STUDIEGROEPEN ONDERZOEKEN VESTIGINGSPLAATSEN Installatie WEGENSCHEMA WIJKERBROEK in de vishciij vergt veel grond veilingen beverwijk kort ijmonclnieuws Brandweer dankt hulpvaardige Wijk aan Zeeërs V erbrand ings waarde ten Begrafenis slachtoffers hotelbrand Recreatieplan Wijk aan Zee ar Ledenvergadering „Beverwijk” ging niet door flens Schietvereniging „De Vrijheid” SN r i 11 BEVER I 9 DECEMBER 19 7 8 ZATERDAG door Jan Piet Stokman ie ken. 10554 ir r - s' WIJK AAN ZEE. De groeien de onzekerheid bij actiegroepen over de werkelijke bestemming van een eventuele landaanwinst bij de noordpier, de zogenoemde kustaanpassing, wordt met de dag groter. Donderdagavond diende het PPR/PSP-raadslid Gerard van Ruyven tijdens de raadsver gadering een motie in. Hij eist van het college van Gedeputeerde Sta ten een opheldering over plannen om achter de zeedijk bij de noord pier een kolenvergassingsinstalla tie en/of elektriciteitscentrale te bouwen. ■mu, - Kolenvergassing in de IJmond levert 800 arbeidsplaatsen op (ADVERTENTIE) Het aldus gewonnen kolengas beschikt over een lage verbrandingswaarde. Uit de Noordzee wordt hoogcalorisch gas gewon nen en straks komt er (vloeibaar) aardgas uit Algerije. Daarvan ligt de verbrandings- Kolenvergassing is plotseling in de mo de gekomen. De plannen voor een derge lijke installatie bij de Groningse Eemsha- ven verkeren in een vergevorderd stadi um en studiegroepen zijn reeds bezig de mogelijkheden van installaties in de Rijn mond, IJmond en Vlissingen te onderzoe ken. Een vergassingsinstallatie van be scheiden omvang (een verwerking van 500.000 ton kolen per jaar) zal tien tot vijftien hectare vergen. De investering van 250 miljoen levert 200 tot 250 directe arbeidsplaatsen op. De Nederlandse Energie Ontwikkelings maatschappij streeft er naar de proeffa briek bij de Eemshaven in het begin van de waarde óók veel hoger dan de 8700 kiloca- lorieën per kubieke meter waarop onze gastoestellen zijn afgesteld. Als nu het kolengas wordt bijgemengd met Noord zee- en Algerijns gas ziet de Nederlandse gaswereld de toekomst zonnig tegemoet: ons Slochterenaardgastijdperk wordt ge rekt en omvangrijke ombouwprogram- ma’s van gasapparatuur bij de consument zijn overbodig. Volgens de directeur van de NEOM, dr. D. Jochems, zal Nederland over twintig jaar 20 miljoen ton steenkool invoeren uit Rusland en Polen voor het vergassen. Per jaar levert dat 32 a 40 miljard kubieke meter gas op en volgens het afzetplan van de Gasunie bedraagt die hoeveelheid bijna driekwart van het rond 2000 te verwachten verbruik van gas. Strand en duinen bij de noordpier en Hoogovens waar een kustaanpassing zou kunnen komen. (foto persbureau De Boer) 1. Recreatiegebied wordt op geen enkele wijze aangetast. 2. De ruit van de kruising Rijksweg 16 en Verlengde Coentunnelweg wordt veel gunstiger geprojecteerd. 3. Voor Heemskerk ontstaat het grote voordeel dat de wens om de Coentunnel weg verdiept aan te leggen veel beter kan worden gerealiseerd omdat technische be lemmeringen door die verschuiving wor den opgeheven. Een bijkoment voordeel voor Heemskerk is dat door die verdie ping van die weg niet alleen de geluids hinder wordt beperkt, maar tevens 700 extra woningen kunnen worden gereali seerd. Bovendien leidt die verdieping tot een aanzienlijk financieel voordeel i.v.m. het vrijkomende zand. 4. Groene zone wordt niet aangetast omdat die toch pas bij Vuurlinie begint. CDA-woordvoerder mr. L. Schram zette de voordelen van de verschuiving van de wegen donderdagavond tijdens de raads vergadering nog even op een rijtje. Voor de duidelijkheid laten we ze hieronder volgen: Ombudsman. De ombudsman houdt dinsdag 12 december van 19.30 tot 20.30 uur weer spreekuur in het buurthuis „De Lichtboei” aan de Heemskerkse Maas straat „De Schans” In het buurthuis „De Schans” wordt vrijdagmiddag 15 decem ber van vier uur af de Walt Disneyfilm „Die rare, gekke rotkat” vertoond. Die vrijdag zijn er s’ avonds weer kien- wedstrijden in het buurthuis. De bloemen werden zelfs goed betaald. De tros chrysanten brachten het tot 360 cent per bos, de geplozen chrysanten no teerden van 50 tot 70 cent per stuk. Anjers bleven de hele week hangen op een prijs van 30 tot 35 cent per stuk. Voor de tros anjers werden prijzen gevraagd van 190 tot 360 cent per bos. Rozen varieerden van 40 tot 80 cent per stuk. De babyroos noteerde 15-42 cent. Bij de potplanten lie pen de cyclamens in prijs op tot tien gul den per stuk. Wat hulst met bes kondigden nu reeds de kerstdagen aan. BEVERWIJK Van de Heemskerkse en Haarlemse collega’s kreeg brandweer commandant D. Black het verzoek om de inwoners van Wijk aan Zee, die zich tij dens de brand in hotel „Trio”, vorige week zaterdagnacht, zo hulpvaardig hadden op gesteld, te bedanken. Veel burgers kwa men die nacht met koffie en eetwaren aandragen. Brandweercommandant Blok ziet geen kans om langs alle deuren van de badplaatsbewoners te gaan en verzocht ons dan ook op deze plaats de dank van de korpsen over te brengen Ondanks de nogal korte maar strenge winter gaf de groentenveiling veel produk- ten te zien. De winterartikelen speelden natuurlijk de hoofdrol. Er was vrijdag een aanvoer van 17.000 kilo prei. De prijzen kwamen wel onder druk van het „dooien de” weer te staan. Woensdag werd er nog tot 180 cent per kilo betaald en vrijdag lagen de prijzen van 72 tot 110 cent per kilo. Er was slechts een klein aanbod van andijvie, 2500 kilo, waarvoor tot 145 cent werd betaald. De prijzen waren vrijdag: andijvie 92-144, boerenkool 21-51, bospeen 155, selderij 15-85, breekpeen 12-23, groe nenkool 42-44, knolselderij 35-64, peterse lie 85-73, prei 72-110, uien 12-37, waspeen 43-70 en spruiten 77-85. (Van een medewerker) IJMUIDEN. An de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 6.730 kg tong, 144 kisten tar bot en griet, 903 kisten kabeljauw, 187’ kisten wijting, 679 kisten schol, 125 kisten schar, 35 kisten diversen. Prijzen in gul dens. HEEMSKERK. De tien beste schut ters van de schietvereniging „De Vrijheid” waren deze week: H. T. Derksen 95 punten, Q. M. Ryke 92, A. W. Schoehuis 90, H. Tomas 86, H. J. Koper 84, P. C. Blom 83, J. W. Langbroek en ,H. J. v. Leen 82, R. P. Hogervorst en W. Kooistra 80. Totaal: 854 punten. Er kunnen nog enkele nieuwe leden wor den geplaatst. Op 14 december komt de schietvereniging uit Hoogkarspel op be zoek. BEVERWIJK. De uitvaartdienst van de twee slachtoffers van de hotelbrand te Wijk aan Zee zal dinsdagmorgen om 10.30 uur in de Jozefkerk aan de Laan der Nederlanden worden gehouden. De ter aarde bestelling van de heer Piasocki vindt daarna plaats op de begraafplaats Duinrust. Het stoffelijk overschot van de heer Farina zal dan naar Italië worden overgebracht voor begrafenis aldaar. ZO ZIET HET WEGENSCHEMA INDE WIJKERBROEKPOLDER ER UIT. Open bare Werken en het Grondbedrijf van de gemeente Beverwijk vervaardigden deze werktekening van dat deel van de polder waar gebouwd zou kunnen worden. Boven ziet u het klaverblad dat toegang geeft tot de Verlengde Coentunnelweg, richting Zaandam en Westelijke Randweg Bever wijk, en natuurlijk de rijksweg naar Alk maar. De besommingen waren: KW 206 ijm 207 ƒ4.200, SCH 256 18.900, UK 17 UK 48 ƒ7.200, UK 18 UK 20 3.000, UK 135 UK 145 ƒ5.290, WR 51 WR 70 8.300, WR 136 WR 226 ƒ8.500, verder acht Texelaars en één IJmuidenaar met totaal ƒ185.000 aan besomming. BEVERWIJK. Aan de agenda van de commissie voor recreatie-aangelegenhe- den, die dinsdag 19 december van 19.30 uur af vergadert in het Stadskantoor, wordt toegevoegd een bespreking van het interimrapport „Recreatieplan Wijk aan Zee”. sr W Pol nstede (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De voetbalvereniging „Beverwijk” hield donderdagavond een vergadering met de bedoeling de statuten te wijzigen. Toen men de aanwezigen ging tellen bleek het aantal leden statutair te klein om het voorstel in stemming te kun nen brengen. De vergadering is nu uitge steld tot, vrijdag 5 januari. 5 BV. vra <S en I havenstfi ’el.: 025! I uur 0< De gaswereld neigt naar een vergas- singsmethode waarin de kolen worden verbrijzeld tot stukjes van één tot vijf mm en onder toevoeging van water ver brand. Er ontstaat dan een mengsel van koolmonoxyde en stikstofoxyde en wat olie. Bij dit proces treedt geen waterver ontreiniging op. Het afval (grote hoeveel heden) bestaat uit een korrelig basalt, dat geschikt kan zijn voor bijvoorbeeld dijk verzwaring en wegenaanleg. Plattelandsvrouwen. De Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Beverwijk, houdt donderdag 14 december de kerstvie- 1 ring in de gereformeerde kerk aan het Moensplein. Medewerking aan het pro- gramma verleent mevrouw Mienes-Breg- man. Aanvang half acht. Nieuwjaarsreceptie. Het gemeente bestuur van Heemskerk houdt de traditio nele nieuwjaarsreceptie op 3 januari in „De Vrijburcht”. Uit de gegevens blijkt dat bij de zeeha vens installaties komen die per jaar zeker 2 tot 3 miljoen ton steenkool moeten ver gassen wil de installatie rendabel zijn. Een IJmond-vergassingsinstallatie heeft dan niet genoeg aan een verbrandingsunit voor 500.000 ton kolen per jaar en zal zeker vier units moeten krijgen. Dat bete kent zo’n 40 tot 60 hectare grond. t voor a ren standige >n: Verms Tel. 02 .x' Geen spreekuur. In verband met de begrotingsbehandeling houden burge meester en wethouders van Heemskerk maandag 11 december geen spreekuur. jaren tachtig in gebruik te nemen. Dat zal dan tevens het sein zijn voor een geweldige ontwikkeling op het gebied van de steen- koolvergassing. De steenkoolvoorraad in de wereld is bijzonder groot: 1000 miljard ton, waarvan zeker 640 miljard ton gewon nen kan worden. Er is dus meer steenkool dan olie en gas. De aardgasbel in Neder land raakt ooit op en met die gedachte in het achterhoofd zijn de NEOM, de Gasunie en de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland koortsachtig bezig onderzoekingen te plegen naar de meest efficiënte methode van het winnen van gas uit steenkool. Wie over kolenvergassing praat, denkt niet aan kleine gemeentelijke bedrijfjes, maar aan op olieraffinaderijen gelijkende installaties, die nabij grote wateren vele tientallen hectare grond in beslag zullen nemen. Groot en diep vaarwater is belang rijk want de massale aanvoer van al die duizenden tonnen steenkool per dag vraagt grote schepen, die ook kunnen wor den ingezet om de grote hoeveelheden af val (basalt) die ontstaan bij het zuiveren van de zwavel uit het gas, te verwijderen. Een steenkoolvergassingsinstallatie is beslist niet nieuw in Nederland. De kleine gemeentelijke energiebedrljfjes in ons land hielden zich in het verlederi ook al met het winnen van gas uit steenkool be zig. Een nogal milieu-vervuilend karwei, want de vrijkomende zwavel verdween frank en vrij via de schoorsteen! In een moderne vergassingsinstallatie wordt de zwavel, die de steenkool rijk is, niet meer uitgestoten via de schoorsteen, maar ge wonnen. Voor de Nederlandse economie een belangrijk gegeven: de nationale che mische industrie importeert jaarlijks 350.000 ton zwavel, zo meldt de NEOM. Per 1 kg.: tarbot 17,37-16,81, grote tong 16,60-16,49, groot middel tong 16,06-15,77, klein middel tong 10,78-10,38, tong één 7,79-7,56, tong twee 7,74-7,24. Per 40 kg. tarbot 495-282, griet 226-153, kabeljauw één 120, kabeljauw twee 148-100, kabel jauw drie 110-90, kabeljauw vier 100-84, kabeljauw vijf 92-64, schol één 108-100, schol twee 108-94, schol drie 98-80, schol vier 86-76, wijting drie 82-55, schar 67- 38, krab 56-41, bot 34-27, steenbolk 29, haai 76, kuit 132. t Commissievergadering. De Bever- wijkse commissie voor sociale Zaken en volksgezondheid uit de raad vergadert maandag 11 december van 19 uur af in het Stadskantoor. Op tde agenda staat een be spreking van de prioriteitenlijst voor 1979 en de subsidie aan de commissie voor lichamelijk gehandicapten IJmond. BEVERWIJK. Hoewel de aanvoer niet bijzonder groot was, werd er aan de bloemenveiling toch wel een grote ver scheidenheid aan produkten aangevoerd waarvan de prijzen niet onder winterse druk kwamen te staan. S

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7