dat atleten uit de in Bangkok deelne mende landen, niet in Moskou mogen star ten, kon het besluit niet meer veranderen. Paulen: „Het besluit is volkomen in te genspraak met de reglementen van de IAAF en van de Asian Games Federation. Er is hier sprake van zogenaamde „regio nal games” of „group games”. Daarvan kan ik verschillende voorbeelden noemen. De Commonwelth Games, die open staan voor alle landen van het Gemenebest. De Maccabiah, speciaal voor Joden. Nu staat er in het reglement van de AGF zeer duidelijk dat alle landen uit Azië mogen deelnemen. (Paulen bladert in een dun groen boekje). Kijk, hier heb ik het: „The Asian Games are open to all Asian Countries.” Geen twijfel mogelijk dus. Omdat wij bovendien in ons eigen regle ment een anti-discriminatieregel hebben staan, vonden wij, dat wil zeggen het be- „Dat komt”, zegt Paulen, „omdat wij het veel meer dan andere bonden aan het bestrijden zijn. Misschien ook wel, omdat atletiek zich erg leent voor het gebruik van doping. Sommige atleten zijn volle dig op het gebruik van anabolica aange wezen. We zijn in 1974 met controles begonnen. Het probleem is natuurlijk al veel ouder. Het is komen overwaaien uit de Verenigde Staten, maar we hebben het nooit begrepen. Natuurlijk zagen we de resultaten omhoog gaan, maar echt inzicht hadden we niet. Dat is pas gekomen in 1965, bij de oprichting van de medische commissie van het IOC in Mexico. Vooral door het werk van de Engelse professoren Bec kett en Brooks. Deze hebben in Londen een laboratorium. Daar kan zeer snel geconstateerd worden of er doping is gebruikt. We willen echter ook weten welk middel er is gebruikt. Dat moet nu eenmaal volgens de reglementen van de IAAF. Dat eist een tweede, meer gecom pliceerde test.” Hoe graag de IAAF van de doping af wil, bleek in 1976. De atletiekfederatie eiste bij het IOC dopingcontrole in Mon treal en dreigde zelfs niet mee te zullen doen aan de Olympische Spelen, wan neer dat niet gebeurde. Paulen: „De controle is inmiddels goed georganiseerd. Er zijn in Europa diverse stations, waar dezelfde testen kunnen worden gedaan als in Londen. En dat werkt goed. Er komen nauwelijks nog klachten binnen over de consatering op stuur van de IAAF, dat Israël toegelaten moest worden. Met die beide reglementen in de hand ben ik naar Bangkok gegaan en heb de organisatoren daar gevraagd naar de reden. Zij spraken over de problemen rond de in München heeft gespeeld. Ik vond het geen steekhoudend argument. Ten eerste was „München” niet de schuld van Israël, maar een pure misdaad en ten tweede is Israël sindsdien aanwezig geweest op de Spelen van 1976, maar ook op de Aziati sche Spelen van ’74, de Aziatische kampi oenschappen in Korea, de Worldcup in Düsseldorf en twee keer op de Universia de. Daar is niets gebeurd. Bovendien is er van de Sovjet-Unie een schriftelijke garan tie, dat alle landen in Moskou mogen mee doen. Samenvattend kan dus worden ge steld dat de Asian Games Federation er volkomen naast zit. Het moet nu maar eens uit zijn met die landen, die moord en brand gillen dat ze gediscrimineerd worden en zelf bepaalde landen willen weigeren.” Na de missie van Paulen naar het Verre Oosten moest de zaak natuurlijk bespro ken worden in het congres van de IAAF. Dat gebeurde in eerste instantie in Korea en later nog eens op Puerto Rico. Paulen: „We hebben daar de zaak uit en te na besproken en het congres besliste vrijwel unaniem (alleen een paar Aziati sche landen waren natuurlijk tegen) dat, wanneer Israël niet mocht deelnemen, de IAAF geen toestemming zou geven voor de wedstrijden. Maar daarmee was de zaak nog niet afgedaan. Ik vind dat dit een heel ernstige zaak is en heb dan ook alles ondernomen om het geheel in goede banen naar andere oplossingen. Misschien wel het afschaffen van een aantal onderde len. We moeten echter wel de realiteit blij ven zien. We eisen steeds betere presta ties. Je zou dus kunnen stellen, dat de atleten wel naar middelen moeten grij pen. We moeten altijd naar de andere te leiden. Daarom ook ben ik vorige maand weer naar Bangkok gegaan. Ik heb daar een hele dag gepraat met de organisa tie. U heeft gelijk, zeiden ze. Reglement is reglement. Het probleem voor die mensen is alleen dat het geld uit het Midden-Oos- ten komt. Ik heb daar tegenover gesteld dat, wan neer de Aziatische Spelen toch zouden doorgaan zonder Israël, de normale sanc ties zouden volgen. Voor de deelnemende atleten betekent dat, dat ze geschorst zul len worden tot het moment waarop ze re instatement aanvragen. Een soort eerher stel dus. Wanneer ze dat doen, bepaalt de IAAF hoe lang de schorsing nog duurt.” Japan, het belangrijkste atletiekland van Azië, trok de stoute schoenen aan en meldde, dat er toch atleten naar Bangkok zullen worden uitgezonden. De voorzitter van de Japanse bond was van mening, dat de schorsing toch niet langer dan een half jaar zou gaan duren. Paulen: „Die berichten hebben wij ook gekregen en we hebben toen onmiddellijk een brandende telex naar Japan gestuurd met de mededeling, dat men het mis had. Dat half jaar is volkomen uit de lucht gegrepen. Wat de straffen zullen zijn, moet nog worden bekeken. Ik heb wel voor half januari een extra bestuursvergadering bij kant kijken. Met doping is het eigenlijk net als met professionalisme: fundamen teel zit er iets scheef in de hele zaak.” Aviv zei men echter, dat als men zou toegeven, men nergens meer zou zijn. Paulen: „Het was volkomen terecht dat China weer werd toegelaten. Weer. Want na de revolutie (1949) was China in 1954 toegetreden. Dat wil zeggen China inclu sief Taiwan. Want daar gaat het om. Tij dens de Olympische Spelen van 1956 in Melbourne meldde Taiwan zich aan als apart lid. China, Peking dus, stapte daar om in 1958 uit de IAAF. Goed, dat wisten we dus. Maar daarmee was China nog geen lid, want het deed nooit een verzoek tot lidmaatschap. Tij dens het WK voetbal in Buenos Aires heb ik met de Chinezen gesproken en gezegd, dat we ze konden helpen, maar dat ze dan wel zelf een verzoek tot lidmaatschap moesten indienen. Alleen dan kon het op de agenda van het congres Puerto Rico komen. Op 22 juli was de aanvraag binnen op ons secretariaat in Londen en nu heb ben we er dus 2,6 miljoen atleten bij. Bovendien is er een schriftelijke garantie, dat de atleten van Taiwan mogen deelne men in een Chinese ploeg. Zij zullen zich daarvoor echter op de normale wijze moe ten plaatsen. China is niet van plan om „zomaar” een paar Taiwan-atleten aan de ploeg toe te voegen.” 20 te zaken, s kun- r War- Het zit er nu gewoon in, dat de meeste landen zullen deelnemen en dat er forse straffen zullen volgen. De maatstaf is niet precies bekend. We kunnen slechts verwij zen naar een eerder geval. In 1962, toen de Aziatische Spelen in Djakarta werden ge houden, mocht Israël ook niet komen. De deelnemende landen zijn toen geschorst tot na de Olympische Spelen van Tokio in 1964. Er ligt dus een precedent en daar kunnen we bijna niet van afwijken.” Diverse sportbonden hebben Israël al ondergebracht in de Europese zone en daarmee het probleem voor een groot deel opgelost. Paulen: „Ik wou dat het kon. Ik ben een half jaar bezig geweest om Israël bij Euro pa te krijgen. Maar dat ondervond erg veel weerstand van de Oosteuropese landen. Ik heb telefonisch overleg gepleegd met Pav lov, de minister van sportzaken in de Sovjet-Unie en heb tijdens de EK in Praag gesproken met een afgevaardigde van hem, ene Sitsj. Het heeft niet mogen baten. Jammer, want als dat gelukt was, waren we uit de nesten geweest.” Op de achtergrond van de Bangkok- affaire speelt ook China mee. Het grootste land van Azië werd onlangs teruggehaald in de IAAF en zal naar alle waarschijnlijk heid deelnemen in Thailand. Dat zou bete kenen, dat de werkelijke terugkeer van China op internationaal atletiekgebied nog een paar jaar op zich zou laten wach ten. Bij het eerherstel van China heeft Ad Paulen ook een belangrijke rol gespeeld. Inmiddels zijn we twintig jaar verder en is China overal geaccepteerd. Er komen steeds meer vertegenwoordigers van Chi na in andere landen en andersom. En we moeten nu eenmaal rekening houden met de realiteit. Bij pogingen om China terug te halen stuitten we steeds weer op de kreet: „Wij zijn China en Taiwan hoort bij ons.” Nu staat er in ons reglement dat een land door de IAAF vastgesteld wordt op grond van zijn politieke grenzen. Daarom was er voor ons maar één weg: uitzoeken wat die grenzen waren. Wij kunnen daar over wel discussiëren, maar er is maar één instantie, die dat bepaalt: de Verenigde Naties. Op mijn verzoek heeft Lord Killa- nin, de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, een brief naar Kurt Waldheim de secretaris-generaal van de VN gestuurd. Het antwoord bleef lang weg, maar uiteindelijk kwam het dan toch. De VN schreef: „Taiwan is een provincie van China.” zich. Alleen zijn er nog wel eens protes ten op het gebied van de gevolgde proce dure. Geen derde fles, de flessen waren niet omgespoeld enz. De IAAF is erg streng bij dopinggebruik. Er volgt een levenslange schorsing, maar we kennen ook hier het re-instatement, waardoor atleten na een paar jaar weer aan wed strijden kunnen deelnemen. De straffen worden strenger. Bij vorige gevallen werd er voor één jaar geschorst, maar in de toekomst zal de uitsluiting veel langer duren. Het congres in Puerto Rico heeft een minimumstraf ingesteld van 18 maanden.” Forse straffen moeten een positieve uitwerking hebben. De kans is zeer groot dat atleten voorzichtig zullen zijn bij het slikken van allerlei middelen. Paulen: „Dat is al een beetje het geval. Je ziet rond een belangrijk kampioen schap de prestaties dalen. Records wor den meestal in andere wedstrijden verbe terd. Er ligt nu een plan op tafel om, vanaf volgend jaar, bij alle enigszins belangrijke wedstrijden op doping te gaan controleren. Dat wil zeggen ook bij nationale kampioenschappen en interna tionale meetings. Het probleem is niet zomaar op te lossen. Er zijn nog teveel coaches, die hun atleten verkeerd inlichten en zelfs artsen, die het gevaar voor de rest van het leven niet willen zien. Toch geloof ik stellig dat we aan de winnende hand zijn. Als er echter niet snel verbetering in de zaak komt, moeten we toch gaan zoeken eengeroepen. Dat is nodig om te bepalen welke straffen er zullen volgen, omdat een groot aantal landen hoe dan ook zal deel nemen.” Voorlopig ziet het er naar uit dat alleen de IAAF maatregelen zal treffen. De ande re wereldsportorganisaties hebben nog niets van zich laten horen. „Dat is vrij logisch”, zegt Paulen. „De andere bonden hebben niet, zoals wij, een anti-discriminatie regel. Ik heb tijdens de wereldkampioenschappen zwemmen in Ber lijn gesproken met vertegenwoordigers van de FINA en later ook met het bestuur van de FIFA. Wij kunnen dus straffen uitdelen. Maar liever doen we dat niet. Ondanks het vrij hopeloze van de situatie ben ik toch weer naar Tel Aviv gegaan om te praten. Ik heb een poging ondernomen om Israël symbolisch te laten deelnemen. Alleen dus bij openings- en sluitingscere monie. Maar dat wil Israël niet. Zelfs heeft het voorgesteld om met vijf deelnemers te komen. Veiligheidsproblemen zouden daardoor nauwelijks nodig zijn. In beide gevallen zou Israël hebben deelgenomen en zouden er voor de IAAF geen bezwaren zijn geweest. Bij een symbolische deelne ming zouden we hooguit de schouders kunnen ophalen, maar niets doen. In Tel Twee citaten van ir. Ad Paulen, die nauwelijks ruimte laten voor twijfel. Pau len wil, ten koste van veel, zo snel moge lijk van het gebruik van anabole steroï- den af. De IAAF voert al sinds 1965 een j hevige strijd tegen de doping. Met niet al I te veel succes overigens. Op vrijwel elk congres van de wereldbond of de Euro- pese federatie komt het probleem aan de orde. Steeds weer moeten er atleten wor den geschorst. In 1977 werden de Finnen Pesonen, Hovinen en Tuokko, de Noor I Hjeltnes en de Oostduitse Ilona Slupia- I nek betrapt. Dit jaar volgden na het EK in Praag een aantal Russen en een Bul- I gaar. Hoewel het gebruik van stimulerende middelen vooral in de wielersport erg groot is, treedt de atletiek vooral door de spierversterkende middelen op de voor- grond. Kogelstoten dan maar niet op de grote toernooien? Vooral in deze categorie atleten worden nogal eens anabele steroiden ge bruikt.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 33