VIER KEER PREMIER VAN ISRAEL SPD wil af van extremisten- besluit ETA-Militar bereid tot Opkomst zeer groot geweest NAVO: voorwaarden Helikopter ambassadeur voor gesprek met Saoedi-Arabië landen Oostblok beschoten zelfmoord Bandopname van massale L wapenstilstand "7 K|. Lj 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 vinter Ambassadeur Amerika Paraatheid foycot jwe, zal de offi- meente- B. en W iuidafri- i Trans- ing aan- van de or allen uwen en in Zuid- VTwee- s minis- idse Za- iuidafri- igeluk empe zarinj se marl Skager nen. Bij gedooc saanva (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Golda Meir was een vurig zioniste die haar land en haar partij in tal van functies heeft gediend. Vier keer was zij premier. Voorts bekleedde mevrouw Meir, door „de vader van het moderne Israel” David Ben-Goerion eens „de beste man van zijn kabinet” genoemd, enkele ministersportefeuilles. De nasleep van de oktober- oorlog van 1973 maakte dat er praktisch een einde kwam aan de politieke carrière van de toen 75-jarige „grootmoeder-politica” van Israel. Haar regering werd er de schuld van gegeven dat het land niet voldoende paraat was bij het uitbreken van de oorlpg van Jom Kippoer. chting voeding zaamhe ■wijs en vies van Gezond (GVO) itaatsse indheid richting icumen- le huidi- 'O-plan laby’s (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De NAVO-landen willen pas op politiek niveau met het Oostblok onderhandelen als is gebleken dat vooruitgang mogelijk is. Dit geldt zowel voor de besprekingen over troepenvermindering in Centraal-Europa (MBFR) als voor de uitvoering van de Akkoorden van Helsinki over veiligheid en samenwerking in Europa. Dit zeggen de ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO-landen in een communiqué dat gisteren in Brussel werd uitgegeven. ZATERDAG 9 DECEMBER i ■WE).s 1 Golda Meir grootmoeder I en keihard staatsleider uitslag 18 december (Van onze redactie buitenland) aan een gemoet. energie- an elec- stad als men het kolen. smgeko- ■n in het van de rijnwer- n stellen van het in farao den van ir schat ontdekt rmoedt hebbel jzoeken nhorst lijkt in twelin- ardoor en het en, die volger n voor p over Het MBFR-overleg tussen een beperkt aantal NAVO-landen en landen van het Warschau Pact in Wenen zit al geruime tijd vast op meningsverschillen over de weder zijdse troepensterkte. Over de uitvoering van de Helsinki-akkoorden wordt in 1980 gepraat in Madrid: alle Europese landen alsmede de Verenigde Staten en Canada zullen elkaar daar ontmoeten. De vraag of beide conferenties op het niveau van mi nisters moeten worden voortgezet, beheer ste de najaarsconferentie van de NAVO- landen. In juni 1948 werd zij de eerste Israeli sche ambassadeur in Moskou. In 1949 werd zij de afgevaardigde van de socialis tische partij „Mapai” in het eerste parle ment en vervolgens minister van Arbeid In 1956 kreeg zij de portefeuille van Bui tenlandse Zaken. Haar naam wijzigde zij toen in Meir. In 1966 werd mevrouw Meir secretaris-generaal van de „Mapai” en in 1968, na de fusie van de „Mapai”, de „Achdoet Haavoda” en de „Rafi”, secreta ris-generaal van de Verenigde Israëlische Arbeiderspartij Het politieke bewustzijn van de op 2 mei 1898 in Kiev in de Oekraïne geboren Golda Mabowitz ontstond, nadat zij in haar jeugd getuige was van een „pogrom” in Rusland. Als achtjarig meisje emigreer de zij met haar familie naar de Verenigde Staten waar zij later onderwijzeres werd. In Denver ontmoette zij haar toekomstige echtgenoot Morris Meyerson, die bij haar veel belangstelling wekte voor joodse vraagstukken. Golda werd lid van de zionistische socia listische partij „Poalei Zion”. In 1921 ves tigde het echtpaar zich in een kibboets in Palestina waar een zoon en dochter wer den geboren. Het huwelijk strandde maar op de lad der van de zionistische beweging steeg Golda steeds hoger. Zij bekleedde onder meer tal van functies in het vakverbond „Histadroet”. In de VS kweekte zij „good will” en bracht zij veel geld bijeen. Toen in 1948 kort voor de uitroeping van de jood se staat een Arabische aanval dreigde, ging zij als Arabische vrouw vermomd de rivier de Jordaan over om te trachten koning Abdoellah van Transjordanië er toe te bewegen zich afzijdig te houden van de op handen zijnde strijd. Bij de geboorte van de staat Israel op 15 mei 1948 was Golda een van de onderteke naars van de onafhankelijkheidsprocla matie en maakte zij deel uit van de voorin pige regering. GEORGETOWN (AP). Guyanese politiefunctionarissen hebben giste ren bekendgemaakt dat Guyanese re geringstroepen in Jonestown enkele dagen na de dramatische gebeurtenis sen een bandopname aantroffen van de massale zelfmoord op 18 november van ruim 900 Amerikaanse sekteleden van de „People’s Temple”. De opname werd pas onlangs overge dragen aan de politie. Het Amerikaan se dagblad de New York Times meldde dat volgens Amerikaanse regerings functionarissen op het bandje duidelijk de kreten van kinderen te horen zijn, premier Golda Meir en de minister van Defensie, Mosje Dajan, in het algemeen van blaam, maar de oppositie eiste dat de gehele regering de parlementaire verant woordelijkheid voor het tekortschieten van het leger zou aanvaarden. De crisis leidde er tenslotte toe dat premier Meir op 10 april zei aan het einde te zijn gekomen en heenging. In brede kring werd Golda- Meir be schouwd als een unieke combinatie van oen eenvoudige joodse grootmoeder en de harde staatsleider. De door radio-Cairo ecus „de duivelin” genoemde oud premier kwam tijdens het opzienbarende bezoek van president Sadat op 19 november 1977 aan Jeruzalem nog in het nieuws toen zij een cadeautje voor zijn pasgeboren klein kind „van die oude dame” aanbood. De president accepteerde dit schaterend- op merkend „Inderdaad ik noemde haar al tijd die oude dame” Tegenstanders van Golda beschouwden haar wel als een bedrijver van macht.spoli tick. Velen zagen haar echter als een be kwame, onvermoeibare leider, die soms 20 uur per dag werkte en uitgeputte mede werkers naar bed stuurde. Van slapeloos heid had zij geen last. In de oorlog sliep zij BEIROET (UPI). De ambassa deur van Saoedi-Arabië in Libanon, generaal Ali Shaer, is gisteren aan het been gewond geraakt, toen de helikopter waarin hij zat werd be schoten door rechtse militieleden. In woners van de stad Jounieh, waar de beschieting plaats had, hebben dit verklaard. De helikopter van de ambassadeur vloog over de christelijke stad Jou nieh, toen daar een vuurgevecht aan de gang was tussen de rechtse militie van de stad en troepen van het Liba nese leger. Een inwoner vermoédt dat de leden van de militie dachten dat de helikop ter versterkingen kwam aanvoeren. De strijd in de stad ontstond toen het Libanese leger een lid van de militie arresteerde, die ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij een aan val op de autocolonne van de minister van Buitenlandse Zaken en Defensie, Fuad Butros, zo is uit politieke bron nen vernomen. de paar uur dat zij rustte, door het lucht alarm heen. Naar schatting had op dat moment, met nog enkele uren voor de boeg, 80 procent van de geregistreerde kiezers hun stem uitgebracht. De officiële uitslag zal pas later bekend worden gemaakt. Volgens rechter Steyn wordt ernaar gestreefd dat op 18 december de eindtelling wordt ge publiceerd, waarna op 22 december de gekozenen voor het eerst bijeen zullen komen. In die zin stond het al tevoren vast dat er van „echte” verkiezingen, in de Westeuro- pese zin van het woord, in Namibië geen (Van onze redactie buitenland) BONN. De Westduitse sociaal-de- mocratische partij (SPD) wil af van het omstreden extremistenbesluit, dat politieke extremisten moet weren uit overheidsdienst. Partijbestuur en par tijraad van de SPD besloten gisteren dat het radicalenbesluit vervangen moet worden door een beperkter ante cedentenonderzoek. Is het statuut van het Baskenland eenmaal aangenomen, dan vertegen woordigt de algemene Baskische raad de definitieve regionale regering, waar in de vertegenwoordigers in verhou ding van de sterkte van de politieke partijen zitting hebben. ETA-Militar vindt de algemene Baskische raad een wassen neus, omdat deze instantie vol gens de terreurorganisatie niet over voldoende bevoegdheden beschikt. Intussen moet men wel bedenken dat het hier gaat om de traditionele, door het Zuidafrikaanse bewind erkende leiders. rschap ie drie ;r hun heen- e ARP ort uit op het me de k zou- e anti- :ouden n alles ebben, ig >t vast en be- i groot pgaan, en, als elkaar lerroe- nt een Tot aan de bijeenkomst in Madrid moet er vooruitgang zijn vast te stellen bij de uitvoering van de Helsinki-akkoorden, al dus de ministers van de NAVO-landen. Daarbij wordt vooral gedacht aan handha ving van de mensenrechten. Ook bij de MBFR-besprekingen is nog onvoldoende resultaat geboekt, zo wordt vastgesteld. Het met veel publiciteit omgeven idee van de Britse minister Owen om op ministeri eel niveau verder te praten, heeft niet het communiqué gehaald - het bewijs dat deze suggestie verkeerd is gevallen. van de nieuwe democratische grond wet een dialoog met de afscheidingsbe weging dient aan te gaan. ETA-Militar is bereid een wapenstilstand af te slui ten als de onderhandelingen met de regering over het Baskenland in- het openbaar verlopen en als het kabinet de drie eisen van de afscheidingsbewe ging inwilligt: een nieuwe amnestie voor politieke gevangenen in het Bas kenland, de vorming van een eigen Bas- kisch politieapparaat en van een sterke Baskische autonome regering. ETA-Militar wil niet onderhandelen met de algemene Baskische raad, de hoogste instantie van het semi-autono- me Baskenland. Deze raad vormt op het ogenblik een soort voorlopige regio nale regering, totdat het statuut van het Baskenland een soort regionale grondwet door de bevolking en door het Spaanse parlement is geaccepteerd. De opkomst is zeer groot geweest eerder een teken van de alomtegenwoor digheid van Zuid-Afrika’s burgerlijke en militaire autoriteiten, en van hun efficien cy, dan van het enthousiasme van de bijna één miljoen Namibiërs voor hun eerste algemene landelijke verkiezingen. De beperkingen waren bekend: omdat volgens hen eerlijke verkiezingen in Nami bië niet mogelijk zouden zijn zolang Zuid- Afrika op grote schaal militair in het land aanwezig is, weigerde eerst de SWAPO en vervolgens de'gematigde nationalisten in NNF en SWAPO D deel te nemen aan de door het Zuidafrikaanse bewind georgani seerde verkiezingen. Daarom prijkten er op de stembriefjes „maar” vijf partijen: de Demokratische Turnhalle Alliantie (DTA), AKTUR en de kleine ultrarechtse groepe ringen. den. Het bureau ter bescherming van de grondwet de Westduitse binnen landse veiligheidsdienst onderzocht dan of de betrokkene zich „vijandig tegenover de staat” had opgesteld, of dat diens loyaliteit anderszins in twijfel getrokken zou kunnen worden. In de steeds scherper wordende kri tiek werd er vooral opgewezen dat hon derdduizenden jonge mensen op deze manier in onzekerheid worden ge bracht, en van de staat vervreemd wor den. Dat is gevaarlijker dan toelating van een handvol extremisten tot de overheidsdienst. De SPD, die ook intern sterk ver deeld was over deze kwestie, heeft gis teren nu het volgende beslist: Een onderzoek door de veiligheids dienst vindt alleen nog plaats als er een gegronde of concrete verdenking be staat. Afwijzing van een sollicitant dient alleen te gebeuren op grond van diens feitelijke gedrag. Uitzonderingen worden gemaakt voor sollicitanten naar een functie, waarbij de veiligheid in het geding kan zijn: bijvoorbeeld militairen en politie mensen. - „Jeugdzonden” (als het deelnemen aan extremistische acties of demon straties) worden niet in de beoordeling betrokken als de betrokkene nog geen 18 jaar is. Als dergelijke activiteiten langer dan twee jaar geleden plaatsvonden, dienen ze als regel ook geen rol meer te spelen in een loyaliteitsonderzoek. Minister Van der Klaauw zei niet te kunnen zeggen hoe Den Haag tegemoet wil komen aan de Turkse verzoeken om hulp, buiten hetgeen reeds wordt gedaan in be staande kaders (zoals het Turkije-consorti- um van de OECD). De bewindsman acht het niet juist dat Turkije uit de fondsen voor ontwikkelingssamenwerking geld zou krijgen. Maar dat gaat in de eerste plaats minister De Koning (Ontwikke lingssamenwerking) aan, aldus Van der Klaauw. Naar verluidt vraagt Turkije enorme bedragen aan steun (gesproken wordt over acht miljard dollar van de zijde van de EG-landen), vooral om betalingsba lanstekorten aan te vullen. Het SPD-besluit betekent in de prak tijk dat sollicitanten bij de ovêrheid in de Bondsrepubliek voortaan met twee maten gemeten zullen worden. De SPD vraagt de politici in de socialistisch- liberale regeringen om een eind te ma ken aan het automatische onderzoek naar de loyaliteit van elke sollicitant. Dit geldt zowel de regering in Bonn, als de vijf Westduitse deelstaten waar een SPD-FDP-coalitie regeert, met inbe grip van West-Berlijn. De liberale coali tiepartner is het goeddeels eens met het SPD-standpunt. Maar in zes van de elf deelstaten is een CDU-regering aan het bewind, en deze partij houdt vast aan de tot dusver gebezigde praktijk, die door vele wordt bekritiseerd als „gesnuffel naar politie ke gezindheid”. Het extremistenbesluit, dat in de wandeling „Berufsverbot” is gaan he ten, dateert uit 1972. Het was bedoeld om door een strakker naleving van bestaande bepalingen te verhinderen dat linkse en rechtse extremisten in overheidsdienst de „grondwettelijke orde” zouden kunnen uithollen. De SPD-FDP-regeringen hielden al enige tijd niet meer de hand aan het extre mistenbesluit. Waar het besluit wel werd toegepast, betekende dat een diepgaand onder zoek naar de antecedenten van alle sollicitanten, of ze nu leraar, politie agent of treinbestuurder wilden wor- WINDHOEK. „De mensen van Zuid- west-Afrika hebben hun eigen identiteit getoond, zij zullen ook in de toekomst politiek van zich laten horen.” Deze con clusie trok de Zuidafrikaanse bewind voerder van Namibië (Zuidwest-Afrika), administrateur-generaal rechter Steyn, gisteren kort voordat voor de laatste maal tijdens de vijf dagen durende ver kiezingen in Namibië de stembussen wer den gesloten. Nauwelijks vier weken later ontstonden opnieuw moeilijkheden toen op 2 april het interim rapport van de rijkseommissie van onderzoek naar het gebrek aan pa raatheid vóór de oktober-oorlog ver scheen. Het rapport zuiverde weliswaar Op 3 maart 1974 zei zij haar pogingen te willen staken. Zij was op te grote verhit terdheid en groepsbelangen gestuit. Op 4 maart liet zij zich echter overhalen nog een laagste poging te doen Eelt kritieke situa ti<' aan het „Golanfront" leidde er tenslotte toe dat er op 6 maart een nieuwe i'oalitiere gering kon worden gevormd. Met vrachtauto's werden de zwarte kiezers in Namibië naar de stemlokalen vervoerd. Gewapende militairen houden een oogje in het zeil. De leider van de tweede grote bevol kingsgroep, de Herrero’s, Ruruako, ook DTA-lid, legde er de nadruk op dat niet de VN, maar het volk van Namibië zelf moet uitmaken wat er met het land dient te gebeuren. iks en ien dat Verkeer nemen ioor ba- 1 er aan- ijke ge Amerika was een deel van haar leven. Herhaalde malen bezocht zij dat land waar zij veel van de wapens wist te verkrijgen die zij nodig zei te hebben om zich tegen een Arabische aanval te beschermen. Haar eerste reis als premier naar de VS was een persoonlijke triomf. De Amerika nen waren gecharmeerd door haar type en haar accent uit de tijd dat zij opgroeide in het midden westen. Haar Amerikaanse bezoeken wekten herinneringen op aan een dag in 1948 toen zij met 10 dollar op zak in New York aankwam om geld in te zamelen. Ben- Goerion zei daarover dat zij de geschiede nis zou ingaan als de vrouw die het geld bijeenbracht dat het bestaan van de staat mogelijk had gemaakt. Zelf zei mevrouw Meir enkele jaren gele den dat zij niet zo dwaas zou zijn zich zorgen te maken over haar plaats in de geschiedenis. „Ik heb in mijn leven zoveel zien gebeuren, met alle zorgen, moeilijkhe den en gevaren. Ik ben hier meer dan 50 jaar. Mijn kinderen en kleinkinderen zijn hier geboren. Wij zagen dingen tot stand komen en hebben een beetje daartoe kun nen bijdragen. Meer kan men niet wen sen”. voorman van de Democratische Turnhalle Alliantie (DTA), zei vrijdag: „Het volk heeft nu gekozen, tegen het geweld en voor de politieke oplossing van onze proble men.” met op de achtergrond schoten. De stem van sekteleider Jim Jones klinkt over alle andere geluiden heen. Hij maant moeders hun kinderen te kalme ren. „Moeders, houdt uw kinderen onder controle. Ze moeten met waardigheid sterven”, zo roept Jones. Verder valt te beluisteren hoe Jones moeders aanwij zingen geeft het vergif in de keeltjes van de kinderen te spuiten. Volgens een Amerikaan die aanwezig was bij het afdraaien van de opname, is het bandje niet erg lang. Kennelijk be gint het nadat Jones opdracht gaf tot de zelfmoord. De periode die het bestrijkt is niet vast te stellen, omdat de bandre corder klaarblijkelijk verscheidene ke ren in en uit werd geschakeld. In San Francisco zijn donderdag avond elf overlevenden van de massale zelfmoord aangekomen die gedag vaard zijn te verschijnen voor een rechtbank in verband met de moord op het congreslid Ryan en vier anderen. (Van onze redactie buitenland) MADRID ETA-Militar, de meest radicale vleugel van de Baskische af- scheidingsbewegeing ETA, is bereid in het openbaar te onderhandelen met de regering over een autonoom Basken land onder Spaanse vlag. Woordvoerders van ETA-Militar heb ben in een interview met het Baskische weekblad „Crash” verklaard dat het vrijwel onmogelijk is via de weg van het geweld een onafhankelijk marxis- tisch-leninistisch Baskenland af te dwingen. Waarnemers menen dat deze bewering van ETA-Militar, die een be langrijke stap terug betekent in het streven van de ETA, een ernstige crisis in de gelederen van de Baskische af scheidingsbeweging aan het licht brengt. In het interview menen de leden van de illegale politieke partij HASI, de politieke vleugel van ETA-Militar, dat het kabinet-Suarez alleen al op grond Turkije, dat met grote economische pro blemen kampt, vond veel begrip voor zijn verzoek om hulp aan de overige NAVO- landen. Maar de NAVO is niet het geschik te forum om over daadwerkelijke hulpver lening te praten, aldus de Nederlandse minister Chris van der Klaauw (Buiten landse Zaken). In dit communiqué wordt gewezen op het „fundamentele belang van economische en sociale vooruitgang voor de stabilisatie van de democratie”, hetgeen een duidelijke verwijzing in de richting van Turkije is. De Turkse bewindsman toonde zich na afloop tevreden, al zei hij: ..We hebben niet genoeg aan woorden, we rekenen op daden”. Na de dood van premier Esjkol in 1969 formeerde zij haar eerste kabinet. Het tweede kabinet-Meir werd gevormd na de verkiezingen van 1969, het derde in 1970 toen de rechts-nationalistische Gachal uit het nationaal kabinet was getreden uit protest tegen de aanvaarding van een be stand na de uitputtingsoorlog van presi dent Nasser aan het Suezkanaal. Begin 1973 kwam Golda tot de conclusie dat zij op haar leeftijd genoeg aan politiek had gedaan. Zij wilde zich terugtrekken op haar kibboets in de Negeb en het regeren aan jongere mensen overlaten. Men kon haar echter overreden te blijven. Zo kwam het dat zij zich weer inzette voor de natio nale verkiezingen die op 30 oktober zou den worden gehouden. Zij werd be schouwd als een zeker terugkerend pre mier. Toen brak echter op 6 oktober de oorlog uit die noodzaakte tot uitstel van de verkiezingen tot 31 december. De rol van „opperbevelhebber” tijdens de 18-daagse oorlog, welke oorlog diep ingreep in de wereldsituatie, leek wel goed te passen bij de kordate premier, die se dert lang de reputatie had een doorzetster te zijn. Maar die bloedigste oorlog sedert de onafhankelijkheidsstrijd deed de macht van haar onafgebroken aan het bewind zijnde arbeiderspartij slinken Er volgde een moeizame formatieperiode van mevrouw Meir. sprake zou zijn. De keuze was beperkt tot partijen die in sterke tot zeer sterke mate de huidige machtsstructuur in het land, de scheidingen tussen de bevolkingsgroepen alsmede de economische verhoudingen ook na de onafhankelijkheid willen hand haven. In de commentaren van de politieke lei ders die aan de verkiezingen deelnamen, kwam gisteren al tot uitdrukking dat het wel degelijk de bedoeling is dat het „parle ment” dat nu wordt samengesteld, ook internationaal een rol gaat spelen. Pastor Ndjoba, de leider van de Ovambo’s, die met ruim 400.000 mensen de grootste be volkingsgroep in Namibië vormen, en Stembus Namibië dicht, i

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3