COJUiBOBOIS r :li Sheraton Schiphol Inn SHERATON HOTELS INNS WORLDWIDE E-10, KRUISWEG 495,2132 NA HOOFDDORP Bij Sheraton weten ze wat verwennen is Ook met Kerst: Haarlemmerliede wil geen naaktrecreatie „Spaarnwoude” begint volgend jaar met inrichting dierenweide Stoffelen: grenscorrectie lost voor Haarlem niets op Nog geen ander onderdak voor bewoners Zorg vrij” 1 interlübke Waarom interlübke niet alleen het oog streelt maar ook met verstand bekeken moet worden. Voorbeeld: >antro< sr? 02503-15851 Kerstmis thuis 9 IJMOND DECEMBER ZATERDAG 19 7 8 9 naking Oude Groenmarkt 20-22, Haarlem, tel. 023-310220 of tien is die proef van het Insti tuut voor Veeteeltkundig Onder zoek achter de rug. Reden voor de plannenmakers zich te gaan be zighouden met de definitieve in richting van het gebied als dieren weide. Een doel dat steeds voor ogen heeft gestaan vanaf de aller eerste opzet van het recreatiege bied. speciaal voor u van een avies voorzien. Komt u eens geheel vrijblijvend naar onze interlübke show kijken en laat u adviseren. Dit zijn slechts enkele van de goed tot hun recht wanneer vele kenmerken die voor alle onze ervaren binnenhuis- interlübke programma's gelden, architekten deze meubelen Goede woonideeën leveren is niet alleen een kwestie van goede smaak, er komt ook veel vakmanschap bij kijken, interlübke meubelen komen pas (Van onze streekredactie) SPAARNWOUDE. Over een half jaar zal een begin worden gemaakt met herinrichting van de boederij Zorgvrij en het omrin gende land in de nabijheid van de Genieweg te Velsen. Boerderij en belendende hectaren behoren tot het deelplan Buitenhuizen van het recreatiegebied Spaarnwoude. Veertig hectare weidegrond is nu al omheind en wordt gebruik voor een kruisingsproef met diverse schapenrassen. Over een maand (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Ze hebben ons het werk afgenomen, nu moeten we ook het huis uit. Nee, leuk is het allemaal niet.” Dat is een van de reacties van mevrouw Hoogzaad die met echtgenoot en twee kinde ren de boerderij Zorgvrij be woont. Rond de hofstede aan de Spaarndammerweg te Velsen be gint het recreatiegebied volgend jaar met de inrichting van een dierenweide. Het huis moet op 1 juli ter beschikking komen van de aan te trekken bedrijfsleider. (ADVERTENTIE) Zorgvrij wordt omgetoverd tot recreatieve boerderij □eren wi (ADVERTENTIE) I® al. 023- op de landelijke herindeling. In ■na, eau! in unieke lancierin- Bemidde- ook aan Het beheersbureau van Spaarnwoude schrijft in een nota van uitgangspunten dat de hoofdzakelijk in steden wonende bevolking steeds minder vertrouwd raakt Op 23,24.25 en 26 december bieden wij u de mogelijkheid tot het afhalen van onze befaamde gevarieerde hors d'oeuvresa/ 15.-per persoon. Telefonische bestellingen tot en met 21 december, toestel 261 tie. Men moet wel tot zich door laten dringen dat alle andere provincies een andere mening zijn toegedaan. Het is natuurlijk onmogelijk om voor het hele land een hervorming door te voeren, met uitzondering van Noord-Holland”. met dieren en het leven op de boerderij. Om aan dat gemis tegemoet te komen wil men Zorgvrij ombouwen tot een recreatie- boerderij. Anders dan andere hofsteden in het gebied behoeft Zorgvrij niet bij te dragen aan het zogeheten landschappelij ke effect. De recreatieve functie telt ook zwaarder dan de educatieve. Zorgvrij ligt op grotere afstand van de omringende steden dan voor de plaats van een kinder boerderij normaal is. Met zo'n instelling willen de plannenmakers de recreatie- boerderij dan ook niet vergelijken. Vanwege het recreatieve karakter van het toekomstige Zorgvrij staat niet voorop dat het te houden vee een zo hoog mogelij ke opbrengst moet waarborgen. Naast melkkoeien moeten op de boerderij ook zeldzame huisdierrassen als Lakenvelder runderen en Veluwse heideschapen, paar den, geiten en varkens worden onderge bracht. Aan deze oude rassen moet de inrichting van de bedrijfsgebouwen wor den aangepast. Op het erf moeten hokken worden gebouwd zodat kinderen kippen, konijnen en ganzen kunnen aanhalen. Bij een op recreatie gericht bedrijfsvoering zijn gebouwen als potstal en hooiberg on misbaar. Voor een goede exploitatie zijn naast de bedrijfsleider nog zeker twee man noodzakelijk. Het is de bedoeling dat de aan te trekken beheerder midden vol gend jaar in Zorgvrij trekt. Als het deelplan Buitenhuizen gereed is zal het terrein binnen de waterpartijen tachtig hectare omvatten waarvan ruim de helft weidegrond is. Bezoekers moeten de dieren in hun normale gedragingen van zo kort mogelijke afstand kunnen gadeslaan. De drie hectaren die in Buitenhuizen nu nog gebruikt worden door eigenaren van modelvliegtuigjes behoren ook tot de die renweide zodat de piloten-op-vaste-bodem naar elders zullen moeten verhuizen. De inrichting van de dierenweide moet geheel los worden gezien van de uiteindelijke bestemming van het deelgebied Dijkland dat ligt tussen Halfweg, Spaarnwoude en Penningsveer. Het beheersbureau van het recreatiege bied in ontwikkeling schat dat volgend jaar een bedrag van honderdduizend gul den nodig zal zijn. Geld dat besteed wordt aan voorbereidings- en aanloopkosten zo als beloning voor de architect en de aan schaf van jongvee. Het bed in vele maten en uitvoeringen lijkt te zweven, werkt daar door optisch lichter. ’kt. LEU- weekens Br o.nr ilieu, zo n make schouw iekavor Br. o. n 3d milie MIS wi miselijk r. Br. i Electro- 3-5 te draad- as 37 jr. vaste karakt iw tot 40 >079 aan T-d’UNI- i. Erkend nzaam'’ zoekt u eekend 1. Omg o. nr ’erseus Je: Joh door d( e bemid '-relatie idige be en wij d( man m'n vader opvolgde als bedrijfslei der. Het hele gebied is in verandering en we wisten ook wel dat we moesten verhuizen maar dat kunnen ze toch wel anders aan pakken? Met wethouder Van Heel in Vel- sen hebben we al een gesprek gehad en ook met huisvesting. Binnenkort moeten we er weer heen. Misschien dat we een kans maken op een vervallen boerderij aan de Oostlaan. De gemeente is eigenaar maar weet niet of het pand moet worden gesloopt dan wel worden opgeknapt. Mijn man wil hem zelf wel in orde ma ken. We willen liever niet naar de stad verhuizen. Hier heb ik de ruimte voor de huisdieren. Ik heb drie schapen, geiten, konijnen, een poes en een hond.” De Velsense wethouder Van Heel-Mon- tijn vroeg vrijdagochtend in een bestuurs vergadering van „Spaarnwoude” speciale aandacht voor de situatie van de familie Hoogzaad. Met name in de sollicitatiepro cedure voor de aan te trekken beheerder achtte zij het juist de belangen van de huidige bewoner van Zorgvrij zwaar te laten tellen. Het bestuur was dat met haar eens. Veel praktisch nut heeft dat echter niet. Mevrouw Hoogzaad: „Ik denk niet dat mijn man zal solliciteren. Uiteindelijk is hij landbouwer geweest. Hij weet wat van dieren maar voor die functie van beheer der zoeken ze toch iemand anders.” „Begin november kregen we een brief van de Stichting Beheer Landbouwgron den die eigenaar is van de boerderij en bijna alle gronden in „Spaarnwoude”. We zouden al per 1 januari uit huis gemoeten hebben, met een uitloopdatum tot 1 febru ari. Dat is wel een beetje kort dag natuur lijk. Drieënhalf jaar geleden is mijn man, die nu 45 jaar is, opgehouden met zijn werk als landbouwer. Tot ons grote ver driet is hij toen vijf maanden werkloos geweest. Sindsdien werkt hij bij de ge- meentereiniging van Velsen. Zelf ben ik in deze boerderij geboren. Tien jaar geleden ben ik hier weer komen wonen toen mijn □u graag JW ont- rt verlan- i de toe- joeds te gezond, uurliefh asse en ’s. Kind gen. Als op ong s zit, dar sen reac o (o.e.r scheiden t genoeg jn welke MAN wil ld verlos- 854 55 jr. sn kinde- schaafde Evt. in- oongele- Br.o.nr Schrijfbureautje of werkblad kompleteren het geheel. Lichtkoof boven kastje -en bedden, tevens afiegplank. waarde te hechten aan het Noordzeeka- naalgebied als eenheid. Ook Wiegel erkent het belang daar van, maar hij liet uiteindelijk de noord- zuidsplitsing toch prevaleren, omdat daardoor de kustgemeenten in één pro vincie verenigd blijven en het woon- werkgebied Kennemerland-IJmond en de overloopgemeenten in het noorden niet wordt gesplitst. Het nadeel dat Kennemerland op die manier wordt afgesneden van de NORON-lokatie in Haarlemmermeer (waar ook Haarlem mers moeten komen wonen) wil de mi nister van Binnenlandse Zaken eventu eel oplossen door de grens tussen de Kennemergemeenten en Haarlemmer meer te wijzigen. Met andere woorden: een stuk grond van de Haarlemmer meer afnemen om daar woningen voor Kennemerland te bouwen. De laatste tijd zijn er stemmen opge gaan voor zo’n grenswijziging, wanneer Haarlemmermeer in de NORON nieuwbouw onvoldoende plaats zou willen maken voor woningzoekende Haarlemmers. Stoffelen wil zich niet in deze discussie mengen. Hij wijst echter met nadruk op de inhoud van de Ver- stedelijkingsnota, waarin wordt gesteld dat de Haarlemmermeer moet dienen als bouwplaats voor woningzoekenden uit Noord-Hollland. Volgens Stoffelen is uit de Kamerdiscussies over die nota duidelijk naar voren gekomen dat Haarlem daarbij niet uitgesloten kan worden Bovendien staat als een paal boven water dat minister Beelaerts-Van Blok land niet toe zal staan dat Haarlemmer meer beperkingen op zal leggen die niet in zijn plannen passen. Binnenkort zal hij in een eerste commentaar laten we ten hoe hij over de gang van zaken denkt. Het ministerie wacht nog op een advies van de Rijks Planologische i lem eilijkhe- oilet of BV., 96 Deze Kerstspecialiteit serveren wij op 1 e en 2e Kerstdag 1978 vanaf 19.00 uur. Prijs 100,- per couvert. Kindermenu 35,-. Muzikale omlijsting. De bar is geopend va. 17.00 uur. A la carte dineren is ook mogelijk. Reserveert u tijdig, vraagt u naar toestel 261 Commissie over het streekplan Meer landen, waar Haarlemmermeer deel van uitmaakt. Stoffelen ziet niet in hoe men in een uiterste geval woningen voor Haarlem mermeer zou kunnen redden door een stuk van Haarlemmermeer af te pik ken. „Gesteld dat men eraan zou begin nen, dan duurt het minstens vier, vijf jaar voor zo’n grenswijziging er door is. Dat kan geen effect meer hebben op de plannen voor de woningbouw in het NORON-kader”, aldus Stoffelen. Daar komt nog bij dat men er in Den Haag wellicht weinig voor voelt om zo’n grenscorrectie toe te passen, vooruitlo pen^ dat geval zou men moeten wachten op de goedkeuring van de herindelings- plannen, voor er tot een grenscorrectie kan worden overgegaan. In Noord-Holland werkt een Werk groep (met vertegenwoordigers van on der andere provincies, gemeenten en Rijk) aan een rapport over de Noord- hollandse situatie. Dat zal voor 15 janu ari aan Wiegel worden aangeboden. Het provinciaal bestuur heeft vervol gens tot maart de tijd om te reageren. Stoffelen wil dat de Tweede Kamer commissie na het bekend worden van Wiegels definitieve plannen het land in trekt, om iedereen in de gelegenheid te stellen in te spreken. Pas daarna zou de behandeling in de Kamer plaats moe ten vinden. Stoffelen: „We paoeten voorkomen dat de reacties van de werkgroepen van de provinciale bestu ren als de totale inspraak wordt gezien. Alle mensen moeten de gelegenheid krijgen hun mening te geven Daarbij denk ik aan een procedure zoals die bijvoorbeeld voor een belangrijke pla nologische beslissing plaatsvindt THEO KLEIN Er wordt al ettelijke jaren gesproken over de bestuurlijke hervorming van ons land en de daarmee gepaard gaan de herindeling van provincies (en grote re gemeenten). De Gaay-Fortman, voorganger van Wiegel, kwam met een plan voor 24 nieuwe provincies. Kenne merland had hij daarin een zelfstandi ge positie toegedacht. Wiegel haalde daar echter de bezem doorheen, liet onder andere de provincie Kennemer land vallen en kwam uit op een aantal van 17 provincies. Het ziet er naar uit dat hij daarmee een haalbare kaart in de hand heeft. Zowel VVD als CDA denken in dezelfde richting. Veel meer provincies wordt een te kostbare zaak. De hele Kamer dringt vooral aan op een duidelijke herverdeling van de be voegdheden tussen gemeenten, rijk en provincies (decentralisatie), voor men tot een nieuwe indeling van de gebie den over kan gaan. SE BA- van 8 str. 26. nieuwe 3AVANS 1000 tot irate col- tour- en mon IJ. ourgTTel De Partij van de Arbeid wijst het plan-Wiegel af. „Het is vlees noch vis. Het is volstrekt onduidelijk wat er van de herverdeling van bevoegdheden te recht moet komen en met 17 provincies krijg je toch nog te grote bestuurlijke eenheden. Wij denken aan tussen de 20 en 30 provincies”, aldus Stoffelen. Ook voor de oppositie is het geen probleem dat Noord-Holland wordt gesplitst. Hoe de Partij van de Arbeid dat zich dan voorstelt is niet glashelder. Volgens Stoffelen zou er in die opzet echter ook geen plaats zijn voor een kleine provin cie Kennemerland. De Partij van de Arbeid is daarnaast geneigd meer SPAARNWOUDE. Naakt recreëren in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude zal er voorlopig niet van komen. Voor wat het eerste half jaar aangaat lijkt dat geen wereldschokkend probleem maar ook óp iets langere termijn blijft naaktloperij binnen de gemeente verboden. Burgemeester IJsselmuiden deelde dit vrijdag mee in een bestuursvergadering van de stichting recreatiegebied Spaarnwoude. Een groot deel van 2700 hectare die dat gebied beslaat ligt binnen de gemeentegrenzen van Haarlemmerlie de. Het is IJsselmuiden inmiddels gebleken dat de raadsmeerderheid er niet voor voelt de betreffende verbodsbepaling in de algemene politieverordening naar de geschiedenis boeken te verwijzen. Een van de andere partners in het stich tingsbestuur, Amsterdam, heeft „Spaarn woude” namelijk gevraagd een terrein binnen het recreatiegebied aan te wijzen voor „ongeklede recreatie”. Ook de Fede ratie van Naturistenverenigingen heeft zo’n verzoek ingediend. Het beheersbu reau zal zich buigen over beide aanvragen en het bestuur vervolgens van advies die nen. In het bestuur van de stichting zitten naast de provincie Noord-Holland de ge meenten Amsterdam, Velsen. Haarlem, Haarlemmermeer en Haarlemmerliede/ Spaarnwoude. Tezamen betalen zij ook de helft van de jaarlijkse kosten van beheer en onderhoud, het rijk draait op voor de andere vijftig procent. De overheid in Den Haag betaalt in zijn geheel de kosten van grondverwerving en basisvoorzieningen. Het stichtingsbestuur besloot akkoord te gaan met het voorstel in het deelplan Oos- terhoek nabij de ijsbaan een terrein aan te wijzen voor hondendressuur. Vanwege de drukke verkeerswegen en hoogspannings- leidingen is dat deelplan niet geschikt voor intensieve recreatie. Vandaar dat men be reid is zes verenigingen die daarom ge vraagd hebben een gebied van vier hectare toe te wijzen. Op aandringen van de Vel sense ambtenaar Van der Burg zal beke ken worden of die clubs voor het terreinge- bruik een vergoeding moeten betalen. De verschillende clubs zullen het ook met elkaar over het terreinbeheer eens Lange, gestrekte hand grepen versterken de lijnen van dit programma. ROYALE :hten var 'caravans b merker schillende in onze SKOP(b> 234 (4 lij-' huis, tel iWERK gelwerk rk. Tel moeten worden. De stichting is niet bereid de hectaren ter beschikking te stellen aan een of enkele van de dressuurverenigin- gen. „Voor allemaal of voor geen”, was het standpunt van de Amsterdamse vertegen woordiger Luirink. Het hoofdstedelijk be stuur maakte ook een kritische kantteke ning bij de ruwe opzet voor het kampeer terrein in het deelplan Houtrak. Gezien het verwachte exploitatietekort gaf Amster dam in overweging de gebouwen op het terrein maar wat minder luxueus te ma ken. Velsens wethouder Van Heel kon IJssel muiden gerust stellen waar het berichten betrof dat de IJmond-gemeente een deel van het recreatiegebied voor industrieves tiging wil hebben. „Het was een suggestie die is gedaan tijdens de begrotingsbehan deling. Die is zeker het studeren waard maar van wensen van de gemeente Velsen is geen sprake”, aldus de reactie van het enige vrouwelijke bestuurslid van „Spaarnwoude”. De commissie die onder leiding van bur gemeester IJsselmuiden moet gaan bekij ken hoe de boeren betrokken kunnen wor den bij het toekomstige beheer v&n Dijk land is nog niet bijeen geweest. CRM- vertegenwoordiger Heyligenberg maakte in oktober al het voorbehoud dat het mi nisterie met de gekozen opzet zou instem men. De staatssecretaris heeft nog geen beslissing genomen. Vandaar dat de werk groep waar Heyligenberg ook in zit, nog niet vergaderd heeft. t Parfait ijs met verse bosaardbeien Mokka en bonbons Gerookte forel omwikkeld met gerookte zalm, mierikswortelsaus, toast en boter Vogelnestjessoep Gepocheerde tarbot met kreeftensaus Een verfrissende tussendrank Gebraden kalkoen met een vulling van kastanjes en truffelsaus (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. „Het wordt tijd dat het bestuur van Noord-Holland zich realiseert dat zijn idee voor het behoud van de bestaande provincie geen haal bare kaart is. De kans dat Noord-Hol land in de huidige vorm blijft bestaan is vrijwel nihil”, aldus het PvdA-kamerlid Piet Stoffelen. Hij is de binnenland- specialist in de fractie van de Partij van de Arbeid en volgt als Noordhollander nauwkeurig de gang van zaken in de provincie. Noord-Holland speelt vol gens hem gevaarlijk spel door stug vast te houden aan het uitgangspunt dat de provincie niet in tweeën mag worden gedeeld. „Het provinciaal bestuur zou er beter aan doen aan te geven hoe men de reorganisatie verwezenlijkt wil zien, wanneer de plannen van Wiegel toch doorgaan”. Gebeurt dat niet dan be staat de mogelijkheid dat Noord-Hol land zich in de discussies verder buiten spel plaatst, zo redeneert Stoffelen, om dat ook de Kamer, die uiteindelijk het laatste oordeel over de reorganisatie plannen moet vellen, dan geen Noord- hollands handvat heeft waar ze zich aan vast kan houden. Zoals bekend wil minister Wiegel van Binnenlandse Zaken Nederland in 17 provincies verdelen. Noord-Holland moet in die opzet in tweeën worden geknipt. Een noord-zuidsplitsing, waar door Kennemerland bij Noord-Hol- land-Noord wordt ingedeeld en Haar lemmermeer bij Amstelland wordt ge trokken. Noord-Holland is daar fel te gen. Het provinciaal bestuur vindt dat de provincie in zijn huidige vorm moet blijven bestaan, met meer mogelijkhe den voor de gewesten als een vierde bestuurslaag tussen gemeenten en de provincie. Stoffelen: „Met dit stand punt plaatst Noord-Holland de Tweede Kamer in een bijzonder moeilijke posi-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9