AZ-trainer Kessler kritiseert hard spel Ajax: Wetzel: Neeskens niet m interland HAARLEM TE BEHOUDEND TEGEN FC DEN HAAG „Niet terug naar FC Amsterdam” JB Zwartkruis: Onbegrijpelijk Opening Tempo Seizoenproduktie MAANDAG DECEMBER 19 7 8 1 1 ,:W •I 4.— Profclubs leden gezichtsverlies Niet gerekend Zie verder de derde sportpagina op nederlaag’ (Van onze sportredactie) ■it Johan Neeskens: absent Piet Huyg: gelijkmaker (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Zelfkritiek is veel coaches van verliezende formaties volledig vreemd. Dat George Kessler daar geen uitzondering op vormt, bleek na de 1-2 nederlaag van AZ in de Alkmaarderhout tegen Ajax. De AZ-oefenmeester, die doorgaans in zijn nabeschouwing tot genuanceerde uitspraken pleegt te komen, viel na afloop van deze tot topper gebombardeerde confrontatie echter volledig uit zijn rol. Vooral de manier, waarop de ambitieuze club van de gebroeders Molenaar weer op zijn plaats werd gezet na een reeks van overwinningen, was voor de grijze eminentie een moeilijk te verteren zaak en vormde tevens aanleiding voor felle kritiek op het spel van de Amsterdamse equipe. „Ajax heeft tegen ons naar alle middelen gegrepen, die het tot zijn beschikking had, om AZ uit zijn spel te halen. Met veel schoppen en trappen is de ploeg daar in geslaagd. Een ding hebben we vanmiddag van dit Ajax wel geleerd en dat is dat we ons in dit soort wedstrijden zelf ook harder moeten gaan opstellen,” aldus de zeer geïrriteerde Kessler. Dat AZ improductief bleef was dan ook voornamelijk het gevolg van het weinig gevarieerde aanvalsspel en het uitsteken de werk van poortwachter Piet Schrij vers, die een paar maal, o.m. bij acties van Peter Ressel en Kurt Welzl (reeds na twin tig minuten in het team gekomen voor Henk van Rijnsoever), de Alkmaarders van treffers afhield. moeilijkheden kwam. Toch kwam Ajax op een voorsprong, waarvoor in feite Taha- mata verantwoordelijk was. De kleine Amsterdammer lokte op de huid gezeten door Metgod een strafschop uit, die door Clarke onberispelijk werd verzilverd. Piet de Visser propageert het aanvallen de voetbal, omdat hij van mening is, dat dat alleen de toeschouwers nöar de stadi ons doet terugkeren. Vandaar ook, dat hij teleurgesteld is in collega-coaches die slechts het resultaat voor ogen hebben. „Het is misschien stom gezegd, maar ik heb vorige week, toen we met 7-1 van AZ’67 verloren, meer genoten dan van de wedstrijd tegen Haarlem. Het spel ging toen op en neer, het publiek kreeg attrac tief voetbal te zien.” Hoewel FC Den Haag op een incidenteel succesje na tot nog toe weinig in het oog springende resultaten heeft geboekt, blijft De Visser volharden in een offensieve tac tiek. Dit in tegenstelling tot Barry Hughes, die van mening is, dat zijn ploeg pas aan attractief voetbal kan gaan denken, als men ver genoeg verwijderd is van de onderste plaatsen. Overigens een standpunt, dat de meeste eredivisietrainers hanteren. In zijn streven een gelijkspel uit de mod der van het Zuiderpark te halen, had Hug hes een zeer defensief concept uitgedok terd. Van den Berg en Melgers dienden in hun functie van ausputzer fouten te corri geren van de verdedigers, Masefield, Ver- FC Amsterdam-voorzitter Dé Stoop, die zijn spits in eerste aanleg deze week al had willen terughalen: „Eerst maar eens afwachten hoe de zaken zich hier ontwikkelen. Voorlopig is de trainer nog steeds ziek.” Wetzel opnieuw: „Als Van der Hart blijft, vertik ik het om weer voor FC Amsterdam te gaan spe len. Desnoods schakel ik de WCS in of maak ik er een rechtszaak van.” kaik en Van Leen en vier middenvelders (Huyg, Haar, Reuser en De Kip). Beek (hij verving de geblesseerde Böckling) tenslot te had als voornaamste taak de opbouw bij Den Haag al in een vroeg stadium te ver storen. Beek liep zich het vuur uit de sloffen, maar had daardoor geen lucht meer om ook nog eens voor gevaar te zorgen voor het doel van Galjé. Doordat hij weken op de bank heeft moeten zitten, miste Dick Beek gisteren vooral in de eerste helft wedstrijdritme en een goed balgevoel. Den Haag had het dan ook aan een blunder van de enige Haar lemse aanvaller te danken, dat het al in de zesde minuut kon scoren. Hoekema profi teerde van een stuntelige actie van Beek door hem de bal af te nemen en meteen door te passen op Van Leeuwen. André Wetzel kreeg vervolgens de bal goed aan gespeeld door Van Leeuwen en liet Boers- ma kansloos, 1-0. De équipe van Barry Hughes kreeg ech ter onverwachts hulp van de Haagse doel man Hans Galjé. Hij beoordeelde een voorzet van Frank van Leen verkeerd, waarop Pieter Huyg zijn lengte in de strijd gooide en inkopte, 1-1. Haarlem putte moed uit de gelijkmaker. Het was zelfs bijna op 1-2 gekomen, ware het niet, dat de knap ingeschoten vrije trap van Frans Reuser zijn einde vond op de lat. In de 63e minuut had FC Den Haag voor de tweede keer in korte tijd geluk. De goed spelende Jos Jonkeï- tikte de bal uit een vrije trap kort na de vrijstaande Romeo Zondervan, die via het been van Piet van den Berg inschoot, 2-1. Een domper voor Haarlem, dat voor de tweede keer tegen (Van onze sportredactie) ZEIST. Na tweeënhalf uur discussiëren heeft de bondsvergadering van de KNVB zaterdagmiddag het besluit om met ingang van 1 juli 1979 shirtreclame in te voeren vernietigd. Het machtigste college binnen de voetbalbond deelde daarmee een gevoelige klap uit aan de Federatie Betaald Voetbal-Organisaties (FBO), die op 18 november jl tijdens de algemene vergadering betaald voetbal er door had weten te drukken, dat de shirtreklame per 1 juli ’79 ingevoerd diende te worden. Naar aanleiding van die beslissing besloten vijf leden van het sectiebestuur op te stappen. Ook staatssecretaris Wallis de Vries van CRM was het niet eens met de clubs en hij besloot de subsidiegelden te blokkeren. Het bondsbestuur besloot daarop het besluit om shirtreclame in te voeren op te schorten. Zaterdag moest de bondsvergadering zich over deze opschorting uitspreken. Hoewel de profclubs (op FC Dordrecht na) zich in alle mogelijke bochten wrongen werd onder druk van de amateur-afgevaardigden besloten het besluit van 18 november te vernietigen. Hoewel dit een enorm gezichtsverlies betekende voor het betaalde voetbal, was FBO-woordvoerder Van Zandvliet van mening, dat er niet veel veranderd was. Nu de bondsvergadering het besluit heeft teruggedraaid hebben Jo Witteveen en Martin Snoeck zich namens respectievelijk de trainers en spelers herkiesbaar gesteld voor het sectiebestuur. Jacques Hogewoning daarentegen peinst er niet over om weer plaats te nemen op de voorzitterszetel van het sectiebestuur betaald voetbal. Neeskens: „Twee dagen na de interland tussen West-Duitsland en Nederland moet Barcelona een vriendschappeljke wed strijd tegen FC Kaiserslautern afwerken. Contractueel is overeengekomen dat Bar celona in zijn sterkst mogelijke opstelling verschijnt. Dat betekent dus dat ik van de partij zal moeten zijn en er geen toestem ming wordt gegeven voor die vriendschap pelijke wedstrijd van Oranje.” Bovendien vindt Neeskens, die onlangs een oriënte rend gesprek met Feyenoord zou hebben gehad, het nogal bezwaarlijk om twee wedstrijden in een tijdsbestek van drie dagen te moeten spelen. Bondscoach Jan Zwartkruis toonde zich over die medede ling vanuit Barcelona nogal verrast „Ik moet zeggen dat ik het een onbegrijpelijke zaak vindt dat Neeskens nu plotseling niet tegen de Westduitsers kan meespelen. On langs heb ik nog met hem gesproken en toen heeft hij me verzekerd dat ik een beroep op hem zou kunnen doen.” „We zullen er alles aan moeten doen Neeskens naar Dusseldorf te halen,” vindt Jan Zwartkruis. „Nu Anderlecht de Ne derlandse spelers geen toestemming geeft om voor Oranje uit te komen, zal er toch al flink geëxperimenteerd moeten worden, wat uiteraard ten koste gaat van de een heid van de ploeg. Dergelijke problemen had ik wel verwacht, maar nu er voor het begin van elke interland elke keer zoveel moeilijkheden opduiken, wordt het toch wel een verdraaid lastige zaak om op korte termijn tot een uitgebalanceerd Neder lands elftal te komen, omdat je steeds nieuwe spelers zult moeten inpassen.” Een marge, die zeker gezien de veldver- houding niet verdiend was. Voor Ajax, was deze treffer aanleiding om het tempo nog verder te drukken en zich nog meer met het defensieve werk bezig te houden. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. André Wetzel denkt er niet aan om terug te keren naar de FC Amsterdam. De snelle spits, die na een ruzie met trainer Cor van der Hart tot Kerstmis werd uitgeleend aan FC Den Haag: „Onder de huidige omstan digheden denkt geen haar op mijn hoofd er aan om weer voor FC Amster dam te gaan spelen. In heb het hier prima naar mijn zin en daar tref ik toch Cor van der Hart weer aan, met wie ik het helemaal niet kan vinden.” een achterstand aankeek. Hughes stuurde Piet van den Berg naar voren, maar dat had voornamelijk tot gevolg, dat de Haag se aanvallers eindelijk ruimte kregen. Wet zel en Goemans kwamen vrij voor Boers- ma, maar de keeper van Haarlem was gistermiddag in een goede vorm. Twee minuten voor tijd ging Duncan Pratt halverwege de tweede helft ingevallen voor de aan zijn enkel geblesseerd geraak te Melgers in de fout. Goemans kwam wat gelukkig in balbezit en plaatste de bal na een lange solo knap achter Boersma. Daarmee kwamen de twee punten defi nitief in handen van die ploeg, die daar qua instelling het meeste recht op had. GOVERT WISSE FC Den Haag: Galjé, Tempelaar (Korevaar), Van Vliet, Wicket, Zondervan; Albertsen, Schoenma ker, Jonker, Hoekema; Wetzel, Van Leeuwen (Goemans). Haarlem: Boersma, Masefield, Melgers (Pratt), Verkaik, Van den Berg, Van Leen, Huyg, Reuser, De Kip, Beek (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Zowel Piet de Visser als Barry Hughes verliet het Haagse Zui derpark gistermiddag met een katterig gevoel. De één (Hughes) omdat zijn ploeg met 3-1 verloren had, de ander omdat hij besefte, dat de door 3817 toeschouwers bezochte wedstrijd geen al te beste recla me voor het betaalde voetbal was ge weest. De Visser weet dat voor het groot ste deel aan de negatieve houding van de spelers van Haarlem. „Ik besef heel goed, dat FC Den Haag slecht heeft gevoetbald, maar de instelling van mijn spelers was in ieder geval positief. Haarlem daarente gen was er alleen maar op uit om doelpun ten te voorkomen. Het systeem, dat Hug hes hanteerde, ken ik helemaal niet. Haar lem telde twee ausputzers, vijf midden velders en slechts één spits. Je jaagt het publiek door zo’n behoudende tactiek wel van de tribunes,” aldus De Visser. AD HEESBEEN OPSTELLINGEN: AZ’67: Meskovic, Metgod, Spelbos, Hovenkamp, Arntz, Peters (Ursem), Van Hanegem, Nygaard, Ressel, Kist, Van Rijns oever (Welzl). Ajax: Schrijvers, Meutstege, Krol, Zwamborn, Everse, Tahamata (Schoenaker), Arnesen, Ler- by, Ling (Meijer), Clarke. Ik zal de KNVB dan ook vragen zo snel mogelijk contact op te nemen met Barcelo na, om alsnog te proberen Neeskens voor dat duel in Düsseldorf vrij te krijgen,” aldus Jan Zwartkruis, die het bericht van verhindering van Johan Neeskens gister middag via de radio moest vernemen. ZEIST. Johan Neeskens zal op 20 december in het Rheinstadion in Dussel dorf geen deel uitmaken van het Neder lands elftal, dat dan tegen West-Duitsland een vriendschappelijke wedstrijd speelt. De middenvelder van FC Barcelona krijgt van zijn bestuur geen toestemming om zich beschikbaar te stellen voor deze interland. Dat de AZ-aanvalsleider toch zijn sei zoenproduktie naar 20 treffers kon opvoe ren, dankte hij aan opnieuw Metgod, die een penalty forceerde nadat hij zich door Frank Arnesen in het strafschopgebied onderuit had laten halen. Evenals in ande re kansrijke situaties, mikte Kist vanaf elf meter onzuiver, waardoor Piet Schrijvers redding kon brengen. In tweede instantie was de Ajax-sluitpost echter kansloos. In de bijna twintig minuten, die AZ nog rest te, bleef de ploeg onverminderd druk uit oefenen, maar Ajax, dat inmiddels Schoenaker en Meijer in het team had gekregen voor Ling en Tahamata, hield stand, zij het niet zonder geluk. George Kessler: „Ik had niet op een nederlaag gerekend. We hebben echter teveel kansen laten liggen en dat mag niet in een topwedstrijd. Ajax heeft aanzien lijk beter van de mogelijkheden geprofi teerd.” ir Tscheu La Ling brengt Ajax na voorbereidend werk van Ray Clarke met een kopbal op een naar later zou blijken beslissende 0-2 voorsprong in de belangrijke confrontatie met AZ’67. Hugo Hovenkamp komt te laat om een doelpunt te voorkomen. Een spelopvatting, die de Amsterdamse formatie na rust prolongeerde, ook al om dat na zes minuten de voorsprong naar 0-2 was uitgebouwd door Ling, die een voorzet van de doorgebroken Clarke met het hoofd koelbloedig had afgerond. Aanvoer der Ruud Krol: „De beide doelpunten vie len voor ons op een gunstig tijdstip in de wedstrijd. Vooral na die tweede treffer zijn we steeds minder risico’s gaan ne men.” Voor AZ gold evenwel het tegen deel. Echter de nerveuze en ongecontro leerde wijze waarop de Alkmaarse ploeg met vrije verdediger Johnnie Metgod als animator koers zette richting Piet Schrij vers, leidde weliswaar tot vooral voor het publiek spectaculaire momenten in het Amsterdamse doelgebied, maar niet tot doelpunten, al werd een treffer van de nauwelijks gevaarlijke Kees Kist afge keurd. Scheidsrechter Geurds: „Kist scoorde duidelijk uit buitenspelpositie en bovendien maakte hij voor het doelpunt al hands.” „Dat Neeskens nu plotseling in een vriendschappelijke wedstrijd moet mee spelen, verbaast me enigszins, omdat in dertijd in het contract duidelijk is opgeno men dat Johan Neeskens voor alle wed strijden van Oranje beschikbaar zou zijn. Het met weinig zelfvertrouwen spelen de Den Haag zakte na die goede openings- minuten steeds verder weg, waardoor Haarlem greep kon krijgen op het wed- strijdgebeuren. Aangezien echter de meeste spelers met defensieve opdrach ten waren opgezadeld, was het perso neelsbestand van Haarlem in de voorhoe de onderbezet, waardoor de Haagse ver dediging niet voor al te grote problemen werd gesteld. Slechts de in de eerste episode zeer ak- tieve Willem van Hanegem en Kristen Ny gaard alsmede de veelvuldig opkomende j Johnnie Metgod (hij vertolkte een hoofd rol) zagen kans een verrassende opening te creëren, maar rendement leverde het niet op, omdat Ajax afweer steeds op tijd kon corrigeren. Ómdat Cor Brom aan het ge- sloten houden van deze linie de voorkeur had gegeven en derhalve voor een behou dend concept (met Tahamata als extra middenvelder) had gekozen, kwam de ploeg niet of nauwelijks aan offensieve acties toe. Bovendien was de inbreng van Ling, die zich in de eerste periode alleen onderscheidde met een inzet op de lat, en Ray Clarke ver beneden Amsterdams peil, waardoor de AZ-defensie nauwelijks in De AZ-leermeester ging daarbij echter voorbij aan de inbreng van zijn eigen volgelingen, die eveneens niet schroomden I Ajax af en toe een hardhandig halt toe te roepen. Ook Ajax-trainer Cor Brom rele- I veerde daar later aan: „Ik geloof, dat we qua hardheid niet voor elkaar hebben on dergedaan. Het ging er niet zo zachtzinnig aan toe, maar dat had alles te maken met het feit, dat er veel op het spel stond. Niettemin vind ik een dergelijke uitlating van Kessler onsportief en niet op zijn plaats.” George Kessler kreeg wat zijn visie betreft echter toch het gelijk aan zijn zijde, want de bepaald niet sterk leidende scheidsrechter Geurds bestrafte maar liefst vier Amsterdammers. Zo liepen Jan Everse en Cees Zwamborn tegen „geel” aan omdat zij beiden aan de noodrem moesten trekken bij een tweetal gevaarlijk ogende acties van AZ, en Simon Tahamata en Hans Erkens werden genoteerd wegens spelbederf. Boekingen, die het gevolg wa ren van Ajax’ negatieve opstelling. Een strategie, die min of meer vergelijkbaar was met het strijdplan van Honved in het EuropaCup-duel van vorige week woens dag. Via spelvertragende acties probeerde Ajax zijn opponent uit het ritme te halen, hetgeen in de tweede helft overigens beter lukte dan in het eerste bedrijf, dat werd gekenmerkt door een eenzijdig aanvalspa- troon van de Alkmaarders. Cor Brom la ter: „We werden door AZ wel gedwongen vanuit de verdediging te spelen. Zij brach ten bij vrijwel elke aanval de bal hoog voor het doel. Met een dergelijke speelwijze wordt een ploeg automatisch in de eigen verdediging teruggedrongen.” SPORTIEF 50 - -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13